Cjrocn ZwartsJexels in het harL Aanleg „NAM-weg" gisteren begonnen BRP-toren op land van R.K. kerk Oliemaatschappijen hebben haast TEXELS OUDSTE „Niets dan de waarheid" Goede opvoering van klucht door ,,'t Amateurtje" Zeer fraaie décors Jeugdfestival op Texel voor ULO-leerlingen NSDAG 10 MAART 1984 77e JAARGANG No. 7848 Uitgave N.V. ?.h. Langeveld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus II - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rr(jdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coüp. Boerealeen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichte» 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Gisteren heeft de Aannemerscombinatie Van Oord uit Werkendam, die op Texel de havenwerken bij 't Horntje uitvoert, in opdracht van de Nederlandse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) de aanleg ter hand genomen van een weg naar het terrein bij „Akenbuurt" waar binnenkort met een proefboring wordt be gonnen. De weg moet dienen om het terrein voor zware vrachtauto's toeganke lijk te maken. De weg wordt 175 meter lang, drie meter breed en krijgt bermen van twee meter. Het stuk loopt van de Wcsterweg tot dicht langs de boerderij. Donderdag werd door de N.A.M. de opdracht aan de fa. Van Oord verstrekt en reeds de volgende ochtend werd het weggedeelte uitgezet. Gisterochtend zijn de benodigde machines gearriveerd. Zoals we in een vorig nummer meld den, zal het boorterrein bij ..Akenbuurt" worden voorzien van een asfaltlaag. Al vorens de laag wordt aangebracht, zal het weiland worden verhoogd. Daarvoor is 6000 m3 zand nodig dat uit de nabije omgeving zal worden weggegraven. Ook de aanvoerweg komt op een zandbed te liggen. Drijver maakt betonwerk De fa. J. Drijver te Den Burg is door de N.A.M. aangezocht om op het boor terrein diverse betonwerken te maken. O.a. zullen waterbassins worden ge bouwd (één van 300 m3 en drie van 150 m3) en draincergoten. Voor deze voorzieningen is ongeveer 90 m3 beton nodig. Zoals wellicht bekend is, worden tijdens een proefboring grote hoeveel heden water gebruikt. In de berm van de weg laat de N.A.M. een buisleiding aanleggen die wordt aangesloten op de hoofdwaterleiding van de Westerweg. Weg cadeau De N.A.M. heeft, voordat zij de op dracht aan de aannemer gaf, contact opgenomen met de plaatselijke ruilver- kavelingscommissie. Oorspronkelijk zou deze weg in het kader van de ruilver kaveling worden aangelegd. Het nu nog bestaande slingerweggetje naar de boer derij zou moeten verdwijnen. De besprekingen van de N.A.M. met de ruilverkaveling hebben tot resultaat gehad, dat de weg nu twee jaar eerder wordt aangelegd dan oorspronkelijk het plan was en dat de kosten (rond ƒ18.000,door de N.A.M zullen wor den gedragen Na de proefboring houdt de ruilverkaveling dus een gratis weg over! Waar blijft BRP? De N.A.M. heeft dus een begin ge maakt met de voorbereidingen tot haar proefboring bij ..Akenbuurt" Maar de BRP, de Franse Staatsoliemaatschappij, die in dezelfde omgeving wil beginnen, heeft zich nog niet op Texel vertoond. Uit betrouwbare bron vernamen we echter dat BRP met haar verzoek aan het ministerie van Economische Zaken om bij „Akenbuurt" een proefboring te mogen verrichten, precies één dag te laat is geweest, zodat de N.A.M. de toe stemming kreeg en BRP naar een ander terrein moest uitzien Het blijkt dat de Franse Maatschappij nu belangstelling heeft voor enkele andere percelen op VOORJAARSUITVOERING U.D.I. De voorjaarsuitvoering van onze oudste amateurtoneelvereniging wordt gehouden zaterdagavond, 21 maart a.s. in hotel „De Oranjeboom". Aanvang 8 uur. Ditmaal staat een komisch thriller op het programma, getiteld „IJzel". Zondag, 15 maart a.s., bestaat van 11.30 tot 12.30 uur gelegenheid tot plaatsbespreken, eveneens in „De Oran jeboom". (Zie verder de advertentie). GIFTEN WITTE KRUIS De Koog: v.d. W. 2,50; De Cocksdorp: K. 2,50; R. 2,50; Eierland; v. L. 2,50; D. 2,50; D. 2,50; K. 2,50; W. 2,50; S. 2,50; Den Burg: B. 2,50; S. 1,50; R. 2,50: W. 2,50; G. 10,De Koog: L. 2,50; Oude- schild: N.N. 2,50; K. 2,50; Den Hoorn: D. 2,50; de W. 5,—. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen in het Handelsregister lezen wij: Pension ,,'t Hilletje", Texel, Den Burg, Weverstraat 6. Pensionbedrijf. E.: H. L. Smidt-Boon. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: wollen kinderwant; een paar groen-bruine kinderwanten; sleutel merk Zeiss Ikon no. 053015 YNI; wollen kin derwant; dricwielig geel kinderfietsje; oranje- witte elektr. zaklantaarn, merk Rekord; eind stuk uitlaatpijp Volkswagen; wollen rode kin derwant. Verloren te Den Burg: blauw-zwarte rechter dameshandschocn; zwarte damesfiets merk Gomo; enveloppe inh. 7 kleurenfoto's; een zwarte schoen; door omwisseling: zwarte heren fiets merk Gazelle met oude dubb. fietstas. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwtrpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Texel, waaruit al een keus gemaakt zou zijn. Eén van de terreinen ligt nabij de boerderij „De Witte Engel" (grondeigenaar R.K. Kerk) aan de Hoornderweg en een ander stuk ligt in de polder Eierland, niet ver van de Ruigedijk. Het R.K. Kerkbestuur is door de BRP benaderd en de onderhandelingen zijn in vergevorderd stadium. De heer C. Kuip, voorzitter van het R.K. Kerk bestuur wilde deze feiten bevestigen noch ontkennen. Hij vertelde ons be loofd te hebben over deze aangelegen heid te zwijgen, aan welke belofte hij zich strikt wilde houden. Uit andere bron vernamen wij dat de bouw van de BRP toren op dit terrein, dat niet ver van „Akenbuurt" ligt vrijwel zeker zal doorgaan. Ook de BRP heeft voorberei dingen getroffen voor het vervoer van materiaal naar Texel, zoals wij in de krant van 3 maart j.l. al meldden. Over de op handen zijnde boorproef van Caltex (nummer drie) is nog niet meer bekend geworden, dan wij in de vorige editie meldden. BRAND AAN BOORD VAN KOTTER OUDESCHILD Zaterdagochtend omstreeks 10 uur ontstond aan boord van de in de haven liggende kotter TX 54 brand. Het vuur werd opgemerkt door het personeel van een in de buurt liggend VTB-schip. De eigenaar, de heer D Slik, was niet op het schip. De TX 3 kwam onmiddellijk langszij en begon het vuur met de dekslang te bestrijden. Enkele ogenblikken later arriveerde de brandweer uit Den Burg. Er werd snel water gegeven, zodat de brand spoedig bedwongen was. Geble ken is, dat het vuur is ontstaan in het achteronder, waar een brandende kachel stond. De betimmering van dit vertrek is geheel verbrand. Ook de stuurkast is ernstig beschadigd en zal waarschijnlijk geheel moeten worden vernieuwd. LIJDENSWEKEN De qrond is dood en donker, een pasqedolven qraf. Het leven qaat door 't lijden op de victorie af. De voqel hoor ik zinqen, hooq stijqend in de lucht. De dood kan het niet winnen, zij is al op de vlucht. De vissen zie ik stijqen naar het levende licht. Daar zijn bottende twijqen: de Koninq is in 't zicht. De aarde houdt verborqen in haar duisternis de opstandinq van morqen, die in Christus is. Jan C. Brouwer. Zeer goede uitvoering van „De Vriendenkring Eerste voorstelling van „Huize Amor" DE WAAL De Waalder toneelvereniging „*t Amateurtje", die zich door de vaak uitstekende opvoering van „ernstige" stukken tot één der beste to neelverenigingen van het eiland heeft opgewerkt, heeft zich nu eens aan een klucht gewaagd. Zaterdagavond waren wij in het dorpshuis „De Wielewaal" getuige van de eerste opvoering van het spel „Huize Amor" van Dick van Maasland. Ook nu kwam het merendeel van de tien spelers tot goede drama tische prestaties, maar wij hadden toch de indruk dat een nog beter resultaat mogelijk was geweest. Hoewel zeker niemand teleurgesteld is, werd wel duide lijk, dat het opvoeren van een klucht een iets andere techniek („op de zaal spelen") vereist, dan de stukken, waarmee 't Amateurtje vroeger haar succes sen boekte. Het is niet alle spelers gelukt, op deze andere speltechniek over te schakelen. Maar deze kleine onvolkomenheid, die zich hier en daar liet voe len, stond het succes niet in de weg. We maken kennis met Alex de Groot (M. Reij), die een huwelijksbureau ex ploiteert. Zijn huis „Amor" wil hij als ontmoetingscentrum voor ongetrouwde heren en dames laten fungeren. Op zijn advertentie melden zich allerlei merk waardige personen. De zeeman Klepper de Boer (A. Kager), de rijke oude we duwe Antonia van Truffelen-Haring i(mevr. T. Luiken), Jonkheer Droog van Zinderen (K. v. Splunter), Willem J. Koevoet, de dichter (W. Sweere), het „muurbloempje" Helene van Dode- waard (mevr. J. Reij) en de heer Alber- tus de Jong (G. Jimmink). Het blijkt een vreemd stel te zijn. De ruwe zee bonk Klepper is niet steeds even tac tisch in zijn optreden en de weduwe Antonia is niet op haar mondje geval len zo dat zich heel wat ruzies voor doen. Maar ernstige moeilijkheden be ginnen eerst als een gouden beeldje uit het hius wordt gestolen. Omdat wordt vermoed, dat de dader onder de gasten zit: nodigt Alex de Groot op aanraden van de jonkheer een politieman (leg Plaatsman) uit, die zich als „gast" in het huis vestigt. Ondanks zijn aanwezigheid worden nog meer kostbaarheden ont vreemd, nu van de gasten. De toestand wordt zeer gespannen, maar dan doet zich een verrassende wending in de si tuatie voor: Verschillende gasten, de meesten zelfs, blijken andere personen te zijn, dan waarvoor zij zich uitgeven Het slot van deze komische thriller is natuurlijk gelukkig: de schuldigen worden gegrepen. In verband met de herhaling van het stuk, verraden wij de ontknoping niet. Goed spel Een kracht waar de vereniging trots op kan zijn is de heer A. Kager, die uit stekend spel leverde als de zeeman Klepper de Boer. Zijn rolkennis was goed, zijn mimiek voortreffelijk. Het zelfde geldt voor mevr T. Luiken, die een echt „kreng" was als de rijke we duwe Antonia v. Truffelen-Haring. Op vallend goed was ook de heer K. van Splunter als de met geaffecteerd stem geluid sprekende jonkheer Droog van Zinderen, die tenslotte met minder goe de bedoelingen naar Huize „Amor" blijkt te zijn gegaan. De heer W. Sweere als de dichter Willem J. Koe voet, heeft zijn naam van goed toneel speler hoog gehouden. Speciale waarde ring hebben we voor het spel als Helene van Doodewaard van mevr. J. Reij- Schoenmaker, die door het plotselinge ziek worden van mevr. A. Keijser-Zegel deze rol in één dag heeft moeten leren. Als op dit feit aan het slot van de voorstelling niet was gewezen, zou nie mand het hebben vermoed! Tot tevredenheid stemde de heer G. Jimmink in de wat kleinere rol van Albertus de Jong. Ook de heer I. Plaatsman deed het behoorlijk als de politieinspecteur Van Zundert, maar in een ander stuk hebben we hem wel eens beter gezien. De rol van Alex de Groot werd ver dienstelijk gebracht door de heer M. Reij. Héél goed was mevr. E. I. Albers- Zonneveld als zijn echtgenote Tenslotte noemen we met waardering de creatie van mej. Hetty Bakker als de dochter des huizes. De regie berustte bij de heer A. de Wilt; grimeuse was mevr. Beumkes. De tweede opvoering heeft plaats zaterdag avond a.s. H D. G. DEN HOORN Zaterdaq 7 maart werd door de toneelclub van Den Hoorn ,.De Vriendenkrinq" de thriller „Niets dan de Waarheid" van Franqois Cools met qroot succes opqevoerd. Het was voor de vereniqinq een ex periment om een derqelijk stuk te spelen, maar het resultaat liet duidelijk zien, dat het in elk opzicht is qeslaaqd. Mede dankzij het fantastische décor, dat voor Den Hoorn en waarschijnlijk ook voor heel Texel iets heel nieuws was, werd het publiek van het beqin tot het eind in grote spanninq gehou den. Inhoud Het jonge echtpaar Davis rijdt op een avond een voetganger aan. De man is zo zwaar gewond, dat Robert Davis (de heer W Kikkert) vreest dat hij hem vermoord heeft. Hij voelt zich schuldig, omdat hij maar één hand aan het stuur had en zijn andere hand op de schou ders van zijn vrouw had gelegd Olivia Davis (mej. R. van Leeuwen) probeert haar man er van te overtuigen dat de voetganger dronken was, maar hij wil haar niet geloven en blijft zich een moordenaar voelen. Op dat moment komen inspecteur Bennet (de heer A. Welboren) en dokter Beckenng (de heer G. Witvliet) op bezoek en de inspecteur vertelt, dat de verongelukte man, Wil son aan zijn verwondingen is be zweken. De dokter blijkt een kennis van de heer Wilson te zijn Mevrouw Davis probeert de inspecteur duidelijk te maken, dat zij dacht dat Wilson dronken was, maar de dokter verwerpt dit meteen. De inspecteur denkt er anders over. Dan verschijnt de echtgenote van de heer Wilson, die uiterlijk helemaal ver pletterd lijkt. Zij wint zich zo op, dat ze Robert er van beschuldigt, dat hij haar man heeft vermoord. In het tweede bedrijf blijkt dat Claire Wilson (mevr. M. Kikkert) door de Davis in huis is gehaald. Vooral tussen Claire en Olivia ontstaat een grote spanning, want Olivia voelt dat Robert helemaal onder de invloed van Claire raakt. Claire doet in het derde bedrijf alsof zij verliefd op Robert is, en als ze in eikaars armen liggen, komt dokter Beckenng juist binnen, die van tevoren door Claire telefonisch gewaarschuwd was, „dat er iets zou gaan gebeuren". Pat Reeves (mej. R. Hin), de eigenares van de herberg „De Rode Leeuw", waar Wilson vaak pleegde te komen, vertelt Olivia dat Wilson op de bewuste avond wel gedronken heeft en dat zij tegen de politie gelogen heeft. Vervolgens ver klaart de assistente van dokter Becke- ring, Nora Mitchell (mevr. Welboren), tegenover Olivia, dat dokter Beckenng op die avond niet de juiste instrumenten en geneesmiddelen in zijn tas had. Olivia-begint nu te begrijpen hoe alles is gegaan. Ze zoekt iets in een boek op, belt vervolgens de inspecteur op en zegt hem dat het deze avond er op of er onder is. Die avond zijn de drie dames en dok ter Beckering in het huis van de familie Davis. Olivia drijft de dokter in het nauw. Ze zegt dat ze ontdekt heeft, dat Beckering Wilson vermoord heeft, nl. door lucht in diens aderen te spuiten Nu wordt ook duidelijk dat de dokter en Claire een verhouding hebben; dat ze daarom Wilson vermoord hebben en dat dokter Beckering Robert Davis De Stichting Cultureel Werk Texel organiseert in samenwerking met de Stichting Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onder wijs aan de Rijpere jeugd (WIKOR) in de komende paasvakantie speciaal voor de leerlingen van de vierde klassen van de ULO-scholen in Noordholland een jeugdfestival. Het is de bedoeling de jeugd in overeenstemming met haar opleiding kennis te laten maken met allerlei vor men van kunst en haar in staat te stel len met de kunstenaars kennis te ma ken. Het festival begint donderdag 2 april en duurt tot en met zaterdagavond daaraanvolgend. Er is een programma vastgesteld waaruit we de volgende greep doen: Demonstratie van klassieke en moderne dansen door het Scapino ballet o.l.v. Hans Snoek en een ballet door dezelfde groep in „De Oranje boom". Gelegenheid wordt gegeven tot het voeren van gesprekken met de me dewerkenden van het Scapino ballet. Voorts wordt een kunsttentoonstelling gehouden en wordt door de toneelgroep „Het Masker" uit Den Haag het stuk „De Onschuldige" van Frits Hochwalder opgevoerd. Door Chef van Leeuwen zal de voorstelling worden ingeleid. Ook de filmkunst komt ter sprake. Zaterdag begint het programma met de vertoning van de film „De mooiste tijd" in het City theater ingeleid door Nico Crama. Dezelfde dag wordt ook een concert ge geven. 200 deelnemers Men verwacht dat ca. 200 deelnemers aan het festival op Texel zullen deel nemen. Een deel van hen zal uiteraard bestaan uit leerlingen van de ULO- school te Den Burg, maar men wil een regeling treffen, dat ook de leerlingen van de hoogste klassen van andere Texelse scholen het programma kunnen meemaken. Texelse bezoekers betalen voor deelname totaal ƒ10,Scholieren uit de rest van Noordholland betalen ƒ17,50 en worden ondergebracht in de jeugdherbergen „De Eierkoogh" en „Panorama". Ook de kosten van maal tijden, bootovertocht, bezoek aan vogel- broedkolonies en Texels Museum zijn in dit bedrag begrepen Opgave is tot 23 maart mogelijk bij het Centraal Bureau WIKOR te Den Haag (Kneuterdijk, ingang Hartogstraat 13). De verschuldigde bijdrage moet voor die datum op postrekening 618985 worden gestort, liefst collectief per school. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Stichting Cultureel Werk Texel, Raadhuis, Den Burg. heeft gechanteerd, omdat hij hem met Claire in zijn armen heeft betrapt. Het blijkt dat Nora Mittchel trouwplannen had met de dokter, maar dat Claire alles in de war heeft gegooid. Oe dokter geeft toe, maar Claire doet alsof het verhaal van Olivia niets anders is dan bluf. Op het moment dat Beckering aan- stalte maakt om Nora en Olivia even eens te vermoorden, zwaait de deur open en komt de inspecteur, die het hele gesprek in de keuken gevolgd heeft, juist op tijd binnen en arresteert Bec kering en Claire. Het toneel blijft enkele ogenblikken donker en als het licht weer opgaat, zit Olivia alleen in de kamer. Robert komt binnen en hij hoort van haar hoe alles gebeurt is en tussen hen wordt het zoals het altijd is geweest. Uitstekend spel Hoewel we van alle rollen kunnen zeggen, dat ze bijzonder goed vertolkt werden, zijn er toch enkele spelers, die we speciaal willen noemen. Claire Wilson werd zeer realistisch naar voren gebracht door mevr. M. Kikkert. Juist het contrast tussen haar pose en haar ware aard, wist zij zeer goed te treffen. Robert Wilson, de heer W. Kikkert, was werkel'jk de radeloze echtgenoot en de scene waarin hij toe geeft aan de verleidingen van Claire, was hij duidelijk een van de beste spe lers. Mej. R van Leeuwen had af en toe emge moeite met haar tekst, waardoor haar houding soms iets in het gedrang kwam, maar toch was zij over het al gemeen wel de verstandige jonge vrouw die ze moest uitbeelden. De heer A Welboren speelde over tuigend als inspecteur Bennett, hoewel n spreken soms iets te traag was. De man van ,,de achtergrond" dr Beckering, werd door de heer G. Wit vliet, die tevens de regie op een prettige manier had gevoerd, op sterke wijze gespeeld. Mevrouw C. Welboren-Schreuder was een echte doktersassistente: zij had de juiste manier van optreden en spre ken. Van de spelers noemen we ten slotte nog mej. R Hin, die de enigszins ordinaire Pat Reeves goed uitbeeldde. We maken onze comnlimenten voor het spel van de heer W Kikkert en mej. R. van Leeuwen, die de slotscène met extra sfeer door een gevoelig achtergrondmuziekje op grandioze wijze voor het voetlicht brachten. Wij vermoeden dat Den Hoorn deze uitvoering niet gauw zal vergeten. D. W. Deze foto maakten we onlangs van de heer J. Roeper Czn„ de oudste inwoner van ons eiland, die vrijdag 13 maart a.s. 95 jaar hoopt te worden. Roeper, met zijn kaarsrechte houding, heldere ogen en prima verstand draagt nauwelijks het stempel van deze respectabele ouderdom. Het enige wat bij hem sterk is achteruitgegaan is het gehoor. Een in terview met de heer Roeper leverde dan ook moeilijkheden op. Maar de heer Roeper is snel van begrip en ook zonder ons te verstaan, begreep hij waar het om ging. Zo vernamen we, dat hij ge boren is bij De Waal, op 12-jarige leef tijd naar Den Burg trok en aan de Ste nenplaats kwam te wonen. Tot 1930 was Roeper boer op De Veen. Sinds 1920 woont hij in zijn huis aan de Waalder- straat, waar hij op het ogenblik de best mogelijke verzorging geniet van zijn dochter. Roeper, die sinds 1945 weduw naar is, heeft het daar nog steeds uit stekend naar de zin. Vanwege zijn slechte gehoor geniet hij meer van de televisie dan van de radio; het geluid denkt hij er wel bij! Wat zijn gezond heid betreft kan hij nog jaren mee. Daar hopen wc dus maar op.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1