Cjrocn <2warts jexcls in het harL, Geen leeszaal in Cultureel Centrum Wie ringde oeroude Texelse Scholekster Nieuw G.S.W.-gebouw „De Boogerd" in gebruik genomen Raad kwam bijeen Texelse emigrant vroeg ons VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 77e JAARGANG No. 7819 T E X E LS E «COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rood Boek-, Kantoorboek- en Fotohnndel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank: Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Tijdens de woensdagmiddag in het Polderhuis te Den Burg gehouden vergadering van de Gemeenteraad is uitvoerig gediscussieerd over het door het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk ontworpen variant plan voor de L.T.S. Zoals bekend wil men de gymnastiekzaal van de te bou wen L.T.S. uitbreiden tot een cultureel centrum. Hiermee konden de raads leden akkoord gaan, maar men voelde er weinig voor om de te stichten leeszaal-bibliotheek te Den Burg van dit projekt deel te laten uitmaken. De meeste raadsleden waren van mening, dat een dergelijke leeszaal in het cen trum van Den Burg thuishoorde om behoorlijke belangstelling van de zijde van het pubhek te kunnen trekken. Men hechtte tenslotte goedkeuring aan het variant-plan, zonder de leeszaal-bibliotheek. Het plan om een bibliotheek leeszaal te vestigen staat nu op zichzelf wat met zich meebrengt, dat de verwerkelijking ervan nog wel geruime tijd in beslag zal nemen. Het variant plan gaat zonder bibliotheek 225.000.vergen. De voorzitter, burgemeester C. De Koning, deelde de bezwaren van de raadsleden om de bibliotheek in het culturele centrum onder te brengen niet. Hij meende dat de belangstelling voor de leeszaal juist gunstig zou zijn door de onmiddellijke nabijheid van enkele scholen Vooral als Den Burg te zijner tijd 6 - 7000 zielen zal tellen, ligt de bibliotheek in het cultureel centrum voldoende centraal. Wethouder Th. R. ■Hin was er mèt de Rijksinspectie voor het Bibliotheekwezen van overtuigd, dat het bezoek aan een bibliotheek buiten het centrum van Den Burg niet bijzonder groot zou kunnen zijn. In de ongunstige ligging van de bibliotheek zou ook geen verandering komen, om dat men niet voornemens is Den Burg naar het zuiden uit te breiden. De heer Westerlaken meende, dat het bedrag, dat nu aan een cultureel cen trum besteed gaat worden, wellicht beter aan het zijn inziens nóg meer noodzakelijke zwembad gespendeerd kan worden. Voorzitter deelde mee, dat de zaak zó eenvoudig niet lag. Het een gaat overigens niet ten koste van het ander. Met de zwembadplannen is men op het ogenblik druk doende. Schoolmelk Ook rond de schoolmelkverstrekking ontstond een uitgebreide discussie. In verband met het wegvallen van de rijks subsidie voor de schoolmelkverstrek king per 1 januari 1964 zal de bijdrage van de ouders van 30 tot 35 cent per liter moeten stijgen. B. W. waren van mening, dat deze verhoging niet ten laste van de ouders moet komen maar van de gemeente, teneinde te voorkomen dat het verbruik van schoolmelk zal teruglopen. Voorgesteld werd de ge meentelijke subsidie met ƒ2000,te verhogen tot ƒ12.000,per jaar. Dit was de opvatting van de meerderheid van het college van B. en W De heer Hin was echter van oordeel, dat de ver hoging met vijf cent door de ouders moest worden gedragen. Vanaf het be ging van de schoolmelkverstrekking in oktober 1956 heeft de ouderbijdrage steeds ƒ0,30 per liter bedragen. Sedert dien zijn veel loonsverhogingen toege kend en zijn de inkomsten belangrijk groter geworden. Ook de prijzen van levensmiddelen zijn de afgelopen zes jaar aanmerkelijk gestegen. In 1956 be droeg de prijs van losse melk ƒ0,36 per liter; thans ƒ0,46. Deze omstandigheden rechtvaardigen naar de mening van de heer Hin een verhoging van de ouder bijdrage met 5 cent per liter volkomen. Hij meende dat de betrekkelijk geringe verhoging van ƒ1,60 per kind per jaar geen ongunstige invloed zal hebben op de deelneming aan de schoolmelkver strekking. Mevr. Koning-Bruin was het met de zienswijze van de heer Hin niet eens. Zij meende dat een belangrijk deel van de ouders, die straks vijf cent per liter melk meer moeten gaan betalen, zullen wordep afgeschrikt. Vooral hen voor wie het betalen van het oude bedrag toch al bezwaarlijk was. Mevr. Koning meende dat juist de kinderen, die de schoolmelk het meest nodig hebben, de dupe van deze prijsverhoging zullen worden. Mevr. Koning vreesde een sterke daling van het verbruik van schoolmelk wan neer de gemeentelijke subsidie niet zou worden verhoogd. De heer J. Daalder deelde deze vrees in het geheel niet. Hij kon zich niet voorstellen, dat ouders hun kinderen de schoolmelk zouden onthouden om vijf centen verschil. Mevr. Koning voerde aan, dat de kin deren in het algemeen niet zo verzot zijn op de schoolmelk en dat ze deze in veel gevallen toch drinken op aandrang van de ouders. Bij een prijsverhoging zou het enthousiasme van de ouders wel eens net iets minder kunnen wor den, waardoor het kind zijn zin kan doordrijven en geen schoolmelk meer drinkt. Mevrouw Koning voorspelde dat zeker het schoolmelkverbruik met minstens 10°/o zal zakken, wanneer de subsidie van de gemeente niet zal wor den verhoogd. De heer S, Keijser meen de daarentegen dat het verschil van ƒ1,60 per jaar geen flesje verschil zal veroorzaken. Het langdurige geharre war mocht de standpunten niet dichter bij elkaar brengen. Tijdens de stemming spraken mevr. Vrijdag-Keijser en de heren Van Schoonhoven, Hin, Wester laken, Keijser en Daalder zich tegen de subsidieverhoging uit. Het voorstel van B. W. werd dus aangenomen met slechts drie stemmen meerderheid. Strandtelefoon Tijdens de vergadering kwam ook de noodzaak van de telefoontoestellen op het strand ter sprake. 'De heer J. J. Westdorp stelde voor in plaats van een telefoon, een mobilofoonapparaat aan te brengen. Dit geeft aanmerkelijk min der moeilijkheden en een mobilofoon kan voor beperkte tijd voor 70,per maand van de PTT worden gehuurd. Voorzitter beloofde de mogelijkheden te zullen onderzoeken. Mevrouw A. Stiggelbout-Huisman, mevr. M. G. Grisnigt-de Kooker en de heer P. Vermeulen werden benoemd tot bestuursleden van de Sociale Dienst. De heer C. H. Roeper werd benoemd tot commissaris van de N.V. T.E.M. Als afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde van de raad naar de in 1964 te houden algemene vergadering van de N.V. T.E.M. werden resp. de he ren J. J. Westdorp en A Dros Bzn. be noemd. Het aantal bestuursleden van de Stichting tot bevordering van het land en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel voor het tijdvak van 1 januari 1964 tot en met 31 december 1967 werd gehandhaafd op 13. Voorts werden de heren F. L de Grave en de heer A. Dros Bzn. benoemd als bestuursleden van dezelfde stichting. Als vertegen woordigers in het bestuur werden de heren W. Bulder, S. de Vries en J. H. Schaag gekozen. De heren C. De Koning, mevr. J. M. A. C. Swarthof-Voorvelt, mevr. F. M. de Wijn-Jonker, mevr. M. Kikkert-Lap, mevr A. Dros-Koorn en mevr. J. Ko ning-Bruin werden herbenoemd als be stuursleden van de Stichting Nijver heidsonderwijs voor meisjes op Texel. Als vertegenwoordigers in het bestuur werden mevr. J. Wassenaar-Wilmink en de heer J. H. Schraag gekozen. Voor mevr. J. C. Mantje-Bloos, die bedankte als lid van het centraal be stuur van de Stichting Cultureel Werk Texel werd mej. A. G. Luysterburg ge kozen. Conform de aanbeveling werden de heren Jac. Roeper Johzn., Ant. Bakker Hzn. en mevr. A. M. Ran-Keijzer be noemd tot bestuursleden van het alge meen weeshuis. Uitbreiding Sint Jozefschool De raad besloot voorts mee te werken aan de uitbreiding van de R.K. Sint Jozefschool te Den Burg. Het gebouw zal moeten worden uitgebreid met een negende en tiende leslokaal. De fietsen stalling zal worden verplaatst en ver groot en aan de school zal eeh aula en een dubbel vaklokaal voor handen arbeid worden toegevoegd. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed om 17 woningen met onder grond over te nemen van de Nutsbouw- stichting Texel om deze over te dragen aan de woningbouwvereniging Texel. Ter financiering werd de woningbouw vereniging een voorschot toegekend. Met het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting op bals en danspartijen e.d. te verlagen van 50 tot 25% kon niet ieder zich verenigen. De heer Westerlaken vond de verlaging te sterk. Gaarne had hij een verlaging tot 35% voorgesteld gezien. Dat stemde overeen met de situatie op het vaste land, zo meende hij. De voorzitter wees er op, dat de exploitanten op Texel voor belangrijk hogere kosten staan. De heer Westerlaken vond het niet juist, dat enerzijds de reinigingsrechten worden verhoogd en anderzijds de belasting wordt verlaagd. Het voorstel werd in stemming gebracht en de heren Wester laken en Daalder stemden tegen. Mevr. Vrijdag-Keijser vertoefde op dat mo ment buiten de raadzaal, zodat zij geen stem uitbracht. Rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer Zwan op een smal stukje straat nabij het postkantoor van De Koog. Hij zou daar gaarne eenrichtingverkeer willen zien ingesteld De voorzitter voelde daar wel iets voor en beloofde het de deskundigen voor te zullen leggen. De heer Westerlaken wees er op, dat de laatste werkzaamheden aan de riool- zuiveringsinstallatie te De Cocksdorp moeten worden uitgevoerd vóór de winter invalt. Hij verzocht de elektri- ciën, die de laatste hand aan het pro jekt moet leggen tot spoed aan te willen dringen. De heer A. Dros vroeg of op Texel ook de goedkope woningen (ƒ14.000, kunnen worden gebouwd. Voorzitter deelde mee, dat reeds één vergunning is afgegeven. De vraag van de heer Dros gaf aanleiding tot geanimeerde discus sie over de bouwmogelijkheden op Texel. De heer Daalder zou gaarne enige bejaardenwoningen te De Koog zien. Dit in verband met het ontruimen van de Vogelmient. Weliswaar is hiervoor vervangende woonruimte gebouwd, maar voor bejaarde mensen is het be zwaarlijk naar een dergelijk groter huis over te gaan. (Wegens plaatsruimtegebrek werd dit verslag op het laatste moment drastisch ingekort. Voor de minder fraaie conse quenties daarvan, bieden wij onze ex cuses aan Red.) ONZE ABONNEMENTSPRIJS Anders dan de dagbladen, die hun tarieven reeds verleden maand verhoogden, zullen de plaatselijke nieuwsbladen, en daarmee ook de Texelse Courant, de helaas noodzakelijke verhoging van hun abonnementsprijs per 1 januari 1964 laten ingaan. De Texelse Courant gaat per die datum 2,65 per kwartaal kosten. Wij verzoeken de abonnees, die per giro plegen vooruit te betalen, hiermede rekening te willen houden. Dir. Texelse Courant. DONDERDAG 19 DECEMBER: KERSTZANGSAMENKOMST IN DE N.H. KERK Komt allen tesamenDit oude vertrouwde Kerstlied is het eerste dat door allen zal worden gezongen op de kerstzangsamenkomst in de N.H. Kerk te Den Burg op donderdagavond 19 december a.s. De organisatoren leggen er de na druk op, dat deze kerstzangdienst voor ieder toegankelijk is: alle gezindten en ook buitenkerkelijken. Om half acht zullen alle kerkklokken luiden en gaat de kerk open. Het pro gramma zal zeer afwisselend zijn met orgelspel, koorzang en beurtzang. Ook zal een door de heer C. Rijf samenge steld kinderkoor optreden. Muzikale medewerking verleent het Kon. Texels Fanfarecorps. Het programma van de avond wordt in de Texelse Courant van a.s. dinsdag vermeld. Het j.l. dinsdaq qeopende nieuwe GSW-qebouw achter de Alqemene Be- qraatplaats aan de Koqerstraat. Er achter het oude qebouw. Talrijke personen zijn dinsdagochtend getuige geweest van de officiële inge bruikneming van de Sociale Werkplaats „De Boogerd" aan de Kogerstraat ach ter de Algemene Begraafplaats. De plechtigheid werd verricht door de heer A. J. W. v.d. Does, contactambte naar van het Ministerie van Sociale Zaken. Burgemeester C. De Koning verwel komde in het oude gebouw nabij de nieuwe werkplaats een uitgebreid ge zelschap, waaronder zich de meeste Raadsleden, Wethouders en vertegen woordigers van Sociale Dienst en Ge meentewerken bevonden. Nadat de heer A. J. W v.d. Does de sleutel in het slot van de ingang van het nieuwe gebouw had omgedraaid en daarmee de plechtigheid verrichtte, konden de aanwezigen zich een indruk vormen van het weliswaar sobere, maar zeer ruime en practisch ingerichte G.S.W.-gebouw. In zijn openingswoord richtte de heer v.d. Does zich speciaal tot dege nen, die in het nieuwe gebouw werk zaam zullen zijn. Hij noemde de ope ning van dit gebouw een belangrijk mo ment, waarnaar zeer lang is uitgezien. In 1961 werd op deze plaats het werk in GSW-verband begonnen met het stichten van een plantentuin. Men heeft nu het oude gebouw kunnen verlaten en dit nieuwe in gebruik genomen. Het is echter een begin. In de toekomst zal het GSW-complex zeker nog meer worden uitgebreid. De heer V.d. Does had veel waardering voor het gemeentebestuur van Texel, dat blijk geeft het juiste begrip te hebben t.a.v. het sociaal werk. De heer v.d Does herdacht wijlen de Een dezer dagen ontvingen wij van onze abonné, mevr. W. Donker-van Strien, 9 Byron Road, Hamilton, Nieuw Zeeland, het volgende briefje: Hamilton, 25 nov. 1963, „Geachte Redactie, Als oud-Texelaars vonden we het zó leuk onder de dagelijkse rubriek „The record makers" in „The Waikato Times" het bijgaande be richtje aan te treffen, dat ik niet kon nalaten U dit even op te zen den. Misschien iets om in de Texelaar te plaatsen. Aan u om uit te vinden wie deze vogel geringd heeft! Met Hoogachting, (uw nog steeds trouwe lezeres), W. Donker-v. Strien" Het krantenknipsel, waarop het in de brief bedoelde bericht voorkomt, druk ken wij hierbij af. Zoals de lezers uit het prentje kunnen opmaken, wordt ge sproken over uitzonderlijke hoge leef tijden die bepaalde vogelsoorten hebben bereikt. In dit verband wordt ook een Oystercatcher (scholekster of „lieuw") genoemd die in december 1957 was ge vonden in Engeland, in het graafschap Suffolk. Het dier bleek in juni 1929 op Texel geringd te zijn. Het blad vindt deze leeftijd, 28 jaar en negen maanden, een rekord. Het is ons gelukt, tc achterhalen wie de bedoelde scholekster in 1929 ringde. De heer G. J. de Haan, directeur van het Texels Museum, kon ons uit de ringverslagen van 1957 voorlezen, dat het ringnummer van de scholekster 61.322 was. Met dit belangrijke gegeven wendden we ons vervolgens tot het Vogeltrekstation te Arnhem, waar de heer B. Speek ons kon vertellen, dat een zekere Prof. Dr. J. J. Blanksma de vogel op 22 juni 1929 van een ring voor zag op de vogelbroedplaats „De Bol" in de polder Het Noorden. De scholekster werd op 1 december 1957 dood gevon den in de buurt van de plaats Pakefield in het graafschap Suffolk in Engeland. Het dier was, ondanks zijn enorme THE RECORD MAKERS O' THOSE B'kDS AöOJT V)AflCM UiFOAMATON tS *y>JL»BLC, THE CARRION CROW 16 Tht ONLY PAOVIN CENTENARIAN THOUGH IN WAT I960 A COCKATOO «AS REPORTED I TO HAVC ATTAiNEO 100 TEARS. 1hE OU>E6T WILD SEA BIRD. ACCOROlSGTO AN AUTHENTICATED RECORD IS 26 YCAA& 9 MONTHS ADA AN OYSTEACATCHEA, FOUND IN SUFFOLK. N DECEMBER IS5T tT HAD BEEN RINGED AT TEm,tNTMt NETMIALANDS, tN JJNE IM0. leeftijd toch nog op onnatuurlijke wijze aan zijn eind gekomen, want het vogel lijkje toonde een schotwond De heer Speek vertelde ons dat 28 jaar weliswaar een zeer hoge leeftijd is voor een scholekster, maar nog geen re kord. Enige jaren geleden werd een scholekster opgevangen die 34 jaar te voren. in Duitsland was geringd en ondanks deze leeftijd zelfs nog broedde! Om te vergelijken: Van 34 geringde en teruggemelde scholeksters werden 6 stuks 10 jaar of ouder en 3 stuks 15 jaar of ouder. Van de overige 28 vogels wer den er 19 niet ouder dan slechts één jaar. De 28-jarige scholekster mag dus wel een bijzonderheid worden genoemd. In de ringverslagen komen overigens veel buitensporig hoge vogelleeftijden voor. Zo werd vorig jaar op Vlieland een kokmeeuw gevonden, die een dertig jaar oude ring droeg. Ook is eens een 32-jarige zilvermeeuw gevonden. heer J. J. Westdorp, die zich zeer heeft ingespannen bij het uitvoeren van de plannen om te komen tot een sociale werkplaats. Ook de Texelaars hebben de juiste houding tegenover deze in stelling ingenomen. Men begrijpt dat men het te doen heeft met mensen, die ondanks hun beperkingen, een taak te vervullen hebben. De benaming „kneus jes" is dan ook zo goed als uitgestorven. Spreker meende dat Texel op dit gebied ver op andere plaatsen vooruit is. Ook de naam van de heer P. Bakker, die een groot aandeel heeft gehad bij het stichten van de tuin en de werkplaats, noemde de heer V.d. Does met waar dering Degenen onder zijn gehoor, die straks hun taak in het nieuwe gebouw gaan verrichten, riep spreker op om er voor te waken dat het op de juiste wijze gebeurt De genodigden maakten daarop van de gelegenheid gebruik om een rond gang door het gebouw te maken. OVERDENKING: ONTMASKERING We hebben de „Ouwe Sunderklaas" weer achter de rug. De grimmen zijn afgelegd. We hebben even het spel van een ander gespeeld. Het masker dat wij hebben opgezet, heeft ons uiterlijk ver borgen. Maar vreemd genoeg is door datzelfde masker ons innerlijk geopen baard. In het opzetten van een bepaald kop, het uitspreien van een bepaalde figuur heeft men ons iets laten zien wat er inwendig in de speler voor gedachten leefden. Zo is deze „maskerade" tegelijk verhullend en onthullend. Onthullend hoe „men" over bepaalde gebeurtenis sen denkt. Aan de uitbeeldingen kan je zien hoe hoog een bepaalde kwestie zit Verhullend onthullend. Of beter mis schien onthullend verhullend. God komt met Kerstmis op aarde. Hij „incarneert". Hij doet „vlees" aan. Hij is mens geworden en heeft onder ons gewoond. Maar wij hebben Zijn heerlijkheid niet herkend. Ik heb op 12 december ook heel velen niet herkend, die mij wel bij name heb ben aangesproken. Maar ik heb wel mogen herkennen wie op 25 december verhuld kwam, om mij bij name te noemen. Dit verborgen komen van God is echter ook onthullend over Zijn ge dachten. Blijkt daar immers niet uit, dat Hij aan ons gedacht heeft in onze duisternis en schuld? Wordt het niet onthullend klaar, dat doordat God gemaskerd op aarde rond loopt, wij ons grote „demasqué" be leven? Dat wij te kijk worden gesteld, ont maskerd als „vlees", stof, schepsel? Wordt het niet onthullend klaar, dat God ons uitnodigt om Zijn spel mee te spelen en onszelf te ontdekken als Zijn kinderen, Zijn schepselen. Als wij deze ontmaskering vieren, hebben wij niet de roes uit te slapen van een kunstmatig verwekte blijd schap. Maar dan ontdekken wij wat werkelijke blijdschap is. God met ons. Emanuel II. v. Bilderbeek ADVENT voor mevrouw Kennedy O vrouw, ween niet, leg uw verdriet in d' hand van God. Zie, achter 't kruis 't verrezen huis in 't nieuwe land. Hebt nu geloof en houdt u doof voor 't blinde lot. Weet, uit u sproot het zaad, dat brood wordt in Gods hand. Zalig, die geeft, want Jezus leeft, en wü met Hem. Jan C. Brouwer.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1