Cjrom ^warL-Jexels in het harL, üÉ8 Eerste paal voor Lagere Techn. School wordt volaende week geslagen Gebouw in april-mei 1965 gereed w Mededeling inzake veer dienst Texel-0en Helder vv Volgens K.N.M.I. .Windhoos'' was enorme windstoot VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7813 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kxmrt •f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberiekta 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Iii de lcop van de volgende week zal de eerste paal geslagen worden voor de Lagere Technische School te Den Burg. Op dit moment wordt door de aannemer op het terrein aan de Emmalaan het voorbereidende grondwerk verricht. Als zich geen bijzondere vertragingen voordoen mag worden aange nomen, dat de school in april of mei 1965 geheel gereed zal zijn. Deze medede ling werd ons gisteren gedaan door de heer B. Kleinhuis, sprekende namens het stichtingsbestuur van de Texelse L.T.S. Het plan om op 1 januari a.s. de leerlingen, die nu de Technische school te Der Helder bezoeken provisorisch op Texel de lessen te laten volgen, zal helaas niet door kunnen gaan in ver band met het feit, dat het niet is gelukt dc benodigde leerkrachten tijdig aan te trekken. Wel zal in september volgend jaar de bouw zo ver zijn gevorderd, dat dan met de lessen kan worden aangevangen in de gereedgekomen werk plaatsen, eventueel aangevuld met beschikbare lokaliteiten van andere scholen. Grote oppervlakte De L.T.S. gaat een oppervlakte van liefst één hectare beslaan. Het ontwerp van het architectenbureau G. v.d. Zee. F. Beijert en J. G. Alting te Bolsward voorziet in een niet bijzonder hoog com plex dat uit enkele vleugels is samen gesteld. Alléén de theorievleugel be staat uit twee verdiepingen. Dit gedeel te loopt evenwijdig aan de Emmalaan en is het linkse gedeelte op de tekening. Bij de ingang van de school vinden we een hal met garderobe en de doorgang naar de lager gebouwde werkplaats vleugel. Vanuit de gang erheen kan men ook een cantine betreden en een wasgelegenheid. Ook het 12 x 20 meter grote gymlokaal kan van hieruit wor den bereikt. Er is naar gestreefd alle gangen aan de noordzijde van het ge bouw te houden, terwijl de ramen op het zuiden zijn gericht, het gymnastiek lokaal uitgezonderd. Op de begane grond van de theorievleugel vinden we lokalen voor tekenen en handenarbeid Op de bovenverdieping zijn vier lokalen geprojecteerd, allen ten behoeve van het theoretisch onderwijs. Op dezelfde verdieping is een administratieruimte, onderzoekruimte ten behoeve van de schoolarts en een verblijf voor de direc teur. Tenslotte is er een ruim verblijf voor de leraren, terwijl een reeks klei nere vertrekken, waaronder de centrale verwarmingsruimte, toiletten, kasten, berghokken e.d. eveneens tot het inte rieur van deze zeker modern van opzet te noemen school behoren. De bouw van het geheel zal, dank zij de toege paste systeembouw betrekkelijk snel kunnen geschieden Wanneer de Texelse L.T.S. te zijner tijd wordt opgeleverd, zal het scholenprogramma voor Texel voorlopig zijn afgerond. Hoofdaannemer is de fa. Drijver te Den Burg. Het door deze firma uit te voeren werk is aanbesteed voor 840 000.De school zal een stuk sys teembouw worden en voor een groot deel worden samengesteld uit beton elementen, ter waarde van ƒ150.000, afkomstig van de ,,De Meteoor" uit De Steeg. De gegalvaniseerde staalramen voor de school worden geleverd door de fa Victory uit Hoogeveen voor 28.895,Andere onderdelen van de uitvoering moeten nog worden aanbe steed. Eindelijk Het is dus na jarenlange voorberei dingen en besprekingen eindelijk zover, dat met de bouw kan worden begon nen. Reeds op 31 juli 1963 werd het koninklijk besluit ter goedkeuring van de bouw afgegeven. In tegenstelling tot het aanvankelijke plan zal aan de school een gymlokaal worden toegevoegd. Het is' de bedoeling, dat de leerlingen van de Landbouw- huishoudschool en de Landbouwschool van ditzelfde lokaal gebruik zullen ma ken. Zoals bekend is de behoefte aan gymlokalen zeer nijpend op Texel, zo dat deze wijziging van het oorspronke lijke plan zeer kan worden toegejuicht. De gehele technische school voorziet overigens in een lang gevoelde behoefte. Op het ogenblik bezoeken ruim 100 Texelse leerlingen de L.T.S. te Den Helder, waaronder 35 eersteklassers. Vooral gedurende de afgelopen winter periode toen door de gebrekkige ver binding veel verzuim optrad, werd dui delijk dat het langer uitblijven van een plaatselijke school grote nadelen kon opleveren. De school, die nu te Den Burg wordt gebouwd, biedt plaats aan 140 leerlin gen. Voorlopig zal het onderwijs aan de Texelse LTS. beperkt blijven tot de hout- en metaalbewerking. Zoals bekend is de eerste klas van een L.T.S. door gaans algemeen vormend, zodat belang stellenden voor een ander ambacht in ieder geval het eerste jaar op Texel kunnen blijven. Te zijner tijd zal het wellicht mogelijk blijken de cursus uit te breiden tot elektrotechniek, land bouwwerktuigen etc. Binnenkort zal een directeur worden benoemd, die de bouw van de school vanaf het begin zal meemaken. De dagelijks opzichter tij dens de bouw, de heer Polkamp uit Nij megen, is reeds op Texel woonachtig. Het hangt van het bereikte bouwsta dium af op welke wijze in september 1964 van de school gebruik gemaakt gaat worden. De werkplaatsen, die dan zo goed als zeker gereed zullen zijn, kunnen eventueel gedeeltelijk worden ingericht als theorielokaal. Uitwijk mogelijkheden heeft men in de aula van de Jac. P. Thijsseschool, de teken zolder van de U.L O -school en lokalen van de Landbouwschool In de praktijk zal dit geen ernstige moeilijkheden op leveren, aangezien de scholen allen vrij dicht bij elkaar liggen. De L.T.S zal deel gaan uitmaken van een ring van scholen aan de rand van Den Burg. Naast de reeds bestaande landbouw school en landbouwhuishoudschool zal ook het definitieve gebouw van de RHBS (nu nog in een noodgebouw) in de nabijheid van de LTS worden neer gezet. ST. NICOLAASFEEST OUDESCHILD De feestcommissie te Oudeschild or ganiseert een Sint Nicolaasfeestje voor de kleuters en kinderen tot de 3e klas lagere school, zaterdag na aankomst van St. Nicolaas, om ongev. kwart voor drie in het 't Skiltje Het zal voor de kin deren vast een gezellig feest worden. 1 Elektrische gasaansteker compleet met snoer, voor slechts 3,75 WlVtRSTR (Advertentie I.M.) In verband met de in uitvoering zijnde werken in de veerhavens 't Horntje en Den Helder, delen wij het reizend publick mede: De zeer kwetsbare doch noodzakelijke hulpwerken ten behoeve van de in aanleg zijnde fuiken maken het nood zakelijk dat afhankelijk van de weers omstandigheden dat type veerboot in de vaart wordt gebracht, welke op dat moment de grootst mogelijke zekerheid biedt om aanvaring en beschadiging van genoemde werken zoveel mogelijk te voorkomen. Het wisselen van scheepstypc vindt alleen plaats als het strikt noodzakelijk is en geschiedt in overleg tussen Rijks waterstaat en n.v. T.E.S.O. Immers beschadiging aan genoemde werken en eventueel aan één van de schepen zal resp. dc voltooiing van de fuiken ernstig kunnen vertragen of de capaciteit van de veerdienst aanmerke lijk kunnen beperken. Wij vertrouwen er op, gezien het bovenstaande, dat de reizigers begrip hebben voor dc grote moeilijkheden welke vooral tijdens de zeer slechte weersomstandigheden van de laatste dagen zich hebben voorgedaan. L. J. Weijdt, Technisch Hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat, M. C de Gorter, wnd. dir. n.v. T.E.S.O. Beide avonden verdienden méér belangstelling POPPENTHEATER VAN BERT BRUGMAN EN SOLO-TONEEL VAN PATER PIRON Dinsdagavond heeft het poppenthea ter van Bert Brugman met zeer veel succes de opera „Porgy and Bess" van George Gershwin opgevoerd. Het eve nement maakte deel uit van het winter- programma van de kunstkring Texel en trok meer dan tweehonderd bezoekers. Ook de schooljeugd heeft van dit zeer goede marionettenspel kunnen genieten tijdens dagvoorstellingen. Bijzonder „echt" zijn de door Fokke Duetz ont worpen décors, die een ideale achter grond vormden van de zó levensecht acterende poppen, dat men na korte tijd het geheel als een opera met le vende zangers beleefde. Zeer geboeid heeft het publiek deze uitstekende voor stelling ondergaan. Jammer was het, dat de zaal van „Casino" niet tot de laatste plaats was bezet. Voor een ge deelte zal de oorzaak liggen bij het slechtè weer, dat weinig mensen van buiten deed komen. Voor een ander deel is dit aan de ongelukkige omstan digheid te wijten, dat op dezelfde avond in het City-theater óók een evenement van bijzonder hoge culturele waarde voor het voetlicht werd gebracht. Op uitnodiging van de jongerengroep „Almjon" v/as pater T. Piron naar Texel gekomen om een solo-toneelstuk te ver zorgen. Onder de titel „De Harp" beeldde de pater, die daarvoor in mid deleeuws kleurrijk costuum was gesto ken het leven van Sint Fransiscus uit. Het bleken de eerste drie hoofdstukken Van onze correspondent in De Waal ontvingen wij maandagavond het vol gende bericht: Windhoos lanqs De WaalHet was geen wonderdat kleinere kinderen maandaqmiddaq in huilen uitbarstten tijdens het noodweer. De lucht werd angstaanjaqend zwart, het water viel bij bakken uit de donkere hemel, het zicht bedroeg nauwelijks eniqe meters en de wind gierde voorbij in wilde, keiharde vlaqen. Overal qinq het licht aan. Na een kwartier lichtte de hemel op, brak zelis de zon door en kon men zich overtuiqen van de vernietiqende kracht, welke de natuur somtijds ont plooien kan. De schapenboet van de heer C. Keijser laq volkomen in elkaar qewaaid op het land, als een ingezakte plumpudding, de schuur van de heer Kreeft aan de Sommeltjesweq had op gehouden schuur te zijn, het dak van het kippenhok van de heer D. Boot was weggewaaid, een nieuw hek van de schapenweide van de heer P. C. Roeper was aanvankelijk spoorloos verdwenen, de voorgevel van „Otta wa" was ineengestort, een kippenhok was over de weg gewaaid, een var kenshok in elkaar. Dit alles bood een trieste aanblik. Dat de kracht werkelijk enorm was, blijkt wel uit het feitdat het huis van de familie Huisman aan de Onqerenweq ontwricht werd: ramen en deuren wilden niet goed meer slui ten. Wat een geluk voor de inwoners van De Waal, dat de hoos niet rechts- streeks over hun dorp qinq. Menig oud huis had 't dan ongetwijfeld moe ten afleggen tegen deze enorme natuurkracht We hebben de door onze correspon dent gemelde vernielingen bekeken en met de gedupeerde eigenaars gesproken. Opvallend was het dat de verwoestin gen van een geheel andere aard waren dan het effekt dat gewoonlijk door een windhoos wordt teweeggebracht. Hoe wel we niet uitgebreid op de oorzaken en samenstelling van windhozen zullen ingaan, willen we onder de aandacht van de lezers brengen, dat een hoos zich gedraagt als een geweldige stof zuiger. Vanuit het wolkendek loopt een bundel turbulente lucht als een slurf naar het aardoppervlak. Door de gewel dige zuigkracht worden soms zeer zware voorwerpen tientallen meters omhoog- gesleurd en enige tijd later weer losge laten. Dit gebeurt doorgaans op een kleine oppervlakte, niet meer dan en kele tientallen vierkante meters. Om dat de hoos meestal niet stilstaat, maar met de bestaande windrichting mee voortschuift, laat de schrikwekkende grijze slurf een spoor van vernieling achter. Begrijpelijk dus dat men direct aan een windhoos dacht, toen maandag middags omstreeks kwart over 12 een groot aantal huizen, schuren en boeten werd beschadigd of vernield in een smalle strook, lopende uit de richting van de kust nabij paal 12 tot aan de oostkust van het eiland nabij Oosterend. Vooral bij De Waal ontstond aanzien lijke schade, zoals uit het schrijven van onze correspondent blijkt. Hoe ziet een gebouw eruit wanneer het beschadigd of vernield is door de werking van een windhoos? In vrijwel alle gevallen lijkt het alsof in het huis een bom is ontploft. Het gebouw barst als het ware uit elkaar. Dit is te ver klaren door het feit, dat in de slurf van een hoos een zeer lage luchtdruk heerst. Zo groot is het verschil met de luchtdruk in de vertrekken van het betrokken huis, dat de glazen naar buiten vliegen en de muren naar buiten toe barsten. Het is duidelijk dat met het huis van de heer F. Huisman in Onge- ren iets anders aan de hand is geweest. Weliswaar was daar op het moment van de gebeurtenis de kap enkele centime ters van de muren getild en was meer dan de helft van de pannen van het dak geblazen, maar de scherven van muren en ramen lagen in de kamers. Ook de schapenboet van de heer Joh. Bockel. die een stukje verderop door het natuurgeweld werd getroffen, zakte in elkaar, wat ook gezegd kan worden van de vernielde bollenloods van de heer Huisman. Dus geen windhoos! Maar wat dan wel? te zijn van het bekende boek van Felix Timmermans „De harp van Sint Fransiscus". Waardevol was het dat onder de ca. 150 aanwezigen een folder was verspreid waarop o.a. de betekenis van enkele der gebruikte Vlaamse woorden voorkwam Soms was het des ondanks moeilijk de Vlaamse tekst te volgen. Niettemin waren ook de bezoe kers van deze avond bijzonder voldaan. De accommodatie van het City-theater heeft bewezen voor dergelijke voorstel lingen ideaal te zijn. Bijzonder jammer is het dat beide avonden niet het publiek getrokken hebben dat zij verdienden. Als de eve nementen na eïkaar zouden zijn ge houden, zou zeker een gunstiger resul taat bereikt zijn. Zoals bekend kunnen verenigingen, die op een bepaalde da tum iets willen organiseren zich tot de Stichting Cultureel Werk op het ge meentehuis wenden om na te gaan of op die datum door anderen eventueel iets is gepland. Op deze wijze kunnen onaangename situaties worden voor komen. OVERDENKING. ZIEKTE Een Engelse arts heeft eens gezegd: „Veel meer mensen zijn ziek, omdat zij ongelukkig zijn, dan ongelukkig, omdat zij ziek zijn. Daarom moet er in de geneeswijze vóór alles rekening worden gehouden met de genezing van de ziel". Een Zwitsers arts, dr. P Tournier, zegt dat de werkelijke genezing vaak moet beginnen met een eenvoudige schuldbelijdenis. Het is dan ook nood zakelijk, dat men zijn levensomstandig heden leert aanvaarden, de gemaakte fouten zich weer te binnen brengt en eerlijk tegenover zichzelf en de mede mens wordt Juist de zieke heeft dikwijls een ver trouwensman nodig, voor wie hij zijn hart kan uitstorten. Is ziekte zinloos? Neen. Soms hebben we wel eens ziekte nodig om tot rust en tot onszelf te ko men en om ons wakker te schudden of om ons op de proef te stellen. Beter dan de gezonde wordt de zieke zich van de beperktheid en onmacht v^n al het menselijke bewust. Aan den lijve ondervindt hij, dat de mens zwak en vergankelijk is. En menigeen, die in zijn gezondheid langs de ernst van zijn be staan heenleefde, moet hem op het ziekbed onder ogen zien. Ziekte is dan ook dikwijls een aansporing tot verzoe ning met God en de medemensen. Maar lang niet altijd is de zin van de ziekte ons duidelijk. Wc weten echter, dat alle dingen, dus ook ziekte, mee werken ten goede. En daarom mogen we de ziekte evenals alle lijden aan vaarden en er zelfs zegen uit putten. Dat sluit niet uit, dat we er ook aan kunnen werken om de dingen anders te krijgen dan ze zijn. Niet alleen door geneesmiddelen, maar ook b.v. door het gebed. God gaat in op onze gebeden. Hij geeft geen stenen voor brood, maar Hij geeft alles, wat we nodig hebben: liefde, vergeving, kracht, moed, geduld, vertrouwen, hoop, genezing. Dit alles mogen wij van Hem verwachten. De volstrekte overgave aan de Heer maakt ons dankbaar en gelukkig. J. G. B. Uniek verschijnsel Het antwoord op deze vraag werd ons gegeven door Dr Ten Cate van het Kon, Nederlands Meteorologisch Insti tuut te De Bilt. Vanuit de waarne mingsposten Den Helder en het licht schip Texel was gedurende de storm achtige maandag een interessant en niet zo vaak voorkomend verschijnsel opge merkt. Omstreeks 12 uur werd vastge steld, dat in een betrekkelijk rustige periode van windkracht 8, zeer plotse ling van uit de Noordzee een enorme windstoot met een windsnelheid van zeker 150 km. per uur de kust van Texel naderde. Zonder twijfel is het deze rukwind geweest, die als een lawine in N.O.-richting over het eiland is gerold en de genoemde schade heeft veroorzaakt. Dat de schade aan het htiis van de familie Huisman zo bijzonder groot is, is te wijten aan de omstandigheid, dat de enorme windstoot vat kreeg op het tamelijk nieuwe bouwsel, doordat alle ramen kapotspronken onder de regen van stukken asbest golfplaat, afkomstig van het dak van de naburige bollen loods, die onder druk van de luchtgolf in elkaar werd gedrukt. Dezelfde wind stoot kon daardoor de kap van de mu ren lichten, waardoor de muren barst ten en alle kozijnen uit hun voegen i werden gedrukt. Iets dergelijks deed zich ook bij de andere gebouwen voor. Volgens onze zegsman waren de voorwaarden voor het ontstaan van windhozen op dat moment niet aan wezig. De hoosachtige verschijnselen, die enkele Texelaars boven zee hebben waargenomen rond het middaguur moe ten regensluiers zijn geweest, die ook elders in het land werden gezien. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 november 63: 1 geit 30,9 nuka's 80200; 4 koeien 6501125; 5 pinken 375425; 1 pony 450.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1