I Moord op Oudejaarsavond Huishoudelijke voorlichting verzorgde prima modeshow gezondheid Volgende week start van de ver keer scur sus te Den Burg FILM-NIEUWS Te Den Burg en Oosterend OUD-TEXELAAR VOORZITTER NATIONAAL FAO-COMITE Den Haag De minister van land bouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel heeft dinsdagochtend ir. J. S. Keijser geïnstalleerd als de nieuwe voorzitter van het Nederlandse Nationaal FAO- comité. Dit comité is een adviesorgaan voor de minister van landbouw en visserij voor zaken betreffende de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (de FAO) en beoogt tevens een schakel te zijn tussen de FAO en semi- overheidsinstanties en particuliere or ganen in Nederland. HAAS VEROORZAAKT ONGELUK De Waal De heer Joh. Keijser uit De Waal was dinsdagavond omstreeks 9.30 uur vanuit Den Burg op weg naar zijn woonplaats, toen juist voor het be gin van de Bomendijk een haas de weg overstak. De heer Keijser wilde het dier ontwijken (geen stropersbloed?!), maar kwam daarbij in de berm terecht. De auto sloeg over de kop en de bui teling eindigde in de sloot. De chauf feur kwam met de schrik vrij. De zwaar beschadigde Volkswagen moest door de fa. J Reij uit Den Burg met behulp van de kraanwagen worden weggesleept. TOT DIRECTEUR BENOEMD Volgens een publikatie in het Inter nationale Transport Tijdschrift heeft de Intermar Internationale Transport en Maritime Agenturen een kantoor in Amsterdam gesticht onder de benaming Intermar Amsterdam NV Tot directeur van deze nieuwe NV is benoemd de heer P. Sibinga Mulder, oud-directeur van de NV Texels Eigen Stoomboot On derneming op Texel. Intermar Amster dam treedt in de provincies Noord- Holland, Groningen, Friesland en Dren te op als agent vooi de NV Havenlijn, The South American Saint Linde Ltd., de United Levant Line, de Enterprise Marine Company, de Unital Line en de Mij. Vrachtvaart. Aldus lezen wij in de Helderse Courant Deze week een programma van twee films in het City-Theater. Zaterdag avond 8 uur en zondagmiddag 3 uur „Maciste, de sterkste man ter wereld". Maciste is gen ongeloofelijk sterke reus, die de taak heeft een einde te maken aan de heerschappij van de schaduw- mensen. De schaduwmensen leven in holen onder de grond, omdat zij door het zonlicht worden gedood, 's Nachts komen zij echter tevoorschijn, brand schatten de omgeving en nemen mensen gevangen om hen ondergronds zware arbeid te laten verrichten. Als Maciste de ingang van het ondergrondse rijk heeft gevonden wordt hij gevangenge nomen De koningin van de schaduw- mannen Halis Mojab komt onder de indruk van de enorme kracht van Ma ciste en zij begint tedere gevoelens voor hem te koesteren. Dat spaart hem het leven, zodat het tenslotte lukt de macht van de verdoemde schaduwmensen te breken. Deze kleurenfilm kan worden gezien door personen van veertien jaar en ouder. Meer realistisch is „Uit angst voor dc schande", die de lotgevallen van een ongetrouwde moeder tot onderwerp heeft. Susan, de dochter van een rusten de mijningenieur krijgt een kind. De vader komt bij het beklimmen van een berg om het leven, vlak voor hij het huwelijk met Susan heeft kunnen aan kondigen. De ouders zijn bereid de schijn te wekken dat het kind van hun is. De moeder wordt dus tot „zusje" gedegradeerd, hetgeen aanleiding tot grote spanningen geeft. Intussen vat de ongehuwde moeder liefde op voor Hoyt, een man die een manege exploiteert. Aanvankelijk weet hij ook niet dat het broertje van Susan in werkelijkheid haar kind is. Dat komt eerst uit als het kind een ongeluk overkomt en in een ziekenhuis wordt opgenomen, waar voor zijn leven wordt gevochten. De dokter laat alleen de moeder bij het kind toe. De film wordt zondag- en dinsdagavond in het City-Theater vertoond en is toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. Zelden heeft de Huishoudelijke Voorlichting op Texel zo'n succesvol evcne- ïent georganiseerd als de dinsdag te Den Burg en woensdag te Oosterend ge houden modeshows. Het was de bedoeling, dat door deze modeshow een aantal resultaten werd getoond van de onder auspiciën van de Huishoudelijke Voor lichting gehouden naaicursus. De cursus „Kneepjes van het vak", die in verschillende dorpen is gehouden, kunnen we na het zien van deze resultaten een grandioos succes noemen. Niet graag zouden we willen beweren, dat de Texelse dames voor die tijd naald en draad niet wisten te hanteren. Door de cursus heeft men voornamelijk een meer economische werkwijze willen aanleren en het toepassen van nieuwe stoffen, zoals syntctische vezels. Voor .de pauze werd een kolossale reeks kinderkleding getoond. De maak sters waren meestal de moeders van de jonge manequins. Zij hadden op allerlei manieren hun fantasie uitgeleefd. Ver rassend was het te horen, voor welk een luttel bedrag een zeer modieus kleding stuk kan worden vervaardigd Sommige modellen hadden niet meer dan enkele kwartjes aan materiaal gekost! Na de pauze werden door cursisten vervaardigde kledingstukken voor teen agers en dames geshowd. Mej. A. Bos- ker, onder wiens leiding de naaicursus „kneepjes van 't vak" werden gegeven, gaf boeiend commentaar bij de ver schillende geshowde creaties. In het totaal werden 80 modellen getoond. Succesvolle cursussen De Huishoudelijke Voorlichting heeft sinds haar werk op Texel begon, liefst 23 cursussen gehouden, die vrijwel allen zeer veel belangstelling trokken. Mej. R. Bastiaans vertelde ons, dat ook voor de cursussen die ditj aar gehouden wor den veel enthousiasme bestaat. De fi nancieringscursus en de pensionhoud sterscursus blijken in een behoefte voorzien. te NIEUWS OVER DE STADSFEESTEN Het organisatiecomité „Texel 550 jaar stad" zal ter gelegenheid van de feeste lijkheden van de komende zomer, een programmaboekje uitgeven. Van het boekje zullen tienduizend exemplaren worden vervaardigd. De redactionele inhoud van het boekje zal worden ver zorgd door de Pers- en Propaganda- commissie. Een belangrijk deel van de beschikbare plaatsruimte zal ter be schikking komen van advertenties. Ieder, die van de gelegenheid gebruik wil maken om in het boekje te adver teren, kan zich daartoe wenden tot de heer Jac. Schotanus aan de Burgwal te Den Burg. Hij is met de aquisitie belast. Sluitzegels Het organisatie comité heeft een grote hoeveelheid sluitzegels laten vervaardigen. De zegels zijn 3x4 cm. groot, in groene kleur uitgevoerd en voorzien van het be kende vignet. De zegels, die zelfplak- kend zijn zullen 2 cent per stuk kosten. Verwacht wordt dat velen de zegels, die binnenkort verkrijgbaar zijn, zullen kopen om op deze eenvoudige wijze reclame voor de stadsfeesten naar buiten te maken. Om iedere Texelaar met de sluitzegels te laten kennismaken, zal in een volgende Texelse Courant een gratis exemplaar worden bijgesloten. Auto-transparanten en speldjes Door het organisatiecomité zijn ook auto-transparanten besteld. Deze plak plaatjes, die op het glas of het metaal van auto's en andere voertuigen kunnen worden bevestigd, worden uitgevoerd in fraaie opvallende kleuren. Ze hebben hetzelfde doel als de sluitzegels: be kendheid te geven aan de feesten. De plaatjes zullen binnenkort verkrijgbaar zijn. Ook zijn speldjes besteld, waarop het vignet staat afgebeeld. Er wordt niet aan getwijfeld, dat de verzamelaars van speldjes hier grote belangstelling voor hebben. 55O laar stad NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND In „De Oranjeboom" te Den Burg zagen we langs de zijwand van de zaal een boeiende tentoonstelling van de resultaten, diverse huisvlijtprodukten, bloemstukjes etc. Op het ogenblik is de cursus „Beter Bewegen" nog in volle gang. Een goede indruk van de gang van zaken tijdens een les kregen we na de pauze, toen 8 vrouwelijke cursisten onder leiding van de heer E. van Hei ningen een demonstratie verzorgden. Dat de huisvrouw diverse „gewone" bewegingen in haar huishouden heel wat minder moeizaam kan verrichten dan meestal wordt gedaan, werd o.a. duidelijk. De cursus „Beter Bewegen" wordt door 80 dames van 20 tot 70 jaar gevolgd. BINGO-AVOND TE DE WAAL De Waal Gezien het feit, dat de onlangs gehouden Bingo-avond in het Waalder dorpshuis „De Wielewaal" een succes is geworden en tevens zeer ge zellig was, zal er a.s. zaterdagavond, 15 februari, weer gelegenheid zijn voor de Waalder inwoners, dit boeiende spel te spelen. Hoe meer spelers er aanwezig zijn, hoe meer de spanning wordt opge voerd. De baten van deze avond zijn bestemd voor de kas van de feestcom missie, die de dorpsfeesten organiseert in het kader van de algeheel Texelse festiviteiten „Texel 550 jaar Stad" UITVOERING G.V.T. Zaterdag 22 februari zal de gymna stiekvereniging „Texel" haar jaarlijkse uitvoering geven in „De Oranjeboom" te Den Burg. Het programma zal worden verzorgd door de hoofdafdeling en de adspiranten vanaf 12 jaar. De avond wordt besloten met een bal (zie verder adv.). VERTROKKEN PERSONEN Marinus Mackaaij, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Adrianus M. J. Rutten en echtgenote, van De Zes 2b naar Tubbergen, Albergen, Hoofd straat 22; Margaretha J. van Beek, van 116 naar Haarlem, Kamperlaan 4; Jean B. G. Cloquet, van H 131 naar Doorn, Mariniersweg 7; Guurtje A. Roeper, van Oosterend, Schoolstraat 4 naar Man chester (Engeland); Maria M. Slegh, van Den Hoorn, Naalrand 13 naar Wierin- germeer. Steenstraat 37. Vrijdagavond 21 februari a.s. begint te Den Burg de Veilig Verkcerscursus. De uit 7 lesavonden bestaande cursus zal worden gehouden in 't City-Theater. Waarschijnlijk ten overvloede wijzen we er op, dat het van het grootste belang is dat de weggebruikers deze gezellige lessen volgen. Ook de ervaren chauffeurs zullen merken dat vooral met betrekking tot verschillende verkeersregels veel is veranderd. Nog steeds moet de politie vaststellen, dat de kennis van de verkeersregels be droevend klein is De qfdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft ook in andere dorpen op het eiland verkeerscursussen gegeven, die flinke belangstelling trokken. Woensdagavond wordt te Oudeschild de laatste lesavond gehouden. Belangstellenden van de cursus kun nen zich aan de zaal opgeven tijdens de eerste, uiterlijk de tweede avond. De totale kosten bedragen slechts ƒ7, De vorige week te Den Hoorn gehou den contactavond heeft goede belang stelling getrokken, vooral van de zijde van de jeugd. Na het gebruikelijke praatje van adjudant J. Gulmans wer den enkele verkeersfilms vertoond, ge volgd door een boeiend documentair filmprogramma. Soortgelijke contact avonden worden binnenkort ook te Den Burg, Oudeschild en Oosterend gehou den. KINDERSPROOKJE TE OUDESCHILD OUDESCHILD Dinsdagmiddag a.s. van 4.30-5.30 uur zullen in het dorps huis ,,'t Skiltje" te Oudeschild de kin deren van de handwerkclub onder lei ding van mevrouw De Vries een sprook je voor het voetlicht brengen, „Klein duimpje en de reus". Het belooft voor de belangstellende kinderen een ge noeglijke middag te worden. De voor stelling is voor ieder toegankelijk. Kin deren tot 10 jaar betalen 25 cent. Ouder dan tien jaar 50 cent. NIEUWE DIERENARTS De heer A. M. J. Rutten, sinds 1 de cember 1962, dierenarts op Texel, heeft het eiland verlaten om te Albergen in Overijsel een nieuwe praktijk te aan vaarden. Woensdag heeft de heer J Beekman zijn plaats ingenomen. De heer Beekman, die getrouwd is en een kind heeft, heeft een assistentschap van voorlopig U/2 jaar aanvaard. BRIDGEN Het resultaat van de 12de comp.- wedstrijd is als volgt: A.: 1. Echtpaar Beemsterboer 59.72% 2. mevr. Kooijman-Veenema 56.48% 3. Echtpaar v.d. Heerik 55.09% 4. Stolk-Verstegen 54.17% 5. Blonk-v.d. Galiën 53.70% 6. Bos-Grootjen 53.24% 7. Dijkstra-Smits 45.37% 8. Luyckx-Wessels 44.90% 9. Dam-Dros 43.05% 10. Roeper-v.d. Werf 34.26% B.: 1. Gebr. van Sambeek 62.50% 2. Echtpaar Jouwersma 61.31% 3. Bakker-Huizinga 57.14% 4. Backer-Raven 54.76% 5. Echtpaar Giiijamse 47.02% 6. Kellner-van Lenten 42.26% 7. Bakker-Ran 39.29% 8. Riteco-Zegers 35.71% Veenema heeft, met assistentie van mevr. Kooijman, de eerste plaats weer van Dam-Dros overgenomen. De stand na 12 wedstrijden is nu (ge middeld percentage): 1. Mantje-Veenema 56.33% 2. Dam-Dros 55.96% 3. Backer-Raven 54.79°/0 4. Bakker-Huizinga 54.74% 5. Echtpaar v.d. Heerik 54.23% 6. Luyckx-Wessels 53.40% 7. Kellner-van Lenten 52.32% 8. Gebr. van Sambeek 51.97% 9. Bos-Grootjen 50.90% 10. Echtpaar Beemsterboer 49.54% 11. Stolk-Verstegen 49.49% 12. Echtpaar Giiijamse 48.95% 13. Bruin-Blom 48.75% 14. Echtpaar Jouv/ersma 48.22% 15. Riteco-Zegers 46.47% 16. Bakker-Ran 45.09% 17. Blonk-v.d. Galiën 44.15% 18. Roeper-v.d. Werf 41.65% Volgende drive woensdag 19 februari. VISSERIJNIEUWS In november j.l. werd de \yulken- visserij hoofdzakelijk uitgeoefend in de Texelstroom, langs de Afsluitdijk en in de omgeving van de Vlieter. Hieraan namen deel aldus het jongste num mer van Visser:j-Nieuws 2 vaartui gen uit Wieringen en 3 vaartuigen uit Texel. Deze maand was er minder vraag naar wulken dan de vorige maand Voor de Texelse vissers verliep deze visserij slechts matig lonend, de Wieringer vis sers maakten vrij redelijke besommin gen. Langs de Texelse kust en langs de Afsluitdijk werden kleine hoeveelheden alikruiken geraapt. De alikruiken brachten een prijs op van ƒ0,30 per kg. De haringvisserij, die van Breskens uit werd uitgeoefend, leverde in no vember een aanvoer op van 1 857.191 kg met een opbrengst van ƒ514.072,07. Aan deze visserij werd deelgenomen door 79 vaartuigen afkomstig uit Urk, Bres kens, Den Helder, Texel, Volendam en Wieringen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 februari 1964 Geboren: Tanja Anita, dv. Jan Witte en Sophia A. Slegh; Catharina, dv. Frans Zwaan en Martha Beijert; Nico Alexander, zv. Jacobus Zegers en Pie- tertje N. Uitgeest; Cornelis Aris, zv. Klaas Eelman en Grietje Timmer. Ondertrouwd; Hendrik Pieter Kooger en Janneke S. M. Zegers; Gerardus C. van der Kooi en Johanna M. Heijmans; Rudolf Bakker en Jacoba C. De Koning. Overleden: Gerritdina Reinoutje Kik kert, weduwe van Willem Mets. oud 91 jaar; Catharina de Bokx, echtg van Teunis Brouwer, oud 82 jaar GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN eerste week februari 1964 Gevonden te Den Burg: herenfiets, merk Gazelle, door omwisseling in bezit: bontmuts kleur bruin; bruin lederen portemonnee met opschrift Holland: een paar vrij nieuwe don kerkleurige lederen dameshandschoen; rood wit kinderfietsje. Verloren te Den Burg: rode autoped; Fiat autosleutels in étui; donkergroene zijden sjaal met witte rand, vierkant; een paar bruine lede ren handschoenen; doos goederen met opschrift G.B. 2550; een paar wollen grijze kinderwan ten; rode lederen portemonnee inh. plm. ƒ2, pl. foto's; roodbruine damesschoen (soort laars); bruine lederen portemonnee met druk knoop- en ritssluiting; zwarte wollen hand schoen (linker); donkergroene wollen sjaal; grijze wollen sjaal Het bureau der rijkspolitic te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 11 uur ds. Froentjes in de Geref. kerk De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp De Koog 10 uur ds Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. Becrthuis Oudeschild 11 uur ds. Beerthuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.30 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds. Van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15,30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Van Bilderbeek Oosterend 11.15 uur ds. Van Bilderbeek Den Hoom 19.30 uur ds. Van Bilderbeek Woensdagavond 19 februari 8.15 uur Ge meenteavond Den Burg. Donderdagavond 20 februari 8.15 uur Ge- mcenteavond Oostcrend. Donderdag 20 februari Zusterkring Den Burg. 22. „Ik stuur er vanavond nog iemand op uit. De buren zijn nogal meegaand en geven alle mogelijke medewendng, ornaat ze allemaal verontwaardigd zijn over de gewelddadige dood van tante Anne. Aneen.... en dat is weer echt de homogeniteit van de Jordaan geen mens wist van de woekerpraktij- Ken at. Tenminste, dat beweert iedereen in de buurt. Dat nemen we natuurlijk met een korreltje zout en is van minder belang. Zeg, ik oei je er morgenochtend wel over op, is dat vroeg genoeg?" „Best, collega, want ik denk, dat ik er vopr vandaag maar een ipunt achter zet. ik heb mn week m uren al rijke lijk vol". Veenstra lachte. „Dat wil ik best ge loven, maar zo rekenen onze bazen nu eeiunaai met, he? Zeg, tot morgen dan, en een prettige avond verder". „Tot ziens en bedankt". Cobie Hooiwerf keek naar man on derzoekend aan, toen hij thuiskwam en gaf hem een hartelijke zoen. „Je hebt wat ontdekt, he?" „Nou, ontdekt.er is een nieuwe wending in de zaak door een verklaring van garagehouder Vriens". En Gert vertelde zijn vrouw, wat Vriens gezegd had naar aanleiding van de foto in de krant. Ze gingen samen naar de kamer en toen ze tegenover elkaar zaten, ver volgde Geit: „Nu is de grote vraag: wat kwam tante Anne woensdagavond in Dorringen doen? Hoogstwaarschijnlijk is ze niet op bezoek geweest bij haar neef, anders zou hij het me wel verteld hebben. Ik neem dus aan, dat hij er ook werkelijk niet van op de hoogte was. Ze was dus in Dorringen, per auto. En dat zal wel behoorlijk beiangnjk ge weest zijn, want anders maakte zo'n mens niet de lange reis per auto van Amsterdam naar Dorringen en terug. Bovendien in de winter, ik kom niet los van de gedachte, dat het heel belang rijk was Zijn vrouw knikte. „Dat moet haast wel, he?" „Cobie, deze zaak wordt met de dag smeriger. Wat zit hier allemaal achter? Ik moet eens te weten zien te komen, of die Gillissen wel stevig staat. Finan cieel bedoel ik. Wie weet, leende hij ook geld van zijn tante en kwam hij in moeilijkheden. Laten we eens even op deze theorie voortborduren. Hij kan niet terugbetalen en bezoekt zijn tante. Ze wil geen uitstel van terugbetaling geven en ze krijgen ruzie. Dat er herrie tij dens zijn bezoek is geweest, staat vast. Buren hebben het gehoord. Op de een of andere manier leggen ze het weer bij en ze maken een aispraak voor oude jaarsavond. Gillissen zegt bij het af scheid; dan praten we wel verder. Waarover? Daarop heeft hij mij geen aannemelijk antwoord gegeven. Praten over aflossing, van de schuld. Of op een andere manier?" „Allemaal goed en wel, Gert, maar hoe breng je dan het onverwachte be zoek van die vrouw woensdagavond per auto daarmee in verband?" „Tja, ik weet het niet, Cobie, het is allemaal zo verbazend raadselachtig. Ik dacht, dat ik aardig wat verstand had van het recherchewerk, maar ik sta in deze zaak steeds voor een blinde muur. Ik heb geen enkel houvast van enige waarde". Cobie troostte: „Kom, kom, als je nagaat, wat je wist op oudejaarsavond en wat je nu weet, ben je toch al een eindje gevorderd, nietwaar?" „Ja, meid, maar ik moet de dader hebben. Ik kom steeds meer tot de over tuiging, dat het op een zeldzaam geraf fineerde wijze in elkaar gezet is. Zuiver met voorbedachte rade. Tante Anne was een woekeraarster en die mensen zijn nu niet bepaald erg geliefd. Laten we ronduit zeggen, dat heel wat mensen nu belang hebben bij haar dood. Van terugbetaling van al dat geleende geld zal wel niet veel meer terecht komen, want ik neem aan, dat Grada daar niet van wil weten. En daarom kunnen we verder aannemen, dat er wel enkele zogenaamde klanten waren, die tante Anne behoorlijk haatten. Neem die man maar eens, waarmee ze een woorden wisseling had, volgens Jan Gillissen, toen hij bij tante Anne op bezoek was vorige week maandag. Ik moet dat maar eens met mijn Amsterdamse col lega bepraten. Een paar oproepen in de dagbladen. De foto heeft ook al resul taat gehad, dus een volgende oproep kan ook reacties ten gevolge hebben". Ze streek hem over het hoofd. „Ik ga het eten klaarmaken en zou jij voor vandaag die zaak dan maar niet eens uit je hoofd zetten? En je een beetje ontspannen? Morgen is er weer een dag en dan heb je misschien frissere ideeën" Hij knikte instemmend. „Daar zit wel wat in, Cobie. Ik zou er onderhand een punthoofd van krijgen". Ze schoot in een lach. „Zou je mis schien niet eens gek staan, mannetje". Het beloofde een rustige avond te worden. Na het eten draaide Gert aan de radio en zocht muziek. Daarna stak hij een sigaret aan en glimlachte naar zijn vrouw, die naast hem kwam zitten. Ze legde haar arm om zijn hals en drukte een lange kus op zijn wang. „Heerlijk, mannetje, eindelijk weer eens een rustige avond thuis". Maar om half tien werd die rust wreed verstoord door gerinkel van de telefoon. Gert slikte een lelijk woord in en stond met tegenzin op. „Wedden, dat het betrekking heeft op de moordzaak?" vroeg hij aan zijn vrouw, terwijl hij naar de gang liep. Hij nam de hoorn van de haak en meldde zich: „Hooiwerf hier". „Veenstra", klonk het kort en bondig. „Ik heb het bureau al gebeld en daar zeiden ze, dat je thuis was en gaven ze me je privénummer". „Nieuws?" vroeg Gert verveeld. „Of er nieuws is. Ik heb zo juist die neef, die Gillissen in arrest gesteld".

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2