Cjroen e2warL-Jexels in het hart. Middenstanders beginnen actie tegen wanbetalers „De beste jaren van ons leven" 25 jaar in dienst van de P.T.T. Alle Texelse zaken lid van informatiedienst f U.D.I. voerde moeilijk stuk op trok volle zaal [NSDAG 12 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG Ne. 781» COURANT Uitgave N.V. v.h. Langcvcld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrfli Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,4® p. kwart, -f 25 ct. incasso. Advertenties: familie be riek ten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Dezer dagen hebben winkeliers en andere middenstanders op Texel het ad vies opgevolgd van de plaatselijke Middenstandsverenigingen en zijn lid go- worden van de Algemene Friese Informatiedienst, de A.F.I.die maandelijks aan haar relaties in geheel Nederland een „waarschuwingslijst" toezendt. De lijst bevat de namen van wanbetalers, zodat zakenlieden, banken en andere instellingen gewaarschuwd zijn, gécn of alleen desnoods een zeer matig crediet te verlenen. Momenteel zijn alle Texelaars, die belang hebben bij dit werk van de A.F.I. ingeschreven. De A.F.I. heeft zich op dit gebied reeds een duide lijke faam verworven. Deze particuliere maatschappij telt tienduizenden leden in alle plaatsen van Noordholland, Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland. Het klinkt merkwaardig dat in deze tijd van hoogconjunctuur en van geld- overvloed de middenstand zich nog be zig moet houden met het probleem van de wanbetaling. Men zou zeggen, dat dit euvel niet meer bestond, maar de praktijk wijst uit dat er nog steeds meer gekocht wordt, dan (op tijd) be taald kan worden. Het is duidelijk ge worden, dat de enkeling onder de mid denstanders weinig kan beginnen tegen de mensen die niet reageren op het herhaaldelijk toezenden van rekenin gen. Het euvel van de overcreditering kan slechts effectief bestreden worden door een gezamenlijk optreden. De maatregelen, die de Algemene Friese informatiedienst neemt, liggen voornamelijk in het preventieve vlak. Men wil het publiek beschermen tegen overbesteding van het inkomen. Dat klinkt misschien wat vreemd, maar het is een feit, dat lang niet alle Texelaars zijn opgewassen tegen de verlokkelijke wijze waarop de goederen met name de duurzame verbruiksgoederen wor den aangeprezen. Om nog maar te zwij gen van de „aantrekkelijke betalings voorwaarden". Het is erg op Texel Misschien is het de natuur van de Texelaar, die het mogelijk maakt dat hij iets koopt en voorlopig niet betaalt. In bijna geen enkele andere plaats in Nederland is het bedrag aan uitstaan de debiteurengelden in verhouding met het aantal zielen zó groot als op Texel. Slechts in Den Helder is het nog /(belangrijk) hoger. Vrijwel alle Texelse winkeliers en andere middenstanders zitten met een reeks oninbare posten. Dit is een ongezonde toestand, die bo vendien het gevaar inhoudt, dat men naar een andere plaats gaat om zijn inkopen te doen, meestal Den Helder. Een vertegenwoordiger van de Friese Informatiedienst vertelde ons dat in verschillende zaken van de Marinestad in totaal 114 oninbare rekeningen lig gen van TEXELAARS! Merkwaardig genoeg bevinden er zich onder deze schuldenmakers mensen die hun reke ningen op Texel wèl voldoen, waar schijnlijk om in onze gemeenschap, waar iedereen iedereen kent, geen slechte naam te krijgen. Interessant is het dat het merendeel van deze wan betalers NIET de arbeiders zijn, maar te goeder naam en faam bekend staan de ingezetenen, die op Texel met achting worden behandeld Het A.F.I beschikt over gegevens die duidelijke taal spreken. Tientallen Texelaars maken dagelijks misbruik van het vertrouwen dat de handelaar in hen stelde. Een bepaalde klant voor zag zich van allerlei luxe artikelen, zoals een auto, ijskast, televisietoestel, radio- gramofoonmeubel, wasmachine en bankstel alles op afbetaling. De man besteedde wekelijks de helft van zijn salaris om aan zijn verplichtingen te voldoen. Dat dit spaak liep, is begrijpelijk en toen de leveran ciers hun rekeningen niet langer afbe taald zagen, bemoeide het A.F.I. er zich mee. De „zwarte lijst" De aangesloten Texelse middenstan ders ontvangen voortaan iedere maand van de A.F.I. een rode waarschuwings lijst, waarop de namen voorkomen van hen die hebben aangetoond hun ver plichtingen niet te kunnen nakomen Hopelijk denken de lezers niet dat iemand zómaar op deze lijst wordt ge zet als hij ergens een rekening open heeft staan. Ook als de betalingen door omstandigheden niet zo vlot gaan als was afgesproken hoeven de kopers niet ongerust te zijn. De waarschuwingslijst is er alleen om hen die beslist onwillig of nimmer in staat zullen zijn te beta len of geregeld te grote inkopen doen te noteren, waardoor hen de kans wordt ontnomen bij nog meer zakenmensen in de schuld te komen De lijst heeft een afschrikwekkend effekt. Dit moge blijken uit het feit, dat in plaatsen waar de middenstand zich bij de A.F.I. aansloot, vele mensen in de winkels kwamen informeren „hoeveel er nog van hen stond". Verwacht wordt dat dit ook op Texel zal gebeuren, na dat de slechte betalers van dit artikel kennis hebben genomen. Werkwijze De oninbare posten kunnen nu direct worden doorgegeven aan de A.F.I. Deze zal de betrokken klant zeer hoffelijk benaderen en hem tot betaling manen. Blijft hij onwillig dan volgt tenslotte VROEGERE POGING MISLUKT Op een andere wijze hebben de Texelse middenstanders al eens eerder geprobeerd hun debiteuren tot vlottere betaling aan te spo ren. Op 8 mei 1959 kwam een aantal Texelse zaken- en am bachtslieden bijeen in hotel „De Lindeboom-Texel" om zich te be raden over het toen al steeds groter wordende debiteurenpro bleem. Toen werd de bij Texelse zakenlieden uitstaande debiteu rengelden geschat op drie miljoen gulden! Besloten werd een actie te beginnen om de Texelaars tot spoedige betaling van hun schul den aan te sporen. De actie had geen resultaat. In tegendeel, het genoemde bedrag van drie mil joen bleef gestadig groeien en bedraagt thans naar schatting minstens ZES MILJOEN GUL DEN. Men is van mening dat het falen van de poging om een be paalde groep Texelaars tot andere betalingsgedachten te brengen, te wijten is aan het gebrek aan een „knuppel achter de deur". Die knuppel is er nu. „De zwarte lijst vindt iedereen erg!'' is het parool van de Algemene Friese Informatiedienst. V plaatsing op de lijst met alle gevolgen. Via deze dienst kan loonbeslag worden gelegd en volgt boedelverkoop na een gerechtelijke veroordeling. Dit geldt niet alleen voor de schulden die nu ge maakt worden, maar ook voor vorde ringen die reeds jaren openstaan. Eerst op het tijdstip dat alle pogingen om de vordering op normale wijze binnen te krijgen zijn mislukt en wettelijke ver volging van de wanbetaler is verzocht, volgt plaatsing op de waarschuwings lijst, die naar alle leden van de A.F I. wordt toegezonden. Daardoor wordt het vrijwel onmogelijk dat de betrok ken wanbetaler ergens nog iets kan kopen zonder betaling. Publikatie van de naam op de lijst houdt tevens in, dat de vordering in handen gegeven is van de gerechtsdeurwaarder. De „gegoede klasse" Wij merkten reeds op dat het niet de arbeidersbevolking is die zich in de eerste plaats laat verlokken door de „gemakkelijke betalingsvoorwaarden" en daardoor op den duur niet aan haar verplichtingen kan voldoen. Neen, als die tijd er geweest is, behoort ze tot het verleden. De slechte betalers zitten nu veelal in de zogenoemde gegoede klasse, waarvan een gedeelte toch al de naam had niet tot de vlotte betalers te behoren, die soms tot overrun oren in dp schuld zitten. Door gezamenlijk de strijd aan te binden wil de middenstand nu trachten tot een gezonde toestand te komen en zij hoopt, dat het spoedig zo ver zal zijn. Een zeker optimisme is er wel, temeer daar ook financierings maatschappijen en banken van het ge noemde bureau lid zijn en ook van die zijde eerst informaties ingewonnen wor den, voor men tot financiering over gaat. BURGEMEESTER OPENT WINKELIERSSHOW TE DE KOOG Morgenmiddag om vijf uur zal burge meester C. Do Koning in hotel „De Toekomst" te De Koog de officiële ope ning verrichten van de winkeliersshow. die t/m 15 november geopend zal zijn. Zoals eerder gemeld, belooft deze ex positie zeer de moeite van een bezoek waard te worden. Onder de vijftien deelnemende Koger winkeliers en hou ders van filialen te De Koog zijn er, die door demonstraties hun produkten in de aandacht van het publiek zullen aanbevelen. Zo zal de fa. Moerbeek gedurende de expositie iedere avond een modeshow houden, waaraan man nequins van eigen bodem medewerken, terwijl kapper H C. Prins een kapde- monstratie zal verzorgen op vrijdag avond. Bij de fa. R. Daalder zullen de bezoekers soep kunnen proeven en mej,. N. Daalder zal laten zien wat er zoal met haar assortiment cosmetica valt te bereiken. Langeveld De Rooij zal dia's en films projecteren. De show. die wordt gehouden in de zaal van hotel „De Toekomst", valt samen met de heropening van dit ge bouw, nadat het ingrijpend is gemoder niseerd en uitgebreid met maar liefst 70 m2 vloeroppervlakte. Auto geheel vernield BESTELWAGEN SLOEG OVER DE KOP Nog niet geheel duidelijk is de oor zaak van een ongeval, dat zich vrijdag omstreeks het middaguur voordeed op de Waalderweg nabij „Het Vossenhol". Een bestelwagen van het type „Bed ford" van de N.V. Ph. Vlessing, be stuurd door do 23-jarige Jacob Hooger- hcide, reed tijdens noodweer de sloot in en sloeg enkele meters verder tegen een dam over de kop. De wagen werd onherstelbaar vernield en moest door de fa. Kaczor worden weggesleept. De chauffeur liep slechts een lichte hersen schudding en enkele hoofdwonden op. Men kan nog niet met zekerheid zeg gen, waardoor de chauffeur zijn voer tuig niet op de weg heeft kunnen hou den, maar waarschijnlijk was de neer stromende regen, die het wegdek ter plaatse zeer glad maakte, mede de oorzaak. Het is ook mogelijk, dat de 1 wagen, die uit de richting Den Burg kwam met de rechterwielen in de zeer weke berm ^s terecht gekomen, waarna de chauffeur te abrupt heeft bijge- stuurd, waardoor hij de links gelegen sloot inreed. De auto heeft, na zijn I buiteling, nog enige tijd op de weg lig gend het verkeer naar en van De Waal belemmerd Dokter Coutinho, die de patiënt na het ongeluk onderzocht, verwees hem daarop naar zijn huisarts dokter Renout. De vernielde wagen zal waarschijnlijk niet door de verzekering worden ver goed. STREEKONTWIKKELING „TEXEL" PREMIE VERLENING LANDBOUW- EN TUINBOUWGIDSEN Deze zomer werd er gelegenheid ge geven om in het bezit van de Land- en Tuinbouwgids 1963 te komen voor 500/o van de normale prijs. De animo hier voor was niet zo groot, omdat zij, die belangstelling hebben voor een derge lijke gids deze reeds eerder hadden aangekocht. Thans is er echter gelegenheid de Landbouw- en Tuinbouwgids 1964. die binnenkort verschijnt via de Streekont- wikkeling „Texel" in Uw bezit te* krij gen, eveneens voor 50° o van de normale prijs. Het is o.i. onnodig nog veel te zeggen over de waarde, die deze gidsen hebben voor landbouwers en tuinbouwers. Naast een keur van actuele onderwer pen, vindt U in deze gidsen een opgave van adressen van personen en instan ties, die een rol in het landbouwleven spelen Indien U van deze aanbieding gebruik wilt maken, verwachten wij Uw opgave zo spoedig mogelijk. U kunt hiervoor bij alle Texelse assistenten terecht. C. v. Gr. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEl Dinsdag 12 november Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, bij eenkomst Coöperaties. Spreker de heer J. W. Welle, directeur-generaal van de landbouw. Woensdag 13 november De Waal, N.H. Gemeenteavond Donderdag 14 november Den Burg, Ebcn Haczcr, verkoopdag N.H Zustcrkring. Vrydag 15 november Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, bij eenkomst Plattelandsvrouwen Spreker Harry de Graaf Den Burg, Eben Haëzer, verkoopdag N.H. Zustcrkring. Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kiekendief". Voor de volledig gevulde zaal van hotel „De Oranjeboom" heeft de Rede rijkerskamer UDI zaterdagavond het toneelspel in drie bedrijven „De best© jaren van ons leven" opgevoerd. Dit door Richard Person geschreven spel is gebaseerd op de bekende roman „Glory for me" die ook verfilmd is geworden. Geen onbekend verhaal dus. Misschien dat het daardoor ook enigszins aan de voor dergelijke stukken zo belangrijke dramatische spanning ontbrak. Beknopte inhoud Al Stephenson, Fred Derry en Homer Wermels hebben in de oorlog gevochten en komen na hun demobilisatie terug in Amerika. Al wordt liefderijk ontvangen door zijn vrouw Milly en dochter Peggy. De bankdirecteur M. Milton, zijn vroege re chef, zegt hem een promotic toe. Wan neer Al de twee vrienden, die hij in de oorlog heeft leren kennen voor drie we ken uitnodigt om te logeren, blijkt dat zij minder gelukkig zijn thuisgekomen. Fred heeft gemerkt, dat zijn vrouw van een ander houdt en wil onmiddellijk scheiden en Homer, die door oorlogsverwondingcn is verlamd en bovendien aan het gezicht afzichtelijk is verminkt, wil zijn meisje Jane Jackson niet meer onder ogen ko men Om dit laatste toch te bewerkstelli gen nodigt Al ook Jane uit. De confron tatie tussen de twee wordt voor beiden een afschuwelijke belevenis. Homer wil niet trouwen, hoewel Jane van hem blijft houden. Homer gaat drinken omdat hij dan nog enige macht heeft over zijn verlamde ledematen Intussen gaat I-red, die echtscheiding heeft aangevraagd, iets voelen voor Peggy. Het duurt lang voor dat Jane er in slaagt haar vroegere min naar weer voor zich te winnen en hem er van te overtuigen dat hij door oefening weer kan herstellen. Voor het zover is, heeft Homer een poging gedaan tot zelf moord door gebruik te maken van de revolver, die Frcd voor een bankroof wilde gebruiken. Zowel de bankroof als de zelfmoord worden door Ai voorkomen. Al veroorzaakt echter, ten gevolge van zijn in de oorlog veranderde karakter, moeilijkheden, o.a. doordat hij op licht zinnige wijze een crcdiet toestaat aan zijn vriend, dc bloemkweker John Novak. Het einde is echter gelukkig. Ruzies wor den bijgelegd nadat Homer door Jane zijn zelfvertrouwen heeft herwonnen, terwijl Frcd gaat trouwen met Peggy. „De beste jaren van ons leven" is een stuk vol sentiment. Drie van het front teruggekeerde militairen zien zich ge plaatst tegen de problemen van het ge zapige burgerleven, waaraan zij ont wend zijn geraakt en waartegen enkele van hen in opstand komen Het werd ons zaterdagavond duidelijk dat niet alle spelers van UDI in staat zijn met dit zéér moeilijke stuk het publiek daadwerkelijk te ontroeren. Eén der spelers, die de zeer gunstige uitzondering is, noemen we alvast; C. v.d. Kerkhof, die de rol van de spas tisch verlamde matroos Homer Wer mels, die het leven niet meer aandurft, op een uitstekende wijze gestalte gaf. Ook in het verleden heeft deze speler bewezen volkomen de eigen persoon lijkheid op zij te kunnen zetten ten gun ste van de hem toegewezen rol. Mis schien dat de prestaties van de anderen niet steeds boeiden, doordat men naast Het toeval wilde dat de heren G. Wilner en A. II. Ilillcn 25 jaar geleden beiden tegelijk in dienst werden genomen bij dc PTT op Texel en dus nu hun jubileum vieren. De eigenlijke datum is 1(L november, zondag j.l. dus, maar vandaag worden dc beide postbestcllcrs in" dc bloemetjes gezet als dc direc teur van het postkantoor van Den Helder daarvoor overkomt. (Zoals bekend resorteert het postkantoor te Den Burg onder dat van Den Helder). De 44-jarige G. Wilner heeft het grootste deel van de afgelopen 25-jarige PTT-periode doorgebracht te Den Hoorn, waar hij begon als hulpbestcller. Hij volgde daardoor de voetsporen van zijn vader, die in 1951 werd gepensio neerd. Ook de vader van postbesteller A. H. Hillen zat al in het vak. Dc heer Hillen heeft zijn rayon in Den Burg. Naast zijn werk geeft deze postbesteller zich met hart en ziel aan de hobby, waar hij geheel in opgaat: de aquarium- houderij. Wij wensen beide jubilarissen het beste toe voor de toekomst. deze speler licht ongunstig afsteekt. Dit in aanmerking nemende waarderen we het spel van de tegenspeelster van Homer, zijn meisje Jane, gespeeld door mej. I. Bakker. Op ontroerende wijze toonde zij haar liefde voor de als een wrak uit de oorlog teruggekeerde ma troos en wist hem tenslotte te helpen bij het overwinnen van zijn innerlijke verscheurdheid. Spelers tekort Wij maken ons sterk, dat UDI kampt met het probleem waaraan één toneel vereniging op het eiland reeds ten gronde is gegaan; onvoldoende keus wanneer het er om gaat ieder een rol te geven, die bij zijn persoonlijkheid past. Wil een door amateurs opgevoerd stuk succes boeken, dan is dit een dwingende noodzaak. Mensen, die in staat zij meerdere karakters uit te beel den, zijn onder amateurs zéér dun ge zaaid. Zo werd aan het vlotte, zeer rol vaste spel van de heer G. Pansier enige afbreuk gedaan, doordat hij er niet ge heel in slaagde zich overtuigend voor te doen als de onverschillige, met de realiteit van de oorlog bekende infan- terie-sergeant, Al Stephenson. Een bankdirecteur stelt men zich vaak voor als een corpulent man op leeftijd met een grote sigaar in de mond. Misschien dat men daarom de rol van de bankier, mr. Milton, de chef van Al aan de heer A. de Wilt heeft gegeven. Toch werd hij niet de mr. Milton, die de toneelschrijver zich voorstelde. Toen hij ruzie kreeg met Al, nadat hij de weerloze Homer had „neergeslagen" en tenslotte met een dolle kop het huis verliet, was dat een minder overtuigen de scène dan we hadden gehoopt, waar door aan een der hoogtepunten in het stuk duidelijk afbreuk werd gedaan. Milly, de vrouw van Al, werd goed gespeeld door mevr. A. Bonne Haar dochter Peggy, mej. E. Remmers, deed het zeer goed als het tot over de oren verliefde meisje. Het onderwerp van haar avances was de gewezen lucht machtofficier Fred Derry (C. de Wit), die zeer behoorlijk spel leverde. Een merkwaardigheid, die we de schrijver van het stuk meer mogen verwijten dan de spelers, was de scène waarin Fred op een onwaarschijnlijk plotselinge ma nier het plan uitwerkte, om een bank te gaan beroven, dit ook onmiddellijk wilde doen, maar met de kous op de kop terugkomt. Incident De kwaliteit van deze scène schoot tekort door een technisch incident, dat zich voordeed toen het restaurant-dien stertje Judy (mej. I. Savelkouls) een deur opende, waarvan de scharnieren het op hetzelfde ogenblik begaven, zo dat de gehele deur uit de voegen brak en naar achteren stortte. Op zichzelf een onschuldige storing, die hilariteit verwekte, maar de aandacht van het publiek voor minstens drie minuten van het spel afleidde Wij nemen aan dat de mensen, die voor het onderhoud van decors verantwoordelijk zijn, dit beseffen en dergelijke gebeurtenissen in de toekomst weten te voorkomen. Na een provisorische reparatie kon mej. Savelkouls nog enkele malen zonder verdere brokken opkomen en goed spel leveren als het lieve en knappe, maar dom-kinderlijke dienstertje. Een kleine rol had ook de heer J. Remelink als de bloemkweker John Novak. Regisseur A. Poel, die de avond ook had geopend, dankte na het vallen van het doek het publiek voor de overwel digende belangstelling. Hij meende, dat ieder de opvoering van „De beste jaren van ons leven" op genoegelijke wijze had gadegeslagen. Deze mening delen wij ondanks enkele bedenkingen, die we in het bovenstaande hebben geuit. Juist gezien het feit, dat door allerlei omstandigheden onvoldoende is gere peteerd en men bij de rolverdeling kan putten uit de slechts 17 personen, waar uit de Rederijkerskamer bestaat, kan gesproken worden van een goede pres tatie, waarvoor we regisseur Poel een pluim geven. Tenslotte noemen we nog de naam van mevr. G. Room-Wilkes- huis, die, zoals het behoort, haar taak als souffleuse geheel onmerkbaar ver richtte en de heer A. Groothuizen uit Alkmaar, die bij UDI zijn debuut maak te als grimeur. J. GULMANS 12Ht JAAR GROEPSCOMMANDANT Eerst gisteren kwam ons ter ore dat de heer J. Gulmans, adjudant der Rijks politic, op 1 november j.l. herdacht heeft, dat hij 12Vï jaar in dienst is als groepscommandant. Sinds 1 november 1954 is hij op Texel werkzaam. De heer Gulmans heeft aan dit feit geen be kendheid willen geven. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 nov. 5.27 cn 18.18; 13 nov. 6.29 en 19.09; 14 nov. 7.16 en 19.49; 15 nov 7.56 cn 20.22; 16 nov, 8.30 en 20.52. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1