Cjroen '/tmrL-Jexels in het harL, Eerste buitenlandse raket gelanceerd bij de vuurtoren Forumavond te Den Hoorn trok goede belangstelling Ziekenfonds verhoogde weekpremie tot f 2,80 yatRHBHoeh-r- VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7815 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank-, Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. Het ziet er naar uit dat het lanceerterrein van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium bij de Eier'andse vuurtoren een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Nadat het N.L.R, sinds 1957 regelmatig naar Texel kwam om er raketten van Nederlandse makelij af te schieter ten behoeve van het aërodynamisch onderzoek, is het laboratorium nu ook betrokken bij het be proeven van buitenlandse raketten. Dinsdagochtend om 10 uur is voor het eerst een Duitse raket afgevuurd. Het projectiel is gebouwd door de firma Bölkow uit München, die zich ook bezig houdt met andere luchtvaartkundige en zelfs ruimtevaartkundige projecten. Zo ontwikkelde het concern de be- "kende anti-tank raket Cobra en is het be^ig met het ontwerp van een heli copter, die een bijzonder hoge snelheid -moet gaan ontwikkelen. Voorts is de firma betrokken bij het Europese ruim tevaartproject en heeft het voor de raket die te zijner tijd een Europese kunstmaan in de ruimte moet brengen, één der trappen ontworpen. De gege vens, die de raket van dinsdag heeft geregistreerd, komen o a ten goede aan het Europese ruimtevaartproject. Merkwaardig genoeg heeft de firma Bölkom in geheel West-Duitsland geen geschikt terrein kunnen vinden om deze kleinere raketten te beproeven. Een gunstige mogelijkheid bood ten slotte de Noordpunt van Texel met de omringende gedeeltelijk droogvallende Waddenzee. Nergens in Europa trof men deze ideale omstandigheden aan Men kan hier zonder gevaar voor de bevolking de projectielen lanceren en deze later met een helicopter betrekke lijk eenvoudig van het Wad oppikken. Cecn „grote" ruimtevaart Zowel de te bereiken hoogte als de reikwijdte van de Duitse raketten ver schilt niet belangrijk van de Neder landse exemplaren, zodat er nog geen reden is om aan te nemen dat het ge bied rond de vuurtoren te zijner tijd op Cape Canaveral zal gaan lijken. Wel liggen plannen gereed om de raket- lanceerplaats van het N.L.R. binnen niet te lange tijd uit te breiden met enkele gebouwen. Tot nu toe moet het laboratorium om zijn periodieke proe ven op Texel uit te kunnen voeren rteeds alle benodigde apparatuur vanuit de Noordoostpolder meenemen. Omdat het er naar uitziet dat steeds vaker van de lanceerplaats gebruik zal worden gemaakt, is het zaak dat vooral de zwaardere benodigdheden voortdurend ter beschikking staan. Wanneer met de uitbreiding zal worden begonnen kon ons nog niet worden meegedeeld. Geer militair projekt Vee! mensen hebben maandag de indruk gekregen, dat het rakettenpro- ject bij de vuurtoren een militaire opzet is. Dat was begrijpelijk, aangezien het N.L.R. regelmatig van de diensten van land- en luchtmacht gebruik maakt bij de lanceringen. Doorgaans wordt van de luchtmacht de helicopter geleend voor het opsporen van de op het Wad neer gekomen raket en de landmacht is voor een deel belast met het met de radar volgen van de raket na de lancering. Tenslotte beschouwt het leger dit alles nog als een oefenobject, waarbij vooral de radarwaarnemers gediend zijn Om dat nu een Duitse raket werd gelan ceerd, werd maandag aanzienlijk meer materiaal naar het eiland overgebracht dan gewoonlijk het geval is. De 23 SPORTVERENIGING HOUDT OUWE SUNDERKLAASVERLOTING De sportvereniging van De Cocksdorp houdt weer haar traditionele Ouwe Sundcrklaasvcrloting, ten bate van hun altijd noodlijdende kas. Leden van de jeugdcommissie zullen zich de komende dagen bezig houden met het aanbieden van de loten in De Cocksdorp en Eier- land. Stelt U hen niet teleur! Ze kosten slechts 10 cent. De verloting wordt georganiseerd uit bittere noodzaak. Steeds hoger worden de kosten, die gepaard gaan met het beoefenen van onze verschillende tak ken van sport. Om de verkoop te stimuleren heeft het bestuur van S.V.C. een aantal bege renswaardige prijzen ter beschikking gesteld, waaronder het gratis behangen van een vertrek in Uw huis door de fa. Z Graaf te De Cocksdorp, fietstas sen, regenbroek of motorkap aangebo den door de fa. B. Dros, Eierland, ter wijl ook Bakkerij Buis een verrassing als prijs in petto heeft. Voor een gulden heeft U al tien loten! De trekking vindt plaats op 12 decem ber a.s. De uitslag wordt in de Texelse Courant van 17 december bekend 'ge maakt en in een bulletin, dat bakkerij Buis voor de etalageruit zal hangen. Bij dezelfde bakkerij zijn ook de prijzen uitgestald. Maandag werden 9 auto's met appa ratuur naar de lanceerplaats bij de vuurtoren gebracht. Duitse raketspecialisten, die de proeven kwamen meemaken, hadden n.l. ook enkele wagens meetapparatuur meege nomen. Voor het ophalen van de raket na de lancering van dinsdag is gebruik gemaakt van een helicopter van Schrei- ner Aero Contractors. De eerste proef schijnt bevredigende resultaten te heb ben opgeleverd. Ook de «proeven van eergisteren en gisteren zijn naar wens verlopen. Het N.L.R. blijft deze keer langer dan gewoonlijk op Texel Ongeveer veertien dagen zijn gemoeid met het afvuren van de gehele serie rakelten. Nederlandse raket Zoals bekend verricht het lucht- en ruimtevaartlaboratorium haar proeven in opdracht van de industrie. Nadat de serie raketten van Bölkow is afgevuurd, zal a.s. maandag begonnen worden met het beproeven van raketten van Neder lands fabrikaat Het betreft de onder steuningsraket die door de Artillerie- inrichtingen te Zaandam en de Kon Ncd. Springstoffenfabriek te Amster dam is gebouwd. Met een dergelijk projectiel werd op 31 oktober j.l. reeds een geslaagde proef gedaan. Het afvu ren van de Nederlandse raketten zai maandag met enig officieel vertoon ge paard gaan. Tal van deskundigen zijn voor deze gelegenheid uitgenodigd Deze plechtigheid sluit een «periode van drie jaar van research af die ertoe heeft geleid, dat de Nederlandse industrie kan beginnen een rol te spelen in de vervaardiging van raketten voor ver schillende civiele en militaire doel einden. TER OVERDENKING: WAAROM? President Kennedy overleden. Zijn vrouw en kinderen in één ogenblik be roofd van hun man en vader. John Kennedy en zijn vrouw, jong, krachtig, vol idealen en toch staande in de werkelijkheid van het leven. Echte mensen met hun medemensen Daarom wellicht de schok en de stilte, die ons beroeiden, op onszelf deden terugzien. Een lotsverbondenheid in het mens-zijn; nog meer waarschijnlijk in het proberen om mens-te-zijn. Ieder op zijn plaats, werk of ambt, waar altijd weer de vraag is, niet rechtstreeks wat presteer ik, maar hoe menselijk ben ik, ook in de fouten. De man, die de aanslag pleegde op de President, de man, die op zijn beurt weer schoot en doodde Wat voor mensen zijn zij? Wat ging en gaat erom in een men senhart, in zijn begeren en de verwer kelijking ervan. Wat is er mogelijk is ons, vragen, alt.jd weer vragen. Waarom? Groot is een mens; staat er niet in de Bijbel: „Gij hebt dp mens weinig minder gemaakt dan de engelen." Er staat ook: de mens is als een bloem, vandaag bloeit hij, morgen is hij verdord. Klein is de mens, in Gods hand. Iedere mens, ook hij die schoot en doodde. ,.Ik heb U in mijn hand geschreven", zegt de Heer. Hoe kunnen dan deze dingen gebeu ren, zoals daar in Dallas; zo ver weg en toch zo dichtbij? „Uit de diepten roep ik tot U, o Heer" schrijft de psalmist. De diepten van één mensenhart, waai alles zich afspeelt, ongekend door een medemens: alleen gekend door H^pi, Die die mens het leven gaf „Want bij de Heer is barmhartigheid en bij Hem overvloedige verlossing", is dat dan waar we eigenlijk allemaal heen willen; struikelend, vallend en opstaande; moedig en angstig en ho pend, eindelijk vrij te worden in God, Die ons leven schonk. Heer, geef hun de eeuwige rust P. B. C. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Marit Lisette, dv. Jan Kik kert en Anna Brekeveld; Gea. dv. Jacob Mosk en Gerritje Steunebrink. Overleden: Aagje Boon. ev. S. J. van Leeuwen, oud 61 jaar. SUBSIDIES VAN O., K. EN W. Ten laste van het dienstjaar 1*962 werd door het Ministerie van O., K. en W. een subsidie van 3 094,87 uitbetaald ten behoeve van restauratie van de Hervormde kerk te Den Burg. Voor de restauratie van de korenmolen te Oude- schild werd ƒ5 000,— uitbetaald. Het Texels Museum zal in 1963 een subsidie van het Rijk ontvangen ter grootte van ƒ5.500, Donderdagavond werd onder auspiciën van de Strcekontwikkeling Texel in „Loodsmansweivaren" te Den Hoorn een drukbezochte forumavond gehouden. De aanwezigen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun licht eens op te steken over allerlei zaken, de toekomst van Texel, speciaal Den Hoorn, betreffende. De heer Th. R. Hin, voorzitter van het forum, zei zeer verheugd te zijn met deze onverwacht grote opkomst. Ondanks het feit, dat dezelfde avond een spannende voetbalwedstrijd op de televisie te zien, heeft men dus belangstelling voor deze avond op willen brengen. De heer Hin vertelde, dat het inder tijd op verzoek van de gemeente Texel Wellicht verdere verhoging in de toekomst Tijdens de algemene vergadering woensdagavond j.l. in „Casino", hebber de leden van het Algemeen Ziekenfonds Texel ingestemd met het voorstel om de contributie van de vrijwillige verzekering van 2,60 tot 2,80 per week te verhogen. Deze stap nioest worden genomen in verhand met de sterk gestegen kosten. De verzekering voor 1964 is begroot op ƒ116,59 per lid per jaar Ook de begroting van de aanvullende verzekering werd goedgekeurd. De premie daarvan kor op 15 cent per week worden gehandhaafd. De begroting van de vrijwillige ver zekering werd door de administrateur van het Ziekenfonds Texel, de heer G Michels, toegelicht Onlangs maakte de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid tijdens een congres bekend, dat de vergoeding van de kosten van ziekenhuisverpleging is uitgebreid van 70 dagen tot 365 ligdagen. Voor de ge middelde gevallen betekent dat weinig, aangezien men doorgaans niet boven de 21 a 22 dagen per geval komt. Voor de revalidatie zal deze stijging wel van belang zijn. De Ziekenfondsbesturen zullen deze uitbreiding voor psychia trische opnamen en voor opnamen van rheumagevallen niet accepteren. In de toekomst hogere contributie? Het is te verwachten, 'dat in de toe komst een .nóg belangrijk hogere con tributie zal moeten worden betaald, dan nu het geval is. Dooi verdere ver hogingen van kosten, is het de vraag of de vastgestelde verhoging van de con tributie met 20 cent wel voldoende zal zijn. Men zal dit aanzien tot juli 1964. Andere ziekenfondsen in den lande waren reeds genoodzaakt de premie te verhogen tot ƒ3.50 en ƒ4,—. Wanneer we het Ziekenfonds Texel daarmee ver gelijken is de situatie voor ons niet on gunstig te noemen. Ook de begroting van het aanvul lingsfonds werd door de administrateur toegelicht. De heer Michels meende dat nu een situatie is ontstaan, waarin het ziekenfonds als incasseerder voor het Witte Kruis optreedt. Het Witte Kruis gaat met het grootste deel van de pre mie strijken Verkiezing Voor het Ziekenfonds werd de heer Alb Backer gekozen in het bestuur van de Stichting Schooltandverzorging Texel als secretaris-penningmeester De heer P. Zoetelief voor De Cocks dorp bij acclamatie herkozen. Voor Den Burg werden gekozen de heren P. Boom en J. Vinke. Voor Oudeschild-P.H. Pol der werd de heer C. Dogger gekozen. De bijeenkomst werd besloten met het vertonen van een tweetal films. STAATSAANKOPEN VAN NATUURMONUMENTEN De staatsaankopen van Natuurreser vaten in de periode 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963 hadden op Texel be trekking op: Korvers kooi (40.11.95 ha Roggesloot i.39 69.90 ha.) en de Zeshonderd (2.26.60 ha In dezelfde periode werd in Kor vers kooi een bedrag geïnvesteerd van 8.360,88 voor de bouw van werk- schuur, observatiehut en lokvogel ruimte. Metalen voorraadbussen met frisse stip- decor, maten, vanaf diverse 0,95 WtVERSTR uitgebrachte rapport over de toekomst van Texel door de heer Kwantes aan leiding is geweest tot het organiseren van deze forumavond. Ook de vorige jaren heeft men tijdens speciale bijeen komsten de toekomst van het eiland onder ogen gezien. Dit waren doorgaans avonden, waarbij meer specialistische onderwerpen aan de orde kwamen, zo als landbouw en toerisme. Dit seizoen wil de Agrariseh-Sociale commissie van de Streekontwikkeling zich meer tot de verschillende dorpen richten, om zo doende de problemen van meer plaatse lijk belang onder ogen te zien en te bespreken Het is beslist nodig, aldus de heer Hin, dat men zich een beeld moet vormen van de omstandigheden, die over ca. 20 jaar de gang van zaken zullen bepalen: Regeren is vooruitzien. Vooruitzien is echter bijzonder moeilijk Arbeidskrachten Een probleem, dat zich in de toekomst zeker zal gaan voordoen, is de vraag wat er met de arbeidskrachten moet gebeuren die beschikbaar komen na het afwerken van de ruilverkaveling. De landbouw, waaraan deze krachten voor een deel onttrokken zijn, kan hen vaak niet meer terugnemen in verband met de voortgeschreden mechanisatie. Het is nodig uit te zien naar ander werk, waarin deze mensen emplooi kunnen vinden. Gedacht wordt o.a. aan uitbrei ding van de fruitteelt, de bloembollen teelt en andere tuinderij. Men moet zien, dat een afstoting van veel ar beidskrachten voorkomen wordt. Een ander probleem is het vreemdelingen verkeer. Er valt weinig van te zeggen hoe zich dit zal ontwikkelen. Het rap port Kwantes geeft hier ook geen defi nitief antwoord. Veel zal afhangen van de mogelijkheden, die elders aan het toerisme worden geboden. Een ander probleem is het gebrek aan arbeidskrachten ten behoeve van de visserij. Hoewel steeds meer kotters worden gebouwd, moet men veelal mensen van buiten aantrekken, om in de benodigde bemanningen te kunnen voorzien. Huisvesting Hoe wordt de huisvesting van de be volking in de toekomst? Zal men zich steeds meer in Den Burg gaan vestigen of zullen de andere dorpen zich sterk uitbreiden7 Bij het vaststellen van bijv. uitbreidingsplannen is het van het grootste belang dat men op deze vragen een waarschijnlijk antwoord kent Van daar dat de gemeente indertijd opdracht gaf een rapport samen te stellen. Zelfs dit rapport dat door een deskundige is samengesteld, geeft niet op alle vragen een absoluut antwoord. Op de vraag hoe groot het bevolkingstal in 1980 zal ziin, worden zelfs drie mogelijkheden aan de hand gedaan. Een inwonertal van ca. 14.000 wordt echter als zeer waarschijnlijk beschouwd en hierop ba seert men dan ook de «plannen. O.a. voor stedebouwkundige projecten wordt steeds van dit cijfer uitgegaan. I Trek naar Den Hoorn? Met betrekking tot de ontwikkeling van Den Hoorn merkte de heer Hin op dat het binnenkort aan het Horntje te vestigen Zoölogisch Station een sterke uitbreiding van het bevolkingstal van Den Hoorn tot gevolg kan hebben. Van veel belang voor de toekomst is dat Den Hoorn één der drie concentraties voor het vreemdelingenverkeer is. De verbetering van de verbinding met de overkant door de nieuwe pont zal ook zijn consequenties hebben, vooral voor Den Hoorn. Het is heel goed mogelijk, dat we op Texel een vorm van foren senverkeer leren kennen: Mensen die te Den Helder werken en op Texel wonen Op basis van het rapport van Kwantes hebben Prof. W. Bruin en de Gemeente raad het uitbreidingsplan van Den Hoorn vastgesteld Velen menen nu dat dit plan te groots is opgezet. De heer Hin betoogde, dat dit zeker niet het ge val is, juist omdat men de verwachtin gen van een ter zake kundige als basis heeft genomen. Een te groots opgezet plan is overigens niet zo ernstig Met «plannen, die op basis van veel minder optimistische gegevens waren opgezet heeft men bijzonder slechte ervaringen. Men verwacht dat in 1980 het aantal inwoners van Den Hoorn ongeveer zal zijn verdubbeld. Het aantal woningen zal van 128 tot 250 zijn toegenomen en het aantal winkels van 14 tot 20. Met het aanroeren van deze punten hoopte de heer Hin voldoende stof tot vragen stellen te hebben geleverd. Te optimistisch? Na de pauze werden verschillende vragen gesteld De heer Van Wolferen vroeg zich af of de voorspellingen, vooral ten aanzien van het toerisme, niet wat te optimis tisch waren. Hij herinnerde aan de plannen, om het gehele Nederlandse Noordzeestrand open te leggen en wees er op, dat ook Zeeland met name voor het Duitse toerisme zeer aantrekkelijk gaat worden. Hij twijfelde eraan of de toename van het toeristenverkeer zo sterk zou zijn. Met betrekking tot Den Hoorn meende hij dat dit dorp toch nog te ver van zee ligt om voor de toeristen een trekpleister te vormen. De heer A Welboren, het forumlid, dat de heer Van Wolferen van repliek mocht dienen, dacht daar anders over. Hij meende, dat men zich steeds sterker tot de rust, die zo kenmerkend voor Den Hoorn is, voelt aangetrokken. Dit zal tot gevolg hebben, dat zich daar een geheel ander publiek zal ophouden dan in De Koog. De heer Welboren was van mening, dat Den Hoorn daardoor zijn eigen „gezicht" kon bewaren, het geen hij van veel belang achtte. De heer C. De Koning voegde er aan toe, dat hij zich niet bezorgd maakte om de con currentiepositie van andere plaatsen langs de Nederlandse kust. Tuinbouw Ook de uitbreiding van de tuinbouw op Texel werd ter sprake gebracht. De heer C van Groningen zei. dat het ruwe klimaat van Texel niet bijzonder gun stig is voor een succesvolle uitbreiding van deze bedrijfstak «De Texelse tuin ders zullen een ongunstige concurren tiepositie hebben, vooral in het voor jaar. Het zal niet mogelijk zijn om vroeg groenten aan de veiling te bren gen. Betere mogelijkheden biedt de teelt van fruit, vooral z.g. bewaarfruit. Voor de teelt van fruit zijn enkele omstan digheden aan te wijzen, die gunstig zijn Op Texel treedt minder gauw nacht vorst op, terwijl bepaalde schimmel ziekten zich ook niet zo laten gelden als op het vasteland. De fruitteelt biedt mede daarom zeker mogelijkheden. De heer Stoepker merkte op, dat de Texel se fruitkwekers bezig zijn met uitbrei ding van hun bedrijven De mening van de heer Van Groningen, dat de grond op Texel zeer geschikt zou zijn voor tuinbouw, werd door de heer Parlevliet bestreden. Verbindingsweg De heer B van Wijngaarden vroeg hoe het stond met de aanleg van een gunstiger verbinding tussen de Pont haven en Den Hoorn. De burgemeester kon hem vertellen, dat een plan voor en verbindingsweg aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring is aangeboden. De heer De Konmg gaf toe, dat het een dwaze situatie is, dat nog steeds geen goede verbinding bestaat. Naar aanleiding van een klacht over de toestand van de riolering van Den Hoorn, ze: de heer De Koning, dat de aanleg van een nieuwe riolering met zuiveringsinstallatie op de begroting staat. Texel werkt overigens bijzonde» hard aan de aanleg van deze noodzake lijke voorzieningen. Men voelt weinig voor een kostbare noodvoorziening. De heer I Bruin vroeg zich af, hoe d«? werkgelegenheid voor de arbeiders zich op Texel zal ontwikkelen. Het fo rum liet zich daar niet optimistisch over uit Wanneer de ruilverkaveling is voltooid, zullen ca. 140 arbeidskrachten vrij komen. Slechts een klein deel van hen zal men op Texel passend werk kunnen geven. Omscholing zal vooral bij de ouderen niet mogelijk zijn. Alge meen was men van mening, dat de werkloosheid na de ruilverkaveling zou toenemen. Van deze dreiging is door het gewestelijk Arbeidsbureau melding gemaakt aan de desbetreffende instan ties in Den Haag Men meende dat de heer Kwantes zich in zijn rapport op dit punt veel te gunstig heeft uitgelaten Industrie? Op de vraag of wellicht bepaalde kleine industrieën naar het eiland ge haald kunnen worden, liet het forum zich twijfelachtig uit. Door bepaalde industriëlen is wel nagegaan of vooi hen op Texel iets valt te beginnen, maar tot bepaalde plannen of toezeggingen heeft dit niet geleid. Het feit, dat vooral de plaatselijke bedrijven zich tot klein-? industrieën gaan uitbreiden, schept enige hoopt. In dit verband werd het industrieterrein te Den Burg genoemd, dat in zeer korte tijd is „uitverkocht". De heer Smit meende, dat het nodig is de mensen die straks moeten worden afgestoten, daarop voor te bereiden. De heer Hin antwoordde, dat dit reeds ge daan wordt. Op voorlichtingsavonden kan men zijn licht opsteken over om scholingsmogelijkheden. De resultaten hiervan zijn zeker bemoedigend te noe men. Ook de onlangs gehouden beroe- pententoonstelling kan in dit verband worden genoemd. De praktijk heeft be wezen dat de Texelaars makkelijk van agrarische beroepen zijn los te krijgen. (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1