BAKKER S IJZERHANDEL N.V. Moord op Dadejaarsanoiid Terreinen van Sociaal Toerisme ontvingen meer dan 18,000 gasten presenteert Algemeen verslag stemt tot tevredenheid De toekomst van Texel uw toekomst f BB - TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 26 NOVEMBER 1983 Op de beide terreinen van de Stich ting Sociaal Toerisme Texel werden dit seizoen 18.360 gasten ontvangen tegen 15.062 in 1962 en 17.481 in 1961. Het aantal overnachtingen bedroeg 211.942 tegenover 179.768 in 1962 en 205.908 in 1961. De toename ten opzichte van vorig jaar beloopt dus bijna 18°/o. Aldus ver nemen wij uit het verslag over het boekjaar 1962-1963, uitgebracht door de administrateur aan het bestuur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel. Het seizoen 1963 heeft in het alge meen niet kunnen bogen op gunstig kampeerweer. Een uitzondering vorm den gelukkig de weken waarin de bouwvakvakantie viel In augustus za gen vele kampeerders zich echter ge noodzaakt hun vakantie voortijdig af te breken Dat ondanks dit feit het aantal kampeerovernachtingen ten opzichte van 1962 beduidend is gestegen, is ver heugend. Zelfs werd het topjaar 1961 nog enigszins overschreden. De toeloop van Duitse gasten op de terreinen gaat in versterkte mate voort, althans op het terrein „Kogerstrand", waar in 1956 het percentage Duitse overnachtingen nog 9,4 bedroeg. In 1958 was het 20% en in 1963 44,4°/o. In augustus van dit jaar liep het aantal Duitse overnachtingen zelfs op tot 47,5%. De administrateur, de heer F. L. Faber noemt het verblijdend dat de spreiding over de seizoenmaanden een gunstiger beeld gaat geven. In verge lijking met 1961 toen het totaal aantal overnachtingen op Kogerstrand" onge- ressante spreidingsverschillen aan de veer gelijk was met 1963 treden inte- dag Hoewel het aantal kampeerders in april/mei en september beide jaren on geveer gelijk was, werden in juni en augustus belangrijk meer overnachtin gen gevoerd ten koste van juli. In 1963 weid 55,1% van het totaal aantal overnachtingen in juli geboekt. In 1961 bedroeg dit deel 61,9%. Een verheugend verschijnsel! Rustig seizoen Evenals het vorige jaar is het seizoen op beide terreinen rustig verlopen. Toen in de bouwvakvakantie overbelasting van .Kogerstrand" dreigde, werd aan de VVV-informatiepost te Den Helder bekend gemaakt dat het terrein geheel vól was Deze maatregel had een om buiging van de kampeerdersstroom tot gevolg, waardoor geen nijpende toestand is ontstaan. Dat kan helaas niet gezegd worden van de parkeerterreinen van de stichting. Er blijft onvoldoende ruimte beschikbaar voor de sterk toenemende auto's Dit euvel wordt nog versterkt doordat het dorp De Koog zelf over te weinig parkeerruimte beschikt. De situatie is nu ronduit chaotisch te noe men. Nieuwe wegen Aanleg van klinkerwegen op het ter rein „Kogerstrand" had tot gevolg dat de terreincontrole officiënter kon wor den uitgevoerd, dat de vuilnisophaal dienst het makkelijker heeft gekregen en dat het duin in stand blijft, omdat minder buiten de smalle duinpaadjes wordt gelopen. Door het nemen van een aantal maatregelen werd voorkomen dat door de aanwezigheid van goede wegen het rijden met bromfietsen en auto's zou toenemen. De nieuw gebouw de dokterskamer met wachtkamer heeft evenals de scheergelegenheid op het terrein uitstekend voldaan. Ook het reeds bestaande postkantoor van „Ko gerstrand" werkte tot grote tevreden heid. De watervoorziening liet tijdens de topweken echter te wensen over. Vooral bij de verst verwijderde toilet gebouwtjes was de druk vaak onvol doende. Het is waarschijnlijk een moei lijke opgave voor het PWN om in de topweken De Koog en omgeving van voldoende water te voorzien. „Loodsmansduin" teleurstellend De keuken van het terrein „Loods mansduin" bij Den Hoorn werd ver nieuwd en voorzien van een nieuw fornuis. De rijwielstalling die op het zogenoemde tweede terrein is verrezen, is intensief benut. Het is duidelijk, dat de accommodatie ten behoeve van de rijwielen nog verder moet worden uit gebreid. Ofschoon het aantal kampeer overnachtingen op „Loodsmansduin" in procenten uitgedrukt, belangrijk steeg, blijven de cijfers in absolute zin teleur stellen. „Loodsmansduin" heeft dan ook spaarzaam geprofiteerd van de sluiting van „Kogerstrand" in juli. Het was jammer, dat de klinkerbestrating hier nog niet gerealiseerd kon worden. Mo menteel is men echter doende met de uitbreiding van het bestaande beschei den wegennet. Het is opvallend, dat de kampeerders in het algemeen toch aan De Koog de voorkeur blijven geven. Dat geldt vooral voor de Duitse gasten voor wie de afstand naar het strand veelal doorslaggevend is. Op het terrein „Loodsmansduin" stel de de verhuur van bunkers en stenen huisjes enigszins teleur, zonder aanwijs bare oorzaak. Voor de houten huisjes blijft belangstelling bestaan. Minder tentenverhuur De verhuur van tenten op de beide terreinen van de Stichting loopt steeds meer terug. Het aantal beschikbare tenten loopt wegens ouderdom steeds meer terug, terwijl ook de behoefte niet bjzonder groot is In de toekomst wil men slechts enkele tenten aanhouden om te kunnen voorzien in noodgevallen. Het aantal auto/caravan overnachtin gen bewoog zich in stijgende lijn, na melijk 1708 in 1963 tegenover 1112 in 1962 een toename van vijftig procent. De gemiddelde verblijfsduur van de kampeerders liep terug van 12,46 dagen in 1962 tot 12,24 dagen in 1963. Interes sant is het dat de Duitse gasten gemid deld twee dagen langer blijven dan de Nederlandse, namelijk 13.5 dagen tegen 11.53 dagen. De langere reis, die ge maakt meest worden, was vermoedelijk de oorzaak dat de Oosterburen het wat langer aan wilden zien. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 26 november Den Burg, Landbouwschool. 20.00 uur, bijeen komst Ver. van Oudlcerlingcn, E. Govers spreekt over Export van Schapen. Woensdag 27 november Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, SL Nicolaas- vtering 't Gilde. Den Burg, De Lindeboom-Tcxcl, bridge-drivc Donderdag 28 november Den Hoorn, Dorpshuis. 20.00 uur. Oecumeni sche ontmoeting Prot. en R.K, Den Hoorn. Den Burg, De Zwaan, 20 00 uur. St. Nicolaas- feest Kath. Arbeiders Vrouwen. Vrijdag 29 november Den Burg, De Oranjeboom, 21.00 uur, TESO- vergadering. Den Burg, Dorpshuis, bijeenkomst Fotoclub. Den Hoorn, Dorpshuis, 20.00 uur, uitvoering D.E.K. STREEKONTWIKKELING TEXEL Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat een rapport verscheen over de toe komstige ontwikkeling van ons eiland. Dit rapport is opgesteld door drs. J. Kwantes te Hilversum in opdracht van het gemeentebestuur van Texel. Destijds is in de Texelse Courant (b.v. op vrijdag 26 okt. 1962) uitvoerig aan dacht besteed aan het rapport. Wij zul len hierop nu niet in bijzonderheden ingaan. De voornaamste onderwerpen, die de heer Kwantes heeft behandeld, zijn: 1. de ontwikkeling van de bestaans- bronnen (werkgelegenheid) op Texel in verleden en toekomst; 2. de toeneming van het aantal inwo ners en de verspreiding van de be volking over de bestaansbronnen en de dorpen; 3. de mogelijke uitbreiding van de dorpen. Inwoners, gemeentebestuur en toekomst Ieder mens heeft in zijn leven plan nen en voornemens voor de toekomst. Soms staan die .plannen vrij nauwkeu rig vast, maar meestal is het niet moge lijk vooraf precies te bepalen, wat men in de komende jaren wel of niet zal gaan doen. De algemene ontwikkeling van het economische leven in de omge ving (de gemeente, provincie of het land) is b.v. van grote invloed op ieders toekomst en op de mogelijkheid zijn of haar plannen uit te voeren. Elk gemeentebestuur heeft ook te maken met de onzekere gang van za ken in de toekomst, maar is toch ge noodzaakt op langere termijn min of meer vastomlijnde plannen op te stel len. Hiervoor is het rapport van het Bureau voor Sociaal-Economisch en Stedebouwkundig Onderzoek van de heer Kwantes een hulpmiddel. Wij kunnen dus de conclusie trekken dat zowel de bewoners van Texel, ieder voor zich, als het gemeentebestuur veel belang hebben bij de toekomstige ont wikkeling van de gemeente en de ver schillende bedrijfstakken en dorpen. Forumavond te Den Hoorn op 27 november 1963 Deze gedachtengang bracht de Werk groep Agrarisch-Sociale Voorlichting van de Streekontwikkelingscommissie Texel tot het voorstel in de dorpen op Texel de toekomstige groei en bloei met de inwoners te gaan bespreken. Het is niet de bedoeling dit gesprek te be perken tot de agrarische bevolking. In tegendeel, alle inwoners kunnen eraan deelnemen, niet alleen de ouderen, maar ook de jongeren. Het gaat toch uiteindelijk vooral om de toekomst mogelijkheden voor de jeugd. De Streekontwikkelingscommissie stelt het bijzondei op prijs, dat het Gemeentebe stuur direkt bereid was aan de forum avonden mee te werken. Voor deze winter staan voorlopig Den Hoorn en Oosterend op het programma. In Oosterend zal de forumavond wor den gehouden op vrijdag 3 of 10 januari 1964 in het Gebouw voor Chr. Belangen in de Oranjestraat. De datum voor Den Hoorn staat wel vast. Woensdag 27 november (morgen) om 8 uur 's avonds zal het forum aanwezig zijn in „Loods- mans Welvaren", Herenstraat 12 te Den Hoorn. Samenstelling van het forum Wij hopen erin te zijn geslaagd een aantal deskundigen in het forum (te verenigen, zodat zowel de landbouw, visserij, vreemdelingenverkeer en mid- BR AB ANTI A BUSOPENER met dubbele aandrijving, voor jarenlang gebruik, zeer solide! ƒ4,95 5-BUSSENSTEL, echt iets voor moderne mensen, in de kleuren ivoor en geel ƒ8,90 BIJPASSEND REK 5,40 HANDDOEKREKJE met beugel ƒ5.45 Het geheel een sierraad in de keuken! KOEKEPANNEN met relief bodem. Hoogwaardig aluminium. Voorkomt aanbranden. In diverse maten vanaf 8,90 Klein model KOFFIEMOLEN voor kleine gezinnen. 15,50 TOMADO KLOPMIXERS met verwisselbare garden vanaf ƒ23,50 HANDDOEKREKJE inklapbaar, solide uit voering 3-armig 4,95 2-armig 4,35 AARDAPPEL SCHILMACHINES van uitstekend fabrikaat. Geen vuile handen meer. Aan de waterkraan en klaar. Prijs 51,50 In deze WONDERBAKPANNEN bakt u verrukkelijke cakes. 11,25 denstand als de onderwijsmogelijkheden tot hun recht zullen komen. Ook de uit breidingsplannen zullen worden be sproken. Het forum te Den Hoorn is samen gesteld uit de volgende personen: 1. Wethouder D. Hin, Oudeschild (voor zitter); 2. Burgemeester C. De Koning (onder wijs en algemene zaken); 3. De heer C. van Groningen, Den Burg (landbouw); 4. Mevrouw G. Laan-Kistemaker, Den Burg (ook de dames hebben hierbij groot belang); 5. De heer G. Westerlaken, P.H. Polder (werkgelegenheid) 6. De heer A. Welboren, Den Hoorn (vreemdelingenverkeer). Na een korte uiteenzetting door de voorzitter van het forum over de hoofd zaken van het rapport-Kwantes en de verwachte ontwikkeling van Texel en Den Hoorn, zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen aan het forum en aan de discussie deel te ne men. Graag wekken wij alle inwoners van Den Hoorn en omgeving op zo veel als mogelijk is naar „Loodsmans Welvaren" te komen. Alleen door een goed gesprek tussen de inwoners en de forumleden zal over en weer gesproken kunnen worden van een leerzame avond. J. D. D. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 november as. worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoon: 13.0614.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 out; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild. 26 nov. 2.43 en 15.09; 27 nov. 4.16 en 16.42; 28 nov. 5.42 en 18.03; 29 nov. 6.55 en 19.14; 30 nov. 7.55 en 20.11. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. Donderdagavond 8 uur GRATIS FILMAVOND TE DE WAAL VAN VEILIG VERKEER In het dorpshuis te De Waal zal de afdeling Texel van Veilig Verkeer a.s. donderdagavond een filmavond houden. Deze avond belooft de moeite waard te worden, niet alleen om de boeiende kleurenfilms, doch ook om de interes sante uiteenzetting over het verkeer van adjudant Gulmans De schijnwerper wordt daartrij ge richt op de nieuwste verkeersregels en op de gevaren die ons op de weg be dreigen. Een ieder is daarbij in de ge legenheid om vragen te stellen. Zeer boeiend is o.a. de kleurenfilm over de Mississippi-delta, getiteld Ten nessee Holiday Voorts worden nog een tweetal ver- keersfilms vertoond, die de harde wer kelijkheid op de weg laten zien. Het slot van de filmserie wordt ge vormd door een komisch tekenfilmpje van Mickey Mouse. De afdeling Texel kan U van harte aanbevelen deze avond bij te wonen. De toegang is vrij. HANDELSREGISTER In „Wijzigingen in het Handelsregis ter" lezen wij: Fa. Bakker en Koorn, Texel, Den Burg, Emmalaan 6. Timmer- en aanne- mersbedr V.o.f. ontb. door u. venn. J. Koorn. Bedr. w.v.d. M. Bakker (h.v.) o. dez. n. ZONDER COMMENTAAR In 1961 heeft de groothandel in krui denierswaren voor ongeveer 470 miljoen stuks aan emballage (hoofdzakelijk flessen en potten) verwerkt. Hiermee was een bedrag aan statiegeld-embal lage gemoeid van 14 miljoen gulden, aldus een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 4. Nadat de man vertrokken was, nam Gert de hoorn van de haak en belde zijn vrouw op. „Hallo, Cobie? Met Gert. Het spijt me, lieveling, maar ik kan voorlopig met thuiskomen. Er is een moord gepleegd en van de dader is nog geen spoor. We weten zelfs nog geen motief. Ze komt uit Amsterdam en heeft alleen maar een neef hier in Dorringen. En een pleegdochter, ergens in Duits land op een kostschool. Die moet na tuurlijk onverwijld gewaarschuwd wor den. ik moet me in verbinding stellen met de hoofdstedelijke politie. Hè? Ja, dil wordt wel nachtwerk. Ja kind, het is ellendig, maar dat is nu eenmaal mijn vak. Wat doe je er aan? Vermaak je zo goed mogelijk, he? Zodra ik er tussen uit kan knijpen, snel ik naar huis. Dag schat!" Hij legde de hoorn neer en tuurde nadenkend voor zich uit. „Meneer de moordenaar," prevelde hij in gedachten, „zodra ik je in mijn kladden krijg, ben je nog niet gelukkig. Ook al vanwege het feit, dat je mijn oudejaarsavond zo lelijk bedorven hebt" HOOFDSTUK 2 Agent Stegeman trad het vertrek bin nen met een kofier en een handtas. „De bagage van die vrouw," meldde hij. „Die heb je hier zeker nodig?" „Ja, dank je wel Blijf er even bij, dan kunnen we een verbaaltje opmaken van de inhoud". „Oké". „Eerst dat tasje maar eens. Laat eens kijken schijf jij het even op? een portemonnee, een kam, een zakdoek, een spiegeltje.... ha.... hier hebben we sleutels. Een hele bos. Een paspoort heb je dat allemaal? Eens even kijken in de portemonnee.... nou, die dame zit goed in haar slappe was. Kijk eens even? Drie briefjes van honderd, één van tien, drie guldens en eep dub beltje. Genoteerd?" „Ja, het staat er allemaal op". „Apropos, kijk jij en passant even de de inhoud van die koffer na, want ik moet Amsterdam bellen. Of wacht eens dat kind moet nog gewaarschuwd worden. Er zal niets anders opzitten, dan dat ik zelf even naar Mokurn rijd. Eerst even de baas polsen, wat die er van denkt." „De inspecteur is al naar huis". „Dan bel ik hem wel". Gert draaide aan de schijf en meldde zich, toen hij aan de andere kant van de lijn de baas hoorde. „Hier is Hool- werf, meneer. De verslagene heeft een pleegdochter op een kostschool in Duits land. We hebben de tas van de vrouw nagekeken en Stegeman is bezig met de koffer. Maar het adres van dat pleeg kind zal wel alleen in haar woning in Amsterdam te vinden zijn. Wat dunkt u? De sleutelbos vonden we in de tas. Het lijkt me het beste, dat ik naar Amsterdam rijd en even een onderzoek in de woning instel". De inspecteur dacht een ogenblik na. „Ja, daar zal niets anders opzitten. Verdraaid vervelend, Hoolwerf, dat dit nu net op oudejaarsavond moet gebeu ren". „Ja, dat is wel zo, maar weet u.... ik heb mezelf een idee gevormd om trent deze moord. Het kan natuurlijk niets zijn, maar als mijn idee gronden van waarheid bevat, dan acht ik het noodzakelijk, dat ik zo spoedig mogelijk een onderzoek instel in de woning van die vrouw en dat het huis daarna ver zegeld wordt". „Maar Hoolwerf, hoe kom je daar zo ineens op?" „Ik weet het niet, meneer, maar mis schien ligt daar de sleutel van het mys terie. Ik heb dat zo in m'n achterhoofd zitten. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn Amsterdam te bellen en te vragen of ze alvast een mannetje op post willen zetten? Het adres is Goudsbloemstraat 287 huis. De naam is Goedgeburen. Ik stap dan in de auto en rijdt meteen we" Dan ben ik met een paar uurtjes over. Zo druk zal het op deze avond niet op de weg zijn." „Goed, Hoolwerf, misschien zit er wel wat in die redenering van je. Ik bel meteen Amsterdam en breng je verzoek over. Intussen zal ik vragen een man netje op post te zetten tot jij arriveert" „Fijn, meneer, dan ga ik maar. Stege man is de bezittingen van de vrouw aan het controleren. Hij maakt er wel een verbaaltje van op". „Best. Doe voorzichtig en rijd niet te snel". „Komt in orde, meneer". Gert legde de hoorn op de haak en stak een sigaret op. „Nog wat bijzon ders?" vroeg hij aan zijn collega, die de koffer intussen leeg had en alles op de grond had uitgespreid. „Kleding, schoenen en toiletartikelen. En een ijzeren kistje en dat is nog be hoorlijk zwaar ook. Het lijkt wel, of er geld in zit". Hij schudde het een paar keer heen en weer. „Voorzichtig," waarschuwde Gert, „je kunt nooit weten, wat de inhoud is. V/acht eens, zou er geen sleutel van deze bos op passen? Laten we het eens proberen". Gert keek naar het slot en zocht toen naar een passende sleutel. De tweede, die hij probeerde, deed het slot open- klikken en toen hij het deksel omhoog deed, slaakte hij een kreet van verras sing. Hel kistje lag vol juwelen: ringen, hangers, een diadeem, een snoer parels en dasspelden. Gefascineerd stonden beiden enige ogenblikken te kijken naar de sieraden, die glinsterden in het lamplicht. Toen keken ze elkaar beduusd aan. Stegenman zei: „Zeg, maar dat is toch ieker niet allemaal echt9 Dan zou het een kapitaal waard zijn". Hoolwerf haalde zijn schouders op. „Veel verstand heb ik er ook niet van Daarvoor zul je een juwelier of zo moe ten hebben We zullen in ieder geval voorlopig maar aannemen, dat het echt is". „Maar man, dan is dat een kapitaal!" ..Best mogelijk. Nou, poppetje gezien, kastje dicht. We zullen geen enkel risico nemen, Stegeman. Bel Halsma even op en zeg, dat we een kistje met juwelen hebben, dat goed opgeborgen moet worden. Ze zijn daar op de Bank beter voor ingericht dan wij. Als dat spul allemaal echt is, kan het wel tiendui zend gulden waard zijn. Misschien nog meer. Ik wil het hier niet houden". Stegeman krabde zich achter op het hoofd en keek naar het nu gesloten kistje. „Wie sleopt er nu zo'n kapitaal mee, als hij een weekeindje gaat loge ren?" „Dat weet ik ook niet. Je hebt altijd van die eigenaardige mensen. Maar dat is onze zaak niet". Stegeman legde door de telefoon de banddirecteur uit, wat er plotseling aan de hand was en deze was terstond bereid om het kistje een veilige plaats te bezorgen in de kluis". „Fijn. Dank u bij voorbaat voor de moeite, meneer Halsma". Stegeman legde de hoorn neer en keek naar zijn collega. „We kunnen meteen komen, zei hij". Tien minuten later lag het waarde volle kistje veilig weggeborgen in een van de kluizen van de Dorringer Bank. En Gert slaakte een diepe zucht van verlichting. Dat was tenminste één zorg minder. Na Stegeman enkele instruc ties gegeven te hebben met betrekking tot deze nieuwe zaak, reed hij naar een garage, liet de tank volgooien en nog even de oliestand controleren. Daarna reed hij kalm het dorp uit, maar zodra hij op de rijksweg was naar het cen trum des lands, ging de gaspedaal steeds dieper en op de grote weg naar Deventer slingerde de snelheidsmeter al over de honderd. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3