Cjrocn cZwartsJexeU in het harL, L.T.B. nam grootste graansilo van Texel in gebruik Voor een belangrijk bericht inzake de T.E.S.O. AFFAIRE Zilveren drukker .Texel 550 jaar stad'' belooft groot festijn te worden. de Braun keukenmachine Ondergebracht in onopvallend gebouw Organisatie komt op gang. Doe nu uw voordeel! van f 279,- voor f 168,- r~ Zie pagina 2 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7789 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags «l vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 et incasso. Advertenties: famillebericktaa 12 ct. p. mm.; andere advert 10 et p. mm. Tussen deze twee gebouwen van de Centrale Coöperatie L.T.B. te Oudcschild ontwaart men nog juist een stukje van de schuur, waarin Tcxcls grootste graansilo is ondergebracht. Links het kantoorgebouw dat onlangs gereed kwam Woensdagmiddag heeft de afdeling Texel van de Centrale Coöperatie L.T.B. haar nieuwe graansilo te Oudeschild officieel in gebruik genomen. De installa tie werd in werking gesteld door de heer F. L. Russel, directeur van de Cen trale Coöperatie. De L.T.B. beschikt thans over de grootste silo-eenheid op het eiland, iets dat slechts weinigen weten. De silo die 500 ton graan kan be vatten, gaat schuil in een onopvallend achterafstaand gebouw, integcnstelling tot soortgelijke instellingen elders op Texel. Niettemin trekt de installatie aandacht van de belanghebbende boeren, want in agrarische kring is reeds bekend dat de L.T.B. te Oudcschild thans op bijzonder efficiënte wijze tewerk kan gaan bij de ontvangst en opslag van granen, zonder dat daartoe buiten sporig hoge investeringen zijn gedaan. Voordat de L.T.B. overging tot de bouw heeft men verschillende andere systemen bestudeerd om uiteindelijk dit type te kiezen, dat is ontworpen door de fa.Kooiman te Blaaksdijk. Woensdagmiddag heette de zaak voerder van de afd. Texel van de cen trale coöperatie L.T.B., de heer L. J. v.d. Geest, een aantal genodigden wel kom in het silo-gebouw aan de Heems- kerekstraat. De heer v.d. Geest sprak er zijn voldoening over uit dat de direc teur van de Centrale Coöperatie, de heer F L. Russel, zich bereid had ver klaard de officiële ingebruikstelling te komen verrichten. Ook verheugde het hem dat de landbouwconsulent. de heer Ir. L. R. Dijkema zich voor deze gele genheid had vrijgemaakt. Voorts ver welkomde hij de bestuursleden van de afdelingen Den Burg en Eierland van de L.T.B., verschillende mensen, die aan de bouw van de silo-installatie heb ben meegewerkt, de heer A. de Wolf van de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst en enkele anderen. De heer v.d. Geest vond deze ingebruikneming een zeer belangrijk moment in de groei van de L.T.B. Spreker ging vervolgens in op de wijze waarop de silo-installatie werkt, waarmee hij aantoonde dat het geheel bedrijfstechnisch zeer goed kan iunctioneren, terwijl aan de kwaliteit van het opgenomen graan de grootste aandacht wordt besteed. De heer Russel zei bijzonder verheugd te zijn met de uitnodiging van de afd. Texel om de silo op het eiland in ge bruik te willen stellen. De heer Russel schetste de stormachtige ontwikkeling die zich tegenwoordig voordoet in de landbouw in het algemeen en in het bijzonder bij de opslag en ontvangst van de granen. Het is zaak dat een dienst verlenend bedrijf de ontwikkeling op de voet blijft volgen en haar mogelijk heden tijdig aanpast. Het is duidelijk geworden, dat de ontvangst en opslag van los graan algemeen is aanvaard. Spreker hoopte dat de nieuwe silo, on danks haar grote capaciteit, spoedig te klein zou blijken te zijn. Met uitbrei dingen in de toekomst is immers reke ning gehouden. De heer Russel meende dat de afd. Een kijkje in het silogebouw De eigenlijke silo bevindt zich achter de muur Op de voor grond de stortput, vanwaar het graan via de in het midden zichtbare elevator omhoog wordt gebracht De trappen in de houten stellage voeren naar de silozolder in de nok van het gebouw. De man aan het schakelbord stelt de apparatuur in bedrijf. Beste Jan en jubilaris,. Hartelijk qeieliciteerd, Met het feit dat je als drukker Gist'ren hebt qejubileerd. Jij bent een der stille werkers Die non-stop, met vaste hand Telkens weer qestalte geven Aan de Texelse Courant. In je drukke drukkersleven Drukte nimmer jij je snor. Jouw devies, in al je arbeid. Was altijd „Excelsior!" Lief en leed, vreugde en droefheid Liepen door jou handen heen Wanneer je stond op te maken Achter de bekende steen. Steeds qejaaqd, maar nimmer nukkiq, Altijd met een blijde lach. Gaf je al je tijd en qave Aan de feiten van de dag. Wie jou zaq manipulieren Met die letters van metaal, Kon gewoonweg niet beqrijpen Hoe je 't redde allemaal. Ook jouw arbeid aan de degel Voor het zakelijk publiek. Was, dat zal een elk beamen. Steeds opnieuw weer maqnifiek. 'k Denk met vreuqd t'ruq aan de jaren Dat wij samen bij de krant Soms zo heerlijk konden „kanen", Waarbij ik nog watertand. 'k Wens je qraaq nog vele jaren. Vrij van kommer en verdriet. En nu pik ik er dan eentje Op jouw jubilee, prosit! Huib de Rijmelaar. Texel met de bouw van juist dit type silo een zeer goede keus had gedaan Door het indrukken van enkele knop pen op het schakelbord aan de voet van ventilatoren en elevators in beweging de installatie, waardoor de motoren van kwamen, verrichtte de heer Russel de officiële ingebruikneming. Daarop kre gen de aanwezigen de gelegenheid de gehele installatie vna nabij te bezich tigen. Werkwijze De silo, die is ontworpen en gebouwd door de firma Kooiman, is van hout en kan het beste worden vergeleken met een enorme kist, die in verschillende afdelingen is verdeeld. De zes meter hoge silo te Oudeschild is verteld in 14 cellen, die elk 50 of 25 ton graan kun nen bevatten. Zeer belangrijk is het, dat het graan rust op een bodem van fijn gaan met een helling van 20 gr. Onder de schuin aflopende gaasbodem kan met een ventilator lucht worden gebracht, zodat het graan ook lange tijd in conditie kan worden gehouden. Met de elders in het gebouw aangebrachte drooginstallatie is het nu moge lijk continu te werken. Het aangevoerde losse graan wordt door auto's in een grote trechter gestort, waarna een ele vator het naar boven brengt. Op de weg omhoog passeert het graan een weeg apparaat, die de gemeten gewichten automatisch noteert. Ook passeert het een voorreiniger, die de grootste on zuiverheden verwijdert. Afhankelijk van de kwaliteit en de omstandigheden kan het graan daarna in een der silo- ruimten worden gebracht of eerst naar de droog- en schooninstallatie. Door het omzetten van een klep wordt de keuze bepaald. Met de reeds enkele ia- ren bestaande drooginstallatie is het mogelijk zeer nauwkeurig te drogen, zodat geen kiembeschadiging kan op treden. Boven de cellen van de silo bevindt zich een zolder, waar de klep pen kunnen worden bediend, om te be palen welke cel moet worden gevuld. Omdat deze zolder makkelijk bereik baar is, levert dit geen ernstige moei lijkheden op. De gehele installatie kan overigens door 1 2 mensen worden bediend. Voor het afleveren van graan wordt gebruik gemaakt van een trans portband, die is aangelegd in een smalle tunnel dwars door het silo-lichaam. Elke cel mondt via een klep op de band uit. De transportband brengt het graan naar een apparaat, die het pneumatisch weer op de auto doet belanden. Aangepast aan ontwikkeling In hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg, waar de bijeenkomst werd voortgezet, sprak de heer Ir. Dijkema, hoofd van het landbouwconsulentschap te Schagen. In de geschiedenis van de akkerbouw op Texel vond Ir. Dijkema de ingebruikstelling van de silo een mijlpaal Hij stelde vast, dat men hier door toont, een bepaalde ontwikkeling te willen volgen. Deze wijze van graan- ontvangst is in feite een aanpassing aan de opkomst van maaidorsmachine, een opkomst, die men in de dertiger jaren met verwachtte. Spreker meende dat de installatie in een zeer grote be hoefte voorzag en hen wenste de L.T.B. er veel succes mee. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 sept. a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 12.30 - 15.30 uor. Secties werden geinstalleerd Dinsdagavond heeft burgemeester C. De Koning in het Dorpshuis te Den Burg een aantal sectics en werkgroepen geïnstalleerd in verband met de volgend jaar te vieren feesten ter gelegenheid van het feit, dat Texel in 1414 stads rechten verkreeg. Tevens werd door de administrateur van de Stichting Cultu reel Werk Texel, de heer G. A. Oskam, het organisatieschema toegelicht. Van de hierna geboden gelegenheid tot discus sie werd door de in groten getale op gekomen aanwezigen druk gebruik ge maakt. Naderhand konden de benoemde secties in vergadering hun aandeel in het komende feest bespreken. In zijn openingswoord legde burge meester C. De Koning er de nadruk op, dat het stadsrechtenfeest in 1964 ge dragen moet worden door de gehele gemeenschap. Mm of meer in navol ging van andere plaatsen heeft Texel indertijd besloten tot de viering over te gaan. Andere plaatsen organiseerden een feest om elders in het land bekend heid te verwerven en om ook nadien te kunnen profiteren van een toegeno men bezoek van vreemdelingen. Dat Texel als tamelijk kleine gemeente tot een grote feestviering in staat is, blijkt wel uit het succesvolle verloop van feestelijkheden in soortgelijke of zelfs kleinere plaatsen in Nederland. Het is bepaald onjuist te denken, dat er naar wordt gestreefd de organisatie van het feest „van boven af" op te leggen. Zo veel mogelijk moet ieder zijn aandeel kunnen leveren. Het geslaagde feest te Oosterend ligt ieder nog vers in het geheugen. De burgemeester hoopte dat ook op de rest van het eiland voldoende eenheid zou zijn om tot een grote ge zamenlijke krachtsinspanning te komen. Spreker verklaarde daarop de Agrari sche sectie, de sectie Vrouwenvereni gingen, de sectie Middenstand en Aan nemersorganisaties, de pers- en propa- gandacommissie, de financiële werk groep, de kreatieve werkgroep en het organisatiecomité „550 jaar stad" voor geïnstalleerd en wenste allen veel suc ces toe. Organisatie Ook de heer G. A. Oskam legde er in zijn toelichting bij het organisatie schema de nadruk op, dat de Texelaars zoveel mogelijk zélf actief moeten zijn. Voor de coördinatie zorgt dan het orga nisatiecomité. Dit is samengesteld uit vertegenwoordigers van het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk. van dorps- en buurtcommissies en van een 15-tal secties. Deze secties vertegenwoordigen zoveel mogelijk organisaties. Voor het grootste deel komen de mensen, die hierin zitting hebben, voort uit het plaatselijke ver enigingsleven. Voorts is er een voorbe reidend en uitvoerend dagelijks bestuur, dat wordt bijgestaan door een admini stratie, de jeugd- en recreatieconsulent, de pers- en propaganda-commissie, de financiële werkgroep en de kreatieve werkgroep. In een volgend nummer zul len wij de tekening, die deze organi satie verduidelijkt publiceren. Een belangrijke vraag, waarover de aanwezigen hun gedachten konden la ten gaan was in welke tijd van het jaar het feest moet worden gehouden en hoe lang dit moet duren. Gedacht wordt het feest te starten met het benoemen van dertien schepenen op Goede Vrij dag, 27 maart 1964. Dit mag merk waardig lijken, doch historisch is het zeker aanvaardbaar. Ook in vroeger tijd placht men het gemeentebestuur op Goede Vrijdag te kiezen. Deze dag behoeft niet te worden gekenmerkt door een uitbundige feestvreugde, doch zou meer stijlvol kunnen zijn. De verdere feestelijkheden zouden over een periode verdeeld moeten wor den Wel dient er naar te worden ge streefd met een duidelijk hoogtepunt voor de dag te komen. Deze „piek" moet aantrekkelijk en spectaculair zijn en liefst op één plaats zijn mee te maken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de andere dorp „buitenspel" zouden staan. Er wordt aan gedacht een spe ciale Hoornder dag, Koger dag. Cocks- dorper dag etc. te houden bij welke gelegenheid de dorpen een zoveel mo gelijk bij hun passend evenement orga niseren. Zo zou te Oudeschild een vloot- show op z'n plaats kunnen zijn, een strandfeest te De Koog en een sportdag te De Cocksdorp. Zo snel mogelijk moe ten concrete plannen ter tafel worden gebracht. Reeds hebben de midden standsorganisaties toegezegd te willen meewerken aan een gezamenlijke expo sitie. Garantiefonds De feesten te De Cocksdorp („Polder Paraat") en in het recente verleden te Oosterend hebben bewezen, dat een massale opzet ook financieel mogelijk is. Zelfs heeft men bij die gelegenheden een batig saldo weten te bereiken, dat kon worden bestemd voor een of ander nuttig doel. Niettemin is het noodzake lijk een garantiefonds in het leven te roepen, waardoor een eventueel nadelig saldo kan worden gedekt. Er wordt aan gedacht de 225 verenigingen op het eiland te verzoeken een bepaald be drag per lid te willen bijdragen. Ten onrechte wordt nog door velen gemeend, dat de viering „Texel 550 jaar stad" een opzet ten bate van de Mid denstand zou zijn. Dit etiket zal moeten verdwijnen Niettemin kunnen door inschakeling van grote zaken dingen gebeuren die anders niet of zeer moei lijk te realiseren zouden zijn. Tijdelijke aanbieding van Een mooie en practische keuken hulp voor vele doeleinden als: het bereiden van brooddeeg, snij den van groente, mixen en snijden van vruchten, etc., etc. Vraagt een vrijblijvende demonstratie bij Backer's Ijzerhandel N.V. Telefoon 2767 OVERDENKING: DUITSERS Karei: Ik kan het nog altijd niet zet ten, al die Duitsers hier in het seizoen. Ze gedragen zich alsof er niets gebeurd is. En toch is het nog geen 20 jaar ge leden, dat ze hier hun schurkenstreken uitgehaald hebben. Dolf; Ze brengen anders maar aardig geld in het laatje. En het zijn prettige gasten: ze houden zich rustig, ze zijn gauw tevreden en niet krenterig. Karei: Jij redeneert kennelijk: „zaken zijn zaken, en de rest gaat me niet aan". Nou, ik vind het een misselijk stand punt: „alles om de heb, en het ver leden interesseert me niet". Dolf: Dat bedoel ik helemaal niet! Maar je moet ook kunnen vergeven. We schieten er niets mee op, met elkaar te haten. Wat gebeurd is, is gebeurd. We moeten vergeven en vergeten. Trouwens je kunt de Duitse jeugd en toch niet op aanzien. Weet die veel! Karei: Juist, dat is nu precies wat ik bedoel. Niemand van al die o zo hoffe lijke Duitsers schijnt zich nog niets te herinneren. Maar jij en ik herinneren het ons nog al te goed. De verraderlijke overval op ons land, het laffe bombar dement van Rotterdam en toen vijf jaar lang die gehate moffenhelmen en -laarzen in onze straten: de terechtstel lingen, de jacht op mensen, de Joden- transporten, de honger, de vernedering. Maar de Duitser is het allang weer ver geten. Geloof me, dat volk heeft niets geleerd. Maar houd ze in de gaten, want de vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken. Delf: Geloof jij nu werkelijk, dat het Duitse volk slechter is dan andere vol ken? Hoe dacht jij. dat de Hongaren over de Russen denken, of de Algerij nen over de .Fransen, of Fidel Castro over de Amerikanen? Ben jij vergeten, wat onze jongens tijdens de zo ge naamde politionele akties in Indonesië hebben uitgehaald? Als het er op aan komt, zijn we met zijn allen geen haar beter dan de Duitsers. En daarom blijf ik er bij; we moeten vergeven. Als we niet kunnen vergeven, wordt het leven, ook het samenleven van volken, on mogelijk. Karei: Dat weet ik allemaal wel. en ik wil ook wel vergeven, maar het wordt je zo moeilijk gemaakt. Al die Duitsers hier, die zich gedragen alsof er niets gebeurd is. En toch is het nog geen 20 jaar geleden Osk.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1