9 roen 2rwarL-Jexels in het harL, Rolschaatsshow tijdens stadsfeesten Uitbreidingsplan De Koog stuit op tegenstand Algemene vergadering bedrijfs vereniging Buitengewoon goed geslaagd U BENT ZO VRIJ ALS EEN SPAARVOGELTJE IN DE LUCHT Besluit tijdens vergadering ijsclub 1 Texelaars maakten bezwaar DINSDAG 4 .FEBRUARI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 78J3 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Root) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familiebericktan 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. aam. Als er ooit reden is om te spreken van een algemene vergadering, die een hoogtij werd, dan zeker deze keer. Dit is vooral te danken aan de hoogstaande en boeiend voorgedragen inleiding van de heer Dr. Ir. Bar. Dit is werkelijk een groot succes geworden. In zijn openingswoord wees voorzitter A. Dros Bzn. op de pas gehouden ten toonstelling „Het Landbouwwerktuig". De vervanging van menselijke arbeid door werktuigen zal steeds meer voort gang vinden nu de verhouding van de kosten van de arbeid tot die van de prijzen van landbouwwerktuigen zich steeds meer wijzigt ten gunste van de werktuigen. Nog maar enkele jaren ge leden was de verhouding tussen de kosten van de arbeid en die van één tractoruur als 1 3, thans is dit al 1 lVt. Inleiding dr. Bar In zijn inleiding wees Dr. Bar er in de eerste plaats op, dat het er om gaat het Nederlandse volk en speciaal de Staten-Generaal te overtuigen van het belang van de landbouw in het geheel van de Nederlandse economie. Het is n.l. voor vele Nederlanders een moeilijk te verwerken geval, dat de landbouw ieder jaar een bedrag van plm. 600 mil joen gulden aan belastinggelden kost. De Nederlandse landbouw zorgt de laatste jaren voor een exportoverschot van plm 1500 miljoen gulden en het zou voor ons hele volk een ramp zijn als dit bedrag wegviel. Spreker wees in dit verband op de schatting van het Planbureau, waarin gesteld wordt, dat de betalingsbalans het volgend jaar een tekort van 1 mil jard gulden zal vertonen. Dit kan ech ter belangrijk hoger worden indien als gevolg van de verhoging van de lonen en prijzen de uitvoer van industriële produkten belangrijk zou afnemen. Dit zou resulteren in lager winsten voor de industrie, wat weer zou betekenen een lager bedrag aan belastingen en het gevaar van verlaging van de bijdragen uit de Rijkskas voor de landbouw. Er is te veel Het pijnlijke punt bij de landbouw is het feit, dat het aanbod van land- bouwprodukten groter is dan de vraag. En als deze overschotten steeds groter worden, dan redt zelfs de beste voor zitter van een Productschap het niet met succes een ordenend beleid te voe ren. Dr. Bar wees er op, dat in de begin jaren van de E.E.G. gespeculeerd werd op de mogelijkheden, die er voor onze producten zouden komen in de andere E.E.G.-landen. Van deze hoop is op 't moment niet veel meer overgebleven. Ook in de andere landen is de productie enorm gestegen en in een land als Frankrijk liggen nog steeds enkele mil joenen hectaren braakland, die een verdere stijging van de productie mo gelijk maken. In dit verband wordt heel vaak ge wezen op de mogelijkheden, die er voor onze produkten zouden zijn in de onder ontwikkelde landen. Spreker was van oordeel, dat dit geen reële mogelijk heden zijn, omdat deze landen niet in staat zijn voor deze producten te beta len. Hier komt in de eerste plaats hulp in aanmerking, die de bewoners van deze landen in staat stelt zelf de pro ductie van industriële en landbouwgoe- deren uit te breiden. Moeten we de productie beperken? In deze situatie wordt meermalen het woord productiebeperking naar voren gebracht. Dr. Bar wees op de feitelijke onmogelijkheid van een inkrimping van de productie Dit is voor de individuele ondernemer onaanvaardbaar, omdat productiebeperking voor hem altijd verlies van inkomen betekent. Spreker schetste in dit verband de gang van zaken met de Duitse pluim veehouderij. Deze is de laatste jaren van een achterlijke tak van bedrijf, waarbij het pluimvee in aantallen van 50 - 100 stuks onder slechte omstandig heden werden gehouden uitgegroeid tot grootbedrijf. Het gevolg was, dat voor de Nederlandse eieren andere markten gezocht moesten worden. Volgens spre ker een zoeken, dat vrijwel nooit vin den wordt. Dr. Bar wees er op, dat de Neder landse landbouw te veel gerekend heeft op een eerlijke toepassing van Art. 39 van het Verdrag van Rome, waarbij gesteld werd, dat de landbouw productie zou moeten plaats vinden in die landen en streken, die zich er het best voor leenden. Ook in de E.E.G. lijkt het er vaak op, dat de kleinere landen het slachtoffer worden van on derlinge afspraken van de grotere landen. De harde werkelijkheid is, dat de strijd zal moeten worden uitgevoch ten op het eigen bedrijf. Afvloeiing van boeren nodig Spreker was er van overtuigd, dat dit ook zou moeten leiden tot het harde feit van sanering van bedrijven. Het feit, dat het zo moeilijk is om voor de werkzaamheden van het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds de juiste vorm te vinden wijst er op, dat men deze zaak niet alleen van de harde zakelijke, maar ook van de menselijke kant wil bekijken. Toch zal het uiteindelijke ge volg moeten zijn, dat nog een zeer groot aantal spreker noemde in dit ver band nog 50°/o van de bedrijven land bouwers zal moeten afvloeien. Verder blijft het een taak van de landelijke overheid om in overleg met de andere E.E.G.-partners te streven naar een regeling van de produktie. Dr. Bar was er van overtuigd, dat ons land bij deze onderhandelingen een zwakke positie inneemt. Het zal dan ook zeker een zaak van geven en nemen moeten worden. Inleider was intussen toch niet pessi mistisch ten aanzien van de toekomst van de landbouw. Spr. hield daarbij rekening met de vakbekwaamheid en de wil tot moderniseren van de Neder landse boeren. Boeiende discussie Gevraagd naar de mogelijkheden van afzet van Nederlandse pootaardappelen en zaaizaden wees spr. op de van an dere landen afwijkende vorm van hulp verlening aan onderontwikkelde gebie den, die onze regering toepast. Terwijl andere landen deze hulp vaak verbin den aan een afname van produkten van het helpende land, wenst onze regering dit niet te doen. Dit geeft ons dus een achterstand op de landbouw in andere landen. Op het moment wordt echter gezocht naar een vonm van hulpver lening, waarin beide factoren verenigd zijn. Meer eenheid in optreden organisaties Naar aanleiding van een vraag van de heer C. J. de Lugt onderstreepte de inleider het belang van een gezamenlijk optreden van de Nederlandse landbouw. Spreker was van oordeel, dat een ver dere centralisatie van de landbouwor ganisaties een dringende eis is. Verder wees dr. Bar op een goede uitrusting van de topfiguren in de landbouw. In dit opzicht staan de organisaties van de werknemers veel sterker. Verder vroeg de heer De Lugt een verklaring voor het feit, dat de Deense landbouw, die blijkens de gegevens van de inleider toch een lagere productie per ha. heeft op de buitenlandse mark ten een geduchte concurrent is. Volgens inleider was dit vooral een gevolg van het feit, dat de Deense be drijven, die voor de wereldmarkt pro duceren belangrijk groter zijn dan de gemiddelde Nederlandse bedrij ven. Verder hebben de Deense boeren het voordeel, dat men geen grondlasten heeft en de arbeidskosten belangrijk lager liggen. Toch maakt ook de Deense landbouw op het moment een zeer moeilijke tijd door. Hierop wijst ook het feit, dat per 100 bedrijven slechts 7 boerenzoons beschikbaar zijn, terwijl dit in ons land nog 22 is. De verbetering van de prijzen van kaas en andere zuivelproducten op dit moment noemde dr. Bar een tijdelijk verschijnsel. Het feit, dat de productie nog steeds sneller stijgt dan de con sumptie vereist andere maatregelen. De productiewaarde per man in de Nederlandse landbouw bedraagt op het moment plm. ƒ11 000,per man. Geen enkele bedrijfstak speelt het klaar om van een dergelijk bedrag een verant woord loon voor een volwaardige ar beidskracht over te houden. Daarom is er volgens spreker maar één mogelijk heid: Een drastische verlaging van het aantal bedrijven! De productiewaarde per man moet nl. minstens ƒ25.000, per man worden. Vertrouwen in toekomst Spreker besloot zijn betoog met ver trouwen uit te spreken in de toekomst van de Nederlandse landbouw. Het feit, dat dit een landbouw zal zijn met veel minder werkers achtte dr. Bar niet verontrustend. Alleen van een zelfbe wuste en voldoende welvarende land bouw zal voor ons land een heilzame invloed kunnen uitgaan. Inleider meende, dat het voor ons land een ramp zou zijn als landbouw zou verdwijnen. Met de opwekking om door hard werken, moed en onderne mingszin de mogelijkheden op eigen bedrijf uit te buiten, besloot dr. Bar zijn enthousiaste inleiding. We kunnen nog vermelden, dat bij de bestuursverkiezing de heren A. Dros Bzn. en M. Roeper Pzn werden her kozen. De heer H. Smit Pzn. volgt de heer C. M. Bakker J. Mzn. als be stuurslid op. De contributie werd onveranderd op 40 ct per ha. gehandhaafd. C. v. Gr. „DE DUINKANTERS" NEMEN REALISTISCH STUK IN STUDIE De Koog De Toneelvereniging „De Duinkanters" heeft het toneelspel in drie bedrijven door Anton Beuving „De Vrijbuiter" in studie genomen. De heer J. v.d. Kerkhof heeft de regie. Het is een fel realistisch zeemansstuk, dat in de kringen van de kustvaart speelt. De opvoering zal 14 maart in „De Toekomst" te De Koog plaats vinden. Voel u vrij: spaar! Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypo theken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. De ijsclub Den Burg, de grootste vereniging op Texel, heeft donderdagavond j.l. tijdens de jaarvergadering in hotel „De Oranjeboom" besloten om aan de feesten ter viering van het 550-jarig stadsrecht mee te werken. Overeenge komen werd, dat men de organisatie zal dragen van een grote rolschaatsshow, waaraan 40 rolschaatsers uit Winschoten zullen deelnemen. Het evenement neemt ruim twee uren in beslag en zal zich afspelen vrijdagavond 5 juni a.s. Waarschijnlijk zal de show in de grote tent worden opgevoerd. De veertig rolschaatsers zullen in de jeugdherberg worden ondergebracht. De kosten van het evenement worden gedragen door het organisatiecomité 550 jaar stad. Tijdens de vergadering, die door slechts weinig leden werd bezocht, zag men terug op een korte, doch goed ge slaagde schaatsperiode. Voorzitter A. Kunst bracht de diverse verbeteringen in herinnering die aan de ijsbaan van Den Burg zijn aangebracht, waarvan de geluidsinstallatie het meest opvallend was. De ijsclub is onlangs lid geworden van de KNSB, waardoor de mogelijk heden werden verruimd. In KNSB- verband kan men schaatsers naar Texel uitnodigen. Onlangs hebben tal van schoolkinderen het KNSB-schaatsdiplo- ma kunnen bemachtigen. Verschillende leden van de ijsclub hebben zich bij de organisatie op de baan zeer verdienste lijk gemaakt. Met waardering noemde de heer Kunst de naam van de heer J. M. de Vries, die zich vooral voor de jeugd zeer heeft ingespannen. Finan cieel staat de club er goed voor. Uit de boeken bleek dat over een batig saldo van 2200,wordt beschikt. Door de rekeningnazieners waren de boeken in orde bevonden. De waarnemend secretaris, de heer J. H. Brügemann las daarop de notulen voor van de vorige jaarvergadering en de laatstgehouden bestuursvergadering. Tourtocht? Tijdens de rondvraag werd gepleit voor het organiseren van een tourtocht, aan de overkant of op Texel. Ongetwij feld bestaat hiervoor grote belangstel ling. Het bestuur zal de mogelijkheid nagaan. Als een tocht over Texel wordt gehouden (hetgeen mogelijk is door de nieuwe sloten) zal men van de polder besturen gedaan moeten krijgen dat enige tijd niet wordt gemalen. Ver schillende zaken, die nog voor verbete ring vatbaar zijn werden aan de orde gesteld. O.a. werd voorgesteld de baan een nóg iets feestelijker aanzien te ge ven, door het plaatsen van vlaggen. Een speciale clubvlag is zeker gewenst. Gevonden voorwerpen Jan (de ijscoman) vertelde dat hij ge durende de afgelopen schaatsperiode goede zaken heeft gedaan in zijn koek- en-zopie. Zelfs heeft hij thuis twee dozen met shawls, sokken, wanten, mut sen, glacé's en zelfs windjacks staan. Deze artikelen zijn door de schaatsers achtergelaten op de baan. De eigenaars worden verzocht zich a.s. zaterdagmid dag in het „IJsbeertje" te Den Burg te vervoegen, waar de dozen tijdelijk wor den neergezet De kledingstukken, die niet worden gehaald, zullen als ver loren voorwerpen worden aangegeven bij de politie Men verzocht ons er op te wijzen^ dat een aantal kinderen de door hen ver worven schaatsdiploma's nog niet heeft gehaald. Ook deze diploma's zullen door de heer Rijk in het IJsbeertje worden uitgereikt. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN BANK TE UTRECHT Haarlem Tegen het „Uitbreioings- plan-in-ondcrdclen De Koog 1962", zo als dat door de Raad op 2 mei 1962 werd goedgekeurd, zijn verschillende be zwaarschriften ingebracht bij Gedepu teerde Staen van Noordholland. Vrijdag 31 januari werden in een openbare zit ting van G.S. deze bezwaren te Haar lem behandeld. Gebruik makend van de gelegenheid tot mondelinge toelichting zette de heer Blok van der Velden uiteen, waarom hem de wijziging van de bouwvoor schriften van het aan zijn woning gren zende bouwterrein van B- in A-bcbou- wing ongewenst voorkwam. Door deze wijziging wordt het mogelijk gemaakt in plaats van de oorspronkelijk ge plande woningen op dit terrein een ge bouw te plaats, dat 2 woningen voor permannente bewoning en 8 zomerwo ningen bevat. Door de vestiging van een dergelijk bedrijf worden naar zijn me ning zijn belangen geschaad en door het intensieve gebruik zal het met de rust gedaan zijn. Bovendien maakte hij be zwaar tegen de wijziging der bouwvoor schriften van zijn eigen terrein en der noordelijke belending. Ook de heer H. P. Houwing maakte bezwaar tegen de bouwplannen op het zelfde terrein. Tegenover deze bezwaren stelde het Gemeentebestuur, bij monde van de heer G A. Oskam, dat de oorspronke lijke bouwlengte van 40 meter is inge kort tot 30 meter. Wel is de bestemming verruimd en wordt een intensiever ge bruik mogelijk gemaakt. De verdere uitleg van het dorp noodzaakte, volgens de heer Oskam, tot de aangevallen ver andering der bouwvoorschriften. Nor maliter heeft een reclamant niet de ge legenheid kennis te nemen van de latere realisatie van een geprojecteerde bouw- strook. Ir. J. F. L. Krugers, sprekende na mens mevr. M. M. Rommel-Dalmeijer, maakte voornamelijk bezwaar tegen de grootte van het uitbreidingsplan van De Koog, dat de allure heeft van een grote gemeente en geen rekening houdt met de uitbreiding van de bevolking. Is het juist het plan geheel te baseren op de enkele maanden van grote drukte? Het geplande parkeerterrein en het strand zijn volgens de mening van de heer Kruger, die reeds 25 jaar lid is van adviescommissies voor uitbrei dingsplannen, te ver van elkaar verwij derd. Bovendien zullen gronden van hoge agrarische waarde aan hun be stemming onttrokken moeten worden. Het stichten van enige kleinere par keerterreinen zou effectiever en finan cieel meer aanvaardbaar zijn. Ook heeft het dorp vele openbare groenstroken in vergelijking met de geprojecteerde woningblokken. De heer Oskam bestreed, dat De Koog een agrarisch dorp zou zijn. Integendeel staan hier de toeristische belangen op de voorgrond. Tal van voorzieningen zullen noodzakelijk zijn. Door het ge plande eenrichtingsverkeer zal het on derhavige parkeerterrein zijn practische functie krijgen. Dat het een groot deel van het jaar ongebruikt zal zijn is een consequentie van het seizoenbedrijf. Gedeputeerde Staten zullen te zijner tijd hun beslissing bekend maken. Vlielandboot te koop „VOORWAARTS" VERVANGT „ZEEMEEUW" Blijkens een advertentie in de vorige editie wil de N.V. TESO het motorschip „Zeemeeuw" van de hand doen. Het in 1936 gebouwde schip vertoont zoveel tekenen van ouderdom, dat het niet langer dienst kan doen. De „Zeemeeuw" die 20 x 4.20 x 1.20 meet, werd in 1958 van een nieuwe dieselmotor voorzien. Belangstellende kopers kunnen het schip bekijken op de scheepswerf Visser te Den Helder. De „Zeemeeuw" deed tot vorig jaar dienst als veerboot tussen Texel en Vlieland. Dit jaar was de vaart onmoge lijk, omdat de vaarroute was verzand. Men heeft zich daarom beperkt tot het maken van de zg. robbentochten voor toeristen. Ten behoeve van deze robbentochten en mogelijk in de toekomst ook weer de verbinding Texel-Vlieland v.v. zal nu de „Voorwaarts" worden ingezet. EIGEN BAARD IS GOUD WAARD Een baard aan elke Texelaar, Dat is ons motto voor dit jaar. En lap dit nu niet aan uw laars. Want dit is weer eens héél wat aars. Weet hoe de liefde opnieuw weer bloeit En meniq oud' als jong weer stoeit, Weet hoe het huwelijk verrijkt Als zij naar zijn prachtbaardje kijkt. U weet hoe ijdel is een vrouw Als zij een anders baard beziet. Zegt zij misschien vol minachting Zo mooi is die van jou nog niet. Kijk, dit is 't juist wat stimuleert, Elk wordt graag door z'n vrouw vereerd Al zegt ze slechts deez éne zin: Zo'n baard vind ik een prachtig ding. Dus wil de echtgenoot in spé Niet achterblijven nee, o nee. Hij doet zijn best met grote spoed, Omdat hij weet dat hij wel moet. Want heel gauw zegt moeder de vrouw De mooiste baard is die van jou. Daarom dus voor dit héle jaar: Een baard aan elke Texelaarl J. J. de W.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1