a iiS#1 IK VVV afd. De Cocksdorp vergaderde BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF AGENDA FILM-NIEUWS Zijn conditie liet te wensen over Dinsdagavond vergaderde de afdeling De Cocksdorp van de V.V.V.-Texel in het theehuis „De Molen" te De Cocksdorp. Voorzitter, de heer J. van Hecrvvaar- den, verwelkomde een klein aantal belangstellenden. Secretaris G. Bakker las een beknopt jaarverslag voor. Uit zijn financieel verslag bleek dat de afdeling over een saldo van ƒ38,16 beschikt. De heren M. Boon en T. de Graaf bevon den de financiële administratie in orde. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer J. Graaf en de dames G. M. Langeveld en D. B. Tromp gekozen voor de aftredende bestuursleden Bakker, Bennekom en Van Eldik. De heer J. van Hcerwaarden werd herbenoemd. Tijdens de rondvraag werd de nood zaak van een telefoon aan het strand nog eens benadrukt. Gebleken is dat de aanleg van een telefoon aanmerkelijk meer kosten met zich meebrengt dan werd verwacht. Dokter Siebenga stelde voor een mobilofoon aan te brengen. Een dergelijk toestel kan voor 70, per maand van de PTT v/orden gehuurd en het bezwaar van het aanleggen van een kostbare kabel vervalt. Contributieverhoging? De heer Dekker, directeur van de V.V.V. Texel hield zijn traditionele in leiding. Hij zag terug op een goed sei zoen en toonde het succes aan van de advertentieactie in buitenlandse kran ten. Vooral de Duits-talige editie van het V.V.V.-blad is voor velen aanleiding geweest naar Texel te gaan. Ook in De Cocksdorp kondigde de heer Dekker de instelling van een logies-informatie- dienst aan. De V.V.V.-directeur bereid de zijn gehoor ook voor op een moge lijke stijging van de contributie in de naaste toekomst. V.V.V. staat voor steeds hogere kosten. Het drukwerk wordt duurder, de portokosten stijgen evenals de lonen. Naar schatting zal men rekening moeten houden met een vermeerdering van deze kosten met 10 - 20°/o. De heer Oosterhof pleitte voor het stichten van een informatiepost in pol der Eierland. De heer Dekker zag de wenselijkheid daarvan in, maar wees op de enorme kosten, die dergelijke posten meebrengen. Hij zag vooralsnog geen financiële mogelijkheden. De heer Van der Kooi wilde graag papierbakken in De Cocksdorp zien. De heer Westdorp betoogde dat de Rijksoverheid moet inzien, dat de ge meente Texel als recreatiegebied moet beschikken over een extra uitkering Ullllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiii Zaterdag 14 december Den Burg. Eben Haezer, 15.00 uur, Huwelijks cursus. Inleider: ds. Froentjes Zondag 15 december Den Burg, Sociale werkplaats aan de Burgwal, 13.30 uur, start Hcrfstwandeltocht. Dinsdag 17 december Den Burg, Casino, 20 uur, adventsavond Plattelandsvrouwen, afd. Texel. De Cocksdorp, „De Hoop", 20 uur, advents avond Plattelandsvrouwen, afd. De Cocksdorp. VVoeusdag 18 december Den Hoorn, Loodsmanswclvaren, 20 uur, V.V.V.-vergadering. Den Burg, De Zwaan, 20 uur, kerstviering R.K. Vrouwengilde. Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20 uur, bridge-drive. De Cocksdorp, De Hoop, adventsmiddag voor bejaarden aangeboden door de Plattelands vrouwen, afd. De Cocksdorp. Donderdag 19 december Den Burg, Huize „St. Jan", viering 10-jarig be staan R.K. Arbeidersvrouwen. Den Burg, N.H. Kerk, 20.00 uur, Kerstzang- samenkomst. Vrijdag 20 december Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 - 0.5.00 uur, stoppelvergadering. Ook vrouwen worden uitgenodigd lxd van de Baardenclub te worden. „De Zoon van Ali Baba" is de titel van de film, die zaterdagavond en zon dagmiddag in het City-theater te Den Burg wordt vertoond. Kashma Baba, de zoon van Ali, is cadet bij de Keizer lijke Militaire Academie, waar hij goed kan opschieten met Mustafa, maar voortdurend in onmin leeft met Hussein, de zoon van de Kalief van Bagdad. Op de duur is deze verhouding in bittere vijandschap ontaard en in dit opzicht volgen de zoons het voorbeeld van hun vaders De Kalief kan het niet verkrop pen dat Ali Baba zo rijk is en op allerlei manieren tracht hij een deel van de rijkdom tot zich te trekken. Het komt tot strijd, die uiteindelijk aan de deugdzamen de overwinning brengt. Personen van veertien jaar en ouder kunnen dit sensationele Oosterse ver haal gaan zien. Zondag- en maandagavond kunnen de bioscoopbezoekers James Dean zien in een van zijn beste creaties. In de film „Botsende jeugd" zien we hem als Jim Stark, die gebukt gaande onder omstan digheden thuis in staat van rebellie komt jegens de maatschappij. De moei lijkheden ontstaan als hij zich tracht aan te sluiten bij een jeugdbende en gedwongen wordt te tonen wat hij waard is. Er vallen doden als de politie de bende oprolt. Jim heeft echter zijn hart verloren aan Judy (Nathalie Wood) en na een reeks avonturen blijken de ouders van Jim hem beter te gaan be grijpen. Woensdagavond 8 uur kan men ten slotte de film „Ik heb gezondigd" gaan zien, waarin Carroll Baker als de novice Teresa de hoofdrol speelt. In het jaar 1812 leverden de Engelsen op Spaanse bodem slag tegen de terugtrekkende legers van Napoleon. Kapitein Stuart is gewond en wordt in het klooster ver pleegd, waar hij het hart van Teresa wint. Teresa wil het niet tot een hu welijk laten komen, omdat zij meent dat zij ongeluk brengt over allen tot wie haar hart uitgaat. Zij keert terug naar haar klooster en doet boete... De leeftijdsgrens is veertien jaar. uit het gemeentefonds. Eerst dan zal het mogelijk zijn tal van noodzakelijke voorzieningen te treffen, waaronder strandbewaking, verbreding van wegen. Zo men niet op deze wijze over extra middelen kan beschikken, zal men tot het heffen van logeerbelasting moeten overgaan. Olie en gas Men vroeg zich af welke veranderin gen op Texel gaan plaatsvinden ten gevolge van eventuele olie of aardgas- vondsten. De heer Dekker was van me ning, dat het opstellen van enkele boor torens zeker geen afbreuk zou doen aan de aantrekkelijkheid van het eiland. Dat zal wel het geval zijn wanneer deze aangelegenheid in de publiciteit wordt gebracht op een wijze zoals dat momenteel o.a. ten aanzien van Schier monnikoog geschiedt. WEER 2000 KG SPRINGSTOFFEN NAAR TEXEL Texel gaat steeds meer belangstelling van de zijde van oliemaatschappijen trekken Gisteren zijn weer 2000 kg. springstoffen naar het eiland overge bracht en opgeslagen in een bunker. Ditmaal was het een Franse firma, die in opdracht van een (onbekende) olie maatschappij naar Texel is gekomen om een uitgebreid seismografisch onder zoek te beginnen. De firma is gevestigd te Parijs onder de naam Bureau Re- cherge du Petrol, afgekort BRP. De gevaarlijke lading is opgeslagen in een bunker nabij het Texels Museum in de Dennen aan de Gerntslanderdijk. Op het laatste ogenblik z;jn de Texelse aan nemers Daalder te De Cocksdorp en Witvliet Westerlaken te Oudeschild gereed gekomen met de restauratie van een van de oude Duitse keukenbunkers. IJzeren deuren maken het onmogelijk, dat de springstoffen door onbevoegden kunnen worden bereikt. Waarschijnlijk zal vandaag een ploeg technici en an dere deskundigen arriveren, om het seismografisch onderzoek ter hand te nemen. Het ziet er naar uit, dat ook deze naspeuringen langs de kuststrook zullen worden gehouden Het is be kend, dat de BRP beschikt over een ge charterde helicopter, die ten behoeve van het onderzoek zal v/orden gebruikt, De toenemende activiteit van ver schillende oliemaatschappijen heeft ook enkele mensen naar Texel getrokken, die voor hun opdrachtgevers de ont wikkelingen nauwlettend gadeslaan. Deze bedrijfsspionnen zijn er voorlopig op uit om Texel te leren kennen, waar door zij, wanneer de onderzoekingen van de concurrerende maatschappijen in een verder stadium zijn, hun naspeurin gen makkelijker te kunnen verrichten. Dit schijnt overigens een normale gang van zaken te zijn. Hetzelfde is op Schiermonnikoog en Ameland gebeurd, waar momenteel diverse heren bezig zijn iets te weten te komen over de re sultaten van de metingen en proefbo ringen, die daar, zoals bekend, in een verder gevorderd stadium zijn. VERTROKKEN PERSONEN Joseph J. van den Broek en Ralph Steenhard, van H 131 naar Katwijk, Wassenaarseweg 75; Harmannus Flik- kema, van H 131 naar Amerongen, Pr. Hendriklaan 7; Henricus J. M. de Cocq, Antonius C. Broekestein, Marinus de Waard, van H 131 naai Den Helder, Buitenhaven 5; Gerardus D Meyer, van H 131 naar Geleen, Narcissensingel 35; Theo Dijt, van Oostedend, Oesterstraat 21 naar Krabbendijke, Beatnxlaan 17; Margaretha Spaans, van Oudeschild, De Ruyterstraat 74 naar Alkmaar, Snaar- manslaan 56; Elisabeth A. Witte (ev. Kuijper) van Den Hoorn, Herenstraat 57 naar Den Helder, Fregatstraat 39; Adriaan M Noorland, van Den Burg, salonwagen a.d. Hollewal, naar Zwolle, salonwagen t.o. Diezerink 74. DROOGTRAINING Als de vorst aanhoudt, gaat zaterdag de droogtraining voor schaatsers o.l.v. de heer J. de Vries in de Dennen niet door. Rubber zaklantaarn waterdicht, spotkoopje 3,75 TEL 2767 WtVERSTR. 15-19 OEN BURG NA-DOORLICHTING T.B.C. OP 16, 17 EN 18 DECEMBER A.S. Met het na-onderzoek voor de deur, willen wij hen, die daarvoor een oproep hebben ontvangen nog eens op het hart drukken, vooral geen verstek te laten gaan. In oktober j.l. zijn enige belangrijke ziektegevallen aan het licht gekomen; weliswaar niet in hoofdzaak t.b.c.-ge- vallen, doch zij geven niettemin te den ken. Uw komst is in Uw eigen belang, doch ook een gemeenschapsbelang. Dit laatste voornamelijk, omdat een niet- ontdekt t b.c.-geval zich in de gezonde gemeenschap kan uitbreiden als een olievlek. Onderzocht worden dus de borstor- ganen op t.b.c., doch ook op andere ziekten, zoals hartziekten, longkanker etc. De toename van de laatste ziekte is verontrustend. Voor een spoedige gene- eing is het ook hier van belang, dat de afwijkingen snel worden ontdekt. Mededelingen: a. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon; vormen deze kosten werkelijk een bezwaar, dan kan worden vol staan met betaling van een lager bedrag. b. betaalt U met gepast geld; c. personen geboren na 1 oktober 1949 worden niet onderzocht. Het keuringsschema maandag 16 december 15 00-15 15 u. Spang, hoeve „Varia"; 16 15-18.00 u. Den Burg, Witte Kruisgeb. 19.00-21.00 u. Den Burg, Witte Kruisgeb. Dinsdag, 17 december- 8.30- 9 30 u. Oudeschild, Dorpshuis 10.15-10.30 u. P.H. Polder, H. G. Timmer 11 15-12.00 u. Den Hoorn, Dorpshuis 14.00-14.15 u. K I. Station, Z.-Haffel 15.00-15.15 u. De Westen, D. W. Keijser 16.00-16 15 u. Gerritsland, J. Verseput 18.15-19.15 u. Oosterend, Geb. v. Chr. Belangen 19.50-20.05 u. Oost, oude school. 20.45-21 05 u. De Waal, Dorpshuis Woensdag 18 december: 10.00-10.30 u. De Cocksdorp, De Hoop, 11.10-11.30 u M-Eierland, oude school 12.10-12.30 u. Z.Eierland, vliegveldpav. 14.30-15.45 u. De Koog, Dorpshuis. STREEKONTWIKKELING TEXEL NOGMAALS PREMIEVERLENING Naar aanleiding van enkele vragen nog het volgende. Premie Erfverharding. Er zijn hiervoor al een aantal aan vragen binnen gekomen. Daarbij is veelal de vraag gesteld welke eisen aan de erfverharding worden gesteld. Na onderling overleg menen wij het volgende te kunnen mededelen. Een eenvoudige verharding, waarbij het erf met puin of slakken „moddervrij" wordt gemaakt is niet voldoende. We hebben er oog voor, dat een dergelijke verhar ding in een groot aantal gevallen al een zeer belangrijke verbetering betekept, maar premie-waardig wordt deze ver harding niet genoemd. Daarvoor zijn er 0.1. de volgende mogelijkheden. a. Verharding met klinkers, dus straat werk; b. Een pad en erf van beton; c. Een onderlaag van puin en/of slak ken, die na aanwalsen afgewerkt wordt met een laag koudasfalt. We zijn er van overtuigd, dat een dergelijke verharding een belangrijke uitgave betekent. Op deze wijze is men echter voor een reeks van jaren verze kerd van een goede erfverharding, die weinig onderhoud vraagt. Het indienen van de nota's Deze opmerkingen gelden voor alle objecten, waarop premie wordt gegeven. 1. Aan de betreffende firma moet een duplicaat-nota v/orden gevraagd. 2. Op deze nota mag alleen de leve rantie voorkomen, waarvoor premie wordt gegeven. 3. Na de betaling (denk om de zes miljoen) moet door de leverancier op het duplikaat de aantekening worden geplaatst: „Deze nota is op (datum) per bank/kas/giro betaald. Daarna zo spoedig mogelijk inleveren. 4. De nota's van alle objecten, waarop premie wordt gegeven moeten nu zeer binnenkort bij ons zijn ingele verd. Te laat indienen geeft het risi co, dat U de premie mis loopt. C. v. Gr. WATEROVERLAST Naar aanleiding van het artikel van de heer Van Groningen in Uw blad van 10 december j.l. wil ik U, geachte lezers mededelen, dat ik het volledig eens ben met zijn artikel over het grote nut van de ruilverkaveling. Maar men hoeft toch geen tegenstander te zijn om kritiek te uiten op de werkzaamheden of op de Commissie. Wel, geachte lezers, wat moet men dan denken over wat ondergetekende heeft ondervonden. Toen de werkzaam heden een aanvang namen is door mij een verzoek om een betere ontwatering gedaan, dus nu ruim zeven jaar gele den. Tevens heb ik de Commissie er op gewezen, dat de buizen langs de weg bij Cor van Liere niet diep genoeg kwamen te liggen. Niets mocht echter baten. Totdat ik een schrijven kreeg van de heer Van Groningen: de werkzaamhe den in Uw hoek zijn afgelopen en de ontwatering blijft zoals hij is. Na nog verschillende keren een verzoek te heb ben ingediend, afwijzend beschikt, ter wijl mijn ontwatering nog geen 40 cm. bedroeg. Tenslotte, noodgedwongen, heb ik mij gewend tot de heer Herweijen, hoofd van de Technische dienst in Utrecht (zes jaar na mijn eerste verzoek). Drie dagen daarna werd mij bij monde van de heer Vogel medegedeeld, dat ik een nieuwe drainage kreeg en later in een schrijven van de heer Iierweijer, dat de ontwatering inderdaad niet in orde was. Thans is het gedraineerd met een dek king van gemiddeld 70 cm. Gevolg het water kan niet voldoende weg. Na op graving van de putten is gebleken; 3 cm. water in de buizen op het einde (uitlozing), 8 cm. bij Geert Barhorst en 12 cm. in de duiker onder de weg, waar mijn drainage op uitmond. Waaruit volgt dat bij mij de buizen volstaan. Aan U nu de daad Van Groningen om deze fout hersteld te krijgen. Afschriften van de brieven ter inzage. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor U plaatsing in Uw blad, Hoogachtend, A. Vonk Czn., Oost 105 HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen we onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Sneltax, Texel, Oudeschild, de Ruy terstraat 1. Taxibedrijf Eigenaar: N. Roeper. Zondag 14 december: HERFSTYVANDELTOCHT Zondag 15 december houdt de Wan delsportvereniging „Het Gouden Boltje" haar llerstwandeltoclit. Gestart wordt om half twee 's middags bij de Sociale Werkplaats aan de burgwal te Den Burg. Ook de finish is daar. Voor de senioren is de tocht ca. 16 km; voor de junioren ca. 10 km. De tocht duurt tot ongeveer vijf uur 's middags. Dc snelle wandelaars, die vóór die tijd binnenko men kunnen direct hun medaille in ont vangst nemen. Aangezien men slechts beperkt ge bruik heeft gemaakt van de vóórin- schrijvingsmogelijkhcid, moet men er rekening mee houden, dat men aan de start bij het inschrijven even geduld moet hebben. De vóór inschrijvers kun nen natuurlijk direct van start gaan. Bij inschrijving aan de start betalen senioren ƒ2,en junioren ƒ1,50. Iedere deelnemer krijgt de gesten cilde route mee. TOENEMENDE PRODUCTIE VAN DE T.E.M. In 1962 bedroeg de nuttige afgifte, resp. het bruto-verbruik van de T.E.M. 12.3% meer dan in 1961. In 1961 be droeg de toeneming t.o.v. 1960 9%. Sedert 1958 ontwikkelde de nuttige afgifte zich als volgt: (min. kWh.) 1958 5,5 1959 6,1 1960 6,7 1961 6,7 1962 8,2 Texel is een van de weinig gemeen ten welke over een eigen gemeentelijk productiebedrijf van elektriciteit be schikt. De overige gemeentelijke pro ductiebedrijven zijn gevestigd in Gro ningen, Amsterdam, Haarlem, Rotter dam, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Delft en Gouda. Het enige particuliere bedrijf, waar elektriciteit wordt gepro duceerd is gevestigd op Terschelling. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 december 1963 Geboren: Margaretha Christina, dv. Jan Drijver en Trijntje Eelman. Ondertrouwd: Gerardus Appelman en Petronella Johanna Bakker; Cornells Dirk Vonk en Minke v.d. Meer; Corrtelis Frans Marie de Groot en Tjitske Baukje Visser. De man, wiens auto deze sporen trok, dronk en reed. Een paar borrels al verminderen de stuurvastheid met ruim 20%. Alcohol en verkeer: een gevaarlijke cocktail Bijna zesduizend mensen werden in 1961 in ons land veroordeeld voor een verkeersmisdnjf, waarbij alcohol een rol had gespeeld. Zesduizend „misdadi gers"? Waarschijnlijk niet. De meesten van hen waren geen gewoontedrinkers, geen lieden die zich verzadigen met alcohol, in een autostappen en slinge rend wegrijden, waarna in vele geval len de rit eindigt in een spoor van ver nielingen en een laatste doffe klap. Een groot deel van de veroordeelden werd gevormd door mensen, die toeval lig wat hadden gedronken, tijdens een visite, op een verjaarsfeestje misschien of op een receptie. Die hooguit twee of drie glaasjes hadden genomen en zich vervolgens in prima conditie voelend in het verkeer hadden begeven. Inderdaad, zij voelden zich „kiplek ker". Zorgeloos, een tikje overmoedig en menend zich bijzonder vlot en be hendig in het verkeer te bewegen. Maar ondanks hun „prima" conditie reali seerden z'j zich niet, dat hun zintuige- lijke vermogens achteruit waren gegaan. Dat zij niet meer in staat waren tot een juiste beoordeling van hun rijsnelheid, dat hun opmerkzaamheid was vermin derd en dat hun reactietijd langer was geworden. G.D.S.-NIEUWS De volleybalcompetitie is weer op gang. Er Werd maandag in Den Helder tegen H A.V. en L.O.S. gespeeld. Daar het de eerste wedstrijden waren, werd er wat stroef gevolleyd. De opslag liet bij enkelen te wensen over en het ge beurde wel eens, dat we uit positie ge speeld werden. Het was maar goed, dat bovengenoemde teams niet de sterksten van de competitie zijn, want dan waren we nu misschien niet met twee over winningen thuisgekomen. De wedstrijd tegen L.O.S. duurde ca. 30 minuten, waarin de tegenstanders de twee sets met 158 verloren. Iets minder moeite hadden we met H.A.V. Beide sets wonnen we met 154 en 151. Deze overwinningen kwamen mede door toedoen van onze beide in valsters, die ondanks hun weinige wed strijdervaring, goed speelden. Een pluimpje voor hen, en natuurlijk ook voor de anderen is hier wel op z'n plaats. De eerstvolgende wedstrijden worden eerst op 6 januari in Den Helder ge speeld. 30. „Met wie heb ik eigenlijk het ge noegen?" vroeg commissaris Kaasnagel droogjes. Verwonderd keek Ysbrand Ysinga hem aan en hij zei; „Wel sala manders! Alle kleine kinders van Bon- ckelhoov'n kennen de ieskarretjes van Ysinga en de politie kent ze niet. Man, ik ben de ongekroonde ieskoning van Bonckelhoov'n. Ik ben Ysinga, Ysbrand Ysinga! Ik ben een van de 941 miljonairs die ons land riek is. Heb je dat pas ge leden niet in de kranten gelezen?" ,Het spijt me wel, heer Ysbrand" antwoordde commissaris Kaasnagel. „Maar wij van de politie hebben niet veel kennissen onder de miljonairs. Ons salaris is wel een ietsje minder, begrijp je?" „Och, dat geeft niet, kerel", zei Ysbrand goeiig, „Als ik je soms 'es van dienst kan weez'n met een tientje, of zo. Je vraagt het maar. Ysbrand is er goed veur! Haha! Ysbrand heeft geld zat! Maar nou wat anders. Ik kom aangifte doen van het steel'n van een ieskarretje en een wit jassie. Boov'ndien van het moedwillig en opzettelijk bederv'n van een liter of tien best ies! Twee Italianen benn'n de daders. Als je ze vangt, com missaris, nou...., dan hebben je kin ders hun hele leev'n vrij ies eet'n an de karretjes van TOBEVACON!" Ys brand meende dat hij hiermede ruim schoots had voldaan aan zijn burger plichten en wandelde zielsvergenoegd het politiebureau weer uit. En intussen keek de hele stad Bonckelhoven uit naar het ijskarretje met menselijke in houdMaar wie schonk er aan dacht aan de auto van de firma Sjou werman en Vrachtjes? Niemand natuur lijk. Zo kon het gebeuren, dat deze vrachtauto ongehinderd de overweg kon passeren om vervolgens rechts af te draaien naar het opslagterrein van de genoemde firma.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2