Groen'wartsJ'exeU in het harG Familie Van Asperen restaureert eigen boerderij Terugblik Oud-zeevaartscholier keerde terug Aantal personenauto's op Texel sterker gegroeid dan elders VRIJDAG 23 AUGUSTUS TEXELSE 76e JAARGANG No. 7787 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm De heer G. van Asperen uit Schoon hoven, gezagvoerder bij de K.N.S-M., heeft beslag weten te leggen op een eeuwenoude boerderij, gelegen aan de Oranjestraat te Oosterend. Geassisteerd door zijn gezin is hij op het ogenblik doende het vervallen bouwwerk van buiten te restaureren en van binnen te herscheppen in een heefbare woonruimte. Op zichzelf is dat niet zoiets bijzonders. Meerdere vrien den van Texel kwamen naar het eiland om er zich blijvend te vestigen in een boerderij of ander oud gebouw dat ze voor dit doel lieten opknappen. De heer Van Asperen echter voert dit karwei, waar echt wel enig. vak manschap voor nodig is, eigenhandig uit. Voor vele oudere Texelaars is de heer G. van Asperen geen onbekende. Hij was voor 1924 leerling van de zeevaart school te Den Burg. Hij is van mening dat de tijd die hij op Texel doorbracht de beste jaren van zijn leven zijn ge weest. Toen men vorig jaar besloot in „Bos en Duin" een reünie te organiseren van oud-zeevaartscholier was Van Aspe ren er als de kippen bij. Toen ook be gon hij naar de mogelijkheden uit te zien om zich weer op Texel te vestigen voor zover zijn werk dat toeliet. In die tijd vond hij precies wat hij zocht, een oude verwaarloosde boerde rij te Oosterend. Oorspronkelijk be hoorde de naamloze hoeve toe aan de familie S. Korting, die zich intussen heeft gevestigd in een nieuwe boerderij elders op het eiland. De oude plaats werd gemeentebezit. Het bestuur van het Kennemerly- ceum te Haarlem had echter ook een oogje op do boerderij laten vallen en koesterde ten aanzien ervan ongeveer dezelfde plannen als de heer Van Aspe ren. Gelukkig voor Van Asperen zag het Lyceum van haar plan af en werd de gezagvoerder bezitter van de boer derij die volgens deskundigen zeker driehonderd jaar oud moet zijn. De architect J. Bakker te Schoonho ven kreeg opdracht een ontwerp te ma ken tot inwendige verbouw en uitwen dige restauratie van het geheel. Het ontwerp voorziet in de bouw van een woonkamer en keuken, drie slaapka mers, douche, toilet, centrale verwar ming en andere zaken die men gewend is in een hedendaagse woning aan te treffen. Zoveel mogelijk moest worden getracht tot een resultaat te komen dat in overeenstemming was met de bui tenkant van het gebouw. Liefst doelma tig zonder hypermodern te zijn. Toen we vernamen dat met de uit voering van het plan was begonnen to gen we naar Oosterend in de verwach ting dat een aannemer met groot ma teriaal met de verbouw bezig was. In- plaats daarvan troffen we de heer en mevrouw Van Asperen aan, in gezel schap van vijf kinderen, allen gestoken in werkkleding en bezig met graven, breken, betonstorten en metselen. De enige vakman die bij het project is be trokken is de heer N. Luiken uit De Waal die bezig is het grote rieten dak geheel te vernieuwen. Ergens achter bergen puin. versge- stort beton en andere versperringen troffen we de bijna voltallige familie Van Aspeen aan in de geïmproviseerde woonkeuken waar ze even van het werk zaten uit te blazen onder het genot van een kopje thee. Desgevraagd verklaar de heer Van Asperen dat het niet in de eerste plaats ter bestrijding van de kosten is, dat hij dit moeilijke restau ratie en verbouwwerk eigenhandig heeft willen aanpakken. „Het is een hobby van ons en wat we hier doen is genoegelijke ontspanning". Ons huis in Schoonhoven hebben we ook zelf ver bouwd en als ik de deskundigen mag geloven, op zeer vakkundige wijze. Mijn vrouw en kinderen zijn ook buitenge woon enthousiast, 's Morgens vroeg be ginner. we en we gaan iedere dag door tot we werkelijk niet meer kunnen. Toen we voor het eerst de boerderij in stapten om aan het werk te gaan moes ten we een primitief leven gaan lijden. Slaapgelegenheid moest provisorisch worden gemaakt en zelfs een toilet en douche moesten van planken en zeil doek in elkaar worden geflanst. Maar we hebben het er allemaal graag voor over. We zijn nu een paar weken bezig en we maken geweldige vorderingen". De eeuwenoude boerderij aan de Oranjestraat te Oosterend die door de fa milie Van Asperen werd aangekocht om na algehele restauratie en verbouw als woonhuis te dienen. Omdat van de boerenplaats geen naam bekend is heeft I de familie besloten de boerderij „Koningshoeve" te dopen omdat het gebouw I voordien jaren in het bezit van de familie Koning is geweest. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Borg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 23 augustus De Waal, 19.30 uur, demonstratie Ponyclub ..De Kleppertjes" en Paardensportvereniging „De Waddenruiters". Zaterdag 24 augustus Den Burg, 6.00 - 6.30 uur. Wezentuin, start zeven-dorpen wandeltocht, 50 km. Maandag 26 augustus Oudeschild, 20.00 uur, dorpshuis ,,'t Skiltje" klaverjasdrive. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 aug. 1111 en 23.36; 24 aug. 11.33 en 23.56 25 aug. 11.51 en 0.00; 26 aug. 0.18 en 12.14; 27 aug. 0.40 en 12.40; 28 aug. 1.10 en 13.19; 29 aug. 2.03 en 14.27; 30 aug. 3.20 en 15.49; 31 aug. 4.45 en 17.10 Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 augustus 1963 Geboren: Mark Roel, zv. Robert Coutinho en Anne J. van Reyendam; Harry, zv. Daniël F. G. Schilling en Baukje Visser; Gijsbertus Cornelis zv. Andreas M. Keijzer en Johanna A. Smit; Robert Cornelius Johannes zv. Johannes R. Stapersma en Sylvia G. Alkema; José Alexander, zv. Cornelis Groen en Anna G. Honigh; Karin Wou- tera, dv. Frans Roeper en Wiepkje Raap Ondertrouwd: Leendebt Eelman en Anna Elisabeth Bakker; Jan Korten- hoeven en Anna Elisabeth Halink Schö- ler. Dat Oosterend present geweest is. Hoeft hier niet gememoreerd, Wont dat heeft elke bezoeker Zélf heel goed geconstateerd. Maar wel steek ik graag een pluimpje Op de Ooserender hoed Voor hetgeen men daar presteerde Want wat was ie reuze goed. Ied're straat en ied're woning. Van de Schoolstraat tot het End, Toonde op veelkleur'ge wijze: Oosterend is weer present. Gaarne nog een extra pluimpje Voor 't uitvoerend comité, Want wat door haar gepresteeid is Noem ik werkelijk oké! Alles liep haast volgens schema. Van de eerste dag af aan En we mogen rustig zeggen Dat niets is verkeerd gegaan. Hoeveel maanden voorbereiding Gingen dan het feest voorat Eer men aan heel de bevolking Deze pracht vertoning gaf. Niemand die zich heeft omtrokken Dominee en kapelaan, Burgemeester en Wethouders. Allen hebben meegedaan. Wat een werk aan al die pakken Van die grote schutterij En wat liepen al die heren Er bijzonder baardig bij Vindingrijk waren zeer velen. Alles was goed voorbereid, Weckringen als kousebanden Toonden ook hun deugd'lijkheid. Ja, dit feestheeft wel bewezen Wat een volk bereiken kan Als 't elkander weet te vinden Als één vrouw en als één man. Moge dit ook het geval zijn Als wij in het volgend jaar 't Grote stadsrechtfeest gaan vieren, 't Feest van elke Tesselaar. Oosterend heeft thans bewezen Wat of eendracht wel vermag. Daarom hijs ik in gedachten Voor heel Oosterend de vlag! Huib de Rijmelaar MUZIEKSCHOOL TEXEL Na 1 september a.s. starten wij weer de nieuwe klassen voor de muziek school Texel. In elk geval zullen nieu we klassen gevormd worden ite Den Burg en te Den Hoorn. Nog onzeker is in hoeverre ook in Oosterend weer een aparte klas gevormd zal kunnen wor den; het aantal leerlingen dat zich hier tot dusver voor aanmeldde is tot dus ver te gering. Uitbreiding van het aantal leerlingen zal dus nodig zijn, alvorens ook te Oosterend weer een nieuwe klas ge vormd kan worden. Getracht wordt ook te De Cocksdorp en te De Koog tot aparte klassen te komen Het streven is er op gericht de kinderen zoveel mo gelijk in de eigen plaats les te geven. Dit geeft het voordeel dat zij niet meer zoveel door weer en wind be hoeven te reizen; anderzijds geeft het ook de mogelijkheid een nauwere sa menwerking tussen het muziekonder wijs in de school en dat na schooltijd te bewerkstelligen. Ouders, die hun kinderen tot dusver nog niet voor deelname aan de lessen opgaven, kunnen dit alsnog uiterlijk tot en met 31 augustus a.s. doen. De lessen (2 maal per week) zullen di- rekt aansluitend op de schooltijden worden gegeven. De kosten zijn afhan kelijk van het gezinsinkomen en be dragen ƒ18,tot 30,per jaar. Men kan zijn kind opgeven hetzij via het hoofd van de school, hetzij recht streeks aan de administrateur van de muziekschool, de heer G. A. Oskam, p/a raadhuis Den Burg, (tel. 2141 of 2185). Voor deelname aan de lessen komen kinderen uit de 4e en 5e klas van de lagere school in aanmerking. Leerlingen die vorig jaar september met het muziekonderwijs zijn gestart kynnen nu deelnemen aan de blokfluit- léssen. Aangiften hiervoor zijn zowel voor de klas Den Burg als de klas Oosterend nog mogelijk tot uiterlijk 31 augustus a.s. Sedert 1960 is op Texel het aantal gemiddeld in het gehele land. Dit is te leiden uit de jongste cijfers die het heid. Op 1 augustus 1960 kwam op Texel evenals in het gehele land, 1 auto voor op 22 inwoners. Een jaar later telt Texel 1 auto op 18 inwoners, tegen in het gehele land 1 op 19 Op 1 augustus 1962 blijkt de autodichtheid op Texel zelfs toegenomen te zijn tot 1 op 14, terw.jl het gehele land niet verder komt dan 1 op 16. Van 1960 tot 1961 stijgt het aantal personenauto's van Texelaars van 481 tot 596 of met 23,9%>. Van 1961 tot 1962 bedraagt de toeneming 172 of 28.9°'» Met in 1962 1 auto op 14 inwoners (1 auto op 3Vz gezin) staat Texel even wel nog niet aan de top in de kop van Noordhollar.d. Het aantal inwoners per auto bedroeg in Anna Paulowna 15 (19 in 1961) Callantsoog 11 (12) Den Helder 22 (26) Wieringen 14 (18) Wieringermeer 10 (12) Wieringerwaard 8 7) Zijpe 20 (21) Over de samenstelling van het mo torrijtuigenpark op Texel kunnen wij de volgende cijfers vermelden: Bezien wij de ontwikkeling in ge meenten als Wieringermeer en Cal lantsoog, dan zal in 1963 (dus op dit moment) of anders in 1964, de auto dichtheid op Texel zeker 1 op 10 inwo ners gaan bedragen. Op bovenstaande cijfers over 1962 kan de betere verbinding met de over kant nog nauwelijks invloed uitgeoe fend hebben. Wellicht geven de cijfers over 1963 daarop antwoord. De statis tici van het C.B.S, zal het ons allemaal haarfijn uit de doeken doen. 1960 1961 1962 personenauto's 481 596 768 bestelauto's 157 vrachtauto's )238 )264 157 trekkers (1) 1 speciale voertuigen (2) 8 9 11 autobussen 11 12 14 motorrijwielen 176 168 156 scooters 55 63 67 AANVANG LANDBOUWSCHOOL Op maandag 26 augustus begint de landbouwschool weer met in de eerste klas 20, in de tweede klas 13, in de der de klas 14 en in de vierde klas 24 in totaal dus 71 leerlingen. In alle klassen kunnen nog nieuwe leerlingen geplaatst worden. Inlichtin gen hiervoor zijn te verkrijgen bij het hoofd der school de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, telefoon (02220) 2126. personenauto's sterker toegenomen dan wel de voornaamste conclusie die valt af C.B.S. publiceerde omtrent de autodieht- (1) bestemd voor de voortbeweging van een oplegger. (2) zoals ambulances, brandweerauto's, reinigingsauto's, takelwagens, beton mixers, enz Teruggang motorrijwielen De teruggang van het aantal motor rijwielen die de laatste jaren gemiddeld in ons land 10°/o bedroeg, deed zich ook op Texel voor, zij het dan in min dere mate. De betrekkelijk geringe toeneming van het aantal scooters was op Texel naar verhouding bijna 2 maal zo hoog als gemiddeld in het gehele land. Binnenkort zegelverkoop 100 JAAR RODE KRUIS Het is algemeen bekend, dat het In ternationale Rode Kruis dit jaar zijn 100-jarig bestaan herdenkt. Ons Neder landse Rode Kruis is hier vier jaar la ter - in 1967 - aan toe. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest geeft de Nederlandse P.T.T, (van 20 augustus t/m 30 september) een serie speciale postzegels uit met een toeslag ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Ook de plaatselijke afdelingen zullen naar rato van hun verkoop, van deze toeslag profiteren. Het is daarom alles zins begrijpelijk dat zij de verkoop-ac tie van deze zegels zullen trachten op te voeren. Evenals dit met de zomerzegels het geval is, hoopt de afdeling Texel van het Nederlandse Rode Kruis de leer krachten en leerlingen van onze lage re scholen bereid te vinden hierbij be hulpzaam te zijn. Er zullen U dan map jes te koop worden aangeboden waarin 2 zegels van 4 ct en 4 zegels van 12 ct zijn verpakt. Deze mapjes kosten met inbegrip van de toeslag op de zegels één gulden. We hopen dat de voorraad geheel uitverkocht raakt. Financieel is het Nederlandse Rode Kruis geheel aangewezen op vrijwillige bijdragen zoals tidmaatschappen, col lectes, bijdragen van het bedrijfsleven, legaten, enz. Deze bijdragen zijn drin gend nodig, zelfs in toenemende mate, want het arbeidsveld van het Neder landse Rode Kruis omvat meer dan 60 taken. Het is ondoenlijk ze allemaal op te noemen. Mogen we dan volstaan met een greep te doen?: 1. De bloedtransfusiedienst, een van de beste ter wereld, verzamelt bloed voor het toedienen van de jaarlijks duizen den benodigde transfusies. 2. De ruim 900 hulpposten langs de we gen, kenbaar aan de blauwe borden met het witte vlak en het rode kruis, bie den hulp bij het helaas toenemend aan tal verkeersongevallen. 3. E.H.B.O. tijdens sportwedstrijden, wandelmarsen en massabijeenkomsten 4. Strandpostcn zijn ingericht langs de Noordzeekust voor hulp aan drenkelin gen en gewonden. Wij nemen aan dat er zeer zeker op aller medewerking mag woden gere kend om de uitgifte van deze Rode Kruis postzegel, waarvoor wij de P.T.T. bijzonder erkentelijk zijn, tè helpen sla gen. BLOEMBOLLENTEELT OP DE LANDBOUWSCHOOL Met ingang van de cursus 1963 - 1964 wordt op donderdag de bloembollen teelt als leervak op de lagere land bouwschool te Texel ingevoerd. De tweede klas krijgt die dag één uur theorie, de derde klas twee uur theorie en de vierde klas 3 uur theorie en 3 uur praktijk. Als de lessen met vrucht gevolgd zijn komt op het diploma van de landbouw school een aantekening te staan. Deze heeft waarde voor het verkrijgen van een teeltvergunning in de bloembollen teelt. Men behoeft dan later dus geen twee-jarige avondcursus meer te vol gen. „OOSTEREND WEER PRESENT" UITSLAGEN PLANTJESWEDSTRIJD ALLEGORISCHE OPTOCHT VOOR KINDEREN EN SCHAPENTENTOONSTELLING OPENBARE LAGERE SCHOOL: le klas: le prijs nr 409 Jaap Eelman; Eervolle vermelding 437 Jan van Liere 2e klas: le prijs 413 Arie Timmer; 2e prijs 432 Menno Eelman; 3e prijs 427 Riny Mosk; E.v. 412 Kees Timmer 3e klas: le prijs 419 Elle Schraag; 2e prijs Gerry v. d. Meer 4e klas le prijs 404 Adrie Rentenaar, 2e prijs 433 Ada Brans; 3e prijs 415 Kees Witte. 5e klas: le prijs 411 Marja Mosk; 2e prijs 407 Marja Hin; E.v. 422 Nely Kalis. 6e klas: le prijs 439 Toon Boon; 2e prijs 410 Joke Hin; E.v. 420 Olga Timmer. BEATRIXSCHOOL DEN BURG: 2e prijs 438 Jaap Verhoeve; 3e prijs 414 Marius Witte SCHOOL MET DE BIJBEL: le klas: le prijs 326 Marco Ellen; 2e prijs 331 Kees Timmer Azn.; 3e prijs 361 Lida Vlaming; 4e prijs 332 Anki Kuiper. 2e klas: le prijs 350 Alma Mulder; 2e prijs 323 Arie Koopman; 3e prijs 345 Lodie Bre mer; E.v. 307 Annie Huisman. 3e klas: le prijs 326 Dia Vonk; 2e prijs 375 Ineke Ellen; 3e prijs 309 Grietje Vla ming; 4e prijs 327 Lida Trap, 5e prijs 355 Martinus Vlaming. 4e klas: le prijs 343 Paula Trap; 2e prijs 313 Piet Vlaming: 3e prijs 330 Cocky Tim mer Ad.; 4e prijs 363 Riens de Vries; E.v. 315 Marietje Trap. 5e klas: le prijs 380 Teun Koorn; 2e prijs 352 Tha Dogger; 3e prijs 377 Aris Ellen; 4e prijs 321 Marjan Boom; E.v. 317 Ina Medema en 354 Jan Vlaming 6e klas: le prijs 362 Nely Trap; 3e prijs 333 Jan Dros; E.v. 366 Jan Breman en 371 Kees Vlaming. ALLEGORISCHE KINDEROPTOCHT Éénlingen: le prijs nr3 „Molen" 21 ptn; 2e prijs nr 32 „Marine" 25 ptn; 3e prijs nr 30 „Auto"; 4e prijs nr 21 „Gelaarsde Kat"; 6e prijs nr 36 „Nar"; 7e prijs nr 60 „Pipo"; 8e prijs nr 29 „Autoped". Kleine groepen: le prijs nr 59 „Donald Duck"; 2e prijs nr 21 „Strandwagen"; 3e prijs nr 33 „Geloof, Hoop en Liefde". Tweelingen: le prijs nr 10 „Paddestoel"; 2e prijs nr 19 „Tom Poes"; 3e prijs nr 17 „Oogst"; 4e prijs nr 7 „Bloemenmeisje"; 5e prijs nr 8 „Klompertje"; 6e prijs nr 26 „Delta". Grote groepen: Twee le prijzen nr 38 „Meierblis" en nr 62 „Naar de bollen" 2e prijs nr 37 „Jonge Garde"; 3e prijs nr 50 „Binnen komst van de Prins"; 4e prijs nr 42 „Vissers toekomst"; 5e prijs nr 28 „Sneeuwitje"; 6e prijs nr 50 „Groene Draeck". De gewonnen waardebonnen kunnen alleen worden ingewisseld bij de win keliers die in de tentoonstellingstent standhouder waren. SOH APENTENTOON STELLING Kampioen eig K. Mantje, „Ruysdael", Drietal lVs-jarige schapen: res. kampioen eig. J. C Hin, Spang, le prijs A, Joh. C. Roeper; le prijs B, D Kuiper; 2e prijs A, R. de Leeuw; 2e prijs B, P Brans; 3e prijs A, C. van Liere. Viertal ooilammeren: Kampioen eig. Joh. Witte „St. Willi- brord"; le prijs A, Joh. C. Roeper; le prijs B, P. Vlaming; 2e prijs A, R. de Leeuw, 2e prijs B, G. Eelman; 3e prijs A, Jac. Kikkert; 3e prijs B, C. Vlaming.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1