Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, C Omschakeling van de Texelse vloot J Het bouwland in de zomer van 1963 TESO had zaterdag een zware dag Hager Sportverein kwam voor de derde maal naar Texel Aandacht voor oude Texelse boerderijen FILM-NIEUWS DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7790 COURANT Uitgave N.V. tJi. Langeveld St de RooO Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Dm Borg, Texel - Poetbne 11 - TeL 2058 Verschijnt dinsdag» en TrtJdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm In ons overzicht over het wel en wee op de graslandbedrijven in het lo pende seizoen, maakten we de opmerking, dat de waardering van de boeren omtrent het weer meermalen verschilt van dat van de vakantiegangers. Dit geldt wel zeer speciaal voor de graslandbedrijven. Vooral voor die bedrijven is het nl. van groot belang, dat de perioden tussen twee dagen met regen niet al te lang is. In dit verband hebt U mogelijk ook wel eens de uitdrukking ge hoord, dat grasboeren pas tevreden zijn als we zes dagen regen hebben en de zevende dag een donderbui. Akkerbouwers een iets andere waardering Van akkerbouwers hoor je nog al eens de opmerking, dat droge" jaren meevallen. We menen, dat dit vooral van toepassing is voor de betere gron den, met name de klei- en zavelgronden uit goede bouwpolders. Op Texel ligt dit wel iets anders. Daar redden we het zonder regen of een minimale hoeveel heid beslist niet. In ieder geval is het wel zo, dat de Texelse akkerbouwers de laatste weken de steeds maar weer vallende regen niet vriendelijk hebben aangekeken. O.g. verwondert zich in dergelijke om standigheden telkens weer over die boeren, die zich niet „uit het lood laten brengen". Met een voor het oog onver stoorbare rust wachten ze op het keren van het getij. De ervaring leert, dat ze vrijwel altijd gelijk krijgen. Terwijl ik dit artikel schrijf lijkt het er op of de „optimisten" het ook dit keer weer raden. De start ook voor de akkerbouwers niet gunstig Het late voorjaar was ook voor de akkerbouwers ongunstig. Na de lange winter volgde een periode, waarin de grond niet voldoende opdroogde. Met een collega van de vaste wal, die nog al eens naar voren brengt, dat het werk op de akkerbednjven in het voor jaar te laat aanvangt, heb ik enkele keren een rondrit over het eiland ge maakt om na te gaan of dit inderdaad het geval is. Daarbij kwamen we wel tot de conclusie, dat het zeker dit voorjaar verstandig was om zijn tijd af te wachten. Dit betekende echter, dat het zaaien van de akkerbouwgewassen een paar weken later plaats vond dan in normale omstandigheden gewenst i£. En in dit opzicht moeten we beslist spreken van een ongunstige start. Ook eerste aanloop niet gunstig Het zou zeker niet de eerste keer zijn geweest, dat een iets te late zaaitijd volledig weggewerkt werd door zeer gunstig weer in het begin van de groei periode. In 1963 werd dit in ieder ge val niet zo. De achterstand is de hele zomer gebleven. Het vorige jaar meen den we te moeten concluderen, dat we waarschijnlijk niet spoedig een zo late oogsttijd meer zouden meemaken als dit in 1962 het geval was. Thans moeten we vaststellen, dat de zomer, die we nu beleven vrijwel gelijk is aan z'n voor ganger. Toch ook wel goede kanten Zo negatief als het oordeel van de vakantiegangers over dit sdizoen be hoeft echter ook het oordeel van de akkerbouwers niet te zijn. Vrijwel ner gens is droogteschade van betekenis op getreden. En dit zegt op ons eiland al heel wat. Verder zijn we van mening, dat een langdurige zeer warme periode in de maand juli veel had kunnen be derven. De ervaring is n.l. dat late graangewassen, die door hoge tempera turen in deze tijd „gedwongen" worden snel af te rijpen meestal tegenvallen. De korrel blijft dan te mager. Waarschijnlijk heeft de korte warm- teperiode van eind juli en begin augus tus wel enig kwaad gedaan. Maar het is o.i. in ieder geval een voordeel, dat de laat tot ontwikkeling gekomen ge wassen niet op de normale tijd gingen rijpen. De eerste resultaten bekend Tot 26 augustus kon het oordeel om trent de opbrengst van de zomergerst (ons vroegste graangewas) niet meer dan een schatting zijn. Er waren op die datum n.l. nog maar enkele percelen geoogst. Op dit moment kunnen we over dit gewas iets meer zeggen. Het is wel zeker, dat we de record opbrengsten van vorig jaar zeker niet zullen halen. Opbrengsten van 5.000 kg. droog zaad per bunder op zeer matige zandgronden zullen dit jaar wel niet voorkomen. Er zullen echter wel heel wat percelen aan een opbrengst van 4 ton zaad per ha toekomen. Voor ons eiland, waar de gemiddelde opbrengst van zomergerst in normale jaren niet boven 3500 kg. per bunder komt is dit zeker goed te noemen. Vrij zeker zal ook dit jaar het ver schil in opbrengst tussen de betere en de lichte droogtegevoelige gronden klei ner zijn dan in de regel het geval is. Voor de overige graangewassen nog een vraag Wat het gewas haver betreft moeten we constateren, dat het zich niet zo gunstig laat aanzien. Het gewas is door het slechte weer ernstig gelegerd en vooral als dit in een wat vroeg stadium is gebeurd, gaat dit ten koste van de opbrengst. Het oogsten van de tarwe zal dit jaar weer bijzonder laat vallen. Op enkele percelen heeft dit gewas nog maar nauwelijks de kleur, die de rijping gaat aankondigen. Diverse percelen tarwe vertonen plaatselijk een bruingrauwe kleur, die er op wijst, dat mede als gevolg van de slechte weersomstandigheden bepaalde schadelijke schimmels een aanval op het gewas doen. Dit zal zeker ten koste van de opbrengst gaan. Aardappelen en bieten Een steeds groter gedeelte van de aardappelen op ons eiland krijgt als bestemming pootmateriaal voor de vol gende oogst. Dit jaar is n.l. 75°/o van het aardappelenareaal bestemd om voor pootgoed te dienen. Een gedeelte hier van is reeds gerooid en ligt opgeslagen in luchtgekoelde ruimten. Naast be richten over zeer goede opbrengsten horen we ook klachten, dat het veel minder is dan vorig jaar. Hier blijkt vooral de eerste ontwikkeling van het gewas een rol te spelen. Waar die door het gebruik van minder goed voorbe reid pootmateriaal of fouten in de be mesting te wensen overliet valt de op brengst erg tegen. We denken in dit verband aan één van onze grootste pootgoedtelers. Op bedoeld bedrijf werd de volledige bemesting ter bevordering van de werkzaamheden vóór het ploe gen gegeven. Dit blijkt funest geweest te zijn. Een deel van deze meststoffen is blijkbaar naar de ondergrond verdwe nen of was in ieder geval aanvankelijk niet te bereiken voor de planten. Het gevolg was een zeer traag ontwikkelend gewas. Een later gegeven overbemes ting heeft het gewas niet meer volledig kunnen redden. Voor de suikerbieten zal 1963 zeker geen topjaar worden. Als er één gewas is. dat van de ongunstige weersomstan digheden geleden heeft, dan zijn dat de suikerbieten. Hoewel een goede herfst nog heel wat kan goed maken, is het uitgesloten, dat we hoge opbrengsten krijgen. Landelijk gezien een enorme strop. De suikervoorraden in de wereld zijn n.l. zo klein, dat de prijzen op de wereldmarkt in een half jaar tijd om hoog gevlogen zijn. Nu naast een flinke daling van de oppervlakte suikerbieten in ons land ook de opbrengst laag zal zijn betekent dit een tekort aan suiker in ons land. Tot slot de handelsgewasscn Hoewel de oppervlakte van dit soort gewassen op ons eiland nooit bijzonder groot is, betekent een minder goede opbrengst van deze gewassen voor en kele bedrijven toch nog wel iets. We denken speciaal aan de teelt van herfst- knollenzaad. Verder is er het gras zaad. We menen, dat voor deze gewas sen 1963 geen gunstig jaar zal zijn. Naast een matige opbrengst zijn er de moeilijkheden bij het oogsten van deze gewassen. Het is wel zeker, dat een deel van het zaad zijn bestemming niet zal bereiken of van mindere kwaliteit zal zijn. Geen gunstig jaar voor diepbewerkingsproeven De afgelopen zomer heeft ons geen gelegenheid gegeven om na te gaan in hoeverre de in de herfst van 1962 uit gevoerde diepgrondbewerkingen nut hebben gehad. Het blijkt wel duidelijk, dat een dergelijke bewerking zeker van geen belang zou zijn als we regen op bestelling konden krijgen, ook al zou deze bestelling enige kosten meebren gen. Als er voldoende regen valt. is er beslist geen behoefte aan verandering van het grondprofiel. Slechts op één van de bedrijven kre gen we duidelijk aanwijzingen, dat de bewerking gunstig is geweest. Maar hier is dan ook sprake van uitzonderlijk Historisch Boederij-onderzoek In Arnhem is gevestigd de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek. Deze stichting houdt zich bezig met het verrichten van documentair onderzoek ter plaatse, het verzamelen van histo rische gegevens en het verstrekken van adviezen en inlichtingen omtrent oude boerderijen. In ons blad van 23 augustus j.l. maak ten wij gewag van de restauratie van de Koningshoeve te Oosterend. Daarnaast vinden er op ons eiland restauraties plaats onder toezicht van Monumenten zorg. Daarbij wordt het zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugbren gen of een aanpassing daaraan, op de voorgrond gesteld. De Stichting Histo risch Boerderij-onderzoek verleent daarbij nog wel eens hulp, zoals uit het jongste jaarverslag blijkt. In dat jaarverslag over 1962 lezen wij n.l. over de documentatie, die de Stichting over boerderijen op ons eiland verschafte aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Den Haag. Onder dit documentatiemateriaal be vond zich ook een fotografische repro ductie van de boerderij Westermient B 141. In het verslag wordt verder melding gemaakt van de aankoop van de door de architect Korringa (Heemstede) ge maakte collectie boerderijplattegronden. Hiertoe behoort o.a. de plattegrond van de boerderij Zuidhaffel B 74. Gezien het culturele belang van het instandhouden van uit een oogpunt van bouwkunst waardevolle boerderijen en het vergroten van onze kennis daar omtrent, willen wij graag de aandacht van onze lezers vestigen op het ver zoek van de Stichting om medewerking. De Stichting verzoekt n.l. diegenen die opmetingen in hun bezit hebben of van het bestaan ervan afweten, hiervan mededeling te willen doen aan het Se cretariaat (Arnhem, Schelmseweg 89, tel. 08300-36503). Het seizoen mag dan op z'n end lopen, niettemin had het uitvallen van de „Koningin Wilhelmina" voor het TESO- vervoer uitermate lastige gevolgen. Van Texel af was de drang natuur lijk het grootst; tegen de middag stond een zeer groot aantal auto's op haven terrein en Pontweg opgesteld. Omtrent het middaguur stonden de auto's zelfs drie rijen dik opgesteld tot ongeveer de woning van d£ schilderes mej. S. de Wijn. Erna liep het aantal langzamer hand terug. De vrees dat tot in de nacht zou moeten worden doorgevaren werd dan ook gelukkig niet bewaar heid. Om ongeveer half twaalf konden de laatste liefhebbers worden ingeladen. Ook de „Voorwaarts" Ook de kleine, trouwe „Voorwaarts" werd het afgelopen weekend weer in geschakeld. Er zullen, wat de wacht tijden betreft voor de richting Texel- Den Helder, wel weer records gebroken zijn. Er werden tenminste tijden „ge boekt" van negen a tien uren! Naar Texel toe was het natuurlijk heel wat rustiger dan voor enkele we ken. Het bar slechte weer zal daaraan mede debet geweest zijn. Toch maar optimistisch blijven! Als de nieuwe pont weer helemaal op orde is, en de fuiken zijn klaar.... ja dan! Dan zullen de bezwaren wellicht weer totaal anders gaan klinken Velen im mers verwachten dan op Texel zélf een chaos, omdat dan de vervoerscapaciteit op machtige wijze is verbeterd, terwijl er weinig of niets wordt gedaan aan de vergroting van de opnamecapaciteit. Voor mensen met capaciteiten en durf liggen er op Texel kolossale moge lijkheden! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 sept. a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 12.30 - 15.30 uur. droogtegevoelige grond. Op verschillen de andere percelen is de stand op het bewerkte deel beslist minder goed dan op het onbewerkte gedeelte. Om posi tieve gegevens te krijgen moeten we dus een droger jaar afwachten. Intus sen blijkt de animo door diepgrondbe- werking niet geheel verdwenen te zijn. Met name voor het diepfresen is be langstelling. C. v. Gr. In ons blad van 30 november 1962 maakten wij reeds melding van de om schakeling van de Texelse vloot op de boomkorren. Thans kunnen wij mede delen, dat volgens een bericht in het jongste nummer van Visserij-Nieuws, in juni j.l. op 2 vaartuigen na de ge hele Texelse vloot reeds was uitgerust met boomkorren. Vooral in de zomer maanden, wanneer de platvis dicht onder de kust zwemt, zijn de resultaten met de boomkorren aanmerkelijk gun stiger dan van de bordentrawlvisserij. Hoewel hierover nog geen exacte ge gevens ter beschikking staan, krijgt men wel de indruk dat aan de visserij met de boomkorren (aan iedere zijde van het vaartuig een net) grotere risi co's verbonden zijn, dan aan de borden- trawlvisserij (1 net achter het vaartuig). De kans op omslaan zou nu groter zijn. Wij brengen hier in herinnering het vergaan van de WR 47 op 14 augustus j.l. nabij Terschelling als gevolg van het vermoedelijk niet, of te laat, vieren van de vislijn, nadat men op een wrak was gestoten. Over de moeilijkheden, waarin onlangs enige Urkers kwamen, bericht Visserij-Nieuws het volgende: „De UK 1 liep op 5 juni vast met de boomkorren, waarbij de mast brak en het vistuig verloren ging. Ditzelfde ge beurde met de UK 97, die in de nacht van 18 op 19 juni vastliep. Ook de UK 90 liep op 4 juni met zijn boomkor vast. Daar men niet in staat was de vislijn te vieren, kwam het schip met zijn boord aan het water te liggen. Gelukkig brak toen de vislijn, zodat de zaak met het verlies van het vistuig nog betrek kelijk goed afliep". Veranderingen in de garnalenvisserij De Wieringer vissers staan bekend om hun grote voortvarendheid bij het zoeken naar en toepassen van nieuwe visserij technieken. De belangrijkste ontwikkeling van de laatste tijd is wel de uitrusting van de garnalenkotters met koelinrichtingen. Enkele vissers hebben hierin nauw samengewerkt met en bovendien hulp ondervonden van T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek). In het bezit van koelinstallaties kunnen de vissers lan gere reizen maken naar betere vis gronden, zonder dat zij zich zorgen be hoeven te maken over de houdbaarheid van hun produkt. Gedurende de laatste tijd zijn de al dus uitgeruste vaartuigen opnieuw in de belangstelling van de Nederlandse visserijwereld komen te staan in ver band met de grote garnalenvangsten voor de Deense kust nabij de eilanden Hanö en Fanö. Hier bleken zelfs trek ken van 600 kg. in een half uur moge lijk! Deze fantastische vangsten roepen echter een groot aantal problemen op ten aanzien van verwerking en ver voer. De moeilijkheden doen zich in het bijzonder voor bij vaartuigen, die niet over een koelinstallatie beschik ken. Het gevolg is dan, dat veel weer verloren gaat, omdat het geruime tijd duurt eer de aldus gevangen garnalen in Nederland (al dan niet per as) aange voerd kunnen worden. De schepen uitgerust met koelinstal laties kunnen echter wel van derge lijke grote vangsten op grote afstand van de thuishaven profiteren. Visserij-Nieuws heeft hierover enige belangwekkende mededelingen gedaan, die wij onze lezers, aangezien op Texel de garnalenvisserij niet ontbreekt, met willen onthouden. „Het is gebleken, dat de berekende opslagcapaciteit van de tanks met on- dergekoeld zeewater bij dergelijke vangsten te klein is. De WR 248 kon maar 1200 kg. bergen in de 4 tanks, terwijl de WR 98 in 5 tanks 1600 kg. kon bergen. Bij T.N O. had men aan vankelijk gedacht dat de schepen resp. 1600 en 1"200 kg. konden bergen. De schepen met droogkoeling kunnen aan merkelijk meer in het visruim bergen, hetgeen hun zeer ten goede gekomen „Erholung und frische Luft" In 1958 waren ze op het eiland, in 1959 nog eens en dit seizoen maakten ze wéér deel uit van* de stroom vakantiegangers uit Duitsland. We bedoelen de 90 leden van de sportvereniging uit de West-Duitse industriestad Hagen, die de afgelopen weken bivakkeerden in het kamphuis „Bosch en Zee" te Koog. H.S.V. heeft op Texel gevonden, waarnaar het reeds lang zocht: ruimte en frisse lucht. De weersgesteldheid nemen ze op de koop toe. Hoewel de pers medewerker van de groep, Herbert Müller nogal alarmerend in de Hasper Zeitung schreef over de groep, die beurtelings gebukt ging onder storm, regen en brandende zonneschijn, is het duidelijk dat dit sensationele tintje aan de vakantie wel op prijs wordt gesteld. In het algemeen lijken Duitsers zich minder om slecht weer te bekommeren dan Hollanders; de HSV-ers tonen zich wel bijzonder gehard. Wie denkt dat de Duitse sportvereni ging naar Texel kwam om daar in de eerste plaats aandacht te schenken aan het beoefenen van de vele sporten die door HSV worden bedreven en waar van voetbal de belangrijkste is. komt bedrogen uit. Het gaat om de ontspan ning die het eiland kan bieden; Ver pozing in een vrije heldere en gezonde omgeving. Een groot contrast met de rokerige atmosfeer van de woelige industriestad Hagen (nabij Dortmund). Het al of niet fraai zijn van het weer is dan van ondergeschikt belang. Wan neer de regenval ontspanning m de buitenlucht onmogelijk maakt, is er altijd nog de grote recreatiezaal van Bos en Zee, waar men zich kan amuse ren met zang, tafeltennis, film en an dere genoegens. De 90 jongens, die naar Texel zijn gekomen, vormen een klein deel van de gehele sportvereniging, die bestaat uit 1400 leden! HSV is onderscheiden in verschillende afdelingen, die zich elk met één bepaalde sport bezighoudt. Voetbal is hoofdzaak. Deze sport heb ben de Duitsers ook op Texel al menig maal beoefend tijdens vriendschappe lijke wedstrijden tegen Texelse Boys en S.V. Texel. De meeste wedstrijden werden door de Duitsers gewonnen, wat echter niets aan de uitstekende sfeer heeft afgedaan. Zelfs werden de Texel se voetballers met klem verzocht in de vakantie eens naar Hagen te komen om ook daar een dergelijke ontmoeting te arrangeren De Texelaars hebben van het agnbod nog geen gebruik gemaakt, maar dat komt misschien nog De Duit sers hebben hun reis zelf moeten bekos tigen. Elk lid spaarde met ƒ5,per maand het benodigde bedrag bijeen. Tien maanden voorbereiding waren nodig eer de groep in bussen naar Hol land vertrok onder leiding van de heer Gerd. Langhanki. Herr Langhanki wordt geassisteerd door negen anderen. waaronder de trainer Herr Willi Kraft. De HSV-jongeren hebben intussen Hagen weer opgezocht. Vast staat dat ze vroeg of laat individueel of in groepsverband het gouden boltje weer zullen aandoen. Het is immers ein ideales Erholungsort TEXELAAR VERONGELUKT OP DE AFSLUITDIJK Zondagavond is de 45-jarige J. W Boks uit De Cocksdorp met zijn wagen op de Afsluitdijk door een vrachtwagen aangereden. De heer Boks werd uit de wagen geslingerd en bleef zwaar ge wond op de glooiing van het dijk- lichaam liggen. De heer Boks is later in een ziekenhuis in Sneek overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen van de heer Boks plotseling naar links zwenkte en geschept werd door de veewagen. „Het zoete (zotte?) leven van Graaf Bobby" is een bijzonder vrolijke film, die de bioscoopbezoekers op dinsdag en woensdagavond kunnen zien. De dolle geschiedenis begint als de privé- detective opdracht krijgt de immigratie van call-girls tegen te gaan. De eige naars van verschillende nachtclubs worden verdacht van meisjeshandel en Bobby (Peter Alexander) moet hen zien aan te houden met behulp van Mucki (Gunther Philipp). Bobby slaagt er in zich als vrouw verkleed te mengen in een groep danseresjes. Dan blijkt dat 't niet gaat om handel in vrouwen, doch in verdovende middelen. Met behulp van een Amerikaanse politieman gelukt het de leider van de smokkelbeweging, de gevreesde Sokrates op te sporen. Bobby ziet zijn bemoeiingen o.a. be loond door de liefde van Vera, een der danseresjes! Toegang alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1