lekker en gezond De heer J. Zwan pony's nam Wieringer over mmm Voor ponyclub De Koog TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 S.V. TEXEL Jun. Texel-Succes 82. Onze junio ren slaagden er in de Succes-achter hoede en vooral haar keeper te over spelen. In het veld waren de Succes mannen veelal sterker, ondernamen meerdere aanvallen, maar onze verdedi ging, waarin Dirk in het doel zich bij zonder onderscheidde, weerde zich uit stekend. Met de rust was al een 50 voorsprong bereikt. In de 2de helft was de S.-keeper vervangen, wat wel een verbetering bleek te zijn. Toch wist Texel tot 60 uit te lopen, maar na een doorbraak van de zeer snelle rechts buiten werd het 61. Spoedig was de stand tot 71 opgevoerd, maar opnieuw nu door de linksbuiten van Succes werd het 72. Nog een maal zorgde Texel door Jac voor een treffer, zodat met —2 werd gewonnen. Adsp a begin direct met een offen sief, waarbij enkele goede kansen wer den gemist Spoedig echter liep het beter en met goede schoten van K. P. Koom en Peter was het al spoedig 30. Wel kwamen dc S.-jongens voor ons doel, maar ze wisten van de kansen geen gebruik te maken, ondanks het vaak slechte opstellen in de T.-achter- hoede. Met de rust was het 50. De tweede helft kenmerkte zich door een ongeordende ploeg, waarin pingelen het spel ontsierde. Zo kwam het dat Succes tweemaal tegen kon scoren, omdat de verdediging maar bleef staan. De eind uitslag werd 102. We zijn er echter van overtuigd, dat tegen een sterke tegenstander, zo spelend, weinig kans is op een goed resultaat. Programma voor zondag: 4e kl. A KNVB: Texel-Con Zelo; Scha- gen-Grashoppers; Flevo-BKC; Hollan- dia T.-Helder; LSW-Watervogels. Afd. N.H.: WGW 3-Texel 2; De Koog 3-Texel 3; junioren: Texel-Oudesluis; adsp.: a vrij; Texel b-SVC (zaterdag). Of er gevoetbald wordt, moeten we afwachten. In ieder geval dienen onze spelers zich gereed te houden en in goede conditie te zijn. Ook nu belooft het te gaan spannen tegen Con Zelo, dat ook alle moeite zal doen zich beter te plaatsen. Texel 2 geven we een goede kans te gen WGW; in De Koog dienst Texel 3 haar race voort te zetten. De junioren ontvangen de koplopers en zullen wel alle zeilen moeten bijzet ten, evenals Texel b. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 2 zette de gekregen pepernoten om in doelpunten. Zij gooiden er nog wel verschillende mis, maar de uitslag werd toch 90 in hun voordeel. Er werd vlot en met animo gespeeld. M. Witte opende voor de rust de score, W. v.d. Gracht nam no. twee voor zijn re kening en no. 3 was v/eer voor M. Witte Na rust kregen ze er nog meer zin in. M. Witte maakte op zijn bekende wijze nog twee doelpunten en W. v.d. Gracht nog een. Toen had H. Witte eindelijk zijn vizier zuiver gesteld en knalde vlak achter elkaar tweemaal goed raak. Het volgende projectiel werd door de JVC-doelman gestopt, maar J Zoetelief was er toen vlug bij om no. 9 in het net te deponeren Doelman P. v.d. Gracht kon zijn col lega in het andere doel niet passeren. De door hem genomen strafschop be landde over het doel. De junioren deden het nu in Den Helder tegen WGW 2 puur beter en gingen met een 52 overwinning met de boot terug. Bij de adspiranten a wordt winnen haast een gewoonte. Nu moest Texel b er met 31 aan geloven. We staan paf van onze b-tjes. Vorig jaar geen enkel punt uit de hele compe titie, nu zijn het er al vijf! Het werd zaterdag slechts 10 tegen De Koog, maar dat leverde toch 2 punten op. Goed zo jongens. Aldus een zeer goed weekend. De welpen konden het niet tot over winningen brengen, maar bij het b-elf- tal was verliezen helemaal niet nodig geweest. Er waren weer een paar weg- blijvertjes, en daar zijn de anderen de dupe van. De andere negen hebben voor een goed resultaat gevochten en stonden zelfs tot kort voor het einde met 21 voor. De volgende keer alle maal present hoor! Programma voor zaterdag: ZDH- Tex. Boys a, 2.45 uur. Zondag: Kaag- vogels-Tex. Boys, 2 uur; Tex. Boys 2- Helder 7, 2 uur. Terreindienst: Peter Hopman en J. Zoetelief. Succes allemaal. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 december a s. worden de moeders van Oudcschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. 0 cent per rol JAARLIJKSE LEDENVERGADERING V.V.V. AFDELING DE KOOG Aan de uitnodiging tot bijwoning van deze vergadering hadden maandag slechts een betrekkelijk gering aantal leden gevolg gegeven. In zijn openings toespraak concludeerde de voorzitter, de heer W. A. Visser, dat deze geringe opkomst van instemming met het ge voerde beleid kan getuigen. Toch speet het hem, dat het belang hiervan blijk baar door velen onvoldoende wordt in gezien. Vrijwel alle leden hebben een succesvol seizoen achter de rug. De resultaten zijn zeer goed geweest. Het valt toe te juichen, dat verschei dene Texelse middenstanders hun ver kooppunten naar De Koog hebben ver plaatst, daar dit ook voor de gasten van belang is. In het Hotelbedrijf is sprake van stilstand, zo niet van achteruitgang. Ook in de sector amusement is stilstand, welk bedrijf toch wel winstgevend kan zijn. De trampolinebaan is stellig een stap in de goede richting. Uitbreiding van gepast amusement zal worden toe gejuicht. De aandacht vestigde de voorzitter nog op de prijsaanduidingen, die wette lijk in orde moeten zijn. Voor de prij zen van consumpties geldt een prijs- stop. Controle op de voorschriften kan worden verwacht. Sommigen menen, dat door de activi teiten van het Nat. Luchtvaart Labora torium het vreemdelingenverkeer in gevaar kan worden gebracht. De proef nemingen met de raketten zullen ech ter alleen buiten het seizoen plaatsvin den. Wat de onderzoekingen der olie maatschappijen betreft: als er eventueel olie gevonden mocht worden zal dit niet leiden tot aantasting der natuur of de bewegingsvrijheid der gasten. Slechts zouden dan hier en daar kleine pomp stations verrijzen. Tenslotte wijst de heer Visser erop, dat de stijgende kosten van het budget der V.V.V.-begroting (bv. lonen en porti) niet ongemerkt aan de leden voorbij zal gaan. Hierna las de secretaris, de heer H. P. Houwing, het uitvoerige verslag der vorige vergadering voor, dat evenals het financiële verslag van de penning meester, d.e heer J. v.d. Kerkhof, onder dankzegging werd goedgekeurd. Middels een ingekomen stuk vroeg de heer Klok om een tussenvergadering in het voorjaar. In zijn inleiding werd door de direc teur, de heer J. Dekker, meegedeeld, dat in het komende seizoen de logies- informatiedienst opnieuw wordt geor ganiseerd. De gast, die zonder vooruit te bespreken naar Texel komt, betaalt aan V.V.V. een dag logies vooruit, welk bedrag later wordt overgemaakt aan het betreffende adres. Deze regeling zal de logiesverstrekkende bedrijven zeer ten goede komen. Het aftredende bestuurslid, de heer J. K. Feikema, werd met grote meer derheid herkozen. Tijdens de Rondvraag gaf de heer P. Eelman als zijn mening te kennen, dat de vertrouwensman ook aftredende diende te zijn. Het bestuur zal dit na der onderzoeken en er bij de eerstvol gende vergadering mededeling van doen. De heer C. Wonder vestigde de aan dacht op de plaatsing der verkeers borden in de Dorpsstraat, die door het overdrukke verkeer door de gasten vaak niet worden opgemerkt. Voorlopig is hier echter weinig aan te doen. Mevr. Wonder meende, dat een illu minatie van de Dorpsstraat door de middenstand gezamenlijk tot betere resultaten kan leiden dan nu het geval is. Meeuwen boven De Koog De heer Blok van der Velden heeft zich vaak geëergerd aan de verregaan de vervuiling van het dorp in het sei zoen. De Koog lijkt dan wel een grote vuilnisbelt, 's Morgens in alle vroegte houden troepen meeuwen opruiming, zoals in oosterse landen de gieren dat doen. Deze toestand is voor de Bad plaats onwaardig. Aan de hierna vol gende discussie over dit probleem werd door velen deelgenomen. Een straat veger zou aan het schoonhouden een dagtaak kunnen hebben. Het wordt ech ter betwijfeld, of de gemeente tot aan stelling van zo'n functionaris zal over gaan. Hier ligt ook een taak voor de bewoners zelf, die reeds nu een ver geefse strijd tegen de vervuiling voeren. De heer P. Maas vroeg of de auto bussen voor de boot niet wat vroeg van De Koog vertrokken. De voorzitter ant woordde, dat, daar de busdienst reeds noodlijdend is, hierin weinig verbete ring valt te verwachten. Op een vraag van de heer S. v.d. Vis antwoordde de voorzitter, dat nog niet met zekerheid valt te zeggen, met hoe veel procent de contributie omhoog zal gaan. Naar aanleiding van een andere vraag van de heer Van der Vis gaf de voor zitter als zijn mening te kennen, dat ieder aan de hand van zijn bedrijfsre sultaten moet nagaan of en hoeveel hij zijn prijzen voor het a.s. seizoen zal verhogen. In ieder geval dient dit in overeenstemming te zijn met wat aan de gast wordt geboden. Prijsverhogin gen dienen bij de betreffende instanties te worden aangevraagd! VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Klachten over de melkgift Van enkele veehouders kregen we de mededeling, dat de produktie van de melkkoeien aanmerkelijk lager was dan men in deze tijd van het jaar gewend is. Een reden kon men hiervoor niet opgeven. De hoeveelheden ruwvoeder en krachtvoer waren volgens de be treffende veehouders normaal, d.w.z. zoals men gewoon was die te geven. We zouden er prijs op stellen te horen of meer veehouders klachten hebben. Ook eventuele meningen om trent de oorzaak worden uiteraard zeer op prijs gesteld. Ze zijn gek op stro Deze uitspraak hebben we de laatste weken enkele malen gehoord op vee houderijbedrijven. Het was volgens de betreffende veehouders opvallend, dat de koeien dit jaar met grote graagte stro opnamen. Dit was soms zo erg, dat het niet lukte om stro onder de dieren te houden. Ze aten bij wijze van spre ken hun „bed" op. In een enkel geval meenden we een verband te moeten leggen tussen het op het bedrijf aanwezige hooi en de voor keur van de dieren voor stro. Niet in die zin, dat het hooi slecht was, maar integendeel uitzonderlijk goed, d.w.z. hooi met een buitengewoon hoog ge halte aan eiwit. In deze gevallen was de verhouding tussen het eiwit en de zet- meelwaarde zeer nauw en in deze om standigheden is het niet vreemd, dat de koeien naast dit hooi ook graag een flinke portie stro willen opnemen. We kunnen ons voorstellen, dat ook in gevallen, waarbij het hooi slecht ge wonnen is en een minder goede reuk heeft, de voorkeur wordt gegeven aan fris stro. Toch blijven we ook hier met vragen zitten. Daarom willen we ook nu graag vernemen of er inderdaad in het alge meen kan worden gesproken van een bijzondere „eetgraagte" van stro. Gebruik van mengmeststoffen Een vraag, die binnenkort op alle bedrijven weer aan de orde komt, is die van de bemesting voor het komende seizoen. Of eigenlijk moeten we zeggen, dat die vraag reeds aan de orde is ge steld. Al enige tijd gaan de vertegen woordigers van de handel en de coöpe raties de boeren af om hun orders te plaatsen. Daarbij komt ook de kwestie van enkelvoudige of mengmeststoffen aan de orde. We hebben de indruk, dat ook dit jaar het aandeel van de mengmeststoffen in het geheel van de bemesting weer gro ter zal worden. Hier speelt ook zeker de kwestie van de arbeid een grote rol. We bemerken het telkens weer, dat het feit of een bepaalde werkwijze meer of minder werk meebrengt grotendeels bepalend wordt voor de keuze, die de landbouwers maken. Dit is geen wonder in een periode, waarin de kosten van de arbeid, dus de lonen veel meer stijgen dan de twee andere zaken, waarmee een boer heeft te maken, nl. de kosten van de grond (pacht) en die yan de andere bedrijfsmiddelen (werktuigen, voer, kunstmest, enz.). Intussen is het niet zo, dat we dan maar tot elke prijs meststoffen kunnen gebruiken, die arbeid besparen. Ook hier moet een landbouwer werkelijk ondernemer zijn en na het afwegen van voor- en nadelen een bewuste keus doen. Dit geldt zeker ook bij de vraag of we enkelvoudige dan wel mergmest- stoffen zullen gebruiken. Een -paar weken geleden hielden we voor een aantal landbouwers op Texel een praatje, waarbij deze vraag aan de orde werd gesteld. Daarbbij bleek wel, dat in zeer veel gevallen met voordeel gebruik kan worden gemaakt van mengmeststoffen, d.w.z., dat de meer kosten van deze meststoffen royaal wegvallen tegen de besparing aan arbeid. Indien er landbouwers zijn, die er behoefte aan hebben hierover eens te praten, dan willen we hen graag van dienst zijn. We wijzen nu al echter op een paar dingen, die zeker in aanmerking moe ten worden genomen: 1. In gevallen, waarin één van de voe dingstoffen stikstof, fosforzuur of kali beslist niet nodig is, of zelfs schadelijk zou werken, kan geen mengmeststof met 3 voedingsstoffen worden gebruikt. 2. Op bedrijven, waar men te maken krijgt met veel kalk-arme percelen, dus percelen, die min of meer zuur zijn is in 't algemeen het gebruik van mengmeststoffen niet aan te raden. Hier is nl. slakkenmeel beter op zijn plaats. 3. Let vooral op de vorm, waarin het fosforzuur in de mengmeststof voor komt. Voor aardappelen moet dit in ieder geval voor 75°/o en liever nog voor 100% in water oplosbaar fos forzuur zijn. Ook voor bieten is het nodig, dat het grootste gedeelte in water oplosbaar is. C. v. Gr. De heer J. K. P. Zwan is sinds de vorige week de bezitter van liefst vijf fraaie pony's. De dieren zijn afkomstig uit Hippolytushoef, waar zij het bezit vormden van de inmiddels opgeheven ponyclub aldaar. De heer Zwan wil met de paardjes nu een afdeling De Koog van de Texelse ponyclub ,.De Ivlepper- tjes" oprichten. Waarschijnlijk zullen de pony voorlopig niet worden verkocht, maar aan de leden van de te vormen afdeling worden uitgeleend voor wie het bezwaarlijk is, zélf een pony aan te kopen. Ponybezitters kunnen zich uiteraard aansluiten. De ponyclub Wieringen was in de oorspronkelijke opzet gedoemd te ver dwijnen, omdat niet langer de beno digde zorg aan de dieren kon worden besteed. Tot voor kort konden de pony's weiden op de door de gemeente aange kochte landerijen in het uitbreidings plan Hippolytushoef Noord. Binnenkort zullen daar woningen verrijzen, zodat de pony's moesten verdwijnen. Het huren van ander weiland leverde voor de Wieringer vereniging nl te grote financiële bezwaren op. Van de zeven pony's waren er spoedig twee ter plaatse verkocht. De andere vijf gingen naar Texel nadat de heer Zwan de be treffende advertentie in de Wieringer Courant had gelezen en een bod op de dieren had gedaan. Kort na aankomst van het vijftal fotografeerden we de Wieringer pony's op de haven van 't Horntje mét de Texelse ruitertjes, die ze daarop naar De Koog brachten. 1400 SCHOOLKINDEREN ZAGEN TONEELSTUK VAN ONDERWIJZERS De leerlingen van alle Texelse lagere scholen hebben dinsdag en woensdag tijdens vier voorstellingen het door hun onderwijzers opgevoerde toneelstuk ge zien „Tijl, Lamme en de Rovers". Evenals de vorige jaren hebben de spelende onderwijzers zich weer bij zonder verdienstelijk geweerd. Groot was de spanning onder het jeugdige publiek, dat geboeid de geschiedenis van de ontvoerde prinses gadesloeg. Op vallend waren de fraaie décors van het bos en het paleis. Ze waren door de HBS ter beschikking gesteld. Het fraaie huisje in het bosdécor was door ge meentewerken vervaardigd. Gezegd moet worden, dat de 18 leerkrachten, die een 20-tal rollen speelden, veel eer met hun creaties hebben ingelegd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER F.LfAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend cn De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) BRIEF VAN DE FHILIPPIJNEN Beste Texelse vrienden, Terwijl de zweetdruppeltjes langs mijn neus glijden gaan mijn gedachten over de bergtoppen van Luzon heen, passeren het tropische strand 60 km. van hier (twee dagen met de bus) en in een wip zijn we de grote haaienplas over en ik zit midden onder U Waar schijnlijk zal het wel v/aaien daar, maar over het weer gaan we beslist niet pra ten. Ik wens U allen een gezegend en gelukkig Kerstfeest en Nieuwjaar toe en wat minder koude winter dan ver leden jaar. Het wordt hier nu ook wat kouder, ik slaap al onder een lakentje.... De mensen slapen om half zeven 's avonds als als de zon onder is. Omdat we in het midden van hoge bergen zitten, verschilt het klimaat in sommige dorpen van de gemeente zeer veel met dat van anderen B.v. elke maand klim ik een 3000 voet omhoog naar een dorp op de top van een herg gelegen; daar groeien alleen maar sparren en voor die mensen zou ik graag dikke kleren vnn een of andere weldoener ontvangen Daarentegen moet ik op andere dagen 800 meters omlaag en kom in dorpen waar bananen- en kokosnoofcpalmen tieren. Vlak naast me staat een hele zak pinda's, gekocht voor 5 gulden de 25 kilo( wie trek heeft komt maar af!) en daar hebben de mannen veelal nog niets anders aan dan een grote stropdas die rond hun lendenen hangt. Met medicijnen kunnen we veel kinderen het leven redden. Zo gauw mogelijk zou ik ook willen beginnen met een varkenskwekerij, zodat de mensen regelmatig vlees op tafel zuilen krijgen. Nu gebeurt dat alleen maar als er iemand trouwt of doodgaat, dat is de tijd dat ze een paar honden en een varken slachten. Grote mieren eten ze hier ook, maar ik vind ze nogal zuur en houd meer van zoute drop, maar die is hier helaas niet te krijgen. Vandaar dat mijn gedachten soms over de zee vliegen en mijn mcag hun kert naar een ouderwetse Texelse broeder", blauwe koek en schapen kaas, maar als ik dan denk aan dat frisse windje, dikke handschoenen en lopende neuzen.. geef mij dan toch maar do zon en met Gods hulp ben ik volmaakt gelukkig om wat zon en licht van het christelijk geloof te planten in harten van goede cn eenvoudige men- sen, die, buiten hun schuld, nog leven in dc duisternis van het heidendom. Mocht U buiten Uw gebed, waarop ik reken, nog kunnen helpen (we zijn aan het sparen voor een jee>o en varkenshouderij!) postrekening 586210 Missionprocure Leidschendam (voor P. Bandsma) brengt Uw kleine en grote giften veilig naar hier. Ook de Boeren leenbank wil graag bemiddelen. Tot de volgende keer, Revd. Th. Bandsma, Bauko (Mountain Prov.) Philippines. (adres Texel elke 7 jaar! Jan Dirkszoord 25). GESLAAGD Mej. F. Dros, Keesomlaan. Den Burg, behaalde te Haarlem het Diploma Kraamverzorging. WEET U DAT... de bekende hoortoestellen9peciall9t GEERVLIET NV, uit Amster dam Iedere Ie woensdag van de maand aanwezig Is bij de firma Halee, Beatrixstraat 52. Den Helder voor het geven van Inlichtin gen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE inzake de aanschaffing van een hoortoestel? WIJ leveren hoortoestellen, oorhangers en hoorbrillen van do beste fabrikaten. Komt u eens op onze zitting? U zult er geen spijt van hebben. Desgewenst komen wij u thuis bezoeken. GEERVLIET N.V., Keizersgracht 411, Amsterdam, Tel. 237728 (020) KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER I -•TV. f 995.— Verstandig. Éérst heel veel bankstellen zien en dan pas kiezen. Uw eigen smaak, dat Is het doorslaggevende argument. Gun u dus de gelegenheid uw keus te bepalen. Dat kanin de meer dan 100 toonkamers van Klercq's Woninginrichting. Kom samen eens langs, u bent van harte welkom I OEN HELDER SPOORSTRAAT 30 KONINGSTRAAT43-45

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3