9 rocn wa in het Toneelgroep hangt de lier fHet Masker" in de wilgen Graanoogst kan in enkele dagen aan kant zijn Circus Belli in Den Helder De optimisten krijgen toch gelijk DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7794 COURANT Uitgave N.V. ▼.h. Langeveld ft de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - TeL 2098 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeo» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 cl incasso. Advertenties: familieberichte! 12 cl p. mm.; andere advert. 10 cl p. mm. „Vandaag de dag is het niet een- voudiq, om iets te orqaniseren, dat in ruime mate publiek trekt. Dit is een algemeen verschijnseldat zich vooral de laatste jaren steeds ernstiqer doet gelden. Besturen van toneelverenigin gen kampen ermee, evenals organisa toren van tentoonstellingen, kinder spelen etc. De oorzaak is waarschijn lijk eenvoudiger dan wel eens wordt qedacht: Het publiek is verwend! Bo vendien is het publiek ongeïnteresseerd en oppervlakkig qeworden door de overdaad, die radio, maar vooral tele visie dagelijks bieden (Texelse Courant, 18 juni 1963) Is het een wonder, lezers, dat de eerste gedachten, die in ons opkwamen bij het vernemen van het nieuws over de liquidatie van de toneelgroep „Het Masker" praktisch dezelfde waren, als boven aangehaalde redactiionele ont boezemingen? Het lijkt alles zo logisch: Het publiek wil niet meer de deur uit gaan. om een stel amateurtoneelspelers een stuk te zien opvoeren, dat ze thuis, in een makkelijke stoel middels de T.V. kunnen volgen. De amateurtoneelver enigingen moeten het afleggen tegen de machtige T.V. en verdwijnen dus de één na de ander Zo ook „Het Masker" dus, een toneel vereniging, die sedert de oprichting in 1946 met groot succes veel goede stuk ken voor het voetlicht heeft gebracht. Een gesprek echter met de (nu voor malige) penningmeester, de heer J. Schotanus, leerde ons echter, dat bo vengenoemde gedachtengang t.a.v. de liquidatie van „Het Masker" niet juist was. „We hebben dit eigenlijk al een paar jaar zien aankomen", aldus de heer Schotanus. „De hele moeilijkheid was, dat de kern van goede spelers te klein werd". En met goede spelers bedoelen we dan die mensen, die gemakkelijk meer dere karakters kunnen uitbeelden. Wanneer een toneelvereniging over voldoende van dergelijke krachten kan beschikken, is zij niet per sé genood zaakt een stuk te kiezen, dat qua ka rakters overeenkomt met die van de spelers. Tenslotte is het zo. dat men eerst echt toneelspelen moet, als men venplicht wordt zich in te leven in een andere persoonlijkheid. Welnu, deze kern werd bij Het Mas ker gaandeweg kleiner en tenslotte moest het dus zo ver komen, dat men voor de keus stond, ofwel het gehalte van de te spelen stukken op lager ni veau te brengen (Wat vaak het gevolg is van bovengenoemd „karakter-aanpas sen") ofwel tot liquidatie over te gaan. Gezien de reputatie, die „Het Masker" heeft tot betrekking van haar spelpeil, was de laatste eigenlijk de enige aan vaardbare oplossing. Overigens hoeft deze liquidatie niet in te houden, dat „Het Masker" voor goed moet verdwijnen. „De overgeble ven geldmiddelen blijven in een apart fonds beschikbaar en zodra de animo groot genoeg zou zijn, zou hiermee een nieuw „Masker" kunnen starten", aldus de heer Schotanus. Men kan zich nu afvragen, of de ontboezeming bij de aanvang van dit artikel nog wel zo veel waarde heeft. De avonden van de verschillende to neelverenigingen worden immers toch voldoende bezocht? En is nu die T.V. echt wel zo'n slokop, dat ze het ver enigingsleven min of meer onmogelijk maakt? Het lijkt ons nuttig, bij de aanvang van het nieuwe verenigingsseizoen '63/'64, één en ander nog eens te over wegen. Wij menen helaas te moeten constateren, dat de T.V. wél een enorme hinderpaal is in de gang van zaken van diverse verenigingen. Ons staat helaas (nog) geen statitisch materiaal ter beschikking om dit categorisch te bewijzen. Wij kunnen ons hoogstens voorstellen, hoe groot de toeloop op onze verschillende toneelavonden zou zijn, als het bal-na-afloop eens niet op het programma zou staan. In verband hiermee spreekt het te lage ledental van onze Texelse Kunstkring klare taal. In hoeverre dit alles een verschijnsel van deze tijd is, zal de toekomst moe ten uitmaken. Ten aanzien van de T.V. kunnen wij het kernachtig samengevat vinden in een citaat uit „Testbeeld", een serie essays waarin de schrijver Fokke Sierksma aan de hand van de verschillende programma-onderdelen van de T.V. dit medium benadert: „Het positief en negatief fascinerende van T.V. is, dat zij ons alles kan laten zien, terwijl het tempo van de tijd ons nauwelijks de tijd laat, om ons deze nieuwigheid ook eigen te maken. Intussen spreekt het vanzelf, dat men, zolang de Westerse beschaving bestaat met televisie zal moeten leven". Vooral wat dit laatste betreft, zal men moeten bedenken, dat men, op het moment dat men de T V. binnen haalt er tenminste niet meer van los zal kunnen komen. De positieve mogelijkheden van T.V. zijn echter zo onbegrensd, dat het me- ïdum ons aller aandacht meer dan waard is. Maar dat het makkelijk aan onze aandacht ontsnapt is wel evident. Mogen wij U eens in overweging geven de tijd, die U niet voor „het oog van Bussum" hóeft door te brengen positief te geven aan het Texelse ver enigingsleven? Het lijkt ons dan waar schijnlijk, dat Het Masker binnenkort herboren wordt en dat de kern van de bestaande verenigingen sterker zal worden dan ooit tevoren! WELSTANDSCOMMISSIE Versohenen is het jaarverslag 1962 van de Stichting Noordhollandse Wel standscommissie Bij de Commissie voor Den Helder en Texel werden, volgens het verslag betreffende de gemeente Texel in 1959 104, 1960 123. 1961 139 en in 1962 127 bouwplannen ingediend De indeling in bouwplannen voor het jaar 1962 was voor Texel: openbare en bijzondere gebouwen 3; woon- en win kelhuizen 40, gebouwen voor handel en nijverheid 2; boerderijen 3, schuren, verbouwingen e.d. 79. De commissie, die iedere eerste en derde donderdag van de maand verga dert op het stadhuis van Den Helder, heeft de volgende samenstelling: Mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder voorzitter; P. H. van Rhijn. ge delegeerde der commissie, secretaris, J. Veldstra. directeur gemeentewerken van Texel; H. Sieders, hoofd bouw- en woningtoezicht van Den Helder en P. B. Riteco te Texel. KLAVERJASCLUB ,,'T CENTRUM" Oosterend Morgenavond heropent de Klaverjasclub het kaartseizoen '63-'64 en het bestuur rekent weer op de aan wezigheid van de leden, terwijl ook nieuwe leden hartelijk welkom zijn. Het ligt in de bedoeling om dit seizoen de woensdagavond als de clubavond te houden. Wilt U dus een avond plezierig kaarten, dan bent U bij Klaverjasclub „het Centrum" hartelijk welkom. De aanvang van deze gezellige kaartavon den is 8 uur. Het heeft er met de graanoogst van dit jaar maar somber voorgestaan. U hebt dat ook kunnen lezen in de dagbladen, waarin met name de toestand in Zeeland buitengewoon ernstig werd genoemd. Maar ook in andere bouwstreken is grote schade opgetreden. Toen wij een paar weken geleden het overzicht over de akkerbouwbedrijven onder Uw aandacht brachten, waagden we het om te schrijven: „Het lijkt er op het moment op of de optimisten ook dit jaar weer gelijk krijgen". We deden dit onder invloed van een mooie dag en het vooruitzicht, dat er meer van deze dagen zouden volgen. Toen deze regels in de Texelse Courant kwamen was er zeker geen reden voor optimisme en ook na die tijd zijn er heel wat dagen ge volgd, die veel meer aanleiding tot pes simisme gaven dan tot de luchtige op merking: Het komt wel goed. In de week van 9-14 september is het getij gekeerd en op dit moment kunnen we wel zeggen, dat er inder daad reden is om te schrijven; De opti misten krijgen tooh weer gelijk! Zoals de zaken er op dit moment voorstaan, kan met enkele dagen gunstig weer en er is reden voor om aan te nemen, dat die dagen zullen komen de graan oogst aan kant zijn. Maaidorsers een uitkomst De laatste dagen is wel weer zeer duidelijk gebleken, dat de moderne wijze van oogsten met de maaidorser ofwel de combine niet meer uit ons land is weg te denken. Er is de laatste weken meer dan eens de opmerking gemaakt: „Wat zouden we nu moeten beginnen als de combines er niet wa ren?" In tegenstelling met de aanvan kelijke mening blijkt nu, dat we vooral in jaren met ongunstig oogstweer deze moderne wijze van oogsten niet kunnen missen. Weliswaar zijn er dagen geweest, waarop deze zware machines het land niet in konden, omdat ondanks maai- baar weer de grond geen voldoende draagkracht had, maar deze schade werd dubbel en dwars ingehaald als het werk weer kon beginnen. Het grote voordeel blijft o.i. nog al tijd, dat na het werk met de combine de oogst ook inderdaad aan kant is. Bij het werk met de graanmaaier is dit niet het geval, wat wel duidelijk blijkt uit de „groene" koppen van de graan- hokken in het midden en oosten van ons land. Capaciteit van de ontvangende bedrijven zeer goed In verschillende delen van ons land is de oogst gestagneerd door het feit, dat voor het gedorste graan tijdelijk geen plaats was in de pakhuizen van de bedrijven, die het graan moesten dro gen en opslaan. Gelukkig is hiervan op Texel geen sprake geweest. Dit is vooral te danken aan het feit, dat de handel en de coöperatie op Texel tijdig hun maatregelen hebben genomen. U zult zich de verslagen over de inge bruikneming van nieuwe opslagruimte bij de Fa. Keijser Co, de Coöp. Aan- koopvereniing en de L.T.B. nog wel herinneren. Ook de droogcapaciteit is op Texel in vergelijking met de meeste akkerbouw gebieden zeer gunstig. We kunnen rus tig stellen, dat op ons eiland als gevolg van onvoldoende capaciteit van droog- gelegenheid geen graan verloren is ge gaan. Verliezen op het veld vallen mee Het is bijna niet te geloven voor hen, die op trieste regenachtige dagen de te velde staande gewassen hebben be keken, dat het met de verliezen mee valt. verschillende percelen haver lagen zo vlak voor de grond, dat je met recht de vraag stelde: Is dit gewas het oog sten nog waard? En veel percelen zo- mergerst hadden een zo grauwe kleur, dat de vraag opkwam: Heeft dit graan straks nog handelswaarde? Nu blijkt, dat alles nog weer enorm meevalt. Toen we deze week met en kele deskundigen van de overkant ver schillende partijen graan bekeken is telkens de opmerking gemaakt, dat de kwaliteit van het Texelse graan be langrijk beter is dan de doorsnee kwaliteit van het vasteland. Dit houdt beloften in voor de zaaizaadtelers op ons eiland. Het staat wel vast, dat door het voorkomen van „schot" veel voor zaaizaad bestemd graan aan de vaste wal in de voedersector terecht zal komen. Een reden temeer om bij het oogsten en drogen van zaaigraan hier aan de uiterste zorg te besteden. Het terugvallen van voor zaaizaad bestemd graan naar de voedergranen kan dit jaar een flinke strop betekenen. C. v. Gr. „Het Masker bij de vierinq van haar 10- jarig jubileum in 1956 met het stuk „Het be geerde land". OOK VARKENS KUNNEN GEDRESSEERD WORDEN; een duidelijk bewijs van deze bewerinq wordt u qeleverd in circus Belli, dat zijn tenten in Den Helder heeft opgeslaqen. Men laat het daar niet bij varkens alléén, natuurlijk niet! Als wij de circusbazen mogen qeloven en waarom zouden wij dat niet wordt er in de piste een prachtig programma „afqedraaid". Het hooggeëerd publiek wordt gaarne welkom geheten. LAATSTE NIEUWS PLOEGWEDSTRIJD VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN In de j.l. gehouden bestuursvergade ring is besloten om de ploegwedstrijd niet te houden op 21 september a.s., maar voorlopig één week uit te stellen, dus op zaterdag 28 september. Dit ge zien de oogstwerkzaamheden. Misschien aangespoord doordat de vereniging van oud-leerlingen een prachtige nieuwe wisselprijs heeft be schikbaar gesteld, heeft zich al een aar dig aantal ploegers opgegeven. Verder vermelden we nog, dat onze oud-kampioen Klaas Eelman voor de wedstrijd zal voorploegen en wanneer de jury de opzet zal beoordelen van de verschillende ploegers, Klaas alvast de eindvoor zal uitrijden, zodat allen kun nen zien hoe het moet. Allemaal veel succes toegewenst!! Opgave is nog mogelijk voor rond gaande en wentelploegen bij de heren C. P. Laan en Jac. Zuidewind. BEJAARDENTOCHT OOSTEREND Traditiegetrouw zal ook dit jaar de bejaardentocht van Oosterend weer plaats vinden, ondanks de slechte weersomstandigheden, die de oogst hebben tegengehouden. Vandaar dat de bejaardentocht ook dit jaar begin okto ber zal plaats vinden. Omdat dit ge heel op korte termijn moet worden ge organiseerd, verzoekt de feestcommissie om de welwillende medewerking van de heren autobezitters om zich voor deelname op te geven. Ook de bejaar den worden verzocht zich op te geven. De feestcommissie verwacht met deze opgave van velen hun medewerking, zo dat zeer spoedig de juiste datum vast gesteld kan worden. Opgave kan ge schieden bij de heren Jb Visman, tel 335, G. Bejsema, Oost, tel. 395; P. Rie- mens, Kotterstraat en Th. Medema, Oranjestraat. Gaarne deze week. Bij voorbaat hartelijk dank! GESLAAGD Den Hoorn De heer J. C. Bakker, „Jonkersbergen", behaalde op 10 sep tember aan de Bissch. Kweekschool te Beverwijk de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer (hoofd akte). POSTZEGELNIEUWS De Nederlandse Antillen hebben een postzegel van ƒ0,20 uitgegeven ter ge legenheid van de opening van hotel „Bonaire". Deze zegel kan door de le den van de „Postzegelbeurs" a 0,50 bij de heer M. J. Witte, Julianastraat 7. Den Burg, worden afgehaald. Voorts worden belanghebbenden er op gewezen, dat wij onze eerste ruil beurs houden op maandag 23 september a.s. in hotel „De Graaf", 's avonds om 8 uur. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Woensdag j.l. is ook de schaakclub weer begonnen. Voortaan wordt op woensdagavond, aanvang 8 uur, ge speeld in hotel „De Zwaan". Het ligt ook in de bedoeling ons aan te sluiten bij de KNSB indien het le dental dit toelaat, zodat wij ook in competitieverband kunnen gaan spelen. Voor de winnaar van de clubcompe titie is een fraaie wisselbeker beschik baar. Moge een en ander voor velen aanleiding zijn om de knoop door te hakken en ook lid te worden. Laat U vooral niet afschrikken door te denken dat U te slecht speelt! U speelt voor Uw plezier en om te leren. Nieuwe le den kunnen zich opgeven bij de heer F. R. Drevel, De Koog, tel. (02228) 277. PUPILLENCOMPETITIE Uitslagen van zaterdag: Tex. Boys b- Texel b 06; Texel a-Tex. Boys a 81. Programma voor zaterdag: Texelse Boys a-SVC, ZDH-Texel c, Texel a- Texelse Boys b, aanvang 3 uur. We heten ZDH en Texel c welkom, doe je best jongens! Uitslagen en even tuele correspondentie naar Schilderend 63. D. D. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST NU KAN HET NOG! Het lokte de laatste weken helemaal niet aan om nog wat stikstof te strooien op het grasland. Dit keer zat het niet vast op een tekort aan water, maar op een teveel en bovendien was ook de temperatuur te laag. De invloed van dit ongunstige weer is ook duidelijk merkbaar aan de voor raad gras, die er op dit moment is. Op veel bedrijven is die beslist minder dan enkele weken geleden en als we ons niet vergissen zal dit in enkele gevallen tot gevolg hebben, dat de melkkoeien vroeg naar stal moeten. We kunnen ons voorstellen, dat een aantal veehouders dit aan één kant wel aanlokkelijk vin den. Zo als de omstandigheden de laat ste tijd waren is het geen pretje om buiten te melken. In dit opzicht waren de veehouders, die er een gewoonte van maken de melkkoeien de hele zomer in de winterstal of een andere daarvoor geschikte gelegenheid te melken er heel wat beter aan toe. Aan de andere kant is iedere vee houder er mee gebaat als de staltijd laat begint, omdat de staltijd een dure tijd is. Daar dacht ik aan toen ik boven dit artikeltje de kop plaatste; „Nu kan het nog!" In het algemeen wordt aangenomen, dat het strooien van stikstof op gras land tot plm. 15 september een renda bele zaak is. Natuurlijk is ook deze waarheid betrekkelijk. Er zijn jaren, dat in begin september gegeven stik stof maar heel weinig resultaat geeft, maar daarnaast heb ik meermalen ge hoord, dat iemand nog veel profijt had van een stikstofbemesting, die eind september werd gestrooid. In ieder ge val zijn we van mening, dat het op het moment een zaak van wijs beleid is om op een aantal percelen nog een gift stik stof van bijv. 200 kg. kalkammon per ha. te geven. Dat moet niet domweg gebeuren. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking de hoger gelegen percelen. Grasgroei is in de herfst veel meer een kwestie, die op de temperatuur dan op een gebrek aan water vastzit. Dus neem de hoge, droge percelen als eerste hier voor. U hebt dan bovendien een goede kans, dat het gras ook nog afgeweid kan worden. Meermalen gebeurt het immers, dat de koeien niet door gebrek aan gras, maar door het euvel van het vertrappen van het grasland naar de stal moeten. Bij het kiezen van de percelen kunt U er ook nog rekening mee houden, dat een kunstweide over het algemeen iets langer doorgroeit dan oud grasland. Vooral als in deze kunstweiden wat Ita liaans of Westerwolds raaigras zit, is de herfstgroei aanmerkelijk beter dan van oud land. Goed boeren is veelal een kwestie van het letten op de kleintjes. Zo'n „klein tje" kan ook zijn een werkwijze, waar bij de koeien in de herfst enkele dagen of een week later op stal komen dan op de doorsnee-bedrijven het geval is. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1