Cjroen rwartsJexeUin het harL, Hypermodern schip voldoet aan hoogste eisen Elk Officiële proefvaart „Marsdiep" uitstekend geslaagd m m «««is e was een vvissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Voorlopig datumschema Stadsfeesten Woningbouwvereniging Texel blijft ijveren voor méér woningen 77e JAARGANG No. 7846 RIJDAG 20 MAART 1964 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdafp. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 4- 30 ct. incasso. Advertenties: familieb 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. 4-^; g MARSDIEP Gisteren heeft het nieuwe vlaggeschip van TESO, de „Marsdiep" ,een bijzon der feestelijke en volledig geslaagde proefvaart afgelegd, tijdens welke tevens de officiële overdracht plaatsvond door de N.V. Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij. De „Marsdiep" werd ontworpen door het Bureau voor Scheepsbouw te Bloemendaal, dat tevens toezicht uitoefende tijdens de bouw en de technische proefvaarten gedurende de afqelopen maanden. Aan de hand van het ont werp maakte de „Zaanlandsche" alle werktekeningen, ijzertekeningen, ma chinekamer- en salonbetimmeringen. Zoals bekend heeft de „Marsdiep" die sel-elektrische voortstuwing; in de machinekamer staan drie generatoren, die elk een vermogen van bijna 500 kilowatt ontwikkelen. Met deze energie wor den elektromotoren aangedreven, die zijn gekoppeld op de voor- of achter- schroef. Voor- en achterkant van het schip zijn eikaars spiegelbeeld, waar door de typische pont-vorm is ontstaan die het schip sterk doet verschillen van zijn voorgangers. Elke schroef wordt aangedreven door twee elektromotoren van 750 pk. elk. Het toerental van deze motoren wordt in één van de stuurhuizen geregeld. Voor elke vaarnchting is een stuurhuis aangebracht, compleet met bedienings lessenaar voor sluurmachine, voor- en achterschroef. radar, fluit, controle meters voor de motoren enz. De afslui ting van het autodek geschiedt door middel van twee waterdichte, vertikaal schuivende deuren van 7.80x4,50 meter. Voor net gebruik met zijladingen aan een gewone kade zijn aan één zijde twee schuifdeuren gemaakt van 2,20 meter hoog. Het middengedeelte van het autodek is geschikt voor vrachtauto's tot 4,20 meter hoogte. In de zijgangen onder het fietsendek is ruimte voor personenauto's. Totaal kunnen 60 70 auto's worden vervoerd. Op het boven het autodek gelegen fietsendek kunnen in speciale rekken aan beide zijden to taal 140 fietsen worden geplaatst. „Drie verdiepingen" Nog een verdieping hoger ligt het promenadedek, waar de voetgangers aan boord komen, zijn de twee salons, de toiletten, de kombuis en de koelcel '(19 m3) aangebracht. In elk der salons zijn 156 zitplaatsen aangebracht, voor- Ecn recente opname, die wjj onlangs maakten ran het nieuwe veerschip „Marsdiep" van TESO. De lengte bedraagt 68 meter, de breedte 16,50 meter, de holte tot het rijdek 5,85 meter, de diepgang geladen ca. 3,90 meter. Het schip heeft een waterverplaatsing van 1800 ton. De dienstsnclhcid bedraagt ruim 11 knopen. Buffet in een der salons met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. Een der ruime stuurhuizen namelijk banken, maar ook een aantal stoelen en zitplaatsen aan het buffet. Twee verdiepingen beneden de .passa gierssalon is een ruimte voor 40 per sonen op het tussendek, speciaal voor de bootscholieren. Ten behoeve van de be manning, die vrijwel permanent op het schip aanwezig is, zijn op hetzelfde dek twee 4-persoons hutten, een dagverblijf en een gelegenheid op het tussendek achter de machinekamer. Een goederenlift maakt het mogelijk de proviand vanaf het rijdek recht streeks naar de koelcel of de provisie- bergplaats te transporteren. Ten be hoeve van de passagiers zijn vier trap pen aangebracht van het rijdek via het fietsendek naar de salons op het pro menadedek. Brandblussers In twee brandblusstations op het rij dek kunnen alle ventilatoren worden gestopt, de brandbluspomp gestart, en kan in vier zones verdeeld een regengordijn op het rijdek worden ge vormd. 27 brandblusapparaten, 22 brandkranen en 8 schuimblusstations op het rijdek kunnen bij brand onmiddel lijk in werking worden gesteld. De brandbeveiliging wordt gecompleteerd door een 45 liter schuimkanon in de machinekamer en C02 blusinstallaties voor de uitlaatgassenleidingen van de dieselmotoren. Reddingsmiddelen Mocht zich tijdens de nauwelijks één kwartier durende overtocht een aanva ring of ander ongeluk voordoen, dan kunnen de passagiers onmiddellijk naar 750 reddinggordels grijpen, verdeeld over vier dekken, alsmede 60 vlotten voor totaal 720 personen en de vereiste reddingboeien. Ventilatie en verwarming Het schip en de machinekamer wordt geventileerd door 21 ventilatoren, waar van 6 voor het afzuigen van het auto- en rijwieldek De lucht naar de salons en de verblijven op het tussendek wordt in de winter verwarmd door zg. warm- water-heaters, die worden gevoed door het hete water uit de centrale verwar mingsketel in de machinekamer. Ook de 46 radiatoren in de machinekamers, we's, rijwieldek enz. zijn op deze ketel aangesloten. Weinig trilling Het viel de genodigden, die woensdag de proefvaart meemaakten op, dat de motoren slechts een geringe trilling in het schip veroorzaken. Dit is te danken aan het feit, dat de drie dieselmotoren van het fabrikaat Lister Blackstone (800 pk. bij 900 omw.) door middel van trillingdempers op de scheepsfundaties zijn bevestigd. De motoren zijn met de drie voortstuwingsgeneratoren en de drie boordnetgeneratoren tot drie ag gregaten samengebouwd. AEG leverde de generatoren, de voortstuwingsmotor, het voortstuwings schakelbord en de bedieningslessenaais in de beide stuurhuizen. Dezelfde firma maakte het elektrische schema voor de voortstuwing. Rietschoten Houwens ontwierp het elektrische scheepsnet en legde de gehele installatie aan (scheepsnet 4- voortstuwing). Het schip is verder uit gerust met twee verhaallieren en 2 ankerlieren. Slagzijkorrektie Aan boord bevindt zich een installa tie, waarmee een mogelijke slagzij van de „Marsdiep" die zou kunnen ontstaan als alle passagiers aan één kant gaan staan, kan worden gekorrigeerd. Intensief onderling contact tussen de bemanningsleden wordt mogelijk ge maakt door een luidsprekerinstallatie De machinekamer met de drie Lister Blackstone dieselmotoren over het gehele schip met microfoons in de stuurhuizen en terugspreekappara- tuur bij de rijdekdeuren en de verhaal- spillen enz. Ook is er een telefoon installatie aan boord, waardoor contact tussen stuurhuizen en machinekamer en tussen kombuis en buffetten mogelijk is. (Zie voor verslag proefvaart en over drachtsplechtigheid pagina 2). Een kijkje in een der salons (éénklasse!) Dinsdag 12 mei Eind juni Donderdag 4 juni Vrijdag 5 juni Zaterdag en zondag 6 en 7 juni Dinsdag 9 t/m zaterdag 13 juni Maandag 15 of dinsdag 16 juni Woensdag 17 juni Donderdag 18 juni Vrijdag 19 juni Zaterdag 20 juni Zaterdag en zondag 20 en 21 juni Woensdag 24 juni Zaterdag 27 juni Zondag 28 juni Maandag 29 juni t/m zondag 5 juli Dinsdag 7 juli Woensdag 8 juli Zaterdag 11 juli Zondag 12 juli Woensdag 15 juli De voorbereidingen tot de viering vcm het 550- jarig stadsrecht gedurende de komende zomer maanden, zijn nu zover gevorderd, dat het wense lijk is een voorlopig datumschema te publiceren. Er wordt op gewezen dat het programma, dat hieronder volgt nog lang niet volledig is. Alleen de evenementen, waarvan nu vaststaat dat ze definitief doorgaan, zijn vermeld. Over enige tijd hopen we het geheel complete programma te kunnen presenteren. Bejaardentocht met de „Marsdiep" De Texelse vrouwenverenigingen zijn belast met de verzorging van een programma aan boord De officiële ingebruikneming van de fuikhavens en de nieuwe veerpont zal ook in het kader van de 'feesten worden gevierd. De datum is nog niet precies bekend. Officiële opening van de feesten. Buitengewone vergadering van de gemeenteraad en concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Optreden van Anneke Elro's sprookjestoneel voor de lagere schooljeugd onder auspiciën van de Stich ting Cultureel Werk Texel, 's Avonds: rolschaats- show. Concours voor drumbands, harmonie- en fanfare gezelschappen en marswedstrijd, uitgaande van de Alg. Ned. Unie van Muziekgezelschappen. Landbouw- en middenstandstentoonstelling en werktuigen- en veeshow. Waarschijnlijk radio-show. Texelse gastendag Reünie van oud-Texelaars in samenwerking met folklorevereniging Slotavond avondvierdaagse. Historische optocht scholen Jeugdmarkt C.J.O.T. te Den Burg. Optreden dansgroep „Zajednika" Folklore Den Burg. Veilig Verkeersrit. Gezelligheidsrit paardensportvereniging. Traditionele kermis op de Groeneplaats. Draai orgelfestijn en opvoering van wagenspel bij de opening Feestweek Den Burg. Mogelijkheid voor horecabedrijven, zelf bepaalde ontspanningspro gramma's te organiseren. Optreden Aafje Heijnis, begeleid door Felix de Nobel Folklore Den Burg. Viering De Cocksdorp-Eierland. Skelterrace op industrieterrein te Den Burg. Folklore Den Burg. Donderdag cn vrijdag te De Waal. 17 en 18 juli Woensdag 22 juli Zaterdag 25 juli Zondag 26 juli Dinsdag 28 juli Woensdag 29 juli Vrijdag 31 juli ln het programma worden zangconcours. Folklore Den Burg Paardensportdag. Autocross. Strandfeest Den Hoorn. Ringrij derij paardensport-folklore Dorpsfeest Oudeschild. Vlootshow en vuurwerk. nog ingepast een openluchtspel en het Tijdens de dinsdaqavona in hotel „De Z waan" gehouden verqaderina van de woningbouwvereniging Texel kon de voorzitter, de heer M. Bosma, slechts een matiqe belanqstellinq ver welkomen. In zijn openingswoord ver telde hij dat Texel op het ogenblik liefst 200 woningzoekenden telt, wat voor een groot deel geweten kan wor den aon het te kleine aantal te bouwen woningen, dat per jaar wordt toege wezen. De laatste jaren is de achter stand zelfs nog aanzienlijk toegeno men. Overigens twijfelde de voorzitter er niet aan dat alles in het werk wordt gesteld om de schrijnende woninqnood te bestrijden. In dit verband roemde hij de huidige minister van Volkshuisves ting, Boqaers, die bijzonder voortva rend het probleem wil aanpakken. Ook de Woninqbouwvereniqinq Texel zal intensief blijven proberen zoveel mo- gelijk huizen te bouwen. Op het oqen- blik worden voor de vereniging 27 wo ningen gebouwd, waarvan 19 aan de Beatrixlaan en 8 bij Het Horntje. Aan de Beatrixlaan zijn bovendien 20 auto boxen in aanbouw. Een deel van deze woningen zal aan de leden van de vereniging kunnen worden toegewezen. Zoals bekend moeten veel woningen dienen om de bewoners, die de Vogel- mient te De Koog moeten verlaten, onder te brengen. Door de woningbouwvereniging zijn aan alle 310 leden enquête-formulieren toegezonden met de bedoeling een beeld van de thans heersende behoefte te krijgen. 170 formulieren werden inge vuld teruggezonden. O.a. blijkt dat ver reweg de grootste behoefte te Den Burg bestaat 19 bewoners van verenigings woningen wilden van woning verande ren, 7 bewoners wilden naar Den Burg verhuizen en 1 naar Het Horntje. 87 leden, die het formulier invulden, wach ten nog op een woning Nieuw dorp Een dorp in aanbouw is het Horntje, waar op het ogenblik 8 woningen wor den neergezet. Vier ervan zijn bestemd voor de TESO; de vier andere kunnen onder leden van de woningbouwvereni ging worden verdeeld. De vergadering ging akkoord met het voorstel om in een der woningen aldaar een gedenk plaat aan te brengen, waardoor wordt herinnerd aan het feit dat de woning bouwvereniging de eerste was die deze woonkern ging vormen. Hoewel het bestuur in het algemeen tevreden is over het naleven van de verplichtingen van de huurders van de vereniging, heeft men het afgelopen jaar toch enkele malen de deurwaarder in moeten schakelen om de huur te in nen. De methode had het gewenste effekt. Uit het jaarverslag, dat door de secre taris, de heer P. Smit, werd voorgelezen (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1