(jroen 7wartsjexels in het harL, Waddeneilanden hebben nog genoeg mogelijkheden „gezondheid" Batig; saldo „Üosterend weer present" bedroeg f 8368,16 Achttiende Waddenconferentie is achter de rug. Jeugdprobleem, ouderprobleem, recreatie probleem of helemaal geen probleem VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7705 COURANT LFhfare N.V. T.h. Langere ld A de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Potohandel Handelsdrukkerij Deo Burg, Texel Poetbos 11 - TeL 2051 Verschijnt dinsdags en vrijdag». Bank: Rotterdamse Bank-, Coöp. Boercnleeo bank. Postgiro 052. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm Een nabeschouwing over het seizoen 1963 werd tijdens de grote Waddencon- ferentievergadering woensdagochtend in hotel „Schiermonnikoog'' te Schier monnikoog, voorgelezen door de heer H. Dambrink, directeur van V.V.V.-Ter- schelling. Het door de Texelse VVV-directeur, J. VV. Dekker, samengestelde verslag zou aanvankelijk door hemzelf worden voorgelezen maar door drukke werkzaamheden was hij verhinderd aan de VVaddenconfercntie deel te nemen. De heer J. W. Dekker heeft zich voor het verkrijgen van zijn feitenmateriaal moeten wenden tot een aantal exploitanten van toeristische accommodaties, middenstandsbedrijven en vervoersondernemingen. Men is van mening dat de gegevens welke over 1963 zijn verkregen aanleiding mogen geven tot op timisme. De voorlopige gegevens wijzen uit dat op Schiermonnikoog een gasten- toename met enkele procenten kon worden geconstateerd. De grootste stij ging werd :n de sector zomerhuisjes en op de kampeerterreinen bemerkt. Het voorseizoen kwam langzaam op gang, terwijl van een volledige bezetting kon worden gesproken in de periode half juli-half augustus. In september was de belangstelling voor Schiermonnikoog groter dan vorig jaar. Van een zeer goede bezetting in het vóór- en naseizoen kon worden gespro ken op Ameland, met name in de hotels, de pensions en de zomerwoningen. Ook hier vertoonde het kamperen een stij ging. maar de verhuur van gemeubi leerde woningen liep iets terug. De in vloed van het slechte weer van medio augustus heeft vooral op Ameland z'n stempel gedrukt. Ook Terschelling zag het overnach tingenaantal toenemen. De hotels en pensions hadden over het geheel een behoorlijke bezetting, beginnend in juni tot ca. half september. De zomer huisjes waren hier ca 3 maanden bezet. Minder goede resultaten boekten de ge meubileerde huizen en de kampeerhuis- jes. Hoewel de weersverslechtering van half augustus een sterke teruggang te zien gaf, boekten de kampeerterreinen betere resultaten. Over een zo goed als volledige bezet ting kan worden gesproken op Vlieland, waar in alle sectoren gedurende de pe riode half juli-half augustus sprake van was. De weersverslechtering van half augustus had hier een duidelijke terug gang tot gevolg. Het algemene beeld voor Texel is: een uitstekend seizoen met name voor de sector hotels, pensions en de zomer huisjes. De kampeerterreinen boekten betere resultaten, ofschoon ook hier het weer half augustus een teruggang ver oorzaakte. Een groot deel van de hotels en pensions is bezet geweest gedurende de periode half mei/begin juni tot half september/eind september. Het diepte punt, dat zich vorig jaar rond half juni openbaarde bleef dit jaar achterwege. De sector zomerhuisjes/bungalows kan eveneens terugzien op een uitstekend seizoen met in vele gevallen een rede lijke bezetting in mei, een goede tot zeer goede bezetting in juni, juli, augus tus en september. (Tekenend voor de bezetting van de kampeerterreinen was dat voor het eerst in de geschiedenis de kampeerterreinen rond De Koog vol verklaard moesten worden, zij het ge durende een korte periode. Hierdoor was een spreiding over de andere op Texel gelegen kampeerterreinen nood zakelijk, zodat ook daar veel betere resultaten geboekt werden. Hieruit zou het volgende geconclu deerd kunnen worden: Ten eerste: er heeft zich dit jaar een vorm van vakantiespreiding gemani festeerd, weliswaar niet zoals men die zich nóg steeds denkt en die naar wij vrezen nog wel enkele jaren op het ver langlijstje blijft staan. De overbezetting gedurende enkele weken in het topseizoen en de door de WV's bij voortduring gevoerde pro paganda voor het vóór- en naseizoen dragen er van jaar tot jaar meer toe bij, dat het seizoen verlengd wordt. Wanneer deze ontwikkeling zich op de Waddeneilanden blijft voortzetten, zou de vraag kunnen rijzen of een wette lijk geregelde vakantiespreiding in de nabije toekomst voor de Waddeneilan den wel dat effekt zal sorteren, dat men ervan verwacht. Reeds thans is de situatie zo, dat er in beperkte mate nog plaats is in de sector gemeubileerde huizen en vakan tiehuisjes en zeer beperkt in de zuiver toeristische accommodaties. Deze ruimte is stellig onvoldoende om een door vakantiespreiding veroorzaakte grote toeloop te kunnen verwerken wanneer wij er van uitgaan, dat de spreiding zou plaats vinden in de maanden juli en augustus. Voorshands geloven wij niet in een spreiding over drie maanden. Niettemin hopen we, dat er op korte termijn een regeling komt, omdat hier mede en gelijkmatiger toeristisch beeld geschapen wordt over het totaal van de toeristische accommodatie. Ten tweede: de toename van het aan tal bungalows werkt concurrerend voor de verhuur van gemeubileerde huizen en de vakantiehuisjes/verblijven. Deze ontwikkeling is alleszins verklaarbaar, wanneer men in aanmerking neemt, dat: de bungalows in feite normale woon huizen in miniatuur zijn met een grote mate van comfort; zij geheel vrij ter beschikking staan van de huurder; de bungalows per week verhuurd wor den en niet uitsluitend per (kalender) maand, zoals veelal het geval is bij de verhuur van gemeubileerde huizen. Voorts heeft de ontwikkeling in de bungalow-sector ten gevolge, dat de minder goede of van alle comfort ver stoken vakantiehuisjes langzamerhand verdwijnen. Een ontwikkeling, die voor de eilanden alleen maar toegejuicht kan werden. Ten derde: volgens de gegevens kwam zowel op Vlieland als op Schiermonnik- ock het voorseizoen langzaam op gang. Het is moeilijk om met zekerheid daar voor een oorzaak aan te wijzen. Wan neer wij echter bedenken, dat het hier de eilanden betreft, die voor het auto verkeer niet of in zeer beperkte mate bereikbaar zijn, zou dit één van de oor zaken kunnen zijn. Teneinde te kunnen bepalen, welke de invloed op het toerisme is van gro tere vervoersmogelijkheden van auto's naar de eilanden hebben wij hieronder enkele cijfers opgenomen, welke ons ter beschikking gesteld werden door de N.V. TESO: Autovervoer 1950 1955 1959 1960 1961 1962 1963 juni 2.037 3 960 5.794 8.519 7.843 11.169 13.573 aug 3.618 4.311 10.143 12.537 12.681 16.964 19.592 totaal 8.125 12.235 25.757 32.534 34.419 43.298 50.460 juli 2.470 3.964 9.820 11.478 13.895 15.165 17.295 Sterke toename Als in 1964 de nieuwe boot van de TESO met een capaciteit van 60 - 70 auto's per afvaart in gebruik zal worden genomen, zal dit wederom een sterke toename te zien geven. Uit de grote toename na iedere uit breiding of verbetering van de ver voerscapaciteit kan geconcludeerd wor den, dat de ontwikkeling van het toe risme naar de eilanden in hoge mate afhankelijk is van de overzetmogelijk- heden van auto's. Volgens de gemeentelijke gastensta- tistiek kwam in 1962 ca. 530/o van de gasten per auto naar Texel; voor de badplaatsen aan de „vastewal" ligt dit percentage op 70-80% Het laat zich aanzien, dat in de nabije toekomst dit cijfer ook voor Texel bereikt wordt, een ontwikkeling waaraan, gezien de toename van het aantal automobilisten, niet te ontkomen valt. Rust weg? Gaat de toename van het aantal auto's naar de eilanden nu gepaard met een aantasting van het karakter en de rust? Van eiland tot eiland zal dit sterk verschillen. De geleidelijke toename naar Texel heeft de mogelijkheden ge boden zich allengs aan te passen. De hoofddruk wordt aangetroffen op de weg van de haven via Den Burg naar De Koog. Op het overige 270 kilo meter lange wegennet zal men van de op het eiland aanwezige auto's wei nig bemerken. De situatie op Terschel ling en Ameland onttrekt zich aan onze beoordeling, doch wij kunnen ons voor stellen, dat ook hier het overgrote deel van het aantal auto's zich bevindt op één bepaalde weg. De verspreidings mogelijkheden op deze eilanden zijn echter niet zo groot als op Texel het geval is. Voor de beoordeling, of de rust op de eilanden door het grote aantal auto's ver te zoeken is, mogen we U verwijzen naar het onderstaande staatje, gegevens van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, die wij hebben overgenomen uit de uitgave „Orkava" van augustus 1963. Het betreft een overzicht van de op pervlakte en toegankelijkheid van de recreatiegebieden aan de kust (duinen en aansluitende buitenplaatsen) per re creatiestreek. (Wij hebben ons overi gens beperkt tot de Waddeneilanden en het totaal van de kuststreek). Oppervlakte van de recreatiegebieden (excl. strand) in ha. eilanden voorkomt. Het komt ons voor, dat de rustzoeker op de eilanden nog volop aan zijn trekken kan komen, wan neer men niet overal de auto wil ge bruiken. In dit overzicht hebben wij niet opge nomen de oppervlakte strand bij gemid deld hoog water, dat voor de Wadden eilanden exclusief de duizenden ha. grote zandplaten nog eens 360 ha. bedraagt. Niet alleen de steeds beter wordende vervoersmogelijkheden van auto's naar de Waddeneilanden zijn van grote in vloed geweest voor de ontwikkeling van het bezoek in het voorseizoen. Van groot belang is ook het feit, dat in de maanden mei en juni de weersomstan digheden gunstiger zijn. Minder regen en meer zon zijn factoren die er veel toe bijdragen, dat men, wanneer dit enigs zins mogelijk is, de vakantie naar deze maanden verzet. Zonder nu te willen stellen, dat voor de Waddeneilanden een eigen klimaat geldt, kan op grond van gegevens geconcludeerd worden, dat het weerpatroon vooral in het voor jaar in gunstige zin afwijkt van het voor Nederland gangbare klimaat. Wanneer men dagelijks de weerbe richten beluistert, kan men licht de in- drifk krijgen, dat het noorden van het land, dus ook de Waddeneilanden, een bar klimaat heeft. Wij beschikken he laas niet over gegevens van alle Wad deneilanden, doch menen aan de hand van cijfermateriaal voor Texel het al gemene beeld voor de Waddeneilanden te kunnen geven. Dit wijst dan uit, dat er gerekend over de maanden mei t 'm augustus min der regen valt en er meer zonne-uren zijn. In de afgelopen veertig jaar zijn de neerslaghoeveelheden belangrijk lager dan het landelijk gemiddelde, zo als mag blijken uit onderstaande cijfers; mei juni juli aug. Texel en volgens globale gegevens alle eilanden: 41 39 64 74 Nederland 50 55 75 82 De temperaturen zullen in het alge meen iets lager liggen dan in het bin nenland. De voor de gasten belangrijk ste punten blijven: weinig regen en vee) zon, factoren waaraan blijkens het overzicht, voor de eilanden voldaan wordt. Een jaarlijks op de Waddenconferen tie naar voren gebracht kwestie is het jeugdprobleem. Daar er op deze confe rentie veel aandacht aan besteed wordt, willen wij er hier niet nader op in gaan. Van ordeverstoringen als vorig jaar is dit seizoen geen sprake geweest, althans niet op Texel Overlast door bromfiets- lawaai houdt er wel nauw verband mee, doch oplossingen hiervoor liggen op een ander vlak. Hebben wij het vorig jaar ons ver slag in enigszins pessimistische zin moeten beëindigen, thans is er alleen maar sprake van optimisme. Met het uitspreken van de wens, dat ook het komende seizoen voor de eilan den weer een goed seizoen mag zijn, willen wij gaarne dit overzicht beslui ten. Groot bedrag voor gymlokaal De VVaddenconfercntie, die dit jaar op Schiermonnikoog werd gehouden, be hoort tot het verleden. De verschillende, van diverse Waddeneilanden afkom stige congressisten hebben elkaar weer eens de hand kunnen schudden en zich kunnen beraden over de vele gemeenschappelijke problemen. De traditie van de Waddenconferentie wil dat dit gebeurt in een aangename sfeer, waarbij op uitstekende wijze voor de in- en uitwendige mens wordt gezorgd. Het eiland Schiermonnikoog met zijn beperkte mogelijkheden is er in geslaagd enkele honderden conferentiegangers enige dagen van al het nodige te voorzien. Reeds bij de aanlegsteiger, waar de boot met congressisten afmeerde, zorgde het plaatselijke muziekkorps voor de vrolijke muzikale noot, waarna burgemeester O. G. de Boer een welkomstwoord sprak. Achteraf kan worden gezegd dat tij dens de beraadslagingen tijdens de sectievergaderingen en het vervolg daarop tijdens de waddenconfercntievergadering op prettige wijze verschillende zaken zijn benaderd, waarvan dit jaar het „jeugdprobleem" het belangrijkste was. De uiteindelijke conclusies voorzover die werden gegeven na afloop van de be sprekingen doen echter de vraag rijzen of niet op een veel minder kostbare wijze de waddenproblemen kunnen worden besproken dan door deze als sinds rchttien jaar gehouden waddenconferenties. Hoewel men het er reeds in de sectievergaderingen unaniem overeen was dat er recreatiegebouwen moesten komen op of in de nabijheid van kampeerterreinen cn dat daardoor het „jeugdprobleem" kon worden opgelost, heeft men de energie op kunnen bren gen er vele uren lang over te praten. Zó lang dat de aandacht van het gehoor tijdens de federatievergadering vaak ver zoek was. Zelfs toen een der sprekers op een bepaalde vraag een antwoord gaf, dat bij een heel andere vraag hoorde, bleef ieder serieus voor zich uitstaren en ernstig knikken! Dit kan men toch geen vruchtbare discussie noemen. Bovendien meet het voor de Texelaars on der de congressisten duidelijk zijn dat de werkelijk gemeenschappelijke be langen voor de Waddeneilanden niet zo talrijk zijn als wel eens wordt gesug gereerd. Texel biedt zulke totaal andere mogelijkheden aan het toerisme dat het moeilijk wordt elkaar te vinden. Wat het „jeugdprobleem" betreft kon men wèl met elkaar praten, uren lang. Misschien dat de Texelaars, die doorgaans de conferentie bezoeken, de zeer betrekkelijke waarde daarvan inzien, want dit jaar was hun belangstelling geringer dan ooit. beperkt niet 1.620 200 3.550 380 290 6.040 170 20 190 totaal 4.120 1.460 vrij Texel 2.330 Vlieland 1.260 Terschelling 3.300 Ameland 1 800 Schiermonnikoog 530 Totaal 9.220 Totaal gehele kust 15.200 21.710 Hieruit blijkt, dat van de totale op pervlakte aan vrij recreatiegebied er ca. 60%, en van het beperkt toegankelijke recreatiegebied ca. 30% op de Wadden- 6.850 2.200 820 15.450 8.380 45.290 Tijdens een slotvergadering heeft het organisatiecomité „Oosterend weer Pre sent" het batige saldo bekend gemaakt van de feesten van de afgelopen zomer, i Van het kolossale bedrag van ƒ8.368,16 is reeds ƒ400,ter beschikking gesteld van de bejaardentocht 1963 Oosterend cn ƒ1000,werd verdeeld onder de verschillende aan het feest deelnemen de organisaties en verenigingen. Het is de bedoeling dat ook een bedrag van 1 ƒ1000,als renteloos voorschot ter be schikking zal worden gesteld van de kleuterschool te Oosterend. Dit bedrag zal in vier jaar moeten worden afgelost. De rest van het bedrag zal ten goede komen aan het in Oosterend zo drin gend noodzakelijke gymnastieklokaal. Een commissie van voorbereiding heeft de taak gekregen de plannen voor de bouw van het lokaal uit te werken. De commisise bestaat uit de heren Jn. Drij ver Jaczn:, S. Rentenaar en M. Wie- ringa. AUTO IN BESLAG GENOMEN De politie heeft te Wormerveer een Texelse automobilist uit Eierland aan gehouden en zijn voertuig aan een on derzoek onderworpen. Het voertuig bleek in een zodanig slechte staat te verkeren, dat dit onmiddellijk in be slag werd genomen en waarschijnlijk wel nooit meer op de weg zal mogen verschijnen. DIA- EN FILMAVONDEN OVER OOSTERENDER FEEST Zeer binnenkort zullen in een nog te bepalen zaal te Oosterend een drietal dia/filmavonden worden verzorgd. Er zullen films en dia's worden vertoond, welke zijn gemaakt tijdens het feest „Oosterend weer present". Nadere me dedelingen volgen. KLAVERJASSEN Hedenavond is er in hotel „De Zwaan" klaverjassen. Er zijn extra prijzen be schikbaar. Aanvang 8 uur precies. Wij zullen niet graag beweren dat de resultaten van de conferentie onbelang rijk zijn. Maar of het financiële voor deel dat uit de gezamenlijke acties voortvloeit groter is dan de kosten van de conferentie, betwijfelen we. Ons inziens zou hetzelfde resultaat bereikt kunnen worden door een jaarlijkse of desnoods halfjaarlijkse bijeenkomst van de verschillende burgemeesters en/of j VVV-directeuren. Zelfs over het al of niet bestaan van een jeugdprobleem werd gepraat. Vol gens sommigen bestond er geen jeugd probleem anderen noemden het een ouderprobleem of een recreatiepro bleem. Als maatregelen tegen excessen, die zich het afgelopen seizoen overigens NIET hebben voorgedaan, werden ge noemd: het treffen van maatregelen te gen bromfietsen, o.a. door het uitbrei den van het bromverbod van 's avonds tot dieper in de nacht Voorts moet men zien geld te krijgen voor de bouw van recreatiegebouwen om daar de jongelui op te vangen en hen onder deskundige leiding te laten recreëren. Uit de con clusie dat de sectie Politie-Justitie na afloop van haar vergadering publiceer de, bleek dat men zelfs de verkeers onveiligheid voor een deel kan wijten aan het gebrek aan recreatieruimte. Dc jongelui rijden 's avonds van het ene dorp naar het andere om nog een plaatsje te vinden in een of andere dan cing en maken tijdens die rondrit vaak ongelukken, welke stelling echter al leen voor Texel geldt. De sectie „Kerk en recreatie" zou voorlopig een tent willen gebruiken als binnen-recreatie- ruimte. De Politie heeft daar om veilig heidsredenen bezwaar tegen. Alle sec ties zijn het er over eens dat er recrea tieleiders moeten komen. Stichting I De sectie „Kerk en recreatie" stelde voor dat per eiland een stichting ge creëerd moet worden om het recreatie probleem daarwerkelijk tot een oplos sing te brengen. Zo'n orgaan zal door de kerk worden gesteund en zo breed mogelijk dienen te worden opgezet. Vele secties zijn niet voor het instellen van een avondklok. De sectie vervoer merkte op dat. recreatie moet worden gezocht voor de totale jeugd en niet voor de lastige categorie. De „goede'' groep zal stellig de „slechte" categorie meeslepen. De sectie vervoer zou ook gaarne zien dat de sluitingstijd van dan cings en cafè's later werd gesteld De moeilijkheden zouden ontstaan doordat de zaken sluiten, wanneer de jeugd „haar energie nog niet kwijt is". De muziek zou echter vroeger moeten zwij gen. Schietoefeningen Vanuit de sectie kamperen werden nogal alarmerende mededelingen ge daan omtrent de plannen van defensie om haar schietterreinen te verleggen. Volgens bepaalde vertrouwelijke mede delingen zou men voornemens zijn om de op de Vliehors gelegen schietbaan over te brengen naar de in te polderen Lauwerszee Deze mededeling was voor Vlieland prettiger dan voor Schiermon nikoog, want er werd geconcludeerd dat Schiermonnikoog nu in de vuurbaan kwam te liggen, zodat minstens de ge hele oostelijke helft van het eiland voor recreatie onbruikbaar zou worden. De „vertrouwelijke" mededeling was ge daan als geruststelling aan het adres van een aantal Vlielanders die tegen een uitbreiding van de schietperioden op Vlieland Jóadden geprotesteerd. Men was daar met de plannen akkoord ge gaan, nadat de toezegging over de toe komstige verplaatsing van het schiet- terrein was gedaan. Tenslotte is nog van belang het be sluit van de Waddenfederatie om de jaarlijkse bijdrage van de WVs van ƒ4500,te verhogen tot ƒ5000,De percentages per VW blijven ongewij zigd. Voor Texel bedraagt de bijdrage thans ƒ1650,per jaar. De Wadden conferentie van het volgende jaar zal werden gehouden op Ameland. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1