BAKKER S IJZERHANDEL N.V. „Muur van wantrouwen moet verdwijnen Evangelie centraal stellen presenteert Drukbezochte oecumenische ontmoeting te Den Hoorn Supersonisch vliegen geen pretje Er was eens een mannetjedat graag wilde werken. Hij zocht overal, maar nergens was werk te vinden. Totdat hij bij de directeur van een dierentuin kwam, die hem een heel merkwaardig baantje aanbood. Het mannetje moest voorzien in het tekort aan apen in de dierentuin. Hij moest een apen- pak aantrekken en in een kooi gaan zitten. Wekenlang zat het mannetje zo voor aap, totdat er in die dierentuin iets verschrikkelijks gebeurde: een leeuw brak los. En tot grote schrik van het mannetje kroop de leeuw in de apekooi. Langzaam kwam de leeuw op het als aap verklede mannetje af en deed heel dreigend. Nu ben ik er geweest, dacht het mannetje toen hij de hete adem van de leeuw in zijn oren voelde. Maar al gauw lachte het mannetje opgelucht, want uit de leeuw" klonk: „Zit jij ook zo in de piepzak?" Aldus de anecdote, die Ds. P. Oskamp, Hervormd predikant te Den Hoorn, donderdaqavond vertelde toen hij een zeer bemoedigende belangstelling verwelkomde op de oecumenische ontmoeting in het Dorpshuis te Den Hoorn. Het is donderdagavond duidelijk ge worden dat het initiatief van kapelaan Stam te Den Burg en ds. Oskamp om een dergelijke bijeenkomst voor alle gezindten te organiseren bijzonder ge lukkig is geweest. Zelden hebben we een avond meegemaakt, waarop het pu bliek een zó grote belangstelling aan de dag legde voor het gesprokene en zó spontaan overging tot het stellen van diverse openhartige vragen. Ds. Oskamp vergeleek het verhaal van het mannetje en de leeuw met de verandering die zich momenteel in de verhouding tussen de verschillende kerken aan het voltrekken is. Lange tijd heeft men afgezonderd van elkaar gezeten zonder de mogelijkheid te heb ben kennis te maken. Tot het moment dat beiden hun maskers afdeden, be stond er groot wantrouwen, dat echter als sneeuw voor de zon verdween toen bleek dat die ander zo kwaad nog niet was.... Kapelaan Stam was het met deze beeldspraak roerend eens, maar stelde meteen vast, dat het onbelang rijk is, welke kerk de rol van leeuw en welke de rol van aap krijgt toebe deeld Zowel van Protestantse als Ka tholieke zijde zijn de laatste jaren dui delijke initiatieven ontplooid om te komen tot het uiteindelijke ideaal: de eenheid. De pogingen om tot meer een heid te komen, krijgen vooral gestalte in het Concilie, dat momenteel te Rome wordt gehouden. Kapelaan Stam schet ste in een boeiend betoog de betekenis van dit Oecumenisch Concilie en ver telde welke verwachtingen de Christen heid van deze kerkvergadering kunnen koesteren. Het concilie is geen zuiver Rooms-Katholieke aangelegenheid, zo betoogde kapelaan Stam Het is vooral een gebeurtenis, die alle Christenen raakt. Het Concilie zou uit een eeuwen oud isolement treden en haar reserve tegenover de oecumenische beweging en de Wereldraad van Kerken opgeven. In sommige kringen werd gedacht dat het een herenigmgsconcilie zou zijn, waarin men rechtstreeks contact zou opnemen met de vertegenwoordigers van de andere christenkerken om te komen tot herstel van de eenheid van de Christenen te komen. Dit meende men te kunnen afleiden uit het woord woord Oecumenisch concilie", dat de Paus had gebruikt. Dit is echter een misverstand, want de Paus gebruikte het woord „oecumenisch" niet in de moderne zin, die het gekregen heeft sinds de opkomst van de Oecumenische Beweging, maar in de traditionele be tekenis die het woord sinds eeuwen heeft in de kerkrechterlijke en theolo gische taal van de Rooms-Katholieke kerk. Een oecumenisch concilie betekent daar een vergadering van alle R.K. bisschoppen in eenheid rond de Paus verzameld. Zo staat het oecumenisch concilie tegenovei een provinciaal en een regionaal concilie, waar de bis schoppen van een groter of kleiner deel van de R.K. Kerk bijeenkomen. Er be staat echter wel enig verband tussen de nieuwe en de oude betekenis van het woord. Het is mogelijk dat Paus Johan nes aan een herenigingsconcilie heeft gedacht, met name met de afgescheiden Oosterse kerken. Men is het er over eens dat hij heeft ingezien, dat de tijd daar nog niet rijp voor is. Dat neemt niet weg dat het motief van de eenheid der christenen vanaf het eerste ogen blik door de Paus als doel van het con cilie is gesteld. Inwendige vernieuwing De meest vruchtbare bijdrage van de R.K. Kerk zal haar inwendige vernieu wing zijn. De leden moeten zich op nieuw oriënteren op Christus, het Hoofd van de kerk. Zij moet meer de menta liteit avn het Evangelie van de Heer bezitten. Vanuit deze evangelische mentaliteit zal zij moeten getuigen in deze wereld. In alle mogelijke variaties heeft Paus Johannes dit thema uitge werkt. Hetzelfde thema is ook zeer dierbaar aan Dr Visser, secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken. Door vernieuwing van de R.K. Kerk zal men ruimte scheppen voor alle ker ken, die van haar zijn afgescheiden dat is het oecumenisch doel vqn het tweede Vaticaanse concilie. Het door Paus Johannes opgerichte „secretariaat ter bevordering van de eenheid der Christenen" heeft belang rijk werk verricht, o.a. door niet-Katho- lieke waarnemers en gasten toe te laten De waarnemers krijgen inzage van alle stukken, maken de werkvergaderingen mee en kunnen verlangens en vragen kenbaar maken. Hun op- en aanmerkin gen worden van veel belang geacht. Kapelaan Stam toonde aan dat het experiment met de waarnemers nu reeds geslaagd kan worden genoemd. De kapelaan legde ei- de nadruk op dat de R.K. Kerk niet langer denkt de ideale kerk te zijn. De kerk is in bewe ging gekomen omdat zij bezorgd is om en verlangend uitziet naar de eenheid der Christenen. Om tot een werkelijke eenheid te komen moet de oecumeni sche gezindheid niet beperkt blijven tot de kerkelijke leiding. De vraag is of de werkelijk oecumenische gezindheid er wel is, bij de grote meerderheid van het Christenvolk. Soms ontkomt men niet aan de indruk dat men bepaalde woor den, toespraken en daden wel stelt onder de dekmantel van de oecumene, maar het is twijfelachtig of aan die gedachte wel de werkelijke fundamen tele gezindheid ten grondslag ligt. Wij mogen niet te hard van stapel lopen. In deze fase zijn gebed, geduld en ne derigheid van veel belang. Kapelaan Stam besloot zijn uiteen zetting over de betekenis van het oecumenisch concilie met er op te wij zen, dat het oecumenisch streven niet zonder meer een modegril mag zijn of een hobby. Het is veel ernstiger: het is jezelf in dienst stellen van de Heer, het is jezelf vergeten, verloochenen om wille van het Evangelie. Het laatste woord moet er een zijn van vertrouwen, vertrouwen in de Heer en in elkaar. Ds. P Oskamp begon zijn bijdrage aan de avond met het instuderen van een nieuw lied, dat wel zeer toepasse lijk was op het besproken onderwerp. 1. Door de wereld gaat een woord En het drijft de mensen voort: „Breek uw tent op, ga op reis. Naar het land dat Ik u wijs". refrein: Here God, wij zijn vervreemden Door te luist'ren naar uw stem Breng ons saam met uw ontheemden Naar het nieuw Jeruzalem. 2. Door de wereld gaat een stoei, Die de ban brak van het bloed, Die bij wat op aarde leeft Nu geen burgerrecht meer heeft. 3. Menigeen ging zelf op pad, Daar hij thuis geen vrede had. Eeuwig heimwee spoort hem aan. Laat ook hem het woord verstaan. 4. Door de wereld klinkt een lied, Tegen angsten en verdriet. Tegen onrecht, tegen dwang Richten pelgrims hun gezang. 5. Velen, die de moed begaf Blijven staanof dwalen at, Hunk'ren naar hun oude land. Reisgenoten, grijp hun hand. 6. Door de wereld gaat een woord En het drijft de mensen voort Breekt uw tent op, ga op reis Naar het land dat Ik u wijs. Een oecumenische jongerenconferen- tie, die hij in 1960 in Lausanne in Zwit serland had m eegemaakt, was een van de belangrijkste oecumenische ervarin gen, die ds. Oskamp had meegemaakt. Op aangrijpende wijze was daar de huidige ontwikkeling uitgebeeld in een pantomimespel: Hel toneel is donker. En God sprak. Er zij licht! en het wits licht. Midden op het toneel staat iemand met een enorme bran dende kaars: Christus het licht der wereld, schijnende in de duisternis. Mensen komen nader, kijken, worden ge boeid en vallen neer in aanbidding Dan komen zij naar het grote licht toe en steken aan de grote kaars hun kaarsjes aan Daar mee gaan zij het donker in, zodat het overal licht wordt. Samen houden zij het licht dat zij gekregen hebben, hoog boven hun hoofd, zodat de mensen hot zien, blijven slaan, zich bij hen voegen en mede het licht hoog houden. ..Gij zijt het licht der wereld" is dat Maar dan zakken de kaarsen. Het wordt donker. Het licht is er wel, maai onder de korenmaat. De vlam is naar binnen geslagen; de kerken zijn gettokerken geworden. Mèt dat zij het licht binnen haar muren gevan gen hebben genomen, zijn zij onbelangrijk geworden, een sta-in-de-weg. Daar buiten is het donker geworden het zijn nu het ge weld en de kultus van plezier en welvaart, die de geesten boeien. Tot er beweging komt in die uitgedoofde en versteende kerken. Hun ogen worden weer getrokken naar het grote licht: Christus. F.n dan, o wonder, volgen hun voeten, schoorvoetend en aarzelend, maar zij gaan op naar het grote Licht. En als zij dan in een grote kring rondom het licht der wereld staan, gooien zij één voor één hun eigen kaarsjes weg. BLOUSEHANGERS voor No-Iron blouses en overhemden, per set van 3 stuks 1,45 PATATES FRITES- SNIJDER met 2-zijdig geslepen, roestvrijstalen messen- blok, uitneembaar. Verchroomd 6,75 LUCIFERAUTOMAAT altijd lucifers bij de hand 1,90 Een mooi luxe WARMHOUDCOMFOOR van zwaar materiaal. Een aanwinst op tafel 12,50 Idem klein model voor theecomfoor 9,50 !f-r. DOEKENREKJE geheel plastic, uitgevoerd met verchroomde haakjes ƒ1,95 INVENTUM KOFFIEMOLEN Een kwaliteitsprodukt! 19,75 GROENTESNIJDER met automatisch draaiend roestvrij stalen mes. 12,50 KEUKEN WEEGSCHALEN Onmisbaar in de moderne keuken. Prijzen vanaf 6,75 Deze pantomime bracht voortreffelijk tot uiting, waar het in de oecumene om gaat. Het kan niet uitdrukkelijk genoeg gezegd worden, dat men als Christen een nieuw tijdperk moet binnentreden. Eeuwen lang hebben de kerken ten op zichte van elkaar in een isolement ver keerd. Men had het in eigen kring goed; de anderen waren de ketters, de an dersdenkenden. Wanneer men elkaar beoordeelde, zag men wel de splinter in het oog van de ander en zelden de balk in het eigen oog. Sinds kort is dat aan het veranderen, er waait een andere geest door de kerken. Oorzaken van deze ontwikkeling noemde ds. Oskamp de tweede wereldoorlog en de geloofs afval, terwijl de theologen ook ontdekt hebben, dat een verdeelde Kerk eigen lijk onbestaanbaar is. Deze andere fac toren maken dat de oude beproefde denkpatronen van de kerken zich on stuimig aan het wijzigen zijn. Men kan spreken van een nieuw tijdperk: een oecumenisch tijdperk. Kenmerkend voor deze periode is toenemend begrip van elkaar en contact met elkaar. Wij moe ten voor elkaar leven en hebben elkaar nodig! Het einddoel van de Oecumeni sche Beweging is niets minder dan de hereniging van alle Kerken tot de éne kerk: het lichaam van Christus. Ds. Oskamp ging uitvoerig in op de geschiedenis en de werkwijze van de Oecumenische Beweging, de belang rijkste activiteit van Protestantse zijde om tot hereniging te komen. Aan het slot van zijn toespraak deed hij een aantal suggesties om ook plaatselijk tot een oecumenische denkwijze te geraken. Hij noemde het gezamenlijk gebed, in teresse voor eikaars eredienst, gezamen lijk dienstbetoon, gezamenlijk bijbel lezen etc. Nuttige discussie Na de pauze ontspon zich tussen pu bliek en de beide geestelijken een boeiende discussie, toen gelegenheid werd gegeven tot het stellen var. vra gen. Men ging bijzonder openhartig te werk. Veel problemen werden ter tafel gebracht en bijna stec-ds kon de domi nee of kapelaan een bevredigend ant woord geven. Soms traden verschillende zienswijzen naar voren. Tegenover de mening van de een stelde de ander zijn niet zelden afwijkend standpunt. Het gemengd huwelijk kwam ter sprake, het godsdienstonderwijs, het bestaans recht van Katholieke of Protestantse standsorganisaties etc. Uit het publiek kwam het idee naar voren om speciaal voor de bespreking van deze aangele genheden aparte gespreksgroepen op te richten, hetgeen zeer goed mogelijk is. Deze bijzonder nuttige en verhelderen de avond werd door kapelaan Stam met een gebed gesloten. STREEKONTWIKKELING TEXEL NOG ENKELE PREMIE-OBJECTEN In een vorig nummer noemden we U enkele zaken, waarop door de Commis sie voor Streekontwikkeling een premie op de aankoopkosten wordt gegeven. We noemen er thans nog een tweetal. Ontsmettingsbakken voor schapen De laatste maanden is weer enkele malen gebleken, dat de rotkreupel on der schapen een hardnekkige vijand is, die telkens op het onverwachts de kop weer opsteekt. Deskundigen zijn van oordeel dat een zeer belangrijke voor zorgsmaatregel het regelmatig ontsmet ten van de hoeven is. Dit kan gebeuren in een betonnen bak, liever gezegd een betonplaat met iage opstaande rand, die gevuld wordt met een ontsmettings middel. Al naar gelang van de omstan- dieheden kunnen de dieren eenmaal in de week of om de paar weken door deze bak worden geleid. Het is duidelijk, dat deze ontsmetting een minimum aan tijd behoeft te kos ten. Met een eenvoudige inrichting kan men bereiken, dat hieraan vrijwel geen handwerk verbonden is. Zij, die een dergelijke bak willen bouwen kunnen een tekening aanvragen bij de land- bouwvoorlichtingsdienst. Op de „bouw kosten" wordt een premie van 25°/o gegeven. Erf verhar ding In het kader van de ruilverkaveling is op enkele bedrijven op ons eiland met subsidie van de Cultuurtechnische Dienst een goed toegangspad naar de bedrijfsgebouwen en een beperkte erf- verharding tot stand gekomen. De voor waarden hiervoor zijn echter zodanig, dat lang niet ieder bedrijf hiervoor in aanmerking komt. Dit houdt speciaal verband met de afstand van de weg tot het bedrijfsgebouw. Verder valt polder Eierland uiteraard buiten deze subsidieregeling. Daar de Commissie voor Streekont wikkeling overtuigd is van het belang van een goede erfverharding is beslo ten een bedrag beschikbaar te stellen om in enkele gevallen een bijdrage in de kosten te geven. Voorwaarde is, dat een naar het oordeel van de landbouw- voorlichtmgsdienst goede erfverharding wordt aangebracht. Verder zullen er waarschijnlijk ook wel enige eisen gesteld worden aan de verdere verzorging van erf en tuin. Een verhard erf, dat ontsiert wordt door alle mogelijke rommel en een ..vervuilde" tuin is een vlag op een bepaald soort schuit De premie zal 25% van de kosten bedragen. Indien U belangstelling hebt, kunt U zich ook hiervoor melden bij de landbouwvoor- lichtingsdienst. C. v. Gr. Wat brengt 1970? Wat zal het komende tiental jaren de luchtvaartwereld brengen? De piloten, die uiteindelijk de toestellen moeten be nannen, zijn er niet zo gerust op. In het hart van Londen, in het grote Piccadilly Hotel, hebben zij onlangs gezamenlijk hun hart uitgestort. Hun grootste zorg wordt gevormd door de plannen, welke nu worden gemaakt voor vliegtuigen, die maar liefst driemaal zo snel als het geluid, dus tussen de drieduizend en vierduizend kilometer per uur kunnen vliegen. Frankrijk en Engeland werken op het ogenblik aan zo'n project, de Concorde. Amerika werkt aan een nog sneller vliegtuig. Verscheidene lucht vaartmaatschappijen hebben al bestellingen geplaatst. Zelfs de KLM heeft zich in Amerika „met alles op de hoogte laten brengen". Rond 1970 moeten deze supersonische vliegtuigen in gebruik worden genomen. Zo wil de industrie het, zo willen de maatschappijen het. En de piloten? Zoals gezegd, zijn zij ongerust. Er zijn in Londen, tijdens de vergadering van hun vakbond, de IFALPA. oftewel Internationale Fede ratie van Vliegers Verenigingen, hartige woorden over gesproken Uit ruim dertig landen waren 450 piloten naar Londen gekomen om, zachtjes gezegd, te protesteren tegen de nieuwe ontwik kelingen. De supersonische vliegtuigen blijken namelijk voor heel wat verras ingen te zorgen. Technici kwamen hierover in Londen interessante dingen zeggen. Het vliegtuig zal bijvoorbeeld tijdens de vlucht dertig centimeter lan ger worden door de enorme wrijvings- hitte, die de aluminium romp doet .groeien" Dat vereist extra voorzienin gen voor de besturing. Bij de hoge snel heden zal ook het zwaartepunt veran deren. Het vliegtuig zal de neiging krij gen om naar de aarde te duiken. Om dit Ie ondervangen, worden de nieuwe supervliegtuigen uitgerust met be weegbare vleugels en staarten. Verrassingen zullen er ook zijn na de start. Twintig minuten moet de klim duren naar de kruishoogte van achttien kilometer. Tussen cockpit en staart zal dan een hoogteverschil bestaan van vijftien meter. Gevolg: geen mens zal zich in de romp kunnen bewegen Ook bochten moeten zeer behoedzaam wor den genomen om te voorkomen, dat de passagiers door de middelpuntvliedende kracht door het toestel worden geslin gerd. En hoe zal het op die verschrik kelijk hoge vlieghoogte staan met de kosmische straling? Dr. Bennett, hoofd van de medische dienst van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, vertelde de verzamelde vliegers wat hun èn de passagiers te wachten kan staan. Een piloot, die vijftig vlieguren per maand zal maken, maakt een goede kans, vol gens Bennett, om jaarlijks 1,5 röntgen aan straling te verzamelen. Dat is ge noeg om hem onder de voorschriften te doen vallen, welke gelden voor mensen die met radio-actieve stoffen werken. Het zou overdreven zijn te beweren, dat de piloten de invoering van de ra- rendsnelle vliegtuigen nu al afkeuren. 1. Bakker-Huizinga 2) 58.33°/o 2. Riteco (12)-Wessels (5) 53.57% 3. dames v d. Heerik-Kooijman 8) 52,98% 4 Kellner-van Lenten 6) 51.19% 5. Dam-Dros 4) 50.60% 6. Bakker-Ran (15) 48.21% 7. Echtpaar Gilijamse (11) 45.83% dames Kok-van Hoorn - (18) 39.29% De volgende drive wordt gehouden woensdag 18 december a.s. INGEKOMEN PERSONEN Jacob Hooij (en echtgenote) van Win kel, Westfr. dijk 28 naar Den Burg, Gravenstraat 5; Reinold J. L. C. Vla ming, van Amsterdam, Pres. Brand straat 24 hs naar Den Burg, Waalder- straat 23; Marie E. Brinkbok (ev. Oetel- mans, van Amsterdam, Haarl. plein 37III naar O 68 Hun bezwaren gelden vooral de onze kerheden. De onbekende moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen bij het vliegen met deze ongehoorde snelheden. Zo zullen de verkeersreglementen in de lucht moeten worden aangepast. Want één ding is zeker: de nieuwe vliegtuigen zullen een volkomen vrije vlucht vóór zich moeten hebben Met dergelijke snelheden is iedere uitwijkpoging tever geefs. Een onbekende factor vormt ook het weer. Nog weinig is bekend over de klimatologische omstandigheden op hoogten tussen dertien en twintig kilo meter. Alle problemen zijn nog niets vergeleken met de allergrootste moei lijkheid, merkte een van de vliegers in Londen op, hoe krijg je ooit in zo'n toestel een passagier? CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 december a.s. worden de moeders van Oudescbild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. SINT NICOLAASBEZOEK TE DE KOOG Donderdagochtend 9 uur hoopt Sint Nicolaas weer zijn jaarlijkse bezoek te brengen aan de kleuterschool van De Koog. Alle moeders van De Koog met kinderen vanaf drie jaar zijn hartelijk welkom. BRIDGEN Uitslag 7de competitiewedstrijd: A.: 1. Mantje-Veenema 1) 56,94°/o 2, Echtpaar Beemsterboer (16) 56,25% 3! Backer-Raven 3) 53,47% 4. Blom-Bruin 9) 52.78% 5. Bos-Grootjen (13) 49.30% 3' - Stolk-Verstegen (10) 48.61% 6V2, Echtpaar Jomversma (14) 48,61% 8. Gebr. v. Sambeek 7) 43.06% 9. Roeper-v.d. Werf (17) 40 97%

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3