(jrocn ZwartsJexels in het harL, Texelse Filatelistenvereniging bestaat 15 jaar K.N.M.B. afdeling Texel vierde haar 50-jarig bestaan Bronchi letten Huishoudelijke voorlichting Texel organiseert pensionhoudsterscursus FILM-NIEUWS Drukbezochte receptie en feestavond 7HUM jeugdpuistjes VRIJDAG 31 JANUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7832 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langcveld de Roo(j Boek-, Kantoorboek- en Fotokandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwal. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Zaterdag a.s. is het precies 15 jaar geleden dat op Texel een Philatelisten- vcreniging werd opgericht. Ter gelegen heid van dit feit zal „De Postzegelbeurs" op 6 februari a.s. in samenwerking met do PTT een lezing en filmavond houden in „Casino", die in het teken van de hobby ^taat. De oprichters en tevens de eerste bestuursleden van de philatelistenver- eniging „De Postzegelbeurs" waren drie enthousiaste verzamelaars: de heren H. Gomes, C. Bakker Mzn. en H. Schrijen. Gestart werd met tien leden. De vereni ging groeide voorspoedig. In 1954 waren het er 30, in 1959 105 en de grootste bloei bereikte de vereniging in 1960 toen 117 verzamelaars waren ingeschre ven. De 90 leden van dit ogenblik vor men een enthousiaste groep. In het be gin hield men zich slechts bezig met het onderling ruilen van postzegels. De activiteiten breidden zich uit toen de vereniging o.a. postzegels van overzeese rijksdelen ging aankopen en doorver kopen aan de leden. Het in het begin zeer bescheiden opgezette rondzend- verkeer groeide uit tot een belangrijke activiteit. De vereniging kocht ook wereldcatalogussen aan om deze aan de leden te kunnen uitlenen. Bloeiende vereniging Veel belangstelling trekken door gaans de ruilavonden. Er worden er 7 a 8 gehouden per jaar. Vooral de laat ste avond van het seizoen trekt veel publiek, omdat dan verlotingen worden gehouden. (Waarvan één gratis, zonder nieten!) Ter gelegenheid van het 5- en 10- jarig bestaan, resp. in 1954 en 1959 wer den tentoonstellingen gehouden. Uit bovenstaande wordt duidelijk, dat ge sproken kan worden van een bloeiende vereniging, die niet meer weg te den ken is op Texel. Het huidige bestuur (voorz. W. Peeters; seer. P. R. Blanke voort; penningmeester J. Tjonk en be stuursleden L. van Laar en M. J. Witte) meende daarom dat een stijlvolle vie ring van het 15-jarig jubileum op zijn plaats is. De avond van donderdag 6 februari wordt georganiseerd in nauwe samen werking met de pers- en publiciteits- dienst van de PTT te Den Haag. Door BESTELAUTO DE SLOOT IN Op de Westerweg in dc polder Waal enburg is omstreeks 4 uur dinsdagmid dag de bestelauto van de fa. J. Agter uit Den Burg in dc sloot gereden. Het ongeval deed zich voor toen de chauffeur, de heer J. Bonne, een andere wagen wilde inhalen. Deze wagen week plotseling naar links uit, zodat de heer Bonne moest bijsturen. Deze abrupte manoeuvre had het bovengenoemde tot gevolg. De bestelwagen, een Volks wagen, liep schade op aan de linker koplamp en een der portieren. Met behulp van een kraanwagen werd de auto uit de sloot getrokken. De chauf feur kwam met de schrik vrij. De politie maakte .proces verbaal op. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag, 4 februari a.s. zal door HM „Friesland" vanaf steiger 21 te Den Helder worden geschoten. Aanslagen in een gebied 1 mijl NW en 4 mijl ZO van lijn Harssens, 050 rechtwijzend. Maximum afstand 10 mijl. Veiligheidsschip aanwezig. „INK DROUGHT" De kleine storing tijdens de huwe lijksplechtigheid van het echtpaar Bopgaard-Bekker, waarvan wij in een der vorige nummers melding maakten, heeft internationale bekendheid ge kregen. Een van onze abonnees, de heer E. E. Castenberger te Amsterdam stuurde ons een knipsel uit een Ameri kaans Dagblad, de „Los Angeles Herald- Examiner", waarin het incident dat door de lege penhouder werd veroor zaakt, onder het kopje „Ink Drought" werd uiteengezet. Hoestdrank «n tab let vorm. 95 ct INGEKOMEN PERSONEN Cornelis J. W Snijders (met gezin), van Dordrecht, C. Evertsenstraat 78 naar Den Burg, Boogerd 19; Fenna Buter, ev. Caous, van Zweeloo, Hoofd straat 15 naar De Cocksdorp, Kikkert- straat 72; Ada G. Visser, van Amster dam, le Helmerstraat 104 naar Den Burg, Warmoesstraat 8; Jan Grit, van Dordrecht, Badweg 2 naar O 62; Wessel Hagedoorn, van Den Helder, Buitenha ven 5 naar H 131; Wilhelmus Oetelmans, van Zaandam, Havenstraat 72 naar •0 68. de heer J. J M. Kiggen, chef reclame en propaganda, zal een lezing worden gehouden over postgeschiedenis op post zegels, verschillende wijzen van verza melen enz. De heer Kiggen geniet be kendheid door \zijn causeriën die hij regelmatig op zaterdagmiddag voor de televisie houdt. Hij zal zijn betoog in „Casino" illustreren met ca. 40 kleuren dia's van postzegels van de gehele wereld. Na de pauze wordt de film „ITEP- journaal" vertoond, een rolprent over de in 1952 te Utrecht gehouden ITEP- tentoonstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse postzegel. De film „Het is maar een postzegel" handelt over de geschiedenis van het postvervoer en het ontwerpen en vervaardigen van postzegels. Ten slotte „Nederlandse miniaturen", waar in we kennis maken met Nederland, gezien doop zijn postzegels. Een interessante bijzonderheid is het, dat de man, die tijdens deze film avond de projector bedient, een oud zeevaarder is, de heer W. van Bunge. die als leerling van de Zeevaartschool Texel heeft leren kennen en nu als hoofdambtenaar bij de PTT zijn bemid deling heeft verleend bij het voorbe reiden van deze bijzondere avond. Voor de jubileumavond zijn tal van personen uitgenodigd, w.o. het perso neel van de PTT op Texel. Ook aodere belangstellenden zijn van harte welkom. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrend en Dc Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: A M. J. RUTTEN, tel (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Alberta, Francisca Marga- retha, dv. Mattheus Witte en Maria A. Hin; Dirk, zv. Roelf Eijgelaar en Juliana Vrieling; Johan Hendrik, zv. Harrie J. Arnout en Gerritdina H. Jonker; Frans Franciscus Jacobus, zv. Jacobus M. van Splunter en Atje J. Alosery; Piet, zv. Piet Daalder en Dieuwertje Huizinga. Ondertrouwd: Doede Bram Zoete en Maria Trijntje Pranger; Dirk Roeper en Margaretha Kuip. Overleden: Pieter Hoogerheide, oud 89 jaar. ZON. MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 2 februari op om 8.20 uur en gaat onder om 17.28 uur; 5 februari op om 8.15 uur en onder om 17.34 uur. Maan: 5 febr. L.K.: 13 febr N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 31 jan. 10.38 en 22.50; 1 febr. 11 15 en 23.19: 2 febr 11.42 en 23.43; 3 febr 12.06 en 4 febr. 0.03 en 12.25, 5 febr 0.27 en 12.51 6 febr. 0.59 en 13.31; 7 febr. 1.47 en 14.25: 8 febr. 2.54 en 15.35 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Door de Huishoudelijke Voorlichting Texel zal binnenkort een cursus voor pensionhoudsters worden gehouden. De cursus is bedoeld voor hen, die zich in het logiesverstrekkende bedrijf enig extra inzicht en vakkennis willen verschaffen. De Huishoudelijke voorlichting werkt in deze nauw samen met de V.V.V. Men opperde het plan van deze cur sus naar aanleiding van het feit, dat steeds meer mensen „gasten gaan hou den" op allerlei manieren. Vaak wil men zich met eenvoudige middelen behelpen maar de vraag dringt zich dan op, of die manier de juiste wel is. Nog veel pensionhoudende Texelaars zouden met de middelen, die hun ter beschikking staan, veel beter voor de dag kunnen komen. Tijdens de cursus kan men ver nemen aan welke eisen b.v. slaapkamers moeten voldoen. Ook de keukeninrich ting krijgt de aandacht. Zij, die hun huis verhuren en zelf tijdelijk in een eenvoudig onderkomen gaan wonen, kunnen met de cursus hun voordeel doen, want er wordt verteld, hoe men van een schuurtje een leefbare ruimte kan maken, die men zo goed mogelijk van practische zaken voorziet. Van belang is ook het optreden van de gastvrouw tegenover de gast. Aan Hoofdprijs: Reis naar Lourdcs VERLOTING VOOR KERKRAAM Het comité dat belast is met de orga nisatie van de viering van het eeuw feest van de R.K. Parochiekerk te Den Burg heeft een loterij georganiseerd. De verloting wordt gehouden om te kunnen overgaan tot de aanschaf van een ge brandschilderd kerkraam, het z.g. paro chiecadeau. Dit raam zou aanvankelijk worden bekostigd uit de opbrengsten van collectes in de kerk. Men is er ech ter niet in geslaagd op deze wijze het vrij hoge bedrag (ƒ10.000,bijeen te brengen. Het „Eeuwfeestcomité" heeft goede hoop, dat het dc 475 loten a ƒ15,per stuk aan de man kan bren gen. Er is één hoofdprijs: een reis naar Lourdes voor twee personen. De win- naar(s) mogen zelf de datum van de reis bepalen. Als de winnaars voor de tijd dat de reis duurt, thuis niet gemist kunnen worden, wordt een speciale regeling getroffen. Men hoopt de actie binnen korte tijd af te ;ronden. Het op deze wijze ingezamelde bedrag zal met de opbrengst van de eerder gehouden col lectes als een huldeblijk aan de kerke- raad worden aangeboden. Voor het te maken raam is het ontwerp reeds ver vaardigd. De drie gedeelten van het raam zullen drie fasen uit het leven van Johannes de Doper uitbeelden. Zoals bekend is de H. Johannes de Doper de patroon van de parochiekerk van Den Burg. Op dit moment zijn de loten reeds verkrijgbaar bij: P. Th. Luyckx, Bea- trixlaan 48, Den Burg; C. H. F. Duin, R. P. Keijserweg 8, Den Burg; mej. A. de Porto, Schilderend 141, Den Burg; S. Hin, Den Hoorn; Th. Witte, Ooster end (nabij „Sint Marcus"); G. Zoetelief, De Koog. de omgangsvormen wordt één van de zes lessen, die de cursus telt, besteed. Aandacht wordt ook gewijd aan menu- leer {welke menu's voor de gasten?) en aan budgettering (de besteding van het inkomen) Tenslotte noemen we de administra tie, die van groot belang is om een pen sion economisch te kunnen laten draaien. De eerste cursusavond wordt gegeven op donderdag 20 februari a.s. Belang stellenden worden verzocht zich vóór 10 februari op te geven bij de VW of bij de Huishoudeliike Voorlichting. VERTROKKEN PERSONEN Hans U. Agter, van Den Burg, Schoonoordsingel 27 naar Amsterdam, Herculesstraat 30 II; Aly Vlaming, van O 163a naar Groningen, Praedinius- singel 6; Simon Hemelrijk, van Oude schild, De Ruyterstraat 59 naar Den Helder, Ceramstraat 49; Douglas E. Voogt, van H 131 naar Katwijk, Was- senaarseweg 75; Willem J. Zijm, van Den Burg, Gravenstraat 17 naar Anna Paulowna, Lagedijk 1 (met gezin). S.V.C.-NIEUWS Afgelopen zondag speelde SVC een oefenwedstrijd tegen Oosterend en ver loor eervol van een beter spelend Oos terend met 52. A.s. zondag spelen we als het weer het toelaat thuis tegen Tex. Boys, aan- van 2 uur. Dit kan een aardige wed strijd worden als we ons allemaal voor 100n/o geven. Komen we a.s. vrijdagavond nu eens allemaal trainen, zowel het eerste als het tweede? Aanvang 20.30 uur. Het programma van het City-theater vermeldt voor het komende weekend slechts twee films. Daarbij is echter de bekende spektakelfilm „Spartacus", die zaterdag-, zondag-, maandag- en dins dagavond om 8 uur draait. Deze in kleuren en cinemascope opgenomen rol prent wil een beeld geven van het oude Rome, waarin de uit Tracië afkomstige slaaf Spartacus een rol speelt. Verbit terd om zijn slavenbcstaan organiseert hij een slavenopstand tegen de Romein se onderdrukkers. De Romeinse senaat ziet zich genoodzaakt de opstand te onderdrukken. Het komt tot een strijd, die tenslotte in het nadeel van de op standelingen beslecht wordt. De leef tijdsgrens is 14 jaar. Zondagmiddag om drie uur wordt een vrolijke lachfilm vertoond; „We zien ze rennen". De hoofdrollen worden ver tolkt door Abott en Costello, die we zien tijdens fantastische belevenissen op de renbaan. Alle leeftijden. Met een receptie en een feestelijke avond is dinsdag j.l. door de afdeling Texel van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond het vijf tig-jarig be staan herdacht. Tijdens dc receptie, die 's middags in hotel „De Lindcboom-Texel" werd ge houden bood een groot aantal sprekers gelukwensen aan. Burgemeester C. De Koning, die na mens het gemeentebestuur sprak, was het opgevallen, dat meerdere organisa ties en verenigingen in deze tijd hun 50- of 60-jarig jubileum vieren. Kenne lijk heerste er een halve eeuw geleden een grote activiteit op het eiland. Eén van de resultaten van het streven van toen was de vorming van een Texelse afdeling van de K.N.M.B. De burge meester roemde de jubilerende vereni ging om haai voortdurende werkzaam heid en wenste het beste voor de toe komst. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer P- G. van der Weele, voor zitter van de K.N.M B. Hij noemde het jubileum een mijlpaal in de geschiede nis van het economische leven en een belangrijke gebeurtenis voor de onder nemers in het midden- en kleinbedrijf. Hij schetste de omstandigheden, die in dertijd tot het samenwerken van mid denstanders leidden. De sterke zin voor individualisme heeft lange tijd de sa menwerking in de weg gestaan. Ook thans lijkt het alsof men het vereni gingsverband weer als een last gaat ondervinden. Het is echter duidelijk dat de Texelse middenstanders in hun verband tot onmiskenbare prestaties zijn gekomen. Niet slechts zagen zij zich geplaatst tegenover de taak om de Texe laar van al het nodige te voorzien, maar moesten zij in korte tijd hun mogelijk heden verbeteren en uitbreiden om ook do gast goed te kunnen onthalen. De bondsvoorzitter vond deze ontwikkeling een bewijs van de dynamische kracht van de Texelse middenstand. Hij zei, dat Texel in dit opzicht ten voorbeeld aan de andere waddeneilanden wordt gesteld. Gouden vaantje Namens het hoofdbestuur bood de heer Van der Weele aan het bestuur van de jubilerende afdeling het gouden vaantje aan Mr. D. J. W. van Dijk, Rijksmidden- standsconsulent, feliciteerde het be stuur van de jubilerende afdeling, mede namens de minister van Economische Zaken. Hr. Van Dijk toonde zich ver heugd met het feit, dat hij voor deze gelegenheid was uitgenodigd. Het was een duidelijk blijk van de positieve houding, die de K.N.M.B. Texel jegens de overheid inneemt Hij toonde voorts het belang aan van het lidmaatschap van een centrale vereniging. De mid denstand is een integrerend element van het economische leven, aldus mr. Van Dijk. Namens de V.V.V. Texel bood de heer P. Beemsterboer zijn gelukwensen aan Hij sprak van een springlevende en kerngezonde organisatie, waarmee de VVV op goede wijze samenwerkt. Ook de heer Beemsterboer merkte op, dat de middenstand zich uitstekend weet aan te passen aan de sterk veranderen de situatie op het eiland op toeristisch gebied. Hij wenste dat ook de V.V.V. wat de aan te bieden lo,giesgelegenheid betreft, zó was bijgebleven. Federatie? Namens de R.K. Middenstandsvereni ging sprak de heer M. Bakker. De heer Bakker prees de jubilerende vereniging om haar verdiensten voor de midden stander. Hij pleitte voor een nog betere samenwerking tussen beide zusterver enigingen en voelde iets voor een fede ratief verband. Het woord werd voorts gevoerd door de heer R. Rezelman, voorzitter van de K.N.M.B. afd. Anna Paulowna. Aange zien de afd. Anna Paulowna binnenkort ook haar 50-jarig bestaan viert, kon de heer Rezelman zeggen, dat hij deels uit WAARBORG VOORVAKKUNDIGHEID Ziet U dit embleem in een radio- en televisiezaak? Dan koopt U pas veilig en vertrouwd. nieuwsgierigheid naar dit feest was ge komen. De heer H Venema sprak namens de Texelse aannemers en patroonsbond. Hij vertelde dat veel van zijn collega's nog geen lid zijn van de middenstandsbond. Deels is dit te wijten aan de onjuiste denkwijze, dat de middenstandsvereni ging bestemd is voor winkeliers. Tenslotte sprak de heer C. Slot, direc teur van de Ned. Middenstandsbank te Den Helder. Hij schetste de nauwe sa menwerking die tussen de bank en de middenstand bestaat. De heer Slot bood namens de bank een geschenk onder couvert aan. De heer C. J. van der Kooi dankte alle sprekers voor hun gelukwensen. Na de gezamenlijke maaltijd voor ge nodigden werd het feest 's avonds in De Oranjeboom" voortgezet. Het ge zelschap Max van Praag zorgde daar voor enkele uren prettige ontspanning. Tijdens het bal werd door de volks dansgroep Texel een demonstratie ver zorgd, die zeer de aandacht trok. Mevr. J. Craanen zong het door haar gecomponeerde „baardlied" dat U el ders in dit blad ziet afgedrukt. J PUROL-POEDER f1.60-ft- TER OVERDENKING Dezer dagen beginnen de Olympische winterspelen, en radio en TV zullen ons uitgebreid op de hoogte houden van de prestaties, en van de records, die weer zullen gebroken worden. Als U of ik aan de 500 of 5000 meter schaatsen moesten meedoen, dan zouden we zo hard mogelijk van start gaan, en wel zien of we het einde zouden halen. Doch zo gaat het niet bij de echte sportmensen. Zij trainen maandenlang op een bepaald schema, en zo kunnen we dan ook bij de uitzendingen telkens horen: Hij is nu zoveel seconden voor of achter op zijn schema. Het wordt als het ware wetenschap pelijk uitgedokterd, wat en hoe een be paalde sportman kan bereiken. En zo worden de verschillende tijden steeds scherper gesteld, en sneuvelen de re cords. De H. Paulus, die naar algemene op vatting geen athletisch figuur had, schrijft in de 1ste Corinthenbrief: „Ik loop dan ook niet in den blinde, ik boks niet als een die in de lucht slaat". Hier gebruikt hij een beeld, dat die mensen van toen erg duidelijk moet zijn ge weest. Iedere stad had haar stadion, en zeker de grote havenstad Corinthe. De olympische spelen werden toen ook reeds gehouden. En ook toen werd er over gepraat wie bij het hardlopen de kans had bp de grote lauwerkrans. Ook wist men, dat de deelnemers aan de wedstrijd zich van alles ontzegden. Paulus herinnert hen aan al deze din gen. Waarom? Om hen er op te wijzen, dat voor het nieuwe leven dat hij preekt, oefening (ascese) evenzeer nodig is. Hij zegt: „Ik beuk mijn lichaam en houd het in bedwang, om niet na an deren tot de wedstrijd te hebben opge roepen, zelf misschien gediskwalificeerd te worden". In ons modern levensritme in een welvaartstaat is er niet veel plaats voor ascese en zelfbeperking. Misschien dat de gevaren van het roken ons gaan dwingen in deze richting, maar dat heeft dan niet veel te maken met wat Paulus bedoelt. Ascese is al zo oud als de mensheid, en we vinden het in allerlei vormen ook bij de heidense godsdiensten. In de katholieke kerk kennen wij de vasten en onthoudingswet (heeft weinig te be tekenen in onze tijd) en het klooster leven (dat een crisis beleeft en naar nieuwe vormen zoekt). Psychologen staan enigszins huiverig tegen „ascese". Ze vrezen zo gauw voor verdrongen ocmplexen enz Hoe het ook zij, we zijn er vast van overtuigd, dat ook in onze tijd, juist in onze tijd, vooral jonge mensen zich oefenen moeten om hun levensloop vol gens een bepaald schema te kunnen lopen. A. v.d. Burg CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 februari a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burj ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. STIERENKEURING 1964 Op dinsdag 24 maart 1964 wordt op het K.I.-station de jaarlijkse stieren keuring gehouden. Aangifte dient te geschieden voor 15 februari a.s. bij het Landbouwhuis te Alkmaar. Aangifte-formulieren zijn te verkrij gen bij de heer B. Oostra, Schilderweg S 26b.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1