De toekomst van Texel - uw toekomst Forumavond voor Oosterend en omgeving FILM-NIEUWS STREEKVERBETERING TEXEL Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat een rapport verscheen over de toe komstige ontwikkeling van ons eiland. Dit rapport is opgesteld door drs. J. Kwantes te Hilversum in opdracht van het gemeentebestuur van Texel. Destijds is in de Texelse Courant (b.v. op vrijdag 26 okt. 1962) uitvoerig aan dacht besteed aan het rapport. Wij zul len hierop nu niet in bijzonderheden in gaan. De voornaamste onderwerpen, die de heer Kwantes heeft behandeld, zijn: 1. de ontwikkeling van de bestaans- bronnen (werkgelegenheid) op Texel in verleden en toekomst; 2. de toeneming van het aantal inwo ners en de verspreiding van de be volking over de bestaansbronnen en de dorpen; AUTO DE SLOOT IN Zondagmiddag slipte de heer J. C. Bruin uit Den Burg op de Vuurtoren- weg nabij De CocksdorD met zijn per sonenauto. De slippartij eindigde in de sloot. De wagen werd flink beschadigd. De heer Bruin bleef ongedeerd. MET HUURAUTO DE SLOOT IN Zaterdagavond omstreeks 9 uur slipte de 18-jarige C. I. met zijn gehuurde auto op de Hollewalsweg nabij Den Burg en reed de sloot in. De auto werd beschadigd. De chauffeur was onge deerd. VROUW VERMIST De 49-jarige mevrouw F. de W.-J. te Den Burg, die zondagochtend om onge veer 7 uur in overspannen toestand haar woning verliet, is daar tot op he den niet teruggekeerd. Een door politic en particulieren ondernomen speurtocht heeft tot heden nog geen resultaat ge had. Een ongeluk wordt gevreesd. AGRESSIEVE PONY VALT JONGEN AAN Een pony van de heer J. C. Keesom te Den Burg heeft zaterdagochtend de 12-jarige Teake Bootsma zo toegetakeld, dat de jongen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Teake was te voet op weg naar Den Burg vanaf zijn woonhuis aan de Schil- derweg. Om de afstand te bekorten liep hij over het land van de heer Keesom aan de Schilderweg, waar de pony graasde. Het dier was op dit bezoek kennelijk niet gesteld en viel de jongen aan. Verschillende beten veroorzaakten vrij ernstige verwondingen aan gezicht en ledematen. Bij een poging het woe dende dier te ontlopen, is de jongen gevallen, waarbij hij een pols brak. De huisarts vond met het oog op infectie, opneming in het ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk. BELANGSTELLING VOOR CENTRA VOOR VAKOPLEIDING VOOR VOLWASSENEN Dertien belangstellenden waren don derdagavond in hotel „Lakeman" bij een om iets te vernemen over de moge lijkheden, die de Centra voor Vakop leiding bieden. De avond werd georga niseerd onder auspiciën van het Ge westelijk Arbeidsbureau. O.a. hield de heer K. Stoepker een uiteenzetting over de waarde van een vakopleiding op latere leeftijd. Sinds 1945 hebben 59.000 mannen de vakopleiding gevolgd, waar door zij een beter inkomen gingen ge nieten. Voor veel Texelaars kan de opleiding van veel belang zijn in ver band met de verminderende werkgele genheid, die na de ruilverkaveling zal ontstaan. Ongeschoolde arbeiders kun nen zich ook op latere leeftijd alsnog in een bepaald vak bekwamen in een der regionale werkplaatsen. PONYCLUB IN DE KOOG Het ligt in de bedoeling, ook in De Koog te komen tot oprichting van een afdeling van ,,De Kleppertjes", zoals deze reeds in Den Burg en Eierland bestaat Mevrouw Van Maldegem-Bemt heeft zich bereid verklaard de kinderen een maal per week na schooltijd te trainen. Een oefenterrein werd reeds spontaan en belangeloos ter beschikking gesteld door de heer K. Kuip. In De Koog zijn reeds 11 pony's. Naar mag worden verwacht zullen allen zich in de nieuwe club verenigen. De jeugd zal zich deze mogelijkheid om zich met dit dier volkomen vertrouwd te maken en er zoveel mogelijk genoegen van te beleven, niet laten ontgaan. Bij vol doende animo zal ook een afdelings- stuur worden gekozen. De adv. in het volgend nummer wijst u verder de weg. VEILIG VERKEER Verkcerscursus Oudeschild Het doet ons buitengewoon genoegen te kunnen bekendmaken, dat de belang stelling voor de verkeerscursus te Oude schild dermate is, dat deze in elk geval door kan gaan. De eerste les {totaal 7 lessen) zal zijn op woensdag, 8 januari 1964, in het dorpshuis te Oudeschild, aanvang 's avonds 8 uur. Aanmelding kan altijd nog geschieden bij de heer J Visser, Loodssingel 42, tel. 2768. Afd. Texel Veilig Verkeer. BROCHURE OVER KOPERBEMESTING Van het Landbouwkundig Bureau voor sporenelement-meststoffen te Arn hem ontvingen wij een aantal exem plaren van het boekje „Koperbemesting op Zandgrasland". Aandacht voor de brochure is gerechtvaardigd in ver band met het feit, dat de bemesting met sporenelementen, koper en kobalt nog veel te wensen overlaat. Voor belang stellenden zijn de boekje gratis bij de redactie (winkel) verkrijgbaar. S.V.O. SPEELDE IN DE SNEEUW Omdat alle amateurvoetbal wegens de toestand van de terreinen werd afge last, heeft SVO de vrije zondag benut voor het spelen van een oefenwedstrijd tussen de twee elftallen. Eerst ging het heel voorzichtig, maar al spoedig bleek dat men op een ge deeltelijk met sneeuw en ijs bedekt veld uitstekend kan voetballen. Na afloop werd besloten om, indien de weerstoestand hetzelfde blijft, zon dag weer op deze wijze te spelen. De spelers worden verzocht hier rekening mee te houden. De training is tijdens de feestdagen stopgezet tot dinsdag 7 januari. Het bestuur van de vereniging wenst alle leden en donateurs van SVO prettige kerstdagen en een heel goed en voorspoedig 1964. S.V. TEXEL Programma: zaterdag 28 december: adsp. De Koog-Texel b; zondag: Texel 3- JVC 3. Met de kerstdagen geen voetbal. We wensen allen prettige feestdagen en een gezellige oudejaarsviering. Maar daarna allemaal vol enthousiasme aan de slag voor het opbouwen van ons aller S.V. Texel. Voor de training zie het kastje. TEX. BOYS-NIEUWS Veel nieuws is er niet te melden. Wel worden de Toto-ophalers verzocht de formulieren vrijdagavond, uiterlijk half negen in de Zwaanstraat te bezorgen. Vrijdagavond geen trainen. SLOTAVOND VERKEERSCURSUS OOSTEREND In zaal Dijt te Oosterend werd vrij dagavond j.l. door een 50-tal cursisten koortsachtig gewerkt aan het Veilig Verkeersexamen ter afsluiting van de verkeerscursus. Het werd ze niet ge makkelijk gemaakt, maar geholpen door een bemoedigend woord van adj. Gul mans kwamen de resultaten toch vlot uit de bus. Aan vrijwel de gehele klas kon het diploma worden uitgereikt en aan een flink aantal cursisten nog het veilig verkeersspeldje voor foutloos geleverd werk. De volgende cursus begint 8 januari in Oudeschild en daarna zal Den Burg aan de beurt zijn, ongeveer eind fe bruari. FILMAVOND VEILIG VERKEER TE DE KOOG Donderdag j.l. mocht de heer J. Durieux. contact-persoon van Veilig Verkeer, afd. Texel, in hotel „De Toe komst" ca. 45 belangstellenden verwel komen. Het werd een beslaagde avond, waar in het kernthema, de bestrijding van de verkeersgevaren, op overtuigende wijze werd behandeld door adj. Gulmans. Ook Texel maakt een revolutie mee, in de vorm van een snelle toename van het motorisch verkeer. Het is een eerste vereiste voor een ieder, zich tegen het aanstormende gevaar op de weg te wapenen. Als weggebruiker heeft men een grote verantwoordelijkheid en daar moet zich te alïen tijde van bewust zijn. In de pauze kreeg ieder de gelegen heid om de met spelden bezaaide kaart van Texel elke spel een ongeval in 1963 te bekijken. Elk jaar neemt het aantal ongevallen hier nog toe. De Afd. Texel van Veilig Verkeer, in samenwerking met de Rijkspolitie Texel, doet wat in haar vermogen ligt om de veiligheid op de weg te verhogen. Vooral wordt het accent gelegd op de Verkeerscursussen, die de afd. Texel organiseert en die iedereen behoort te volgen. De realistische verkeersfilm „Een kwam niet meer thuis" was de hoofd film van de avond. De camera volgt hier enkele willekeurige automobilisten bij hun dagelijkse gang naar het werk. Tenslotte blijkt een van hen in het ver keer om te komen. Een aangrijpende film. Na de pauze werd druk gebruik ge maakt van de mogelijkheid om Opper Stomp verkeersvragen te stellen, waar bij uiteraard de komische noot niet ont brakgelukkig! Tot slot volgden nog 3 films: John Glenn in zijn ruimtecapsule rond de aarde; de sardine-visserij, alsmede een komisch tekenfilmpje. Een oorlogsfilm van goed gehalte is „Ontsnapping onder spervuur", die de belevenissen van een groep verzetstrij ders tot onderwerp heeft. Getracht moet worden de verzetsleider, die door de vijand is gegrepen, te bevrijden. Ten koste van veel strijd gelukt dit ten slotte. De film wordt zaterdagavond en zondagmiddag vertoond (14 jaar). Zondag- en maandagavond draait „Klokslag middernacht". Enige tijd na de oorlog beramen een aantal dienst- kameraden van de Luchtlandingstroe pen een fantastisch plan. In de nacht van oud- op nieuwjaar zullen ze vijf grote speelzalen te Las Vegas beroven. Het plan wordt uitgewerkt en slaagt voortreffelijk. Precies om 12 uur gaan in heel Las Vegas de lichten uit en als achttien minuten later de stroom weer is ingeschakeld is de overval voltooid. De miljoenen dollars worden in veilig heid gebracht op de gemeentelijke vuil nisbelt en tenslotte worden ze vervoerd naar New York in de lijkkist van Berg- dorf, de enige die tijdens de overval (aan een hartkwaal) overleed. Toch krijgen de overvallers hun geld niet, want Bergdorf wordt in Las Vegas bij gezet. In paniek begeven de mannen zich naar de kapel waar de uitvaart dienst wordt gehouden. Te laat, want het stoffelijk overschot wordt juist ge cremeerd. (14 jaar). SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Uitslagen 18 december: C. Joustra-F. R. Drevel 10 J. Nieuwenhuis-C. Schulte 10 J. Hoogerheid-A. Terpstra 01 A. Hovenkamp-P. Eelman 10 Drevel en Joustra speelden een moeilijke partij, waarin de eerste nog al last had met zijn ontwikkeling. Een foute damezet kostte de partij. Schulte overzag stukwinst, won een pion, maar verloor toch. Terpstra kwam al gauw in gewonnen stand en won zonder al te veel moeite. Hovenkamp kreeg 2 stukken voordeel en toen Eelman een combinatie overzag was het uit. De volledige stand na 14 ronden is: 1. C. Joustra 70.83°/o uit 12 part. 2. ,F. R. Drevel 64.29°/o uit 14 part. 3. L. J Vlugt 63.63% uit 11 part. 4. J. Nieuwenhuis 62.50% uit 8 part. 5. J. P. Daam 58.33% uit 6 part. 6. C. Schulte 55.55% uit 9 part. 7. A. Terpstra 50.00% uit 13 part. 8. O. Feitsma 44.44% uit 9 part. 9 J. Hoogerheide 38.46% uit 13 part. 10. J. Dijt 31.25% uit 8 part. 11. P. Eelman 18.18% uit 11 part. We zijn nu ongeveer op de helft van de competitie en veel is er nog niet te zeggen over de uitslag. Drevel en Joustra wisselden weer eens van plaats. Op 25 december en 1 januari wordt niet gespeeld. Dus pas weer 8 jan.! 3. de mogelijke uitbreiding van de dor pen. Inwoners, gemeentebestuur en toekomst Ieder mens heeft in zijn leven plan nen en voornemens voor de toekomst. Soms staan die plannen vrij nauw keurig vast, maar meestal is het niet mogelijk vooraf precies te bepalen, wat men in de komende jaren wel of niet zal gaan doen. De algemene ont wikkeling van het economisch leven in de omgeving (de gemeente, provincie of het land) is b.v. van grote invloed op ieders toekomst en op de mogelijkheid zijn of haar plannen uit te voeren. Elk gemeentebestuur heeft ook te maken met de onzekere gang van zaken in de toekomst, maar is toch genood zaakt op langere termijn min of meer vastomlijnde plannen op te stellen. Hiervoor is het rapport van het Bureau voor Sociaal-Economisch en Stedebouw kundig Onderzoek van de heer Kwantes een hulpmiddel. Wij kunnen dus de conclusie trekken, dat zowel de bewoners van Texel, ieder voor zich, als het gemeentebestuur veel belang hebben bij de toekomstige ont wikkeling van de gemeente en de ver schillende bedrijfstakken en dorpen. Forumavond te Oostcrend op 3 januari 1964 Deze gedachtengang bracht de Werk groep Agrarisch-Sociale Voorlichting van de Streekontwikkelingscommissie Texel tot het voorstel in de dorpen op Texel de toekomstige groei en bloei met de inwoners te gaan bespreken. Het is niet de bedoeling dit gesprek te be perken tot de agrarische bevolking. In tegendeel, alle inwoners kunnen eraan deelnemen, niet alleen de ouderen, maar ook de jongeren. Het gaat toch uiteindelijk vooral om detoekomstmo- gelijkheden voor de jeugd. De Streek ontwikkelingscommissie stelt het bij zonder op prijs, dat het Gemeentebe stuur direkt bereid was aan de forum avonden mee te werken. In deze winter is besloten in Den Hoorn en Oosterend een avond te hou den. Op 27 november j.l. is de forum avond in Den Hoorn geweest en heeft daar een goede belangstelling getrok ken. Een uitvoerig verslag is geplaatst in de Texelse Courant van 29 novem ber. Het succes van deze eerste avond doet het beste verwachten voor de vol gende bijeenkomst in Oosterend. Deze is nu vastgesteld op vrijdag 3 januari 1964 om 8 uur 's avonds in het „Gebouw voor Christelijke Belangen" te Oosterend. Samenstelling van het forum Wij hopen erin te zijn geslaagd een aantal deskundigen in het forum te verenigen, zodat zowel de landbouw, visserij, vreemdelingenverkeer en mid denstand als de onderwijsmogelijkheden tot hun recht zullen komen. Ook de uitbreidingsplannen zullen worden be sproken. Het forum te Oosterend is samenge steld uit de volgende personen; 1. wethouders D. Hin, Oudeschild (voor zitter); 2. burgemeester C. De Koning, Den Burg (onderwijs en algemene zaken); 3. de heer C. van Groningen, Den Burg (landbouw); 4. mevrouw G. Laan-Kistemaker, Den Burg (ook de dames hebben hierbij belang); 5. de heer J. Daalder, Oosterend; 6. de heer B. van der Vis Jzn., Ooster end, (visserij). Na een korte uiteenzetting door de voorzitter van het forum over de hoofd zaken van het rapport-Kwantes en de verwachte ontwikkeling van Texel en Oosterend, zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen aan het fo rum en aan de discussie deel te nemen. Graag wekken wij alle inwoners van Oosterend en omgeving op zo veel als mogelijk is naar het Gebouw voor Christelijke Belangen te komen. Alleen door een goed gesprek tussen de inwo ners en de forumleden zal over en weer gesproken kunnen worden van een leerzame avond. J. D. D. POSTZEGELNIEUWS De Antilliaanse posterijen hebben ter gelegenheid van de opening van de Chemische Industrie Aruba een her denkingszegel van 20 cent uitgegeven. De leden der Texelse postzegelvereni ging kunnen deze zegel tegen de prijs van ƒ0,45 afhalen bij de heer M. J. Witte, Julianastraat, Den Burg. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Dinsdag 24 december 1963 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 22.00 uur Kerstnachtdienst m.m.v. dameszangkoor o.l.v J. Visser Den Hoorn 20.00 uur Kerstnachtdienst, m.m.v. het dameskoor o.l.v. J. Visser De Koog 23.00 uur Kerstnachtdienst mm.v. Kerkkoor o.l.v. de heer J Visser. De Waal 21.00 uur Kerstspel. Eerste Kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjcs 16.00 uur Kerstfeest Zondagsschool De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Zuid-Eierland, 16.30 uur Kerstfeest van de Zondagsschool. Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp Extra collecte Kerk en Wereld De Koog 16.00 uur Zondagsschoolkerstfeest (In tegenstelling tot wat de kinderen is medegedeeld begint de dienst om 4 uur) Dc Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Extra collecte Kerk en Wereld Oosterend 9.30 uur ds. Beerthuis Extra collecte voor de restauratie 15.30 uur Zondagsschoolkerstfeest Oudeschild 11 uur ds. Beerthuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.45 en 15 00 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 15.00 uur ds. Van Leeuwen Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0.25 meer. Uw adres voor prima consumptieaardappelen is P Beers. Molenstraat 30, tel 2913 Instituut Belz, Den Helder, telef 2154, Kuiperdwarsstraat 3 bij de Molenstraat. Gelaatsverzorging, mani cure, pedicure, lichaams massage. Modernste in richting ter plaatse. Te koop een nog nieuwe Solex brommer (enkele keren bereden) en een ge bruikt herenrijwiel op nieuwe banden. G Schoorl Zuid Eierland E 139, tel 02225 286 Tegen beloning terug te bezorgen 1 damesarmband horloge, verloren in Den Burg, te bezorgen M Knol Dorpstr. 42, De Koog. Telefonisch aangesloten E. Breen, Lagerhuis B 35, telefoon 02220-2350 M. J. Bakker N. Bakker-Smit wensen familie, vrienden en bekenden Zalig Kerst mis en een Zalig Nieuw jaar. Carrajung (Vic.), Australië. Verloofd: Inne Reitsma en C. P. Dros Overboschlaan 20, Heemstede, Schilderend 58, Den Burg, 22 december 1963. Op tweede Kerstdag ver loven: Joke van Beek De Ruyterstraat 56, Oudeschild, en André Zoetelief, Kogerweg K 88, De Koog. Receptie: de Ruyterstraat 56, Oudeschild van 16.00 - 17.30 uur. GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeek 16.30 uur Zondagsschoolkerstfeest Oosterend 11.15 uur ds. Van Bilderbeek De Koog 19.30 uur ds. Van Bilderbeek Tweede Kerstdag INTERKERKELIJKE DIENSTEN Den Burg 10 uur Interkerkelijke dienst in de Hervormde kerk Oosctrend 10 uur Kerstzangdienst in de Geref. Kerk. HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp Kerstfeest met de Zondags scholen De Cocksdorp en M.-Eierland. Den Hoorn 16.30 uur Zondagsschoolkerstfeest Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst De Koog 10 uur ds. Waardenburg Extra collecte Kerk en Wereld De Waal 16 uur Zondagsschoolkcrstfeest Oudeschild 16.30 uur Zondagsschoolkerstfeest GEREFORMEERDE KERK Den Burg 15.00 uur Kerstfeest voor de kin deren in de Geref. Kerk. Allen hartelijk welkom. Oosterend, in het gebouw voor Chr. Belanfgen: 14.30 uur Kerstfeest voor de kinderen tot 8 jaar; 16.30 uur Kerstfeest kinderen 9 tot 12 jaar. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Hoorn 10 uur ds. Van Bilderbeek De Koog 16.00 uur Zondagsschoolkerstfeest Oosterend 19 00 uur Zondagsschoolkerstfeest Zondag 29 december 1963 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. H. van Bilderbeek Kanselruil De Cocksdorp 10 uur ds. Waardenburg Den Hoorn 10 uur ds. Soesan Dc Koog 19.30 uur ds. Beerthuis De Waal 10 uur ds. Beerthuis Oosterend 10 uur ds. Oskamp Oudeschild 11.15 uur ds Froentjes GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. P. Uidam 15.00 uur ds. T. van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 15.00 uur ds P. Uidam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg, 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. D. J. Froentjes Kanselruil met de Herv. Kerk Enige kennisgeving voor Texel Na een langdurig lijden nam God nog plotseling van ons weg onze lieve man en vader Willem Boon, in de leeftijd van 46 jaar. Gezang 10 5. Zijn diepbedroefde vrouw en kinderen M. Boon-Duinker Henk Fup Marian Oosterend, Texel, 22 december 1963, Nieuweschild O 54a. De begrafenis vindt plaats D.V. 27 decem ber 1963, 's namiddags 2.30 uur vanuit de Ge reformeerde Kerk. Aanvang rouwdienst 's namiddags 2 uur. Bij deze berichten wij U het overlijden van onze toegewijde medewerker en goed collega, de heer W. Boon Directie en personeel gemeentewerken. Zondagmiddag nam God in Leiden onver wachts uit onze fami liekring weg onze ge liefde zwager en oom Willem Boon Uit aller naam. Familie F. Duinker Nieuweschild, Oosterend, Texel. schoonzoon, Hiermede betuigen wij onze dank voor Uw blij ken van belangstelling bij ons huwelijk ondervon den. W. Zoer T. Zoer-Dijker Heemskerckstraat 19, Oudeschild. Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Heden overleed, na een kortstondig lijden in het gemeentezieken huis „Parkzicht" te Den Helder, mijn lieve man en onze zorgzame vader en grootvader Otte Goënga, in de leeftijd van 71 jaar. De diepbedroefde familie Den Burg: M. Goënga-Bakker Den Hoorn: M. Goënga M. Goënga- Gersonius Alkmaar: S. Jellema-Goënga R. Jellema Den Hoorn: L. Goënga M. Goënga-Boon Den Burg: C. Goënga L. Goënga-Vos Manitouwadge (Canada): E. Bakker-Goënga Th. Bakker en kleinkinderen Zij, die hem gekend hebben weten wat hij voor ons betekende. Den Burg, Texel, 20 december 1963, Schilderend 30. De teraardebestel ling zal plaats vinden op dinsdag 24 decem ber n.m. 2 uur op de Algemene begraaf plaats te Den Burg, Texel. Heden ging van ons heen onze lieve Opa Gocnga De Kleinkinderen Den Burg, Texel, 20 december 1963. Hierbij vervullen wij de droeve plicht U het overlijden van onze oud-commandant, de heer O. Goënga mede te delen. Vrijwillige Brandweer Texel

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2