bakker bakker Moord op Oudejaarsavond bureaustoeltje Langeveld De Rooij J. G. DEKKER Sint Nicolaas NUTSSPAARBANK TEXEL Organisatiekomite Texel 550 jaar stad Voor de Sint op rijwielgebied naar Gravenstraat 6 dat is uw adres A. BAKELAAR Peerless rijwielhandelaren Texel DROS' MAGAZIJN Banketbakkerij CAREL SCHULTE Nu ook in Nederland CAMP SPECIAL De vanille vla-flip: De choco vla-flip: TEL.2587 GROENEPLAATS 6 DEN BURG heeft wel eens moeilijkheden om een passend geschenk te zoeken I Waarom niet eens een spaarboekje van de ZILVERVLOOT met als extra Rijks- premie van 10°/o. Door de dagelijkse renten krijgt u niet alleen een hoog rentebedrag doch de Rijkspremie neemt ook toe Inlichtingen bij de te Texel Binner.burg 9, Den Burg sio |aar stad (Tentoonstellingskommissie) Verpachting konsumptie-gedeelte tentoonstellingspaviljoen in de periode 6 t/m 17 juni 1964 6 en 7 juni: Muziekkonkoers 10, 11,12 en 13 juni: Middenstands- en agra rische tentoonstelling. 17 juni: Texelse gastcndag Mogelijkheid van evenemen ten op tussenliggende data is niet uitgesloten. Inschrijvers moeten lid zijn van de afd. Texel van de HORECA. Voor buffetten, tafels en stoelen moet zelf gezorgd worden. Inschrijvingen aan: Organi- satiekomité „Texel" 550 jaar stad" (Tentoonstellingskom missie) p/a Raadhuis, Den Burg, vóór 7 december 1963. kinder- en kleuterrijwielen dames- en herenrijwielen enkele en dubbele tassen leren dames- en herenwanten jongens- en kinderwanten en regencaps rijwiel- en zaklampen in soorten bromfiets- en rijwielspiegels enz. Een „uitgekiend" zodanig verstelbaar, dat het precies steun geeft, waar het nodig is. Fabrikaat GISPEN; vanaf 98, Meer dan 75 jaar in de Parkstraat. Sint Nicolaas, sinds kort weer in ons land Vroeg bevend: wat is hier nu aan de hand? Een koelkast kan men kopen hier, Bij welhaast ied're kruidenier Ook vlees en spek in vet en mager, Maar koffie koopt men bij de slager En 't lijkt toch helemaal naar niets Ook bij de kruidenier een fiets Mocht ik in moeilijkheden raken Wie moet zo'n ding dan voor mij maken??? Doch Piet zei: hoor eens even Baas Bent U of ben ik Sinterklaas? Al is het hier een heel vreemd land Verlies toch zelf niet Uw verstand Toen wij zojuist in Holland kwamen Zag jk op alle Peerlessramen De goede spreuk: Koop bij de man die ook repareren kan. Als Sint nu daaraan maar wil denken 't verhoogt de waarde der geschenken. Iets zoetigs eten vele malen, kan leiden tot velerlei kwalen Wilt gij na „de Sint" geen hinder eet iets van al 't lekkers minder Genieten kunt ge zonder spijt, als ge maar let op kwaliteit Sint Nicolaas Wij verwerken uitsluitend le kwaliteit roomboter Wij tonen U gaarne de nieuwe Camp-foundatlon. ZIJ geeft U de Ideale steun, die U bij geen ander elastieken corset kunt ylnden. De Camp Special heeft een verstelbare bulk-rug-steun en le vervaardigd uit niet Irriterend nylon-elasflék luxe broché-stof. eerst een laagje rode jam of limonadedan de vanillevla... en bovenop wat frisse yoghurtI onderaan wat sinaasappel-limonade... den de chocoladevla... en bovenop yoghurt als "top-hlt"l ledereen maakt 't, ledereen smaakt 't: als toetje, twaalfuurtje, tussendoortje l 6. Het duurde niet lang of vier mannen kwamen achterom: Veenstra met twee agenten en een dokter. „Hij is alweer op de been", consta teerde Veenstra. „Hoe gaat het? Wat is er gebeurd?" „Iemand heeft me een oplawaai ge geven. Dat is alles, wat ik weet. Ik liep zo'n beetje heen en weer hier. Opeens zag ik een schaduw, maar voor ik goed en wel wat kon doen of zeggen, had ik die tik al beet." „Nou, ga maar met de dokter mee. Er staat een wagen klaar. Had jij niet een bos sleutels, Hoolwerf?" Gert knikte en haalde rammelend de bos uit zijn zak. Terwijl Gert ze pro beerde op de keukendeur, gaf Veenstra zijn orders. „Hou je revolver gereed en kijk uit je doppen. Je ziet aan De Groot; dat het geen picnic is vanavond". De vijfde sleutel paste en het slot ging vlot open. Samen gingen ze naar binnen en begonnen eerst maar eens enkele lichten op te draaien. In de voor kamer schoven ze het zware overgordijn dicht en nadat z,e het hele huis door lopen hadden, constateerden ze, dat er alleen in een zijkamertje ingebroken was. Een deur van een ouderwetse kast was geforceerd en op de grond lagen stapels papieren. Nieuwgierig bukte Gert zich en nam er een paar in de hand. Hij las het onregelmatige schrift en keek toen op een ander papier. Plot seling kreeg hij meer interesse en nam nog enkele papieren van de grond, die hij bekeek. Na enige tijd zei hij tot de ander: „Heb je gezien, wat dit alle maal is?" Veenstra kwam bij hem staan en keek ook in de papieren. Hij schudde zijn hoofd. „Schuldbekentenissen. Kijk maar: Ondergetekende. K. van Veluw, ver klaart hierbij schuldig te zijn aan A. Goedgeburen de som van één honderd gulden. En hier eentje van driehonderd piek. Allemaal schuldbekentenissen. Weet je wat dit te betekenen heeft?" „Dat ze van al die mensen geld te goed had", constateerde de ander nuch ter. Gert keek hem nadenkend aan. „Jij bent geen Mokummer, he?" „Ik kom van Vlaardingen". „Dat dacht ik al. Dit hier is een tent van een woekeraarster. Vroeger had je ze bij dozijnen in de Jordaan, maar ik wist niet beter of dat gilde was uitge storven. Ik heb indertijd wel eens van die zaakjes aan de hand gehad en af en toe werd er zo'n griet in d'r lurven ge- •pak. Een dubbeltje rente per maand van iedere gulden, dat was het gebruikelijke tarief. En dan hoeven we niet te vragen, wie hier aan het zoeken is geweest". De ander begon te begrijpen. „Waar schijnlijk iemand, die een aardig bedrag schuldig was aan deze tante en er waar schijnlijk lucht van gekregen heeft, dat ze vanavond niet thuis verbleef. Hij heeft z'n schuldbekentenissen gezocht en waarschijnlijk de eerste keer niet gevonden. Gestoord door de komst van de agenten. Heeft natuurlijk ergens van uit een donkere hoek zitten afwachten en toen bleek, dat achter het huis een agent op post bleef staan, is hij in een soort paniekstemming geraakt en heeft zijn kans afgewacht om de agent bij de keukendeur buiten westen te slaan, waarna hij voor de tweede keer is gaan zoeken Wellicht met beter resultaat". „Of hij hield zich de eerste keer in huis verborgen en heeft toen zijn kans afgewacht om De Groot een optater te geven en er van door te gaan". „Dat is natuurlijk ook mogelijk. Dus om te beginnen hebben we een moord. Ver van haar huis, in een ander deel van het land, wordt de woekeraarster Anne Goedgeburen door een revolver kogel vermoord en in haar huis wordt ingebroken en neemt iemand een of meer schuldbekentenissen weg. Daar kan verband tussen die twee gebeurte nissen zitten en ergens in mijn achter hoofd voel ik, dat het een met het an der verband houdt." Veenstra haalde zijn schouders op. „Dat kan natuurlijk mogelijk zijn. Hoe wel, je eerste redenering is ook logisch" Hoolwerf stond met de handen in de zij naar de papieren te kijken. „Nou, we zullen er maar een pakket van maken en bij jullie opbergen. Misschien kun nen we via deze mensen een aanwijzing te pakken krijgen. Je kunt nooit weten" Veenstra stak een sigaret op e/i keek zijn collega nieuwsgierig aan. „Wat kwam je eigenlijk hier doen?" Hoolwerf viel in een stoel neer en accepteerde de sigaret, die de ander hem gaf. „Kijk eens, er is bij ons van avond een moord gepleegd. Een vrouw, die door een familielid van de bus werd afgehaald, is op de Haarlanderweg, tus sen het busstation en de woning van dat familielid, door een revolver- of geweerkogel doodgeschoten. Dit laatste moet de sectie nog uitmaken. De dader moet goed op de hoogte geweest zijn van de situatie ter plaatse, want ten eerste is het oudejaarsavond en dan pleegt men in onze conrteien vuurwerk af te steken, zowel op de openbare weg als in het park, dat langs de Haarlan derweg loopt. Er is dus al veel lawaai en het geweer- of revolverschot is mee opgegaan in de ontploffingen van don derbussen en ander vuurwerk. In de tweede plaats heeft de moordenaar zich strategisch opgesteld, want volgens mij heeft hij in het park achter een boom gestaan, ter hoogte van een straatlantaarn, zodat hij zijn slachtoffer goed in het vizier kon krijgen. Na zijn daad gepleegd te hebben was het voor hem een koud kunstje om ongemerkt en ongezien te verdwijnen. Tenslotte is het donker en het schot is niet opge vallen door de herrie van het vuur werk". De ander had aandachtig geluisterd. „Zo, zo. Dat wijst er dus op, dat de dader iemand uit jullie omgeving moet zijn. Naar alle waarschijnlijkheid geen Amsterdammer. Dus snap ik nog niet, wat je hier, in haar woning denkt te vinden." „Ik ben nog niet uitgesproken. We hebben haar tas en koffer geïnspec teerd. Er zat een kistje met juwelen in en al heb ik van die dingen niet veel verstand mijn salaris is niet toerei kend om zoiets voor mijn vrouw te kopen ik begreep toch wel, dat het niet bepaald artikelen uit de Hema zijn. Wrat bewoog die vrouw om dit kapitaal aan sieraden mee te nemen naar Dor ringen, waar ze alleen maar een week eind gaat logeren?" „Weet ik het". Veenstra haalde zijn schouders op. Weinig geïnteresseerd vervolgde hij: „Misschien heeft ze haar geld op deze wijze belegd en sleept ze het overal met zich mee". „De mogelijkheid bestaat natuurlijk. Ik heb wel eens van dergelijke metho den gehoord. Maar ik heb aan dit alles niets. Dat familielid kon ook al geen verklaring geven. Hij zelf kan het niet gedaan hebben, want hij liep naast haar en droeg de koffer." „Is dat bewezen?" „Nee, dat niet. Jij denkt natuurlijk: op die eenzame weg heeft hij haar even met een of ander smoesje alleen gela ten, is gauw naar het park gegaan en heeft haar vandaar neergeschoten, om dan als de wind weer terug te keren. In theorie is dat natuurlijk mogelijk. Dat is te onderzoeken. Maar de man in kwestie lijkt me veel te sloom om zo iets geraffineerds te ondernemen. Even wel, we kunnen met deze mogelijkheid toch nog wel even rekening houden. Maar laat ik verder gaan. Ik wist dus alleen, dat ze uit Amsterdam afkomstig was. Ik kreeg haar adres en als oud- Mokummer weet ik, dat dit de Jordaan is. Min of meer een linke buurt. Mis schien, dacht ik, is daar dan wel de sleutel te vinden." (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4