Moord op Otidejaarsavond farbovit R 1=2*1 lekker en gezond Jeugdpuistjes BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Vy '"qewa Spit, Spierpijn 1 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST DE SCHAPENPROEVEN (Vervolg) Eén van de vragen, die aan de orde kwamen bij bespreking van de moge lijkheid tot verbetering van de rentabi liteit en vermindering van de kwets baarheid vande schapenhouderij, was de volgende: Is het mogelijk om in een jaar, dat de handel in marktlammercn minder goed verloopt de lammeren op de Texelse bedrijven te gaan weiden? Bij de beantwoording van deze vraag gaat het in de eerste plaats om het feit of hiervoor „ruimte'' is op de Texelse schapenbedrijven. Wij zijn van mening, dat hierbij onderscheid moet worden gemaakt tussen bedrijven, die naast een zware stikstofbemesting reeds een zware veebezetting hebben. In die om standigheden valt het niet mee om ruimte te maken om nog een koppel lammeren met succes door te weiden. Is de veebezetting matig of licht en kan ook de stikstofbemesting nog flink worden opgevoerd, dan kan men bij een minder goed verloop van de marktprij zen aan het doorweiden van lammeren gaan denken. Dat dit technisch heel goed mogelijk is, is o.i. aangetoond door een aantal proeven, die de laatste jaren genomen zijn. De proeven van 1969 - 1962 In het jaar 1960 is Dr. Wensvoort met deze proeven begonnen op het bedrijf van de heer C. Stoepker „Aurora", Het resultaat was dit jaar nog niet geheel bevredigend. Daarom werden in 1961 nieuwe proeven genomen, waarbij voor al de stikstofbemesting flink opgevoerd werd en naast oud grasland ook een kunstweide werd ingeschakeld. De proe ven werden dit jaar genomen op de be drijven van C. Stoepker en Jac. Dros, „Propagatie", Eierland. In 1962 werden proeven genomen op een viertal bedrijven, te weten bij W. H. Bakker, Den Hoorn, Jac. Roeper, „De Fenne" Th. Rutten en Jac. Dros. In de twee eerste gevallen betrof het oud grasland bij Rutten en Dros waren het weer kunstweiden We menen te kunnen volstaan met de beschrijving van de proeven in 1961, omdat in 1962 het resultaat van 1961 volkomen werd bevestigd. Opzet van de proef Op het bedrijf van Stoepker werd een perceel oud grasland van matige kwaliteit te r grootte van 1.25 ha. ver deeld in 4 gelijke perceeltjes van elk ruim 30 are. Het perceel op het bedrijf van Dros was een eerstejaars kunst- weide van zeer goede samenstelling en een oppervlakte van 1 ha Hier werd een verdeling in drie gelijke delen van elk plm. 33 are tot stand gebracht. Als vergelijkingsobject diende een groep ooien op het bedrijf van Stoepker, die op de voor keurooien gebruikelijke wijze werden gehouden. We noemen dit de controle-groep.. Op de beide proef- percelen kwamen elk 15 lammeren. De bemesting van de procfpercelen In de periode van 21 juli tot 25 sep tember kregen alle veldjes in de proef bij Stoepker een stikstofgift van 600 kg. kalkammon 23°/o per ha. Op het bedrijf van Dros was dit voor twee van de veldjes eveneens 600 kg. kalkammon per bunder, maar bij één veldje was dit wel 900 kg. kalkammon per ha. Deze zeer zware giften werden gegeven in de periode van 4 augustus tot 26 sep tember. De beweidingstijd Op beide bedrijven liepen de dieren telkens 10 - 14 dagen op één perceeltje. Daarna werd omgeweid op een fris perceel. Op het bedrijf van Stoepker werd één der veldjes in de genoemde periode driemaal beweid, twee veldjes tweemaal en één der veldjes slechts eenmaal. Bij Dros was dit als volgt: Eén der velden kwam 4 maal in de beweiding, het tweede driemaal en het derde slechts één keer. Zowel bij Stoepker als bij Dros hadden we n.l. een overmaat aan gras en daarom werden enkele veldjes door ander vee afgeweid of ge maaid voor winning van kuilgras. On der de groeiomstandigheden van 1961 kunnen per ha. aanzienlijk meer lam meren worden gehouden. Gezondheid van de dieren Op beide bedrijven werd aan de lam meren eenmaal per maand 15 gram phenothiazine toegediend. Dit ter be strijding van maag- en darmparasieten. Verder werden de dieren geënt met een enterotoxaemie vaccin ter voorkoming van eiwitvergiftiging. (actieve kooldragées) bij maag - en inqewandsklachten. fus Verlies door sterfte is niet voorgeko men. De proefgroep op het bedrijf van Stoepker behield echter niet de juiste kleur van kopbeharing en vacht. Dit was wel het geval bij de controle-groep van Stoepker. Het ontbreken van de juiste kleur bij de proefgroep wijst op een of ander gebrek. Toch was de groei per dag van deze groep beter dan van de controle-groep. Op het bedrijf van Dros hadden de lammeren een zeer goed „uiterlijk'' en hier wees niets op een bepaald tekort. In alle groepen is zo nu en dan diarree opgetreden. De dieren, die diarree hadden bleven echter normaal doorgroeien. Hoewel de lammeren bij Dros spoediger na het strooien van stikstof in de weide werden gelaten, was het aantal dieren, dat diarree kreeg hier kleiner en duurde deze ook korter. Het verloop van de groei De proefperiode bij Stoepker duurde van 15 augustus tot 15 november, op het bedrijf van Dros van 23 augustus tot 15 november. In de genoemde pe rioden groeiden de proeflammeren bij Stoepker gemiddeld 118 gram per dag tegen 97 gram bij de contróledieren, die dus een gebruikelijke portie krachtvoer kregen. Op het bedrijf van Dros \vas de groei per dag gemiddeld 150 gram. Een zeer belangrijk verschil derhalve met zowel de proefgroep als de con trole-groep op het bedrijf van Stoepker. Een verschil, dat naar de mening van de deskundigen alleen te danken is aan het feit, dat de lammeren hier op een kunstweide konden grazen. In de eerste plaats betekent dit beter grasmateriaal en verder zal ook het feit, dat op der gelijke weiden minder parasieten voor komen, wel een rol spelen. Hier volgen nog enkele bijzonderhe den over de gewichtstoename van de groepen: Aanduiding Begin- Aantal Eind groep gewicht dagen gewicht Groep Dros 36,30 kg 84 48,86 kg. Proefgroep Stoepker 32,91 kg. 91 43,66 kg. Controle-groep Stoepker 37,91 kg. 91 46,80 kg. De gewichtstoename voor de groepen was resp. 12,66 kg., 10,75 kg. en 8.89 kg. De slachtkwaliteit In november werden de proefgroepen van Stoepker en Dros in Alkmaar ge slacht, waarbij de kwalitei-t van de dieren werd beoordeeld. Daarbij bleek, dat van de 15 dieren van bedrijf Stoep ker 6 dieren onvoldoende bevleesd waren Zeven dieren kwamen in de groop matig en. slechts twee kregen het predikaat voldoende De dieren van bedrijf Dros kwamen veel beter uit de bus. De aanduiding onvoldoende werd hier niet gegeven, terwijl slechts 2 WEET U DAT... de bekende hoortoestellenspeciallst GEERVLIET NV, uit Amster dam Iedere 1e woensdag van de maand aanwezig Is bij de firma Halee, Beatrixstraat 52, Den Helder voor het geven van inlichtin gen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE inzake de aanschaffing van een hoortoestel? Wij leveren hoortoestellen, oorhangers en hoorbrillen van de beste fabrikaten. Komt u eens op onze zitting? U zult er geen spijt van hebben Desgewenst komen wij u tnuis bezoeken GEERVLIET NV., Keizersgracht 411, Amsterdam Tel 237728 (020) dieren in de klasse matig vielen. De rest, dus 13 dieren, kregen de aandui ding voldoende. Een wel zeer belang rijk verschil met de groep van Stoepker. De opbrengst van de lammeren bij Dros was gemiddeld ƒ98,83 per lam, bij Stoepker was dit ƒ86,16 per lam. Eindconclusie De resultaten van deze proeven en ook die van 1962 bewijzen overduide lijk, dat het mogelijk is om bij voor ziening met voldoende eiwitrijk gras zonder krachtvoer lammeren in de pe riode juli tot november slachtrijp te maken. Duidelijk blijkt, dat de groei op kunstweiden beduidend beter is dan op oud grasland. Dit resultaat is o.i. van groot belang voor jaren, waarin de afzet van markt- lammeren tijdens de zes grote lamme- renmarkten te wensen overlaat. C. v. Gr. VOORLICHTINGSAVOND POOTGOEDTELERS Het programma voor deze avond staat nu vast. Wij menen, dat dit met de medewerking van alle aardappeltelers en in het bijzonder de pootgoedtelers een vruchtbare avond kan worden. De heer KI. Borst, bij de meeste Texelse landbouwers wel bekend, spreekt over het onderwerp: „Wat komt er bij de teelt van pootgoed kijken?" De heer C. Zijdewind, eveneens geen onbekende op het eiland, zal het onder werp: „Kosten en opbrengsten bij de pootgoedteelt" inleiden De bijeenkomst wordt op woensdag, 20 november a.s. 's avonds 8 uur ge houden in „De Zwaan". Nadere be richten volgen nog. C v. Gr. en reumatische pynen wr(Jft U eveneens weg met ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosierend, tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) TEXELSE BOYS-NIEUWS Programma zaterdag a.s.: Cocksdorp- Tex Boys b, 3 uur; Breezand Boys- Tex. Boys jun., 3 uur. Zondag: AGSV-Tex. Boys 1, 2 uur; Tex. Boys 2-JVC 3. 2 uur. Terreindienst: B Witte, G. Kuip Vrijdagavond trainen! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 november a.s. worden dc moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 november op om 8.02 uur en gaat onder om 16.48 uur; 20 november op om 8 07 en onder om 16.44 uur Maan. 16 nov. N.M.; 24 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 nov. 7.56 en 20 22; 16 nov. 8 30 en 20.52; 17 nov. 9.01 en 21 20; 18 nov 9.28 en 21.48, 19 nov. 9.54 en 22.16; 20 nov. 10.20 en 22.48; 21 nov. 10.50 en 23.20; 22 nov. 11.21 en 23 55; 23 nov. 11.52 en Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. DAMCLUB TEXEL HDC bleek duidelijk te sterk voor ons gehavende tiental. Ons spel was van beter gehalte dan tegen Damlust. Zon der C. Dijker, C. Meedendorp, W A. v. Zeijlen en S. Ros kunnen we nauwelijks meer verwachten. Texel-HDC: J. Hooijberg-J. de Vries 02 P Bakelaar-F. Groot 02 P Kooiman-C. Leibbrand 02 S. v. Heerwaarden-C. Zijderveld 11 C. v. Heerwaarden-D. Rab 11 G. Dros-A. v.d. Heijden 02 Jo Schoo-J. Beezemer 11 H Bruining-A. Bremer 02 J. v Heerwaarden-P. Veen 02 C. Vinke-P. v.d. Berg 0—2 5—15 S. v Heeiwaarden-C v. Heerwaarden 2—0 C. Dijker-P. Kooiman 11 J. Vinke-C. v.d Werf 02 J. Hooijberg-C. Vinke 11 J. v. Heerwaarden-J. Stam 02 G. Dros-D. v.d. Werf 02 Jo Schoo-Jb. Koorn 20 S. Ros-C. P. Burger 11 S. v. Heerwaarden-P. Bakelaar 02 De opmars van S. v Heerwaarden is hiermee even gestuit. Waarschijnlijk te recht. Zoals P Bakelaar nu speelt, zal hij een hoge plaats gaan innemen op de ranglijst. C. Dijker en J. Hooijberg blij ken in minder goede vorm. Willen we er op attent zijn, dat we toch zeker om 8 uur moeten kunnen beginnen op de clubavonden. Een kwar tier voordien aanwezig dus s v.p GOOI GEEN VEEVOEDERZAKKEN WEG! De gymvereniging van Oosterend verzocht ons de veehouders er even aan te willen herinneren, dat veevoeder- zakken en ook de koekzakken voor de vereniging van grote waarde zijn. Nu de koeien weer op stal gaan, zult U zeker regelmatig in het bezit van deze verpakkingen komen Bewaar de zak ken dus al of niet kapot en meldt het even aan het verenigingsbestuur (tel. 227). Ze worden dan snel wegge haald en U hebt de voldoening dat U een belangrijk werk op eenvoudige wijze hebt gesteund. drogen in met Purolpoederf i.60<nfi.- VERKIEZING BESTUURSLEDEN Bij enkele candidaatstelling zijn voor de Gemeenschappelijke Polders op Texel weer tot hoofdingeland herko zen, de heren N. J. Kikkert Jbzn. en C. Kuip Mzn. Idem voor de Polder Waal en Burg op Texel weder tot heemraad en hoofd ingeland herkozen, de heren P. Witte Jbzn. en W. Jimmink, en voor de aftre dend hoofdingeland C. Bakker Dzn., de heer M. W. C. Langeveld. „EXCELSIOR" WERFDE DONATEURS AAN De gehele zaterdagmiddag is de drumband van het Oosterender mu ziekkorps op muzikale wijze actief ge weest, om haar donateursactie kracht bij te zetten Het was 'n soort bliksem actie, waarbij zoveel mogelijk Oosler- enders zijn bezocht om hun te bewegen zich als donateur te laten inschrijven. De band zit dringend om geld verlegen om zo vlug mogelijk het bestaande te kort aan instrumenten teniet te doen. Ongetwijfeld heeft men niet alle men sen, die de drumband zouden willen steunen, kunnen bereiken. Daarom wordt meegedeeld dat de heer P. Daal der Szn., de tamboer-maïtre, altijd be schikbaar is om iemand te noteren. Ook is het mogelijk toegezegde bijdrage te verhogen of een gift ineens te doen. TEXELSE MARKT Maandag 11 november 1963 werd op de markt aangevoerd: 1 koe ƒ800, 5 nuchtere kalveren ƒ120,- 200, 3 schapen 70,ƒ130, 20 cent per rol de heerlijke drop-bonbon li!ii[i'IHlU'iiii[ll!j^ 26. „Ik stel u voor, dat ik alléén naar binnen ga'', vervolgde de heer Arend de Zeeuw. „Ik zal alles eens rustig met mijn vriend Kaasnagel bespreken. Dat kan ik veel beter, want gij komt mij allen enigszins nerveus voor. Wacht dus rustig tot ik terug ben". De zelfverzekerde heer Arend de Zeeuw wachtte geen antwoord op zijn voorstel af en liep kalmpjes langs de verblufte journalisten heen naar bin nen. Hij scheen in het politiebureau goed de weg te weten, want zonder dra len begaf hij zich naar de kamer van de hoofdcommissaris Kaasnagel „Zo, Kaasje!" begroette hij de politieman op uiterst familaire toon, .Vertel me maar eens gauw wat er aan het handje is. Doch voor je daarmee begint, heb je bijgeval mijn laatste radiopraatje over schijnamateurisme nog gehoord? Dat zat weer mirakels goed in elkaar, niet waar? Ik geloof, dat al mijn luisteraars nu langzamerhand wel weten hoe ik er over denk. Ja, ja, ik hoor het mezelf nóg zeggen. „Ik dacht, dat je om inlichtingen kwam?'' viel de commissaris de praat grage heer De Zeeuw in de rede. „Wat kan jouw scheuramatij ehhoe heet die flauwe kul ook weerwat kan mij dat schelen?" „Arend de Zeeuw keek de hoofdcom missaris verpletterend aan. „Kaasje. beste jongen.. je hebt gelijk....'', zuchtte hij tenslotte peinzend. „Ik kan beter zwijgen. Van die verwordende voetballerij heb jij toch lang niet zo veel verstand als ik. Het is goed, beste kerel Ga je gang maar. Steek maar van wal". door Frank van Falckenoort 2. De mare van de vreselijke gebeurte nis was waarschijnlijk al doorgedron gen tot de inwoners van Dorringen, want bij het bureau stond een groepje mensen en Gert behoefte met te raden, wat het onderwerp van de gesprekken zou zijn. In het bureau liep hij meteen door naar het vertrek van de inspecteur en meldde zich. Inspecteur Harde begroet te hem met een knik en wees met een handbeweging naar een stoel. Gert ging zitten en keek naar de beide an dere aanwezigen: hoofdagent Stegeman en Jan Gillissen, een inwoner van het dorp. „Zo, Hoolwerf," begon de chef, „dat is een nare geschiedenis. Het spijt me ontzettend dat ik je oudejaarsavond moet bederven, maar het parket in Am- hem is al gewaarschuwd en men wil, dat we onmiddellijk aan het werk gaan. De officier zal met een goed uurtje wel hier zijn, denk ik. En voor die tijd moet jij op de hoogte zijn. Ik belast je voor lopig met het onderzoek naar de dader of daders van deze moord". Gert knikte. .,Als ik eerst dan eens mag weten, wat er precies gebeurd is?" vroeg hij. „Dat zal meneer Gillissen u wel het beste kunnen vertellen. Hij was er na melijk zelf bij, toen het gebeurde", leg de de inspecteur uit. pert draaide een halve slag om en keek de dorpeling onderzoekend aan. „Begint u dan maar bij het begin, me neer Gillissen". De man zuchtte en ving met toonloze stem aan: „Tante Anne zou van oud op nieuw bij ons komen logeren, ziet u, en daarom haalde ik haar vanavond af van de bus. Ze had geschreven, dat ze om half acht in Dorringen zou zijn V/el, ik was op tijd bij de bus en hielp haar, want ze is nogal groot van stuk zal ik maar zeggen. Wel, we liepen toen van de bus naar huis. En op de Haarlanderweg zette ik even de koffer neer, omdat die zo zwaar was. Ik maak te er nog een gekheidje over en zei: „Mens, wat heb je allemaal meege sleept?" Goed, ik nam met mijn andere hand de koffer weer op en meteen, dat dat doe, valt ze op de straat en blijft liggen. Ik dacht, dat niet goed was ge worden, dus zette ik de koffer weer neer en zeg: „Wat scheelt er aan. tante?" Maar ik krijg heel geen ant woord. Ze ligt languit op de straat en met al dat verkeer er zo we liepen wel aan de kant van de weg, maar daar is net een bocht. Dus ik probeer haar overeind te helpen Maar dat valt niet mee, want ze is zo ontzettend zwaar Terwijl ik probeer haar overeind te hijsen met de bedoeling haar meer naar de kant te brengen, viel er iets nats over m'n handen en het is ook warm. Ik schrik en leg haar weer neer en strijk een lucifer aan. Zie ik, dat het bloed is. Ik dacht toen, dat ze ongeluk kig terecht gekomen was en zich be zeerd had. Enfin, er komt een fietser langs en die vraagt, wat er aan de hand is. Ik vertel, wat er gebeurde en samen leggen we haar op het gras aan de kant van de weg. Nou, ik vraag die man: rijd jij even naar dokter Berger, die woont vlakbij En ik blijf natuurlijk bij tante Anne. Komt enkele minuten later de dokter met zijn wagen en on derzoekt haar. En vertelt me dan op eens, dat ze doodgeschoten is. Een ko gel, dwars door haar hoofd. Nou, toen heb ik het, geloof ik. op m'n zenuwen gekregen en ben hard weggehold Naar huis. En daar was ik nog, tot Stegeman me kwam halen. En dat is het zo onge veer." Hoolwerf had aandachtig gefluisterd en knikte. „Die tante van u.... waar woont ze?" „In Amsterdam, meneer". „Is de familie gewaarschuwd?" Gillissen schudde zijn hoofd. „Ze heeft kind noch kraai in de wereld. Ik ben haar enige bloedverwant. Een neef. Of wacht eens.ze heeft een pleeg kindeen aangenomen kind, zal ik maar zeggen. Maar die is ergens in Duitsland op een kostschool". „En? Stegeman?" Gert wendde zich naar zijn collega. „Wat is jouw aan deel in deze affaire7" „Ik had bureaudienst en kreeg een telefoontje van mijnheer van Rijny de ontvanger. Die woont recht tegenover de plek, waar het gebeurd is. En die stelde me op de hoogte. Ik ben meteen op de fiets gestapt en vond daar het slachtoffer, alsmede dokter Berger. Hij vertelde, wat hij ontdekt had en dat meneer Gillissen erbij was, die hard wegliep, nadat de dokter verteld had, dat de vrouw dood was. Daarna heb ik de gebruikelijke maatregelen getroffen. Het lijk ligt er nog en Wilstra en De Vries houden het publiek op een af stand De fotodienst is ook gewaar schuwd". Gert Hoolwerf had al die tijd zwij gend geluisterd Hij dacht even na en keek toen naar zijn collega en van hem naar Gillissen, „De dokter zei dus, dat ze gedood was door een kogel, niet waar?" Gillissen knikte en slaakte een diepe zucht. „Dat ze zó aan haar eindje moest komen „Maar dan moet u het schot toch ge hoord hebben?" veronderstelde Gert. De ander schudde zijn hoofd. „Gaat u maar eens kijken bij het park aan de Haarlanderweg. Ze zijn daar bezig met vuurwerk: rotjes en bommetjes en gil lende keukenmeiden en hoe dat alle maal heet". De inspecteur knikte. „Een Dorringse traditie: het oudejaar wegschieten noe men ze dat". „Nou, dan hebben ze dat wel erg rea listisch gedaan vanavond," meende Gert. „Dus u hebt helemaal niets ge hoord?" „Nee," antwoordde de jongeman. „Of wacht eensnu u het vraagt. toen ik overeind wilde komen, hoorde ik zo'n fluitend geluid. Heel kort Zou dat het geweest kunnen zijn? Ik dacht, dat het zo'n gillende keukenmeid was Gert stond op. „Nou, we gaan maar eens kijken. Hier komen we toch niet verder." De agent en Gillissen liepen naar de gang, maar Gert bleef nog even bij zijn baas. „Is het de bedoeling, dat ik het gehele onderzoek op me krijg, meneer?" Inspecteur Harde knikte. „Ja, Hool werf. Probeer jij eens, of je wat kunt vinden, wat kan leiden tot arrestatie van de dader". Gert knikte nadenkend. „Als u het mij vraagt, meneer. u had het daar net over die traditie, dat afschieten van vuurwerk en zo Dan moet de da der uit deze contreien komen en heeft hij handig gebruik gemaakt van het feit, dat er veel herrie was door het ontploffen van al dat vuurwerk." ,.Dat was ook mijn eerste gedachte, Hoolwerf. Maar hoe pas je dat aan elkaar met het feit, dat het een volsla gen vreemde vrouw is? Ik bedoel: geen ingezetene?" Gert dacht na. „Ja, dat is ook zo". Hij zuchtte. „Nou, we gaan eerst maar eens kijken Even later reed een politieauto naar de Haarlanderweg en Gert behoefde niet te vragen, waar het misdrijf ge pleegd was, want tegenover de villa van de gemeente-ontvanger Van Rijn stond een menigte volk en langs de kant van de weg waren verschillende auto's geparkeerd. Nog voor ze stopten zei Gert: „Stegeman, probeer die mensen met een zacht lijntje naar huis te krij gen. En die wagens moeten van de berm af. De weg is hier zo al smal ge noeg. Het mankeert er nog maar aan, dat we ook nog een serie aanrijdingen krijgen". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3