Cjroen c2wartsJ~exels in het harL, Êrip4 Succesvolle opvoering van „Het leven gaat door" Ds. P. Uidam deed zijn intrede in de Gereformeerde Kerk te Den Burg Eerste avond van „Het Amateurtje" 550 jaar stad DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7812 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooft Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrftdags. Bank: Rotterdamse Bank: Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr, ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. „Er is in de positie van de predi kant veel veranderd. Vroeger was hij een soort dorpspaus, nu is hij eerder een kop van jut". Aldus sprak Ds. P. Uidam, de nieuwe herder en leraar van de Gerefor meerde Kerk te Den Burg, zondag middag in een feestelijk gevulde kerk. In de ochtenddienst was Ds. Uidam bevestigd door de consulent, Ds. M. Hamming van Den Helder. Des middags, in een kerkdienst waarin de nieuw bcroepenc voorging, en waarbij delegaties van andere ker ken op het eiland alsmede de bur gerlijke overheid aanwezig waren, deed Ds. Uidam zijn intree in de gemeente. De tekst was II Corinthiërs 4 vers 7: „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de kracht die alles te bo ven gaat, van God is en niet van ons". Het ambt van predikant staat tegen woordig minder in aanzien. Toch is dat een gelukkige wending. Want nu kan het ambt beter in zijn bijbelse gestalte gezien worden, namelijk als een aarden vat. Het gaat niet om de persoon en de kwaliteit van de dominee, maar om de Heiland die hij verkondigt en ver tegenwoordigt. De schat, die wij met ons omdragen is het evangelie, en dat is iets waar we nooit over uitgesproken raken. Het is geen zaak van zware referaten of diep gaande studies, maar het is er slechts om te doen, de diamant van Gods liefde te laten schitteren. Dat is een heerlijk werk. Daarom is het predikambt een wonder ambt. Maar wij hebben die schat in aarden vaten, met in siervazen of in beroemd porselein. De Heer bedient zich van alledaags materiaal. Naar menselijke maatstaf zou de apostel Paulus als ge tuige van Christus niet deugen, Hij miste er de gezondheid, de welsprekendheid en de persoonlijkheid voor. Toch werd juist hij verkozen. Waarom? Opdat in de radeloosheid, de benauwdheid en de terneergeslagenheid van de apostel de kracht niet van de mens, maar van God zou blijken te komen. Dat heeft nog steeds zijn gelding. Een te mooie vaas leidt de aandacht van de inhoud af. Het mag in het kerkelijk leven niet om mensen, om „voorman nen" gaan. Een goede ouderling ver richt zijn werk zonder ophef. Hij bete kent iets ondanks zijn schamelheid, of juist: dank zij zijn schamelheid! Dat vereist ootmoed, geen hoogmoed. We hoeven niet bang te zijn om zo'n aarden vat te worden. Als het goed is, zijn wij atomen die gesplitst worden, opdat het heil van onze Heiland er door kan. Na de kerkdienst heette allereerst ouderling Gernaat namens kerkeraad en gemeente Ds. Uidam en zijn vrouw welkom. Dat het beroep op hem is uit gebracht, is een zaak van gebed ge weest. Daarom is de gemeente vervuld van blijdschap en vertrouwen, nu de nieuwe predikant zijn werk hier gaat beginnen. Moge hij spoedig van een vreemde een broeder worden! Uit naam van de classis Alkmaar sprak Ds. Hamming. Hij herinnerde er aan dat sinds de instituering van de gemeente in 1948 uitsluitend candidaten waren beroepen Hij prees het als een daad van wijs beleid, dat nu een man van meer ervaring is gekozen. Immers Den Burg is Ds. Uidams vierde stand plaats; hij stond laatstelijk te Doesburg. VIGNET VOOR FEESTEN jdpKBBÈÊSBBk consulent is opgetreden, draagt de cate chisanten over met de aantekening: „het is een alleraardigst stel". Ds. Van Leeuwen memoreert dat de Kerk in Den Burg oorspronkelijk een Spreker, die langer dan een jaar als dochtergemeente van die in Oosterend is. De praktijk sinds 1948 is geweest, dat Oosterend meest bejaarde predi kanten en Den Burg bij voorkeur candi daten placht aan te trekken. Dat ver schil is nu gelijk getrokken. Ds. Uidam namens „alle niet-Gereformeer- de Kerken" en vraagt hem, zijn mede werking te willen geven aan de ge meenschappelijke aktiviteiten van de Kind uit zinkende auto gered FIAT NA BOTSING DE SLOOT IN Op de Westerweg door de polder Waaleniburg deed zich vrijdagochtend om 11.15 uur een ernstige botsing voor tussen twee personenauto's, die daar door zeer ernstig werden beschadigd. Het mag een wonder worden genoemd, dat zich daarbij geen persoonlijke on gelukken hebben voorgedaan, aangezien één der wagens in de sloot terecht kwam. Het ongeluk gebeurde toen mevr. Huisman-Bakker met haar Fiat 600 de Van Bilderbeek verwelkomt Ds. I uitrit van haar boerderij wilde verlaten en daarbij waarschijnlijk onvoldoende lette op het verkeer. Daardoor botste 1 de uit Den Burg komende heer P. Kikkert uit De Cocksdorp, die meende Kerken op het eiland. De leden van het i dat de Fiat zou stoppen, tegen de flank Texels Theologen Convent zullen hun j van de wagen. Zo groot was de schok nieuwe collega graag in hun midden dat de Fiat over de weg werd gescho- opnemen. In zijn niet van humor ontblote toe spraak zegt burgemeester De Koning te hopen op een even goed kontakt als met de vorige predikant. In zijn beantwoording laat Ds. Uidam nog uitkomen, dat het voor hem niet vreemd is, op een eiland te wonen. Zelf is hij op Marken geboren. Het mooie van een gebeurtenis als deze ven en in de links gelegen diepe sloot terecht kwam. De Opel Rekord, die de heer Kikkert in Den Burg had ge huurd, bleef in de berm steken. Mevr. Huisman werd juist voor de wagen de sloot inreed naar buiten geslingerd. Haar 5-jarig dochtertje zat echter nog in het zinkende wrak. De heer P. Kik kert sprong op de half in het water lig gende auto en wist het kind te be- acht hij het samenzijn van zó veel ker- vrijden. ken. Spreker betoont zihh een warm j De fa j Reij moest er met de kraan- voorstander van de oecumenische ge dachte. Zijn laatste woord is: „Soli Deo Gloria". Alleen God zij de eer. Aldus maakte jongstleden zondag Ds. Uidam op overtuigende wijze zijn en tree in Gereformeerd Den Burg. Dat het hem en zijn vrouw goed ga op Texel. Moge zijn werk velen tot zegen strekken! BAZAR HERV. VROUWENVERENIGING TE DE WAAL De onlangs gehouden verkoopdagen van de Hervormde Vrouwenvereniging te De Waal zijn een groot succes ge worden. De diverse attracties, aan de verkoping verbonden, brachten veel geld op. Al met al werd er ongeveer ./'1100,ontvangen, voorwaar een mooi succes, wanneer men in aanmerking neemt, dat enige weken voordien ook een bazar in het Dorpshuis was geor ganiseerd door de Waalder feestcom missie. Langs deze weg willen de actieve dames van de Vrouwenvereniging hun dank betuigen jegens al diegenen, die op daadwerkelijke wijze hebben meege werkt tot het doen welslagen van deze dagen. WEEKAGENDA V\N DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEI Dinsdag 19 november Den Burg, Casino, 20.00 uur, Nederlands Marionettentheater Bert Brugman met de negeropera „Porgy and Bess". Donderdag 21 november De Cocksdorp, De Hoop, 20.00 uur, bijeen komst Plattelandsvrouwen De Cocksdorp- Eierland Gezamenlijke avond met heren. Mevr. Hoelendijk over Donker Amsterdam. Vrijdag 22 t/'m zondag 24 november Den Burg, Casino, Kotex-tentoonstelling. wagen aan te pas komen om de auto uit het water te trekken. Vooral de schade aan de Fiat was zeer aanzienlijk. Ook de Opel zal waarschijnlijk moeilijk herstelbaar zijn. TANKWAGEN BESCHADIGT TAXI Vrijdagmiddag om 2.15 uur wilde een in de Binnenburg te Den Burg ge- parkeerde tankauto wegrijden op het moment dat de heer N. Roeper uit Oudeschild deze met zijn taxi wilde voorbijrijden. De wagens haakten met de bumpers in elkaar, zodat enige schade ontstond. PORGY AND BESS Hedenavond vindt in „Casino" een opvoering plaats van de beroemde negeropera „Porgy and Bess" door Bert Brugmans Marionettentheater. Losse kaarten voor dit optreden zijn bij het VW-kantoor te Den Burg en s avonds vanaf half 8 aan de zaal ver krijgbaar, zolang de voorraad strekt. De muziek uit deze opera van George Gershwin is overbekend. De aan de negro-spirituals verwante muziek kan men regelmatig via de radio beluiste ren Van de hoogtepunten uit deze opera noemen wij „Summertime", „I got plenty o' nuttin", „O lawd, I'm on my way", „Where is Bruder Robbins", „O Bess? Where 's my Bess" etc. De handeling is bijzonder aangrijpend en dramatisch. Zij brengt ons in con tact met de beide hoofdpersonen: Porgy, een kreupele bedelaar, en Bess, een vriendin van de havenarbeider Crown. Porgy wordt voortdurend heen en weer geslingerd tussen hoop en ver wachting, doch telkens weer wordt desillusie zijn deel. Triest is de opera geenszins, integendeel klinkt de blij moedigheid en het optimisme vele ma len door, ook al lijkt er in onze ogen weinig reden toe. j In vele opera's is de handeling nogal I bijkomstig; niet echter zo in Porgy and j Bess: het hoofdmotief van de opera, de mens die klap na klap te verduren krijgt, doch niettemin zijn geloof en op timisme niet verliest, is van alle tijden. Het is evenmin aan een bepaalde plaats gebonden al geeft de neger gemeenschap, waarin het motief werd gesitueerd, het wei een bijzondere kleur en glans. Kennisname van dit werk, kan dan ook ieder worden aanbevolen. Aan marionetten, décors en kostuumse, be- MIDDEN STANDERS (Ingezonden) Heeft U er wel eens aan gedacht, dat Uzelf aanleiding geeft tot de laks heid bij het betalen van rekeningen op Texel? Het is opvallend dat, zover mij be kend is, opgeen andere plaats in Neder land (zelfs niet in Den Helder!) een zo lange tijd verstrijkt tussen leverantie of reparatie en het aanbieden van de rekening daarvan. (Goede uitzonderin gen daargelaten). Op het moment dat men iets aan schaft of laat repareren, heeft men het geld er voor en heeft men het er voor over. Een eventuele rekening is dan direkt controleerbaar. Weken nadien echter werken zulke rekeningen mis verstand en onduidelijkheid in de hand. Dus ook wanbetaling. Waar U zelf in de sfeer van: „Dat komt nog wel eens" leeft, kunt u dat ook van Uw klanten verwachten. U wilt uw financiële wereld veran derenBegin dan bij Uw slechte gewoonte Alle rangen en standen zullen U er dankbaar voor zijn. N. Mathijssen lichting en muzikale weergave steeds alle zorg besteed. is als CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 november a.s. worden moeders van Oudeschild cn Den Burg wacht van 12.30 - 15.30 uur. Zateragavond j.l. is de Waalder to neelvereniging er in geslaagd een volle zaal te boeien, van het begin tot het eind. Dit kwam door het goede spel van de spelers en speelsters, maar ook door het feit, dat men werd geconfronteerd met een zeer actueel probleem. Hoe 1 vaak leest men tegenwoordig niet in de krant, dat, tengevolge van alcoholmis bruik, de rijpere jeugd over gaat het het z g. „joy-ridmg". Men zit dan in benevelde toestand achter een auto stuur en dit kan helaas maar al te ge makkelijk een ernstig, vaak dodelijk, ongeluk ten gevolge hebben. In „Het VERANTWOORDE „MECHANISATIE' Evenals in verschillende andere be- Een graficus heeft het bovenstaande vignet ontworpen in opdracht van het organisatiecomité van de stadsfeesten volgend jaar. Het symbool, dat zowel een vogel als een anker wil uitbeelden, zal ter beschikking worden gesteld van de pers- en propaganda-commissie, die het op haar beurt weer kan laten ge bruiken ten behoeve van folders, sluit- zegels en ander drukwerk. Ook zal een kleinere afdruk van het vignet worden geplaatst bij alle publikaties, het feest betreffende, in de plaatselijke en pro vinciale pers. Ook de landelijke bladen zullen over het vignet kunnen beschik ken. De medespelenden hadden zeker geen gemakkelijke taak, maar onder leiding van regisseur A. de Wildt zijn zij er in geslaagd hun zware rollen op de juiste wijze te interpreteren. Het schmink- werk was wederom in uitstekende han den bij mevrouw Beumkes. Over de inhoud van het stuk schrij ven wij thans liever niets, gezien het feit, dat er a.s. zaterdagavond nog een opvoering komt. Na het slotwoord van de penning- meesteresse, mevrouw J. Plaatsman- Voigt, kreeg een der speelsters, mej. Hetty Bakker, een extra applaus. Dit Leven gaat door" zien we de moeilijk- heden, waarmee mevrouw De Ridder in haar bedrijf te kampen krijgt, wanneer haar echtgenoot bij een dergelijk onge- luk om het leven is gekomen. Deze moeilijkheden worden in dit toneelstuk drijfstakken, wordt ook in de landbouw op zeer aanvaadrbare wijze naar voren veel gesproken over het doen van be- gebracht, paalde investeringen. Ook als land- - bouwvoorlichter kom je telkens met de vraag inzake het al of niet verantwoord zijn van bepaalde investeringen in aan raking. Aanvankelijk had die vraag heel vaak betrekking op de aanschaf van een tractor. Later werden het voor al de melkmachines. En op het moment worden het de installaties voor het mechanisch uitmesten van rundvee- stallen Dit zal de eerste jaren nog wel doorgaan. Het lijkt me niet onmogelijk, dat men door het al maar denken en spre ken over deze „grote" zaken de kleine dingen wel eens uit het oog verliest. Ik dacht daaraan toen ik een paar weken geleden het volgende „verhaal" hoorde. Een veehouder uit de omgeving van Oosterend had na de verkaveling van zijn bedrijf als eerste „werktuig" een verrekijker gekocht. Geen speel goed, maar een stuk gereedschap van 135,—. Vóór de verkaveling lag het land van deze veehouder zeer verspreid, maar daarna kon hij zijn hele gebied met de verrekijker opnemen. Hij vertelde mij, dat hij gewoon was zich tweemaal per dag op de hoogte te stellen van het „welzijn" van de schapenstapel door zowel 's morgens als 's avonds de per celen, waarop de schapen liepen te be zoeken. De verrekijker maakte het hem echter mogelijk dit tot één keer per dag terug te brengen. Het tweede „bezoek" werd nu met de verrekijker gebracht. „En", vertelde de veehouder me, „dit werktuig heeft zichzelf al enige malen IJSCLUB WAALENBURG Op de onlangs gehouden vergadering van de Waalder ijsclub Waalenburg, bleek, dat de aanwezige leden zeer con tent waren met de activiteiten van het bestuur tijdens het afgelopen schaats seizoen. Uit het verslag van de penning meester, de heer J. Lok, bleek dat de inkomsten vorig seizoen ƒ1500,be droegen. Na aftrek van de uitgaven is thans nog in kas ongeveer ƒ400,Een mooi financieel succes. Er werd overge gaan tot het aanschaffen van een tent, te plaatsen op de ijsbaan. Om de taak van het bestuur te verlichten, zal men trachten de „koek en zopie" te verpach ten. Onderhandelingen dienaangaande vinden nog plaats. Men wordt verzocht de lidmaat schapskaarten, die dezer dagen zullen worden aangeboden door een der jon gere leden, direct te voldoen. Bewaart betaald, want al een keer of zeven heb j de kaart goed, alsmede het hangertje, ik een schaap, dat verwenteld lag, kun- dat erbij hoort. Het wachten is alleen nen redden. Het zijn ook in de landbouw heel vaak de „kleine" dingen, die het doen. C. v. Gr nog maar op het ijs. Om 11 uur kon de voorzitter, de heer A. Keijser, de gezellige vergadering sluiten. was ook wel verdiend. Op het aller laatste moment was zij n.l. ingevallen voor mevrouw R. du Porto-Kieft, die naar aanleiding van het ongeval van haar echtgenoot, verhinderd was mee te spelen. Hierdoor had mej. Bakker alleen de generale repetitie als speel ster meegemaakt. Desondanks hebben de aanwezigen van deze vervanging tijdens het spel niets kunnen merken. De bloemenhulde voor de speelsters en spelers van het echtpaar Bakelaar en mej D. Smit was zeer zeker op zijn plaats. Na afloop bleven velen nog uren bijeen in het Waalder Dorpshuis. Er heerste tijdens het bal een uitstekende en gezellige stemming Het was voor meester Albers het juiste ogenblik om propaganda te maken voor de nieuw- opgerichte Texelse vereniging, die ech ter wel een tijdelijk karakter zal heb ben: de Baardenclub. Het blijkt wel, dat De Waal onder haar inwoners ^ele „mannen" telt. Protesten van aanwezige echtgenotes werden genegeerd, wedden schappen werden afgesloten. We hopen, dat deze „mannen" allemaal op vrijdag, 20 december, aanwezig zullen zijn op de „Stoppelvergadering". VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST EEN GLAZEN POTERBEWAARPLAATS OP TEXEL? Zoals reeds in het vorige nummer van de Texelse Courant werd vermeld, wordt er in het kader van de Streek- ontwikkeling aan gedacht om eventueel een poterbewaarplaats te stichten. De kans, dat er met subsidie een glazen bewaarplaats gesticht kan worden is er. Om echter te weten hoeveel belang stelling hiervoor bestaat, zouden we U willen verzoeken de volgende punten voor U zelf na te gaan. 1. Voor hoeveel hectare van een hoog waardige klasse pootgoed zou U in een dergelijke bewaarplaats willen bewaren? 2. Heeft U hier zelf bakjes voor? Het beste is nl, om in een nieuwe be waarplaats met gelijksoortige bak jes te beginnen. 3. Graag een opgave van de rassen, die U verbouwt. Vroege aardappelen moeten bij lagere temperatuur be waard worden dan late Op de vergadering van 20 november a.s. zullen we U een gestencild formu liertje overhandigen, dat ter plaatse kan worden ingevuld, zodat we op kor te termijn een beslissing kunnen nemen over het al of niet verrichten van ver dere stappen. De landbouwvoorlichting. INGEZONDEN Geachte Redactie, Vergun mij door middel van Uw krant, enkele problemen onder de aan dacht te brengen van Uw lezers. Moge lijk komt men dan aan de weet of an deren er net zo over denken. Ik las zo in het raadsverslag, dat men van plan is tot afbraak van ons Raaksie. Nu is dat over één kant niet zo erg, daar we op het z.g. Raaksie al zo lang tegen wat afgebroken, en half afgebroken bouwvallen aankijken. Maar nu nog in de tijd van grote woning- schaarste is het heel betreurenswaardig, dat er zoveel huizen aan woningzoeken den onttrokken worden. Ik bekijk het zo, het zal moeilijk wezen, maar de Gemeentezaken worden nu toch al in een paar woonhuizen afgedaan. Kan het zo voorlopig nog niet 2 a 3 jaar blijven. Is het niet moeilijk zonder sloping der huizen, een begin te maken met ons nieuwe raadhuis. Hoe urgent dit ook mogo lijken, is het niet mogelijk eerst nog wat huizen te bouwen. Het zal wel moeilijk zijn, maar ik dacht zo maar. Er zijn nog zoveel problemen, die dringend op een oplossing vragen. Ik denk hier b.v. aan het parkeren van de straks met de nieuwe pont aangevoerde auto's? Waar moeten we er mee heen. Ik weet wel, in de toekomst komen er de thans geprojecteerde parkeerterrei nen, maar daar hebben we nu niet aan. We moeten een noodoplossing vinden misschien voor één of twee of meer seizoenen. En die zijn er wel, volgens mij. Onze VW-vergadering laat ook zolang op zich wachten. Op zo'n verga dering konden wel eens voorstellen komen, die mogelijk uit te voeren zijn. U is het toch allen met mij eens, dat de hopeloze toestand, zo dit nu is, niet langer een seizoen duldt. Gezien het afgelopen seizoen bij het Westerslag; waar moesten onze gasten met hun rijwielen heen; op hopen, zo maar in het zand. Deze rijwielen van onze gas ten, zijn meest nog huurrijwielen. Nee, geen accommodatie, ze zijn het er ook heus niet mee eens. Ook daar zou al lang iets definitiefs komen, maar het gaat maar door van het ene seizoen in het andere en men hoort er niets over. Kan er dan niet iets goeds direct ge maakt worden, maak dan iets geïmpro viseerd voor één of twee seizoenen. De bende van auto's en bromfietsen, zo in 't seizoen, is toch niet meer om aan te zien. Vooral maandags met de markt en woensdags met de folklore. Hier is iets aan te doen j Ik hoop, dat er in de komende VW- I vergadering een 3-mans comité ge vormd zal worden, dat op zich neemt, deze problemen met de instanties te ordenen. U, Redactie, dank ik hartelijk, Max. BRIDGEN Uitslag van de competitiewedstrijd: A.: 1. Bruin-Blom 60.65% 2. Bakker-Huizinga 59.72% 3. Duin-Luyckx 57.87% 4. Kellner-van Lenten 51,85% 5. Echtpaar v.d. Heerik 50.00% 6. Dam-Dros 47.22% 7. dames Kok-van Hoorn 46.30% 8. Stolk-Verstegen 45.83% 9. Bos-Grootjen 43.98% 10. Riteco-Zegers 36.57% B.: 1. Backer-Raven 67.36% 2. Gebr. van Sambeek 64.58% 3. mevr. Keijser-Mantje 53.47% 4. Echtpaar Gilijamse 50.69% 7, Echtpaar Jouwersma 50.00% 6. Echtpaar Beemsterboer 43.06% 7V2. v.d. Galiën-Smit 41.67% 7%. Roeper-v.d. Werf 41.67% 9. Bakker-Ran 37.50% De volgende drive is woensdag 20 ïovember a.s.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1