Enthousiast over medewerking van Texelaars maar schapen blijven rustig TEXEL TRILT ÖP Z'N GRONDVESTEN Mobil Oil-man Van Meurs Eiland als een vergiet Siddering Kralenkettingen Schapen Onzekerheid ,ÉÉÉÉiÉStAuV. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 Een stukje van een seis mogram. Er zijn er hon derden gemaakt gedurende de afgelopen weken. De golflijntjes vertellen de deskundigen iets over de gelaagdheid van de aard korst op kilometers diepte. Onmiddellijk na het spui ten van het gat wordt de lading dynamiet, in een kartonnen koker, voorzien van ontstekingsdraad neer gelaten. Bij elke proef wordt ca. 5 kg. tot ont ploffing gebracht. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der „Nieuwe inschrijvingen in het Han delsregister": J. Brouwer (e), Texel, Oosterend, Vliestraat 10. Verhuur van boten voor sportvissers, handel in visaas. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. v. Heerwaarden-C. Dijker 02 P. Bakelaar-J. Hooijberg 11 C. Vinke-S. v. Heerwaarden 02 J. Vinke-Jn. Stam 11 P Kooiman-Jac. v. Heerwaarden 20 C. P. Burger-G. Dros 11 D. v.d. Werf-H Bruining 02 Jb. Koorn-C. v.d Werf 1—1 P. Kooiman-C. Dijker 02 C. v. Heerwaarden-S. v. Heerwaarden 0—2 J. Hooijberg-Jac. v. Heerwaarden 20 H. Bruining-J. Vinke 02 C. P. Burger-Jo Schoo 11 G. Dros-C. v.d. Werf 20 Jb. Koorn-Jn. Stam 02 De stand: part. pnt. I. C. Dijker 16 24 75.00 2. P. Bakelaar 14 21 74.92 3. S. v. Heenvaarden 20 29 72.50 4. J. Hooijberg 17 20 58.82 5. Jn. Stam 14 15 53.57 6. J. Vinke 15 16 53 33 7. P. Kooiman 18 19 52.78 8. C v. Heerwaarden 17 17 50 00 9. C. Vinke 17 17 50.00 10. C. P. Burger 18 17 47.22 11. J. v Heenvaarden 17 16 47.06 12. H. Bruining 15 14 46.67 13. Jo Schoo 14 13 42.13 14. C. v.d. Werf 19 15 39.47 15. G. Dros 17 13 38.23 16. D. v.d. Werf 17 7 20.59 17. Jb. Koorn 15 6 20.00 De strijd om het kampioenschap is zeer spannend. In feite heeft P. Bake laar de beste papieren, met 1 verlies- punt minder dan C. Dijker. Jammer, dat hij niet alle weken van de partij kan zijn. Het damseizoen schiet al weer op. Daarom is het zaak ervoor te zorgen, dat we allen de vereiste 18 partijen vol maken voor de eindklassering. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van j.l. woensdag zijn: F R. Drevel-C. Joustra 10 C. Schulte-O. Feitsma afg. L. J. Vlugt-J. Nieuwenhuis 10 A. Terpstra-J. Hoogerheide 10 J. Dijt-P. Eelman 01 J Hoogerheide-P. Eelman 10 Zowel Joustra als Nieuwenhuis offer den incorrect een stuk Ook Schulte en Feitsma offerden beiden het ene stuk na het andere. De afgebroken stand is uitermate lastig en biedt beiden kansen. Dijt gaf in de opening een toren cadeau en Eelman had toen geen moeite meer om een punt te scoren. Weer kwam Drevel op de eerste plaats met 65%. De volgende plaatsen zijn voor: 2. Joustra (62%), 3. Schulte 1(60%), 4. Feitsma (57%) en 5. Vlugt (56%). De partij Schulte-Feitsma kan echter wat betreft de plaatsen 2 t.m. 5 verschuivingen veroorzaken. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 februari op om 7.41 uur en gaat onder om 18 07 uur; 26 februari op om 7 35 uur en onder om 18.13 uur. Maan: 27 febr. V.M.; 6 maart L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 febr. 1.07 en 13.25; 22 febr. 2.06 en 14.43; 23 febr. 3.36 en 16.21; 24 febr. 5.15 en 17.58; 25 febr. 6 47 en 19.18; 26 febr. 7.58 en 20.21; 27 febr 8.54 en 21.14; 28 febr. 9.41 en 21.55; 29 febr. 10.14 en 22.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. „Zelden hebben wij bij ons exploratiewerk zoveel medewerking van de plaatselijke bevolking ondervonden, als juist op Texel. De mensen stellen ons zelden teleur en doen alles om het ons naar de zin te makenDit zijn woorden uit de mond van de heer A. van Meurs, contactman in dienst van Mobil Oil Nederland en ten nauwste betrokken bij de seismische proef nemingen op Texel voor zijn maatschappij. De heer Van Meurs is de enige Nederlander in een 25 man tellend gezelschap Duitsers, dat enkele weken geleden met vrachtwagens vol geheimzinnige apparatuur op ons wadden eiland voet aan wal zette en dezer dagen weer is vertrokken. In de afgelopen periode heeft men practisch geheel Texel seismografisch in kaart gebracht, de eerste fase van het onderzoek naar olie en aardgas. Olie en aardgastoverwoorden, zeer groot concern, dat in opdracht van Gasvondsten werden gemeld uit Gro ningen, Egmond en Ameland. Het lijkt voor de hand te liggen dat op Texel, dat midden tussen deze vindplaatsen ligt ook wel „iets" moet zitten. Van Meurs praat ons de optirhistische ver wachtingen wel uit het hoofd. „Reken er maar niet op, dan valt het misschien mee! In dit stadium van het onderzoek kan er nog helemaal niets van gezegd worden. En al zou dat wèl het geval zijn, dan nóg zou ik het U niet zeggen!" Dat is ferme taal, het zijn woorden die kenmerkend zijn voor de tientallen olie mensen die op het ogenblik in hotels in De Koog en Den Burg hun domicilie hebben. Toch is onze zegsman mede deelzamer dan zijn collega's van de Engelse Seismografic Service Ltd. uit Livenpool, die met hun marineblauwe jeeps een bekende verschijning op het eiland zijn geworden. Mobil Oil vond het zelfs best, dat wij tijdens de proef nemingen enkele plaatjes maakten voor onze krant en wij kregen zelfs enige inlichtingen, waardoor het mogelijk werd, er ook nog iets zinnigs bij te schrijven. Gelooft U ons: dat is iets bijzonders voor oliezoekers! tientallen maatschappijen in vrijwel alle landen ter wereld de aardkorst heeft onderzocht. Niet alleen seismisch, maar ook gravimetrisch. De mannen van Seismos doen wat hun ijver betreft niet onder voor hun Engelse collega's. Dag in dag uit boren ze gaten in de grond, brengen de ladingen tot ont ploffing en verzamelen hun bibberige golflijntjes op meterslange films. Die golflijntjes, détar gaat het om. Straks, als de honderden films bijeen gegaard zijn en in Den Haag worden bestudeerd, zal eruit kunnen worden afgeleid of er een proefboring moet plaatsvinden op Texel op niet. Als het niet gebeurt, is het half miljoen, die deze proefnemingen kosten, voor niets uitgegeven. Maar een betere methode dan seismisch onderzoek om de moge lijkheid van olie of aardgas aan te tonen zonder proefboring, is nog niet gevon den. Hoe gaat men nu te werk bij zo'n seismische proef? De opzichter van de „Seismos" ploeg op Texel is graag be reid het te vertellen en ons mee te nemen naar het proefterrein. omtrek rond dit „springpunt" vele geofoons aan te brengen. Een geofoon is een soort microfoon, die op de grond wordt gelegd en de taak heeft de echo's van de door de ontploffende lading ver oorzaakte trillingen op te vangen. Door kilometers kabel stromen van deze instrumenten de gegevens naar een met instrumenten volgestouwde wagen op het proefterrein. De kralenkettingen lopen veelal dwars over het eiland, van west naar oost. Nu het onderzoek geëindigd is, zijn de stafkaarten nauwelijks meer herkenbaar door een wirwar van lijnen en cirkeltjes. De stroken van seismo grammen worden aan een eerste on derzoek onderworpen in De Koog. In hotel „De Zwaluw" aan de Dorpsstraat hebben de mannen van Seismos hun Onmiddellijk na de ontploffing begint de apparatuur in de instrumentenwagen te werken. Na enige tijd komt de filmstrook tevoorschijn, waarop de teruggekaatste trillingen als golf lijntjes zijn geregistreerd. De spanning stijgt als het moment van de ontsteking nadert. De seconden worden afgeteld en dan drukt men in de instrumentenwagen op de knop. Géén knal wordt gehoord maar men voelt een heftige siddering in de grond. Op de plaats van de ontploffing is meestal niets te zien. Soms ook wel. Dan spuit wat water en modder omhoog. Maar spectaculair is het niet. De siddering in de grond plant zich echter over het gehele eiland voort en zo kan iedere Texelaar ze van tijd tot tijd voelen. De geofoons wachten echter op de echo's. Verschillende lagen, kilometers diep in de grond weerkaatsen de trilling. De manier waarop dit gebeurt, vertelt veel ever de samenstelling en de gelaagdheid van de grond. Wanneer de trillingen in de vorm van golflintjes tenslotte op de papierstroken zijn vastgelegd, kan men b.v. constateren, of zich in de grond reservoirs bevinden: Rots- of kleilagen, waaronder zich zout water of olie en aardgas kan hebben verza meld. Maar er is veel onzekerheid. De uitslag van een latere proefboring be vestigt lang niet altijd de vermoedens, die de seismogrammen hebben gewekt. Op stafkaarten van het eiland hebben de employées van Seismos lijnen ge trokken, die op kralenkettingen lijken. Elke kraal is een springpunt. Elk te onderzoeken gebied overlapt het aan grenzende. kantoor ingericht, niet ver van hun Engelse SSL-collega's, die in een bun galow van de heer A. Daalder aan de Boodtlaan hun hoofdkwartier hebben. Het is duidelijk dat zonder medewer king van de grondeigenaars niets kan worden begonnen Op Texel verwachtte men weinig sympathie voor het seis misch onderzoek in verband met de schapen die in deze maanden hoog- drachtig plegen te zijnHet viel enorm mee. De schapen gedroegen zich onvervalst Tcxels en keken nauwelijks op als een lading tot ontploffing werd gebracht. De veehouders zagen dat ook en vrijwel niemand maakte ernstige bedenkingen tegen de aanwezigheid van de oliemensen. „Laatst heb ik het een paar mensen van politie en water staat, die poolshoogte kwamen nemen, laten zien", vertelt de heer Van Meurs. Toen een flinke zware lading werd ont stoken vroeg ik hen speciaal op een koppel schapen te letten in de buurt. De beesten reageerden niet". Seismos heeft één Texelaar in dienst, de heer Moens, die belast is met het uitwissen van de sporen op de lande rijen. Hij maakt de gaten dicht en ega liseert de bandensporen van de vracht wagens. Mochten de boeren achteraf toch nog schade ontdekken, dan weten ze het adres. „Overigens zijn we niet alléén afhan kelijk van de boeren. Als we op het strand bezig zijn moeten we vergun ning hebben van Rijkswaterstaat, in de bossen van Staatsbosbeheer en in de duinen van de Dienst der Domeinen. Ook van hen ondervonden we zeer goede medewerking!" Elke dag wordt de benodigde spring stof voor de proeven uit de bunker nabij het Texels Museum gehaald. Er gaat heel wat door. Al drie keer heeft men de voorraad met 2 ton moeten aan vullen. Over enkele weken zullen de geluiden van de explosies op Texel even zijn verstomd Na Seismos zal ook de SSL met haar proeven gereed zijn en ver dwijnen. Maar intussen hebben andere maatscha."jp jen laten merken dat ze ook belangstelling voor het Gouden Boltje hebben. Ook zij willen springstof op slaan en iets te weten komen over de duistere diepten onder de polders, dui nen en stranden Of ooit een maat schappij een proefboring zal verrichten kan men niet vermoeden. De rapporten met conclusies over de uitslagen van de proefnemingen worden bewaard als defensiegeheimen. Evenals dat bij defensiegeheimen het geval is, zijn er spionnen, die voor de onderzoekingen de grootste belangstel ling hebben Zulke „oliespionnen" zijn in dienst van bijna elke oliemaatschap pij en hebben de taak zoveel mogelijk aan de weet te komen oevr plannen van de concurrenten en de resultaten van hun onderzoekingen. Ook op Texel heb ben zich deze lieden vertoond. Ze zeiden te werken voor de „olie-informatie dienst". Persmensen, die door hun nieuwsgierigheid een ware plaag voor de onderzoekers zijn, worden vaak be schouwd als spionnen, zodat het moei lijk is contact te krijgen. Een der Duitsers bezig met het aanbrengen van een geofoon. een instrument dat in de buurt van het springpunt in de aarde wordt geprikt om de trillingen op te vangen en via een kabel naar de instrumentenwagen te voeren. Vele tientallen van deze instrumenten worden bij elke proef op verschillende afstan den van het springpunt aangebracht. Mobil Oil heeft het seismisch onder zoek opgedragen aan de Duitse firma „Seismos GMbh" uit Hannover, een Ergens in het Texelse weidelandschap zijn de mannen van Seismos bezig met het spuiten van de tien meter diepe gaten Ze trokken door hun helgele rubberpakken sterk de aandacht. De afgelopen maanden zijn honderden gaten in de bodem van ons Gouden Boltje geboord. Gaten van 10-12 meter diep, waarin springladingen tot ont ploffing worden gebracht. Met grote kracht wordt zo'n gat met water in de grond „gespoten". Dat is de snelste methode. Na enkele minuten is de juiste diepte bereikt. Dan gaat de lading er in. Een kartonnen koker met vijf kilo gram „Sismogel", een soort dynamiet, voorzien van een ontstekingsdraad. Lange tijd zijn tientallen in gele jassen gehulde arbeiders bezig in de wijde

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3