Kerstverrassing Vlessing dé zaak van Texel ELECTROHUIS Feestelijke kleding Feestelijke Dagen Ramp dreigt voor recreatie m Winterpret Baarddragers opgelet STOPPEL-vergadering De voorbank is zachter dan de weg voor Nodig 1 miljard gulden AGENDA voor de deur? Damesmode MOERBEEK Herenmode MOERBEEK Geroutineerde- èn adspirant in hotel Texel. Damesrokken Damesrokken Meisjesrokjes Damespullovers en vesten De grotere bevolking van Nederland die bovendien over veel meer vrije tijd beschikt dan de vorige generatie heeft één ding wel heel erg duidelijk gemaakt ons land heeft een ontstellend gebrek aan recreatiemogelijkheden. Er zal heel wat moeten gebeuren, wil men in de nabije toekomst een ramp voorkomen. Deze conclusies werden onlangs uitgesproken tijdens een door de ANWB in Rotterdam georganiseerde studiedag over de recreatie. Een ramp dreigt nog het meest in de Randstad Holland, zo werd in de Maasstad be nadrukt. Het „groene hart van Holland" groeit in snel tempo dicht tot een grauwe huizenzec. De grootste steenmassa van Nederland, het complex Den Haag-Leidcn-Alphcn-Gouda-Delft en de agglomeratie Rotterdam, groeit precies de verkeerde kant op. Den Haag geraakt bekneld tussen zee, kassen en vlieg velden. In het kleine polderland dat nog over is, wordt een nieuwe satelliet stad (bfj Zoetermeer) gebouwd. Gelukkig zijn er elders in Nederland ontwikkelingen aan de gang, die weer hoop geven, zo vertelde ir. G. C. Lange, de plaatsvervangend directeur van de provinciale planologische dienst van Zuid-Holland. Juist nu de problemen van de Randstad onoplosbaar gaan worden komen er nieuwe mogelijkhe den voor ontspanning in de vrije natuur in de omgeving van Amsterdam en Rotterdam door de drooglegging van het IJsselmeer en de afsluiting van de Zeeuwse delta. Van nationaal belang zijn ook de Randmeren langs de IJssel- meerpolders, de recreatiegebieden op de Veluwe, de meren in Overijssel en Friesland en het natuurschoon in Dren the. In de laatste provincie, maar ook in Overijssel, Gelderland, Limburg en Noord-Brabant worden uitgestrekte ge bieden met natuurschoon veilig gesteld voor het nageslacht. De grootste moeilijkheden dreigen in de nabijheid van de grote bevolkings centra in de Randstad. Hoe zullen de bewoners van deze steden in het jaar 2000, als Nederland 18 tot 20 miljoen inwoners heeft, nog een stukje vrije natuur kunnen vinden? Volgens ir. Lange zal Nederland zo snel mogelijk moeten gaan werken aan een „ster" van elf bossen en grote parken, die elk min stens duizend ha. groot zijn. Zeker ne gen van deze bossen zijn nodig voor de toekomstige Randstadbewoners; vier bij Rotterdam, drie bij Amsterdam, een bij Den Haag en een bij Utrecht. De stads bewoner wil in het weekeinde dicht bij huis een brokje natuur hebben. De overheid zal er, aldus ir. Lange, voor moeten zorgen en met geld over de recreatiebrug moeten komen. De aanleg van een enkel bos of park van de vereiste grootte zal rond 50 mil joen gulden kosten. Voor het gehele project is dus zeker een half miljard gulden nodig. De lijst is hierna echter nog lang niet uitgeput. Het zal, aldus ir. Lange, onvermijdelijk blijken het oude plan voor een „groene zóne" in de beide GOEDE JUDO-PRESTATIES TEXELAAR De Texelaar Jan de Waard uit Eier- land is dezer dagen gekozen in het judo team van Noord-Holland. Dit naar aan leiding van de prestaties, die hij onlangs leverde te Alkmaar en Amsterdam Van de 18 partijen, die te Alkmaar werden gespeeld, won De Waard er 17. Zater dag j.l won hij te Alkmaar 17 van de 19 partijen. De Texelaar ligt voorlopig aan de kop. Naar aanleiding van deze prestaties kreeg hij ook de vierde blauwe band toegekend. Jan de Waard schrijft zijn successen toe aan de zeer goede opleiding, die hij te Den Helder van zijn leraar J. P. den Hollan der heeft genoten. Sinds enkele jaren is Jan de Waard lid van de Eerste Hel- derse Judoclub. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.30 uur, 25 december op om 8.47 uur en onder om 16.32 uur. Maan. 23 dec. E.K.; 30 dcc. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 20 dec 10.37 en 23.07; 21 dec. 11.10 en 23.45; 22 dec. 11.47 en 23 dcc 0 24 en 12.25; 24 dec 1.03 en 13.14; 25 dec. 2.04 en 14.28; 26 dec. 3.27 en 15.54; 27 dcc. 4.53 en 17.22; 28 dec. 6.12 en 18.40 Laag water valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoog water. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 december 1963 Geboren: Gerda Carolien, dv. Pieter Koper en Anna C. Bakker; Jan Mein- dert Nico, zv. Dirk J. Bruin en Akke Bangma. Ondertrouwd: Klaas Veldman en Jo hanna Hoetmer. Overleden: Lambertus T. J. Bosma, oud 4 jaar. HET NIEUWS Het nieuws is van één dag, Het is geweldig, het nieuws Het heeft me wat gedaan. Ik voel het als een slag. Ik was ontzet, verslagen, Ik dacht, het nieuws blijft nieuw. Doch nog geen dag, twee dagen Zijn nauwelijks verstreken, De rompslomp wat geweken. Een mensheid als een razernij Zet al 't nieuws als oud op zij. Zij zit dezelfde dag te pimpelen En alles, wat geschiedde, weg te wimpelen, Het helpt niet, iets wat nieuw lijkt uit te denken, Het heeft geen zin, maar éven wenken Of elders ploft een bom, knalt 'n raket, Dat is het nieuws en dat moet Centraal in ieders leven zijn gezet. Wat zal de wereld razen, Als 't Echte Goede Nieuws eens komt, Van de Heem'len uit op aarde, Der volk'ren rage verstomt, En de grote Hij Zet al hun nieuws als oud op zij G. Hoeper-Eelman Hollanden uit te voeren. De „groene zóne" moet een combinatie worden van „bufferstroken" tussen de grote steden, gevormd uit zandaanwinningen, ruil verkavelingen, weilanden, bossen, plas sen enz. Ook voor dit project is een half miljard gulden nodig. Waar moet dit kapitale miljard van daan komen? In Rotterdam was men nogal sceptisch. Maar, zo hield ir. Lange zijn pessimistische toehoorders voor» als wij niets doen „bouwen wij regel recht naar een ramp". De kosten van al die recreatieplannen zullen zo hoog oplopen, dat niemand nog geld heeft om er ook van te genieten, werd in Rot terdam opgemerkt. Een stad moet ech ter per inwoner liefst tienduizend gul den investeren in voorzieningen, zoals drinkwater, bestrating, verlichting en vervoer, antwoordde ir. Lange. Om de recreatieplannen te realiseren moet men Ifbij minstens zes miljoen Randstad bewoners in 2000) echter „slechts" iets meer dan ƒ166,per hoofd uitgeven. Vergeleken met die tien mille speelt dat nauwelijks een rol, vond hij. De ijsvandalen: OOK VAN ANDERE SCHOLEN In een bericht in de vorige editie maakten wij melding van de vernielin gen, die een aantal scholieren had toe gebracht aan de ijsbaan van Den Burg. Als de daders wezen wij de leerlingen van de Jac. P. Thijsseschool aan. Geble ken is dat een groot aantal leerlingen, afkomstig van andere scholen, mede schuldig aan de vernielingen is. In tegenstelling tot bepaalde geruch ten willen we opmerken, dat het niet zo is dat de onderwijzers de kinderen hun gang maar laten gaan. Aan ver schillende jongens, die bij de bedoelde vernielingen betrokken zijn geweest, zijn flinke straffen opgelegd. PAARDENSPORTVERENIGING FEESTAVOND De feestavond van de Vereniging voor Vrienden van het Paard wordt gehouden op zaterdag 4 januari 1964 in hotel „De Lindeboom-Texel". Het be stuur van de vereniging heeft het Alk- maars theaterbureau in de arm geno men om een gezelschap te engageren, dat een sfeervolle avond van goed peil kan garanderen. Aangezocht is het ge zelschap, waar onder andere aan mee werken Menno Grondsma en Peter Oran. Menno Grondsma geniet als ko misch parodist internationale faam en trad-o.a. op voor het Koninklijk gezin tijdens het 25-jarige huwelijksfeest. De leden van de vereniging worden dringend verzocht vóór maandag 23 december a.s. hun kaarten te bestellen bij mevr. Keesom-Karsten, tel. (02220) 2729. Illlllllllllllll Illlllllllllllll Vrijdag 20 december Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", Stoppelvergadering van het Baardenbroeder schap. Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kiekendief" (Fototoestel mee nemen Zondag 22 december De Koog, „De Kleine Vermaning", Kerstspel Interkerkelijke Jeugdraad De Koog. Maandag 23 december Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, kerst- bijeenkomst Ver. Oudleerl. Landbouwschool Donderdag 26 december Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, To neelgroep „St. Jan" met „Nachtopcratie". BEVESTIGING EN INTREE DS. A. J. PLUG Ds. A. J. Plug heeft zondagmiddag 8 december 1.1, afscheid genomen van de Hervormde gemeente van Blankenham in de classis Kampen en zal zondag middag 22 december a.s. om vier uur te Venlo, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn vader, ds. W. A. Plug uit Ilattem, intree doen als predi kant van de Hervormde gemeente van Venlo en Blitterswijk, waar hij beroe pen is in de vakature van ds. J. Struys, die op 6 oktober van dit jaar naar Utrecht is vertrokken en die daar een week later intree heeft gedaan. Ds. Plug werd op 4 juni 1927 in de Hervormde pastorie van De Cocksdorp op Texel geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk lyceum te Doetinchem en studeerde daarna theologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht, waar hij in juni 1949 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk exa men aflegde. Verder studeerde hij ook nog een jaar aan een universiteit in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Nadat de heer Plug na zijn terugkeer in Nederland in 1952 na een te Zwolle gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk was hij van oktober 1952 tot april 1953 eerst een winterhalfjaar te Spijkenisse en daarna van augustus 1953 tot september 1954 nog ruim een jaar te Harfsen in de burgerlijke gemeente Gorssel in Gelder land werkzaam als vicaris. In septem ber 1954 vertrok de heer Plug naar Riehen in Zwitserland, waar hij tot april 1956 de Reformierte Kirche van Basel Stadt anderhalf jaar als hulppre diker heeft gediend en onderwijl aan de universiteit van Basel enige colleges van Karl Barth volgde. Na zijn terug keer in Nederland in ds. Plug nog als vicaris werkzaam geweest van april tot september 1956 eerst enige maanden te Groote Lindt en Heer Oudelands Am bacht en daarna van 7 oktober 1956 tot 13 april 1958 nog anderhalf jaar te Schiedam. Op 27 april 1958 werd ds. Plug. door zijn vader bevestigd als pre dikant van de Hervormde gemeente van Blankenham in de classis Kampen. Tijdens zijn vicariaat te Harfsen gaf ds. Plug daar in 1954 mede de stoot tot de oprichting van een vereniging voor bejaarden en tijdens zijn ambtsbedie ning als predikant van de Hervormde gemeente van Blankenham was hij daar bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het „Groene Kruis" en van de Stichting voor Gezinszorg. ?r -*■< j- I Het enige wapen tegen werkelijke vermoeidheid is rust. Zet zonodig de auto aan de kant en wees één of meer uurtjes lui. Ontwaken op de voorbank is prettiger dan op het harde wegdek of in een ziekenhuisbed. Het is plezieriger op de voorbank van een auto te ontwaken, dan op de harde straatstenen of tussen de witte lakens van een ziekenhuisbed. Ver moeidheid in het verkeer leidt tot on oplettendheid en zelfs tot versuftheid, als gevolg waarvan ongelukken kunnen gebeuren. Helaas maar al te vaak blijken be stuurders in een suffende toestand te verkeren. Auto's blijven zonder enige reden midden op de weg rijden, wan neer men ze wil inhalen en schieten na een geluids- of lichtsignaal ineens naar de rechterkant. De gevolgen van vermoeidheid tracht men te onderdrukken door frisse koude lucht in de wagen te laten stromen, of door afwisselend snelheid te vermeer deren en verminderen. De minst gecom pliceerde en bovendien meest zekere oplossing is het aan de kant zetten van de auto om daarna een slaapje te doen. In Engeland bijvoorbeeld, waar door de langere en vaak smalle en bochtige tra jecten het rijden inspannender is, ziet men vrij veel auto's «met rustende be stuurders langs de weg staan. Het Ver bond voor Veilig Verkeer is echter van mening, dat het nóg verstandiger is er voor te zorgen, dat men uitgerust van huis gaat. In geen geval is het verstandig ver moeidheid door middel van z.g. „pep" pillen trachten te verdrijven. Gebruik van deze middelen stimuleert het li chaam inderdaad gedurende korte tijd, maar als groot nadeel staat daar tegen over, dat een belangrijk waarschuwings signaal (het vermoeidheidsgevoel), dat aangeeft dat het lichaam niet meer het nodige kan presteren, wordt uitgescha keld. Wanneer de pillen zijn uitgewerkt volgt een des te grotere instorting, die alleen door rust ongedaan kan worden gemaakt. Maakt vermoeidheid een weggebrui- kerongeschikt om aan het verkeer deel te nemen, haast, geïrriteerdheid en na tuurlijk alcohol doen dat ook. Haast is een gevaarlijke passagier. Men kan be ter wat te laat voor een afspraak ko men, dan dat men zich laat verleiden tot te hard rijden, onverantwoorde inhaal manoeuvres en algehele roekeloosheid. Voor chronisch haastigen is het verstan diger toch maar een paar minuten eer der van huis te gaan, een paar minuten, die het leven aanmerkelijk kunnen ver lengen. Auto, scooter, fietss en welk vervoermiddel dan ook, moeten in uit stekende staat verkeren. Een goede lichamelijke en geestelijke conditie is daarbij nodig om het aantal verkeers slachtoffers niet alleen in relatieve, maar ook in absolute zin te doen dalen. TEXTIELHUIS ZEGEL heelt fijne warme truien in gloedvolle kleuren en prachtige dessins, en een grote kollektie in helanca-pantalons. Daar slaat u een goed figuur mee I Zie de speciale winter-etalage. textlelhu.r. VRIJDAGAVOND (HEDEN) om 8,30 uur in diverse wollen stoffen HU 14.50 in terlenka met wol nu 19,90 in terlenka nu vanaf 3,90 prachtige aanbieding nu reeds vanat 9,90 ARISTONA 59 T 293 A Panoramisch fil terglas. Fraai gevormd masker. Grote UHF-schaal Directbeeld-toets. Spraak/ muziekschakelaar. Drie druktoctsen voor aan/uit, VHF/UHF en spraak/ muziek. Drie regelaars: voor geluid sterkte. helderheid en contrast. Af metingen: 64 x 52 x 40,5 cm. Lever baar in hoogglans-ma- x OQC coré, of llcht-noten, mat I Owüi" VAN ELECTROHUIS Kerstfeest '63... en dankzij uw Aristona een nauw contact met het wereld ge beuren. Aristona betekent genieten. Van vollere klank en messcherp beeld. Laten wij u over Aristona informeren. Loop eens bij onze zaak langs. U bent van harte welkom. ARISTONA 3216 A FM, lange- en midden golf. Radiokompas voor storlngvrije ont vangst. Duplex-afstemming voor AM en FM. Variabele klank-regeling. Grote dub- bclconus-luidspreker. Aansluitingen voor grammofoon en extra luidspreker. Hou ten kast in licht-noten, mat. x noQ Afmetingen: 43 x 24x21 cm T 4.£Oa~

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4