INNOXA L N G iimsm Fmz a&ty! mmm öALmrinji verf verf "Jeugdpuistjes Nederlandsche Middenstands Spaarbank Kantoormeubels LANGEVELD DE ROOIJ RALSTON verf herkent U overal aan de glans nog na jaren, aan de zorgvuldig uitgekiende fraaie kleuren, aan de blijvende kwaliteit van uw elastisch hechtende verflaag. U schildert makkelijker, U strijkt beter, de verf vloeit mooier uit. Daarom weet alléén wie ralstonneert, wat een voldoening en een genoegen zelfschilderen kan zijn. ONS KIND en >nederland< vieren feest Nederland wordt eeruflink stuk groter „Sint Jeroen" hield ouderavond Trekking Jeroen-loterij FILM NIEUWS uniek in de wereld der schoonheid drogisterij A. van der Slikke hoogglans GRATIS Groot deel van de Noordzeebodein voor Nederland NNP De oppervlakte van Nederland zal met 60.000 vierkante kilometers toenemen, zodra een in C.enive gesloten conventie over het zogenaamde „con tinentaal plateau" in werking treedt. Onder continentaal plateau verstaat men al die kilometers zeebodem, waarop niet meer dan tweehonderd meter water staat. Voor wat Nederland betreft: volgens deze regel valt het grootste deel van do Ncordzeebodem onder de conventie. Nederland heeft daarvan een strook aangewezen gekregen, welke in het Noorden bijna driehonderd kilo meter breed is. De Noordelijkste uitloper ligt tegen de vermaarde Doggers- bank aan. Het gedeelte, waarop Nederland recht heeft, is bijna tweemaal zo groot als Nederland zelf. Deze conventie kan veel voor Neder land betekenen. Het verdrag regelt een deel van de souvereiniteit over de zee bodem. Het is vooral gericht op de ex ploitatie van eventuele bodemschatten. Sinds de olie- en aardgasrun op de Waddeneilanden twijfelt niemand er meer aan of onder de Noordzeebodem voor de Nederlandse kust bevinden zich aanzienlijke hoeveelheden van deze kostbare delfstoffen. Een onderzoek, dat vorig jaar vlak voor de kust van Den Haag werd uitgeoefend, wees ook al in deze richting Als de olie buiten de territoriale wateren zal worden aange troffen, kan Nederland er in het kader van de conventie van Genève toch aan spraak op maken. Alleen Nederland zal voor de exploitatie concessies mogen verlenen en dus ook een aanspraak heb ben op een deel van de Inkomsten. Sinds de techniek van het olieboren op zee zoveel is verbeterd, zal het niet lang meer duren of ook op het conti nentaal plateau van de Noordzee zullen de boortorenl(eilanden) verschijnen. Op het ogenblik is de conventie van Ge nève, die al in 1958 werd afgesloten, nog niet in werking getreden. De afspraak is gemaakt, dat minstens tweeëntwintig landen het verdrag eerst moeten be krachtigen Tot nu toe hebben 21 staten dit gedaan Het wachten is dus op de laatste. Nederland heeft de conventie no« niet bekrachtigd, maar in Den Haag wordt verwacht, da! dit spoedig zal ge beuren. De Nederlands? regering wil name lijk van de conventie gebn.uk maken om verdere souvereiniteitsrechten op hel continentaal plateau te laten geiden. Een wetsontwerp is in voorbereiding, dat alle kunstmatige eilanden, die op het Nederlandse deel van het plateau worden gebouwd, tot Nederlands giond- gebied verklaart De regering wil hier door rechtskracht krijgen over deze eilanden. Regelrecht is dit gericht tegen het ei'and voor commerciële televisie, dat du REM nog voor het begin van de zomer buiten du territoriale wateren van Nederland wil oprichten. Maar de strekking gaat verder. Het is niet on denkbaar. dat voor de Nederlandse kust eilanden verschonen met casinos. Gokken is verboden in Nederland, maar onder de huidige wetten zou de rege ring tegen zo'n eiiend dat technisch drogen in met Purolpoeder f t.60«nfi.- niet zo moeilijk is te verwezenlijken weinig kunnen doen De nieuwe wet moet deze lacune opvullen. Volgens rechtskundigen in Den Haag kan men hiervoor echter geen beroep doen op de in 1958 gesloten conventie. Dit verdrag had als eerste doel het re gelen van de exploitatie van olie en aardgas op de zeebodem. De verleende souvereiniteitsrechten zijn dan ook al leen hierop gericht. Het beginsel van de vrije zee wordt dus gehandhaafd. Nederland wordt dus wel een flink stuk groter, maar de zeggingskracht over het nieuwe gebied is duidelijk beperkt. Een kunstmatig eiland in de Noordzee zal steeds in de bodem moeten worden ver ankerd. Over de zee heeft Nederland buiten de territoriale wateren niets te vertellen. Over de bodem kan nu wel een woordje worden meegepraat. Mis schien zou Nederland iets kunnen doen op grond van het feit, dat voor een kunstmatig eiland pilaren in de zee bodem moeten worden gedreven. De vraag is echter hoe andere landen daar over zuil endenken. „GEDRAG BIJ KRUISPUNTEN" Dinsdagavond stonden ondanks de gure oostenwind de deuren van de Paardestal wijd open, want de 97 wel pen, verkenners en voortrekkers van „Sint Jeroen" hielden hun gastcnavond voor ouders en familieleden. De belang stelling was groot en de sfeer in de pas weer geschilderde Paardestal was weer ouderwets gezellig. Er werd .model" geopend en daarna werden de door koffie gestreelde kelen op de proef gesteld door drie muzikale Chinezen, die de „Aal" liet opdraven. De welpen brachten hierna het sprookje, dat hun op de sprookjes-spel- middag in De Waal de eerste prijs had gebracht. Hopman Slijderink liet het hele jaar de revue passeren aan de hand van zeer suggestieve schetsen. Zijn belofte, niet over geld te praten, was niet gemakke lijk te houden! Na een geluids-kienspel, dat C. Vinke aanwees als de vader met de beste oren, werd door de leidsters en leiders de Jeroen-familie voorgesteld. Dat deze komische voorstelling een serieuze ach tergrond had, begrepen vele ouders, die zich na afloop opgaven als „Vrienden van Jeroen" Een hoogtepunt van dc avond was de trekking van de grotere loterij! Met een snelle taxi werd de gelukkige winnares, mevr. Smit-Smit, „Rosalie", Wester- mient, gehaald, en in de Paardestal door de jongers bedolven onder de was handjes, handdoeken, lakens, slopen enz. Een feestelijk gezieht! Met een hartelijk dankwoord aan allen en een „tot ziens" werd deze prima avond besloten. S.V. TEXEL Programma voor zondag: KNVB-inhaalprogr.: 4e kl. A: Hollan- dia T-Schagen, LSW-VZV; Flevo- Texel Afd. N.H.: Texel 2-Cocksdorp 2; Texel 3-Watervogels 5 (10 uur); jun. geen wedstrijd; adsp.: HCSC-Texel a; Tex. Boys b-Texel b, 4 uur. Texel 1 staat voor een moeilijke op gaaf tegen Flevo, maar als er goed wordt aangepakt, zit er nog wel een kans in. Zorg dat het goed komt! Mogen we van Texel 2 en 3 op over winningen rekenen? De vaart zit er goed in, doorgaan dus. Adsp. a gaat haar zwaarste concur rent bezoeken. Thuis werd het gelijk; doe je best allemaal. Texel b heeft ook een behoorlijke kans als alle spelers present zijn. 2de paasdag is Texel 1 vrij; zondag 5 april komt Helder op bezoek. A.s. zondag spelen toto 28 en 29. Deze beide heden inleveren. Stopborden bij stopkruisingen gelden óók voor wielrijders. Het is het lang zaam verkeer toegestaan bij het links af slaan naar de linker weghelft voor te sorteren. „Geld speelt geen rol". Als de filmacteur Jerry Lewis als hoofdrolspeler van een film vermeld staat, behoeft geen enkele bioscoop bezoeker bevreesd te zijn, dat hij na afloop met een brok in de keel het theater verlaat. Zo ook hier. In „Geld speelt geen rol" (It's Only Money) ont dekt Jerry zichzelf als de verloren ge waande zoon van een multi-miljonair. Er komen natuurlijk lieden die daar een stokje voor proberen te steken. Even natuurlijk lukt het Jerry aan de geva ren te ontsnappen. Een verder leven als een ultrarijk man, uiteraard aan de zijde van een uitraknap meisje, staat dan niets meer in de weg. Voor de lief hebbers van de ongecompliceerde leut. Zaterdag 8 uur en zondag 3 uur in het City-theater. „Porgy en Bess" Een film, die geen lang verhaal meer behoeft. Op deze plaats een compliment aan de directie van het City-theater, die voortgaat het Texelse publiek de beroemdste filmproducten te presen teren. De liefde tussen de invalide bedelaar Porgy en de mooie Besse is op indrin gende wijze in beeld gebracht. Het ver haal begint in de negerwijk Catfish Row, waar Bess' eerste vriend Crown in half dronken toestand Robbins ver moordt. Crown vlucht, Bess vindt na lang zoeken, onderdak bij de bedelaar Porgy, die haar al lang uit de verte aanbidt. Het is de prachtige liefde, die tussen deze beiden opbloeit, die de film haar kracht geeft. De beroemd gewor den muziek van George Gershwin draagt daartoe het zijne bij. Van harte aanbevolen. De film krijgt in City drie avonden, t.w, maandag, woensdag en donderdag „Verrader in opdracht" Een spionnagefilm van het helderste water. De rolprent is gebaseerd op de belevenissen van de belangrijke zaken man Eric Ericson, die door bepaalde, niet door de Gealliëerden getolereerde, olietransacties met de Duitsers ge dwongen wordt voor de Gealliëerden te spioneren. Ericson bezorgt zijn op drachtgevers tenslotte vrijwel de groot ste spionage-zege in de laatste wereld oorlog Twee keer weet hij op het nippertje de dans te ontspringen, en via leden van het ondergrondse Duitse ver zet, weet hij naar Zweden te ontvluch ten. William Holden en Lilli Palmer, die beiden hun filmsporen ruimschoots nebben verdiend, tekenen voor de hoofdrollen. De film draait zondag en dinsdag om 8 uur1. AMSTERDAM - Herengracht 580 Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de periodieke verificatie van de spaarboekjes van ons agentschap OOSTEREND (T), HOEKSTRAAT 12. zal plaats vinden op 23 maart 1964, ten kantore van voornoemd agentschap, alwaar de boekjes dienen te worden ingeleverd van 9 - IJ.30 en van 14-17 uur. Vt4fm>jQJib locM ted&itm %kk tkuü voelt 500 vestigingen in Nederland 5o is straks uw herkenningsteken voor vele interessante 5o jubileum-aanbiedingen, die u stuk voor stuk aan deze_ Sozult herkennen. Oók aan prijs en dienstbetoon. Dankzij 5o jaar samenwerking tussen textielindustrie en detailhandel. ^*1 Profiteer straks van vele gouden 'O-aanbiedingen bij: Voor leder verf- probleem is er de juiste Ralston oplossing. Voor iedere Ralston- verf heeft uw Ralston- verkoper een duidelijke gebruiksaanwijzing. Hebt U nog géén I Ralston schildercursus, J vraag er dan een l gratis aan de Ralston voorlichtingsdienst, Oudegracht 74-76, I Utrecht. In dit teken van feest bieden deze 600 zaken het PRINSES BEATRIX FONDS de actie „ONS KIND" aan. LET OP DE SPECIALE Actiekrant „ONS KIND", dio medio maart huis-aan-huls bezorgd k zal worden. 5q kan in 1964 voor u meer betekenen dan een getal 5o is het symbool van 600 selecte zaken die reeds 5o jaar hun inkoopvoordelen aan u doorgeven; inkoopvoordelen bereikt door samen kopen bij INKOOPCOMBINATIE "NEDERLAND"

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4