Cjro&n 'wartsjexels in het harL, m m T.E.M.-tarieven worden niet verhoogd Raad akkoord met stichting vormingsinstituut Toch Bogaers- woningen op Texel STEEK 'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR Opgave NU reeds mogelijk boekenweek 29I2_7I3 AGENDA DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 77e JAARGANG no. 7837 Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrUdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart •f 30 ct. incasso. Advertenties: faniUiebericktwi 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt Texel er met ingang van 1 september a.s. een nieuwe onderwijsinstelling bij: een vormingsinstituut voor meisjes op Texel" te Den Burg, welke stichting is aangesloten bij de Nationale Stichting voor Mater Amabilis scholen te Utrecht. De stichting stelt zich ten doel bij te dragen aan de verdere vorming van werkende meisjes van 17 jaar en ouder van alle gezindten. Het is de bedoeling dat per 1 september met deze avondschool wordt gestart in de Landbouwhuishoudschool te Den Burg. Het merendeel van de lessen zal door leerkrachten van deze school worden gege ven. De school omvat drie wintercursussen van tenminste 24 lesweken (5 lessen per week) Het cursusjaar loopt telkens van 1 september tot en met 30 april. Tot de lessen worden werkende meisjes toegelaten van 17 jaar en ouder. In het eerste stichtingsjaar hoopt de stichting een gemiddeld leerlingenaantal van 40 te kunnen behalen. Als eis om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen, is een minimum leerlingenaantal van 15 leerlingen per leerkracht vastgesteld. stand van onderhoud bevinden". De heer J. Daalder was blij met deze verordeningswijziging maar hij zou ook maatregelen willen nemen tegen oude wagens, die dag in dag uit de straat ontsieren en wel aan het verkeersregle ment voldoen. Op merkelijk is het dat de Stichting zo algemeen mogelijk wil zijn en zich zal richten naar de geestelijke instellin gen van het eiland, ondanks het katho lieke karakter van de Nationale Stich ting te Utrecht, waarbij de Texelse stichting is aangesloten. Om dit moge lijk te maken heeft men de statuten van de stichting moeten aanpassen. Daar door werd het ook mogelijk, dat het vak Godsdienst aan de school op basis van vrijwillige deelname wordt gegeven door een predikant en een katholiek geestelijke. De mogelijkheid bestaat te vens dat, indien daar behoefte aan blijkt te bestaan, aan buitenkerkelijke meisjes onderwijs op levensbeschouwe lijk terrein wordt gegeven door een daartoe geschikt buitenkerkelijk per soon. Mej. A. G. Luysterburg (CHU) wees er op dat het concept statuten door het Texelse stichtingsbestuur is goedge keurd, maar nog niet door de Nationale Stichting te Utrecht. Zij zou de ge vraagde subsidie (ad. ƒ2310,eerst willen verlenen, wanneer de goedkeu ring van de Nationale Stichting vast staat. Dit om de belangen van de ver schillende betrokken groeperingen vei lig te stellen. Zij was overigens, even als de andere raadsleden, over de komst van de school zeer enthousiast. De voorzitter, burgemeester C. De Koning, antwoordde, dat men vertrouwen in el kaar moest stellen. Hij meende, dat de te verlenen subsidie nu niet afhankelijk gesteld moest worden van het al of niet goedkeuren van de statuten door de Nationale Stichting. De burgemeester juichte het toe, dat met behulp van een katholieke instel ling een algemene zaak kan worden ge diend. Hij noemde dit een verblijdende ontwikkeling, evenals het feit, dat mo menteel een protestants-Christelijke op leiding voor bejaardenverzorgsters in voorbereiding is. De eersten, die hun medewerking aan deze opleiding heb ben toegezegd zijn de Eerw. zusters van „Sint Jan" De heer J. J. Westdorp l(PvdA) deelde de mening van de voorzitter en was er van overtuigd dat het bestuur van de Stichting voldoende rekening heeft ge houden met alle geloofsgroeperingen. Mocht de Nationale Stichting met de statuten niet akkoord gaan, dan zou het gehele plan als mislukt moeten worden beschouwd. De heer J. Daalder (AR) was het ech ter met mej. Luysterburg eens. Boven dien zou hij in de statuten gaarne het algemene doel van de school benadrukt willen zien, terwijl ook de samenwer- knig er in tot uiting zou moeten komen. De voorzitter wees er op dat de sa menwerking van de verschillende groe peringen wel degelijk in de statuten wordt genoemd. Het bestuur is o.a. sa mengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende groeperingen. De discussie over deze aangelegenheid was weinig verhelderend, totdat bleek dat de raads leden niet in het bezit waren van de statuten, waarschijnlijk door een mis verstand. Het ter zake betreffende arti kel werd daarom door de voorzitter voorgelezen, waarna de raadsleden overtuigd waren. Bij monde van de heer Westdorp pleitte de PvdA-fractie echter voor het benoemen van een buitenker kelijke in het bestuur van de school naast de nu aanwezige predikant en R.K. geestelijke. De voorzitter beloofde dit onder de aandacht van het bestuur te zullen brengen. Mevr. Koning-Bruin wilde voor wat betreft de godsdienst lessen aan de school, aan de buiten kerkelijke meisjes door een deskundige levensbeschouwelijk onderwijs bv. in humanistische zin, laten geven. Burge meester De Koning was het daar mee eens. Geen wrakken langs dc weg De raad ging voorts akkoord met een wijziging van de algemene politie verordening der gemeente Texel, waar door het binnenkort verboden wordt „voertuigwrakken op de openbare weg te plaatsen of te hebben". Onder voer tuigwrakken wordt verstaan, „voertui gen die niet voldoen aan de eisen, be doeld in art. 13 van het wegenverkeers reglement voor zover deze voertuigen zich in kennelijk verwaarloosde toe- Voorstel teruggenomen Met betrekking tot de verkoop van een stuk grond gelegen aan de verbin dingsweg Akenbuurtsweg-Waalderweg aan de heer G. van der Struys, merkte de heer S. Keijser (WD) op dat hij dit perceel voor de bouw van één woning rijkelijk groot vond. Het stuk grond heeft langs de weg een lengte van vijftig meter. „Daar zouden gemakkelijk 2 woningen kunnen staan". De heer Alb. Dros (PvdA) liet zich in dezelfde zin uit. De heer P. Smit (KVP) vond boven dien de begrenzing van het perceel on praktisch. Naar aanleiding van deze opmerkingen besloot de voorzitter het voorstel terug te nemen en opnieuw te bestuderen. Mevr. Vrijdag-Keijser (WD) stemde als enige tegen het plan van B. en W. om een aantal percelen, gelegen aan de Waalderstraat en de Kogerstraat te Den Burg te onteigenen (bezit van P. W. Swama, J. Reij en J. M. Reij). Wel ging zij akkoord met de onteigening van een perceel aan de Groeneplaats, eigendom van de wed. A Appelboom-Uitgeest te Westwoud. De raad keurde voorts een aantal be grotingswijzigingen goed. O.a. werd vastgesteld dat ƒ50.000,of misschien 100 000,door de gemeente wordt bij gedragen aan het Cultureel Centrum, verbonden aan de LTS te Den Burg. Dat was voor de heer J. Daalder aan leiding om nog eens het schrijnende gebrek aan gymnastiekzalen in de an dere dorpen te wijzen. In Den Burg wordt nu een prachtige gelegenheid geschapen waar de buitendorpen niets aan hebben. Voorzitter antwoordde dat het stich ten van het centrum een kans was, die men niet voorbij kon laten gaan. Voor weinig geld schept men een noodzake lijke voorziening. Dit zal niet van in vloed zijn op het al of niet bouwen van gymnastiekzalen in de buitendorpen. Woningwetwoningen Voorzitter deelde mee, dat krachtens rechterlijke uitspraak mag worden overgegaan tot de inbezitneming van gronden aan de Oostzijde van Den Burg. Deze gronden behoren toe aan de erven C. Dijt te Den Burg. De onteigenings procedure is gaande, maai men hoopt met de betrokkenen nog tot een ak koord te komen. Men wil op deze grond 14 van de 22 woningwetwoningen bou wen, die aan de gemeente zijn toege wezen. Het bouwrijp maken van de grond zal onmiddelijk ter hand geno men worden. De raad keurde een be grotingspost van ƒ80.000,goed voor do aanleg van straat en riolering ter plaatse. Voor de overige 8 woningwet woningen wil men 12 bejaardenwonin gen bouwen. In De Koog, Oudcschild en Den Hoorn elk 4 stuks. Feesten op zondag De heer J. Daalder sprak er tijdens de rondvraag zijn leedwezen over uit, dat bij de organisatie van de feesten ter gelegenheid van het 550-jarig stads feest, de zondagen niet zijn ontzien. In tegendeel, men heeft enkele belangrijke evenementen juist op zondag gepland. Een deel van de Texelse bevolking zal principiële bezwaren hebben om daar aan mee te werken en is dus buiten gesloten. De burgemeester antwoordde, dat hij ervan overtuigd was, dat degenen, die met de organisatie zijn belast, rekening trachten te houden met de verschillende belangen Het gemeentebestuur kan men in deze niets verwijten. De voor zitter wilde echter wel nota nemen van deze klacht. „Bogaers"-woningcn De heer J. J. Westdorp uitte zijn be vreemding over het feit, dat op de raadsagenda niet het plan stond tot aankoop van grond te De Cocksdorp, ten behoeve van een aantal zg. goed kope „Bogaers"-woningen. Hij wist dat B. en W. het plan hadden om te De Cocksdorp acht van deze ƒ14.000, kostende woningen te bouwen. Hij had de indruk dat het college zich niet ten volle voor deze zaak inzette. Het was hem bekend dat teneinde de grond te verkrijgen met twee eigenaars onder handeld moest worden, t.w. een particu lier en de R.K.Kerk aldaar. Voorzitter antwoordde, dat van het college inderdaad het plan was uitge- Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Omdat het zeer waarschijnlijk is, dat het Vormingsinstituut voor meisjes op Texel per 1 september met de eerste cursus begint, is het voor het stichtingsbestuur van veel belang, dat zich zo spoedig mogelijk belangstellende meisjes opgeven. Werkende meisjes van 17 jaar en ouder, die de lessen aan het instituut willen volgen (twee avonden per weck) dienen zich te wenden tot de directrice van de Landbouwhuishoudschool, die te vens nadere inlichtingen kan ver schaffen. Opgave moet geschieden vóór 28 februari. (In de volgende editie komen we nader op het Vormings instituut terug. Red.). VERSE KOP Oplettende lezers zullen hebben be merkt, dat wij de kop boven onze krant hebben vernieuwd. Het oude cliché draaide sinds begin 1949. Een bereke- I ning leert dat er bijna vijf miljoen af drukken mee zijn gemaakt! Geen won der dat de slijtage steeds duidelijker werd. De leeuwen in het wapen waren de laatste jaren haast onherkenbaar ge worden! Met het nieuwe cliché, waarvan men ons verzekerde dat het bijzonder slijtvast is, kunnen we weer een tijdje voort. Red. DENTAL-CAR BINNENKORT OP TEXEL gaan om te De Cocksdorp 8 goedkope woningen te bouwen. De onderhande lingen om van de R.K. Kerk grond te kopen, maakten goede voortgang, maar met de particulier kan men nog niet tot overeenstemming komen. Door deze stagnatie kon het voorstel nog niet in de raad worden gebracht. De voorzitter voegde er aan toe, dat zodra deze zaak rond is, eventueel een speciale raads zitting kan worden gehouden Overigens is gebleken, dat men te De Cocksdorp hoogstens 5 van deze woningen kan verwezenlijken. De voorzitter meende, dat met de acht personen, die voor een woning te De Cocksdorp belangstelling hebben, nog moet worden gesproken om na te gaan of zij financieel in staat zijn de grond te kopen en er te bouwen.. Desgevraagd vertelde de voorzitter, dat ook te Oudeschild wellicht 2 misschien zelfs 6 Bogaers-woningen kunnen wor den gebouwd. Getracht wordt, om ook te Den Burg goedkope woningen te bouwen, hoewel de grondsituatie daar nog veel moeilijker is. De heer J. K. P. Zwan (PvdA) toonde zich bijzonder verheugd, dat B. en W. iets voelden voor het idee om op Texel Bogaers-woningen te bouwen. Voordien had hij de indruk gehad, dat het col lege deze zaak niet wilde bevorderen. Hij was blij met deze „ommezwaai". De voorzitter haastte zich te antwoorden dat een „ommezwaai" nooit had plaats gehad! T.E.M. „verlaagt" tarieven In de Consumentengids had de heer Zwan gelezen, dat Texel een der duur ste elektriciteitsgebieden is. Naar aan leiding van deze opmerking zei de voor zitter, dat de TEM ondanks de gestegen produktiekosten, niet zal overgaan tot een tariefsverhoging. In feite is het dus een verlaging. Dit besluit werd onlangs tijdens de vergadering van de raad van commissarissen genomen. Overigens is het vrijwel onmogelijk een juiste tariefsvergelijking te trek ken. Men moet bedenken, dat Texel een gebied is met veel onrendabele aan sluitingen, een gevolg van het indertijd genomen besluit om ieder huis op Texel aan te sluiten. Nog lang niet overal op het platteland heeft ieder huis elektri citeit. Wethouder C. H. Roeper toonde dit aan met enkele persoonlijke erva ringen. De voorzitter besloot de discussie door op te merken, dat men niet van twee ruiven kan eten. Het is niet mo gelijk een groot gebied van onrendabele aansluitingen te voorzien en tegelijk lage tarieven te berekenen. Binnen veertien dagen zal ten behoe- ve van de schooltandverzorging de be- j handelingswagen dental-car op j Texel arriveren. De zeer modern inge richte wagen heeft, met toestemming j van het gemeentebestuur op de RAI- i tentoonstelling voor bedrijfsautomobie- len te Amsterdam gestaan. GESLAAGD Dezer dagen slaagden mej. Burga Beukers en mej. Jacky de Koning, bei- den te Den Burg, voor het Praktijk- examen machineschrijven, uitgaande van de „Stichting Nederlandse Associa tie voor Praktijkexamens" Beide dames werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom te Den Burg. VEEHOUDERS OPGELET! Hedenavond wordt in Hotel „De Lin- deboom-Texel" de belangrijke voorlich tingsbijeenkomst voor veehouders ge- j houden. U weet het toch? De heer Westra bespreekt het belangrijke onder werp van de arbeidsverkorting op Uw bedrijven. Even belangrijk is echter de vraag hoe het bedrijf rendabel kan worden gevoerd. Hierover hoopt de heer Ir. Wisselink U voor te lichten. Kom daar om met Uw meewerkende zoons en be langstellend personeel naar Hotel „De Lindeboom-Texel". VERBETERING TE OUDESCHILD OUDESCHILD Op het ogenblik is personeel van de TEM druk doende de straatverlichting van Oudeschild te ver beteren en uit te breiden. Er worden iefst ruim 60 nieuwe lantaarns ge plaatst, waarvan een groot deel op de nu nog duistere Achterweg. Aan de De Ruyterstraat zijn de werkzaamheden al gereed. Ongetwijfeld geldt het hier een verbetering, waar lang naar is uitge zien! ARMBREUK TIJDENS JUDOSTRIJD EIERLAND De Texelaar Jan de Waard uit Eierland nam vrijdagavond j.l. deel aan het judo-clubkampioen- j schap te Den Helder. Hij behaalde 37 punten en kwam op de tweede plaats. Het kampioenschap ging aan de neus van de Texelaar voorbij, doordat hij bij de 14e heupworp zijn tegenstander de j arm brakHet was echt een onge lukje. BLIJSPEL DOOR LEERLINGEN ORGANISATIE R.H.B.S. 1 De R H B S. zal op vrijdag 28 februari haar traditionele Grote Avond houden in „De Oranjeboom" te Den Burg. Op- j gevoerd zal worden het blijspel „De held van Waterloo" van Jan Naaykens. BEROEP UITGEBRACHT Door de Doopsgezinde Gemeente te Leiden is op ds. H. van Bilderbeek, doopsgezind predikant te Den Burg een beroep uitgebracht. Illlllllllllllll Illlllllllllllll Dinsdag 18 februari Den Burg, Casino, 20 00 uur Drentse avond van de Plattelandsvrouwen Texel. Den Burg, 20.00 uur, bijeenkomst Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Ir. G. J. Wesselink over rentabiliteit. Woensdag 19 februari Den Burg, De Zwaan, 20 u., dia-avond KAV. Den Burg, Rode Kruisgebouw, 20.00 uur, fmancicringscursus Huishoudelijke voorlichting. Vrijdag 21 februari Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur Fotoclub. Den Burg, „Dc Vergulde Kikkert", 20.00 uur, cursusavond Veilig Verkeer GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Oosterend: boodschappentas inh. nieuwe broek en kinderschoentje; paar grijze wanten; Ie*en handschoen; schroeven draaier; polshorloge met flex-bandje; snel binder voor rijwiel. Verloren te Oostcrend: gecl-bruin wantje; beige glacé handschoen met stretch. FILMAVOND VOOR SOOS DE KOOG Vrijdagavond heeft de Koger soos in „Het Witte Huis" haar tweede filmavond van dit seizoen ge houden. Ditmaal werden films vertoond van de KNZHRM. Op bijzonder boeien de wijze werd in de film „Van strand- rovers tot redders", de geschiedenis van het Reddingswezen, in beeld gebracht. In het Reddingsjournaal werden vele activiteiten van het afgelopen jaar ge toond. Bovendien werd in een film dui delijk gemaakt, dat in de stormachtige gebieden rond IJsland een goede orga nisatie van het Reddingswezen van het grootste belang voor de zeevarenden is. De film over de Opsporingsdienst van de Kon. Marine besloot de avond. Het spreekt wel vanzelf, dat men hierna nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. Behalve door de Soosleden werd deze avond ook bezocht door de bemannings leden van het Lijn- en Wippertoestel, dat aan De Koog gestationeerd is. Ook de bemanning van de msrb. „Joan Hodshon" had met genoegen de uitno diging aanvaard, evenals trouwens vele echtgenoten en leden van genodigden.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1