Herrie op de Hope Veluwe De Oosterender feesten nissen bespeelde de piano en het elek tronisch orgel. Zeer halsbrekend waren de capriolen van een tweetal trampoli nespringers die hun buitelingen maak ten op een mat van nauwelijks één meter breedte. Ook de bekend gewer den Willeke Alberti werkte mee, doch merkwaardig genoeg kon men ever haar vocale prestaties niet bijzonder enthousiast zijn. Dat was voor een deel echter te wijten aan de wat te 'aide pianobegeleiding waarin haai: tere stemgeluid haast verloren ging. De show als geheel was van een uitstekend stuk amusement waarover het publiek zeer voldaan was. De sterrenparade vormde tevens het slot van de Oostev- ender feesten, die een enorm succes kunnen worden genoemd. De uitslagen van de allegorische kin deroptocht, schapententoonstelling en plantjeswedstrijd vermelden wij in ons nummer van vrijdag a.s. S.V. TEXEL 20 jeugdleden van onze vereniging, met als leiders de heren Van Zeijlen en Pansier, hebben van 5 tot en met 10 augustus deelgenomen aan het jeugd- sportkamp van de K.N.V.B. te Otterlo, waarin niet minder dan 300 jongens waren ondergebracht. De reis werd gemaakt per bus, geza menlijk met een groep van de vereni ging Beverwijk. Het kamp was prachtig gelegen te midden in de bossen. De deelnemers werden ondergebracht in tenten. Natuurlijk werd er veel sport beoe fend, waarbij voetballen vanzelfspre kend de grootste plaats innam De avonden werden gevuld met verschil lende spelen en tilmvertoningen. Dank zij het stralende weer in de eerste helft van de week werd ook enkele malen een bezoek gebracht aan het natuurbad ,,De Zanding". De Texelaars hebben zich uitstekend geamuseerd. Voor de sportbeoefening werden zij verdeeld in een B-groep van 14, 15 en 16 jaar en een C-groep van 12 en 13 jaar Aan alle takken van sport werd deelgenomen en vaak met goede resultaten. Bij het voetballen won de C-groep twee wedstrijden en verloor er één, waardoor zij niet in de finale nale kwam, doch de B-groep bereikte in de finale de derde plaats. Onze jeugdleden toonden, ook op an der gebied hun mannetje te staan. Bij het touwtrekken b.v. wisten beiden groepen ondanks veel zwaardere tegen standers, na een vermoeide strijd waar bij veel steun werd ondervonden van de storm van aanmoedigingen van Be verwijk, de eerste prijs te behalen. Bij de veldloop werd een 2e, een 3e en een 6e plaats bereikt en zelfs bij volley wist men door te dringen tot de halve finale. Ook bij vlaggenroof werd Texel kam pioen en bij het dierenspel, dat buiten gewoon in de smaak viel, werden goe de plaatsen bereikt. Het gevolg was, dat Texel op de slotavond niet minder dan twee grote taarten en vier dozen koek aan prijzen ontving, die in de tent tegen het mid dernachtelijk uur, smakelijk zijn ver orberd. Onze jongens hebben in dit goed ge organiseerde kamp met een hard wer kende staf aan het hoofd een mooie sportweek beleefd, waarop zij ongetwij feld met veel genoegen kunnen terug zien. Een compliment voor de jongens en veel dank aan de heren leiders n.l. Pansier en Van Zeijlen SCHAPENFOKDAG OP 2 SEPTEMBER De Texelse schapenfokdag zal dit jaar op maandag 2 september worden gehouden. De opening zal plaats vinden om 9 uur v.m. in hotel De Lindeboom-Texel. De navolgende aantallen dieren zijn in de diverse rubrieken opgegeven: 16 oude rammen 20 2-jarige rammen '45 1-jarige rammen 11 3-tallen ramlammeren 24 schapen met 2 ramlammeren 60 schapen met 1 ooi en 1 ramlam 10 schapen met 2 ooilammeren 65 schapen met 1 ramlam 6 viertallen oude ooien 11 viertallen 1-jarige ooien 14 viertallen ooilammeren 12 hokken met oude schapen, -f- ooi lammeren (Vervolg van pagina 1) der gaf onmiddellijk het bevel tot de bestorming Aldus gesch*e-.ld'_- Snel wisten de Texelaars de Fransen te overmeesteren en een ogenblik later geboeid naar buiten te voeren. Door het verraad van de Fransen achtte de Texelse commandant zich niet l-inger aan de overeenkomst gebonden ,,Nu u zozeer uw woord van eer en trouw hebt geschonden, acht ik mij van mijn belofte ontheven om u en uw mannen met volledige krijgseer te laten ver trekken en beschouw ik u allen van nu af als mijn gevangenen.! Koffie in de jeugdherberg De schutters en de Fransen die vanaf 's morgens vroeg in touw waren ge weest waren blij verrast toen zij op weg naar Den Burg in de jeugdherberg „Pa norama" op de Hogeberg koffie kregen aangeboden. Dit intermezzo kostte on geveer een kwartier zodat de in Den Burg wachtende mensenmassa even ge duld moest uitoefenen voordat de ze gevierende troepen het noofddorp kon- Nadat de Franse commandant zijn woord van eer had qehroken, bestorm den de Schutters het fort waarbij ze de Fransen spoedig overmeesterden. den intrekken op weg naar de Groene- plaats. Terwijl de klokken van de beide kerktorens luidden marcheerde de kleurrijke stoet door de staten. Om half twee konden d? toepen zich op de Groe- neplaats opstellen in afwachting van de schout en schepenen van de gemeente Texel. Een ogenblik later arriveerden deze magistraten. Tot ieder s verrassing bleek burgemeester C. De Koning als schout te fungeren terwijl de wethou ders C. H. Roeper en Th. R. Hin hem als schepenen begeleidden Het drietal was in fraaie - historisch juiste - kledij gestoken. Toen schout en schepenen zich voor de aangetreden troepen op een grote boerenkar hadden opge steld, werd door commandant Daaldar officieel mededeling gedaan van de gebeurtenisen bij de Schans. „Heren Schout en Scepenen van ons geliefd ei land Texel, als commandat van de Oostertroepen is het mij een grote eer en voorrecht U mededeling te mogen doen van de verovering van het fort de Schans, waardoor Texel voorgoed is verlost van de Franse dwingelandij" Vervolgens vertelde de commandant dat de Fransen zich niet hadden gehou den aan de overeenkomst en daarom gevankelijk naar Den Burg werden ge leid om daar door de Schout te worden berecht. Schout De Koning velde daar op een hard doch rechtvaardig oordeel „Onder de Fransen leden wij hoger er- gebrek want zij namen ons de schapen af en gedroegen zich onwaardig. Opda» de verraders weten wat honger is, wor den zij veroordeeld tot zeven dagen ge vang op water en brood!" De schutters brachten de Fransen daarop naar de Waag op de Vismarkt waar zij werden ingesloten. De grootste moeite kostce het om een ontvluchtingspoging van een hunner te verijdelen. Spoedig zat de verraderlijke groep goed en wel acu ter de tralies. Dit wekte medelijden op van een der omstanders de (in kleder dracht gestoken) waardin van de „Kar- seboom", mevrouw M. Brugmans. Met borateur was waargenomen. De Oos.er- enders deden hun plicht en grepen n de Parkstraat de heer Luit Sok, die voor de schout moest toegeven dat hij met de Fransen had geheuld. Ditmaal viel een zware straf „Het is u aan be zien dat u zich tegoed kon doen in de tijd dat wij honger en gebrek leden U zult uw straf niet ontgaan en voor de ogen van het publiek in het schandblok worden geslagen". Het vonnis werd vol trokken en een lange tijd heeft de heer Sok in de boven op een driewielde kar gemaakte schandpaal vastgeklemd ge zeten. Tenslotte gaf de commandant op dracht de door de Fransen geplante vrijheidsboom om te hakken. Het w een flink karwei maar uiteindelijk stortte het gehate symbool met een dof fe dreun ter aarde en hieven de cchut- Vrijdagavond werkten de Texelse fan farecorpsen en drumbands mee aan een muzikale show die helaas veel van zijn glans verloor door de regen die in flin ke stromen neerkv/am. Ondanks aeze omstandigheid zijn de deelnemende corpsen en drumbands er in geslaagd een zeer goed progmmma te verzorger dat een enorme menigte tot het laatst boeide. Pe showexersitie en de taptoe vonden plaats op het terrein bij de mu- zieknis. Van tevoren waren de corpsen en drumbands van verschillende kanten het dorp in gemarcheerd. Een mooie vondst was ook het optreden van de tropetblazers op de toren die hun mu ziek tijdens de taptoe ten beste gaven als antwoord aan hun musiserenue col lega's op de begane grond. Grote schade werd door het hemel water veroorzaakt aan de papieren ver sieringen in het dorp. Nadat het weer was opgeklaard werden vele slingers en papieren bloemkransen door nieuwe vervangen maar deze werden de vol gende dag weer vernield toen geduren de vele uren een gestage regen alle activiteit in de open lucht onmogelijk maakte. Als een wonder Het zag er zaterdag dus bijzonder somber uit. Uit een loodgrijze lucht Een lachende schout De Konina in gezelschap van de schepenen C. H. Roeper en Th. R. Hin tijdens de rechtspraak op de Groeneplaats te Den buig. Links de commandant der Oosterender schutters, de heer J. Daalder. De heer Luit Sok moest bekennen dat hij met de Franse bezetters had geheuld en werd dientengevolge in hel schandblok geslagen. bleef het regenwater onophoudelijk op het feestvierende dorp neerstromen De allegorische kinderoptocht ging niette min door. In regenjassen en gewapend met parapluis zagen de bezoekers een grote hoeveelheid allegorische voor stellingen voorbij trekken waaronder zich zeer originele ideeen bevonden. De schapententoonstelling tegenover de tentoonstellingstent was eveneens een natte aangelegenheid. Omdat het er naar uitzag dat voorlopig geen weersverbetering op til was, werd be sloten de aangekondigde sensatione'e volksspelen niet door te laten gaan. De door het gezelschap Frans Weber ver zorgde Jeugd-circusrevué die aanvan kelijk in de open lucht nabij de muziek- nis zou worden gehouden, werd nu in de grote feesttent opgevoerd. Een zeer grote schare kinderen heeft zich enke le uren kostelijk vermaakt. Desondanks bleven de organisatoren somber kijker, want de aanhoudende regen dreigde het „klapstuk" van het feest, de Ster renparade die 's avonds zou worden ge houden in het water te doen vallen. In verband met het grote aantal voorver kochte kaarten was het onmogelijk ook dit festijn in de feesttent te houden Als door een wonder brak omstreeks zeven uur de bewolking en werd het droog' Weer richtten duizenden hun schreden naar Oosterend om op het terrein bij de muzieknis te kunnen genieten van de „Sterrenparade" waaraan diver zeer bekende arlisten uit de radio- en tv wereld meewerkten. Brilliante show De „Sterrenparade" bleek een stuk varieté-cabaret van het allerbeste ge halte te zijn. Nadat de meer dan 2000 bezoekers door de voorzitter van het feestcomité, de heer Joh. C. Roeper wa ren verwelkomd, nam conferencier Pe ter Piekos het woord. Zijn conference bleek geheel te zijn aangepast aan Oosterender toestanden. Kennelijk heeft hij zich goed op de hoogte gesteld. Vooral zijn imitaties deed het publiek herhaaldelijk in schaterlachen uitbar sten. Dat was ook het geval bij het op treden van de Wama's. Herman Theu- een fles citroen jenever snelde zij naar het gebouwtje en voorzag de Fransen door de tralies heimelijk van een flinke hoeveelheid geestrijk nat. De schutters betrapten haar echter en brachten haar voor Schout De Koning en zijn Schepe nen. De aanvankelijke verontwaardi ging van de Schout verdween echter spoedig nadat de ontaarde vrouw snik kend haar spijt over haar handelswijze had betuigd. Besloten werd haar gena de te schenken en af te zien van het aantal stokslagen dat zij eigenlijk ver diende. Collaborateur in het schandblok Intussen was een aantal in kleder dracht gestoken vrouwen en marketen- sters begonnen mandenvol goudsbloe men aan deschutters en het publiek uit te delen. Ieder moest zich sieren met oranje om de verlossing van het eiland te vieren Nadat commandant Daalaer had vastgesteld dat alle aanwezigen vóór Oranje waren klonk het gezamen lijke „Lang leve Nederland en Oranje". Plotseling ontstond een nieuw incident toen een der schutters op de comman dant afrende en meldde dat een eoUa- Na afloop van de Schansbestoring trokken de schutters met de gevangen Fransen naar Den Burg waar ze bijeenkwamen op de Groeneplaats. ters het „Wij willen Holland bouwen" aan, terwijl zij een vreugdedans miak- ten. Het zingen van het Wilhelmus bij het hijsen van de Nederlandse vlag vormde het .slot van deze Vaderlandslievende demonstratie. Voor de medespelenden, de regiseur en de schrijver van het spel moeten de spontane luidruchtige reacties van het duizendkoppige publiek hartver warmend zijn geweest. Het historische gebeuren werd van het begin tot het eind zonder hapering tot leven gebracht Duizenden hebben er van kunnen ge nieten en het spel geheel kunnen vol gen door de uitstekend functionerende geluidsinsta'latie van Radio Holland N.V. Een compliment aan het adres van alle medewerkers is zeker op z'n plaa'c t FEUILLETON door Henk van Heeswij k 26. Nu was het zijn beurt om verwon derd te kijken. „Waarom zou dat op niets uitlopen? We gaan trouwen". „O ja? En Gerrit dan?" „Zwam, moppie. Er bestaat geen Ger rit meer voor je. Alleen Karei Welse- naar. Ik lees het in je ogen". „Dan zou ik maar weer eens een keer naar school gaan, want dan heb je een nul voor lezen. Ik trouw niet met je". „Houd je dan niet van me?" Hij keek verschrikt opzij. „Nee". Ze rimpelde haar voorhoofd. „En dat wil helmaal niet zeggen, dat ik een hekel aan je heb, want anders zat ik hier niet naast je in je wagen. Je bent een aardige jongen en ik amuseer me met je. Je kunt erg lief zijn en daarvoor ben ik natuurlijk niet onge voelig. Maar dat is dan ook alles. Lief de is iets, dat je niet zo maar op com mando te voorschijn kunt toveren. Hup, daar is opeens een aardige jongen en nu ben je meteen zwaar verliefd. Dat kan misschien bij jou zo zijn, maar bij mij niet. En al zeg je nu honderd keer: Stien, ik houd van je en we gaan ons verloven en we gaan trouwen en al die onzin meer, daarin ligt nog niet opge sloten, dat het wederzijds is. Ik wilde er niet op doorgaan, toen je nog in het ziekenhuis lag. Maar nu je beter bent, wil ik, dat we elkaar goed begrijpen. Het kan nooit iets tussen ons worden, jongeman. Beslist niet. Ik wil je daar om bij voorbaat elke illusie ontnemen. Als jij een verstandig mens was ge weest, dan zou je al veel eerder die idiote pogingen hebben opgegeven. En dan was je nu nog in dienst geweest bij de firma Ganzevoort met het voor uitzicht zijn opvolger te worden in de zaak, aan de zijde van zijn dochter En wat heb je nu? Niks, Nul-komma-nul". Hij zat een ogenblik verwezen voor zich uit te kijken. „Ik ben gewoon spra keloos", was het enige, wat hij zeggen kon. „Dat is dan wel heel slecht voor een vertegenwoordiger", merkte ze spottend op. „Jullie moeten immers met kletsen je brood verdienen?" „Maar Stien, moppie, dat kun je me toch niet aan doen?" Ze knikte gedecideerd. „Dat kan ik nu juist wel. Heb je wel eens gehoord van een gentlemen's agreement? Wel nu, zoiets bestaat er nu tussen Gerrit en mij. Als hij terug komt, gaan we ons verloven. Hij gaat studeren voor z'n volgende diploma en dan is hij thuis. Hebben we rustig gelegenheid om plan nen te maken voor ons huwelijk. Zodra hij dan zijn vaartijd als vierde er op heeft zitten, verdient hij genoeg om te kunnen trouwen. Dat is een uitgemaakte zaak, Karei Welsenaar. Ik heb er van avond in toegestemd met je uit toeren te gaan. Omdat ik je dit allemaal wilde vertellen. Zo, nu weet je precies, wat je aan Stien van Essen hebt, zie je?" Lange tijd zat hij voor zich uit te staren. Ten slotte antwoordde hij: „Ik geloof er geen fluit van Ik heb ook mijn bronnen van inlichtingen. Toen hij enige tijd geleden met verlof thuis was, is hij de eerste de beste avond stomdronken geweest. Jullie hebben die avond, of de volgende dag, hoge ruzie gehad. Hij heeft je uitgescholden en daarbij vrij ruwe taal gebruikt. Jij hebt hem toen min of meer de bons gegeven en Gerrit is de volgende dag dus enkele dagen eerder dan zijn verlof voorbij was naar zijn schip terug gegaan. Momenteel vaart hij weer en hij heeft je nog geen enkele keer ge schreven". Ze had langzamerhand een kleur als vuur gekregen en keek hem nijdig aan. „Hoe kom je aan al die onzin?" „Dat. is geen onzin, zus, dat is de waarheid. En ik vind het niet reëel, dat jij me wat op de mouw probeert te spelden. Ik heb je vanavond eerlijk de waarheid verteld over wat er in mijn leven was, voor ik jou leerde kennen. Ik heb niets verzwegen Daar staat tegenover, dat je mij op alle mogelijke wijze voor de gek wilt houden Waarom, Stien? Heb ik dat aan je verdiend? Als ik zeg, dat ik van je houd, dan meen ik dat. En als je zeg, dat ik met je wil trouwen, dan doe ik dat liever morgen als 'overmorgen. En al word ik dan geen directeur van een fabriek, ik zal je een zorgeloos bestaan kunnen ver schaffen. Je zult geen financiële zorgen hebben en ik zal je altijd liefhebben, onder alle omstandigheden. Maar Stien van Essen neemt een loopje met me". Ze haalde haar schouders op. „Je denkt maar, wat je wilt. Ik ben niet voor jou". „Waarom niet?" Ze keek hem gepikeerd aan. „Moet ik nou nog eens opnieuw beginnen? Ik heb het je toch al verteld? Ik houd niet van je". „Dat doe je wel. Ik merk het aan tal van kleinigheden". „Bijvoorbeeld?" „De manier, waarop je me zoende in het ziekenhuis". Het bloed golfde naar haar gezicht. „Dat is kolder. Dat heeft er niets mee te maken. Jij en Ina hebben elkaar toch ook wel eens gezoend?" „Dat is heel iets anders. Laten we zeggen: dat was een kus van broer en zus". „O ja? Nou van mij ook". „Nietwaar. Jij zoent anders". Ze hief haar handen omhoog. „O, Karei, laten we alsjeblieft 'ophouden met dat onzinnig gekibbel. Het leidt allemaal tot niets. Ik vind je een aar dige jongen, soms. Dat is alles. Probeer het eens te begrijpen". „Ik begrijp alleen, dat je me in het ootje neemt. Dat Stien van Essen zich zelf zo hard beduvelt, dat ze het zelf haast gelooft. Ze heeft haar hart boor devol liefde, en doet alle mogelijke moeite om het deurtje op slot te hou den. Net zo lang, tot alles er uit barst". „En dan val ik je zeker bm je nek, he? Moe'k nou lachen?" „Dat zeg je maar om me af te lei den. Nou moppie, je denkt er maar eens een paar dagen over na. Ik heb je al eens gezegd, dat ik een nette kerel ben, dus ik ga helemaal niet mis bruik maken van de gelegenheid. Ik zou natuurlijk niets liever willen, dan je in mijn armen nemen, je zoenen en je knuffelen en weet ik wat nog meer. Maar ik doe het niet, omdat ik wil, dat Stien van Essen altijd een goede indruk van me behoudt. Als ik je straks in Otterlo weer netjes heb terugge bracht, en ik naar huis rijdt, dan zul je alleen maar kunnen zeggen: Als ik het niet wil, raakt hij me niet eens aan, laat staan, dat hij me zoent". Ze knikte. „Dat weet ik wel, Karei", antwoordde ze zaqht. „Dat is het be roerde juist voor mij. Ik vind je lief. Ik mag je graag, heus. En je krijgt straks werkelijk wel een zoen van me. Ik ben geen onmens. Maar dit alles heeft, voor wat mij betreft, niets met liefde met een hoofdletter te maken. Kun je dat nu niet begrijpen? Of wil je dat niet?" Hij keek haar spotlachend aan. „Hoe verantwoord je dat -dan straks aan Gerrit? Als hij er weer is?" Ze kreeg een kleur. „Nou ben je weer een rotjong, om me daaraan te herinne ren. Goed, je schijnt het toch te weten, dus waarom zal ik het langer ontken nen? We hebben ruzie gehad. Hij had hij had wat teveel gedronken. Zee lui zijn dikwijls zo. Dat kun jij je niet voorstellen. Gerrit leeft nu in een heel ander milieu. En ik moet daaraan wen nen. Maar al hebben we dan woorden gehad, dat wil nog niet zeggen, dat het uit is tussen ons". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4