Electrohuis Bakker richt kleine „Firato" in Is de redactie van de Texelse Courant extreem rechts en rascistisch BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. MONUMENTEN STOEL'S STEENHOUWERIJ Prima BABY WEEGSCHALEN bloembollenland gesloten hennen W.L. Het originele schapenwas middel lunchroom geopend oiiestookkachel hulp in de huishouding DAT HEERLIJK GEVOEL OVERAL ILEEN TE KUNNEN PASPOORT VOOR PASVORM GESLAAGD VOOR HOOFDAKTE Vrijdag j.l. deden de volgende Texe laars met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte: mej. H. Stiggelbout te Den Burg, de heer S. Hemelrijk te Oudeschild, en de heer G. Westerlaken te Eierland. Het examen werd afgeno men aan de Kweekschool te Den Helder. DONDERDAG A.S. BEJAARDENTOCHT OOSTEREND A.s. donderdag zal de jaarlijkse tocht van de Oosterender bejaarden plaats vinden en er wordt natuurlijk goed weer verwacht.. Om 12.15 uur zal er in de Oranjestraat opgesteld worden en het vertrek is op 12.30 uur gepland. Het gaat richting Vuurtoren, waar even uitgestapt wordt. Vandaar richting Oudeschild om onze oude veerhaven nog eens te bewonderen. Hier zal ook de thee bij Bakker en Dogger gebruikt worden. Langs de nieuwe weg nabij Ceres gaat het richting Ponthaven, Den Hoorn <^n de Westen naar Den Burg, waar in Hotel ,,De Graaf" de koffie klaar zal staan. De laatste etappe gaat dan richting Oosterend, alwaar de broodtafel wacht en er is natuurlijk weer een verrassing waar de bejaarden weer veel genoegen aan zullen beleven en die tevens een waardig sluitstuk zal zijn van een succesvolle middag. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden markt wer den de volgende dieren aangevoerd: 9 pinken 350500, 14 graskalveren 250310, 6 oude rammen 125300; 15 ramlammeren 150200; 60 lammeren 80110; 10 schapen 90105. Zélf op de TV! Morgen opening .smalle kastjes. Elektronische apparatuur in de vorm van radio's, gramofoons. TV-toestellen en bandrekorders is gemeengoed ge worden. In ieder gezin vindt men ten minste één van de genoemde toestel len. Het is daarom begrijpelijk dat deze nuttige apparaten enigszins onderhevig zijn geworden aan de mode. De laatste jaren zijn het vooral hij de radio toestellen niet in de eerste plaats technische verbeteringen die door de fabrikant worden aangebracht maar meer nog wijzigt men het uiterlijk. Bij de radio lijkt het er op dat er technisch weinig meer aan te verbeteren valt, af gezien van de mogelijkheden die de stereo-ontvangst biedt. Bij de TV heeft men de laatste jaren de beeldbuis tel kens een stukje ingekort, zodat het toestel van een diepe kist evolueerde tot een plat wandkastje. Snufjes die radio- en tv-apparaten moeten doen uitblinken boven de oudere toestellen liggen meest op het gebied van automa tisering en afstandsbediening. Een dui delijke kwaliteitsontwikkeling bespeurt men bij de bandrekorders. In slechts enkele jaren tijds heeft dit apparaat zicht ontwikkeld van een stuk speel goed tot een hoogwaardig opname- en weergaveapparaat. De gramofoons blijven zich naast de bandrekorders uit stekend handhaven, maar ook hij deze apparaten worden geen opzienbarende technische verbeteringen meer aange- uiterlijk er een modeartikel van. Bij bracht. Ook hier maakt het wisselend zonder interessant moet het zijn om de tegenwoordig op de markt zijnde ra dio's, televisietoestellen en opname- en weergaveapparatuur samen te brengen op een tentoonstelling. Dit nu gaat de heer M. Bakker („Electrohuis") doen. Morgen zal een drie dagen durende „Firato" haar deuren openen. Een ko lossale hoeveelheid apparatuur is daartoe bijeengebracht en aantrekkelijk uitgestald in hotel De Lindeboom- Texel" te Den Burg. Verschillende be kende merken komen er aan te pas. Van alle apparaten treffen we er tenminste de merken Erres. Aristona, Philips en Grundig aan. Waarschijnlijk terecht heeft Grundig zich een goede naam verworven met haar bandrekorders, die vooral mechanisch uitmunten. De fa. Bakker heeft, teneinde de verkoop van deze rekorders te stimuleren, besloten aan één van de kopers van een bepaalde bandrekorder dit begerenswaardige apparaat cadeau te doen. Op de televisie wordt op originele wijze de aandacht gevestigd. Op de show staat n.l. een tv-camera met moni tors, zodat U zelf op het scherm kunt komen! Het Errestoestel met beeldver groting zal ook in het middelpunt van de belangstelling staan Het toestel is via een bedieningskabel vanuit de ge makkelijke stoel te regelen. Uitgebreide aandacht wordt besteed aan de stereo. Steeds meer mensen gaan over tot het afspelen van de tegen woordig algemeen verkrijgbare stereo- gramofoonplaten. De installaties, die er voor nodig zijn, staan op deze „Firato" en worden gedemonstreerd met een speciale stereoplaat, die voor ieder de mogelijkheden van stereo duidelijk maakt. Er zijn voorts diverse salonmeubelen, waarin men combinaties van verschil lende apparaten heeft ondergebracht en niet te vergeten een collectie draagbare transistorradio's, die nog steeds worden verbeterd. Een bezoek aan deze show is ongetwijfeld de moeite waard. (INGEZONDEN) Blaricum, 27 september 1963. Mijne Heren, Als abonnee op de Texelaar lees ik altijd met genoegen uw berichten van en artikelen over het eiland. Wanneer U zich echter met de wereldpolitiek in laat, zij het in de vorm van een inter view met een oud-Texelaar (de heer Graaf over Zuid-Afrika), zoals op de voorpagina van uw blad van heden, dan verwacht ik van u ook een na schrift of afzonderlijk commentaar om uw eigen mening te vernemen. Als Ir. van Dis zijn afwijkend oor deel over deze kwestie wereldkundig maakt, voorziet de landelijke pers dit ook van commentaar. (De krant is een meneer). U wekt nu de indruk de woorden van de heer Graaf, die blijk geeft een ex treem-rechts, rascistisch standpunt te huldigen, te onderschrijven, te meer door uw inleidende woorden dat het „Verrassend" is eens iets te vernemen van iemand die veertien jaar „de resul taten van het beleid van de regering Verwoerd van nabij heeft kunnen gade slaan". Over wat de heer Graaf te vertellen heeft, het volgende: Hij huldigt het superioriteitsbeginsel, net als indertijd de Duitsers. Een blan ke blijkt uit zijn betoog superieur aan een neger. Door het tekort aan ontwik keling (dat ze van deze superieure blan ken hebben ontvangen) zijn de negers niet beschaafd en hebben ze geen recht op een leidende rol en „daarom geven „we" (de heer Graaf doelt hier blijk baar op de beschaafde blanken) negers ook geen stemrecht". Tot mijn grote verbazing beweert de heer Graaf dan nog: „Het overgrote deel van de negers onderschrijft de rassenpolitiek". Hebben ze hém dat ver teld? Dat lijkt mij tegennatuurlijk en ik houd het er dan ook maar op dat ze wel uitkijken zich daarover tegenover beschaafde blanken uit te laten. Hun ontevredenheid kunnen ze beter uitle ven in de illigaliteit, welks bestaan het kan ook moeilijk anders de heer Graaf niet ontkent. Als de heer Graaf meent dat negers en blanken zich met tot elkaar aange trokken kunnen voelen, moet hij maar eens een tijdje in Amsterdam gaan lo geren. Dat de negers in de Unie van Zuid- Afrika het sociaal en economisch beter hebben dan in nabuurstaten zoals de Portugese kolonie Mozambique, is een feit en velen komen dan ook in Zuid- Afrika een tijdlang werken om wat te sparen. Dat pleit echter niet voor een politiek van rassendiscriminatie, maar tegen de toestanden in de nabuurstaten. Geen volk laat zich op den duur in eigen land naar „ghetto's" verwijzen door een minderheid van import- Afrikaanders, die privileges voor zich zelf opeisen. Het is tragisch, dat de meerderheid der blanken in Zuid-Afrika geen lering heeft getrokken uit de geschiedenis van Algerije en van zovele ex-koloniën. Voor discriminatie is in deze eeuw geen plaats meer, dat ondervindt op dit ogenblik ook de gouverneur van Alabama, Wallace. Verwoerd kan mis schien nog enige tijd zijn politiek voort zetten, maar de ontwikkeling der ge schiedenis gaat razend snel en als men in Zuid-Afrika geen verstandiger poli tiek gaat voeren, is het eind een groot bloedbad, waarna de blanken het land zullen moeten ontvluchten. Misschien kunnen we hier, in het overbevolkte Nederland, vast woon oorden voor hen inrichten, zoals inder tijd voor de Ambonnezen. Van uw krant verbaast het gewraak te artikel mij bijzonder, omdat ik me herinner dat U vóór de oorlog prent briefkaarten uitgaf, waarop naast het Nederlands de tekst in esperanto stond opgenomen. Afgezien of dit een doel treffend middel hiervoor was, meen ik toch dat hierachter de bedoeling zat de volkeren (en dus ook de rassen) meer tot elkaar te brengen. Hoogachtend, L. v.d. Waals, Noolseweg 14, Blaricum. Geachte heer V.d. Waals, Het is betreurenswaardig, dat we de indruk hebben gewekt het met de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika eens te zijn. Dit is namelijk niet het geval. Tóch blijven we het verrassend vinden, dat een grote groep blanken, waaronder oud-Texelaars deze politiek juist ach ten. Met het weergeven van de mening van deze emigrant hebben we ons la kend noch lovend ten aanzien van de rassenpolitiek willen uitlaten. Nog maals: we keuren de rassenpolitiek van Zuid-Afrika af, maar achten het stand punt van de heer Graaf, dat door zijn blanke landgenoten wordt gedeeld, in teressant zonder meer. Red. (Ingezonden) „JULLIE WORDEN VERKEERD VOORGELICHT!" Dat is een aardig verhaaltje wat oud-Texelaar C. Graaf" in het blad van 27 september inzake de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika vertelt, maar we zijn gelukkig nogal nuchter ingesteld ten opzichte van dergelijke goed praterij. Mijnheer C. Graaf moet van avond, bij de nieuwsberichten van 6 uur, wel pijnlijke gevoelens te verwer ken hebben gehad. We hoorden nl., dat een rechter in Zd-Afrika een blanke gelast had zich te laten scheiden van zijn gekleurde vrouw, met wie hij 6 kinderen heeft en een aantal kleinkin deren. De blanke had zich beroepen op de minister, maar deze heeft het beroep verworpen en de scheiding moet dus voortgang hebben. Daarmee is de apartheidspolitiek principieel gevonnisd. En regeerders, die zulke dingen doen, zijn groter bar- Reprcsaillemaatregel JONGEMAN GOOIDE DODE KAT IN SLAAPKAMER VAN MEISJE In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2.15 uur werd de familie J. Gielis, wonende aan de Duinweg nabij De Dennen opgeschrikt door glasgerin kel. De heer Gielis stapte zijn bed uit en ging op onderzoek. In de huiskamer liep hij de 17-jarige dochter tegen het lijf, die hevig overstuur was en vertelde dat door het kapotgeslagen raam van haar slaapkamer een dode kat was gegooid. Het bloedende kadaver was precies op haar bed terecht gekomen. De volgende ochtend verwittigde de verontwaardigde vader de politie. Af gaande o> bepaalde vermoedens van het meisje werd de dader snel gegre pen. Het was de jongeman De W. uit Eierland, die met zijn vriend op de motor naar de woning was gegaan. Gewapend met de kat, die ergens over reden op het wegdek was gevonden, slopen de beide heren naar het venster aan de voorzijde van het gebouw, sloe gen dit in en gooiden de kat naar bin nen. De W. had vroeger een verhouding met het meisje gehad. Bij het onder zoek bleek dat de jongeman zijn daad had bedoeld als represaillemaatregel over een vermeende onprettige behan deling S.V. DE KOOG In een druilerige regen floot de scheidsrechter de elftallen in het veld. Petten wint de toss en verkiest voor de wind en regen. Het oefende meteen een grote druk uit. Er was geen houden aan voor De Koog. Het ging razend snel van man tot man en goed gesteund door de middenlinie, golfde de ene aanval na de andere op het Koger doel af. Met de rust was de stand 5—0 voor Petten. De Koog probeerde het wel eens en kwam ook wel tot aardige combinaties, maar echt verontrusten kon ze Petten niet. Toen scheidsrechter Groot, die een uitstekend leidei bleek, voor het laatste floot, had Petten de score op 90 ge bracht. Het 2de moest naar Oosterend 2 en wist daar met 42 te zegevieren. Na een kwartier plaatste Harry no. 1 in de touwen. Oosterend wist nog voor de rust dooi een grove blunder van de Koger achterhoede de gelijkmaker te scoren: 11. Na de thee begon De Koog 2 beter te spelen en er ontstond beter samenspel. Na 14 min. scoorde Wietse: 21. In de 33 min. was het wéér Wietse, die no. 3 liet noteren! In de 37ste min. kopte Peter no. 4 achter Keizer, dank zij voortreffelijk werk van Harry. De Koog ging wat stoom afblazen. Twee minuten voor het einde wist Oosterend nog te scoren. Zo kwam het einde met 42 voor De Koog. De adspiranten gingen met 9 man op bezoek bij Tex. Boys a en kregen met 50 klop. Volgende week; De Koog 1 naar Tex. Boys 1, De Koog 2 naar JVC: De Koog 3 naar Helder 6. Adspiranten zijn waar schijnlijk vrij, let op het kastje. Z.D.H.-NIEUVVS ZDH 2-Callantsoog 3 24. Het twee de elftal heeft wederom verloren. In het begin leek alles hoopvol en werd door ons gedoelpunt. Callantsoog maak te spoedig weer gelijk en kwam voor de rust zelfs met een voorsprong. Na de rust, met de wind mee, wisten we het doel niet te vinden. Callantsoog kwam flink opzetten en onze verdediging hield niet stand Daar wij gebrek aan schut ters hebben, verloren we terecht. ZDH 1-JVC 2 2—0. ZDH 1 ging op bezoek bij JVC 2. In een goede en pret tige wedstrijd heeft ZDH 1 deze wed strijd gewonnen. Met de rust was de stand 10 in het voordeel van ZDH Adspiranten: ZDH-Tex. Boys b 51. De eerste wedstrijd werd gewonnen. Hier zitten de schutters voor de toe komst. Volhouden jongens en tot zater dag. A.s. zondag: ZDH 1-Helder 4. ZDH 2 is vrij. S.V.O.-NIEUWS Ons 1ste kwam met beide punten terug uit Breezand. Voor de rust speel de S.V.O. een lauwe partij, met als re sultaat dat ZAP al gauw met 20 voor kwam te staan. SVO zag dat het zo niet kon en ging de zaken beter aanpakken en Piet wist de achterstand te verklei nen. 5 minuten later was het al weer raak. Rikus kreeg een vrije kans en maakte gelijk. De thee deed de jongens goed en tegen de wind in golfden de aanvallen op het ZAP-doel. Uit een van deze aanvallen schoot Rikus ons naar 32. ZAP zat intussen ook niet stil, maar Jimmink en Koning wisten van geen wijken, zodat de eindstand 32 voor ons bleef. Het 2de stelde teleur door met 42 van De Koog 2 te verliezen. We moes ten met 9 man beginnen, doordat twee spelers zo sympathiek waren zonder afbericht thuis te blijven. Waarvoor nu, jongens. Bel even op. Later werd het elftal compleet, maar tegen de jonge ploeg van De Koog konden we het niet houden. Dinsdagavond allen trainen. Programma voor a.s. weekend: Watervogels 3-SVO 1; SVO 2-Tex Boys 2, 2 uur. De adspiranten spelen zater dag thuis tegen Cocksdorp a, 4 uur. Jongens veel succes. baren dan een kleurling ooit zou kun nen zijn. Daar sta je nou, mijnheer C. Graaf. Lichtelijk voor „schut"! Wanneer we bedenken, dat het echt paar al 25 jaar getrouwd was, nota bene, en dat de rechter plus de minister het vonnis velden en bekrachtigden, omdat dit huwelijk „onzedelijk" is, welk zinnig mens heeft dan nog be hoefte om dit soort bewind goed te praten? H. L. v. Br. TEXELAARTJES Te k. beste aardappelen k 16 ct, thuisbezorgd, 1 kachel met kookplaat al- lesbrander f35 J C. Bak ker, Kogerweg B 185 a, telefoon 2672 Te k. aangeb z.g.a.n. bietenmolen met reiniger en elektramotor en 1 gr. leren damesjas maat 44 Oude Kamp, Hoornderweg B 89 Aan komen lopen zwart witte jonge poes. Te bevr. Groeneplaats 4 Te koop gevr. tamme konijnen. Briefkaart of telefoon 2403. Max Rijk Te koop gevraagd een paar voetbalsch. maat 37. j. van Heerwaarden, De Zes no 10, Den Burg. Voor heerlijke handappels (James Grieve) en moes appelen, wordt bezorgd. A. Zielman, telefoon 2552 Te koop bandrecorder, geheel compleet. Koopje. Ue Zes 9 Wegens stormschade moesappelen en stoofperen voordelig te koop. H. J, Keijser, fruitbedrijf, Molen buurt Met grote blijdschap ge ven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Klazina IJsbrandina (Carolien) Th. Hopman-Zijm J. Hopman Frans en Hans Texel, 30 september 1963 Gasthuisstr. 16, Den Burg Wij geven u met grote dankbaarheid en vreugde kennis, dat de Here ons in Zijn goedheid een doch ter en zusje schonk, die de naam kreeg Antje Cornelia We noemen haar Annie B Vlaming J. M Vlaming de Ruyter Ria en Kees Texel, 27 september 1963 Peperstraat 41, Oosterend Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Pieter (Peter) G. Boogaard B Boogaard-Dros Mient, Margriet, Nelieke Apeldoorn, 24 sept 1963, Klokstraat 41' Johan Henstra en Jancina Verlaan hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op 10 oktober 1963 om 13.30 uur in het Polderhuis te Den Burg De kerkelijke bevestigirg zal geschieden door de Weleerwaarde heer Ds D. J. Froentjes om 14,00 uur in de Ned Herv. kerk te Den Burg. De Koog, Brink 9 De Koog Ruyslaan 8 Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 16,00 tot 17,30 uur in pension „De Klimop", Dorpsstraat De Koog. Voorlopig toekomstigadres Bungalow „Jacob Glas", Hoog Koog. Klaas v. d. Meer en M. J. Rijk geven, mede namens we derzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen hu welijk waarvan de voltrek king zal plaats vinden op 11 oktober 1963 v m. 11,45 uur in het polderhuis te Den Burg Barendszstraat 10, Oudeschild Groeneplaats 5. Den Burg Receptie van 2,30 - 4,30 uur in hotel „De Oranje boom" Toekomstig adres: Groe neplaats 5, Den Burg Louis J. Bijtjes Alida H. Koorn geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden 11 ok tober 1963 om 11 uur ten gemeentehuize te Den Burg, Texel. Kerkelijke inzegening in de Ned Herv kerk te Den Burg om 11,30 uur door de Weleerwaarde heer ds. D. J. Froentjes. Schilderend 67, Den Burg m.s. Baardwijk, Amsterdam Receptie van 2,30 tot 4 uur in hotel Lakeman Toekomstig adres: a b. m.s. Baardwijk pa. Le- vantkade 10, Amsterdam Theo Reij en Margriet Witte hebben de eer U kennis Ie geven van hun voorge nomen huwelijk waarvan de voltrekkieg zal plaats hebben op donderdag 17 oktober om 10,30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg. Receptie van 3,30 - 5,30 uur in hotel „De Linde- boom-Texel" Waalderstr. 15, Den Burg Gerritsland K94 Toekomstig adres: Bur gerhoutstraat 13 R. P. Kuyper T. Kuyper-Kuiper Schilderend 38, Den Burg hopen zaterdag 5 oktober de dag te herdenken waar op ze 50 jaar getrouwd zijn. Dat ze nog tang gespaard mogen blijven is de wens van hun kinderen Jaap en Jannie Rina en Wijbrand Leen en Janny Nico en Nel Cor en Martha Piet en Lies enalle kleinkinderen Gelegenheid tot feliciteren 's middags van 3,30 tot 5 uur in Hotel „Lakeman", Emmalaan. Hoera! Zaterdag zijn opa en oma Kuyper 50 jaar getrouwd. Nog vele jaren en goede gezondheid toegewenst van alle kleinkinderen Dirk Ank Ruud Jos Kees Rein Theo Lia Tine René Eddy Kees Jan Reino Yvonne Ronny Hans Met grote droefheid geven wij U kennis dat gesterkt door de H H Sacramenten van de zieken, van ons is heen gegaan onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Fenna Cuperi weduwe van Johannes H J Louwman in de leeftijd van bijna 97 jaar. Uit aller naam L v. 't Noordende- Louwman Texel, 30 sept. 1963, Kikkertstraat 63, De Cocksdorp De gezongen uitvaart zal plaats hebben op donderdag 3 oktober a.s. om 9 uur in de parochiekerk Francisca Romana te De Cocks dorp, waarna begrafenis op het kerkhof aldaar. UITTIK OUOORP79-ALKMAAR Agenten De CocksdorpC. BOS Hollandseweg C57 EierlandB. GIEZE, E 117a Den Hoorn G. BAKELAAR. Herenstraat 73 De KoogP. EELMAN Brink 6 te huur bij N. WONDER, Schilderend. Te koop gevr 1 tot 2 HA aanbiedingen liefst met prijs. Brieven onder no. 539 aan bureau Tex. Courant. Morgen woensdag 2 okt. de gehele dag I II Al Bloemisterij H O luKogerstr. 92a Telef. 2361 Voor levering zaterdag 5 oktober hebben we nog 7 weken oud. WL.xR Reds en R.xW.L. 8 weken oud, alles kern gezond. Schrijf een briefkaart of bel even naar N J Witte, Den Burg, Tel. 02220-2238 Romein en Oudehoven. A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor, Vanaf heden is de Zaterdagavond van 8 tot 11 uur en zondags van 2 tot 11 uur. C J Visman, De Cocksdorp Ter overname gevraagd D. van der Werf, „Het Hogeland" Californieweg. GEVRAAGD: 2 3 dagen per week. Witte, De Bemes, Oosterend, Telefoon 273 Vrijheid, blijheid. Vrij in je bewegingen te zijn en onbelemmerd te kunnen ademhalen. Dat is de vreugde van goed passende, modieuze foundations. Kies Pas-Tunette, Uw Beha van krimpvrije poplin gegarneerd met sierstiksels. Cups van poplin broderie Jeugdige pasvorm. 5.95 Step-in van stevige aj'our- elastiek met tweezijdige rek. Het dubbele voorpandje garandeert een uitstekende figuur-correctie. 14.75 Ais panty 16.75 Textielhüis Zegel

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2