I Cjrom e2warL- (J~exels in het Gerard Bakker VoWfM Ongeruste K. te O. wendde zich tot „De Financiële Koerier" Met TESO-balans Netto-winst zal zeker 4 ton moeten stijgen Let op Uw saeck! P. Sibinga Mulder VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7801 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langere!d de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handeladrnkkcrt) Oen Borg, Teiel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrQdags. Bank: Rotterdamse Bank-, Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm Een zekere K., wonende te O. waarschijnlijk een Texelaar heeft zich met de onlangs in de Texelse Courant gepubliceerde balans en verlies- en winstrekening van de N.V. TESO gewend tot de redactie van „De Financiële Koerier", weekblad voor beurs, financiën en economie. Op het verzoek van K. om de cijfers aan een critische beschouwing te onderwerpen, is de redactie van de „Financiële Koerier" ingegaan blijkens een artikel in de editie van 4 okto ber j.l., die wij ter inzage kregen. De redactie van het blad meent dat het bestuur der vennootschap de tijd ver achterop is, door het jaarverslag niet eerder verkrijgbaar te stellen dan na afloop van de jaarvergadering die op 11 oktober a.s. te Den Burg wordt gehouden. De wèl verschenen balans en verlies- en winstrekening beoordelende zegt de redactie de ongerustheid van K. te kunnen begrijpen wat betreft de toekomstige gang van zaken bij TESO. Zij redeneert namelijk: De afschrijvin gen bedroegen over 1962 ƒ210.419, tegen vorig jaar ƒ200.475,Als winst resteerde ƒ24.751,tegen ƒ163.291, over 1961 bij een netto exploitatie saldo van ƒ1.430.767,tegen vorig jaar ƒ1.252.134,De lagere netto-winst werd vooral veroorzaakt door een forse stijging van de loon- en salariskosten, terwijl aan interest en overige kosten nieuwe veerboot 7111.761,(vorig jaar 14 677,ten laste van de winst kwam. Aan aandeelhouders kan toch een onveranderd dividend worden uit gekeerd, aangezien het aandelenkapi taal (nom. waarde der stukken ƒ5, en 25,slechts 76 055,bedraagt. (Volgens statuten mag maximaal 6ü/o uitgekeerd worden Red. Tex. Crt De nieuwe veerboot zal volgens de balans gaan kosten 5,8 miljoen. Men zal dus in de nabije toekomst met een belangrijk groter bedrag aan afschrij vingen rekening moeten houden. Stelt U de afschrijving b.v. op 5% van de aanschaffingswaarde hetgeen zeker geen overdreven percentage mag wor den genoemd dan komt U jaarlijks op een bedrag van 7290.000,Maar ook de rentelasten zullen belangrijk hoger worden. Er werd namelijk een hypothecaire lening bij de Veenkolo niale Bank opgenomen tot een bedrag van 4 miljoen. De rente is ons niet bekend, maar mag ons inziens op ca. 5ü/o worden gesteld. Dit vordert dus jaarlijks een bedrag van twee ton. Bo vendien stond de vennootschap per uit 1962 bij de bankier in het krijt voor ruim ƒ450.000,(vorig jaar nihil). Wel iswaar staat tegenover deze schulden nog een deposito-rekening van ƒ2,7 miljoen, maar nog meer dan dat bedrag is nodig voor restantbetalingen op de nieuwe veerboot. Per uit. 1962 was nog te betalen ƒ3,1 miljoen, tenminste als de bouwsom niet hoger is dan 5,8 miljoen. Aan primair liquide middelen (kas en kassiers) was per einde van het boekjaar maar ƒ30.000,voorhanden, zodat het er wel naar uitziet dat in de loop van 1963 nog meer leningen of kredieten op korte termijn moeten wor den opgenomen. Houdt men rekening met de hogere afschrijvingen en de grotere rentelast, dan zal de netto-winst zeker met vier ton moeten stijgen om het dividend op 6% te kunnen handhaven. Voor reser veringen blijft er dan vrijwel niets over. Dit is ook niet zozeer nodig, want bij een kapitaal van 76.055,bedragen de zichtbare reserves ruim ƒ910.000, Wij hebben hierb>j gerekend de reserve belastingen ad. 7 29.330,aangezien dit bedrag niet verschuldigd zal zijn. De balanswaarde der aandelen is dus ca. 1300%. De laatste koers der aandelen was, indien we goed zijn ingelicht, ca. 250%. De koers fluctueerde de laatste drie jaren van 166 tot 250%. De intrin sieke waarde gaat dus belangrijk boven de koers der aandelen uit. Maar neemt men de toekomstige rentabiliteit in aan merking, dan is het o.i. wel duidelijk, dat de aandelen hoog genoteerd staan". De redactie van „De Financiële Koe rier" vindt tenslotte dat het TESO- bestuur ontheffing moet vragen van de in punt 25 van de statuten gestelde be paling, dat de jaarlijkse algemene ver gadering uiterlijk in de maand mei moet worden gehouden. .(Kennelijk heeft K. „De Financiële Koerier" niet op de hoogte gesteld van de omstandig heden die tot het later houden van deze vergadering hebben geleid. red.) ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: A. M. J. RUTTEN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg. tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag MEDEDELINGEN MASSA-ONDERZOEK OP T.B.C. Mededelingen in verband met het onderzoek a. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen ter plaatse te worden voldaan. Betaalt U met gepast geld des te vlotter is iedereen geholpen. U ver leent ieder daarmee een grote dienst. b. Personen geboren na 1 oktober 1949 worden niet onderzocht. c. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat knopen in de kleding al leen voorkomen over het midden van borst en rug. i Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, vakantie, beroepswerkzaam heden) mag men op een andere tijd of plaats dan op de oproepkaart staat vermeld, worden onderzocht, e. Het P.T.T.-personeel ontvangt twee oproepkaarten. Verzocht wordt beide oproepkaarten naar het onderzoek- lokaal mee te nemen. Programma massa-onderzoek op t-b.c. Vrijdag 11 oktober: 9.00-12.00 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. 13.30-17.00 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw Maandag 14 oktober: 13.30-16.30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. Dinsdag 15 oktober: 11.00-12.00 u. Midden-Eierland, oude school. 13.15-14 15 u. Midden-Eierland. oude school. 19.00-20.45 u. Oosterend, Gebouw Chr Belangen. Woensdag 16 oktober: 9 00-12.00 u. Oosterend, Gebouw Chr. Belangen. 18.30-20.30 u. De Cocksdorp, o.l. school Donderdag 17 oktober: 10.00-12.00 u. De Cocksdorp, o.l. school 19.00-20.00 u. De Waal, Dorpshuis Vrijdag 18 oktober: 9.30-10.30 u. Dc Waal, Dorpshuis Maandag 21 oktober: 14.30-17.00 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis 18.30-20.30 u. De Koog, Herv. Jeugdhuis Dinsdag 22 oktober: 13.30-17.00 u. Oudeschild, Dorpshuis 18.30-20.00 u. Oudeschild, Dorpshuis Woensdag 23 oktober: 15.30-17.00 u. Den Hoorn, Dorpshuis 18.30-19.30 u. Den Hoorn, Dorpshuis Donderdag 24 oktober: 13.30-17.00 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. 18.30-20.30 u. Den Burg, Witte Kruis- gebouw. Advertenties I.M. AANDEELHOUDERS VAN N.V. TESO Kiest als Commissaris degene, die terzake volkomen deskundig is en bij wie de belangen van TESO in ver trouwde handen zijn. De man met persoonlijkheid, stand vastigheid en moed. Stemt: Een grote groep aandeelhouders „Ze zijn er in soorten" HUISHOUDSCHOOL STUDEERT NIEUWE REVUE IN Onze landbouwhuishoudschool, die in het verleden heeft bewezen een goede revue op de planken te kunnen bren gen, is thans druk doende wèèr iets dergelijks voor te bereiden. De leerlin gen werken aan een revue genaamd „Ze zijn er in soorten", die op vrijdagavond 18 oktober en maandagavond 21 okto ber zal worden opgevoerd. Op de eerste avond zijn de genodig den welkom, terwijl de tweede avond speciaal is bestemd voor de leerlingen, oud-leerlingen en familieleden. Beide avonden worden in de school gehouden en beginnen om acht uur. Oud-leerlin gen kunnen zich aan de school opgeven, (tel. 2596). Er zal ook nog een derde voorstelling worden gehouden en wel op 22 oktober om half acht, speciaal voor de bejaarden. Zij kunnen zich op geven bij mevrouw Wassenaar vóór 16 oktober. op INVOER VEE In de maand september werd Texel het volgende vee ingevoerd: 78 graskalveren; 9 koeien; 13 pinken; 1 beer en 11 biggen. VANAVOND! Zo komt dan vanavond, m'n vrinden, De TESO-familie bijeen, Waarvoor 'k mij niet op hoef te winden Want 'k heb toch geen aandeel, niet één! Maar waar het belanq van de TESO Toch ook is een Texels belang. Wijd ik aan deez' neet'lige kwestie Heel gaarne nog even een zang. Ik wens geen partij hier te kiezen, Daar ik dit eenvoudig niet kan; Wat achter de schermen gebeurde, Daar weet ik geen sikkepit van. Dat zal men vanavond wel horen Wanneer, en daar komt het op aan, Het logboek van deze historie Was dikwijls een beetje verward. Voor iedereen open zal gaan. 'k Vermoed, dat in deze ver gad'ring Van 't woelige TESO getij. De tongen weel los zullen komen, Dat hoort er nu eenmaal zo bij. Een ieder kan ronduit nu zeggen Wat of hem zo zwaar ligt op 't hart. Want wat wij tot nu toe vernamen Doch dat mag de pret niet verstoren, Zeg frank en vrij waar het op staat, Daarmee is tenslotte de TESO En heel de vergad'ring gebaat. Doch laat deez' vergad'ring verlopen Oprecht, naar echte Texelse aard, Opdat in de toekomst de TESO Weer krijge een zeer goede vaart! Huib de Rijmelaar. BEATRIX-SCHOOL WON BANDREKORDER Eén van de kopers, die tijdens de „Firato" van Electrohuis Bakker, op 2, 3 en 4 oktober profiteerden van een voordelige tijdelijke aanbieding van Grundig bandrekorders, was de Bea trix-school te Den Burg. Voor de leer lingen en onderwijzers van de school moet het een aangename verrassing zijn geweest achteraf te horen dat de re- korder geheel gratis was Dit vloeide voort uit het besluit van de heer Bak ker om aan een der kopers het toestel geheel gratis te geven. Door trekking van de garantienummers werd de ge lukkige aangewezen. Advertenties I.M. U hoeft niet na te denken ovor: Persoonlijkheid Standvastigheid WIE? Moed Dat is ten voeten uit In het belang van T.E.S.O. kunt U niet beter stemmen! Het echtpaar Kuyper-Kuiper te Den Burgdat zaterdag j.l. het 50-jarig huwe- lijksjubileum herdacht. BEJAARDENRIT TE DE WAAL Zondagmiddag j.l. hebben de bejaar den van De Wad en omgeving hun jaarlijkse uitstapje over Texel gemaakt. Precies om twee uur vertrok de stoet van dertien auto's richting Oosterend. Aldaar viel een regenbuitje, maar ge lukkig werd het weer spoedig droog. Via De Cocksdorp reed men naar het Vliegveldrestaurant, alwaar de thee reeds klaar stond. In De Koog werd het nieuwe kerkorgel bekeken en vandaar ging de reis langs de Dennen, door Den Burg, door Zuid-Haffel naar het haven- restaurant te Oudeschild. De koffie smaakte er best. Om zes uur keerde men te De Waal terug. In het Dorps huis De Wielewaal stond de gedekte tafel klaar en kon men zo aanvallen. Na deze broodmaaltijd verzorgden Emmy Bakelaar en Lem Broekman een gezellig zangnummertje. Hierna werden enige oude Texelse filmpjes gedraaid, welke ter beschikking waren gesteld door de heer Laan. Inmiddels was ook kapelaan Tuyn gearriveerd met een prachtige serie kleurendia's over Texel en het winterse De Waal Ook de heer Albers vertoonde enige dia's, o.a van de bejaardenrit 1962. Na nog een gezellig samenzijn besloot de heer De Wolf deze dag met een hartelijk woord van dank jegens allen, die aan deze mooie dag hadden mee gewerkt: de heren autobezitters, welke hadden meegereden, degenen die deze dag financieel hadden mogelijk ge maakt, de meisjes voor de muziek, de koffie van de heer Bakelaar, het dorps huisbestuur voor haar medewerking. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 oktober a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. KORREKTIE Het in de vorige editie geplaatste artikel over het nieuwe orgel van de Herv. Kerk te De Koog vertoont een tekortkoming. Ds. Waardenburg maakte ons attent op het feit, dat vergeten is de bijdrage te vermelden, welke ten behoeve van het orgel werd bijeenge bracht door de Zusterkring o.l.v. mevr. E. H. Luberti-van Bergen. Dit bedrag ad ƒ4000,was reeds langere tijd be schikbaar en verkregen uit de opbrengst van diverse bazars. Tafelcouvert, in moderne vorm geving en roest vrij materiaal, - *J NU ƒ1,20 per stel RAIFFEISEN-SPAARVVEEK Donderdag 17 oktober a.s. is het weer International Credit Union Day. In de Verenigde Staen wordt deze dag altijd op grootse wijze gevierd. Dit jaar doet men er daar in verband met het derde lustrum, nog een schepje bovenop. 17 oktober a.s. is namelijk de 15e Credit Union Day. In Amerika staat de Credit Union Day zo zeer in de publieke belangstelling, dat president Kennedy, evenals zijn voorgangers, een speciale boodschap uitgeeft. Op Credit Union Day wordt het feit herdacht, dat Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve bank stichtte. Het begin van alle coöperatieve bankorga- nisaties ter wereld. Hier te lande staat de Credit Union Day bekend als de Raiffeisendag. De nagedachtenis van Raiffeisen, de grote pionier, kan het best worden geëerd door juist op Raiffeisendag de spaarzin te bevorderen Daarop zijn de activi teiten van de raiffeisenbanken-boeren- leenbanken dan ook gericht. Door praktische omstandigheden is de Raiffeisendag langzamerhand uitge groeid tot een Raiffeisenweek. Zo velgen geven gevolg aan de oproep om iets extra's in te leggen, dat de OVERDENKING: DE DUIVEL EN ZIJN STAART De opkomst van het Hitler-regime heeft in de dertiger paren voor miljoe nen Duitsers een enorme opluchting be tekend. De malaisestemming verdween en de werkloosheid hield op. Werkloos heid is vernedering, diskwalificatie, armoede. Naoorlogse onderzoekngen hebben aangetoond hoe diepe littekens de jaren van werkloosheid bij de mees te mannen hebben achtergelaten. Maar tegelijk met deze zegen introduceerde Hitier zijn onheil: de hetze tegen de Joden, de oorlogsindustrie, het natio nalisme. En men nam het, liet zich meeslepen. Toen de staart van deze duivel zichtbaar werd, waren het maar weinigen die hem zagen en nog weer j minder, die er op durfden te trappen. Bij het hedendaagse rassenvraagstuk is het in wezen niet anders. Ook hier verbergt zich het kwade achter het I goede. Niet met dezelfde intensiteit als I bij Hitler Hitler's daemonie is „ein- malig" maar wel met hetzelfde beeld. Men kan b.v. van de regering Verwoerd veel goéde dingen zeggen. Deze regering zoekt een oplossing voor een uitermate gecompliceerd probleem. Men kan, en telkens gebeurt dit, be grip hiervoor vragen Men kan wijzen op wat reeds tot stand gebracht is vóór de Bantoe's. Maar achter het goede ver bergt zich ook hier het kwade. Ik her inner mij dat dr. Schulte Nordholt tij- dens een lezing voor het Nut in Den j Burg, het probleem eerst zeer voor- zichtig benaderde en daarna de kern van de zaak aanwees: het feit dat de Christen Verwoerd niet met de Chris ten Luthuli aan één conferentietafel wil gaan zitten. Dus toch discrimmina- tie! Toch het blanke ras tegenover tweederangs soorten; In Amerika heeft gouverneur Wallace gewezen op wat Alabama voor de wereld gedaan heeft. Hij gaf een indrukwekkend overzicht van de internationale hulpverlening. Alabama hoeft zich niet te schamen, zei hij. Maar even later ontploften dy- namietstaven in een negerkerk en dood- i den vier kinderen. Hij zal dit niet ge- 1 wild hebben, maar het is wel de vrucht van zijn politiek. Het kwade gaat gekleed in de man tel van het goede. De satan komt in de gestalte van een engel des lichts. Op zichzelf merkwaardig. Het is een eer betuiging tegen wil en dank aan de macht van het goede. Het kwade durft niet te komen zoals het is. Maar het kan staart en bokkepoten toch niet ver bergen. Daar is het te daemonisch voor D. J. F. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 oktober 1963 Geboren: Wilhelmina Elisabeth, dv. Anthojiie van der Vis en Johanna C. de Ridder; Cornelia Agatha Maria en Jacoba Johanna Maria, dochters van Gerrit J. Witte en Agatha C. Bakker. Ondertrouwd. Eduard Moojen en Geeske Waai j er; Pieter Vennik en Rosemarie Lenz. CURSUS SCHAPENTEELT Dinsdag 8 oktober is de cursus scha penteelt in de landbouwschool gestart met 28 deelnemers. Na de inleiding van de heer S. Keijser Jbzn. over bedrijfs voering volgde een interessante gedach- tenwisseling. De volgende avond is dinsdag 15 oktober waarop de heer C. van Groningen zal spreken over Nieuwe vormen van schapenhouden. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen, ondernemingen en instellingen de daar bij omschreven bouwvergunningen: De heer A. v.d. Slikke te Den Burg, voor de uitbreiding van een winkelpand aan de Parkstraat; de heer A. Vonk te Oosterend voor de uitbreiding van een zomerwoning met een garage; de heer M. Bakker te Den Burg, voor de uit breiding van een winkel in de Wever straat; de heer G. v.d. Star te De Cocks dorp, voor de bouw van de garage- toiletgelegenheid; de heer M. Boon te Oosterend, voor de verandering van een woning; de heer K. Wetsteen te De Cocksdorp, voor de bouw van een douchegelegenheid; de heer J. A. v.d. Vlis te Blaricum, voor de uitbreiding van een woning te Zuid-Haffel; de heer C. Bakker te Den Burg voor de bouw van een garage in de Witte Kruislaan; de heer P. Dekker te Oudeschild, voor de bouw van een garage aan de Heems- kerekstraat, en de heer C. van Lenten, voor de bouw van een garage aan de Postweg in Eierland. drukte eenvoudig niet op één dag is te verwerken. Het is bekend, dat er in Nederland flink wordt gespaard. In de Raiffeisenweek (14 - 19 oktober) zullen de raiffeisenbanken-boerenleenbanken weer vele grote en kleine bedragen ver werken van hen die reeds spaarder zijn, maar ook van nieuwe spaarders Van het leven van Raiffeisen is on langs een interessante beschrijving ge geven door de Oostenrijkse professor Braumann. Een Nederlandse vertaling verscheen bij de uitgeverij Van Gorcum te Assen onder de titel „Raiffeisen, le vensroman van een groot pionier".

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1