VLESSING Overvloed huishoudelijke artikelen op huishoudbeurs van Bakker's Ijzerhandel N.V FILM-NIEUWS Huishoudelijke Voorlichting Folklore- dansgroep VW bestel Door iedereen gezocht Plechtigheid in dorpshuis TEXELSE LUCHTWACHTERS KREGEN VRIJWILLIGERSMEDAILLE Gisteravond werd in het dorpshuis te Den Burg een speciale bindingsavond door het korps Luchtwachtdienst be legd. Aanleiding hiertoe was het feit, dat een aantal vrijwilligers gedurende tien jaar een vrijwillige verbintenis bij dit korps hadden, waarvoor zij de vrijwilligersmedaillc kregen uitgereikt. De commandant van Luchtwacht- groep 4, de majoor J. van Dijk, riep de betreffende reserve-militairen, nadat de afdeling hem gemeld was, naar voren. Het waren de reserve-korporaal L. van der Werve, de reserve-korporaal F. M. Roeper en de Soldaat der le klasse B. v.d. Velde. De majoor bracht naar vo ren, dat deze heren blijk hebben gege ven, begrepen te hebben dat wij in onze vrijheid toch waakzaam dienen te blij ven, om diegenen, die ons van deze vrijheid willen beroven, te kunnen weerstaan. „Het werk in ons korps is een spe cialistisch werk, waarvoor we ons in vredestijd dienen te bekwamen, om in tijden van oorlog gereed te zijn. Als blijk van waardering vanwege Hare Majesteit de Koningin, wordt U door de Minister van Defensie hierbij de vrij- willigersmedaille verleend. Als Uw commandant is het mij een groot voor recht U deze vrijwilligersmedaille te mogen uitreiken". Hierna werden de medailles opge speld en bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. TREKKER VLOOG IN BRAND Gisterochtend om half 11 loeide in Den Burg de brandsirene De heer W. Keesom in de Molenstraat te Den Burg had alarm geslagen, nadat zijn trekker in brand was gevlogen. De heer Keesom had de tractor, die in een klein schuurtje achter zijn boerderij stond geparkeerd, willen starten, maar door nog onopgehelderde oorzaak vloog deze daarbij spontaan in brand. De ver schrikte landbouwer trachtte de bran dende trekker uit het gebouwtje te trekken, wat evenwel niet gelukte. Zeer spoedig was de brandweer ter plaatse, die er wèl in slaagde het brandende vehikel uit de inmiddels ook in brand geraakte boet te trekken. Met de nevel blusser werden de vlammen snel ge doofd. Mede door het feit, dat de brand juist samenviel met de pauze van de nabu rige R.H.B S., bestond voor deze overi gens kleine brand grote belangstelling. De trekker, een ca. 5 jaar oude „Fer guson", die door het vuur zeer ernstig werd beschadigd, was verzekerd. WADDENRUITERS HOUDEN PUZZELTOCIIT Do Wadderaruiters zijn voornemens zondag 24 november a.s. een puzzel- tocht te houden voor leden en belang stellende andere ruiters. Ieder, die zich opgeeft als lid, kan gratis meerijden. Zij, die geen lid wensen te woraen, rijden mee tegen een inleggeld van ƒ2,Er zijn drie prijzen te verdienen, maar geen van de deelnemers hoeft met niets huiswaarts te gaan, want ieder die de tocht volbrengt, krijgt een aandenken. Er wordt gestart nabii de boerderij „Bloemwijk" aan de Gerritslanderdijk van 1.00 tot 1 30 uur. Deelnemers die nen zich vóór 19 november op te geven bij de heer Jac. de Graaf in de Westen. KLEI VOOR DIJKVERHOGING IN MOKBAAI? Rijkswaterstaat onderneemt op het ogenblik proeven om vast te stellen of de klei, die in de Mokbaai voorkomt, geschikt is voor de op handen zijnde dijkverhoging. Daartoe is een putten- zuiger naar de baai gebracht, die van verschillende diepten monsters naar boven haalt. Als de naar boven ge brachte klei van de gewenste kwaliteit is, betekent dit een vereenvoudiging van het plan tot verhoging van de Eier- landse dijk, waaraan volgend jaar wordt begonnen. Nog kaarten verkrijgbaar! FILMAVOND OOSTEREND WEER PRESENT Voor de film- en dia-avonden over Oosterend wéér Present, die 15, 16 en 18 november a.s. worden gehouden, be staat grote belangstelling. Voor zater dagavond zijn reeds alle kaarten uitver kocht. Voor de overige dagen kunt U vrijdag nog kaarten krijgen in „het Gebouw" te Oosterend van 18.00 - 20.00 uur. GIFTEN WITTE KRUIS De Koog: E. 2,50; K. 2,50; v.d. G. 2,50; De Cocksdorp: E. 2,50; Eierland. V L 2.50; v.d. H. 2,50; Oudeschild* B. 2,50; de V. 2,50; S. 2.50; J. 2,50; O 25,Den Burg: R 2,50; E. 2,50; W. 2,50; H. 2,50; Den Hoorn: C. 1,—. TEXEL SCHRIKT VAN „DE ZES MILJOEN" In ons vorige nummer publiceerden wij een artikel, dat onder meer han delde over de aansluiting van de Texel se zakenlieden bij de Algemene Friese Informatiedienst. In een gekaderd stukje, er vlakbij afgedrukt, werd geconstateerd, dat de op Texel uitstaande gelden wel geschat mochten worden op 6 miljoen gulden. Deze mededeling heeft nogal wat be roering verwekt. Een korte (ten on rechte gemaakte) berekening zou im mers kunnen leren, dat de schuld op Texel dan kan worden geschat op onge veer 2.500 gulden gemiddeld per gezin Zo is het natuurlijk niet! In deze door de A.F.I geschatte 6 miljoen gulden schuilen tevens de (zakelijke) handels schulden; zij betreffen zéker niet uit sluitend achterstallige particuliere schulden Bij herlezing van bedoeld stukje zult U zien dat dat er ook niet staat. Al het water van de zee wast echter niet af dat er op Texel op dit gebied zéér ongewenste records worden ge vestigd, en het is daartegen dat via genoemde dienst zal worden opgetreden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 november 1963 Geboren: Adriaan, zv. Teunis Huis man en Maria Elisabeth Bakker; Jan Jacob, zv. Cornelis Blom en Jannette Martipe Vonk; Arnold Frido, zv. Andri Jacobus Binsbergen en Dina Willemina Buwalda; Anna Maria, dv. Antonius Cornelis J. Wessels en Cornelia Bakker Alberte Elisabeth, dv. Paul Oskamp en Jantje Elisabeth Gorter; Jeanet Margot, dv. Jan Zuidewind en Maatje Johanna Keijser. Overleden: Kornelia Katharina van Liere, oud 65 jaar, wv. A. J. Eelman. Ondertrouwd: Cornelis Lambertus Joannes Graaf en Catharma Anna Ja- coba Visser Klaas van der Veen en Cornelia Gerarda Catharina Witte Jacob Voorthuijzen en Francisca Din- gena Geertruida van Zijll. 1 set 4 stuks bcschermhoesjes in diverse des sins. Zeer prac- tisch om het uit drogen van voe dingsmiddelen tegen te gaan en deze tegen insec ten te bescher men. Ook in de koelkast zeer ge schikt. Prijs slechts ƒ1,35. TEL2767 WtVERSTR >519 DEN BURG Gisteren hebben wij een wandeling gemaakt langs de overvloed aan huis houdelijke artikelen, die Bakker's Ijzerhandel N.V. tentoongesteld heeft in „Casino" te Den Burg. De mechani satie van het huishouden vindt nog steeds voortgang. Er zijn nog maar weinig functies, die niet door een min of meer automatisch apparaat van de huisvrouw zijn overgenomen. Door vér gaande automatisering is het niet nodig dat de huisvrouw zich de technische kennis verwerft, die anders voor het bedienen van de apparaten zeker nood zakelijk zou zijn. Gelukkig wordt niet bij alle apparaten naar automatisering gestreefd. Ook andere ontwikkelingen zijn interessant. De straalkachels b.v. beginnen steeds meer terrein te ver liezen ten gunste van de ventilator kachel, ondanks het vrij grote prijs verschil. Op de Huishoudbeurs is een demon- strateur van Tornado voortdurend ac tief. We werden zo vertrouwd gemaakt met de werking van de snelkookpannen, vleesmolens en andere mechanische Tomado-produkten. Een aardig nieuw tje is een apparaat, waarmee sap uit vruchten kan worden gecentrifugeerd. Uit één appel kan men op deze wijze een half glas sap winnen! Raamventilatoren vinden steeds meer aftrek. Dat kan ook gezegd worden van broodroosters, die nu geheel auto matisch werken, zodat het niet meer voor kan komen, dat bij te lang bakken het brood er zwartverbrand uitkomt. De collectie stofzuigers, die op de markt is, wordt nog steeds uitgebreid. De nieuwe modellen zijn uitzonderlijk licht en hebben een grote zuigkracht. Er zijn ook miniatuurstofzuigers, speciaal voor het schoonmaken van auto's e.d. Droogkappen Op de expositie is veel aandacht aan haardroogkappen besteed. Iedere huis vrouw kan daarmee haar eigen kapper worden. Elke dag worden twee stuks verloot. Woensdag werden de kappen gewonnen door mevr. Bakker, „Astrid" en de heer Griesdoorn, Hoofdweg C lb, Eierland. Aan de volautomatische was machines zou een aparte show gewijd kunnen zijn. We zagen diverse exem plaren. De heer Bakker vertelde ons te verwachten, dat binnen vijf jaar de meerderheid van de gezinnen op Texel over volautomatische wasmachines zal beschikken. Voor de bezitters van een ijskast is een apparaat om zelf consumptieijs te bereiden heel aantrek kelijk. Ijskasten waren er in grote verscheidenheid. Minder spectaculair, maar toch belangrijk is de ontwikke ling, die op het gebied van keukengerei valt te bespeuren. Men zoekt het nu in roestvrij materiaal dat levenslang mee- kan en in de toepassing van nieuwe kunststoffen. Gero, die tot voor kort slechts bestek maakte, toont op de show een reeks door haar vervaardigde huishoudelijke artikelen. Te veel om op te noemen zijn de ar tikelen, die het uitstekend als geschenk doen, zoals kruimelvegers, personen weegschalen, gasfornuizen en comforen. De huishoudbeurs van Bakkers Ijzer handel N.V. is vanmiddag en vanavond nog geopend. KLEDINGACTIE ZUSTERKRINGEN WERD SUCCES Den Hoorn De actie van de geza menlijke zusterkringen van Den Hoorn is een bijzonder groot succes geworden. Zoals bekend hebben de dames zich bezig gehouden met het inzamelen van kleding ten behoeve van Algerije. Van zeer velen is kleding ontvangen. Alle gevers worden langs deze weg bedankt voor hun bereidwilligheid. Het grote enthousiasme van de Hoornders voor deze actie wordt mede verklaard door de avond, die enige tijd geleden in het dorpshuis werd gehouden, waar de toestand in Algerije onderwerp was van een aangrijpende film. HOEK WESTERSLAG-ROZENDIJK VEILIGER Het afgelopen seizoen is o.a. door enkele ongelukken gebleken, dat de hoek Westerslag-Rozendijk in de Den nen niet overzichtelijk is. Dezer dagen heeft men de situatie aldaar verbeterd door een deel van het struikgewas bij de hoek te verwijderen. Ook is een reeks paaltjes, die langs de Rozendijk stonden, verdwenen, omdat deze gevaar bleken op te leveren bij het uitwijken van wielrijders en automobilisten. Zoals bekend zal de op de Rozendijk aanslui ting gevende Okusweg binnenkort wor den verhard, zodat na het verbeteren van de Ruysweg bij De Koog een gun stige verbinding ontstaat tussen de toeristencentra De Koog en Den Hoorn ZOLDERSCHUIT RAAKTE OP DRIFT Dinsdagnacht sloeg een met stalen damwand geladen zolderschuit los, die in de veerhaven van Den Helder ten behoeve van de fuikbouw was afge meerd, en raakte op drift. Enkele uren later, toen de schuit ter hoogte van Oosterend dreef, kon een kotter uit Yerseke vastmaken. Later werd de sleep door een vlet van de fa. De Vries, die de werkzaamheden in de haven van Den Helder uitvoert, overgenomen. Waarschijnlijk zal de schipper van de kotter 2/3 van de waarde van de sleep als bergingsloon uitbetaald krijgen. EERSTE BOOT VOER NIET UIT Tengevolge van de storm heeft de „Kon. Wilhelmina" dinsdagochtend de eerste dienst van en naar Texel niet kunnen varen. Zoals bekend onder houdt dit bij storm moeilijk te manoeu vreren schip op het ogenblik de ver binding omdat „De Dageraad" in Am sterdam in reparatie is Het is nog niet bekend, wanneer dit schip weer in de vaart zal komen. INTREEPLECHTIGIIELD DS. P. UIDAM Zondagmiddag 3 uur zal in de Gere formeerde Kerk te Den Burg ds. P. Uidam zijn intrede doen. WIJZIGING LAATSTE AVOND HUWELIJKSCURSUS In tegenstelling tot wat was aange kondigd, zal in het kader van de huwe lijkscursus in Eben Haëzer de avond van 30 november worden verzorgd door ds. D. J Froentjes. Zaterdag a.s. spreekt dr. Pesman, zenuwarts te Alkmaar. INGEKOMEN PERSONEN Pieter Uitdam (en echtgenote), van Doesburg, Ooipoortstraat 45 naar Den Burg, Keesomlaan 18; Elbert M. Ligte- rink (ev Banda) van Utrecht, Herm Elconiusstraat 36bis naar De Koog, Vogelmient 46, Adriaan Banda, van Utrecht, Celebesstraat 7 naar De Koo^ Vogelmient 46, Berend W. Bierhof, van Brummen, Slatweg 5 naar Den Burg, Salonwagen a.d Hollewal; Jan N. Koorn, van Alkmaar, le Landdwars- straat 20 naar Den Burg, Wilhelmina- laan 54, Jansje G. van der Horst (ev. Bierhof) van Woubrugge, Vrouwgeest- weg 9 naar Den Burg, salonwagen a.d Hollewal. Baanschuivcr aangekocht IJSCLUB OOST VIERT BINNENKORT JUBILEUM Woensdagavond vergaderde de IJs club Oost in „Het Wapen van Amster dam" te Oosterend. Voorzitter A. Kalis kon een geringe belangstelling verwel komen. De penningmeester liet een op timistisch geluid horen: de club be- chikt over een batig kassaldo van ƒ344,Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren P. Roozendaal, A. Kiewiet en C. Dijker Czn. herkozen, terwijl voor de aftredende heer J. Daalder, die zich niet herkiesbaar stel de, de heer G. P. Plaatsman werd be noemd. Het bedrag voor de aan te kopen ge motoriseerde baanschuiver is vrijwel compleet, De intekenlijst met renteloze voorschotten vertoont nu de som van ƒ1801,Aangezien voor het appa raat ƒ1860,nodig is, heeft men ge meend tot aankoop te kunnen overgaan. In 1964 zal worden begonnen met het uitloten van de voorschotten. De uitlo- tingstermijn is zes jaar, zodat per jaar ƒ300,wordt terugbetaald. Tot reke- ningnazieners werden de heren C. Dij ker Mzn., C. Ellen en L. van Kooten benoemd. Jubileum In december zal de IJsclub Oost haar veertig-jarig bestaan herdenken. Het bestuur zegde toe, dat dit zeker niet zonder meer voorbij zal gaan, maar liet zich niet uit over de wijze waarop dit gedenkwaardige feit zal worden ge vierd. De voorzitter wees op de droogtrai- ning, die onder leiding van de heer J. M. de Vries in de Dennen wekelijks wordt gegeven. Hij raadde de leden aan hieraan deel te nemen. Aan het eind van de avond werd de heer J. Daalder, die zich de laatste jaren bijzonder verdienstelijk heeft ge naakt als baancommissaris, in de bloe metjes gezet. Hij kreeg uit handen van de voorzitter een kistje sigaren over reikt. De bekende Eddie Constantine kun nen de bioscoopbezoekers zaterdag avond en zondagmiddag zien in de film „Eddie op leven en dcod". Eddie, die op valse getuigenis is veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf, weet al kort nadat hij gevangen is gezet te ontsnappen. Hij ontdekt, dat de valse getuige tot zijn daad is gedwongen door een zekere Simon. Deze handelt in verdovende middelen en heeft een leverancier, die uit de weg moest worden geruimd, ver moord. Eddie vindt meer mensen, dje iets kunnen vertellen over activiteiten van Simon. Een hunner, Francoise, wordt neergeschoten, maar weet nog juist uit te brengen, dat haar vijfjarige dochtertje nu in gevaar is. Eddie weet te voorkomen dat de misdadigers, die hij nu op het spoor is, hun woede koe len op het meisje en begint met haar een zwerftocht door Parijs, waarbij hij niet alleen door de gangsters, maar ook door de politie achtervolgd wordt. Door list $n kracht weet Eddie hen de baas te blijven. Tenslotte slaagt hij erin Simon onschadelijk te maken en het meisje bij haar moeder, die intussen is hersteld, terug te brengen. Toegang boven 14 jaar. „Blitzmadels an die Front" heeft de lotgevallen van een aantal vrouwen tot onderwerp, die door omstandigheden gedwongen deel uitmaken van het Duitse leger. Ten tijde van het terug trekken der Duitsers ontstaat een situa tie, waarin de meisjes de mannen als beesten leren kennen. De leeftijdsgrens is bij deze film gesteld op 18 jaar. Twee kinderen, door de oorlog tot wezen geworden, zoeken naar de vallei van de vrede. In de film „Het dal van de vrede" worden hun lotgevallen door de camera gevolgd. De kinderen, die een opvangcentrum tijdens luchtalarm zijn ontvlucht, zwerven dagenlang door het land in de hoop het dal te vinden- Het móet er zijn, want de grootmoeder van een der kinderen heeft het gezegd. De oorlog woedt voort rond de verlaten kinderen. Op een dag wordt een Ame rikaans vliegtuig neergeschoten en de piloot, die het brandende toestel ont vlucht, helpt hen over het water van een rivier. Met drieën verdertrekkend denken de kinderen de vallei te hebben bereikt. Maar hun veronderstelling is onjuist. Ook hier wordt gevochten als de Duitsers de piloot trachten gevangen te nemen en. de partisanen hem verde digen. De piloot wordt geraakt, maar weet stervende de kinderen te waar schuwen voor een beschieting. De kin deren vluchten bijtijds als een regen van granaten neerdaalt. Weer zijn ze eenzaam en alleen. De vallei van de vrede hebben ze niet gevonden Toegang boven veertien jaar. ZONDER COMMENTAAR In Newsactle stapten op een maan dagmorgen twee werklieden een grote supermarkt binnen en laadden een brandkast met 3000 gulden op een krui wagen en brachten die naar een gereed staande auto. Tegenover het winkelen de publiek mopperden zij, dat dit toch eigenlijk geen karwei was om de maan dagmorgen mee te beginnen. Later bleek echter dat het dieven waren, die geheel spoorloos zijn verdwenen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 9.30 uur ds Oskamp De Koog 19 30 uur ds. Waardenburg De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Oogstdienst. Medewerking verleent het kerkkoor van De Koog o.l.v. de heer J Visser, Zendingscollecte. Oudcschild 11 uur ds. Oskamp GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur bevestiging van ds. P. Uidam door ds P Hamming 3 uur Intrede van ds. P. Uidam Oostcrend 10 uur ds. T van Leeuwen half acht ds. T. van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeek De Koog 19 30 uur ds. Van Bilderbeek H. Avondmaal Den Burg 11.30 uur Zondagsschool voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant TEXEL AARTJES Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB, Den Burg. teL 2285 Deurw Prins houdt maandag van 10 - 12.30 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken) Voor St Nuolaa-3 persil geschenken? Wacht met te lang, we hebben nu nog geschenken in voo ra^d Gymvereniging Oosteiend J. Daalder Viiesiraat 15, Ger de Jong ot Rentenaar telefoon 227 Wat een coupe, wat een snitl Dat komt weer van Uw kleermaker Carcl Schmidt, Boomkampstr. 8 tel. 13615, Alkmaar. Elke week op Texel. Verloren witte gebreide muts, Heemskerckstraat of Singel D Krijnen' Kees omlaan 10, Den Burg. Te k. aangeboden elek huishoudnaaimachme 1125 Peeters, boogerd 24, Den Burg, na 6 uur Te koop aangeboden 2 Trix treinen z.g.a.n. en transformator en 20 m rails en verdere toeb ho;en. W Raateland, Molenstraat 44, Den Burg, Texel Te koop prima kinder wagen Brieven onder nr. 563 aan bur Tex Crt. Te koop 1000 kg lang haversiro J. Kooiman, De Koog, teleloon 02228 346 Te koop plm 5 ton voer- bieten P C Bakker, Mien tergiop K 20, De Koog, telefoon 02228-272 Tt koop zg.an pony- tuig en een 4 wielig pony wagentje Jn Kooy, Oude- schild, tel 02220 2880 Accordeon 80 bassen zgan met muziekstan daard en lesboeken f 300 A Heerschap, Herenstr. 28 Den Hoorn. Te kc.op 3 konijnen ca 1 jaar oud. Hallerweg 3, Den Burg. Tehuis gezocht voor een lief poesje G Westerlaken Hoofdweg 21, Eierland Te koop eigenheimers, 12 et p. kg. J de Ridder, Eierland E60b Te koop gevr een com mode Witte Zwaanstr 10, Den Burg. Op 18 november hopen onze ouders en grootouders K. Dijker en C. Dijker v. d. Poll hun 25 jarige echtvereni ging te vieren. Dat zij nog lang en gezond mogen leven is de wens van hun kinderen en klein kinderen Henny en |ohan jaap en Tineke Ncly |an Maarten Brigitte Andries Zevenhuizen O 134 organiseert een excursie naar de tentoonstelling Amerika brengt u het goede der aarde in de R A I. te Amsterdam op dinsdag 19 november a s 5(%van de vervoerskos ten worden gesubsidieerd. Opgave zo spoedig moge lijk bij de Huishoudelijke Voorlichting, Vismarkt 2, Den Burg, tel. 02220 2461 Voor de vele blijken van belangstelling, die wij bij ons huwelijk ondervonden zeggen wij aan allen onze hartelijke dank R Vlaming I Vlaming Vermeulen Den Burg, Waalderstr 23 Zangvereniging „Advendo" Repetities worden hervat op dinsdag 19 november om 8 uur in hel jeugdhuis Nieuwe leden hartelijk welkom Het bestuur 19 november begint de om 8 uur in Jeugdherberg „Panorama" Nieuwe leden vanaf 18 jaar zijn van harte welkom. Ev inlichtingen'tVispaleis telefoon 2598 Wegens vertrek te koop aangeboden in prima staat Tevens een kinderwagen. W de Graaf. Gravenstraat 14 Den Burg, telefoon 2013 De heer en mevrouw Oskamp Gorter geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun doch ter Alberte Elisabeth Den Hoorn, 12 nov. 1963 Hervormde pastorie van zelf strijkend Bel-O-fast pophn in de nieuwste kleuren en dessins Kerko-boorden vallen correct Kerko-maatsysteem verzekert perfecte pasvorm Kerko-dessins, mo derne (smalle of brede) strepen en ruitjes Kerko- shirts van Bel-O-fast poplin strijken zichzelf in de was.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2