Bejaarden werk en bejaardenzorg MAAK VAN UW SPAARGELD i i H TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 (Vervolg) Zijn alle directies capabel voor hun taak? In de verste verte niet. Helaas! Er zijn ook malcontente directies. Het moet gezegd. Echter, wij hebben al in verschillende gevallen van moeilijk heden tussen besturen en directies be middeld, en veelzins zo dat de vinger gelegd werd op de „wond" bij het be stuur. Natuurlijk is er een wet van oor zaak en gevolg. Natuurlijk komt er na actie re-actie. Dat laat zich verstaan. Dat ,is ook het minst erge. Zowel be sturen als directies dienen er voor te waken dat zij geen lange tenen hebben. Zo ja, laten zij dan het veld ruimen Dan zijn ze incapabel voor hun taak Aan beide zijden. Dat wordt wel eens onderschat. Oorzaak? Men wil naar el kaar niet meer luisteren. Reden? De één acht zich uitnemender dan de ander. Dat betekent in feite: dan zijn alle rem men los. Men krijgt over en weer ver- wijten met als „resultaat": de bejaarden worden de dupe. Dat is het indroeve in heel deze zaak. We hopen dat er aan beide kanten eens wijsheid kome. Tot zegen, niet voor directie en besturen, maar tot zegen van de bejaarden. Die zijn er alleen bij gebaat, hetgeen maar al teveel vergeten wordt. In punt 4 stelden wij dat de directie een goede huiselijke sfeer diende te bevorderen. U zult zeggen- dat laat zich verstaan! Jawel, maar bedenk, de moeiten daaraan verbonden zijn niet gering. De één slaagt er wonderwel in, de ander weet de goede sfeer maar niet te pakken te krijgen. Ook hier zijn velerlei oorzaken voor aan te wijzen. Een ding staat vast, wanneer men een goede sfeer wil bewerkstelligen, zeer beslist noodzakelijk, kost het een zee van tijd. Het scheppen van sfeer ligt mede in de intermenselijke verhoudin gen Een onderwerp apart Daar komt nog iets bij. Naast de directie staat het personeel. Hoe vaak komt het niet voor dat de directie precies tussen het per soneel en de bejaarden in staat Dat klinkt misschien vreemd maar wat de één opbouwt kan zo gemakkelijk dooi de ander afgebroken worden. Hier komt weer om de hoek kijken dat er onder ling sprake moet zijn van behoorlijk teamwork. Anders komt er niets van terecht. Terdege behoort bij de goede sfeer ook het personeel betrokken te zijn. Daar kemt bij dat elk mens, dus ook de bejaarde zijn eigen karakter heeft. En wat heel normaal te noemen is, de één heeft een gemakkelijk, en de ander een moeilijk karakter Toch zullen de moeilijk hanteerbare bejaarden in het geheel moeten worden opgenomen. Daar is veel wijsheid en tact voor nodig. Een nog voornamere factor, hierboven reeds genoemd- tijd. Immers, ook de bejaarde die wij lastig zouden willen noemen, heeft die „last" toch niet uit zichzelf gekregen. Daar zit stellig een achtergrond achter. Nu behoeft een di rectie geen psycholoog te zijn. maar naar deze achtergronden zal toch ge zocht moeten worden. Er zit altijd een „waarom" achter. Aan de directie de taak dit door te spreken met zijn be jaarde Hem helpen, terzijde staan. Trachten de levensavond te verlichten. Die mogelijkheid is altijd aanwezig. Maar er dan ook de tijd voor nemen. Dit is niet iets waarvan men zeggen kan: daar neem ik eens een uurtje voor! Geen sprake van. In eerste instantie bewijzen wij onze bejaarde geen dienst met „dat uurtje". Neen, intens meele ven in de problemen die de bejaarde bezighouden. Wat is de oorzaak dat deze bejaarde humeurig is, waarom sluit hij zijn omgeving als met een grendel af? Omdat de bejaarde het plezierig vindt? Geen sprake van. Wat zou hij graag willen spreken, maar hij ziet er geen kans toe. Hij wordt niet „begrepen". Voorwaar het is voor een directie geen lichte taak hierin verlichting te bren gen. Toch zal het moeten gebeuren. Bij het zorgen voor een goede sfeer is mede bepalend dat de directie ook meeleeft met familiegebeurtenissen. De bejaarde moet als het ware een stuk van onszelf worden. Dat bejaardente huis, waar de bejaarde ingekomen is, moet voor hem 100% thuis zijn, waar zij altijd op terug kunnen vallen. Eigen lijk is het niet zo dat de bejaarde die naar een bejaardentehuis gaat „alle schepen achter zich verbrand heeft". Het moet zijn een verhuizing van het ene adres naar het andere, met dit ver schil, dat er zorgende handen zijn die willen helpen waar het nodig is. Dat is de functie van het bejaardentehuis. Bij alle feestelijkheden die er zijn, van welke aard ook moet het tehuis een effectieve rol spelen. Laat het te huis maar een x-aantal guldens per jaar uittrekken voor dit doel. Zuinig heid betekent hier persé geen wijsheid. Dit is helemaal niet een kwestie van zoethouderijGeen sprake van. Het be hoort mede tot de functie van het te huis. Laten wij, om maar één ding te noemen, eens denken aan de december maand. Wat kan het een feestmaand bij uitstek zijn. Maar bovenal, wat wordt het door de bejaarde gewaardeerd. Wat kunnen de bejaarden vertellen aan hun familieleden, hun kinderen, kleinkinde ren en vrienden over hetgeen er alzo in het tehuis gebeurt. Wij hebben reeds zeer vele tehuizen bezocht, en wat een pracht verhalen hebben wij gehoord. Weet u waar het kardinale punt ligt? Heel simpel. Bij de goede sfeer telt de bejaarde mee. En hij moet ook mee tellen. Dat is één van de dingen waar mee men de bejaarde fit houdt. Ook hier weer een zeer belangrijke taak voor een directie. Als laatste punt stelden wij dat een directie een eindadvies geeft aan het bestuur betreffende de opname. Een veelomstreden punt waar nog lang het laatste woord niet over gesproken is. Vast staat echter dat principieel de directie de doorslag moet geven voor de opname. Helaas, wat heeft het al veel ellende teweeggebracht. Als beide par tijen eerlijk tegenover elkaar staan be hoeft er beslist geen narigheid uit voort te vloeien. In menig geval is een be stuur incapabel en incompetent omdat doorgaans een bestuur bestaat uit „willekeurige" figuren, die met ter zake kundig zijn. Waarom wil een be stuur niet luisteren naar mensen die dagelijks geconfronteerd worden met het werk en het huis? Deze kunnen toch weten welke mogelijkheden het huis biedt? Laat men dan ook luisteren, maar niet, zoals wel gebeurt, een hau taine houding aannemen van: wij weten het wel. Dan gaat het bestuur op de plaats staan waar zij niet hoort, n.l. op die der directie. Als een bestuur de da gelijkse leiding overdraagt aan een directie, laten zij de daaraan verbonden consequenties dan ook aanvaarden. En niet, als bestuur zijnde, voor directie gaan fungeren Het is te enen male funest. En wat het belangrijkste is, men kan hier veel narigheid voorko men. Wij kunnen het niet genoeg her halen, laat er overleg zijn. En als er van oehoorlijk overleg sprake is, dan zal en dan kan een directie niet willekeurig te werk gaan. Daar heeft inderdaad het bestuur voor te waken. Maar bij vol doende overleg is dit uitgesloten. Vaak horen wij de klacht dat er be stuursleden zijn van bejaardentehuizen, die in geen jaren het tehuis bezoeken. Wij zouden willen stellen: een be stuursfunctie is toch geen liefhebberij of een hobby? De bejaarden weten toch dat het tehuis een bestuur heeft? Heb ben de bestuursleden dan geen inte resse bij hun bejaarden? Of komt dat op de derde plaats? Wij kunnen de besturen verzekeren, dat medeleven door de bejaarden op hoge prijs wordt gesteld. Laten wij hopen dat hier spoedig verandering in komt. Wij prijzen ons gelukkig reeds te mogen weten dat er nog vele veran deringen zullen kernen naast de Wet Dp de Bejaardenoorden, die al een hele verbetering inhoudt. (Wordt vervolgd) BIJ sparenN OP LANGERE I TERMIJN NEDERLANDSCHE MIODENSTANDSBANK N.V. ALGEMENE TUINBOUWCURSUS Voor de algemene tuinbouwcursus met als teeltvalk bloembollenteelt heb ben zich tot heden opgegeven 12 cur sisten. Wil de cursus doorgaan, dan moeten er 14 deelnemers zijn. Aangifte kan geschieden bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. DEMONSTRATIE AARDAPPELONTSMETTING Onder verwijzing naar een reeds eer der geplaatst artikel en de advertentie in dit nummer maken wij de aardappel verbouwers attent op de demonstratie met een nieuwe machine voor het ont smetten van pootgoed tegen rhizoctonia. Deze demonstratie wordt gehouden op vrijdag 27 september a.s. in de Coöp. Aardappelbewaarplaats. Uit de gegevens, die wij via de ver zonden vragenlijsten binnen krijgen, blijkt wel, dat dit ontsmetten nog lang niet algemeen gebeurt Toch is dit voor een succesvolle teelt beslist nodig. Het ligt in de bedoeing de machine na de demonstratie kosteloos ter be schikking te stellen aan Texelse poot- goedtelers. Alleen het vervoer van be drijf naar bedrijf komt voor rekening van de betreffende telers. U kunt U tijdens de demonstratie als gegadigde melden. C. v. Gr. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 september op om 6.24 uur cn gaat onder om 18 41 uur; 25 sept. op om 6.29 uur en onder om 18.34 uur. Maan: 26 sept E.K.; 3 okt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 20 sept. 10.13 en 22.35; 21 sept. 10.35 en 22.59; 22 sept. 10 58 en 23.21; 23 sept. 11.19 en 23.43; 24 sept. 11.41 en 25 sept. 0.07 en 12.06; 26 sept. 0.34 en 12 37; 27 sept. 1.15 en 13.29; 28 sept. 2.28 en 14.53. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST ENQUETE POOTGOEDTEELT Nogmaals herinneren wij de .poot- goedtelers aan het invullen van de door ons toegezonden vragenlijst. We stellen ons voor„ dat het beantwoorden van de vragen zelf niet meer dan vijf minuten tijd vraagt. Natuurlijk stellen we prijs op verdere gegeven, speciaal die be trekking hebben op de rentabiliteit van de teelt. Maar het gaat ons in eerste instantie om een beantwoording van de vragen. Inlichtingen, die de landbouwvoor- lichtingsdienst vraagt zijn nooit te eigen bate, maar dienen om daarmee de land bouw weer te dienen. We zijn dankbaar, dat een flink gedeelte van de vragen lijsten prompt en volledig ingevuld te rug kwam, maar stellen het op prijs ook de anderen nog te ontvangen. DE VEEVOEDERKERN Driemaal is scheepsrecht. We hebben de indruk, dat het tot nu toe op veel bedrijven te druk was om aandacht te schenken aan zaken, die in „de toe komst" liggen. Zo'n kwestie is ook die van het lidmaatschap van de Veevoe derkern. En toch is het in dit geval nodig aan de a.s. winterperiode te gaan denken. Om het werk van de kern bij het begin van de staltijd direct op toe ren te laten draaien is het gewenst, dat we deze maand weten waar we aan toe zijn. Een telefoontje of op de markt even aanlopen bij de assistenten is vol doende. VISITEKAARTJES VAN DE BOER Ieder vak en beroep heeft zo z'n „visitekaartjes". D.w.z. dingen, waar uit we opmaken of menen te kunnen opmaken of de betreffende man „goed" in z'n vak is of er maar wat van maakt. Niet zonder reden zeg ik „menen te kunnen opmaken". Er zijn n.l. wel een aantal dingen, die een minder prettige indruk maken, maar waarbij het toch te gewaagd is om direct van een goed of minder goed vakman te spreken. Ook het boerenbedrijf heeft zo zijn visite kaartjes. Ik waag het om er eens enkele te noemen. Stekels op het grasland Veel zeg ik er niet meer van. We hebben er de laatste jaren genoeg van gezegd Maar het valt me telkens op, dat ook mensen, die niets met het boe renbedrijf hebben te maken het voor komen van stekels vaak zien als een aanwijzing: Hier woont een minder goede boer. Misschien moeten we ook hier zeggen, dat het wat gewaagd is om deze con clusie te trekken. Aan de andere kant ben ik van mening, dat boeren, die er prijs op stellen „hun stand op te hou den" met deze conclusies rekening houden. Ruige weiden Ook hier schrijft o.g. niet de eerste keer over. Maar ook hier gaat het weer over een „afwijking", die buitenstaan ders licht als een visitekaartje beschou wen. Ook „leken" valt het verschil tussen een gladde, groene weide en ruig wit-geel gekleurd grasland duide lijk op. En dat niet alleen. Ze weten drommels goed, dat het eerste goed en het tweede fout is. Dat weet iedere vee houder natuurlijk ook. Maar weten en doen is twee. Ook op dit moment zie je nog heel wat weiden, die beslist veel te ruig zijn. Grasland, dat straks ruig de winter in gaat, lijdt veel meer dan grasland, waar geen oud gras op zit. Het maaien van dit grasland is ook op korte termijn be keken, geen verlies. Meermalen zie je, dat het vee het gemaaide product voor het grootste deel opneemt, terwijl de dieren zolang het gras op stengel staat de bek er met in willen zetten. Dit be tekent: Een knap visitekaartje en geld toe! Hekken en dammen Ik geloof, dat ik hier moet spreken van enorm veel slordige visitekaartjes. Wat staan en hangen er op de boeren bedrijven een hekken, die het een be proeving maken er door te gaan. Ze werken bijna even afschrikwekkend als de aanduiding „Pas op de hond", die je op bedrijven aan de vaste wal nog al eens ziet. O.g. denkt hierbij natuurlijk niet al leen aan het hek, dat toegang tot het bedrijf geeft dat er trouwens in zeer veel gevallen niet is maar eerder nog aan de hekken, die toegang geven tot de verschillende percelen. Het is niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats het visitekaartje aan de orde, maar vooral het feit, dat dergelijke „hekken" veel kostbare tijd van de boer vragen. Een goed hek is werkelijk wel te betalen en als U het zo ophangt, dat niet iedere windvlaag of aanraking door dieren het scheef duwt, gaat het jaren mee. Met de dammen is het in veel geval len geen haar beter. Zonder laarzen kom je er in de winter niet door. Deze week zagen we een veehouder uit Den Hoorn bezig om in het gebied, waar de grond in de winter spoedig nat en vet is, de dammen op te vullen met zand. Dit kostte hem in dit geval niet meer dan het vervoer van het zand, omdat een aannemer van de ruilverka veling dit anders moest afvoeren. Hij wist het ijzer te smeden nu het heet was en bezorgde zich een net visite kaartje en het gemak toe. De boerenerven Ik behoef hier beslist niet veel van te zeggen. De meeste Texelaars zijn het met ons eens, dat de verzorging van het erf om de boerderij op Texel alles te ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den burg: DOKTER ELJAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend cn De Cocksdorp: DOKTER SIEBEMGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: A. M J RUTTEN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosierend, tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. SCHIETOEFENINGEN Op 20 september a.s. zal van 10.00 - 14.00 uur door vliegtuigen worden ge schoten op zeedoelen in het Malzwin. Veiligheidsschip is aanwezig bij boei 12. MOEDERCURSUSSEN WITTE KRUIS Bij voldoende deelname worden in de volgende dorpen vanaf 24 oktober 1963 moedercursussen gegeven (9 we- xen) en wel: donderdagmiddag 13.30 - 15.00 uuren Donderdagmiddag 13.30 - lo-OO uur Oosterend, 15.30 - 17.00 uur Eierland. Donderdagavond 20.00 - 21.30 uur Den Burg. Vrijdagmiddag. 13.30- lo.uO uur De Koog, 15.30 - 17.00 uur Den Hoorn. Opgave gaarne zo spoedig mogelijk bij de Wijkzusters. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 14 september 1963 Gevonden te Oostercncl: bruine por temonnee met ongev. 0,30; groene sjaal; paar witte handschoenen, hoofd doek met verschillende plaatsnamen, bruin-groene hoofddoek; zwart feest- hoedje; wollen sjaal; paar fantasie- sokken; donkerblauw kinderjack; blau we ceintuur van regenjas; padvinders- riem met portemonnee en kompas; grijs plastic regenkapje; R.K.-kerkboekje; vulpotlood; double armbandje; wit sokje met lederen zooltje. verloren te Oosterend: zilveren arm band met 2 bedeltjes, blauw zwem broekje met wit randje; windscherm in plastic hoes; groene soprtfiets merk „Gazelle"; paar rode kinderschoenen; bruine portemonnee met ongev. J 15, korte gevoerde witte gabardine jas; grijze portemonnee; portemonnee van zeehondenleer met ongeveer ƒ5,rood meisjesvest; sleutelbos met 8 a 9 sleu tels; bruine portemonnee met ongeveer 0,35; zwarte portemonnee met onge veer ƒ0,20; witte knipportemonnee met ongev. ƒ12,50. Gevonden te De Koog: bankbiljet van ƒ100,rode kinderportemonnee met ƒ1»paar bruine herenslippers; bruin grijze pantalon; rozenkrans in bruin étui; gouden damespolshorloge met nylon bandje; blauwe vulpen. Verloren te De Koog: doublé dames armbandhorloge; Pontiac herenpols horloge; zeehondehuiden portemonnee met 3 a 4 gulden; gouden trouwring; halsband met hondepenning 118418, polshorloge „Endura" met doublé rek- bandje; Agfa-Clack fototoestel; zonne bril in bruine étui; zwarte portemonnee met ƒ35,ketting met medaillon; bruine portemonnee met ƒ5,55 en 4 koffiebonnen; bruine kinder trui met raglan mouw (witte ruiten); bruine por temonnee met ongeveer ƒ6,gouden herenzegelring; herenpolshorloge „Niel- ka" met zwarte nylon band; blauw ge breid meisjesvest; groene portemonnee met ƒ25,—; blauw-wit gestreept bad- horloge „Delana", chroom met licht- pak; bril met voorhanger; herenpols- bruin bandje; beige portemonnee (por tefeuillemodel) met ongeveer ƒ5,—; gouden ring met groene steen; donker suède portemonnee met knip, waarin 50,a 60,blauw windjack met zwartebreide boorden; bruine porte monnee met ongev. &35,en foto's; bruine kinderjurk; bruine portemonnee met ongev. ƒ40,Marokkaanslederen portemonnee met ongev. ƒ22,50; kin derslippers; bromfietstasje met inh.; grijs damesvest met kleine knoopjes; zilveren armband met rode steentjes; Brown fototoestel; polshorloge „Jung- hans" met zwartlederen bandje; gouden trouwring; groen luchtbed met hoofd kussen; bruine herenportemonnee met 60,tot ƒ100,zonnebril (polaroid), fototoestel !(box) in bruine tas, bruine damesslippers m. 38; bril dubbele Focus in zwart étui. Het bureau der rijkspolitic te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Te De Koog van 19.00 tot 20.00 uur. wensen overlaat. Het gaat hier niet om enkelingen. En speciaal in dit geval maak je het telkens mee, dat boeren, die wat het grondgebruik betreft beslist geen „slor- debakken" zijn het op het erf vreselijk laten zitten. De redenering is hier; Daar behoef ik niet van te eten. Wie helpt ons aan een idee om dit te verbeteren. Uit het oogpunt van een goed visitekaartje is de verzorging van het erf wel buitengewoon belangrijk. Een wedstrijd in erf verzorging heeft o.i. het bezwaar, dat je als deelnemers de bedrijven krijgt, waar het al in orde is. Goede suggesties zijn zeer welkom. C. v. Gr. TEXELSE BOYS-NIEUWS Zaterda.g en zondag komen dan weer voor het eerst alle elltallen in het veld. Zaterdag 4 uur: Texel b-Tex. Boys a, Tex. Boys b-Cocksdorp. Zondag: Oudesluis-Tex. Boys 1, ver trek boot 12 uur; Tex. Boys 2-Callants- oog 2, 2 uur; Tex. Boys jun,-HRC 3, 12 uur. Terreindienst: A. Schoo en R. Graaf. Vanavond trainen om half acht voor junioren en senioren. Na afloop bijeen komst in Hotel „De Zwaan'' voor junio ren, senioren en alle medewerkers van de Boys. Succes allemaal. S.V.C.-NIEUWS Uitslagen; adsp. SVC-De Koog 61; SVC 1-bint Boys d; SKC z-csvC 2 4—2. um 2 uur trad SVG aan tegen het onbereKenbare bint Boys. In het begin wogen de twee partijen aardig Legen el- Raar op. Eeurienngs weiden de twee doelen onaer vuur genomen. Hierbij viei al dirext op, dai de richting van de SVC-schoten nog al eens te wensen over Jiet, dn ;n tegenstelling tot bint Boys. Na een hail uur spelen was een schot van Sint Boys-middenvoor Jan Biet te machtig: U1. Enkele minuten later had dezelide speler weer succes: 0z. Ruststand. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Tot aan tiet straiscnopgebied ging alles goed, maar daarna was ei memand, die de bal in het doel kon schieten. Piet J. liet zich op een gemakkelijke wijze pas seren: 3. Toen was het hek van de dam. In luttele minuten was de stand opgevoerd tot Uo. ioen pas Dleex S VG wakker te wor den. Piet S. wist de eer met een hard schot te redden.. Zelfs de achterhoede kwam naar voren, wat resulteerde in nog twee treners van Piet Jan en Jan S. bVG 2 moest twee reserves opstellen, omdat Helix en Harry door een misver stand de boot misten. x-rogranuna a.s. weekend: De adspiranten gaan a.s. zaterdag bij Tex. Boys b op bezoek; de weipen gaan eveneens mee en spelen om 3 uur. Kwart over twee van dorp. Het eerste gaat naar Aoedijk, een niet te ondersohatten tegenstander. Vertrek met de boot van 12.OU uur. Dit is de nieuwe regeling en gaat a.s. zondag in. Kom op tijd. Het tweede speelt thuis tegen Oude- sluis 2 om twee uur. Kijken de spelers goed in het kastje wie er terreindienst heeft, dan komt dat ook goed. Even tuele aioerichten voor zaterdagavond uur bij de elftalcommissie. S.V. TEXEL A.s. zondag spelen: 4e kl. A KNVB: VZV-Flevo; Grashop- pers-Hollandia T.; BrvC-LbVV; Helder- Texei; Watervogeis-Con Zelo. Aid. N.H.: Texel 3-ZDH 2, 2 uur. Junioren. iexel-JVC, 10 uur. Adsp iexei a-WvjrVV a, K.30 uur; Texel b- Tex. Boys a, zaterdagmiddag 4 uur Opnieuw een vol programma en eveneens gaal Texel weer een lastige wedstrijd tegemoet. Het is ons nog nooit gelukt m Den Helder te winnen, maar eens meet die traditie toch gebroken werden. Laat je niet meer door tegen slag ontmoedigen en speel de wedstrijd geheel uit en op volle toeren. We ver trouwen er op, dat we beter uit de bus komen dan vorige zondag. VERONTWAARDIGDE HEER L. OOSTERWIJK NEEMT HET NIET Om even Uw geheugen op te frissen: op donderdag 22 augustus j.l. vuurde een vliegtuig van de Marineluchtvaart- dienst op een weiland nabij Den Hoorn twee oefenraketten af, waarbij een Texelaar en het gezin Oosterwijk uit Rotterdam op het nippertje aan een groot gevaar ontsnapten De reacties van de Marinevoorlich tingsdienst op deze gebeurtenis waren voor de heer L. Oosterwijk aanleiding om zijn verontwaardiging daarover middels een schrijven aan enkele ka merleden en aan het gemeentebestuur van Texel kenbaar te maken. De Ma- rinevoorlichtingsdienst heeft namelijk duidelijk getracht het incident te baga telliseren. De bewering werd de wereld ingestuurd als zouden de raketten in een „volkomen leeg weiland" zijn te rechtgekomen. Het ongeluk was te wij ten aan een „beoordelingsfout" en een „technische storing". De heer Ooster wijk vraagt zich in het schrijven af of de officieren, die ca 1 uur na het on geluk ter plaatse arriveerden, wellicht geen juiste melding hebben doorgege ven en meent dat toch ten minste de piloot moet hebben geweten wat hij deed. De heer Oosterwijk zou gaarne zien, dat meer radicale maatregelen genomen zouden worden teneinde dergelijke inci denten in de toekomst te voorkomen. Hij betoogt voorts dat het ongeval heeft bewezen, dat de bemanning en/of de apparatuur niet feilloos werken kan. De heer Oosterwijk verzoekt tenslotte om stappen bij de betreffende instan ties teneinde deze gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. Verschillende bladen hebben uitvoe rige aandacht besteed aan het raketten- incident oip Texel. „De Rotterdammer" b.v. ging in een hoofdartikel uitgebreid op het gebeuren in en plaatste zelfs een luchtfoto, waaruit kon blijken, dat zich tijdens het incident mensen op het weiland hadden bevonden. ZONDER COMMENTAAR De slagzin, waarmee een New Yorks bioscooptheater reclame maakt, luidt in al zijn duidelijkheid als volgt: „U kunt zich bij ons rustig doodlachen, want in de entreeprijs is een verzekering tegen schadelijke gevolgen voor de gezond heid inbegrepen, ook wanneer die door lachkrampen wordt veroorzaakt",

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3