Cjroen kwartsJexels in het harL, Veilig verkeersactiviteiten in de komende winter Het nieuwe orgel staat op z'n plaats Schuilhut was centrum van activiteit Cursussen, anti-alcoholactie, contactavonden Ds. Waardenburg is verheugd want DINSDAG 8 OKTOBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7800 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langereld A de RooD Boek-, Kantoorboek- en Foto handel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Poctbns 11 - TeL 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank-, Coöp. Boerenleeo bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm De afdeling Texel van het verbond voor Veilig Verkeer zal zich de komende winter extra inspannen door het voeren van enkele acties, waarmee de ver keersveiligheid, die ook op Texel veel te wensen overlaat, gediend is. Onder voorzitterschap van burgemeester C. De Koning heeft het bestuur van de afde ling zich donderdagavond in het bureau van gemeentewerken beraden over de komende activiteiten. De komende maanden zullen in alle Texelse dorpen z.g. contactavonden worden gehouden, die gratis toeganke lijk zijn en waar verschillende mede werkers van de afdeling Texel een veilig verkeersprogramma verzorgen Tijdens zo'n avond, die een bijzonder gemoedelijk karakter moet drogen, zal door de voorzitter of door adjudant J Gulmans een inleiding worden gehou den, waarna een film wordt gedraaid. Ook zal de verkeerswetgeving ter sprake worden gebracht. Door middel van dia's zullen de bestaande artikelen worden toegelicht. Op de avond is er gelegenheid zich van studiemateriaal te voorzien in de vorm van boekjes, waar in op aanschouwelijke wijze de diverse geboden en verboden worden behan deld. Juist omdat ter zake van ver schillende aspecten van de verkeers wetgeving de laatste jaren veel veran deringen zijn aangebracht, is het nuttig zich op deze wijze op de hoogte te stellen. Tijdens de contactavonden hoopt men ook een aantal nieuwe leden van het Verbond te kunnen inschrijven. Door hun lidmaatschap steunen zij financieel de inspanningen van deze be langrijke instelling, terwijl de leden automatisch zijn geabonneerd op het verkeersblad. Juist voor de plaatselijke afdeling, die op het ogenblik 756 leden telt, is de financiële steun belangrijk, want zij moet zichzelf bedruipen. Van het ledental hangt het dus af of men een bepaalde actie breed kan opzetten. Mede naar aanleiding van het feit, dat is gebleken dat meer dan de helft van de verkeersmisdrijven wordt ver oorzaakt door alcoholmisbruik, heeft men gemeend een anti-alcoholactie te moeten gaan voeren. In de naaste toe komst gaat de afdeling extra aandacht besteden aan de verlichting, waar ook nogal eens wat aan blijkt te haperen. Twee cursussen De afdeling is voornemens twee Veilig Verkeerscursussen op het eiland te houden. De eerste wordt in novem- ber-december te Oudeschild gehouden en de tweede te Den Burg in januari- februari. Het is voor het eerst dat in Oudeschild een cursus wordt gegeven. Men is er nog niet zeker van dat zich een voldoende aantal personen zal opgeven. Om de cursus te laten door gaan zijn minstens 40 deelnemers nodig. In Oudeschild zal binnenkort een cir culaire worden verspreid, waarin de deelname wordt aangemoedigd. Waar schijnlijk zullen de wekelijkse lessen in het Dorpshuis worden gegeven. De cur sus omvat zeven lesavonden, die men voor ƒ7,alle kan meemaken. Indien zich te Oudeschild onvoldoende per sonen opgeven zal de cursus te Ooster end worden gehouden. Zoals bekend zijn de cursusavonden altijd bijzonder gezellige bijeenkomsten, waar men in gemoedelijke sfeer heel wat kan op steken. Er worden films en dia's ver toond en op de zesde avond komt zelfs de verkeerstafel er aan te pas, waarop men zijn kennis in de (verkleinde) prak tijk kan toetsen. Weer verkeersschool? Het bestuur van de afdeling zal moeite doen om het volgend jaar de Shell-verkeersschool weer naar Texel te laten komen. De school, die dit jaar in april en mei op het eiland was, bleek een groot succes. Zelfs kon men in het korte tijd nadien gehouden schoolver- keersexamen duidelijk bemerken, dat de leerlingen zich in de praktijk van deze school hadden geoefend, waardoor het aantal fouten tijdens het praktisch gedeelte vrij laag bleef! Het is duidelijk dat een dergelijke school, indien zij permanent op Texel zou zijn veel goeds zou verrichten Het denkbeeld van een vast verkeerspark werd dan ook ernstig overwogen. De kosten, die met de aan leg van een dergelijke installatie ge paard gaan, zijn echter zo hoog, dat hiervan voorlopig geen sprake zal kunnen zijn. Veiligheidsinspectie Zoals wellicht bekend bestaat voor automobilisten de mogelijkheid om hun voertuig tegen een vrij laag bedrag te laten inspecteren. Als de test gunstig uitvalt, wordt op de voorruit het g- embleem bevestigd, dat een half jaar geldig is. Het is een prettige zekerheid te weten dat het voertuig aan de vrij strenge eisen voldoet. Niettemin is de belangstelling van de automobilisten voor deze inspectie beneden verwach ting gebleven. De afdeling Texel wil nu de inspecties meer in de aandacht bren gen en het nut er van aantonen. Op Texel zijn drie automobielhandelaars gerechtigd de inspectie te verrichten, t.w. Dros' Autocentrale, de fa. Kaczor en de fa. J. Reij. Tenslotte is men voornemens een bij drage te leveren aan de feesten „Texel 550 jaar stad" in 1964. Er wordt ge dacht aan een Veilig Verkeersrit, moge lijk in samenwerking met de M.A.B.- club Texel. Advertenties I.M. Persoonlijkheid S TAND VASTIGHEID WIE? Moed Zie belangrijk nieuws in het volgend nummer op dezelfde plaats. Talrijke TESO-aandeelhouders CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 oktober a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 okt. 12.07 en 9 okt. 0.10 en 12.44; 10 ok t.0.50 en 13.31; 11 okt 1.46 en 14.45; 12 okt. 3.10 en 16.21. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 9 oktober Den Burg, ,,De Lindeboom-Texel", bridgedrive Den Burg, Casino, Philips Show Donderdag 10 oktober Den Burg, Casino. Philips Show Oudeschild, 't Skiltje, bazar Vrijdag 11 oktober Den Burg. Casino. Philips Show Oudeschild, 't Skiltje, bazar Den Burg, Oranjeboom, vergadering van aan deelhouders TESO. Zaterdag 12 oktober Den Burg. Ebcn Haezer, 3 uur, Huwelijks cursus, inleider ds. P. Oskamp. Oudeschild, 't Skiltje, bazar Voor Bonden van Plattelandsvrouwen MEVR. BROEKMAN SPRAK OVER AUSTRALIË Woensdag j.l. werd in „Casino" te Den Burg een gezamenlijke bijeenkomst gehouden van de twee Texelse afdelin gen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Tijdens haar welkomstwoord kon do voorzitster van de afd. Texel 'n schare van ca. 100 dames begroeten wat een goede opkomst kan worden ge noemd. De avond werd verzorgd door mevr. Broekman-Vriesman. Zij vertelde over Australië, waar zij was geweest als afgevaardigde van ons land op het con gres van de wereldbond van Platte landsvrouwen te Melbourne. Zij was een van de ca. 1300 dames uit alle hoeken van de wereld, die het congres bezochten. Mevr. Broekman heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om Australië te doorkruisen, waarvoor zij meer dan 2V2 maand no dig had. Australië mag het kleinste werelddeel zijn; het is nog altijd 235x zo groot als Nederland! Het verschil in inwonertallen is minder groot; er wo nen 10 miljoen zielen. Begrijpelijk dat van een vliegtuig gebruik moet worden gemaakt om de enorme afstanden te overbruggen binnen de genoemde tijd. Dat heeft mevr. Broekman dan ook gedaan. Op deze wijze reisde ze van noord naar zuid en van oost naar west. Mevr. Broekman wilde vóór het congres begon, een indruk krijgen van het land en zijn bewoners. Uit wat ze wist te vertellen mag worden afgeleid dat ze daar zeker in is geslaagd. In Australië is de taak van de Plattelandsvrouwen zeer veelomvattend. Zelfs worden zij in hun werk gesteund door de staat, wat toch wel iets zegt. Uit het boeiende betoog van mevr. Broekman kwam naar voren wat de eendracht van deze wereldbond vermag. Met de mogelijk heid haar ervaringen over te kunnen dragen op haar eigen landgenoten acht te spreekster zich zeer gelukkig. Mevr Meindertsma, voorzitster van de afd. De Cocksdorp-Eierland, dankte aan het slot van de avond mevr. Broek man voor haar interessante lezing en sloot tevens deze bijeenkomst. MEDEDELINGEN MASSA-ONDERZOEK OP T.B.C. Mededelingen in verband met het onderzoek a. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen ter plaatse te worden voldaan. Betaalt U met gepast geld des te vlotter is iedereen geholpen. U ver leent ieder daarmee een grote dienst. b. Personen geboren na 1 oktober 1949 worden niet onderzocht. c. Ontkleden is niet nodig Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat knopen in de kleding al leen voorkomen over het midden van borst en rug. d Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, vakantie, beroepswerkzaam heden) mag men op een andere tijd of plaats dan op de oproepkaart staat vermeld, worden onderzocht e. Het P.T.T.-personeel ontvangt twee oproepkaarten. Verzocht wordt beide oproepkaarten naar het onderzoek- lokaal mee te nemen. Programma massa-onderzoek op t.b.c. Dinsdag 8 oktober: 13.30-14.30 u. Zuid-Haffel, K.L-station. 15.30-17.00 u. Gerritsland, Jac. Verseput Woensdag 9 oktober: 9.00-10.15 u. De Westen, D W. Keijser 11.00-12.00 u. P H.Polder, H. G. Timmer 14 00-14.45 u. Spang, hoeve „Varia" 15.30-17.00 u. Oost, oude school. Donderdag 10 oktober: 9.00-10.00 u. Gollardsstichting 10.00-11.00 u. Jan Dirkszoord 11.00-12.00 u. Rusthuis „St. Jan" 13.30-15.30 u. Zuid-Eierland 16 00-17 00 u. Huize „Irene" 18.30-20.30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw Vrijdag 11 oktober: 9 00-12.00 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. 13.30-17.00 u Den Burg, Witte Kruis- gebouw. Maandag 14 oktober: 13.30-16.30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw Dinsdag 15 oktober: 11.00-12.00 u. Midden-Eierland, oude school. 13.15-14.15 u. Midden-Eierland. oude school. 19.00-20.45 u. Oosterend, Gebouw Chr Belangen. Woensdag 16 oktober: 9.00-12.00 u. Oosterend, Gebouw Chr. Belangen. 18.30-20 30 u. De Cocksdorp, o.l. school Donderdag 17 oktober: 10.00-12.00 u. De Cocksdorp, o.l. school 19.00-20.00 u. De Waal, Dorpshuis Vrijdag 18 oktober: 9 30-10.30 u. De Waal, Dorpshuis Maandag 21 oktober: 14.30-17 00 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis 18.30-20.30 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis Dinsdag 22 oktober: 13.30-17.00 u Oudeschild, Dorpshuis 18.30-20.00 u. Oudeschild, Dorpshuis Woensdag 23 oktober: 15.30-17.00 u. Den Hoorn, Dorpshuis 18.30-19 30 u. Den Hoorn, Dorpshuis Donderdag 24 oktober: 13,30-17.00 u Den Burg, Witte Kruis- gebouw. 18.30-20 30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. OOSTERENDEK BEJAARDEN TROKKEN HET EILAND OVER Ondanks het slechte weer kan de bejaardentocht van Oosterend, die donderdagmiddag werd gehouden uit stekend geslaagd worden genoemd Het is niet alleen voor de bejaarden een pracht dag geweest, maar ook voor de organisatoren en de chauffeurs, die er nu met voldoening op kunnen terug zien. Het hele eiiand is zowat door kruist. Gestopt werd te Oudeschild en Den Burg, waar resp. thee en koffie werd gedronken. Omstreeks 6.30 uur kwamen de 22 deelnemende auto's aan in het Gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend, na een tocht van bijna 100 km Daar wachtte de gedekte kof fietafel. Het woord werd gevoerd door voorzitter J. Visman, die o.a. de geeste lijken ds. Beerthuis, ds. Van Leeuwen, kap. Tuyn en mej. Van Zetten verwel komde. Laatstgenoemde is sinds enkele weken te Oosterend gevestigd als Doopsgezind godsdienstonderwijzeres. Ze gaf te kennen deze gelegenheid te hebben gebruikt om met velen te kun nen kennismaken. Ook ds. Van Leeu wen, die deze toch voor de eerste maal meemaakte, sprak over dit werk zijn voldoening uit. Na de broodmaaltijd werd de ca. 10 jaar geleden opgenomen ,Oosterender film" gedraaid, die het duidelijk maakte hoeveel er de laatste jaren in het dorp is veranderd. Daar wees ook de voorzitter Visman in zijn slotwoord op.Hij sprak zijn dank uit aan de bakkers van Oosterend voor de tractaties en toonde zich erkentelijk jegens de verzorgsters en niet te verge ten de heer Van der Berg, die de gang van zaken in het Gebouw uitstekend had gerund. Namens de bejaarden dankte de heer S Wuis het bestuur voor deze mooie middag. Deze bejaar dentocht werd gefinancierd uit de ba ten van het feest „Oosterend wéér present". Gisteren spraken we een verheugde ds. Waardenburg, predikant van de Ned. Herv. Gemeenten van De Koog en De Waal. Geen wonder: de grotendeels door hem gevoerde financiële actie voor een nieuw orgel in de N.H. Kerk te De Koog is volkomen geslaagd. Dit blijkt overtuigend uit het feit, dat het nieuwe orgel dezer dagen werd gemonteerd en thans geheel gereed is. Zoals bekend werd in de zomer van 1962 met een loterij gestart. Vijfduizend loten a ƒ1,moesten bij Texelaars en vakantiegangers aan de man worden gebracht. De buitenstaanders, die het optimisme van de dominee, de heer J. v.d. Vis en de al even enthousiaste j mevrouw E, H. Luberti-van Bergen niet konden delen en voorspelden dat hoog- I stens 2000 gulden bijeengebracht zou kunnen worden, kregen ongelijk: er kwam door de loten ruim ƒ4300, binnen! Onkosten voor prijzen gingen er niet af, want deze waren alle gratis ter beschikking gesteld. Een goed orgel kost echter meer dan ƒ4300,en men overwoog een volgende actie om ook het restant bijeen te krijgen. Dat laat ste werd echter overbodig door een enorme gift van een oud-Texelaar, die het benodigde bedrag vol maakte. Vlotte bouw Zo kon men de fa. H. Vierdag te Enschede opdracht geven het orgel te leveren en te installeren. Vorige week dinsdag arriveerde een kleine techni sche ploeg met het gedemonteerde orgel in de kerk te De Koog. Ruim één dag was nodig om het in elkaar te zetten. Extra werk ontstond, toen bleek dat het geproduceerde geluidsvolume wat al te groot was in het interieur. Daar kon echter in worden voorzien en nu klinkt het orgel goed. De bouw stond onder leiding van de heer Lam bert Erné, organist van de Sint Nico- laaskerk te Amsterdam. Deze zal dezer dagen door een aantal proeven het orgel officieel keuren, waarna het tijdens een plechtigheid aan de N.H. Gemeente kan worden overgedragen. Bij die gelegerd- heid zal met het instrument een con cert worden gegeven. Het orgel is van het mechanische type (2-voets positief). Het tegenwoordig veel toegepaste elektro-pneumatische orgel bleek min der geschikt, mede om het feit, dat zich hierbij in de praktijk storingen kunnen voordoen. Vooral ds. Waardenburg is met de nieuwe aanwinst bijzonder in genomen. Een jarenlang bestaande har- tewens is vervuld nu men eindelijk van het voor een kerk weinig geschikte har monium kan afstappen. (Advertentie I.M.) Weest op Uw hoede AANDEELHOUDERS TESO OPGELET! Vrijdag tijdens de algemene vergade ring is het zaak het hoofd koel en de voeten warm te houden. Ook thuis is dat van het grootste belang, zelfs voor niet-aandeelhouders en misschien wel juist voor hen, want zij hebben immers niets om zich warm over te maken Stralende en stromende warmte krijgt U van de INTERNO STEREO RADIA TOR kachel. Dit is een oliekachel met straal-stuw warmte, die door de toe passing van een drietrapsbrander bij zonder economisch is. Gloeiende kera mische staven zorgen voor een zicht bare intense straling, terwijl de ver hitte lucht naar alle hoeken van het vertrek wordt gestuwd De INTERNO is even „gezellig" als een kolenhaard, maar véél voordeliger in het gebruik. Bij ons kunt U de INTERNO in een huiskamer zien branden; een lust voor het oog. Vanavond bent U welkom en ook morgen en overmorgen bij: JAC. DE GRAAF, VVilhclminalaan 33, Den Burg. In de lente van dit jaar werd door de Ring Texel van de Ned. Herv. Kerk besloten in samenwerking met de Nederlandse Bijbelkioskvereniging over te gaan tot oprichting van een centrum van waaruit de Protestantse kerken hun werk op het eiland gedurende het seizoen zouden kunnen verrichten. Het werd een kleine bungalow met tent, die verrees aan de Dorpsstraat te De Koog naast de N.H. Kerk. Met de verantwoordelijkheid was ds. A. W. F. Waardenburg belast, die voor een groot deel eigenhandig heeft gewerkt aan de bouw. Andere predikanten gaven meerdere malen van hun belangstelling blijk en hielpen soms zelfs bij timmer- en schildcrwcrek. Ook van R.K. zijde bestond grote belangstelling voor het initiatief. Toen de eerste jonge medewer kers arriveerden was alles 11a korte tijd in orde en kon het werk aanvangen, waarvan nu gezegd mag worden dat het is geslaagd. WT" ~~.'X Ds. Waardenburg en zijn assistenten voor „De Schuilhut" aan de Dorpsstraat te De Koog Wat was nu het doel van deze schuil- hit? In zo ruim mogelijke zin gezegd: dienstverlening vanuit de Christelijke naastenliefde en getuigen van het evan gelie van Christus. Niets anders dus dan wat de Kerk reeds deed, maar in dit geval had het zijn speciale uitwerking. Een belangrijke activiteit was het houden van de wekelijkse kinderkerk. Het aantal aanwezige kinderen nam gedurende het seizoen toe van 15 tot 110. Kindersamenkomsten werden in de tent ook gehouden door mej. P. Terp stra en de heer J. Brouwer. Het instuifwerk heeft behoord tot het meest bezochte werk. De beperkte op- 1 pervlakte in de tent bleek echter een j belemmering. In de Schuilhut werden i ook boeken uitgeleend. Meer dan 100 personen hebben hiervan geprofiteerd. In de kiosk werden vrij veel geestelijke boeken, zowel Duits- als Nederlands- talig verkocht. Enkele duizenden fol- ders werden door de assistenten aan gasten uitgereikt. Tweede V.V.V.? Van tijd tot tijd leek de bijbelkiosk op een tweede informatiepost van de V.V.V., want er werden honderden in lichtingen verstrekt over de meest uit eenlopende onderwerpen De Schuilhut was ook een plaats voor hulpverlening. Er werden schoenriemen gerepareerd, eerste hulp gegeven, onderdak geboden aan in de regen wachtende buspassa giers etc. Waardering ondervond ook de vertoning van enkele door de Bijbel kioskvereniging beschükbaar gestelde films. Ook werden dia-avonden ver zorgd. Een minder groot succes waren de grammofoonplatenconcerten. Het bleek niet mogelijk een perfecte geluidskwa liteit te bereiken. Zangavonden werden met succes op de donderdagavond ge houden. Verschillende malen kwam het voor dat er meer dan honderd bezoe kers deelnamen. Vanuit de Schuilhut werden ook de kerkentochten georganiseerd. In gezel schap van een explicateur werd met auto's een tocht langs de kerken van de verschillende dorpen op het eiland gehouden. De jonge assistenten waren belast met het „apostelwerk" op het terrein „Kogerstrand". Daar werden de aanwezige kampeerders van folders voorzien, wat veelal aanleiding was voor een verrijkend gesprek. De goede ervaringen van het afgelo pen jaar hebben de organisatoren doen besluiten dit werk het volgende seizoen voort te zetten, zo dit financieel moge lijk blijft.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1