Cjrocn c2warL-Jexels in het hart. m Kermis in Den Burg bij viering „Texel 550 jaar stad" Stuifdijk bij paal 11 bijna voltooid „De Koog moet nog meer initiatieven nemen Waterwinningsgebied voorlopig gered r. Burgemeester bij opening „Kado-show" VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7811 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld dc Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotoliandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr, ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Op de dinsdagavond in hotel Lakeman te Den Burg gehouden vergadering van het organisatiecomité „Texel 550 jaar stad" zijn spijkers met koppen ge slagen. Het dagelijks bestuur heeft nu een ontwerp-datumschema kunnen aan bieden waarop die evenementen voorkomen, die zo goed als zeker doorgang vinden tijdens de feesten van de aanstaande zomer. Voor de Kermisliefhebbers moet het een prettige mededeling zijn, dat de oude vertrouwde Kermis weer tot leven zal komen, voor één keer. Het is de bedoeling, dat het een bijzonder grote kermis wordt, die de Groeneplaats en de aangrenzende straten geheel in beslag neemt. Maandag 29 juni zal dit evenement volgens de traditie met klok- gelui worden geopend en op zondag 5 juli worden gesloten. De opening van de Kermis zal samenvallen met de opvoering van een wagenspel. Dit door een der leden van de creatieve werkgroep vervaardigde spel is geheel gereed. Zeer belangrijk is ook het feit, dat men de opening van de feesten wil la ten samenvallen met de ingebruikname van de veerdienst op de fuikhavens. De datum is niet precies bekend, maar zal zeker voor Pinksteren liggen. Geduren de de periode, waarin het nieuwe veer schip „Marsdiep" nog niet officieel in de vaart is, mag het worden gebruikt ten behoeve van 'n bejaardentocht. Aan boord zal de bejaarden een bijzonder aantrekkelijk programma worden aan geboden Het grote autodek biedt daartoe voldoende ruimte. Wanneer on danks deze grote ruimte de belangstel ling te groot is, zal een tweede tocht worden gemaakt. Van TESO wordt in deze de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Texelse gastendag De herdenking van het 550-jarige stadsrecht is ook de aanleiding geweest voor het organiseren van een Texelse gastendag. Dit wordt een reünie van oud-Texelaars, die op een woensdag in juni moet plaatsvinden. Het is de be doeling dat zij betrokken worden bij een evenement van de folklore Een moeilijkheid is hierbij dat alle gasten zullen moeten worden ondergebracht Gehoopt wordt dat de familieleden van de uit te nodigen oud-Texelaars deze gelegenheid ook zullen aangrijpen om de oude banden weer eens te vernieu wen en bereid zijn hen gastvrijheid te verlenen. Landbouw- cn middenstandstentoonstelling Het is de bedoeling dat van dinsdag 9 tot en met zaterdag 13 juni een ten toonstelling wordt gehouden waar de Texelse middenstand en landbouw ex poseert. De pers- en propaganda- commissie bracht de mening naar voren dat de tentoonstelling een nog iets breder karakter moet hebben De ex positie zou niet slechts een aantal be drijven moeten laten exposeren, maar daarnaast vooral een manifestatie moe ten zijn van de groeiende betekenis van Texel als zelfstandige eenheid. Ook de propaganda, die naar aanleiding van de feesten over Texel naar buiten wordt gemaakt, dient hierop gericht te ziin. Het grote Nederlandse publiek denkt nog steeds dat Texel een zandhoop met een achterlijke bevolking" is. Door de feesten wordt het mogelijk publicaties in grote bladen te laten verschijnen, waardoor Texel in een heel ander licht wordt bezien dan tot nu toe het geval is. Ook radio en tv hebben laten weten geïnteresseerd te zijn bij een dergelijke nieuwsgeving. Voor de deelnemende zaken zal dit slechts aantrekkelijk kunnen zijn, want de tentoonstelling als geheel zal door deze opzet zeker drukker worden be zocht. Ten behoeve van de tentoonstel ling zal te Den Burg een grote T-vor- mige tent worden opgetrokken, die door de fa. De Boer uit Hensbroek zal wor den geplaatst. Deze tent heeft een houten vloer en houten zijwanden. Er zal worden gezorgd voor de aanleg van elektriciteit en de benodigde stop stopcontacten e.d Daardoor wordt het de exposerende firma's zeer gemakke lijk gemaakt. Het is wel zaak tijdig te laten weten op welke oppervlakte van de tent men beslag wil leggen. Indien belangstellenden zich voor 1 december opgeven kost hen de standruimte ƒ20. per m2. Na die tijd wordt het ƒ30, per m2. Binnenkort zal de in oprichting zijnde tentoonstellingscommissie in deze contacten e.d. Daardoor wordt het gegadigden kunnen reageren Dansfestival In samenwerking met de federatie van dansgroepen in Nederland zal, zo ligt in de bedoeling, tijdens het week end 20-21 juni een folkloristisch dans festival worden gehouden. Mogelijk zal ook een buitenlandse groep aan dit veelbelovende festijn deelnemen. Deze gebeurtenis zal gedeeltelijk samenvallen met de onder auspiciën van het Cen traal Jeugdoverleg Texel te organiseren feestmarkt op de' Groeneplaats. De folkloreactiviteiten zullen in het alge meen elke woensdag te Den Burg wor den gehouden. Kasstukken Evenementen, die zeer veel publiek moeten trekken, zijn voor een deel nog in voorbereiding en voor een ander deel reeds vastgelegd. Belangrijk is de op zondag 12 juli geplande skelterrace, die „ergens" op Texel zal worden ge houden. Van groot belang is een ge schikt terrein, dat in samenwerking met het bestuur van de betrokken skelter- groep moet worden uitgezocht. Dat geldt ook voor de autocross, die op zon dag 26 juli moet worden gehouden. In het verleden is bewezen, dat een auto cross zeer veel publiek trekt. Dorpsfeesten Ieder dorp zal zijn deel aan de fees ten kunnen bijdragen en zelf zoveel mogelijk bij het geheel worden betrok ken. Zo zal de viering van de feestelijk heden van De Cocksdorp en Eierland plaatsvinden op 10 en 11 juli. Op woensdag 15 juli is Den Hoorn aan de beurt en op donderdag 16 en 17 juli kan De Waal haar plannen realiseren. De medewerking van De Koog is tot op heden beperkt gebleven tot een groot strandfeest, dat op 21 juli wordt ge houden. Zoals bekend zijn de genoemde data, waarop zich in de genoemde dor- pen feestelijkheden afspeien vastgesteld in samenwerking met de dorpsverte genwoordigers. Oudeschild zal de fees telijkheden op 31 juli en 1 augustus afsluiten. Eenheid nodig Het is een beetje de aard van de Texelaar om de kat uit de boom te kij ken voor hij actief ergens aan gaat mee werken. Die eigenschap blijkt ook nu bij de organisatie van het 550-jarig stadsfeest. Over dit feit liet de pers- en propagandacomrmssie zich tijdens de vergadering van dinsdagavond ongerust uit. De vergadering was echter van oor deel dat de afwachtende houding van de Texelaars een normale zaak is en dat bij het meer bekend worden van het programma en het naderen van de fes tiviteiten, het enthousiasme vanzelf komt. Er dient op gewezen te worden, dat eensgezindheid ten aanzien van het feest zeer bevorderlijk zou zijn voor de goede naam van het eiland naar bui ten. Texel moet worden gepresenteerd als een vooruitstrevende eenheid, die iets te betekenen heeft voor de rest van Nederland. De Texelaars zullen zeker niet stil blijven zitten en van hun bijval doen blijken als te zijner tijd het com plete programma kan worden gepubli ceerd. Over een groot deel van de op handen zijnde feesten moet nog het stilzwijgen worden bewaard, omdat nog niet de volledige zekerheid over het al of niet doorgaan ervan is verkregen. Natuurreservaatstaat op het bordje in het waterwinninggebied. Iets aan schoonheid heeft deze laaggelegen duinvallei door de zanddijk links wel ingeboet, maar als de dijk niet was aangelegd waren de gevolgen voor ons bijzonder onaangenaam geworden. Enkele maanden geleden vertelden wij iets over de plannen van Rijkswa terstaat om in de Texelse duinen enkele duindijken op te werpen, teneinde te voorkomen, dat de zee valleien achter de eerste duinenrij ging overstromen bij hoge waterstand. Dit projekt is met kracht aangepakt, getuige het feit dat aan de dijk op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd en volgende week geheel gereed zal zijn. Met de aanleg van de meer dan één kilometer lange duindijk tussen paal 11 en IJ is de firma Wijnands uit Wer kendam belast, die op het ogenblik ook andere waterbouwkundige werken op Texel uitvoert. De heer W. C. de Graaf uit Den Hoorn heeft de dijk in een verbluffend snel tempo zien groeien, want deze werknemer van de firma Wijnands legde de lange zandwal zelf aan met behulp van één bulldozer On langs hebben helmplanters het gereed gekomen deel van de zanddijk beplant met 3/4 miljoen helmplanten. Met de uit voering van het gehele projekt is ƒ198.800,gemoeid. Voor dat bedrag heeft men een waterkering van unieke soort gebouwd, die, als de natuur mee werkt en naarmate de tijd vordert, een steeds betere bescherming tegen het binnendringende zeewater zal zijn. De dijk, die ca. 200 meter achter de eerste duinenrij is gelegd, is bedoeld om het verstuivende zand van deze duinenrij, die daartoe van zijn beplanting is ont daan, op te vangen. Na enkele jaren zullen de duinen aan de zee geheel ver stoven zijn naar de er achter liggende dijk. Deze zal daardoor in het landschap zijn opgenomen en niet meer een storen de indruk maken zoals nu nog het geval is. Tot de aanleg van de dijk is geen dag te vroeg besloten. Al kort nadat het belangrijkste deel van het dijk- lichaam was gelegd, deed de zee tijdens hoog water en storm een poging, het er achter liggende waterwinninggebied binnen te dringen. Het is duidelijk, dat een dreigende verzilting van dit voor onze waterleiding zo belangrijke gebied, is bezworen. Binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van soortgelijke, doch minder grote stukken dijk o<p andere bedreigde punten in de Texelse duinen. In de bulldozer de heer H. C. de Gr aaf uit Den Hoorn, in dienst van de Gébr. Wijnands te Werkendam, bezig met het verschuiven van honderden tonnen duinzand. Hij legt op het ogen blik de laatste hand aan de één kilo meter lange duindijk tussen paal 11 en 12. Woensdagmiddag om vijf uur opende burgemeester C. De Koning de door de middenstand van De Koog georganiseerde expositie in het vernieuwde hotel „De Toekomst". Tal van genodigden konden bij die gelegenheid door de ini tiatiefnemer, de heer J. v.d. Kerkhof worden verwelkomd. De heer V.d. Kerkhof meende een verklaring te moeten geven van de naam, die aan de expositie is gegeven. Behalve dat het woord „kado" dc moderne spelling is van het oorspronkelijke cadeau, betekenen de letters bovendien „Kogers Actiever Dan Ooit". De heer V.d. Kerkhof zei bijzonder verheugd te zijn met het feit, dat zoveel Koger winkeliers en anderen, die het gehele jaar of gedurende het seizoen een filiaal in dc badplaats exploiteren, hebben willen samenwerken, waardoor deze show ken ontstaan. Hij hoopte, dat door deze expositie kon worden getoond, dat De Koog niet in rus# is maar actiever dan ooit. Burgemeester C. De Koning, die daarop het woord verkreeg, vertelde dat hij korte tijd geleden had deelge nomen aan een bespreking, die de toe komst van de badplaats De Kcog tot onderwerp had. De heer De Koning meende dat de toekomstverwachtingen voor Dc Koog bijzonder hoog gesteld moeten worden. Veel van het oude in het dorp zal moeten verdwijnen en van de beschikbare middelen zal afhangen, welke tijd met een ingrijpende vernieu wing gepaard zal gaan. De burgemeester zei deze activiteiten van de midden stand te kunnen waarderen, maar meen de dat nog belangrijk meer initiatieven ontplooid dienen te worden om straks op de toekomst te kunnen aansluiten! De burgemeester memoreerde de zeer snelle groei van De Koog en de beteke nis van haar middenstand. „Acht jaar geleden zou een tentoonstelling als deze totaal ondenkbaar zijn geweest", aldus de burgemeester, die daarop de ope ningsplechtigheid verrichtte door met een grote bijl een uit kranten samenge stelde papieren wand te doorbreken, waardoor hij als eerste de show kon betreden. Keuze in De Koog De door de burgemeester gememo reerde groei van de badplaats De Koog en de daarmee gepaard gaande groei van de plaatselijke middenstand, wordt door deze show wel zeer duidelijk ge demonstreerd. De verschillende Koger winkeliers en de van elders afkomstige filiaalhouders, hebben door hun samen werking een aantrekkelijk en be zienswaardig geheel verkregen. Bij de heer H. C. Prins uit Den Burg, die twee jaar geleden een filiaal in De Koog opende, zagen we een collectie artikelen uitgestald, die alleen door de kappers verkocht mogen worden. Een flesje After-shave of een tube haar- crème is een uitstekend cadeauartikel. Dat ook fruit een gewaardeerd ge schenk kan zijn, bewijst de fa. Van der Mcer-Langeveld, die een klein deel van haar omvangrijke fruitcollectie ten toonstelt en bovendien verschillende lekkernijen laat proeven. Laten zien en proeven, is het devies van de firma. De fa. KI. Kikkert Zn liet ons zijn collectie rijwielen, kinderrijwielen, gas- comforen en zelfs kerstboomverlichting zien; zeer aantrekkelijke geschenken. De fa M. Koopman en Zn. bewijst, dat een collectie sanitair een lust voor het oog kan zijn. We zagen vaste was tafels in wit en zwart, kranen, douches en aanverwandte artikelen. Ook de Groente- en fruithandel Van Etten komt goed voor de dag. Een lust voor het oog, die verzameling fruit! Timmers Bakkerij bracht ons in de Sinterklaassfeer. We hebben speculaas en marsepein kunnen proeven en gezien dat de Goedheiligman zeker zijn keuze zal kunnen maken, ook uit de andere eetbaarheden. De fa. Roest bewees ons dat een har tige hap evenmin slecht is We hebben ons kunnen overtuigen van de supe rieure kwaliteit van de vleeswaren van deze firma. Dros' Magazijn had twee stands inge richt. De tafel, waarop modeltreinen over de rails snorden, trok vooral veel jeugdige belangstelling. In de andere hoek zagen we luxe- en huishoudelijke artikelen Bij de heer Jan Daalder konden we voor de zoveelste maal iets lekkers proeven. Ditmaal een der vele soorten soep, die tegenwoordig op de markt zijn. In dezelfde stand liet de fa. Snik uit Den Burg iets van haar assortiment bonbons en banket, koek en chocolade sn. Het Boekhuis uit Den Burg heeft een complete kleine boekwinkel naar De Koog overgebracht. Boeken zijn immers ook waardevolle geschenken! Voor de doe-het-zelf-mensen is verf Messen- en scharenslijpen kunt u nu heel gemakkelijk zelf doen dankzij een handig PHILIPS ELEKTRISCH SLIJ PAPPARAAT. Geen stompe messen en scharen meer De prijs valt echt mee, slechts 19,95 Op onze huishoudbeurs te zien. BAKKER S IJZERHANDEL N.V. een gewaardeerd bezit. In de stand van de heor Boogaard konden we een keus maken en ons bovendien voorzien van het benodigde schildersgereedschap. Het Vispaleis uit Den Burg liet voor al veel vande bereiding van Indische spijzen zien. We konden nasi-goreng proeven en meteeen zien wat er zoal nodig is om het zelf klaar te maken. De heer Wonder van hotel „De Toe komst" levert U gaarne iets uit zijn goed gesorteerde slijterij. In een hoekje van het gebouw kon men uit de kolos sale collectie dranken een keus maken. De fa. Daalder specialiseerde zich op de tentoonstelling in rookartikelen, die nog altijd tot de meest gevraagde ge schenken behoren Welke vader krijgt van Sint Nicolaas géén sigaretten of sigaren? Tenslotte noemen we de fa. Moerbeek uit Den Burg, die op de expositie zeer goed voor de dag kwam. We hebben zelfs een complete modeshow kunnen zien, die keurig werd gepresenteerd door mannequins van „eigen bodem". In tegenstelling tot wat werd aange kondigd, zal deze modeshow niet van avond maar hedenmiddag van 3-4 uur worden gehouden. SINTE MAARTEN Het is niet overdreven, te zeggen dat Martinus van Tours de meest populaire heilige van West-Europa is. Dat is geen wonder. Men neme slechts het volgen de, wel zeer kenmerkende voorval uit zijn leven. Martinus is dan nog geen 20 jaar oud; hij is soldaat in het Ro meinse leger, zij het onder dwang van zijn vader. Op zekere dag, zo wordt ons verteld, kwam hij bij de poort van de stad Amiens een naakte arme tegen. Het was midden in de winter, die ab normaal streng was, zo streng dat velen van de bittere koude waren omge komen. De bedelaar smeekte de voorbij gangers zich over hem te ontfermen; maar zij gingen allen de ongelukkige voorbij. Martinus begreep, dat, nu de anderen geen ontferming betoonden, die arme voor hem was weggelegd. Maar wat kon hij doen? Hij had niets dan de mantel waarin hij gekleed was; de rest had hij als voor soortgelijk hulpbetoon verbruikt. Hij greep daarom het zwaard dat hij droeg, deelde zijn mantel door midden en gaf het ene stuk aan de arme; wat overschoot trek hij weer aan. De volgende nacht, toen hij in slaap verzonken lag, zag hij Christus, be kleed met het stuk mantel, waarin hij de arme had gehuld Toen hoorde hij Jezus met heldere stem zeggen tot de enigte om hem heen staande engelen: „Martius heeft mij met dit kleed be dekt". Christus heeft immers gespro ken; „In zoverre gij dit aan een van deze mijn geringste broeders heb ge daan, hebt gij het Mij gedaan". Dit voorval tékent Martinus. Heel zijn leven bestond uit dienende navol ging van Christus, uit gebed en verster ving. Nog wijst men in de omgeving van Tours de rotsholen aan, waar hij en zijn 80 leerlingen verbleven. Marti nus heeft zo in belangrijke mate ge stalte gegeven aan het monnikenwezen in Europaa. Toen hij tegen zijn zin tot bisschop van Tours werd gekozen, bleef hij niettemin buiten de stad, in een bocht van de Loire als kluizenaar leven. Dat neemt niet weg, dat hij zijn bis schopambt trouw en onverschrokken heeft waargenomen. Eigenhandig heeft hij heidense tempels en heilige bomen omvergehaald en er kerken en kloosters voor in de plaats gesticht, (het is in de 4e eeuw, en de kerstening van Frank rijk is nog in volle gang). In Frankrijk heeft men nog lang een relikwie vereerd, de mantel, de zo ge naamde „cappa" van Maitinus (het zou de mantel zijn, die hij met de bedelaar bij Amiens gedeeld heeft). De geeste lijke, die belast was met het toezicht op de cappa heette capellanus, waar wij het woord „kapelaan" aan danken. Het heiligdom waar de cappa van Martinus in bewaard werd, heette de capella (kapel). Sint Maarten stierf, 80 jaar oud, in 397 op één van zijn visitatiereizen. Hij komt in de heiligenkalender voor op 11 november, de dag van zijn begrafenis. Toen op de elfde november van het jaar 1517 de mijnwerker Hans Luther zijn één dag oude zoon ten Doop hield, noemde hij hem naar de heilige van die dag: Maarten. Osk.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1