(jroen ZwartsJexels in het harL, Leerlingen Landbouwhuishoudschool brachten succesvolle revue voor het voetlicht Jeugd en recreatie, gezien in verband met de openbare orde Spel vol originele vondsten Stropers op heterdaad betrapt Onderwerp van bespreking op waddenconferentie 1963 DINSDAG 22 OKTOBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7804 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langere ld A de Root) Boek-, Kantoorboek- en Foto handel Handelsdrukkerij Dm Borg, Texel - Poctbna II - Tel. 205S Verschijnt dinsdags m vrQdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. BoerenJee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. AdrerUntiec: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere adrert 10 ct p. mm. Gesterkt door het succes van vorig jaar hebben de leerlingen van onze Land- bouhuishoudschool weer een revue voor het voetlicht gebracht. De titel van het spel luidde: „Ze zijn er in soorten*' wat betrekking had op de zeer vele soorten mensen, die we in deze revue te zien hebben gekregen. Meer nog dan vorig jaar hebben de organisatoren van de avonden zich laten inspireren door min of meer actuele gebeurtenissen, die zich op het eiland hebben voorgedaan en waarmee nu de draak kon worden gestoken. Dat gebeurde vaak op een wijze die de honderden toeschouwers heeft doen schaterlachen. Het is duidelijk dat deze show ettelijke maanden voorbereiding heeft gevergd. We stellen ons voor dat de schrijvers van de zonder meer uitstekende tekst zich menigmaal het zweet van het voorhoofd hebben geveegd. Hun moeite zagen zij vrijdag avond en gisteravond echter beloon-d door de zeer verdienstelijke wijze waarop de meisjes alles ten gehore brachten. Hoewel een enkele keer een kleine storing viel te bespeuren en de zangeresjes niet steeds even zuiver van stem waren, maakte het hartverwarmend enthousiasme waarmee deze revue werd gebracht de avond tot een onvergetelijke belevenis. werp van zang en spel. Eén kapitein Zoals gezegd, men heeft zich bij het schrijven van de revue laten inspireren door feiten en gebeurtenissen, die zich het afgelopen jaar hebben voorgedaan Het eerste voorbeeld daarvan zagen we in de kennelijk dronken matroos, die het publiek kon aanraden een fiets te stelen als je 's avonds terug moest naar De Mok. De fiets wordt geen probleem, want in de Mokbaai is plaats genoeg. De draak werd ook gestoken met de agressieve Peter Schilperoort, terwijl de gedragingen van de gemeentewerk man en de brandweerman het publiek eveneens hebben doen lachen. Het probleem van de Texelaars, die zich primitief wilden behelpen om hun huis te verhuren, had ook de aandacht. De achter het gaas van een kippenhok zittende verhuurdersfamilie zong: ,,Ik heb er zo'n spijt van, ik doe het nooit weer....!", terwijl de gasten het zich gemakkelijk maakten. Op een terras in De Koog zagen we hoe een flesje cola voor Duitse gasten vijf gulden kostte, terwijl de Nederlanders 1,50 moesten betalen. Over het opstootje in onze badplaats, waarbij 12 Utrechters zich tegen één Duitser keerden, werd opge merkt: „Het is ook wel eens andersom geweest. De kennelijk verschillende wij zen van benadering van Duitse en Ne derlandse gasten is vaker aan de orde geweest. Een bordje in een winkel met de Nederlandse tekst: t,Hebt U niets ontvreemd7" werd afgekeurd. Vele lied jes noodden het publiek tot meezingen. Over de hoge seizoenprijzen in De Koog hoorden we: „Voor het zand in De Koog betaal je niet veel, maar voor de rest betaal je je scheel!" Tussen de verschillende nummers door verzorgden enkele meisjes accordeonmuziek. Waar dering hadden de spelers voor de hard werkende VW-informatrices, die soms de gekste vragen kregen gesteld. Ook de verkeersonveiligheid kwam aan bod waarbij het publiek een ontstellend ge brek aan kennis van de verkeersregels aan de dag legde. Aardig was de satire van de ambte naar op het gemeentehuis, die de dag doorbracht met koffiedrinken, maar 's avonds door zijn vrouw aan het werk werd gezet. Geruststellend voor de vele ambtenaren onder het publiek was de verzekering dat dit niet betrekking had op Texelse gemeenteambtenaren. Eén van deze heren krijgt bezoek van een vader die aangifte komt doen van de geboorte van zijn dertiende kind „Om in aanmerking te komen voor een huis''. Onze recreatieconsulent kreeg ook een veeg uit de pan. Voor hem had men een broedse kip beschikbaar. Begrijpelijk was het dat vooral de TESO, die het afgelopen jaar zoveel stof tot spreken heeft gegeven, op de hak werd genomen. „Vissers kwamen te laat voor de boot, want TESO wacht te niet op de vloot'' werd gezongen met betrekking tot de groep kotter- vissers, die komende uit Alkmaar, de laatste boot misten. Ook de directeurs kwestie, het veelvuldige kaartjesknip pen op de boten en het in de vaart ko men van de nieuwe pont was onder was voor zijn functie zéér geschikt om dat hij veel in de winkel van Nauta kocht. Hij had daardoor nautische ken nis! Een heel goede passage was de ge- ensceneerde „storing van de TEM". Het licht ging uit en 'een verontruste juf frouw belde op. „Spreek ik met dat héél eenvoudige kantoortje van de TEM?" Een vrijend paartje zong: „Kijk me nog eenmaal in de ogen, voor de TEM het wèèr begeeft!" Na het zingen van een parodie op het Alle leerlinqen, die hebben meeqe- werkt aan de revue van de Landbouw huishoudschool ziet U op deze foto tijdens de slotscène rond de pomp. bekende „A hole in my bucket" volgde de slot tune: „Ze zijn er in veel soorten''. Er werden na afloop vele woorden van dank gesproken. Mevrouw De Wijn sprak namens het schoolbestuur en reikte de directrice, mevr. Beyerinck. een boeket over. Mevr. Beyerinck ver telde dat zij en de kinderen bijzonder veel plezier hadden gehad bij het voor bereiden en instuderen van de revue. Ook de docenten, die voor een groot deel belast zijn geweest met de orga nisatie werden in de dank betrokken. Zij kregen alleen een presentje aange boden evenals de leerlingen die hun beste krachten aan het spel hebben ge geven. Aan het slot van de avond werden de prijzen van de in de beide pauzes ge houden verloting uitgereikt. De meeste prijzen bestonden uit bak- en kook- produkten van de leerlingen. De revue „Ze zijn er in soorten" zal nog eenmaal worden opgevoerd voor de bejaarden en wel vandaag, aanvang half acht in de Huishoudschool. Help sters van do Bcjaardensoos zijn van harte welkom. KAPITEIN P. DOGGER OVERLEDEN Donderdag j.l. is de heer P. Dogger, na een langdurig ziekbed, overleden. De heer Dogger was sinds november 1941 bij de N.V. TESO in dienst. Nadat hij als matroos bij het bootpersoneel was ingedeeld, werd hij na enige jaren bevorderd tot stuurman Op 30 juli 1958 werd hij reserve-kapitein en de laatste jaren was hij kapitein. De heer Dogger is 52 jaar geworden. Auto in beslag genomen Donderdagavond heeft de Rijkspolitie een vijftal stropers weten te betrappen. Het was de Brabander v.d. V., die in gezelschap van twee provinciegenotcn, een Amsterdammer en een Texelaar, in de buurt van Den Iloorn een beproefde techniek toepasten. Rijdende in een auto vingen zij 's avonds het wild in de lichtbundels van hun koplampen, waar- na ze de dieren overreden. Het gezelschap was reeds enkele avonden lang in actie geweest, welk feit aan de politie was doorgegeven. Donderdagavond konden de heren toen zij hun bedrijf langs de Rommelpotsweg nabij Den Hoorn uitoefenden, worden aangehouden, juist nadat ze een konijn hadden buitgemaakt. De auto met de vijf inzittenden en het gedode konijn werden meegevoerd naar het politie bureau te Den Burg, waar tijdens een verhoor bleek, dat de chauffeur v.d. V. de wagen, een Peugeot, van zijn werk gever te Bakel (N.B.) had gebruikt. Deze was van de bijzondere vrijetijdsbeste ding van de man niet op de hoogte. Nadat de politie contact met haar tol lega's in N.-Brabant had opgenomen, kwam aan het licht, dat v.d. V. veer tien dagen tevoren ook al eens wegens stroperij was aangehouden Na het verhoor werden de stropers voorlopig op vrije voeten gesteld, ter wijl de auto en het konijn in beslag werden genomen. MOEDERCURSUS De Moedercursus begint een week later. Dus niet op 24 oktober, maar op op 31 oktober a.s. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 oktober a.s. worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; Dc Koog: 16.0016.30 uur. In de inleiding van het rapport noemt de voorzitter van de commissie, Mr. G. F. W. Hartung te Leeuwarden, de reden waarom men heeft gemeend op de Waddenconferentie 1963 te moeten gaan spreken over het onderwerp Jeugd en Recreatie in verband met de openbare orde. De oorzaak ligt voor een deel bij het onbehagen over dit onderwerp dat tijdens de conferentie van 1962 bestond, alsook het feit, dat dientengevolge dit onderwerp als centraal thema voor behandeling in 1963 is gesteld. Hoewel reeds eerder (in het rapport „De Waddeneilanden" van 1959) dit probleem in de aandacht werd gebracht en besproken (o.a. was geconstateerd dat recreatiegebouwen en recreatielieders gewenst waren) kon door de globale opzet van dit rapport daaromtrent nog weinig worden gezegd. In het begin van de afgelopen zo mer werden door de commissie vragenlijsten met vragen omtrent de kampe rende jeugd in verband met de openbare orde toegezonden aan diverse personen en instanties op de eilanden. De antwoorden op de vragen zijn voor een deel in het interimrapport samengevat. Tevens heeft de commissie er haar conclusies bij vermeld. De volgende vragen werden gesteld: 1. Acht U het gewenst dat op Uw eiland een recreatieleider wordt aangesteld? 2. Indien reeds een recreatieleider werd aangesteld door wie en alleen werkend of wel met een team? Is daardoor het werk van de recreatie nuttig beïnvloed? Acht U recreatie- leiders van belang voor de openbare orde en hebt U eventueel bij aanwe zigheid van een recreatieleider ver betering van de openbare orde kun nen bespeuren? 3. Acht U in verband met de openbare orde ook de aanwezigheid van recre atiegebouwen gewenst en zo deze er reeds mochten zijn, heeft U ook daar door een gunstige keer in de proble men van de openbare orde kunnen ontdekken? 4. Wat is Uw mening over de combina tie recreatieleider-recreatiegebouw? 5. En meer tot de politie; Welk over zicht aangaande openbare orde, rust verstoringen etc., valt over dit jaar en de laatste jaren te geven? Op de eilanden Texel en Terschelling werd een recreatieconsulent c.q. een sportleider aangesteld. Op Texel werkt deze functionaris nauw samen met het Centraal Jeugdoverleg Texel. Zijn aan stelling moet niet gezien worden als een maatregel tegen of in verband met jeugdige gasten hem noodzakelijk eventuele ordeverstoringen, maar veel eer omdat de massale toeloop van maakt. De taak van de recreatieleider op Texel begint reeds 's winters, omdat de voorbereidingen voor het zomerpro- gramma veel tijd vergen Bij de uitvoe ring van zijn zomertaak is het van groot belang, dat hij kan steunen op hulp van recreatieleiders der afzonder lijke bedrijven en daarbij een team zou kunnen vormen, dat coördinerend te werk gaat. Dit is ook de ervaring op Terschelling waar gedurende de zomer van 1963 door de gemeentelijke com missie voor de lichamelijke opvoeding een sportleider bij wijze van proef werd aangesteld. Op Terschelling meent men dat op een zo groot eiland met meer kernen een team werkzaam moet zijn, hetzij meerdere leiders, hetzij een vaste kracht met een aantal helpers. Op Ame land deed men gunstige ervaringen op toen op het grote kampeerterrein al daar een mannelijke en een vrouwelijke sportleider aanwezig waren, zélf ook kamperend op het jongens- resp. meis jesterrein. Op Vlieland werkte men op het kampeerterrein „Stortemelk" met een aantal vrijwillige krachten. Dit be valt goed doch in de toekomst zal een vaste kracht zeker noodzakelijk zijn. Op Schiermonnikoog bestaat veel waar dering voor het werk „Kerk en recrea tie1', maar ook daar zou men graag een recreatieconsulent zien en liefst een vast gebouw. Hoe reageert de jeugd? In het algemeen reageert de jeugd positief op de aanwezigheid van een recreatieleider. Men heeft veel activi teiten kunnen ontplooien waartoe de jongeren zich aangetrokken voelden. In dit verband worden in het rapport de volleybalvelden op Texel genoemd, die Het belangrijkste onderwerp van bespreking op de Wadden- conferentie 1963, die dit jaar op 22 en 23 oktober wordt gehouden op Schiermonnikoog, zal het pro bleem van de recreatie voor jon geren zijn, in verband met de openbare orde. Teneinde dc confe rentiegangers van het nodige fei tenmateriaal te voorzien heeft de Permanente Studiecommissie voor de Waddeneilanden, ingesteld door de provinciale V.V.V. Fries land, een Interim rapport het licht doen zien. tijdens wedstrijden in groten getale jongelui trekken. Ook op Ameland heeft men een dergelijke ervaring Op Terschelling dat in 1963 proefgemeente was, bleek de organisatie van sport wedstrijden eveneens een succes. Wat betreft de noodzakelijkheid van het stichten van „trefpunten" voor de jeugd, kan worden gezegd dat hiervoor grote belangstelling bestaat, getuige o.a. het feit dat de in 1962 op Schiermon nikoog opgerichte Instuif voor de grote toeloop te klein is geworden. De vraag naar gezamenlijk vertier door jonge ren die anders „met de ziel onder de arm lopen", is groot. Gebouwen en mensen, die met de organisatie van de gang van zaken in deze gebouwen zijn belast, zijn onvoldoende aanwezig. Voor een deel worden daarmee de moeilijk heden verklaard, die zich hier en daar hebben voorgedaan. Indien er niets an ders wordt georganiseerd, zoekt de jeugd de dans- en eetgelegenheden op als enig vermaak. Men is er overigens van overtuigd dat niet ieder door deze lokmiddelen wordt aangetrokken. Een vrij grote categorie laat zich niet grijpen en wil „vrij" blij ven. Onder deze categorie bevinden zich in het algemeen de bewust onwil- ligen en de raddraaiers. Het bovengestelde is een samenvat ting van de antwoorden van het meren deel der ondervraagden. Er zijn echter ook andere geluiden gehoord, die het DAME AANGEREDEN OP HOORNDERWEG Donderdagmiddag omstreeks hali drie werd dc 48-jarige mej. G. J. Schaag op de Hoornderweg aangere den door de vertegenwoordiger J. M. Louwman uit Hilversum. Mej. Schaag liep enkele verwondingen op, o.a. aan het hoofd. Het ongeluk gebeurde toen mej. Schaag met haar rijwiel de dreef van de rechts van de weg gelegen boerderij „De Kamp" verliet en de weg overstak om in de richting van Den Burg te rijden. Op dat moment naderde uit Den Burg de automobilist in zijn station car. Volgens de verklaring van de auto mobilist maakte mej. Schaag een slin gerende beweging, waardoor zij door de auto werd geraakt. Zij werd van de fiets geworpen en kwam tamelijk hard op het wegdek terecht. Door een onge lukkige gang van zaken arriveerde eerst na een half uur de dokter, die oordeelde dat de verwondingen betrek kelijk onschuldig waren, zodat mej. Schaag weer de boerderij kon worden binnengebracht, waar zij als huishoud ster werkt De stationcar liep flinke blikschade op. NOG GEEN LICHT IN WILD VERGIFTIGINGSZAAK Alle naspeuringen van de politie ten spijt is het nog niet gelukt de daders aan te houden van de massale wild- vergiftiging te De Cocksdorp. Het is denkbaar, dat degene(n), die de vergif tigde tarwe heeft gestrooid, gezocht moet worden onder de mensen, die er belang bij hebben dat het voor hen wel licht schadelijke wild op het jachtter rein wordt uitgeroeid. Als dat het geval is, zijn de daders zeker geslaagd in hun opzet, want het vogelbestand is ter plaatse geheel uitgeroeid. De affaire, die tamelijk breed werd uitgemeten in de landelijke pers, zal de naam van Texel weinig goed doen. Het is een merkwaardige situatie, dat er mensen zijn, die hun best doen de ge lederen der vogels op het door diezelfde vogels beroemde Texel, uit te dunnen. Waarschijnlijk hebben de daders niet beseft, dat zij behalve de fazanten en patrijzen, ook een groot aantal kleinere zang- en weidevogels hebben vernietigd. Iedere weldenkende Texelaar zal bij zonder voldaan zijn, wanneer de daders hopelijk binnenkort kunnen worden aangehouden. idee om de recreatiemogelijkheden uit te breiden met het doel moeilijkheden te voorkomen, niet onderschrijven. De mening werd geuit dat de uiteindelijke oplossing van de problemen op de eilan den bepaald niet is gelegen in de ove rigens ^oed bedoelde pogingen iets te doen op het gebied van de recreatie. Waarschijnlijk zal men dan slechts die jongeren bereiken, waarmee men ook zonder recreatie geen moeilijkheden zou hebben gehad, n.l. de goedwillenden. De moeilijkheden spruiten voort uit de groep der ongrijpbaren, de nozems die geen idealen hebben en alle normen minachten. Die jongelui komen niet naar de eilanden om daar aan sport en spel te doen (dat kunnen zij immers thuis doen onder vaak betere omstan digheden) maar om te luieren, te eten, drinken en amoureuze avontuurtjes te beleven. Af en toe een relletje ter com pletering van de zucht naar sensatie, maakt hun vakantieprogramma com pleet! Slechts een krachtig politie optreden zou hier de oplossing moeten zijn. Gebouwen dringend nodig Algemeen is men van mening, dat recreatiegebouwen dringend nodig zijn. Hieronder verstaat men geen café of danszaal maar een lokaliteit welke spe ciaal ten behoeve van de kamperende jeugd wordt gesticht en dat gelegenheid biedt tot het beoefenen van spel, sport, conversatie, culturele ontspanning en dans. Gebleken is dat bioscoop en dan cing de behoefte aan ontspanning niet vermogen op te vangen. Omdat de kos ten van een recreatiegebouw bijzonder hoog zijn, vraagt men zich af of men zich voorlopig niet met een grote tent kan behelpen. Men is er verheugd over dat tijdens het afgelopen seizoen zich geen ern stige ongeregeldheden hebben voorge daan. Wellicht is het werk van de recreatieconsulent op Texel en de sport leider op Terschelling hieraan debet. Overigens heeft de versterking van het politiekorps zeer gunstig gewerkt. De ervaringen met de bromfietsverbo den zijn zeer gunstig. Conclusies: De permanente studiecommissie stelt met voldoening vast, dat na het ver schijnen van het rapport „De Wadden eilanden" van 1959 duidelijke vorde ringen zijn gemaakt. Een jeugdleider wordt echter dringend gewenst geacht. Hij moet zijn gebouw(en) op of nabij de kampeerterreinen hebben. Voorts dient er naar gestreefd te worden dat de outillage van de kampeerterreinen nog verbetert. In het Interim-rapport kan men vanzelfsprekend niet komen tot een definitieve uitspraak. Wel hoopt men de verschillende aspecten van het onderwerp „Jeugd en recreatie, gezien in verband met de openbare orde1' in herinnering te hebben geroepen.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1