Cjrom ^wartsjexels in het harL, RENTE TOT \l Vormingscursus voor meisjes een nuttige opleiding r Verbouwing van „'t Skiltje" begint binnenkort Toeristische accommodatie steeds meer comfortabel Bij de NiwltS is het goed sparen! Gevraagde subsidies toegezegd Vergelijking wijst uit NEÖERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 77e JAARGANG No. 783» TEXELSECCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Roo(j Bock-, Kantoorboek- en Fotoliandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 4- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm, Zoals in onze vorige editie gemeld is de Texelse gemeenteraad akkoord gegaan met de stichting van een Vormingsinstituut voor meisjes". Ter nade re informatie voor eventuele belangstellenden het volgende: De cursus moet worden gezien als een vormingsopleiding voor werkende meisjes van 17 jaar en ouder, die zich na hun ULO-, HBS- of Huishoudschool-opleiding op de hoogte willen stellen van de meest uiteenlopende zaken, van belang voor de toekomst. Het is beslist onjuist te denken, dat het hier een „soort huishoudschool" zou betreffen voor meisjes, die alleen theo retisch onderwijs hebben genoten. Wel is het onderwijs sterk gericht op de taak van het meisje na het huwelijk als moeder en huisvrouw. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan algemene ontwikkeling en hobby's. Op prettige wijze De cursussen aan het vormingsinsti tuut willen de meisjes op een zo prettig mogelijke wijze voorbereiden op de vol wassenheid. Op zo'n cursus wordt niet „geleerd" gedaan. TVjdens vele open gesprekken, waarin aan de deelneem sters een zeer grote vrijheid wordt ge geven om allerlei vragen te stellen, wordt over van alles gesproken, wat voor het persoonlijk leven belangrijk is. Ook aan onderwerpen als huwelijks voorlichting, godsdienstvragen en le vensproblemen wordt grote aandacht besteed. Vooral voor deze lessen is het instituut op Texel aangewezen op ter zake deskundige en bevoegde krach ten. Vakken Opvoedkunde is een der belangrijkste vakken. Het omgaan met kleuters, zui- geilngen en schoolkinderen komt ter sprake, evenals de problematiek rond de puberteit, het volwassen worden, de verhouding man-vrouw, verliefdheid en huwelijk. Ook de mogelijkheden voor de ongehuwde vrouw komen aan de orde. Een arts doceert het vak Medische Raad, waarbij de hoofdzaken van de medische zorg voor zuigelingen, kinde ren en jonge moeders worden bespro ken. Zoals bekend zullen aan de school godsdienstlessen op vrijwillige basis worden gegeven. Met alle gezindten is rekening gehouden. Veel aandacht wordt ook besteed aan vormingsleer (muziek, concert, opera, jazz, ritmiek, beweging, vrije expressie, toneel, pan tomime, film, tekenen, boetseren etc.). Dan zijn er belangrijke vakken als woninginrichting en inkomstenbeste- ding (gezinsinkomen, begroting, beste ding enz.). De moderne vrouw dient ook iets te weten over de maatschappij, waarin zij leeft, de overheid, de wetten enz. Dat leert zij bij het vak maatschappelijke vorming. Ook kennis van de hoofdzaken van de politiek is belangrijk. Er wordt iets verteld over de Verenigde Naties, West-Europese Unie, Benelux, wereld acties enz. De practische kant van het DIT IS HET SLUITZEGEL Ter kennismaking biedt het organisatiecomité 550 jaar stad U dit sluitzegel aan. Het is een zelf- plakkend zegel, bevestigd op een stukje papier. U kunt het makke lijk lostrekken en het op brieven en pakjes plakken. Op deze wijze wordt op aardige wijze propagan da gemaakt voor de feesten van de komende zomer. Van dit zegel zijn vele duizen den exemplaren vervaardigd. Bij de volgende adressen zijn ze voor 2 cent per stuk verkrijgbaar: Den Burg: 't Boekhuis, Binnenburg; J. Nauta, Weverstraat; Langeveld de Rooij, Parkstr. De Koog: J. P. Eelman, Dorpsstraat. De Cocksdorp: J. Stolk, C 71a Oosterend: G. Bas, Koetebuurt 2. Oudeschild: Textielhuis Zegel, De Ruyterstr. Den Hoorn: M. Goënga, Diek 1. De Waal: J. Plaatsman, Hoogereind 31. beroep van huisvrouw wordt niet uit het oog verloren. Er wordt gekookt zowel eenvoudige als fijne spijzen genaaid en ingericht. Twee maal per week Iedere week in het cursusjaar komen de meisjes tweemaal 's avonds in een groep bij elkaar. Het cursusjaar loopt telkens van 1 september tot 30 april. Met de gehele cursus is drie jaar ge moeid. De kosten voor de deelneemsters zijn nog niet bekend, maar verwacht wordt dat dit op ca. ƒ40,per cursus jaar komt. Om de cursus te kunnen la ten doorgaan moeten zich minstens 15 meisjes per leerkracht aanmelden. Dat dit tijdig geschiedt, is van veel belang. Nu reeds kunnen belangstellenden zich voorlopig laten inschrijven bij de direc trice van de Landbouwhuishoudschool te Den Burg. ANGSTIG AVONTUUR OP ZEE De drie opvarenden van de LE 3, uit Lemmer, schipper J. L. Coehoorn, heb ben vorige week vrijdagmorgen vroeg angstige momenten beleefd. De netten van het vissersvaartuig bleven om streeks 5 uur haken. Het schip werd ge heel scheef getrokken en maakte water. Dit gebeurde onder Vlieland, ten zuidoosten van de Verkenner. Het Decca-apparaat bleek een goede 45 me ter naast de werkelijkheid te zijn. Schipper Coehoorn en zijn medeopva renden H. Hoekstra uit Lemmer en P. Leistra uit Harlingen, hielden het hoofd koel. De remmen van de lier werden losgezet en de kotter richtte zich weer op. Het lukte echter niet de kostbare netten los te krijgen, zodat er voor zo'n 3000 gulden in de zee achterbleef. Giek en mast van het vaartuig wer den ontzet. Op verzoek van de schipper zal de marine met kikvorsmannen de netten trachten te bergen. INGEKOMEN PERSONEN Jan Brouwer (en echtgenote) van Uit huizen, Kaakstraat 2 naar Oosterend, Oesterstraat 3; Jan de Waard, vn Oost stellingwerf, Appelscha 104a naar E 135. S.O.O.S. OOSTEREND Oosterend Woensdag, 26 februari a.s., houdt de S.O.O.S. haar jaarverga dering. Op de agenda staat als hoofd schotel een uitstekende kleurenfilm over Amerika. OUDESCHILD Het is waarschijnlijk, dat zeer binnenkort met de verbouw en uitbreiding van het dorpshuis ,,'t Skiltje" te Oudeschild kan worden be gonnen. Na de gemeente Texel, de provincie Noordholland en het Koningin Juliana-fonds heeft nu ook het ministerie van Maatschappelijke Werk de ge vraagde subsidie verleend. Voor rekening van de plaatselijke gemeenschap komt een bedrag van ƒ31.600,waarvan feitelijk al ƒ28.700,is voldaan door do schenking van het gebouw met ondergrond door de „Stichting het Eigen Gebouw" aan de stichting „Dorpshuis 't Skiltje". In december 1962 al keurde de ge meenteraad het plan goed en werd een subsidie van ƒ28.400,toegezegd. Dooi de provincie Noordholland werd ƒ18.500,bijgedragen, door het Kon. Juliana-fonds ƒ3000,en 3 februari door het Ministerie ƒ24.500,Met het totale verbouw- en inrichtingsplan is ƒ123.000,gemoeid. Zoals bekend zal het dorpshuis wor den uitgebreid en geschikt gemaakt voor gymnastiekzaal. De vloer in de bestaande zaal zal worden bedekt met „elastoleum". Aan het oorspronkelijke gebouw wordt een dorpskamer van 64 mi gemaakt, geschikt voor bejaar- densoos e.d. Verder een hal, garderobe en toiletgelegenheden. Tussen de zaal en de dorpskamer komt een buffet dat aansluiting geeft op beide ruimten. Aan het geheel wordt ook een handenarbeid- ruimte toegevoegd en een bergruimte voor gymnastiektoestellen. De ingang van het dorpshuis wordt van de Dorps straat verlegd naar de Houtmanstraat i(Achterweg). Het geheel wordt voorzien van centrale verwarming. Op het ogenblik wordt met de bouw gewacht tot de rijksgoedkeuring is af gegeven. IS ER NOG TOEKOMST VOOR DE JONGE BOER? Met deze actuele vraag houden zich momenteel tal van instanties bezig. Dit thema zal op vrijdag, 6 maart a.s. aan de orde worden gesteld tijdens de alge mene vergadering van oud-leerlingen Lagere Landbouwschool. Een forum, dat is samengesteld uit een aantal jongere en oudere Texelse landbouwers en vee houders zal vragen beantwoorden en de verschillende leden zullen (hun eigen standpunten over het toekomstvraag- stuk toelichten. Het is duidelijk, dat vooral de jonge boer zich bovengenoemde vraag moet stellen. Het bestuur van de oud-leerlin genvereniging dringt er dan ook op aan dat alle belanghebbenden deze avond vrij houden. ALGEMENE VERKEERSCURSUS TE DEN BURG Hedenavond zal de eerste cursus avond worden gehouden van de alge mene verkeerscursus van Veilig Ver keer afd. Texel, in de bioscoop te Den Burg (City-Theater), aanvang 8 uur. Totaal omvat deze cursus 7 lesavon- den, telkens op vrijdag. De kosten be dragen totaal ƒ7,te voldoen op de tweede avond. Zoals U zult weten, wordt les gegeven door adj. Gulmans en opp. wmr. Stomp, waarbij met filmbeelden wordt gewerkt en een verkeerstafel. Elke deelnemer ontvangt een instructieboekje met een volledig overzicht van de verkeersaan- duidingen (borden, politietekens etc.). Omda.t zeer velen dagelijks met on voldoende kennis van de regels aan het verkeer deelnemen, en deze kennis hier op eenvoudige wijze kan worden ver worven, moet er nogmaals op worden aangedrongen toch vooral deze leerzame cursus te volgen. TER OVERWEGING Hoe kostbaar is vrijheid, zo kostbaar, dat wij er soms geen raad mee weten, en er wellicht bang voor zijn. En daarom misschien die vrijheid vastleggen in allerli gewoonten, gebrui ken, tradities. Voelen we de vrijheid wellicht in ons zelf in haar kostbaarheid ook als iets gevaarlijks? Daarom willen we ons, denk ik, veilig stellen in vaste gewoonten enz. En zo dat kostbare bezit van ieders vrijheid omsingelen met wat wij denken dat ieder daarmee moet doen. Jezus zei, dat Hij ging lijden en ster ven en zijn vrienden antwoordden: dit zij verre van U. Petrus meende 't recht te hebben er nog 'n schepje boven op te gooien en nam Jezus apart om te vertellen, dat Hij niet met zulke rare verhalen moest aankomen. Zelfs de vrijheid om te verlossen kan je nog betwist worden, of om verlost te worden. Je kunt natuurlijk proberen 't beter te weten dan God, maar je loopt kans dat je te horen krijgt: je denkt aan de dingen aan mensen en niet aan die van God. Vrijheid is een rijkdom, maar je voelt je soms arm, wanneer over het gebruik van die rijkdom mensen elkaar in de haren vliegen. Ik denk zo, dat God meer eerbied heeft voor de rijkdom van vrijheid, die Hij ieder geeft, dan de mensen ten op zichte van elkaar. Vergissen is menselijk, maar als ik 't goed begrepen heb, dan is Jezus gestor ven en verrezen, om ons de vrijheid te schenken, vrijheid der kinderen Gods. Kostbaar, vindt U niet, zeer kostbaar, maar met enige huiver, zeg je wellicht ook zeer gevaarlijk die vrijheid. God schijnt er niet bang voor te zijn, maar de mensen wel; U ook? ik ook? Er komt een dag, dat we allemaal vrij zijn; je moet 't geloven dat er zo'n dag komt, al kun je 't bijna niet: „want Hij, Die op de troon zit, zegt; Zie, Ik maak alles nieuw". P. Th. Brinkman. Onlangs kregen wij toegezonden het nieuwe V.V.V.-tijdschrift „Voor Vrien den van Texel", jaargang 15, no. 1, 1963-'64. Met veel genoegen hebben wij er in zitten bladeren. Vervolgens hebben wij no. 1 van jaargang 14 er bij gehaald om te vergelijken. Van het resultaat van die vergelijking ten aanzien van en kele punten zullen wij hier verslag uitbrengen. Het was opvallend, dat in het afge- Centrale verwarming lopen jaar de kwaliteit van de logies- accommodaties wat betreft de aanwe zigheid van warm stromend water, bad/ douche en centrale verwarming, aan merkelijk is verbeterd. Logies met ontbijt In de groep „logies met ontbijt" heeft thans 52.8% van de bedrijven warm stromend water; verleden jaar 45,8%. Het percentage bedrijven met bad- douche nam toe van 47,9 tot 56,6. Gemeubileerde huizen Bij de gemeubileerde huizen zien wij een soortgelijke toeneming: warm stro mend water 50,1% - 55,4%; bad/douche 56,7% - 63,9%. Bungalows Meer comfort t.a.v. warm stromend water en bad/douche bieden de bun galows. 1963 64,6% met bad/douche, 1964 72,4%. Het aantal bungalows met warm stromend water kwam van 67,9% op 75,6%. Deze voorsprong is alleszins ver klaarbaar. De bouw van bungalows da teert van de laatste jaren; een groot deel van de pensions en de huizen voor de gemeubileerde verhuur dateert nog van voor 1940 toen t.a.v. het sanitair minder voorzieningen getroffen werden. Er is echter alle reden om aan te ne men, dat de achterstand in de bestaande huizen in de komende jaren verder in gelopen zal worden. Pensions Bij de pensions lijkt het er op of daar de achterstand eerder groter wordt. 1963 76,0% met bad/douche, 1964 72,6%. Het blijkt dat in de samenstelling van de pensionbedrijven (1963 50 bedrijven, 1964 51 bedrijven) een verandering is opgetreden. Deze verandering deed zich voornamelijk voor in Den Burg: 4 be drijven met douche vielen hier af, waar voor er één met en één zonder douche in de plaats kwamen. Hotels Over de hotels hoeven wij weinig te zeggen. Alle 20 hotels zijn voorzien van bad/douche. Met warm stromend water zijn in 1963 15 en in 1964 16 bedrijven uitgerust. heeft 1964 Het merendeel van de hotels centrale verwarming (1963 65%, 70%). In de pensions komt centrale verwar ming nog nauwelijks voor: in 1963 in één, in 1964 in drie bedrijven. In 1963 kwam in geen enkele van de gemeubileerd verhuurde huizen cen trale verwarming voor. In 1964 zijn er 3 van voorzien. Capaciteit Tot slot nog een opmerking over de capaciteit. Globaal beschouwd is de capaciteit van de in de V.V.V -gids ge noemde bedrijven met 200 slaapplaat sen (2,5%) toegenomen. (Zoals bekend schittert in de V.V.V.-gids de Stichting Sociaal Toerisme door afwezigheid). ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02220) 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) Stuk van Shakespeare R.H.B.S. TEXEL NEEMT DEEL AAN TONEELWEDSTRIJD Ter gelegenheid van de 400-jarige herdenking van de grote Engelse schrij ver William Shakespeare, worden ook in ons land tal van festiviteiten georga niseerd. Eén ervan is een toneelwed strijd voor Middelbare scholen, die o.a. wordt georganiseerd door het Genoot schap Nederland-EngelancL Aan deze wedstrijd zal ook onze R.HJB.S. deelnemen. Door een uit drie leerlingen bestaan team wordt op het ogenblik een fragment ingestudeerd uit het stuk „Henry V", dat op 7 maart a.s. voor een jury te Alkmaar voor het voetlicht moet worden gebracht. De spelende leerlingen zijn Els Timmer en Hannie Krugers en Bob Dros, allen uit de vijfde klas. Te Alkmaar zullen de HBS'ers zich moeten meten met andere middelbare scholen, o.a Den Helder, Enkhuizen en Bergen. Indien de Texelse spelers als de besten uit de kop van Noordholland worden aangewezen, moeten zij op een nog on bekend tijdstip- het fragment nogmaals opvoeren in een tweede ronde van re gionale winnaars. Het kampioensteam krijgt een reis naar Engeland aangebo den. Door de Haagse comedie wordt aan alle deelnemende teams bovendien een vrijkaart voor een van haar toneelvoor stellingen geschonken. De HBS'ers willen beslist een gooi naar de hoofdprijs doen. Tweemaal per week wordt onder leiding van de lera res Engels, mej. C. M. Haaremaker, ge repeteerd. De heer W A. K. H. Boere, leraar Frans, is ook bij de regie be trokken. Het stuk „Henry V" wordt in de Engelse taal opgevoerd, maar bevat ook een aantal Franse passages. De be heersing van deze talen tijdens de op voering is één van de punten waar de jury op zal letten. PROVINCIAAL STUDIEFONDS NOORD-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Noord- Holland maken bekend, dat ten behoeve van personen met voldoende begaafd heid, die in de provincie Noord-Holland woonachtig zijn of (ingeval van minder jarigheid) wier ouders in deze provincie wonen, en die met in staat zijn de kos ten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen, in die kosten een toelage uit de provinciale kas kan worden verleend in de vorm van een renteloos voorschot of van een beurs. Een dergelijke toelage kan worden aangevraagd voor het bezoeken van een inrichting voor onderwijs of een instelling voor kun- ten of wetenschappen; het volgen van een cursus ter verkrij ging van maatschappelijke bekwaam heden; het voorbereiden van de publikatie van een wetenschappelijke verhandeling over een onderwerp van gewestelijk of regionaal belang. Aanvragen voor een studietoelage als hier bedoeld voor het studiejaar 1964/ 1965 behoren zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 mei 1964 te worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Dreef 3 te Haarlem. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 februari 1964 Lodewijk Franciscus, zv. Sijbrand Dros en Jacoba Bremer; Theresia Alida Maria, dv. Cornells N. Haarsma en Maria M. Scholten; Hannelore Johanna Catharina, dv. Cornelis J. Zijm en Annechiena Ottens; Geertruida Maria, dv. Jan van Heerwaarden en Maria van der Beek; Johanna Cornelia Maria, dv. Arend Dijker en Hendrika J. de Graaf; Jeannette Christina, dv. Johannes J. Zijm en Cornelia D. Witte; Maria Louise, dv. Reijer Dijker en Johanna M. Beij. Ondertrouwd: Cornelis Boudewijn Kos en Jantje Elizabeth Pranger; Ba rend Herman Scholten en Klasina Anna van der Vis. Overleden: Cornelis Dijker, oud 70 jaar; Nicolaas Hendricus de Jong, oud 65 jaar.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1