RENTE TOT 4% wet wwwn 1895- Moord op Oudejaarsavond Bij de HlfflBS is het goed sparen Een nieuw systeem van uitmesten Toneelgroep Zuid-Eierland boeide met vrolijke klucht BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor I Omw LANDBOUW en VEETEELT ELKE WAS EEN WISSEWAS... 'ft NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 APRIL 1964 Verschillende van onze lezers zullen een veehouder wel eens horen betitelen met een naam, die iets te maken heeft met hot feit, dat tot de taak van een veehouder ook behoort het verwerken van de mest van zijn veestapel. Het is zeker geen naam, die het beroep van boer tot een „hoogwaardig" beroep stempelt. Integendeel Zo bekeken ligt het wat voor de hand, dat er de laatste jaren aan gewerkt wordt om het verwerken van de mest te mechaniseren. We denken daarbij aan de verwijdering van de mest uit de stal en de verdere verwerking van mestvaalt naar de diverse percelen. Er is op dit gebied de laatste jaren al heel wat bereikt. Met name noemen we het laden van de mest op de wagens en het strooien op de percelen. In heel veel gevallen is dit geen handwerk meer. Uitmestinstallaties Ook werd een begin gemaakt met een min of meer automatische verwijdering van de mest uit de stal. Er zijn op ons eiland een .paar bedrijven, waar de mest met behulp van een zgn. mestbak uit de grup wordt getrokken. Het aantal uitmestinstallaties met behulp van een rondgaande ketting met meenemers is nog iets groter. Maar het is nog altijd zo, dat op verreweg het grootste ge deelte van de bedrijven voor dit werk gebruik moet worden gemaakt van mestvork en kruiwagen. De reden daar van is vooral het feit, dat de door ons genoemde systemen vrij kostbaar zijn. Zo kost het systeem, waarbij gebruik wordt gemaakt van de rondgaande ket ting voor een flink bedrijf al gauw zo'n vijfduizend gulden. Een bedrag, dat lang niet iedereen op tafel weet te brengen. Sinds enige tijd komt een nieuw sys teem naar voren, dat naar de eerste ontwikkeling te oordelen een kans maakt om in de toekomst het onaange name en zware werk van het uitmesten te gaan vervangen. We denken hierbij aan het zgn. drijfmest-systeem. Omdat dit systeem zeer binnenkort ook op ons eiland zijn intree zal doen, willen we er iets van vertellen. Hoe het drijfmestsysteem werkt Bij het zgn. drijfmestsysteem valt in de eerste plaats op, dat de grup in de stal aanmerkelijk groter is. Deze krijgt nl. een breedte en diepte van plm. 75 cm. Deze grup wordt afgedekt met me talen roosters, waarvan de spijlen plm 3V« - 4 cm. van elkaar liggen. In de meeste gevallen ligt de standplaats van de koeien op hetzelfde niveau als het rooster op de grup, zodat dit rooster als het waren de standplaats van de koeien verlengt. Dit is ook nodig, omdat de eigenlijke stand 10 - 15 cm. korter is dan op een normale stal. Bij een nor male wijze van staan komen de achter poten dus op het zojuist genoemde roos ter. De constructie van dit rooster is hierop ook berekend. De mest van de koeien, die in een normale stal in de grup behoort te wor den gedeponeerd, komt bij een stal met het drijfmestsysteem via de openingen in het rooster eveneens in de vergrote groep terecht. Een eerste eis is dat deze grup flink glad is afgewerkt. In tegenstelling met de verwachtingen, ligt de bodem van de grup geheel horizontaal. Er is dus geen verhang, ofwel afschot in de rich ting van de mestkelder, die ook bij een stal met het drijfmestsysteem nodig is. Een drempel op de bodem van de grup zorgt er voor, dat in de grup steeds „vocht" aanwezig is. Waar de veehouder aan moet denken Een veehouder, die een stal heeft met dit systeem moet het afleren om als BAKKERS IJZERHANDEL N.V. Den Burg Texel één van de eerste werkzaamheden na het melken de mest uit de grup te gaan verwijderen Hij moet de ,,moed" op brengen om het gelaten aan te zien, dat deze mest zich in de grup ophoopt Ver der moet hij er voor waken, dat in de grup uitsluitend vaste en vloeibare uit werpselen van de dieren komen. Het gebruik van stro is in deze stallen „taboe". Daarom komen op de stand in zeer veel gevallen rubber matten. In andere gevallen neemt men hiervoor zaagsel, maar men dient er om te den ken, dat hier slechts een spaarzaam ge bruik van mag worden gemaakt. We stellen ons voor, dat veehouders, die gewend zijn de dieren een flink stro bed te geven de aanblik van een derge lijke „kale" stal niet erg kan bekoren. De mest moet gaan glijden Zoals gezegd mag de veehouder in dit geval niet naar de mestvork grijpen. Het enige, dat hij doen mag, is een paar maal per dag met de bezem de op het rooster achtergebleven mest met een bezem in de grup vegen. Mest en gier gaan zich dus in de grup ophopen, tot dat op een bepaalde moment de massa in de richting van de mestkelder gaat afglijden. Er ontstaat hierbij een ni veau-verschil in het mestpakket Vlak bij de mestkelder is slechts een betrek kelijk dunne laag mest aanwezig aan het eind van de grup kan het niveau tot vrij dicht onder het rooster op hopen. Indien men er echter voor zorgt, dat geen stro in de mest komt en de uitwerpselen van de dieren niet te vast zijn, blijft de mest altijd beneden het rooster. Men krijgt een regelmatig af vloeien naar de mestkelder. Het is duidelijk, dat men bij dit sys teem een grote mestkelder nodig zou hebben als deze zou moeten dienen om de mest van een geheel winterseizoen te bergen. Hier streeft men in het alge meen niet naar. In vrijwel alle gevallen wordt de mest gedurende het winter seizoen een paar maal uitgereden. Verwerking niet de tank Uit het voorgaande zal duidelijk zijn, dat we een ander soort mest krijgen dan in een stal, waar vaste mest en gier worden gescheiden. De mest leent zich echter uitstekend om mechanisch te worden verwerkt. Men gebruikt hier voor een tank, die voorzien is van een mechaniek die de mest zodanig ver spreid, dat hiervoor geen verder werk nodig is. Het vullen van de tank ver loopt vlot door een systeem, waarbij de lucht uit de tank wordt gezogen, waarop deze zich vult met het mengsel van vaste en vloeibare mest. Het legen van de kelder en het. venverken van de mest op het land verloopt op deze ma nier zeer vlot. Positieve en negatieve kanten Uit het voorgaande zal duidelijk zijn, dat bij een goed functioneren van het 52 Het zal eén ieder duidelijk zijn hoe vreemd de minister van Buitenlandse Aangelegenheden opkeek toen daar zijn staatssecretaris en zijn referendarus te gelijk bij hem binnenholden en dat nog wel op zo'n krankzinnig vroeg uur van de dag „Wat is er, jongens?" vroeg de oude minister ontdaan, die vond dat zijn medewerkers er uitzagen, alsof hun doodvonnis zojuist getekend was. „Een vreselijke slag trof ons land, Excellentie!" riepen de ijverige func tionarissen ontzet uit, ,.De politie ver zoekt ons u onverwijld mededeling te doen van het feit, dat een zekere Karei Kleutjes of Geutjes door twee Italianen is ontvoerd en vermoedelijk clandestien op weg is naar Italië Dit feit kwam ons zó belangrijk voor, dat wij onmiddellijk onze drukke werkzaamheden terzijde legden om u. „Dat is inderdaad vreselijk!" viel de minister zijn helpers in de rede, „Hier moet onmiddellijk gehandeld worden! Ik begrijp het wel. Het gaat hier na tuurlijk om de wondervoetballer Karei Kleuntjes. Als oud-voetballer meen ik, dat er daden gesteld moeten worden!" Ja, ja, de minister loog daar geen woord van. In zijn jeugd was hij herhaaldelijk als reserve uitgekomen voor het twaalf de elftal van Bonckelhoven Vooruit, zo dat hij beslist een voetbaldeskundige genoemd mocht worden. „Laat onmid dellijk mijn wagen voorkomen!", beval de minister, „Ik ga een protestnota overhandigen aan de Italiaanse Ambas sadeur! Nu direct". Zo was die minister van B.A., altijd onmiddellijk tot handelen bereid. Kijk. daar rijdt hij al door de stad, op weg naar de Italiaanse Ambassade FEUILLETON: 35. Heini Werner haalde om tien uur oudejaarsmorgen Grada van Andel met de Mercedes uit Mehlem. Ze reden naar Eltville, een afstand van ruim 100 kilo meter. Tijdens deze rit werd er genoeg lijk gebabbeld en Grada vertelde van haar vriend, waar hij woonde en wat hij van beroep was. Het meisje was in deze zeer argeloos en treft dus geen schuld Maar Heini Werner hoorde haar opzet telijk uit. Tijdens de rit dit ben ik later te weten gekomen heeft hij ge probeerd Grada te kussen, maar zij heeft hem hiervoor een behoorlijke draai om zijn oren gegeven. Grada ver klaarde mij, dat ze hem niet serieus nam. Doch Heini had zijn plan toen klaar. Om kwart over elf 's morgens waren Heini en Grada in Eltville. Er werd om één uur gegeten en Heini vertrok meteen na de maaltijd met zijn gele Mercedes. Waarheen7 Hij passeer de om ongeveer zes uur de grenspost Breekheurne en reed om negen uur weer via Glanerbrug terug naar Duits land. Wat deed hij in die tussen gelegen drie uren? Ik zie het al aan uw gezichten, mijne heren, dat u het begrepen hebt. Dat het mysterie rond de dood van mevrouw Goedgeburen in zoverre is opgelost, dat Heini Werner het dodelijke schot loste. Wij hebben in de vooravond een kort epistel ontvangen van de politie uit Wiesbaden, waarin Heini Werner een bekentenis heeft afgelegd. Daarin staat te lezen Gert pakte een vel papier van het bureau dat. excuseer me, ik moet het gelijktijdig vertalen en ik ben niet zo heel sterk in het Duits, dat Heini Werner omstreeks kwart voor zeven in Dorringen arriveerde. Hij reed naar de Parklaan en parkeerde daar in de buurt zijn wagen Omstreeks zeven uur zag hij Jan Gillissen zijn mede minnaar het huis verlaten en hij volgde hem. Hij bezat een revolver, die hij in zijn jaszak verborgen had, maar het was steeds te druk op de weg, zo dat hij niet in de gelegenheid was zijn slachtoffer neer te schieten, want dat lag in zijn bedoeling Toen hij langs het park kwam, hoorde hij het vuurwerk afschieten en toen kwam het plan op, om zich in het park te verbergen en daar zijn slachtoffer af te wachten. Want, zo redeneerde de jongen, hij zal wel een keer terugkomen. En als het te lang duurt, kan ik hem altijd nog in huis neerschietenvoor het geval hij langs een andere weg huiswaarts zou keren. Maar Heini Werner behoefde niet lang te wachten. Hij had zich in het park verdekt opgesteld, waarschijnlijk niet eens ver van de plek, waar Giel Hendrikse op zijn beurt het slachtoffer opwachtte. Het eigenaardige in deze zaak is dus, dat er op hetzelfde moment twee mensen in het park waren, die Jan Gillissen naar het leven stonden. Beiden uit andere motieven. Het is maar goed, dat de jongeman in kwestie hiervan totaal onwetend was. Om ruim half acht kwam Jan Gillis sen met zijn tante aanlopen, op instruc tie van de vrouw liep Jan aan de park kant, zodat hij een gemakkelijk doelwit zou vormen voor Giel. Maar dat werd hij automatisch ook voor Heini Werner Toen zette Gillissen de koffer neer. En net op het moment, dat hij zich bukte om zijn veter vast te maken, loste Heini het schot, dat dus niet Jan Gillissen trof, maar instee daarvan tante Anne. Deze zakte waarschijnlijk zonder een kreet te slaken ineen en de beide jonge lieden in het park, waarvan de een ge schoten had en de ander de kans daar toe met eens had gekregen, zagen tot hun ontzetting, dat niet Jan Gillissen, doch de oude vrouw neergevallen was. Wat gebeurde er toen?" Gert keek weer op het papier. „Volgens het schrij ven van de Wiesbadense politie rende Heini in paniek door het park en vond aanvankelijk geen uitgang. Later, toen hij weer wat tot zichzelf gekomen was, stond hij stil en luisterde naar de ge luiden van het wegverkeer. Daar oriën teerde hij zich op en vond zo de grote weg weer. Na emg zoeken vond hij zijn wagen en reed in snelle vaart naar de grens. Onderweg wierp hij zijn revolver in het water en passeerde omstreeks negen uur de grenspost Glanerbrug. Heini Werner is hedenmiddag op ons verzoek in Eltville in de ouderlijke wo ning gearresteerd en heeft, zoals u al DE KOOG De Toneelvereniging Zuid-Eierland voerde zaterdag in hotel „De Toekomst" te De Koog voor een be hoorlijk gevulde zaal de door Johan Blaaser geschreven klucht „In de Ver gulde Os" op. Ongetwijfeld heeft dit stuk lachwerk drie bedrijven lang de toeschouwers veel plezier gegeven. De ene dolkomische situatie volgde op de andere, zodat de levers flink geschud werden. Dat het allemaal wat onwerkelijk aandoet en er eigenlijk alleen maar to neelfiguren in voorkomen, die in het gewone leven onbestaanbaar zijn, doet aan zo'n klucht geen afbreuk. „De Vergulde Os" is een verlopen dorpshotel zonder gasten. Griet, de werkster, en Hein, de knecht, hebben van de berooide eigenaar Brink al sinds lan£ geen loon meer ontvangen. Als de nood hoog is gestegen, komt een professor met zijn vrouw voor langere tijd intrek nemen. Tegelijkertijd krijgt Hein bericht, dat hij van een tante een paar ton heeft geërfd. Brink verkoopt nu aan de knecht voor een flink bedrag het hotel, maar onder voorwaarde, dat systeem de verwerking van de mest vanaf het moment, waarop de koe deze in de grup deponeert totdat ze op het land terecht komt een minimum van tijd vraagt. Bovendien wordt het onaan gename karakter van het werk wegge nomen. Ten opzichte van het systeem met de rondgaande ketting zal het bovendien in de meeste gevallen een besparing be tekenen Vooral als bij nieuwbouw di rect met deze methode wordt begonnen. Een punt, waarop we reeds wezen, is het „verbod" om stro te gebruiken. Vooral op de gemengde bedrijven op ons eiland wordt zeer veel stro gebruikt en het doet deze veehouders goed om hun dieren flink in het stro te zien staan Bovendien betekent dit stro ook wel iets voor de voorziening met organische sotf op onze overwegens lichte humus- arme gronden. Bij het drijfmestsysteem verliest de mest een deel van zijn handelswaarde. Dit als gevolg van het feit, dat deze mest moeilijk over grote afstanden is te transporteren. We stellen ons voor, dat uiterst zin delijke veehouders moeite zullen hebben er direct aan te wennen steeds een flinke ,grup met mest en gier in de stal te hebben. Bij een bezoek aan diverse bedrijven kwamen wij tot de conclusie, dat men hier weinig erg in heeft We hebben ook niet kunnen constateren, dat in deze stallen een opmerkelijke am- moniaklucht hing. Tenslotte dit. Het is zeker niet zo, dat al op dit moment gezegd kan worden, dat dit het systeem is. Wel menen wij, dat het zaak is om er bij nieuwbouw of verbouw rekening mee te houden, dat we hier één van de mogelijkheden heb ben om bij de verwerking van de mest arbeid te besparen. hij en zijn vrouw veertien dagen de ondergeschikten zullen zijn, waardoor dus die tijd de rollen zijn omgedraaid. Nu komt ook Jack, zich student noe mende en de verloofde van Brink's dochter Hetty, een kamer in het hotel bespreken. Brink, die Jack niet kan uitstaan, kan dit niet verhinderen. Als hij Jack betrapt in de kamer van de professor meent hij alle reden te hebben om verdere omgang met zijn dochter volledig te verbieden. Dit lijkt wel goed gezien, want als de mooie Germaine verschijnt, smeedt Jack schijnbaar met haar plannen, Hein van zijn erfenis te beroven. Die erfenis wordt werkelijk gestolen en de verdenking valt dan ook op Jack. Maar de daders blijken de pro fessor en zijn vrouw te zijn en Jack is degene, die de dieven ontmaskert, want hij is in werkelijkheid inspecteur van politie. Het spel Na Zuid-Eierland en Oosterend was dit de derde maal, dat deze klucht door de Toneelvereniging werd opgevoerd. Er is door deze amateurs met veel ge noegen gespeeld. Dc rolkennis was in het algemeen behoorlijk. De juiste dictie was er niet altijd, waardoor nog al eens werd vervallen in het opzeggen van de clausen, of al te nadrukkelijk werd geacteerd. Wel het belangrijkste aandeel in het lachsucces had de heer H Hooischuur in zijn rol als Hein, de knecht. Ook mevr. F. van Exel had niet veel moeite om als Griet, de werkster, de lachers op haar hand te krijgen. De heer J. van Bennekom had van de rol van Brink, de hoteleigenaar, een aanvaardbare opvatting. Door zijn eigenwijs optreden wist dit niet al te snuggere zakenmannetje zichzelf steeds naar de hoeken waar de slagen vielen te werken. De rol van Catharina, de vrouw van Brink, was in handen van mevr T. van Bennekom Mej. N. van Lenten speelde de rol van Hetty, hun dochter, op aantrekkelijke wijze. Jack van MaarseVeen, de vriend van Hetty, gespeeld door de heer C. Wet steen was de aardige jongeman, die vriendelijk lachend zonder ooit boos te worden, zijn zin wist door te zetten. Mevrouw J. Kok was Germaine du Beau. de mondaine vrouw, die op han dige wijze de mannen voor zich inpalm de, maar toch de buit, waarop zij aasde, niet wist binnen te halen Tenslotte droegen nog de heer P. Druif als de professor, mevr. H. Jansen als zijn vrouw en de heer H. Oosterhof als de notaris, het hunne bij aan het welslagen van de uitvoering. De regie was in handen van de heer A. v.d. Meulen die de avond ook met enige vriendelijke woorden opende en sloot. Mevr. C. Lagerveld was als souffleuse de onzichtbare maar onmisbare steun der spelers. Deze vrolijke avond werd besloten door een gezellig bal, waarop het Trio Peter Kok de dansmuziek verzorgde. gemerkt hebt, een volledige bekentenis afgelegd. De moord op tante Anne, die ongewild het slachtoffer werd door de kogel, die voor iemand anders bestemd was, is hiermede opgelost". HOOFDSTUK 18 Gert keek even rond en zag dat Stegeman al met een glas water kwam aandragen. Hij dankte vriendelijk knik kend en dronk, waarna hij het glas weer neerzette. „Ja. mijne heren, dat is dan zo ongeveer alles. O ja, de inbraak in Amsterdam. Wal deed Giel Hendrik- se, toen hij constateerde, dat niet Jan Gillissen, maar tante Anne neergescho ten was. En nog wel door een ander? Door een wildvreemde, die hij niet eens gezien heeft? Giel raakte eveneens van de kook, rende het park uit naar zijn wagen en reed in snelle vaart naar Am sterdam terug. Nu tante Anne dood was, moest hij tot iedere prijs de schuldbe kentenissen in handen zien te krijgen, wilde de politie niet op de gedachte komen hem te verdenken van de moord In de loop van de avond bereikte hij Amsterdam, bracht de wagen terug naar dc garage in de Willemstraat en liep naar de Goudsbloemstraat. Daar hij hier goed bekend was, liep hij naar de achterzijde van de woning, drukte een ruit in en kwam zo gemakkelijk binnen. Nu zijn er verschillende mogelijkheden Hij heeft in eerste instantie meteen zijn eigen schuldbekentenissen gevonden en is vertrokken vóór de politie kwam om het huis te bewaken. Want, mijne heren, nadat ik van onze chef opdracht had gekregen om het onderzoek in deze moordzaak te beginnen, vond ik het noodzakelijk Amsterdam te verzoeken het huis onder bewaking te stellen. Misschien was het een soort voorgevoel, ik weet het niet, maar reeds kort na de moord vond ik het raadzaam de woning van de verslagene in het oog te houden. Dat ik goed gegokt hebt, blijkt wel uit het feit. dat er al ingebroken was, toen de politie kwam, want men constateerde de ingedrukte ruit. Later is de inbreker waarschijnlijk nog een keer teruggeko men en omdat de agent hem daar in de weg stond, heeft hij hem buiten westen geslagen. Wat de oorzaak was, dat de inbreker nog eens terugkwam, moet ik raden. Dat kan zijn geweest, omdat hij tijdens zijn eerste bezoek gestoord werd en halsoverkop moest verdwijnen. Het kan ook zijn geweest, dat hij niet alles had gevonden, wat hij wilde hebben. Daarop zal onze vriend Giel wel het juiste antwoord kunnen geven, want hij is degene, die ingebroken heeft". De man keek hem spotlachend aan Bewijst u dat maar, meneer". „Dat bewijs is er, jongeman. In de eerste plaats waren jouw schuldbeken tenissen niet meer aanwezig, hoewel als vaststaand kan worden aangenomen, dat tante Anne ze rustig had thuisgela- ten. Ze wist immers, dat haar bescher meling, Giel Hendrikse, ook in Dorrin gen was? Bovendien hij had haar woord, dat ze hem alle schulden zou kwijtschelden, als hij zijn taak behoor lijk had vervuld. Dus een inbraak kwam in het geheel niet in haar gedachten op. Dat kunnen we gevoegelijk aannemen. De Amsterdamse recherche heeft alle schuldbekentenissen, die er in huis waren, meegenomen en stuk voor stuk gecontroleerd. Toevallig, nietwaar, dat er geen enkele bij was van Michiel Hendrikse (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3