Texelaars in Griekenland Burgemeester opende feest te Oosterend 11 Jamboee-grangers vertellen van hun belevenissen M Gehele dorp is versierd ikoaft-rtrnnrrare irartallan irrtr» hnr» Kolouoniccpn Jan Th. Witte, een der Texelaars die naar Griekenland zijn getrok ken om daar deel te nemen aan de wereld-jamboree, deed ons het relaas toekomen waarin de ver schillende ervaringen van de ver kenners en voortrekkers zijn ver vat. Voor het goede begrip moet men weten dat de deelnemende Texelaars in het kamp te Mara thon vrij ver van elkaar zitten en zelfs op verschillende manieren hebben gereisd. Zo verblijven de jongens met aalmoezenier Y. C. Tuyn in het sub kamp Delfi als deel van de Nederlandse staf en schrijver van dit artikel maakt zich nuttig als assistent van de Griekse staf in kamp Hcrmion. WERELDJAMBOREE GRIEKENLAND Allereerst de ervaringen van aalmoe zenier Tuyn, Adrie Schoo, Jos Neijens, Peter Schoo, Hans Dernison, Jan Rijk, René Rijk en Kees van Heerwaarden. 's Woensdags begon dan onze grote Safari. De reis naarNijmegen verliep vlot, nadat we in Den Haag gegeten en de rest van onze troep gevonden hadden. Om halt zes kwamen we in Nijmegen aan, waarna we onze tenten opzetten. De opening geschiedde tezamen met het hele Nederlandse contin gent. Er was veel belangstelling. De Nederlandse Radio Unie was present en verder vele ouders. Na de opening kropen allen vroeg in bed om de volgende morgen om 4 uur op te staan. Donderdag vertrokken we naar Stuttgard over 600 km. 's Avonds om 17.15 kwamen we daar zonder kleerscheuren aan. Een gecharterde vracht auto met het grootste deel van de bagage was nog niet aangekomen, zodat we van de gelegenheid gebruik maakten om in een prachtig openlucht zwembad te gaan zwemmen, 's Avonds kregen we soep, maar deze moest vlug opgegeten worden, omdat het begon te gieten van de regen. De vrachtauto was er nog steeds niet, de tenten dus ook niet, zodat we van armoede in de bus moesten schuilen. Daar hoorden we tot onze grote schrik dat de vrachtwagen pas om plm. 1 uur zou aankomen en daar kon den we echt niet op wachten. Er wer den toen tenten van andere troepen geleend. Dekens waren er ook niet, zodat we met onze kleren aan gesla pen hebben. Om 4 uur kwam de vrachtauto. Het had geen enkel nut meer toen nog de wagen uit te pakken, omdat we om half vijf zouden opstaan voor de zwaarste dag van de reis: we moesten 700 km rijden. Het was regenachtig, zodat we niet veel hebben gezien. Om kwart over elf 's avonds kwamen we in Graz aan. Een warme maaltijd bestaande uit marcaroni-ei en iets dat op konijnen bladeren leek werd ons toebedeeld. Het nagerecht was een stuk Zwitserse kaas, de geur ervan maakte je aleen al misselijk. Aan de Joegoslavische grens hoor den we voor het eerst van de aardbe ving in Skoplje. We zouden daar kam peren en nu was het de vraag of dit door zou gaan of niet. Als we daar zouden komen zouden we ook onze hulp aanbieden. Dit alles ging echter niet door en we reden via Belgrado, waar we in een studentenhuis sliepen, door naar een gehucht plm. 90 km van Skoplje. Op weg naar dit gehucht heb ben we gezwommen in een meer met helder water van plm. 25° C. De volgende dag ging de tocht naar Larissa en we zaten allemaal te puf fen in de bus. Die avond zwommen we in de Egeïsche zee. Het water was warm maar zeker nog eens zo zout als de Noordzee. De volgende dag voerde de reis ons van Larissa naar Marathon, waar we 's avonds om half zeven met 13 bus sen het Jamboreeterrein opreden. De tenten werden opgezet en we rustten nou eens echt lekker uit. Op dinsdag 30 juli kwamen we aan en donderdagavond om 7.30 uur open de Prins Constantijn de Jamboree. Dit was een kort verslag van onze belevenissen op de reis en van de aankomst op de Jamboree. We zijn allen nog lekker gezond en doen de groeten aan familieleden, kennissen en alle Texelaars vanuit het zonnige Griekenland. Ik heb een andere ervaring aangaande de reis, omdat ik met 14 anderen met de trein heb gereisd. Wij gingen via Skoplje, de dag na de aardbeving. Al bij de Joegoslavische grens 'begonnen dientengevolge de moeilijkheden. Eerst zou de trein niet verder gaan dan Belgrado. Daar bleek echter dat we door zouden rijden en zo kwamen we de volgende morgen tot stilstand op een klein stationnetje, 15 km voor Skoplje. Vier uur hebben we daar gewacht in een laaiende hitte, om dat een brug waar we overheen zouden rijden eerst econtroleerd moest worden Er was overigens genoeg te beleven. Op het perron voelden we nog een lichte schok. Iedereen rende weg van het sta tionsgebouw, daar dit reeds gescheurde gebouw dreigde in te storten. Op de hoofdweg reden auto's vol met vluchtelingen de stad uit; in tegenge stelde richting reden ambulancewagens en wagens vol met kisten voor de do den. Toen wij tenslotte door mochten rij den en in de stad aankwamen zagen we met eigen ogen de schade, die een schok van 30 sec. had aangericht. Veel kleine huizen waren ingestort flatgebouwen waren er met meer of waren gehalveerd. De mensen bivak keerden buiten. Op het station krioelde het van de vluchtelingen, die allen met de enige trein die op deze dag zou pas seren de stad uit wilden. Na 2 uur wachten reden we met een overvolle trein de stad uit verder naar Griekenland Met 15 uur vertraging kwamen we aan in de stad met de Akropolis, Athe ne. Daar werden we opgewacht door Griekse verkenners, die ons de weg naar de Jamboree-bussen wezen. Hier op de Jamboree zijn we in een vreemde boeiende wereld verzeild ge raakt. Verkenners uit 80 verschillende landen kamperen hier en vormen een nieuwe gemeenschap. Nigerianen ziet men lopen met Schotten. Nederlanders met Japanners, etc. Iedereen loopt met iedereen behalve Jordaniërs en Israë lieten. Politiek schijnt ook hier toch nog een bepaalde rol te spelen. Een nog grotere rol speelt de sport Er wordt gezwommen in de blauwe Egeïsche zee, basketbal gespeeld, enz. De oudere sporten uit de klassieke oud heid worden ook bedreven; ze worden de zeven werken van Hercules genoemd De klassieke tijd neemt een belang rijke plaats in. We zitten hier ook op een historische plaats. 2500 jaar gele den vochten hier de Perzen tegen de Grieken. Hier ontstond de Marathon loop en hier werd de Westerse bescha ving geboren omdat na deze slag Grie kenland vrij en onafhankelijk werd, zo dat de Griekse beschaving zich kon gaan ontplooien. Nu zweven hier de vliegtuigen rond van de Griekse luchtverkenners. Daar boven razen de straaljagers van de Griekse luchtmacht ter verdediging van de vrijheid van het Westen. Op een be paald afgebakend stuk terrein op de grond laten Syriërs, Hollanders, Mexi canen en Amerikanen zien wat kenmer kend is voor hun beschaving. Syriërs zetten Turkse koffie, de Hollanders bakken pannekoeken, Mexicanen zingen weemoedige liederen en Amerikanen hakken hout. Verderop op het tentoonstellingster rein blinkt de Sigma 7 de echte ruim tecapsule van Walter Schirra, een van Amerika's astronauten. Bij de tentoon stellingen staan ook de tentjes van Griekse winkeliers die ons doodgooien met souvenirs Legen schandalig hoge prijzen speciaal voor de vreemdelingen, maar kennen wij zulks ook niet op ons eiland? red.) 's Avonds zijn er dan de kampvuren verzorgd door verschillende landen. Dit is werkelijk magnifiek als er Nige rianen omheen dansen, begeleid door hun drums of als de Grieken hun liede ren zingen en wat denkt u van een ge zellige Hollandse klompendans? Er zijn een paar dingen die kenmer kend zijn voor deze Jamboree. Dat is ten eerste de warmte. Overdag komen er temperaturen voor van 35o tot 40° C. Deze hitte is echter best uit te houden door een constante wind die de zaak een beetje gematigd houdt. Door deze wind is wasgoed binnen een hoeven nooit afgedroogd te worden, kwartier tot half uur droog. Handen Niet kenmerkend voor deze Jamboree maar wel de Jamboree in het algemeen is het „swoppen" of ,,changen". Dit is het ruilen van allerlei verkenners-voor- werpen of uniformdelen. Zo kan het voorkomen dat je denkt een Ameri kaan voor je te hebben, die echter een Oosterend viert feest! Gisteren heeft burgemeester C. De Koning tijdens een bijeenkomst in de grote feesttent op het terrein aan de Oranjestraat de plechtigheid verricht. Wekenlang hebben de Oostercnders deze dagen verbeid. Met man en macht heeft ieder gewerkt aan de versiering van het hele dorp. Alle straten zijn ge tooid met dennegroen en vlaggetjes. Het ene huis is nog mooier dan het andere. Vooral de versiering waarbij geen enkel huis achterbleef demonstreert hoe eendrachtig alle dorpsbewoners hebben samengewerkt om hun deel aan het feest te kunnen bijdragen. Woensdagavond reeds cirkelde een vliegtuigje boven alle Texelse dorpen om duizenden loten uit te strooien, gratis loten waarvan de trekking plaats vindt te Oostcrend! Een handigheidje van de organisatoren die mede daardoor veel publiek naar hun dorp zullen trekken. De eerste dag van het feest begon met een mars van de Marinekapel door de straten. Daarna hesen twintig meisjes van de Sportvereniging Oosterend voor de grote tentoonstellingstent tien vlag gen. Het spelen van het Wilhelmus door de Marinekapel besloot deze vlaggenpa- rade. Burgemeester C. De Koning en een gevolg bestaande uit zeer vele genodig den, werden vervolgens door het feest comité rondgeleid door de tentoonstel lingstent waar talrijke Oosterender middenstanders op een bijzonder over zichtelijke wijze hun producten hebben uitgestald in de verschillende stands. Op de tentoonstelling is duidelijk het stempel van de visserij gedrukt. Aan dacht is besteed aan de vele beno digdheden die de moderne kottervisser op zijn schip nodig heeft, van een meer dan 7 ton wegende scheepsmotor tot reddingvlotten en ander kleinere zaken. Historische achtergrond In de aangrenzende feesttent werden de aanwezigen verwelkomd door de heer Joh. C. Roeper namens het comité Oosterend wéér present. Allereerst ver zocht deze een ogenblik stilte ter nage dachtenis aan de vissers die nabij Ter schelling bij een scheepsongeluk waren verdronken. De heer Roeper wees op de belang rijke historische gebeurtenissen die thans aanleiding zijn voor het vieren van het feest. De Oosterenders hebben altijd bekend gestaan om hun aanhan kelijkheid aan het huis van Oranje dat thans 150 jaar in Nederland regeert. Oosterend is de eerste plaats die heeft besloten dit feit door een dergelijk groot opgezet feest te herdenken. In 1813 waren het de Oosterenders die de eerste stoot gaven tot de verdrij ving van de Fransen. Ook toen waren zij dus een actieve gemeensqhap die tot grote dingen in staat was. Het feest „Oosterend wéér present" dat drie dagen duurt is te onderschei den in een duidelijk historisch gedeelte en een „modern" onderdeel. Naast de bestorming van de Schans wordt een vlootshow cn een parachutedropping gehouden. Het idee dat de Oosterenders meer verdeeld zouden zijn dan de an dere gemeenschappen op Texel achtte de heer Roeper mede door dit feest vol doende weerlegd. Spreker ging in op de bijzonder soepele verhoudingen die te Oosterend maar ook elders op Texel kunnen bestaan wat hij door enkele voorbeelden illustreerde. Hij sprak ten slotte zijn dank uit aan alle Oosteren ders die het feestcomité hebben bijge staan bij de organisatie van dit feest. Hierop voerde burgemeester C. De Koning het woord, namens het college van B. en W. Deze stelde vast dat enig chauvinisme voor de gemeenschap een gunstig kenmerk is. Zelfs is het zo dat enig chauvinisme onontbeerlijk is, wil men komen tot grote dingen. Oosterend bewijst dit thans bij het vieren van dit feest. De burgemeester zei verheugd te zijn met dit initiatief. Hij wees er ech ter op dat ook Oosterend niet moet vergeten dat zij een deel vormen van de gemeenschap Texel. Bijzonder was spreker getroffen door de tentoonstel ling waar hij zojuist een rondgang had gemaakt. Uit alles blijkt dat de mensen die achter dit ales staan, bewezen heb ben te kunnen organiseren. Hij hoopte dat men ook in de toekomst van deze kwaliteiten gebruik zal kunnen maken. De burgemeester besloot zijn toespraak met het aanbieden van veel geluk en succes tijdens de komende dagen.* Vervolgens verkreeg de heer R Brands, voorziter van de Ned. Visserij- vereniging het woord. Deze deed het een groot genoegen dat de visserij tij dens de feesten een zeer grote rol speelt. Dit blijkt uit de vlootshow en de tentoonstelling waar aan de visserijpro ducten een grote plaats is ingeruimd Hij prees het initiatief van de Ooster enders en hoopte nu reeds op een her haling in de toekomst. Ook de heer Stevensz., voorzitter van de Helderse Visserijvereniging was zeer verblijd met de uitnodiging om het feest te Oostcrend mee te maken. Dit feest is een bevrijdingsfeest en het be grip vrijheid spreekt ook de Texelaars aan. In het recente verleden hebben zij geweten wat hel betekende niet in vrijheid te kunen leven. Wetende dat zeer vele vissers ten nauwste bij de or ganisatie van dit herdenkingsfeest wa ren betroken, feliciteerde hij hen met dit werk en wenste hun succes. Ten slotte sprak de heer C. J. v. d. Kooij namens de Middenstandsvereni- gingen en de V.V.V. De e had zich ondanks zeer grete drukte in zijn zaak Griek blijkt te zijn. Heel typisch voor deze Jamboree zijn de woordjes ..tomorrow" (morgen) en „next tent" (volgende tent). Deze kun nen we horen als we in een bepaalde tent wat nodig hebben. In de volgende tent zeggen ze weer „next tent" zodat we tenslotte weer in de eerste tgnt te recht komen. Daar zeggen de mensen achter het bureau: „to morrow". De Griekse Koninklijke familie is vertegenwoordigd door Prins Con stantijn, die tevens het hoofd is van de Griekse verkenners. Overal ziet men hem ronddartelen. Hij is zelfs een keer te gast geweest bij de Nederlandse zee- verkennersgroep. Koning Paul en Koningin Frederika hebben een majestueuze parade bijge woond waaraan door 14.000 padvinders werd deelgenomen. U leest het, er is hier ontzaglijk veel te beleven. Volgende keer schrijf ik nog iets over Griekenland zelfu omdat we na de Jamboree wat rond gaan trek ken. Hierbij doe ik nog eens de groeten namens ons allen aan alle Texelaars. Tot ziens' J. Th. Witte. BOTSING OP PONT WEG Dinsdagavond deed zich op de Pont- weg nabij de jeugdherberg „De Eyer- koogh" een botsing voor tussen twee auto's. Het ongeluk gebeurde toen de Duitse bestuurder van een personen auto die uit de richting De Koog kwam te laat merkte, dat een voor hem rij dende bestelwagen voorsorteerde om linksaf te slaan. De Duitser trachtte de bestelwagen links te passeren waarbij hij op het laatste moment zijn fout trachtte te herstellen. Een poging om de wagen alsnog rechts te passeren mis lukte zodat de personenauto, een Re nault Dauphine de bestelwagen van achteren aanreed. De materiel schade was groot. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. S.V. TEXEL De indeling in de 4e klasse A KNVB is als volgt: B.K.C., Con Zelo, Flevo, Grashoppers, Helder, Hollandia T„ L.S.V.V., Schagen, Texel, V.Z.V. en Watervogels. Grashoppers en Watervogels hebben de plaatsen van Vios en Z.A.P. ingeno men. Het belooft weer een spannende race te worden en zal elke ploeg zich van meet af volledig willen inzetten. We zijn benieuwd wat Texel zal doen in het a.s. seizoen. KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER f 295.- Het bergmeubel heeft zich In alle tijden weten te handhaven. Toch kent het vele vormen en uitvoeringen, dat blijkt In de meer dan 100 toonkamers bij Klercq's Woninginrichting. U vindt er bergmeubelen naar Ieders smaak en draagkracht. Kom ook eens kijken bij Klercq.u bent uitgenodigd! DEN HELDER SPOORSTRAAT 30* KONINGSTRAAT-43-45 vrij kunnen maken om deze opening mee te maken. De heer v. d. Kooij had de grootste bewondering voor de geble ken ondernemingsgeest van de Ooster enders. Hoewel het feest niet speciaal ten bate van de vreemdelingen is geor ganiseerd, is toch zo dat zeer velen van hen in*de gelegenheid zijn het feest mee te maken. Hij waardeerde het daarom dat men het festijn juist in deze tijd van het jaar had willen opzetten. Spre ker wenste het organiserend comité zeer veel succes toe De heer J. C. Roeper besloot deze openingsbijeenkomst waarbij hij de Ma rinekapel dankte voor haar muzikale medewerking. Het programma dat 's middags werd voortgezet aan de dijk bij dc Kaap was bijzonder boeiend. Uitgebreid in woord cn beeld komen wij er in ons nummer van dinsdag a.s. op terug. SUCCESVOL KOGER STRANDFEEST Evenals de eerste keer is het tweede Koger strandfeest uitstekend geslaagd. Het weer was prachtig en veel jeugd heeft meegedaan. Toch waren er aan merkelijk minder kinderen dan de vo rige keer. Ook de vaders en moeders kregen een kans een mooie prijs te ver overen, resp. met zaklopen en hoepelen. Onder grote hilariteit der jeugd 'en luidruchtige aanmoedigingen werd de strijd gestreden. Leuk was 't dat bij deze twee wedstrij den de prijsuitreiking door een geluids wagen der Bremer-Radio-Omroep wer den opgenomen en de winnaressen der •le en 2e prijs Duitse dames waren. Ook werd de altijd parate penning- meesteresse der O.V., mevr. Luberti een kort interview afgenomen. 's Middags werden op het strand het schatgraven mocht zich, zoals altijd op zeer grote belangstelling verheugen. De grote teleurstelling voor de kin deren kwam 's avonds, toen het be stuur moest mede delen dat de lam pionoptocht niet door kon gaan, daar er geen muziekcorps of band beschik baar was. weer prachtige zandfiguren gemaakt en Toch trok er later nog een stoet met lampions door het dorp. FILMNIEUWS „Eeuwig zingen de bossen" heet de film die werd gemaakt naar de bekende trilogie van Trygve Gulbranssen. Eeu wenoude bossen omzomen op stijle hel lingen de donkere fjorden en meren van het Noorse landschap en zien neer op het lot van de mensen aan hun voe ten, die met elkaar niet in vrede kun nen leven. Die mensen zijn de Björnda- lers die op gespannen voet leven met de adelijke familie von Gall. Tussen de twee families vallen incidenten voor die de haat nog meer doen oplaaien maar op den duur blijkt hun vijandschap niet langer vol te houden. Pogingen om tot een betere verstandhouding te komen lijden schipbreuk. De lotgevallen van deze mensen hebben stof geleverd voor een uitstekende film, levensecht en technisch perfect De rijkelijk voorko mende zeer fraaie opnamen van het landschap vol kleuren getuigen van fo tografisch vakmansschap van de ma kers. „Eeuwig zingen de bossen" verdient een goede belangstelling. De film draait in „City-theater" op vrijdag en woensdag avond 8 uur. Toegang boven 14 jaar. „De ijzervreter" is een film waarin we Norman Wisdom in allerlei gekke situaties verwikkeld kunnen zien. Als medewerker bij de politie maakt hij aanvankelijk de indruk een zeer hoge post te bekleden bij Scotland Yard. Zijn werkelijke taak bestaat echter uit het wassen van auto's. In die functie wordt hij meerdere malen ontslagen omdat hij door „ongelukken" zijn superieuren be lachelijk maakt. Tenslotte maakt hij zich nuttig door een berucht gangster uit te leveren. „De ijzervreter" draait zaterdag- en maandagavond 8 uur en is toegankelijk voor kijkers van alle leeftijden. Tenslotte het „Raadsel van de groene spin" die zondag- en dinsdagavond 8 uur draait. Het is een film met veel muziek waarin echter ook een myste rieuze moord voorkomt. Na veel speur werk wordt de moordenaar gegrepen en het blijkt de man te zijn waarvan nie mand het vermoedde, zoals doorgaans in dergelijke detectives. Toegang alle leeftijden. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Collecte voor de eredienst Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Oskamp Dc Koog, 9 uur ds. C. J. J Janse 10.30 uur ds. Waardenburg 10.30 u Kinderkcrk in de tent naast de kerk 20 00 uur ds. Waardenburg. jeugddienst Dc Waal, 10.30 uur ds. C. J. J Janse 20.00 uur Jeugddienst met C.J.V.-kamp Oosterend 10 uur ds. Beerthuis, Oudeschild. 11.15 uur ds. Froentjes GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 10 en 19.30 uur ds. H. J. Zelden- rust van Utrecht. Oosterend 10 en 19.30 uur ds. A. Plaatsman GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10.00 cn 15.30 uur ds. Vreugdenhil van Zwolle GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Van Bilderbeck Ooslerend, 11 uur ds. Van Bilderbeek Den Hoorn, 10 uur ds. P. J. Tammes van Emmen Dc Koog 19.30 uur ds. Van Bilderbeek DUITSE DIENSTEN Den Burg 8.45 uur ds. Rocholl, in de Hervormde kerk De Koog 21.15 uur ds. Rocholl, in de Hervormde kerk

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2