Realistisch stuk Niet-rok er Toneelgroep S.O.O.S. had succes met „De Ruwe Bolster" U ZIT GOED ALS U SPAART BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF I V Vi ns HOE? Stuur 25 cent aan post zegels voor inlicht, aan „Pharmethica" C.V. Postbus 18, Haaksbergen OOSTEREND Vrijdagavond heeft de toneelgroep van de S.O.O.S. op de schoolzolder van de o.l. school het stuk „De ruwe bolster" opgevoerd. Vooral wanneer men bedenkt, dat dit realisti sche drama, vol moeilijke dialogen en sentimentaliteit bepaald moeilijk kan worden genoerpd voor een ama teurgezelschap, dwingen de SOOS- leden met hun opvoering respect af. Bij het opgaan van het doek bevin den we ons in de huiskamer van de familie Van Es, die op voorstel van de dominee een meisje uit de achterbuurt opneemt om haar beschaving bij te brengen. We m3ken kennis met mevr. Van Es (mevr. C. Ellen-Mosk) en de vrouw van de dominee, mevr. Van Riet (mevr. M. Burger-Daalder). De heer Van Es (L. van Kooten) en zijn zoon Theo (A. Brans Dzn.) accepteren de „ruwe bol ster" van het meisje Eva (mej. M. Bakker) niet, ondanks de bemoeiingen van o.a Theo's verloofde Martha (mevr. R. Koorn) In het tweede bedrijf, vier maanden later, maken wij kennis met grootvader Van Es (B. H. Roest), die na een be roerte half verlamd bij zijn zoon in huis is gekomen. Het is een rijke heren boer, die Eva een warm hart toedraagt, temeer omdat zij de oude man uitste kend verzorgt. Grootvader duldt niet dat Eva als mikpunt van plagerijen door zijn zoon en kleinzoon wordt gebruikt, evenmin dat zijn zoon zich in zijn zaken dringt Dat dit een groot conflict brengt is te voorzien en grootvader laat dan ook zijn notaris Rienks (Tj. Vos) komen om zijn testament te veranderen, zodat het meisje Eva, waarvan hij is gaan houden als van zijn eigen kind, een groot legaat ontvangt. In het derde be drijf komt de kentering. Opa's toestand verslechtert en zijn zoon wil hem naar het ziekenhuis brengen. Hier is het Eva, die tot het uiterste probeert om Opa thuis te houden, omdat zij voorziet dat de oude man niet meer terug zal komen. Vechtend voor Opa merkt zij nauwelijks iets van de avances van Theo. Deze gaat iets voelen voor deze „ruwe bol ster", die zo in haar voordeel is veran derd. Het slot van dit derde bedrijf, dat sterk spel laat zien, is een telefoonge sprek van de heer Van Es met zijn vrouw, die zegt dat grootvader tijdens het vervoer is gestorven. Het vierde bedrijf laat zien wat een toestand er kan ontslaan als men ge deeltelijk onterfd wordt. Eva erft ƒ30.000,van grootvader, maar Van Es probeert op allerlei manieren haar het geld afhandig te maken, zelfs bij de notaris, wat echter niet lukt. Als hij hoort dat zoon Theo het voornemen heeft om Eva te vragen, is het huis te klein, maar als hij begrijpt dat hierdoor ƒ30 000,in de familie blijft, wordt het een man die behoorlijk stroop kan smeren. Maar het is uiteindelijk Eva die deze plannen verijdeld Zij wil zich niet binden en in het geheel niet met zoon Theo Zij wil verpleegster worden. Vader van Es laat zijn ware aard zien als blijkt, dat zijn plan mislukt. Hij wijst in dolle woede Eva de deur en ontketend hierdoor een hevige ruzie met zijn zoon. Het wordt een climax, die het gehele bedrijf beheerst. Tijdens de slotscène openbaart zich de ruzie in volle hevigheid. De verwijten van vader en zoon gaan over en weer. Als Theo zijn vader verwijt dat zijn handel is mislukt, komt Eva binnen in haar oude plunje, smijt met een ver achtelijk gebaar de gekregen kleding op de grond met de woorden: „Hier, hier ligt jullie beschaving! Ik ga!" en ze verdwijnt, waarna het doek valt. Resumerend kunnen zeggen, dat dit stuk met dikwijls moeilijke dialogen op een verdienstelijke wijze naar voren is gebracht. Iedere speler voor zich heeft als het ware gevochten om zijn rol op een sublieme wijze te brengen, waarin zij dan ook zijn geslaagd Het daverend applaus na ieder bedrijf, sprak voor zich. Regisseur, de heer Wieringa, kan zeer zeker tevreden zijn, evenals de heer Tj. Vos, die het décor heeft ver zorgd. De heer B H. Roest verzorgde de grimage. Al met al een goede toneelavond, die een bezoek meer dan waard was. B. H. R. KLEUTERSCHOOL „HUMMELOORD" HIELD JAARVERGADERING OUDESCHILD Slechts een klein aantal belangstellenden kon mevr. Vis ser, voorzitster van de kleuterschool te Oudeschild, verwelkomen aan het begin van de jaarvergadering in het school gebouw. Vooral de heren lieten verstek gaan. Zat 'm dit in de bestuursverkie zing? Ook de tv-film zal wel een rol gespeeld hebben. De heer v.d. Heerik las daarop het jaar- en financieel verslag voor. Het bleek dat het nieuwe schooljaar is ge start met 34 kleuters, maar na enige maanden was het maximum aantal van 40 kleuters al weer bereikt. Een goede gang van zaken dus. Wat betreft de financiële zijde waren de geluiden som berder. Het jaar 1963 werd n.l. met een tekort van ƒ540,afgesloten; dit tekort kan echter gedekt worden uit het kapi taal. De heer v.d. Heerik ging na waar aan dit tekort te wijten was. Het bleek dat een grote reparatie aan het dak, het lakken en schilderen van het meubilair en de geplaatste advertenties voor de leidster van veel invloed zijn geweest. Het verslag werd onveranderd goedge keurd Daarop kreeg de hoofdleidster, mej. Dekker, het woord voor een schoolver- slag over 1963. Hierin werden door haar enige leuke gebeurtenissen en reacties van de kinderen naar voren gebracht. Aan het slot vroeg mej. Dekker de aan wezige ouders of zij ermee akkoord konden gaan, dat na de paasvakantie de kleuters ook woensdagmiddags vrij zijn, voorlopig tot de zomervakantie. De in- spectrice van het kleuteronderwijs heeft hiervoor toestemming gegeven, omdat het voorgeschreven aantal uren per week toch wordt gemaakt. Hiertegen kwamen van de ouders geen bezwaren naar voren Bestuursverkiezing Tijdens de bestuursverkiezing werd mevr. Visser, die zich herkiesbaar had gesteld, met 19 van de 20 stemmen her kozen. In de vacature, veroorzaakt door het aftreden van de heer J. Th. Boom, werd de heer Fr. Zegel met 12 stemmen benoemd Na de pauze, waarin door mevr. Kooij voortreffelijke koffie werd geschonken, werd het woord gegeven aan Harry de Graaf uit Den Burg, die op vlotte wijze toelichtingk gaf bij de door hem opge nomen dia's van de Sowjet-Unie. Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld Is goed voor alles. Ga naar de epaarbank waar men u óók gaarne van dienst Is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling In effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. IN MEMORIAM TEUN BROUWER Met het overlijden van Teun Brouwer, zaterdag 29 februari j.l., heeft Texel een unieke en gewaardeerde figuur verlo ren. Wie kende hem niet, deze magere altijd actieye figuur, die de vogelbroed plaatsen van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten zo fanatiek te gen invloeden van buiten beschermde? Niet alleen op Texel was Teun Brou wer bekend. Elders in het land en zelfs ver daarbuiten spreekt men over deze man wiens beeltenis in tientallen foto albums prijkt. De nagedachtenis aan Teun Brouwer zal niet licht verloren gaan. Vele treffende herinneringen, foto's en films, waaronder de beide Texelfilms, staan daar borg voor. En terecht. Teun was een vogelwachter, die men tot een der mannen van het eerste uur in de geschiedenis van Natuurmonu menten kan rekenen; kort na de oprich ting (1906) van de vereniging kon men hem in 1912 voor het eerst zijn be schermende taak zien uitoefenen op De Bol, vaak samen met Dirk Bruin, die toen vertegenwoordiger van Natuurmo numenten op Texel was. Weinigen zul len zo veel en zo lang hebben gelopen als Teun Brouwer op de Schorren en in Dijkmanshuizen. Zijn werk was zijn hobby, die hij de eerste dag even en thousiast uitoefende als vijftig jaar la ter toen hij zijn jubileum vierde. Brou wer onderhield goede relaties in bin nen- en buitenland. Tal van gasten boeide hij met zijn verhalen over het vogelleven dat hij in de natuur had leren kennen Alleen eierdieven konden zich niet tot de vrienden van Brouwer rekenen. Onverbiddelijk trad hij tegen hen op. Vaak gebeurde het dat hij avonden en nachten moest wachten, in weer en wind, voor hij kon toeslaan. Bij zo'n gelegenheid gebeurde het, dat hij om vier uur in de ochtend Dirk Bruin wakker maakte om te vertellen, dat hij er wéér „een" betrapt had Zo enorm gingen hij en zijn vrouw op in het vogelbeschermingswerk, dat za ken van meer persoonlijk belang daar onder leden. Wie bij Teun Brouwer in huis kwam, meende in de vorige eeuw te zijn neergezet. Toen zijn vrouw ten slotte hulpbehoevend werd, bleek het nodig verandering te brengen in de toe stand en beiden werden uit hun huisje te Oost naar Den Burg in huize „Irene" gebracht. Korte tijd daarna stierf mevr. Brouwer en Teun volgde haar achttien dagen later. De aan de natuur ver knochte mensen hebben de verandering in hun leven maar korte tijd meege maakt, ondanks de loffelijke zorg die aan hen werd gewijd. Zijn bijnaam „de Pettemer" ten spijt, is Teun Brouwer als een der grootste Texelaars de ge schiedenis ingegaan. kunt u worden in enkele dagen LANTAARNPAAL GEVELD Zaterdagmiddag omstreeks 12.45 uur reed de heer V. uit De Koog met zijn auto de grasberm van de Beatrixlaan in, botste tegen een lantaarnpaal, die prompt afknapte en kwam toen tot stil stand. „Ik lette even niet op", verklaar de de chauffeur aan de omstanders. Schade: ƒ500, HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING EXCURSIE NAAR AMSTERDAM Op woensdag, 18 maart, organiseert de Huishoudelijke Voorlichting Texel een excursie per autobus naar Amster dam. In de hoofdstad zal een bezoek worden gebracht aan de Stichting Goed Wonen (het Centrum voor voorlichting over wonen en woninginrichting, onaf hankelijk van industrie en handel). 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het centrum voor industriële vorm geving. De dag wordt besloten met een bezichtiging van het Hiltonhotel. De excursie is bedoeld voor huis vrouwen. 's Morgens wordt met de boot van 8 uur van Texel vertrokken. Terug 's avonds om 7.30 uur. Deelnemers be talen ƒ8,50 per persoon. Opgave bij de Huish. Voorlichting, Vismarkt 2, Den Burg, tel. (02220) 2461. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: Texel-Con Zelo 1—0; WGW 3-Texel 2 1—4; jun. Texel-Helder 04; adsp Texel b-De Cocksdorp 02. Texel-Con Zelo 10. Toeschouwers en spelers bewaren aan de wedstrijd Texel-Con Zelo geen prettige herinne ringen. Voor een groot deel kan dit worden geweten aan de scheidsrechter, die om onduidelijke redenen vrije schoppen liet nemen. Bovendien werd steeds verkeerd ingegooid en werd de bal niet op de centimeter neergelegd. Door deze onjuistheden maakte zich een onplezierige stemming meester van de spelers. Het werd geen grote strijd. Het spel golfde op en neer. Enkele goe de schoten vielen aan beide kanten, maar de goede keepers hielden de stand voorlopig op 00. Eerst na 38 minuten gelukte het Texel uit een voorzet van links de leiding te nemen. De tweede helft bracht geen verande ring, ongetwijfeld te wijten aan het her haaldelijk doodfluiten van de scheids rechter. Wel steeg de spanning; beide doelen raakten enkele malen onder druk. Maar doelpunten waren er niet meer bij. Texel 2 zorgde voor een heel prettige verrassing door met een 41 zege van WGW 3 terug te keren. Het is een prima wedstrijd geweest. De junioren konden het tegen Helder niet bolwerken. Met 04 ging Helder met de winst naar huis. Adsp. b kwam niet verder dan een 20 nederlaag. Dit hoofdzakelijk omdat er een aantal jongens, voornamelijk uit Oudeschild, wegbleven. Prettig voor de anderen. Een goed sportman zal dit niet overkomen. A.s. zondag: Texel-Schagen; Texel 2 en 3 vrij; jun. Texel-SRC! adsp. Texel- BKC. Voor b staat uit naar Oosterend vastgesteld. Deze wedstrijd is al ge speeld. Deze en volgende week heeft de avondtraining plaats op dinsdag Bingo mee met S.V.T.! We vestigen de aandacht van onze leden, donateurs en totoleden op de Bingo-avond op a.s. zaterdag in Hotel „De Oranjeboom". Dit gezelschapsspel bezorgt U een prettige avond. Een be kende band zorgt ter afwisseling voor gezellige dansmuziek. De avond is al leen toegankelijk voor leden, donateurs en totoleden van S.V.T. met echtgenoten of verloofden. TEXELSE BOYS Boys 1 verloor van Kaagvogels met 32. Een teleurstellend resultaat. Er werden hoge verwachtingen van de wedstrijd gekoesterd. Het verlies was meestal te wijten aan ontactisch speleir in het begin het te lang vasthouden van de bal. Op het laatst verbeterde het spelpeil aanmerkelijk, maar toen was het te laat. Boys 2 won met 81 van Oosterend. Dat was een klein kunstje, want Oos terend kwam met 9 man op. Boys a schoot uit de slof tegen ZDH: met 101 gewonnen! (ZDH kwam met 9 man op). De ijskoude oostenwind maakte het geheel tot een beproeving voor de jongens. De junioren raakten door een mis verstand niet naar de overkant. Deze wedstrijd is dus niet gespeeld. S.V. COCKSDORP Uitslagen: SVC-De Koog 40; adsp. Texel b-SVC 02; pupillen: Texel- SVC 0—8. SVC kwam voor het eerst in dit sei zoen volledig uit. Voor de rust was Cocksdorp wat sterker, maar De Koog wist door gevaarlijke aanvallen toch de voortdurende aandacht van de SVC- achterhoede op te eisen. Door treuzelen van sommige SVC-spelers kwamen de voorhoedespelers voortdurend in bui- tenspelpositie te staan, mede door de opvallend veel vlaggende grensrechter van De Koog Toch wist SVC voor de rust door Nico Bakker een keurig doel punt te maken. Dit was tevens de rust stand, 10 dus. Na de rust hetzelfde spelbeeld met een sterker SVC. De stand werd door fouten van de achter hoede van De Koog door Frans, Ton en Nico nog tot 4—0 opgevoerd. SVC 2 stond met 8 man op de haven! Besloten werd maar weer naar huis te gaan. Sportief gebaar, mannen. PUPILLENCOMPETITIE Uitslagen van zaterdag: ZDH-Texel b 1—2; Texel c-SVC 0—8. Programma a.s. zaterdag: Texel a- Texel b; ZDH-Tex. Boys b. S.V. DE KOOG In een fel gevecht bleef Cocksdorp overeind en won verdiend met 40. De Koog, dat onbevangen aantrad tegen SVC ondernam verscheidene aanvallen, maar tegen de sterke Cocksdorper ach terhoede, die alles resoluut opruimde, kregen zij geen kans om tot doelpunten te komen. SVC wist 4 treffers te plaat sen. Het tweede speelde thuis tegen Hel der 5. Voor de rust was Helder iets sterker en met een gelukstreffer open de zij de score. Later, met een pracht doelpunt, werd het 20 voor Helder. Na de rust liep het toch beter bij De Koog, maar hoe ze ook probeerden: meer dan éénmaal konden ze het doel niet vinden, zodat Helder met 21 won. De adspiranten trokken met 10 man naar Oosterend en verloren daar met 5—0. Programma: Het eerste uit tegen Sint Boys, 2 uur. Het tweede gaat naar de leider Geel zwart, 2 uur. De adspiranten zouden naar Cocksdorp moeten, maar mogelijk wordt dit gewijzigd. Let dus op het kastje. Berlijn. Er zijn nog 3 plaatsen vrij in de bus naar Berlijn. Wie van de andere Texelse clubs wil er mee. Het belooft een inte ressante trip te worden voor weinig geld: reiskosten ƒ50,Opgave en na dere inlichtingen bij A Mosk, Dorps straat, De Koog, of bij C. Bonne, Haller- weg. Den Burg. Spelers, die in het bezit van een Europa-pas zijn, genieten de voorkeur. S.V. OOSTEREND Het eerste kwam weer met een knap pe 10 overwinning bij Helder 4 van daan. Met de wind mee was SVO niet bij het doel van Helder weg te slaan. Maar de uitstekende keeper wist zijn doel op schitterende wijze gesloten te houden Na een half uur spelen schoot Frits Roodlieb ons naar 10. In de 2de helft was SVO ook steeds weer in de meerderheid, maar de voorhoede kon het net niet meer vinden Gerard Smit in de halflinie, werd van voren naar achteren verplaatst om daar te helpen verdedigen De stand bleef verder on gewijzigd. SVO 2 kreeg met 81 klop van Tex. Boys 2. Verliezen is niet erg, maar als er 9 man on komen dagen, deugt er iets niet! Laat de wegblijvers beden ken dat ze niet alleen het bestuur, maar juist hun kameraden te pakken hebben. De werkzaamheden zijn zaterdagmid dag aardig opgeschoten. Zaterdag a.s. wordt de rest gedaan Help allemaal even mee! WACHTMEESTER STOMP IN DE BLOEMETJES Vrijdag herdachten wachtmeester der rijkspolitie F. W. Stomp en zijn echt genote het feit dat zij 12Va jaar geleden in de echt werden verbonden. Hun ko peren feest kreeg 's avonds een verras send extraatje door een geheel onver wachte aubade door de drumband Mar- garefcha Sinclair, waarin de heer Stomp instructeur is. Drie majorettes van de band gingen bijna verscholen achter een levensgrote mand bloemen, die zij het. jubilerende echtpaar aanboden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 maart ai. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oostereud: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. ZONNESTRAAL-COLLECTE BRACHT ƒ821,25 OP De ,,Zonnestraal"-collecte, die in de week van 17-23 februari j.l. werd ge houden, heeft op Texel een bedrag van ƒ821,25 opgebracht. Mede namens het NVV-TBC-fonds dankt de plaatselijke commissie allen hartelijk voor hun bij dragen. Ook aan de collecterende dames wordt bij deze zeer hartelijk dank ge bracht voor hun inspanningen. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT 46. Boven in post T, temidden van kast jes, leggers, .platte gronden, knoppen, wijzers en trekdraden, zat de ijverige functionaris Frederik J. Zaagmeel aan zijn lessenaar te werken. Onder zijn vrienden was hij meer bekend onder de naam van „melige Freek" en noest liet hij zijn pen krassen over het papier, dat de spoorwegen aan zijn arbeidzaamheid hadden toevertrouwd. Verstoord keek hij op, toen de twee mannen bij hem binnentraden. „Centrale Recherche", zei Piet, zijn politiepenning tonende. „Doe die malle ipedalje maar weg", zei melige Freek. „Ik zie wel aan uwes pakkie, dat u van de politie bent Wat ken ik voor u doen? Mijn lijd is kost baar, zie. Ik ben hoofdambtenaar en kan me niet veroorloven mijn tijd te verpieteren met beuzelarijtjes. Gauw antwoorden dus. Wat kan ik voor u doen?" „De agent wil graag weten of er van nacht misschien een trein naar Italië is vertrokken. Een goederentrein", zei Theodorus Vlampijp. „Ken éiij dat zelf niet zeggen?" teem de Freek, die van zijn bouwvallige krukje klom en een levensgroot uur werk te voorschijn haalde. „Luister eens, Vlampijp", vervolgde hij. „He.t is nu precies één minuut over negen. De spoorwegen venvachten van jou, dat je om negen uur precies op je machine staat. Je bent dus te laat. Ik zal je moeten noteren voor een kwartje boete. Ruk nu op en ga aan je werk. Ik praat dan verder zelf wel met deze agent". Pijnlijk getroffen sjokte de brave Th. Vlampijp er vandoor en melige Freek vroeg voor de zoveelste maal: „Wat ken ik voor u doen?" Brigadier Piet zuchtte eens diep en. zei: „Is er vannacht misschien een goe derentrein naar Italië vertrokken?"

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2