Cjroen Twartsjexels in het harL, Voetballers brachten paasdagen door in Berlijn Texelaars zagen contrast tussen Oost en West Vopo's contra baarddrager Elke was een wissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. VRIJDAG 3 APRIL 1984 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7849 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooft Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2.65 p. kwart 4- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. IPotsdamerPI; met CANDY CONSTRUCTA HOOVER M1ELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. TER OVERDENKING VLUG - VEILIG - VOORDELIG We zouden het zo niet denken, maar in ons land is het meest verkochte boek het spoorboekje' Door duizenden men sen wordt dat dagelijks geraadpleegd. En zo reizen zij dan met de N.S. „vlug, veilig en voordelig". Aan de hand van dit boekje en met behulp van alle spoormannen in de trein en op de stations komt men er zeker. Toch is reizen op zichzelf nog een hele onderneming: het uitzoeken, steeds de juiste trein weten te staan, niet vergeten over te stappen, geen aan sluiting missen; ieder is altijd blij als hij goed en wel gearriveerd is En dan te bedenken, dat zo'n reisje van Nieuwe Schans naar Breskens of van Simpelveld naar Oudeschild nog maar een uitstapje is vergeleken bij die grote reis die ieder mens te maken heeft. Onze levensreis is nog heel wat anders en heel wat meer. Daarbij kan dat spoorboekje geen dienst doen, er is niet overal personeel aanwezig om de mens onderweg op zijn gemak te stel len, hem behulpzaam te zijn. Wij moe ten het zelf uitzoeken zelf weten. En dan is het net als met een treinreis on begonnen werk als we ook voor deze reis geen gebruik maken van een dienstregeling. Die is er dan ook. Hij is er in wel 1200 talen, in grote en kleine uitgaven, voor kinderen en voor j volwassenen. Ieder kan hem raadplegen, J er gebruik van maken. De b:jbel is er voor iedereen. Is er om ieder mens die weg te wijzen waarlangs zijn levensreis kan gaan. Wie de bijbel leest, wie er uit hoort lezen, wie daar j over nadenkt, gaat zien welke kant hij i uit kan met zijn loven. Die gaat ook I weten, dat hij niet alleen op weg is. Dat er voor ieder steeds Iemand is. die meereist, aanwijzingen geeft en helpt, j Wie denkt er op eigen gelegenheid, op goed geluk, ook wel te kunnen ko men, die zal net als hij, die maar in de eerste de beste trein stapt, tot de ont dekking komen, dat hij de aansluiting I mist, op dood spoor komt te staan of i uitgerangeerd raakt. Alle mensen zijn dagelijks op weg, ook wij. Wij willen veilig reizen, dat is: zeker zijn van het bereiken van onze plaats van bestemming. Wij willen vlug reizen, dat is: er zonder onnodige tijd rovende omwegen komen. Wij willen voordelig reizen, dat is: ons kostbare leven niet verspillen. Dat kan allemaal voor iedereen: als wij dan gebruik maken van die dienst regeling, die eenmaal voor allen en altijd samengesteld en uitgegeven werd: de bijbel, het meest verkochte boek ter wereld Z. PAND IN BINNENBURG VERKOCHT DEN BURG Overeenstemming is bereikt tussen de lieren J. de Waal en A. Bakker over de verkoop van het pand Binnenburg 23 (hoek Hogerstraat), waarin nu nog de bakkerij van de fa. 1 Jb. Bakker Sz Zn. is gevestigd. De heer De Waal wil liet pand zeer binnenkort volbouwen om er een foto-atelier en fotohandel in te vestigen. Het verbouw plan is gereed cn door de autoriteiten gunstig ontvangen. UITVOERING DOOR „TOONKUNST" TE DEN HELDER Te Den Helder zal op 15 april 's avonds een concert worden gegeven door „Toonkunst". Uitvoerenden zijn j het Toonkunst-koor te Den Helder met de solisten Maria Suchel, sopraan; I Anneke Visser, alt: Jan Waayer, tenor; en David Ilollestelle, bas. Instrumentale begeleiding door Aukje Briers, orgel, en het Frysk Orkest. Dirigent is de heer Klaas Vennekcr, leraar muziek aan de RHBS te Den Burg. Uitgevoerd wordt o.a. „Krönungs- messe" en de „Vespers" (w.o. het be kende Laudate Dominum). Bij voldoen de belangstelling zal ten behoeve van Texelaars, die dit muzikale evenement willen bezoeken, een extra boot terug varen, na afloop van het concert. Daar toe dienen zich minstens 100 personen op te geven. {Op het ogenblik zijn al 50 kaarten geplaatst). De kosten bedragen inclusief de kosten van de terugtocht per extra boot 4,De heenreis wordt gemaakt met de normale dienst van 18.30 uur. Voor vervoer van en naar de boot wordt zorggedragen. Opgaven kun nen schriftelijk of telefonisch worden gedaan vóór 11 april bij de afd. Cultu rele Zaken bij de Gemeentesecretarie. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER COUTINHO (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen: J BEEKMAN, tel. (02220) 2936 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr FORTGENS Oosterend. tel. (02223) 250 of 207 (ingaande vrijdag 24 uur tot cn met maandag 13 uur) te vergeten. De voetballers krijgen ge legenheid op de Potsdamerplatz om op een houten stelling te klimmen, waar door men uitzicht krijgt op een desolaat met versperringen en barricades bedekt gebied, dat ééns een der drukste plaat sen van Berlijn was. Overal loeren de Vopo's vanuit hun wachthuisjes met verrekijkers, het geweer gereed om on middellijk te schieten. Hier en daar hébben ze geschoten, op vluchtelingen. Kruisen en kransen met bloemen erbij geven de plaatsen aan Achter de grens strook ziet men het grauwe Oost-Ber- lijn, dat goeddeels nog uit ruïnes be staat en slechts enkele nieuwe straten heeft. Bij de grens staat een enorme lichtkrant opgesteld, waardoor de Oost- berlijners 's avonds de nieuwsberichten van Die Freie Berliner Presse kunnen lezen. Berichten, die meestal verschillen van wat de Oostduitse „Neues Deutsch- land" meldt Met de autobus rijden de voetballers langs de lange muur, die hier en daar wordt onderbroken door rijen verlaten huizen met dichtgemet selde ramen. Gestopt wordt o.a. bij de bekende Brandenburger Tor, die nog juist op Oostberlijns gebied staat. Zo leren de gasten Berlijn kennen een tragisch verdeelde stad Voetballen Maar er moet ook nog gevoetbald worden Eeiste paasdag is het zover als het Süd-West elftal aantreedt tegen S.V. Koog op de Dominikus Sportplatz. Het is koud en regenachtig. Het terrein be staat uit scherp gnnt en modder. De goals staan vol water. Geen bijzonder prettige omstandigheden voor een voet balwedstrijd en waarschijnlijk mede daardoor werd het geen wedstrijd van klasse. Het begin van de wedstrijd liet ons zien. dat Dc Koog meer en gevaarlijker in de aanval was dan Süd-West en al spoedig liet v.d. Slikke ons met een gloeiende kogel no. 1 aantekenen, De Koog zette alles op alles om door te drukken, maar Süd-West liet zich voor lopig niet meer verschalken en begon zelf ook uit een ander vaatje te tappen. Na 20 min. wist het uit een vloeiend? combinatie de Koger achterhoede te verrassen en Dieter, de midvoor, rondde de zaak af. Hoog in de uiterste hoek verdween de bal in het doel. De strijd luwde weer wat, De Koog begon weer aan te vallen en wist de Süd-West- achterhoede onder druk te zetten In de 28ste minuut kwamen zij zo hevig in de verdrukking, dat ze de bal in uiterste nood in eigen doel knalden. Zo leidde De Koog met 21. Süd-West zag in dat het zo niet ging en verzette de bakens De buitenspelval bij De Koog werd nu met succes opengezet en Süd- Goede stemming achter potten bier West tippelde er vele malen in tot Ollie, de snelle rechtsbuiten, zijn kans kreeg. Een verre doorloopbal van Scholz be reikte hij op tijd en Charles was, on danks zijn heftige pogingen, een versla gen man. De stand was weer gelijk en drie minuten erna kreeg Scholz zijn kans: een listig tikje van links bracht hem een droomkans en het werd 32 voor Süd-West, tevens ruststand. Na de rust begon bij De Koog de ver moeidheid een hartig woordje mee te spreken. In de elfde minuut wist Dieter met een afstandschot de stand op 42 te brengen en in de 32ste minuut strafte Scholz een dekkingfout af en bracht de stand op 52. Een kleine opleving bij De Koog ontstond, toen Jan v. Benne- kom een goed aangegeven bal van Leo Schelfhout ineens inknalde en de stand op 53 bracht. De strijd was gestreden en zo kwam het einde met een verdien de overwinning voor Süd-West Berlin. De dag tevoren hadden de Texelaars met hun Duitse gastheren een bezoek gebracht aan het aan 100.000 personen plaatsbiedende Olympia stadion, waar een uitstekend gespeelde wedstrijd werd gezien tussen de clubs Meyderich S.V en Herta B S.C. Gcmütliches Bcisammenscin In het door Süd-West samengestelde programma werd ook een gezellig sa- (Zie vervolg pagina 2) West-Berlijn: de drukke Kurfurstendainni maaltijden werden gebruikt in de nabij heid van het centrum in de „Brauhaus- Saalen", de voor dergelijke doeleinden ingerichte bovenverdieping van één van de Berlijnse raadhuizen. Met de auto kan men, ondanks het zeer drukke ver keer, overal gemakkelijk komen via een uiterst modem wegennet. Zelfs de auto bahn, waarop men onbeperkt snel kan rijden, loopt door tot in het centrum Gevaarlijke kruispunten en hoeken zijn vermeden door tunnels en viaducten. Contrast Zo arm als de oostelijke stadshelft is, zo rijk is de westelijke sector. De Texe laars konden het allemaal zien tijdens wandelingen en bustochten. Naast het enorme aantal auto's is ook de moderne hoogbouw kenmerkend voor de „etalage van het westen" zoals West-Berlijn vaak wordt genoemd. Hypermoderne, Voor de aanvang van de wedstrijd op de Dominikus Sportplatz (e Berlijn werden tussen dc beide clubs geschenken uitgewisseld. De Texelse club kreeg een schilderij aangeboden met een afbeelding van de bekende Berlijnse eongrcshal en de Texelaars boden hun Duitse sportvrienden een schilderstuk aan, voorstel lende een Tcxcls duinlandschap met zee. Op dc foto wordt het Texelse geschenk door secreta ris-penningmeester van S.V. De Koog, de heer C. Bonne, overhandigd aan dc voorzitter van Süd-West. architectonisch zeer fraaie flats en wol kenkrabbers zijn in enorme aantallen gebouwd, waardoor men zich bijna niet kan voorstellen dat de hele stad nog niet zo lang geleden voor het grootste deel in puin lag. Bijna, want hier en daar vindt men zelfs in West-Berlijn nog een ruïne en overal zelfs in het centrum wordt nog druk gebouwd. Winkelen in Berlijn is een genoegen. De zeer talrijke grote winkels en waren huizen zijn goed gesorteerd en het pu bliek is bijzonder koopkrachtig. Massa's goedgeklede mensen stappen vanuit dure auto's in dure winkels en komen terug met dure spullen De muur Wanneer de Texelaars deze weelde gedurende de eerste dagen hebben on dergaan, is een bezoek aan de muur die dwars door Berlijn loopt, een ontstel lende belevenis. Hoewel de aanblik van de slordig gemetselde en met prikkel draad bespannen twee meter hoge muur niet bijzonder sensationeel is, is een blik er overheen een ervaring om nooit Poseren voor de beruchte muur Oost-Beriijn: een kijkje over de muur. BERLIJN De Sportvereniging De Koog heeft de paasdagen doorgebracht in West-Berlijn, waar een sportontmoeting was gearrangeerd met de Berlijn se Fussballgruppe Süd-West". De gehele onderneming is voor de Texelse gasten een bijzonder prettige en feestelijke gebeurtenis geworden, wat voor het grootste deel was te danken aan de Berlijnse gastheren, die alles hadden gedaan om het de eilandbewoners naar de zin te maken. De sportontmoeting was het logische gevolg van het bezoek van het Berlijnse voetbalelftal aan De Koog in de zomer van het vorige jaar. Behalve het spelen van een voetbal wedstrijd kregen de gasten toen gelegenheid het eiland Texel te verkennen en zorgde het bestuur van S.V. De Koog voor een tocht per Jan Plezier, een gezellige avond en ook werd voor alle spelers voor gratis onderdak en eten gezorgd. De Berlijners zijn er in geslaagd een nog betere service te geven, waardoor de Texelaars ruim drie dagen lang op uiterst prettige wijze heb ben kunnen kennismaken met de vermaaksmogelijkheden die de wereld stad West-Berlijn te bieden heeft. Het bezoek had bovendien een in structief karakter, want door een uitge breide rondrit per autobus door deze, door de beruchte muur verdeelde stad, kon men heel wat wetenswaardigheden opdoen. Het was gauw duidelijk, dat de te spelen voetbalwedstrijd een minder belangrijk onderdeel van het program ma was. Het was slechts de aanleiding voor het bezoek, dat het karakter van een vriendschappelijke internationale ontmoeting droeg. Tevens is bereikt dat de Texelse gas ten een beter begrip hebben gekregen van de tragische situatie, waarin het verdeelde Berlijn nog steeds verkeert. Bezoeken aan de „muur der schande" en de veelvoudige controles door ooste lijke en westelijke grenswachten tijdens de heen- en terugreis maakten dit op indrukwekkende wijze duidelijk. Paspoort zoek Nog voor de reis goed en wel begon deed zich een moeilijkheid voor, die voor Piet Douma tenslotte toch een goede afloop had. Deze voetballer had daags voor de reis in Den 'Helder zijn paspoort verloren, zodat de langver beide trip voor hem niet door dreigde te gaan. Niettemin wilde hij het er op wagen en stapte vol goede moed in de bus. In Den Helder werd een langdurig bezoek gebracht aan het politiebureau, waar getracht werd alsnog een regeling te treffen om de tocht naar Oost-Duits- land mogelijk te maken. Het lukte niet, ondanks bemoeiingen van vreemdelin genpolitie en marechaussee. Piet was er echter niet toe te brengen rechtsomkeer te maken en bleef koppig in de bus zitten. In Amsterdam begreep hij dat zitten blijven alleen maar moeilijkheden kon opleveren voor de anderen, zodat hij tenslotte toch terugkeerde In Den Helder was intussen het paspoort terug gevonden en bij de politie bezorgd. Piet haalde het onmiddellijk en nam de trein naar Berlijn, waar hij zich de volgende ochtend bij de anderen kon voegen Tijdens de Paasdagen pleegt West- Berlijn enorm veel bezoek te trekken. Ook nu was dat het geval en wel in groter omvang dan ooit tevoren. De Texelaars, die met een bus vanuit Den Helder reisden, konden zien hoe bij de grensovergang Helmstedt tussen West en Oost-Duitsland zich een file wach tende auto's van ruim 25 kilometer lengte had gevormd. Gelukkig hebben autobussen bij de grensposten voorrang, zodat de reis er niet door werd ver traagd. Opmerkelijk vlot werden de passen en visa gecontroleerd en konden de laatste honderden kilometers naar de voormalige Rijkshoofdstad worden af gelegd. Het laatste stuk van een ver moeiende tocht van ruim 600 kilometer, die ruim zeventien uur in beslag nam! Een groot deel van de tocht werd 's nachts afgelegd, want donderdagavond waren de Kogers met de boot van 6.30 uur van Texel vertrokken. Baard er af Eén ogenblik dreigde gedurende de tocht een onaangenaam incident. Tij dens de controle bij Helmstedt door de Oostduitse Volkspolizisten bleek bij het nazien van de passen, dat de pasfoto van de verslaggever in het gezelschap niet recent was. Eén der plichtsgetrou we Vopo's verweet hem. dat hij een baard droeg, terwijl de pasfoto een gladgeschoren persoon toonde. De Vopo bleef er over doorzeuren en zei her haaldelijk dat het niet „stimmte". De verschrikte journalist werd voor de keus gesteld: de baard er af of een nieuwe pasfoto laten maken. Wegens tijdgebrek mocht het in Berlijn gebeu ren, maar op de terugweg zou het wor den gecontroleerd. De verslaggever wil de gaarne zien of de Oostduitse bureau cratie zó ver ging, dat men de uitvoe ring van het bevel wérkelijk later ging controleren en liet alles zoals het was. Tot zijn spijt, maar tot opluchting van de anderen, gebeurde er op de terugweg helemaal niets en werden alle inzitten den zonder belemmeringen doorgelaten. Overigens bleek gedurende het vier daagse verblijf in Berlijn meerdere malen dat men een baard als een hoogst zeldzame curiositeit beschouwt. Het Texelse gezelschap, waarin twee baard- dragen voorkwamen, trok dan ook sterk de aandacht. Maar niet alleen daarom ontbrak het de groep niet aan belang stelling. Ook door de voor de Hol lander-op-vakantie kenmerkende luidruchtigheid, die zelfs de gastheren enkele malen in verlegenheid bracht, was er de oorzaak van. Aan de Wannsee Het midden in Oostduitsland liggende Berlijn moet men zich niet voorstellen als een onafgebroken huizenzee. Meer dan de helft van de overigens kolossale oppervlakte wordt ingenomen door me ren en bossen, waardoor de Berlijner zich niet opgesloten hoeft te voelen. Niettemin is het gehele westelijke deel door prikkeldraadversperringen en mijnenvelden omgeven, terwijl tussen de huizen de beruchte muur de afslui ting compleet maakt. Aan één van de meren werd het Texelse gezelschap na aankomst, vrijdag omstreeks het mid daguur, ondergebracht in een „Schul- landheim", een soort jeugdherberg. Met de enorme afstanden in Berlijn, dat een doorsnee van 45 kilometer lengte heeft, werd de groep de volgende dagen her haaldelijk geconfronteerd, want de

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1