RENTE TOT 4% Moord op Oudejaarsavond lekker en gezond Bij de NiwlD is het goed sparen! Schapenproeven üëilj!ï£?& Snuif en wrijf FILM-NIEUWS Pracht handen Tut"1t°-"" Hamea-Gelei AGENDA NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLIC'HTINGSDIBNST Wij vragen uw aandacht voor. Zoals reeds eerder werd verteld, zul len er ook dit jaar weer een aantal proeven worden genomen op het gebied van de schapenhouderij. Daarvan lopen er nu al een paar. We wijzen op de volgende. Schapen op het hok Het is voldoende bekend, dat gras land, dat de hele winter en het voor jaar beweid wordt met schapen in april er minder goed voorstaat dan grasland, dat de hele winter „vakantie" heeft ge had. Dit betekent, dat dit met schapen beweide grasland zich minder goed leent voor het vroeg winnen van ruw- voeder. En zoals de Texelse veehouders weten is deze vroege voederwinning in veel jaren van belang met het oog op de droogteperiode in mei en juni. Het kan daarom belangrijk zijn een flink gedeelte van het grasland al in de winter „leeg" te maken. Uiteraard be tekent dit dat de aanwezige schapen met minder ruimte toe moeten en dit kan weer tot gevolg hebben, dat de bij- voedering ruimer moet zijn. Enige jaren geleden heeft Ir. Haverhals in de N.O. Polder proeven genomen, waarbij de hele schapenstapel in de wintermaan den op één perceel bij de boerderij werd gebracht. Dit betekende wel, dat dit perceel in het voorjaar in een zodanige toestand was, dat het moest worden omgeploegd en opnieuw ingezaaid. Op het bedrijf van de heer H. Smit Pzn., Noord-Haffel, loopt op het moment een proef, waarbij een flink gedeelte van de schapen op het hok is gebracht. Dit hok bestaat uit een afdak en een uitloopruimte van beton. Onder het af dak kunnen de dieren dus bij regen droog verblijven en hier kan ook het ruwvoer en krachtvoer worden gegeven. Het is op het moment nog te vroeg om al een oordeel over de proef te geven en het is zeker niet zo, dat U in deze proef al een aanwijzing moet zien, dat het op deze wijze moet. Wel achten wij het van belang, dat de schapenhouders van deze proef kennis nemen door zo mogelijk eens een kijkje te nemen op het bedrijf van de heer Smit. We stellen ons niet voor, dat iedereen direct „wild" van deze wijze van schapenhouden zal zijn. Uiteindelijk gaat het echter om de meest voordelige wijze van schapen- houden en in dit licht moet U deze proef zien. Vroege lammeren We kunnen wel zeggen, dat de aan wezigheid van lammeren in de maand februari bij mensen, die iets van de schapenhouderij af weten direct de reactie wekt, dat deze schapenhouder de zaak niet helemaal „in de hand" heeft gehad. Daar is iets gebeurd buiten de wil van de veehouder Op één van de Texelse bedrijven is op het moment een koppeltje schapen met lammeren aanwezig, waar geen sprake is van een „ongelukje". Deze lammeren zijn er met een duidelijke bedoeling. Dit is het geval op het bedrijf van de heer Jn. Bakker Jzn., „Jonkersbergen" bij Den Hoorn. De ram is hier op een voor ons eiland vroeg tijdstip bij de schapen gelaten en na enige dagen weer weggehaald. De bewijzen waren toen nl. aanwezig, dat ,een aantal schapen door de ram was gedekt. drogen m met Pürolpoeder f i6o,nfr- n Uw verkoudheid van neus. f keel of bont Deze schapen hebben nu lammeren gebracht en met moeders en kinderen gaat nu een proef beginnen. Ze worden ondergebracht in een voor dit doel ge huurde schuur in het dorp Den Hoorn, voorheen in gebruik bij de heer C. Bak ker Jzn. Schapen en lammeren komen daar in hokjes en moeten het volledig van verstrekt ruwvoer en krachtvoer hebben. De lammeren krijgen het voor hen bestemde krachtvoer in de bekende lammerenbakken, waarvan de inrich ting zodanig is dat de moeders er niet bij kunnen komen. Mogelijk vraagt U zich af welke be doeling een dergelijke proef kan heb ben. Het gaat immers in veel gevallen om besparing van kosten en in dit geval kunnen de kosten alleen maar hoger worden? Dit laatste zal inderdaad het geval zijn. Het gaat ook op een boeren bedrijf echter niet alleen om het laag houden van de kosten, maar in niet mindere mate om het verhogen van de opbrengsten. De laatste jaren blijkt, dat speciaal de vroege, vette lammeren, d.w.z. de lam meren, die in april en mei slachtrijp zijn een goede prijs opbrengen.In bepaalde gevallen kwam deze prijs in de buurt van ƒ7,per kg slachtgewicht. De prijs van de lammeren kan in dit geval dus de hogere kosten goedmaken. Verder kan het vroeg lammen van de schapen ook van belang zijn voor de ruwvoederwinning. Schapen, die al eind april of begin mei hun lammeren kwijt raken, kunnen het met een schrale weide doen en men kan daardoor dus eerder percelen vrij maken voor de voederwinning. Indien een dergelijk systeem moge lijkheden zou bieden zou het bij ruimere toepassing ook meewerken aan de sprei ding van de aanvoer van vette lamme ren. Het is iedere veehouder bekend, dat een overigens gevraagd product zijn waarde verliest als de aanvoer te groot is. De Texelse schapenhouders hebben dit al meerdere malen tot hun schade moeten ondervinden. Daarom willen we ook deze proef in de belangstelling van de Texelse scha penhouders aanbevelen. Wilt U er meer van weten, dan kunt U voor beide proe ven terecht bij de assistent van de Streekontwikkeling, de heer P. A. Bak ker Jzn., „Jonkersbergen", Den Hoorn, telefoon (02226) 371. C. v. Gr. REDERIJKERSKAMER U.D.I. De repetities voor de voorjaarsuitvoe ring zijn in volle gang. Ditmaal zal op gevoerd worden een komisch thriller in drie bedrijven, getiteld „IJzel", van de Nederlandse toneelschrijver R. Feenstra. De uitvoering zal worden gehouden zaterdagavond, 21 maart a s. in hotel „De Oranjeboom". ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 1 maart op om 7.26 uur en gaat onder om 18.20 uur; 4 maart op om 7 19 uur en onder om 18.25 uur Maan; 6 maart L.K.; 14 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild; 28 febr 9.41 en 21 55; 29 febr. 10.14 en 22.25; 1 mrt. 10.44 en en 22.52; 2 mrt. 11.07 en 23.12; 3 mrt. 11.27 en 23.30; 4 mrt. 11.44 en 23.49; 5 mrt. 12.11 en 6 mrt. 0.17 en 12.36, 7 mrt. 0.52 en 13.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. De klassieke geschiedenis blijft de filmmakers inspireren. Een der laatste vruchten van hun zeer grote in spanning is „Cathago in vlammen", die men zaterdagavond en zondagmiddag in het City-Theater kan zien. De rolprent wil een beeld geven van de laatste uren van de stad Carthago, die door de Ro meinse troepen onder leiding van Scipio Emiliano wordt belegerd. Tegen deze historische feiten speelt zich het ver haaltje af dat aan de fantasie van de zakelijk denkende scenarioschrijver is ontsproten en waarin we dus kennis maken met het Carthaagse leven zoals het beslist niet is geweest. Maar dat hindert niet; de spanning hoeft er niet minder om te zijn. In de Carthaagse ge lederen heerst haat en tweedracht. De duivelse commandant van de paleis wacht tracht de woede van de uitge putte bevolking te sussen door de Ro meinse Fulvia te offeren aan de vlam men van de afgod Baai-Moloch, maar de misdaad wordt verhinderd door de ver bannen legeraanvoerder Hiram, die hei melijk in de stad is teruggekeerd om zijn verloofde Ophir te bezoeken. Een gevecht tussen Hiram en de comman dant ontstaat, Hiram oveiwint, maar hij loopt in een valstrik en wordt gevangen Fulvia weet hem te bevrijden, zodat hij zich weer aan het hoofd van de verde digers van de gedoemde stad kan op stellen. Het baat niet. De stad valt en wordt in brand gestoken. Fulvia, wier grote liefde voor Hiram onbeantwoord moest blijven, zoekt dan de dood en sleurt de paleiswachtcommandant mee in de vlammen. Daardoor stelt zij Ophir in de gelegenheid, zichzelf met de ge wonde Hiram per schip in veiligheid te brengen. (14 jaar). Zondag- en dinsdagavond kunnen de bioscoopbezoekers de bekende film „Gezworen Kameraden" (Battle Cry) zien. Hoofdpersonen zijn enkele Ame rikanen, die na een opleiding tot Mari nier worden ingezet bij de herovering van Saipan. Ze worden gegrepen in de maalstroom van gebeurtenissen, die van wereldbetekenis zijn en tevens diep ingrijpen in het leven van ieder van hun, een botsing van uitersten, hevige emoties van haat en liefde; van vijand schap en vooral kameraadschap. De ver liezen zijn hevig. Er vallen doden en een van de Mariniers moet een been verliezen. Toch weten allen hun zware beproevingen te doorstaan. Toe gang boven 14 jaar. 20 cent-per rol en nimmer ruw of schraal Geen voorschot op verhoging WAT IS ER MET DE PENSIOENEN GEBEURD? Het dagelijks bestuur van de Neder landse Bond van Gepensioneerden laat weten, dat zij inlichtingen heeft trach ten in te winnen over de verhoging van de pensioenen per 1 januari 1964. De pensioenraad kon hierover geen enkele mededeling doen, omdat nog geen offi ciële bekendmaking door de Minister van Binnenlandse Zaken was uitgevaar digd. Men krijgt echter sterk de indruk, dat die verhoging niet in het eerste kwartaal 1964 zal worden uitbetaald. Omdat de minister van Binnenlandse Zaken voorlopig niet in staat was over dit onderwerp met de bond te discus siëren, heeft men een onderhoud gehad met de directeur-generaal voor over- heidspersoneelsaangelegenheden. Tij dens het gesprek werd er op gewezen, dat de minister in de Tweede Kamer had betoogd, dat vooral de gepensio neerden niet lang op een verhoging moesten wachten. Maar desondanks is nog steeds niets bekend. Met klem werd aangedrongen op het verlenen van een voorschot over deze verhoging over het eerste kwartaal van 1964. Intussen werd bekend dat: 1 dat het niet mogelijk is een voorschot over het le kwartaal 1964 te ver lenen; 2. dat de pensioenenen dus niet de overgangstoelage met ingang van 1 januari 1964 met 12,77°/o worden verhoogd, 3. dat de meerdere inbouw, welke op het pensioen over het le kwartaal 1964 zou moeten plaats vinden omdat de A.O.W./A.W.W met ingang van 1 januari 1964 is verhoogd, niet op de pensioenbetaling over het le kwar taal in mindering zal worden ge bracht. Dit betekent dus dat in het le kwartaal de gepensioneerden de volle verhoging der A.O.W. A.W.W uitkering zullen genieten (de verho ging der A O.W. uitkering voor ge huwden bedraagt 25,per maand; voor ongehuwden ƒ16,per maand; de verhoging der A.W.W. uitkering met kinderen 26,per maand; zon der kinderen ƒ18,50 per maand); 4. dat alle pensioenen zodanig tijdig zullen zijn berekend, dat èn de ver hoging der Pensioenmaatregelen 1963 én de verhoging per 1 januari 1964 in het tweede kwartaal 1964 volledig zullen worden uitbetaald, met verre kening echter van hetgeen in het le kwartaal te weinig is ingehouden (zie punt 3). De Bond heeft zich over deze beslis singen teleurgesteld getoond. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER REN OUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02220) 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 maart a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg ver wacht van 12.30 - 15.30 uur. GESLAAGD De heer Hans Eelman te De Koog slaagde dezer dagen voor het diploma 3e stuurman grote handelsvaart en het diploma radar. „Jong Talent" speelt „De nieuwe Typiste" TONEELSTUK DOOR NIEUWE VERENIGING ZUID-EIERL AND Steeds duidelij ker wordt het dat ons eiland niet 6 maar minstens 7 dorpsgemeenschappen telt. Die zevende zou het buurtschap Zd.-Eierland kunnen zijn, waar zich steeds duidelijker een eigen gemeen- schaps- en verenigingsleven begint te ontwikkelen Een duidelijk blijk daar- jeugdtoneelclub „Jong Talent". Van van is de onlangs aldaar opgerichte avond zult U de jeugdige bewoners van Zd.-Eierland, die lid van deze club zijn geworden, op de planken kunnen zien. In de kapel zal het blijspel in drie be drijven „De nieuwe typiste" worden op gevoerd. Dit stuk werd eerder door een andere Texelse vereniging opgevoerd en oogstte veel succes. Entreeprijs is ƒ1, De voorstelling begint om 8 uur. llllllllllllllll llllllllllllllll Vrijdag 28 februari Den Hoorn, dorpshuis „De Waldhoorn", 20.00 uur, schoolrcvue 5e en 6e klas van de Jn. Drijverschool. Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, HBS- uitvoering „Dc held van Waterloo" Eierland, kapel, 20 00 uur, toneelopvoering van de ver. „Jong Talent" met het stuk „De nieuwe typiste" Den Burg, hotel ..De Lindeboom-Texel", 14.30 uur, algemene ledenvergadering van de Ver. Texel tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Zaterdag 29 februari Den Burg, De Oranjeboom, 20 00 uur, HBS- uitvoering „De held van Waterloo" De Waal, dorpshuis „De Wielewaal", 14.00 u. sprookjesmiddag georganiseerd door het CJOT Den Hoorn, dorpshuis „De Waldhoorn", 20.00 uur, schoolrcvue 5e en 6e klas van de Jn. Drijverschool. Maandag 2 maart Oudeschild, kleuterschool. 20.00 uur. ouder avond kleuterschool. Woensdag 4 maart Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, 20.00 uur, gecombineerde vergadering van de N H. en Geref. mannenverenigingen. S.V. TEXEL Programma voor deze week: 4e kl. A KNVB; Flevo-Hollandia T.; Schagen-LSW; VZV-Texel; Grasshop- pers-ConZelo; BIvC-Watervogels Afd. N.H Texel 2-Schagen 3. Texel 3 is vrij; jun. SRC-Texel. Adsp.: Texel-Watervogels; De Koog- Texel b, zaterdag 4 uur. Dat moet aanpakken worden, man nen. Het moet en het kan. Het begint in onze afdeling te spannen. TEXELSE BOYS-NIEUWS Door een misverstand is dinsdag het programma vermeld voor de volgende week. Het programma voor dit week end is hetzelfde als vorige week, dus: zaterdag: Tex. Boys a-Oosterend 4 uur. zondag: Tex. Boys 1-Koedijk, 2 uur; Schagen 2-Tex. Boys jun., 2 uur. Terreindienst T. van Heerwaarden Hzn. en Piet Hopman. We verwachten geen onaangename verrassingen meer. Als jullie er voor vechten, zit er voor allemaal winst in. Succes. 26. Jan Gillissen keek de rechercheur enige tijd onderzoekend aan en haalde toen zijn schouders op. „Ga nou. Daar geloof ik geen steek van". „Een betrouwbare ingezetene van ons dorp heeft haar gezien. Hoe zou hij tante Anne anders herkend hebben van de foto in de krant?" „Is dat werkelijk zo?" „Ja, Jan. Tante Anne was vorige week woensdag met een auto in Dorringen. Ze is dus niet bij jou geweest?" „Welnee. Ze zou oudejaarsavond toch komen?" „En je kunt niet bevroeden, wat ze bij ons in het dorp kwam doen, die avond?" „Hoe zou ik dat weten, meneer? Het is gewoon krankzinnig. Wat zou ze hier te zoeken hebben? Ze kent toch nie mand dan mij? En bij mij is ze niet ge weest. En dan nog wel met een auto en zo laat. Kwart voor elf, zei u?" „Ja". „En er is geen vergissing mogelijk?" „Nou, vergissing.... de betrokken persoon is zeer pertinent in zijn bewe ring. Laten we zeggen, dat het voor vijf en negentig procent vast staat. Maakte je tante wel eens autoritjes?" „Lieve help, dat weet ik zo niet. Wat kwam ik eigenlijk in Amsterdam? Al thans bij tante Anne? Dat zoudt u beter aan Grada kunnen vragen. Hoewel ik neem aan, dat tante Anne niet vaak de deur uitging. Ze was erg corpulent, dat weet u zelf, en liep daardoor bok al niet gemakkelijk". „Daaruit zou men juist kunnen op maken, dat ze gebruik maakte van een auto, als ze ergens heen wilde". „Ja, dat zit er wel in Maar ik heb er nooit van gehoord". „Nu ja, dat vraag ik Grada nog wel eens. Iets anders, Jan: je tante heeft je schriftelijk op de hoogte gesteld van het feit, dat ze oudejaarsavond zou ko men, niet?" Gillissen knikte. „Ja". „Heb je die brief nog?" De ander draaide zich naar de recher cheur en keek hem vorsend aan, ter wijl hij een kleur kreeg. „Is dat belang rijk?" „Het kan belangrijk zijn. Wanneer kreeg je die brief?" „Dat was.... even denken.... ik meen donderdagsmorgens. Het kan ook vrijdags geweest zijn". „Dus niet eerder? Woensdags bijvoor beeld?" „Nee, ik weet zeker, dat het een dei- laatste dagen van de week was". „Nou, Jan, we rijden meteen door naar je huis. Ik wil die brief wel eens zien". „Ik weet niet, of ik hem wel bewaard heb", antwoordde de jongeman aarze lend. „Klets niet, Jan. Uit je hele houding bemerk ik, dat je die brief nog hebt. Is de inhoud dusdanig, dat je hem liever niet wilt laten lezen?" Hij keek Gillis sen aan, die nu dieprood begon te kleuren. De ander zuchtte diep. „Ja, ik heb hem bewaard", antwoordde hij toonloos. „Omdat ik heb beledigend vond. Ik had WEET U DAT... de bekende hoortoestellenspeciallst GEERVLIET N V uit Amster dam elke woensdag volgende op de le dinsdag van de maand aanwezig' Is bij de firma Halee, Beatdxstraat 52. Den Helder voor het geven van inlichtingen omtrent ZIEKENFONDSBIJDRAGE In zake de aanschaffing van een hoortoestel? Wij leveren boortoestellen, oorhangers en hoorbrillen van de beste fabrikaten. Komt u eens op onze zitting? U zult er geen spijt van hebben. Desgewenst komen wij u thuis bezoeken. GEERVLIET N.V., Keizersgracht 411, Amsterdam. Tel. 237728 (020) het plan ermee naar de politie te gaan, maar ik wilde het achteraf toch weer niet. Tenslotte is tante Anne familie. Ik dacht: ook dit praten we wel uit, als ze er eenmaal is." „Ja, dat is waar ook. Wat moest er be praat worden? Was dat zo belangrijk, dat je tante Anne daarvoor uitnodigde?" „Ach, u weet zo onderhand toch alles" zei de jongeman gelaten. „Het ging na tuurlijk over dat geld lenen. Grada had er al eens op gezinspeeld, maar ik lachte haar uit. Lk dacht: zoiets gebeurt in deze tijd toch niet meer? De mensen hebben immers tegenwoordig allemaal geld genoeg? Iedereen verdient en er is geen werkloosheid, wat zou een woeke raarster nu nog kunnen verdienen? Als je wat wilt kopen, kun je dat tegen woordig op afbetaling krijgen: radio, televisie, wasmachine, koelkast, brom mer en zelfs auto's. Noem maar op. Dus geloofde ik Grada niet, toen ze haar vermoedens uitsprak. Maar hoe gaat dat? Er blijft altijd wat van hangen. Later ga je er over nadenken en het blijft in je gedachten. Je komt er niet meer los van. En toen ik vorige week maandag bij haar was en die knul zo te keer ging, toen begreep ik, dat Grada het toch aan het rechte eind had. Later, toen we met elkaar praatten, tante en ik, verweet ik haar dat gedoe. We kre gen ruzie. Ze zei, dat ik me maar met m'n eigen zaken moest bemoeien en ik werd driftig. Ik dreigde, dat ik naar de politie zou gaan. Ik kreeg de indruk, dat ze toen bang werd. Nu ja, ik had het nooit gedaan, hoor. Ze is toch familie, nietwaar? En die breng je niet aan. En fin, ik zei: mens, houd er mee op, je hebt toch zeker geld genoeg? Geniet nog wat van je ouwe dag. Vandaag of mor gen loop je tegen de lamp en dan ber gen ze je op. Ben je dan klaar? Ga je nog de gevangenis in. Van het ene woord kwam het andere en tenslotte nodigde ik haar uit oud en nieuw naar Dorringen te komen. Ik zei: dan praten we het daar uit. Misschien is er een mouw aan te passen, dat je bij ons komt wonen. Je wordt een dagje ouder en dan kan ik voor je zorgen. Ze wilde eerst niet. Ik zei: dan moet je het zelf maar weten, maar als je niet komt, ga ik in het nieuwe jaar naar de politie. Ik schaam me voor je. Als oom Kees het wist, draaide hij zich om in het graf. Tenslotte antwoordde ze; Goed, ik kom dan wel. Je hoort nog, hoe laat ik kom. Ik schrijf je wel een briefje. En daar bleef het bij. Ik dronk nog een kopje thee en ging toen naar de trein. Op donderdag of vrijdag dat weet ik niet precies meer kreeg ik haar brief. En oudejaarsavond haalde ik haar op. De rest weet u". „En wat stond er in die brief?" Het was een poosje stil in de wagen, die met een flinke snelheid oostwaarts reed. „Niet veel fraais", antwoordde Jan dof. „En het zal mij, nu ze ver moord is, opnieuw weer in een kwaad daglicht stellen". „Is het zo erg, Jan?" Hij knikte. „Ja, zó erg is het. Ik had die brief beter meteen kunnen ver scheuren en verbranden. Maar ik was woest en dacht: dat neem ik niet. Dit is beledigende taal. Ik ga ermee naar de politie. Ik behoef me toch zeker niet te laten beledigen als daartoe geen enkele reden is?" „Al was er wel een reden: belediging is altijd strafbaar. We zullen straks wel zien". In Dorringen reed Gert meteen door naar de Parklaan en de beide mannen stapten voor de woning uit. De oude baas zat als gewoonlijk voor het raam en rookte een pijpje. Zijn zoon begroette hem en vroeg of hij wel op tijd gegeten had. Het gezicht van de oude man ver helderde, toen de jongen voor hem stond. Gert hoorde, dat de oude Gillis sen wat terug bromde, wat Gert even wel niet kon verstaan Na een paar mi nuten kwam Jan met een brief en over handigde die zwijgend naar de recher cheur, waarna hij in een fauteuil ging zitten en een sigaret opstak. „Leest u het maar", zei hij mat. Hoolwerf bekeek het poststempel op de envelop en fronste zijn wenkbrau wen. Deze brief was in ieder geval niet in Amsterdam gepost. Het stempel was van een andere plaats, maar erg on duidelijk. Misschien zou hij het met een loep kunnen ontcijferen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3