Cjrocn 'ZwarL-J~exeh in het harL, Fuikhaven wellicht vóór Pasen gereed Bouw vordert geheel naar wens Kotter na aanvaring met veerboot Betonwerk aan landhoofd voltooid tIJDAG 8 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7809 COli RANT Jitgave N.V. v.h. Langevcld dc Rooij Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij i Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. TOCHTIGE KOEIEN WAREN NIET TE HOUDEN De Helderse kantonrechter mr. L. W. F. Pot werd dinsdag op zijn veertien daagse zitting geconfronteerd niet toch tige koeien. De heer J. van M. uit De Cocksdorp moest zich verantwoorden, omdat maar liefst vijftien van zijn koeien het crocusveld van buurman Van der G. vertrapten. Deze had een aan klacht tegen Van M. ingediend. Uit het verhoor bleek, dat de om heining van het land van de veehouder niet deugde en dat de koeien gemakke lijk op het crocusveld konden komen. Tegenover de politie had Van M. ver klaard dat zijn knecht Zeegers bezig was met reparatie van het hek'. Uit de verklaring van Zeegers echter bleek dat deze pas de volgende dag, 29 juni, het hek moest herstellen. Ten hij op de bewuste dag om 12 uur naar huis ging om te eten zag hij dat de koeien op het land van Van der G. stonden. De omheining was toen nog niet in repa ratie. Veehouder J. van M. verweerde zich door aan te voeren, dat de koeien niet te houden waren. „Ze hadden last van tochtigheid en dan zijn ze niet te rem men", zo verklaarde hij De kantonrech ter verweet hem, dat hij pas achteraf maatregelen tot verbetering van de omheining had genomen. H:j merkte op: „Toen het kalf verdronken was, werd de put gedempt". Mr. Pot vroeg zich af of schrikdraad niet afdoende zou zijn. De verdachte bestreed is. Volgens hem zijn tochtige koeien op geen enkele manier te remmen. Hij kon vooral niet begrijpen, waarom zijn buurman de aanklacht had ingediend. De koeien van een andere buurman zouden ook op het crocusveld lopen en daar zei Van der G. niets over. Mr. Pot probeerde de verdachte duidelijk te maken, dat al leen dc zaak van verdachtes 15 koeien aan de orde was. Van M. bleef zich hardnekkig de onbegrepene tonen. De officier van justitie, Mr. F. van der Dussen, zei in zijn requisitoir, dat hij zich niet kon voorstellen, dat schrik draad de koeien er met van zou weer houden om door de omheining te bre ken. De schade moesten beide partijen onderling regelen Hij eiste een boete van 30,of zes dagen. De kanton rechter maakte daar 25,of vijf da gen van. 4 40,voor verkeersfout De onderwijzer H. H. uit Midwolde was gedaagd, omdat hij op 21 juli van dit jaar niet gestopt had op de kruising Rozendijk-Westerslagweg en daardoor een aanrijding had veroorzaakt met een Duitse auto. De kantonrechter erkende, dat de wegen ter plaatse erg smal zijn en dat het punt niet overzichtelijk is. Hij gaf ook toe dat de toerist heel stipt rechts had gereden, maar dat hij zich toch schuldig had gemaakt aan over treding van de verkeersregels. De heer H. H. begreep wel dat hij schuldig was, maar trachtte voortdurend duidelijk te maken, dat de Duitser ook fout was geweest. Dit deed mets ter zake, want de botsing zou niet gebeurd zijn, als H. H voor het kruispunt gestopt had en met langzaam had doorgereden. De verdachte kon de gedachtengang van Mr Pot niet volgen, hetgeen de kanton rechter er toe bracht om uit te roepen: „Mensen zijn zo verdomd eigenwijs. Ze willen het altijd beter weten!" De onderwijzer werd overeenkomstig de eis van de officier van justitie ver oordeeld tot een boete van ƒ40,of acht dagen. TER OVERDENKING. ALS IK CONCILIEVADER WAS Op het concilie is voorgesteld om te komen tot een vaste datum voor het Paasfeest. Als dat doorgaat, dan kun nen we niet meer spreken over een vroege of late Pasen En het zal waarschijnlijk wel door gaan. Eerst zal er contact moeten wor den gezocht met de andere kerken en de wereldlijke autoriteiten. Dat wordt dan een kalenderhervorming, zoals wij die voor het laatst hebben gehad in 1582. Tot dan toe leefde men met de tijdrekening van Julius Caesar. In de loop der eeuwen waren we iets achter geraakt op de zonnetijd. Paus Gregorius XIII heeft toen, in overleg met de vorsten van die dagen bepaald, dat op 4 oktober van dat jaar onmiddellijk de 15de oktober zou vol gen. Langzamerhand is deze Gregoriaanse tijdrekening over heel Europa aanvaard Als is concilievader zou zijn, zou ik in dit verband nog een verdergaand voor stel willen doen. Wij, Katholieken, hebben in de vo rige week het feest van Allerheiligen en Allerzielendag gevierd. Twee dagen, die bij de hervormde Christenen niet in zo'n goede reuk staan. Ze roepen herinnering op aan de stellingen van Luther en aan de leer over de dode werken. Ik zou „Allerheiligen" evenwel an ders willen noemen, n 1. de dag van „De wederkomst van de Heer". Want dit is de diepste betekenis van de liturgische viering op 1 november. In het Evangelie van die dag lezen we immers het bekende visioen van Joan nes: Daarna zag ik een grote schare, die niemand tellen kon, uit alle naties en stammen en volken en talen. Zij stonden voor de troon en voor het Lam, gekleed in witte klederen met palm takken in de hand. En zij riepen met luide stem en zeiden: Eer aan onze God, die op de troon is gezeten en aan het Lam". Als dit Ingang zou mogen vinden, zcuden wij vanaf het Kerstfeest tot over Pasen en Pinksteren het hele geloofsmysterie vieren tot de uiteinde lijke voltooiing. En 2 november zouden we hieraan kunnen laten aansluiten als een her denking van al diegenen, die ons dat jaar ontvielen. Mij dunkt dat dit meer zin zou hebben, dan een jaarlijkse her denking van oorlogsleed, dat steeds verder van ons af komt te liggen. Vele beschouwingen en disputen tus sen theologen liggen nu eenmaal buiten bereik van de gewone gelovigen. Wat zou het niet prachtig zijn als we als Christenen het hele kerkelijke jaar samen konden vieren, al doen we het wel apart. Daarom zou ik dit voorstellen, als ik concilievader was A. v.d. Burg. MARKTGELDEN EN WEEGLONEN BLIJVEN ONGEWIJZIGD Ten onrechte vermeldden wij in het laatste raadsverslag, dat besloten werd de thans geldende marktgelden en weeglonen aanzienlijk te verhogen. Dit was onjuist Tijdens de raadsvergade ring werd slechts de betrokken veror dening, die ongewijzigd bleef, opnieuw vastgesteld. INGEKOMEN PERSONEN Francisca D. G van Zij 11, van Schie dam, Schietbaanstraat 27 naar De Cocksdorp Kikkertstraat 57. ALGEMENE VERKEERSCURSUS OOSTEREND Nog even herinneren wij U er aan, dat hedenavond de algemene verkeers- cursus begint in café Dijt, aanvang 8 uur. De cursus bestaat uit totaal 7 avonden, telkens op vrijdag. Kosten to taal ƒ7,—. Aanmelding kan nog geschieden aan de zaal of bij de heer J. Visman, Peper straat 35, tel. 335. landhoofd, waarvan het betonnen deel dezr daqen qereed kwam. Op de het havenplein. BOMBARDEMENTSOEFENINGEN Op woensdag, 13 november a.s. (met als u.itwijkdatum 14 of 15 november) worden tussen 11.00 uur en 14 30 uur bombardementsoefeningen door vlieg tuigen gehouden in het Marsdiep. Een veiligheidsschip is aanwezig. Diep weggezonken in het water, een grote scheur aan bakboord en een af geknapte boom. Zó zag de kotter TX 25, de „Harm Johannes" van de heer H. van Dijk eruit na een aanvarinq ,die zich maandaqochtend om 9.45 uur voor deed op het Marsdiep. Zoals in de vorige editie qemeld, liep „De Daqeraad" bij de botsinq een klein qat aan de steven op. „De Daqeraad" is inmiddels in Amsterdam in reparatie genomen. Alle geruchten, waaruit het tegengestelde zou kunnen worden afgeleid ten spijt zal dc in aanbouw zijnde fuikhaven bij het Horntje nog voor Pasen 1964 in gebruik kunnen worden genomen. Deze prettige mededeling werd ons gis teren gedaan door do heer L. J. Weijdt, technisch hoofdambtenaar bij Rijks waterstaat, die met de leiding van dc fuikbouw is belast. De heer Weijdt wees er echter op, dat deze verwachting slechts dan bewaarheid zal worden, wanneer de winter niet abnormaal streng zal zijn en de aanvoer van het be nodigde materieel zonder ernstige storingen gehandhaafd blijft. Enkele dagen geleden werd met de bouw van de fuik een belangrijke fase afgesloten. Het betonnen gedeelte van het zg. landhoofd is thans geheel vol tooid. Ook de bouw van de twee evenwijdig lopende fuikeilanden vordert naar wens, terwijl een begin is gemaakt met het gieten van de fundering van de beide heftorens, die de dertig meter lange -brug tussen de fuikeilanden en het landhoofd zullen moeten dragen. Op 't ogenblik legt de N.V. Machine fabriek Hensen te Rotterdam de laatste hand aan deze kolossale brug, die over enkele maanden met behulp van een zg. army-ponton naar Texel zal worden overgebracht. Het behoeft geen betoog, dat het gereed zijn van de Texelse fuik- "ïaven van geen waarde is, zolang de fuik in Den Helder niet gebruikt kan ivorden. Hoewel de heer Weijdt niet oetrokken is bij de werkzaamheden te Den Helder, laat het zich aanzien, dal ook daar "volgens plan wordt gewerkt- Jet ziet er naar uit, dat beide havens net een tijdsverschil van maximaal een naand gereed zullen zijn. Vooral in het huidige bouwstadium vordt het de leek duidelijk hoe groot n ingewikkeld dit project is. Op het igenblik wordt o.a. aan de beide fuik- ilanden gewerkt, waarvan de grootste 15 meter lang is De constructie van leze fuikeilanden is bijzonder zwaar. Binnen de stalen damwand, die nu voor :a. 80° o is geplaatst, worden dagelijks ele kubieke meters beton gestort, zo- lat het geheel een stootje zal kunnen 'erdragen. Mocht de nieuwe „Mars liep" toch zo ongelukkig zijn om hard- andig met deze rotseilanden in aan raking te komen, dan zorgen de over inkele maanden aan te brengen vcren- le houten borden ervoor, dat de klap net te hard aankomt Deze van tropisch lardhout vervaardigde borden wegen •verigens per stuk twintig ton Zoals gezegd is het betonnen deel van het landhoofd gereed. Vorige week heb ben de arbeiders de laatste hand gelegd aan de stenen trappen, die de passagiers zullen moeten beklimmen om hun hooggelegen kajuit op de „Marsdiep" te kunnen bereiken. Ook de eronder ge legen toegang voor de wielrijders is reeds te zien, evenals de daar weer on der aangelegde entree voor de auto's. Het landhoofd is door deze drie „ver diepingen" een hoog gevaarte gewor den. Toch zullen de beide heftorens, die tussen het landhoofd en de fuik eilanden worden gebouwd, nog belang rijk hoger zijn: 14 meter. Deze hef torens wil de heer Weijdt nog vóór de a.s. Kerstdagen gereed hebben. De hef torens zullen te zijner tijd de zeer in gewikkelde hefinstallaties herbergen, waarmee de brug tussen de afmerende pont en het landhoofd op hoogte kan worden gesteld. Twee kolossale contra gewichten van 60 ton elk, maken deel uit van deze inrichting. De gewichten moeten in een betonnen schacht kunnen zakken, die momenteel wordt aange legd. Daartoe is een bouwput gemaakt, die voortdurend droog wordt gehouden, zodat de arbeiders vele meters beneden het zeepeil hun werk kunnen doen. Waarmee we maar wilden zeggen, dat er schot zi.t in de fuikbouw! MIDDENSTANDSHOW TE DE KOOG De middenstanders van De Koog zijn voornemens op 13, 14 en 15 november in hotel ,De Toekomst" een Midden standshow te organiseren. Vorig jaar bleek een dergelijke show een groot succes te zijn. Het aantal middenstan ders, dat deelneming heeft toegezegd, is deze keer echter twee keer zo groot. Vanuit de reusachtiqe werkkraan maakten we deze opname, die een overzicht qeeft van de beide in aan bouw zijnde fuikeilanden. Geheel op de voorqrond links en rechts de plaat sen, waar begonnen is met de bouw van de beide heftorens voor de dertiq meter lanqe brug tussen de tuikeilan- den en het landhoofd. Schade onderling geregeld KOE BIJ AANRIJDING GEDOOD Maandagavond omstreeks 8 uur deed zich op de Pontweg ter hoogte van Zuid-Haffel een aanrijding voor, waar hij een Volkswagen en een koe waren betrokken. Bij de botsing werd de koe gedood en de Volkswagen ernstig be schadigd. De koe maakte deel uit van een groep die door de veehouder V. werd voort gedreven. V. had de koeien verzameld, nadat deze waren ontsnapt uit hun weideperceel. Uit. de richting Den Burg naderde de heer B. v.d V. in zijn Volks wagen, die niet meer kon uitwijken of stoppen toen een der koeien plotseling voor de auto sprong. Zo hard kwam de klap aan, dat de koe zieltogend neer zeeg en enkele minuten later moest worden afgemaakt. Een gelukkige om standigheid was dat v.d V toen hij de koe trachtte te ontwijken, nog juist een rechts van de weg staande lichtmast miste. De totale schade bedraagt min stens ƒ1000,De veehouder en de automobilist hebben onderling een re geling getroffen. Scismografisch onderzoek bij vuurtoren dinsdagmiddag begonnen CALTEX GAAT GEHELE TEXELSE STRAND ONDERZOEKEN In opdracht van de Caltex Petroleum Mij. te Den Haag is een Engelse firma „The Seismograph Service Ltd" dins dagmiddag begonnen met een aantal metingen op Texel. Het seismologisch onderzoek is begonnen op het strand nabij de vuurtoren. Over de omvang van het onderzoek, dat zeker enkele weken in beslag zal nemen, kan nog gezegd worden, dat het zich tot de westelijke kuststrook van het eiland zal beperken. De samenstel ling van de aardkorst onder het Texelse strand zgl nauwkeurig worden onder zocht. Van de uitslag van dit onderzoek zal afhangen of te zijner tijd een proef boring zal worden verricht. Gezien de positieve resultaten elders in het Wad denzeegebied zijn de employées, die bij dit onderzoek zijn betrokken, zeer op timistisch.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1