Cjrocn 2,'warL-Jexels in het harL, Bouw L.T.S. kan volgende maand beginnen TESO vervoerde lól|2 pet meer personenauto's dan vorig jaar Prettige mededeling tijdens raadsvergadering Bevolkingsonderzoek naar T.B.C. van 8 t.m. 24 oktober 1963 Terugblik op recorddrukte Felle brand verwoestte „De Hertekamp" f FILM-NIEUWS VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7795 COURANT Uitgave N.V. vJi. Langeveld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 TeL 2858 Verschijnt dinsdags en vrijdag». Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct Incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm Ongetwijfeld het belangrijkste punt van de maandagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad was de mededeling van de voorzitter, burge meester C. De Koning, dat de bouw van de Texelse Lagere Technische School zeer binnenkort zal kunnen beginnen. De gunningen zijn gedaan. Omdat er naar wordt gestreefd de lessen aan de school per 1 januari 1964 te laten aanvangen zal op die datum een directeur moeten worden benoemd. De school zal de eerste tijd gebruik moeten maken van een noodgebouw voor welke bouw de minister nog toestemming moet verlenen. Een oude muur tegenover .Loods manswelvaren" te Den Hoorn, die ge vaar zou opleveren voor voorbijgangers, zal door de eigenaar worden gerepa reerd. Dit naar aanleiding van een klacht in een vorige raadsvergadering geuit. De heren A. Dros, M. W. Koorn, J. Daalder en J. Buisman, B. Oostra en J. Buisman werden herbenoemd als lid van de woonruimtecommissie. Voor de heer H. Oosterhof werd de heer G. Westerlaken benoemd als bestuurslid van de Stichting Sociaal Toerisme. De raad ging voorts akkoord met een wij ziging van de statuten van de Stichting Sociaal Toerisme Texel ondanks de bedenkingen die mej. A G. Luijster- burg koesterde jegens een der artikelen, waarin wordt vastgelegd dat het be stuur van de stichting invloed kan uit oefenen op de benoeming van andere bestuursleden. Mej. Luij sterburg achtte het onjuist dat het bestuur op deze wijze „zichzelf kon aanvullen", wat door een eventuele verdere wijziging wel licht mogelijk wordt. Voorzitter verze kerde echter dat het zover echter niet zal komen. Bovendien is de raad er zelf bij wanneer verdere wijzigingen ter goedkeuring zouden worden voorgelegd. Vervolgens ging de raad akkoord met een wijziging van de „I.Z.A.-regeling in Noordholland". (Instituut Ziektekos tenregeling Ambtenaren). Ook de jaarstukken van de stichting Prof. dr. W. H. Keesom Studiefonds gaven geen aanleiding tot discussie. De raad besloot vervolgens medewerking te verlenen bij het aanbrengen van een aantal voorzieningen in de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg. O.a. zal een vijfde leslokaal worden aangebouwd en een vaklokaal, tevens overblijflokaal. Mevroyw Koning-Bruin was van mening dat een dergelijk over blijflokaal ook bij de scholen in de andere dorpen van veel belang kan zijn. De openbare scholen zouden het tevens kunnen gebruiken als lokaal /oor het Godsdienstonderwijs. Zij voel de ook veel voor een centraal hobby lokaal te Den Burg, waar leerlingen van de andere scholen ook na schooltijd bezig kunnen worden gehouden. Dit laatste vond de voorzitter een interes sant idee en hij beloofde de mogelijk heden te zullen onderzoeken. De heer J. Daalder was het daar niet mee eens. Hij meende dat uitvoering van dit plan de bouw van de nog meer noodzakelijke gymnastieklokalen zou vertragen. Voor zitter stelde hem gerust: De gymna stieklokalen blijven vooraan staan op het verlanglijstje. In de St. Jozefschool te Den Burg zullen een aantal voorzieningen worden aangebracht, waaraan de raad wilde medewerken. Het gaat o.a. om de ver vanging van een aantal urinoirs door waterclosets Het zelfde gaat gebeuren in de acht openbare scholen op het eiland en in de Beatrixschool te Den Burg. Verhoogde subsidie voor „Het Witte Kruis" Bij de bespreking van het voorstel tot verhoging van de gemeentelijke sub sidie aan de vereniging „Het Witte Kruis Texel", vioeg mej. Luijsterburg zich af of het nodig is dat bij die ver eniging naast een bezoldigde admini strateur ook nog een bezoldigde secre taris en penningmeester in dienst zijn. Voorzitter meende van wel. De hoe veelheid werk maakt deze functies noodzakelijk. Men moet bedenken, dat met de groei van de veremging de werkzaamheden even sterk zijn uitge breid. In de toekomst zal men waar schijnlijk een administrateur in vaste dienst moeten aantrekken, waarmee nog een belangrijk hoger bedrag gemoeid zal zijn. Van de erven C. Witte Dzn. werd een gedeelte van een perceel grond aan de Hollewal te Den Burg aangekocht. De grond is nodig in het kader van het uitbreidingsplan. Van de familie Ran werd voor ƒ32.000,een woning aan de Groene- plaats gekocht. Het pand zal worden afgebroken om plaats te maken voor het daar te bouwen nieuwe raadhuis. Thans zijn nog slechts enkele woningen aan het „Raaksie" in bezit van de be woners. De onderhandelingen, die met hen worden gevoerd over aankoop ver lopen gunstig. Ontstemd De heer J. K. P. Zwan was ontstemd ever het feit, dat aan de raad een voor stel tot verkoop van een pand werd voorgelegd, terwijl de koper het betrok ken gebouw reeds aan het verbouwen en inrichten is. Het ging om de ver koop van de boerderij „Koningshoeve" aan de Oranjestraat te Oosterend aan de heer G. van Asperen te Schoonhoven. De heer Van Asperen had reeds lange tijd geleden de verbouw en restauratie van het geheel ter hand genomen. Dit had de heer Zwan in de Texelse Cou rant gelezen. Dat de raad deze koop overeenkomst nu eerst ter goedkeuring kreeg voorgelegd achtte hij belachelijk. „Waar zitten we hier eigenlijk voor?'" Wethouder C. H. Roeper, die deze aan gelegenheid had behartigd, legde uit dat de heer Van Asperen geheel zelf het risico had genomen, dat de verkoop zou worden afgekeurd. Omdat dit echter zeer onwaarschijnlijk was, heeft hij de boerderij, die in zeer desolate toestand verkeerde van een nieuw rieten dak laten voorzien, om verder verval te voorkomen. Het college van B. W. was overigens verheugd dat voor de boerderij, die men reeds als een verlies post beschouwde, een koper was gevon den. Aan het recht van de raad is zeker met getornd. De heer Zwan bleef het desondanks een vreemde situatie vin den. Vervolgens keurde de raad een aantal begrotingswijzigingen goed. Ook werd er mee akkoord gegaan, dat het pre sentiegeld voor de bestuursleden van de Sociale dienst en de leden van de Woonruimtecommissie werden ver hoogd van ƒ7,— tot ƒ15,— per verga dering. Geen scheidingswand Het besluit, in een vorige vergadering genomen, om de aula van de Dr. Jac. P. Thijsseschool door middel van een tus senwand in te delen in leslokalen, werd ingetrokken, aangezien de leerkracht, die aanvankelijk extra aan de school zou worden toegevoegd, niet zal komen. Tijdens de rondvraag sprak de heer J. K. P. Zwan waarderende woorden aan het adres van de organisatoren van het feest „Oosterend weer present". De heer G. Westerlaken vroeg aandacht voor de slechte toestand van een fiets pad bij de Watermolenweg. Getracht zal worden het pad voorlopig te her stellen. De heer S. Keijser toonde zich naar aanleiding van een publikatie in de Texelse Courant ongerust over het grote aantal ongelukken op de Pont- weg. Hij pleitte voor een maximum snelheid. Voorzitter antwoordde dat een voorstel tot invoering van een snel heidsbeperking in voorbereiding is. De kansen op inwilliging zijn echter klein. De heer P. Smit wees op de slechte toestand van de riolering in de War moesstraat en de Zwaanstraat. Her haaldelijke verstoppingen geven daar grote overlast. Voorzitter antwoordde, dat in de begroting een tweetal posten is vervat, die de oplossing van dit pro bleem nabij brengt. De heer Smit wees ook op de bomen, die staande op particulier terrein het uitzicht belemmeren en het ver keer in gevaar brengen. Waarschijnlijk heeft de gemeente niet de bevoegdheid deze bomen te laten verwijderen. Wel licht zijn de eigenaars van deze bomen zelf bereid ze geheel of gedeeltelijk te verwijderen. Er zal worden nagegaan of er van gemeentewege iets aan kan wor den gedaan. Ook de heer J. Daalder meende dat de bomen niet steeds op de juiste plaatsen zijn geplant. Hij ver baasde er zich over dat de Planologische dienst bomen laat neerzetten op punten waar zij gevaar voor het verkeer op leveren. Op deze wijze worden onnodig gevaarlijke situaties geschapen. Ook de heer J. J. Westdorp was van mening, dat niet oordeelkundig tewerk wordt gegaan bij het planten van bomen. Vooral op de hoeken wordt het uitzicht ontnomen. De heer Westdorp drong ten slotte aan op voltooiing van de straat verlichting te Oudeschild. In de andere dorpen is het reeds in orde. Voorzitter legde uit dat de vertraging te Oude schild is te wijten aan een stagnering in de toezending van de benodigde ap paratuur. Op dinsdag, 8 oktober a.s., zal op nieuw worden gestart met een massa- onderzoek naar t.b.c. Het belang van een dergelijk onder zoek springt in het oog, wanneer men bedenkt dat vooral het laatste jaar tal van t.b.c.-gevallen aan het licht zijn gekomen, met alleen elders maar ook op Texel. Daarmee wordt weer bewe zen, dat deze ziekte nog niet geheel een halt is toegeroepen. Overigens zijn bij elk massa-onder- zoek op Texel nog gevallen geconsta teerd. Van groot belang is nu, dat iedereen aan zijn oproep gevolg geeft, opdat eventuele infectiebronnen worden op gespoord. Een tijdige ontdekking bevor dert een spoedige genezing en voorkomt uitbreiding. Ook longkanker, hartziekten en an dere afwijkingen aan de borstorganen kunnen door het massa-onderzoek wor den aangetoond. Bepaald verontrustend is de toename van het aantal gevallen van longkanker. Voor een spoedige ge nezing is het ook hier van belang, dat deze afwijkingen tijdig worden ont dekt. Het onderzoek vindt deels plaats in een onderozekauto, deels in lokaliteiten waar een röntgenapparaat is opgesteld. De kosten bedragen per persoon ƒ1,70 Personen, geboren na 1 oktober 1949 worden niet onderzocht, omdat door de zorg van de schoolarts reeds voldoende controle wordt uitgeoefend. Ontkleden is niet nodig. Alleen wordt wel verzocht er op toe te zien, dat knopen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. De komende weken ontvangt een oproepkaart in huis. Zorgt U er wel voor om tijdig op de aangegeven iplaats aanwezig te zijn en mte gepast geld te betalen. Het onder zoek zelf neemt maar een moment in beslag. Nadere mededelingen volgen spoedig. HOOGSTE PUNT BEREIKT Dit is de molen „De Traanroeier" te Oudeschild, die momenteel wordt ge restaureerd en geschikt gemaakt voor elektriciteitsopwekking. Reeds maanden lang wordt hard aan het waardevolle monument gewerkt. Enkele weken heeft de molen er wel heel somber bijgestaan, toen de wieken waren verwijderd en de kap ook was gesloopt. Daar is nu verandering in gekomen Een deel van de kap is ge monteerd en toen maandag j.l. werd begonnen met het monteren van de nieuwe wieken, was het hoogste punt bereikt. De vlag in top dus ter gele genheid van deze belangrijke bouw fase. Er zal echter nog geruime tijd verstrijken eer de molen gereed zal zijn en zijn taak, de opwekking van elektri citeit, zal vervullen. ONDER DE POMP Sèèg Kees, is 't waar dot de förrekes in 't Mienterglop maandag een kerst maal hèade? Welninnet Cor, die stomme eende an de kónt kwèèke altied veuls te veul Voer ieder is het duidelijk geworden, dat de drukte op ons eiland het afge lopen seizoen weer veel groter was dan het jaar ervoor. Dezer dagen maakte het bestuur van N.V. TESO de totale vervoerscijfers van juni, juli en augustus bekend, die deze algemene conclusie nog eens duidelijk onderschrijven. Het vervoer van personenauto's vertoonde een sensationele stijging. Van 43.288 stuks in 1962 werden het er dit jaar 50.460. Een stijging van 16 Vs®/®. Ook het personenvervoer vertoonde een flinke stijging: van 359.217 in 1962 naar 400.909 personen in 1963 (toename 11%). Het aantal vervoerde vrachtwagens bedroeg 4979 stuks tegen 4847 in 1962; een toename van 21/»®/®. De ongunstige omstandigheden, waaronder moest worden gewerkt in aan merking nemende, dient te worden gezegd, dat het TESO-personecl zich uit stekend van haar taak heeft gekweten en letterlijk alles heeft gedaan om alle wachtenden zo snel mogelijk naar en van het eiland te vervoeren. Bijzondere incidenten deden zich niet voor. Een welgemeend compliment aan het adres van de mannen, die van hun taak een erezaak maakten, is zeker op zijn plaats! LEIDING WATERGEBRUIK IN 1962 Op Texel is in 1962 in het totaal 428.343 m3 leidingwater gebruikt. In 1961 werd 366.927 m3 afgenomen. Aldus lezen wij in het jaar-verslag over 1962 van het P.W.N. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 september 1963 Geboren: Tjerkje Hendrika, dv. Thijs van der Laan en Jantina Tel; Andrea, dv. Jan Martien de Vries en Boukje Pranger; Hendrik Alexander, zv. Jan Nieuwenhuis en Judith Johanna van der Waals; Renée Jacoba, dv. Jacob Dros en Elisaneth Nelly Schuitenmaker; Adriaan Barend Jacob, zv. Dirk Johan Bakker en Willy van den Berg. Overleden: Pieter van der Vliet, oud 72 jaar, ev. J. C. G Kamphuis. NUTSBIBLIOTHEEK Als de zomer ten einde loopt, begint het gezellige leesseizoen weer. Daarom gaat de Nutsbiblitheek ook weer met de uitlening beginnen, en wel vrijdag (vandaag) van half 4 tot half 8 (ingang Kantoorstraat). Alle sofnbere verhalen over de in vloed van de TV ten spijt, wordt er nog heel wat gelezen, anders had deze bibliotheek het vorige seizoen geen 13.000 boeken kunnen uitlenen. Ieder, die lezen wil, kan hier terecht, want men behoeft geen lid van het NUT te zijn. Vooral ook voor de jeugd is er een pracht collectie boeken aan wezig. Ingeschreven lezers kunnen ook ge bruik maken van de vakbibliotheek van de Reizende Bibliotheek te Amsterdam. Boeken op het gebied van vakstudie, literatuur en ook boeken in de mo derne talen worden gratis aangevraagd en ter lezing verstrekt. WEG AFSLUITING In verband met rioleringswerkzaam heden zal met ingang van heden de Langeveldstraat (Achterweg) te De Cocksdorp voor doorgaand verkeer zijn afgesloten. Deze afsluiting zal duren zolang de werkzaamheden dit noodzakelijk ma ken. Texel, 20 september 1963. MENGKOM met antispat- deksel. Ideaal bij de handmixer. Stuntprijs ƒ1,95 TEL 2767 WtVERSTR 15-19 DEN BURG Wc cnsdagochtend omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de bekende boerderij „De Hertekamp" in de polder Waal en Burg. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat reeds een kwartier nadat de brand was gemeld, het bouw werk tot een ashoop ineenzeeg. Op het laatste nippertje konden twee kinderen uit het brandende gebouw worden gered. Over de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Het vuur werd ontdekt door de be woner, de heer Joh. D. Roeper. Terug komende van zijn koeien op het land, zag hij plotseling vlammen uit het dak komen. Tijd om huisraad of goederen te redden was er niet meer. Het kurk droge rieten dak brandde spoedig als een fakkel. Twee kinderen van de fa milie Roeper ontsnapten aan de vlam men. De 10 maanden oude Dirk en de 3-jarige Riny werden door hun moeder het raam van de slaapkamer uitge werkt. Het enige stuk huisraad dat mevrouw Roeper naar buiten wist te brengen was. een wieg. Het gezin Roeper bivakkeert voorlopig bij de buren, de fam J. Witte, „De Voorzorg". De gehele inboedel, waaronder een aantal landbouwmachines, bloembollen, pakken hooi etc. ging verloren. Deze inboedel was gelukkig verzekerd, wat niet gezegd kan worden van het ge bouw zelf. De eeuwenoude boerderij was bezit van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland en werd door de heer Roeper gepacht Het gebouw was in 1959 gerestaureerd. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten heeft zeer vele boer derijen in bezit en kan zich permitteren deze niet te verzekeren. Immers de ge zamenlijke premie is vele malen hoger dan het bedrag dat gepaard gaat met de opbouw van enkele verbrande boerde rijen per jaar! De brandweer uit Den Burg, die snel ter plaatse was, kon zich slechts bezig houden met het blussen van een aan grenzend gebouwtje. INGEKOMEN PERSONEN Gerda van Zetten, van Amsterdam, Blasiusstraat 63 I naar Oosterend, Pe perstraat 40; Arie T. Boertjes, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Frederikus W. van Aalten, idem, Laura H. Lap, van Utrecht, Majellapark 10 naar K 99c; Cornelis Witte, van Am sterdam, R. Claeszenstr. 49hs naar Den Burg, Wilhelminalaan 114; Jacoba Bet- sema, van Utrecht. Catharijnesingel 101 naar De Waal, Hogereind 23; Jantje van Tatenhove, van G.B., Londen, naar W 68, Sjoukje A. Dijker, van Zeist, Arn hemse Bovenweg 2 naar Den Burg, Warmoesstraat 58; Theodorus C. M. Roest, van Harlingen, Weeshuisstraat 3 naar Oosterend, Mulderstraat 9. Vrijdag- en zaterdagavond 8 uur draait in het City-theater de Italiaanse productie „De zondares van Assyrië", een film die speelt in de tijd der Egyp tische farao's. De jonge farao Nemorat heeft de Assyrische koninklijke familie meegevoerd en ter dood veroordeeld. Een uitzondering wordt gemaakt voor de prinses Shilia, die voorbestemd is om met de farao te trouwen. Verzet baat niet ondanks de activiteiten van de jonge hofarts Resi. Als de farao wordt vergiftigd en sterft, wordt zijn vrouw van deze misdaad beschudigd en valt het oordeel: Shila zal met haar echtge noot levend worden begraven. Resi voorziet haar echter van een drank, die haar schijndood moet maken. Als de schijndode Shila in het afgesloten graf is bijgezet, komt Rezi achter de werking van het zeer ingewikkelde sluitsysteem en weet zijn bruid te bevrijden. Toe gang boven veertien jaar „Ik zal mij op Uw dochter wreken" is het verhaal van de advocaat Bowden, wiens gezin wordt bedreigd door de wraaklust van Max Cady. Cady heeft door bezwarende getuigenissen van de advocaat acht jaar gevangen gezeten voor aanranding en moord. Weer in vrijheid heeft hij laten weten, dat hij zich op de vrouw en het 12-jarig doch tertje van Bowden zal wreken. De loop van het verhaal voert naar een adem benemende spanning en tenslotte een verrassende climax. Voor elke toeschou wer zou het jammer zijn wanneer we deze climax van te voren verraden. De film draait zondag- en maandagavond 8 uur en is toegankelijk voor personen van achttien jaar en ouder. Speciaal voor de jeugd is er zondag middag om 3 uur de film. „Sjors en Sjimmie op het piratcnciland". Een spannend verhaal, waarbij de zware jongens Boris en Pedro een groot gevaar vormen bij de naspeuringen naar een goudschat. Zelfs de tijdmachine van professor Vondst komt er aan te pas om de dappere Sjors en de niet minder dappere Sjimmie als overwinnaars uit het strijdperk te laten komen.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1