Cjrom ^warLr Jexeh in het harL, MM Grondeigenaars tekenen protest aan tegen onteigening Elk B. W. achten bezwaren ongegrond Mevrouw Vrijdag wil zelf plannen realiseren e was een wissewas wasautomaten. Bakkers Ijzerhandel n.v. Groentehandelaren vlogen naar Amsterdam DINSDAG 21 APRIL 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7854 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roog Boek-, Kantoorboek- en Fotobandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 De Texelse gemeenteraad keurde in de vergadering van 29 oktober 1963 het voorstel van B. VV. goed, om een aantal gronden te onteigenen gelegen nabij de Hallerweg, de Wilhelminalaan en de Waalderstraat te Den Burg. De grond is nodig voor de uitvoering van het Uitbreidingsplan-in-onderdelen „Den Burg". Tot de onteigening werd besloten omdat het niet was gelukt langs minnelijke weg een schikking te treffen. Gedurende een maand lang lag het voorlopig goedgekeurde plan daarna voor ieder ter inzage. Tegen het plan zijn nu be zwaarschriften ingediend door mevrouw G. Vrijdag-Keijser en de dames G., VV. J. en E. H. Dijt, allen te Den Burg. Burgemeester en Wethouders achten de aangevoerde bezwaren tegen het plan echter ongegrond en adviseren de raad in hot belang van de volkshuisvesting de betreffende percelen definitief te ont eigenen en te doen vorderen. Ook de Centrale directie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid adviseert B. W. het onteigeningsplan ongewijzigd aan de raad voor te leggen. De bedoelde grond maakt deel uit van een stuk van 20 hectare, waarop de gemeente 400 huizen wil bouwen. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Roerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f- 30 ct incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Alles of niets In haar bezwaarschrift aan de raad stelt mevr. Vrijdag-Keijser, dat zij steeds bereid is geweest te onderhande len over verkoop van een gedeelte van haar grond, samen 2 21a71 ha., maar dat wethouder C. H. Roeper de eis stelde: alles of niets. Dit laatste is volgens B. W. in hun antwoord, dat aan de raad ter inzage is gegeven, logisch en een uitvloeisel van hun taak: het uitvoeren van het vastgestelde uitbreidingsplan. Ten aan zien van de bereidheid tot onderhan delen, merken B. W. op, dat de eerste besprekingen over dit onderwerp op 2 maart en 18 september 1961 geen resul taat opleverden. Een deskundige, dr ir. M. J. Boerendonk, werd daarop door B. W. verzocht nieuwe onderhande lingen met mevrouw Vrijdag te openen. Op 18 maart 1963 liet de heer Boeren donk weten dat de gronden van mevr. Vrijdag alleen door onteigening zouden kunnen worden verkregen. In 1962 had hij al eens contact opgenomen met het echtpaar Vrijdag, maar dit had toen geweigerd hem te ontvangen om van gedachten te wisselen over de aankoop. Nadat het echtpaar aan het einde van het jaar bereid was gevonden een schriftelijk aanbod van de heer Boeren donk in overweging te nemen, richtte hij zich op 15 januari 1963 in een brief tot betrokkenen met een dergelijk aan bod. Op deze brief werd taal noch teken ontvangen, zodat de heer Boerendonk telefonisch om een reactie op zijn schrij ven vroeg. Toen bleek, dat de betrokke nen het aanbod van de gemeente van de hand wezen. De heer Vrijdag, met wie het gesprek werd gevoerd, noemde de geboden prijs niet serieus en leidde er uit af dat er in werkelijkheid geen behoefte bestond aan de grond. Tegen de tijd, dat die be hoefte er wel zou zijn, zo stelde de heer Vrijdag, zou de gemeente wel door de knieën gaan en met een veel hoger bod komen. Op grond van deze ervaringen kwam de heer Boerendonk tot de con clusie, dat alleen onteigening uitkomst kon brengen. Nogmaals Niettegenstaande deze ontmoedigende ervaringen verzochten B. &.W. de heef Boerendonk nogmaals met de betrokke nen in overleg te treden en een nieuw schriftelijk aanbod re doen, waarin re kening was gehouden met de inmiddels gestegen grondprijzen. Pas 6 weken later was de heer Boerendonk in de ge legenheid een persoonlijk onderhoud te voeren, waarbij niet tot een vergelijk werd gekomen. De betrokkenen wilden een tweetal percelen in de nabijheid van hun woning aan de Waalderstraat buiten de aankoop houden. B. W. me nen, dat op grond van het bovenstaande niet getwijfeld hoeft te worden aan de bereidheid tot onderhandelen. In haar bezwaarschrift voert mevr. Vrijdag aan dat in andere gevallen wèl aan de wens van een gedupeerde is vol daan om een bij de woning liggend stuk grond buiten de onteigening te houden. Zij noemde heer J. Agter, die een stuk met CANDY CONSTRUCTA HOOVER MIELE SIEMENS Demonstraties van deze wasspecialiteiten dagelijks in onze zaak. grond bij zijn woning heeft mogen behouden. Mevr. Vrijdag zegt de ge noemde terreinen zelf de bestemming te willen geven, die zij in het uitbreidings plan hebben. B. W. noemde de han delwijze met betrekking tot de grond van de heer J. Agter een afwijking van de regel, die in dat geval kon worden toegepast. Met betrekking tot de grond van mevrouw Vrijdag is dit niet moge lijk in verband met de bestemming, die de bedoelde twee percelen zullen krij gen: het ene stuk „garagebedrijf en parkeerterrein" en het andere stuk „ga rageboxen en wegen- en woningbouw". B. W. twijfelen er aan of het argu ment van de betrokkene, dat zij de uitvoering van het uitbreidingsplan op genoemde twee percelen zelf ter hand wil nemen, reëel is. Een parkeerterrein leent zich niet voor particuliere reali satie en voor woningbouw op het andere terrein heeft mevr Keijser nooit be langstelling getoond. Mevr. Vrijdag voert verder aan dat zij indertijd niet in staat is geweest in beroep te gaan tegen het uitbreidings plan Den Burg, dat toen in nog niet in details uitgewerkte vorm ter inzage lag, toen zij voor zes weken op reis was. De gemeentesecretaris zou voor haar ver trek hebben gezegd, dat zich de eerst komende weken geen bijzonderheden op gemeentelijk niveau zouden afspelen. Bij haar terugkomst was de beroeps termijn verlopen. B. W antwoorden, dat het voor de gemeentesecretaris indertijd onmogelijk moet zijn geweest te voorspellen of de stedebouwkundige, Prof. Wieger Bruin van plan was het door hem ontworpen uitbreidingsplan naar de gemeente te sturen. Om de uitvoering van het plan niet te vertragen, had men het onmid dellijk na ontvangst ter inzage gelegd. Als men toen terugkomst van mevr. Vrijdag zou hebben afgewacht, zou men onbillijk hebben gehandeld jegens mo gelijke andere belangstellenden, waar van men niet wist of zij op reis waren of niet. Verwonderlijk is het, dat de betrokkene, ondanks haar bezwaren tegen deze naar haar mening onjuiste gang van zaken,, haar stem toch niet aan het plan onthield in de raadsver gadering van 7 juli 1960. (Zie vervolg pagina 2) ISO |aar stad ZET DE BLOEMETJES BUITEN! Bovenstaande kreet is letterlijk be doeld. Het is een advies van de heer J. Latjes te De Waal, één der leden van de versieringscommissie, die er het vol gende aan toevoegt Natuurlijk, ook U wilt meedoen met de feesten van „Texel 550 jaar stad". Wat zegt U? U weet niet wat U moet doen. Dan zul len wij proberen U een idee te geven. Heeft U een tuin? Ja, dan is dit de oplossing voor U. Een tuin is op zichzelf al een feest en een mooie tuin die 's avonds verlicht is, helemaal. In de eerste plaats gaan we zien wat wij kunnen gaan zaaien of planten. Nu is de tijd rijp om dit te doen. Wilt U de hele zomer bloemen, zaai dan eens Salvia's, Afrikanen, Zinnia's, Agera- tums of Lobelia's. Wilt U het tijdrovende werk van zaaien en verspenen niet, dan kunt U binnen enkele weken bij de bloemist of bij de handelaar op de markt terecht. Zij zullen u gaarne helpen. Maar denkt U er om. dat ze ruim worden geplant. De plantjes groeien flink uit. De vaste planten zijn b.v. Phlox, Lu pines Russell hybride (90 cm.), Knol- begoma's, Doronieum hybride Madam Mason, Anemonen etc. Met deze soorten heeft u de hele zomer één bloemen pracht. Bedenk dat overdaad schaadt. Weeg de kleuren van de bloemen tegen elkaar af, zodat U een kleurrijk en smaakvol geheel krijgt. Deze kleurenweelde moet 's avonds in het licht gezet worden. Een kostbare verlichtingsinstallatie is beslist niet nodig. Zelf kan men met eenvoudige middelen een schijnwerper in elkaar knutselen door een houten kistje van binnen met zilverpapier te beplakken voor de reflectie en er een lamp in te monteren. Eén of meer van deze lichtbakken leveren een verrassend effekt op. Men kan de installatie zelfs bestendig maken tegen weersinvloeden door de hele kist in een stuk plastic folie te wikkelen. Zorg er voor dat de lichtbakken zoveel mogelijk gecamou fleerd worden. Plaatsing tussen de struiken is meestal wel mogelijk. Denkt u er eens over7 Maar laat het daarbij niet! Begin nu vast bij het begin en plant of zaai de bloemen. REIS NAAR LOURDES GEWONNEN Onlangs heeft de trekking plaatsge had van de door het comité „Eeuwfeest R.K. Kerk" georganiseerde loterij ten bate van het nieuw aan te schaffen raam in het kerkgebouw. De eerste en enige prijs werd gewonnen door de heer D. Witte Czn. in de Gravenstraat te Den Burg. De heer Witte zal de reis naar Lourdes in gezelschap van zijn vrouw mogen maken en zelf het tijd stip vaststellen. Door de loterij, waarbij aan vele parochianen loten a 15, werden verkocht, heeft men nog niet 't voor het raam benodigde bedrag bijeen kunnen brengen, zodat wellicht een tweede inzamelingsactie noodzakelijk zal zijn. Negen Texelaars, groentehandelaren met enkele familie- en personeelsleden, maakten donderdagavond te Amsterdam de z.g. „Jaffanale" mee, een jaarlijkse feestavond die wordt georganiseerd door de publiciteitsafdeling van „Citrus Marketing Board of Israël", de impor teur van de bekende Jaffa sinaasappe len. De firma vond dat men de Texelse gasten niet zómaar naar Amsterdam moest laten komen en maakte van de onderneming een „stunt" door de Texe laars me een vliegtuig te halen en weer terug te brengen. Donderdagmiddag streek om 2.30 uur een Havilland Dove van Martins Air Charter op het vliegveld neer en steeg tien minuten later weer op met de ne gen feestgangers aan boord. Het werd een interessante belevenis, want geen van allen had voordien gevlogen. Ruim 25 minuten later stonden de Texelaars op Schiphol, waar ze door de heren van Jaffa werden ontvangen. Het feest in de Apollohal was uitbundig en in de bed den van het Museumhotel was het goed rusten. De Texelaars meldden zich vrij dagochtend om 11 uur weer op Schiphol en stonden een half uurtje later weer op de vertrouwde grasmat van de Eier- landse polder. Op de foto voor het vliegtuig, van links naar rechts (achterste rij); P. Daalder, mevr. C. Daalder-van 't Hoog, mevr. M. Burger-Daalder, K. Burger, W. Maas en Henk Maas. Voorste rij: Mevr G. Vendel-Bos, Hans Halsema en Bert Buijsman, Ontslag directie Gollardsstichting RODDELPRAATJES MISSEN ELKE GROND Naar aanleiding van een bericht in onze vorige editie over het terugtrek ken van de heren J. N. Bruin en Jac Bakker uit het bestuur van het C E Gollards Rustoord doen diverse kwa lijke geruchten de ronde. Omdat ook de directrice, mej H. Oldenkamp, en de adjunct-directrice, mej. Th. D. de Jong, hadden aangekondigd per 1 juli ontslag te nemen, menen velen dat tussen direc tie en bestuur of tussen directie en be stuur enerzijds en de bewoners van het rustoord anderzijds, ernstige menings verschillen waren ontstaan. Het staat echter vast, dat zich geen enkele moeilijkheid heeft voorgedaan. De directie heeft besloten ontslag te ne men in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het be stuur, de heren Bruin en Bakker, stel den daarop eveneens hun functie ter be schikking. In verhand met hun gevor derde leeftijd wilden zij de komende werkzaamheden rond de benoeming van de nieuwe directie en andere daarmee verband houdende organisatorische ac tiviteiten aan jongere krachten over laten. Zoals oekend zijn intussen door B en W. als bestuurders benoemd de heren C. H Roeper, G. Bakker Pzn. en L. Sok. De dames Oldenkamp en De Jong hebben toegezegd hun werkzaamheden eventueel ook na één juli te zul len blrjven verrichten tot de nieuwe directie is benoemd. NIEUWE KOTTER FEESTELIJK TE WATER GELATEN BERGUM (Fr.) Vrijdagmiddag wa ren tal van autoriteiten en andere ge nodigden getuige van de tewaterlating van het casco van de TX 22 op de scheepswerf N.V. Akerboom te Bergum in Friesland. De nieuwe 21 meter lange kottter, die ca. 50 ton zal meten en in opdracht van de fa. B. J. v.d. Knaap Zonen te Den Burg wordt gebouwd, kreeg bij de doop de naam Benjamin Jan. De doopplechtigheid en tewater lating werd om 3.30 uur 's middags ver richt door de jongste telg van de fami lie Van der Knaap, de 7-jarige Cor. Men hoopt het vaartuig medio juni in gebruik te nemen. De officiële proef vaart wil men op vlaggetjesdag houden De TX 22 „Benjamin Jan" is de tweede kotter, die de firma in gebruik neemt. Het toeval wilde, dat de tewaterlating precies twee jaar plaaLs had na de proefvaart van het eerste vaartuig, de TX 23 „Anna Clasina". Dit bewijst dui delijk de grote vlucht, die het visserij bedrijf v.d. Knaap in zeer korte tijd heeft gemaakt. Het is de bedoeling, dat de heer S. v.d. Knaap het gezag over de nieuwe kotter gaat voeren. NIEUWE HULPKERK OP 5 JUNI IN GEBRUIK DE KOOG Het R.K. Kerkbestuur van De Koog is voornemens de in aan bouw zijnde hulpkerk nabij de Badweg op 5 juni te laten inwijden. Totdat de „Bonifatiuskerk" gereed is zullen kerk gangers uit De Koog en de toeristen zijn aangewezen op de kerk te Den Burg. REIS VERENIGING GAAT NAAR GRONINGEN EN DRENTE OOSTEREND Donderdagavond hebben de leden van de Oosterender reisvereniging besloten dit jaar naar de provincies Groningen en Drente te gaan. De voorzitter, de heer Jac. Visman, deelde mee dat men dit jaar weer per TESO-bus zal reizen en dat de trip ge maakt wordt op 9 en 10 juni. De leden konden kiezen uit drie verschillende reizen, t.w.: Limburg, Utrecht en Gro ningen, maar na de stemming bleek, dat de overgrote meerderheid de noorde lijke provincies wilde opzoeken. O.a. zullen Leek (rijtuigenmuseum), Groningen, Uithuizen, Delfzijl, Emmen en Schoonoord worden aangedaan. Ook nu ziet het er weer naar uit, dat de reis een bijzonder plezierige onderneming voor de deelnemers gaat worden. Wegens ziekte was het bestuurslid, mevrouw Ellen-Mosk, niet op de ver gadering aanwezxg De hoop werd uit gesproken, dat zij spoedig zal zijn her steld en aan de reis kan deelnemen. Om practische redenen werd ver zocht het verenigingsjaar per 1 juni af te sluiten. Voor het nieuwe seizoen zal een contributieverhoging niet uit kun nen blijven. Besloten werd het bedrag met ƒ0,15 te verhogen. TWEELINGEN NA 85 JAAR NOG UITSTEKEND GEZOND Vrijdag hebben de tweelingsbroers, de heren C. en J. Kuip te De Koog hun 85e verjaardag gevierd. Beide heren verkeren nog in uitstekende gezondheid en zijn hard op weg de oudste tweeling van Nederland te worden. Lange tijd werd zelfs gedacht, dat de heren Kuip op deze „titel" aanspraak konden ma ken. Als de broers dezelfde werkkracht en vitaliteit blijven demonstreren dan nu het geval is, zal het zeker zover komen. GESLAAGD OOSTEREND Onze plaatsgenoot, de heer Fr. Visman, slaagde een dezer dagen voor het diploma van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Scha- gen. MEISJE ERNSTIG AAN VOET GEWOND DE KOOG Eerst nu werd bekend, dat de vorige week een dochtertje van de familie Rommel te De Koog vrij ernstig is gewond bij een ongeluk, dat haar overkwam bij het ponyrijden. Het meisje wilde het dier laten steigeren. Het paardje viel daarbij achterover en kwam bovenop de jonge berijdster te recht. Haar voet kwam daarbij zo ern stig bekneld te zitten, dat deze op meerdere plaatsen brak. Het meisje moest in het ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen. VOGELWANDELTOCHT OP TWEEDE PINKSTERDAG De Texelse wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" zal evenals vorig jaar weer een Vogelwandeltocht orga niseren. De tocht wordt gehouden op maandag 18 mei. De start heeft plaats in de Wezentuin 's middags 1.30 uur. Er zijn drie verschillende routes uitge zet, n.l. 10; 15 en 20 kilometer. Kinderen tot 14 jaar lopen de 10 km. route. De ouderen hebben keus tussen 15 en 20 km. Het bestuur heeft vooral de 20 km. route heel aantrekkelijk gemaakt. Dringend worden de wandelaars ver zocht gebruik te maken van de vóór- inschrijvingsmogelijkheid op zaterdag, 25 april a.s. Dit is van het grootste be lang om een chaos op de startplaats te voorkomen. De inschrijving wordt ge houden in hotel „De Zwaan" van 2-4 uur 's middags. Het inschrijfgeld bedraagt voor deel nemers van 9-14 jaar 0,75; voor 14- jarigen en ouderen ƒ1,Beide bedra gen worden met ƒ0,50 verhoogd indien men zich bij de start opgeeft. In een volgend nummer plaatsen we de be schrijving van de drie routes. TELEPAAT DEMONSTREERT VOOR „ALMJON" De Amsterdamse telepaat Paul des Chats is door het bestuur van de jonge renvereniging „Almjon" uitgenodigd een lezing met demonstratie te geven voor de leden van de vereniging op zondagochtend a.s. in de jeugdherberg „De Eierkoogh" aan de Pontweg. Vooral de demonstratie belooft interessant te worden Uit het publiek zullen vrijwil ligers worden gehaald, die zich onder hypnose laten brengen en in die toe stand de meest ongelofelijke prestaties leveren. De voordracht van Paul des Chats maakt deel uit van een dagpro gramma, dat 's morgens om 9 uur be gint met een H. Mis gevolgd door een gezamenlijke ontbijt in „Casino". BROMFIETSER BOTST OP GEPARKEERDE AUTO DE COCKSDORP Dc 16-jarige Joh. Ran botste zondagmiddag met zijn bromfiets op een langs de Vuurtoren- weg geparkeerde auto. Zijn 5-jarige zusje, Marleentje, dat voorop zat, brak bij de val het rechter bovenbeen en moest naar het ziekenhuis te Den Hel der worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf j uur. De jongen, die uit de richting van de vuurtoren kwam, zag de op de juiste wijze rechts geparkeerde auto niet, doordat het zicht werd bemoeilijkt door een regenbui. De brommer en de auto werden vrijwel niet beschadigd. Ook de jongeman had geen ernstige verwondin gen. De politie maakte proces verbaal op. BIJZONDER WELKOM VAN PADVINDERS De heer Toon Idema uit Den Burg vertrok twee jaar geleden naar Zuid- Afrika om er een nieuwe toekomst op te bouwen. Hij boerde er kennelijk goed, want nu al kwam hij weer naar Texel om er een vakantie van enkele maanden door te brengen. Toon is oud-verken ner van de Sint Jeroengroep en de leden I van de groep bereidden de jonge emi grant vrijdagmiddag een bijzonder wel kom. Tientallen verkenners waren naar het Horntje gekomen met spandoeken j en borden. Tot zijn verbazing zag Toon, I toen hij op Texels bodem stapte in ge zelschap van zijn Zuid-Afrikaanse ver loofde, een lange rij verkennertjes, die allen een welkomstleus droegen en op gesteld stonden langs het trottoir, dat naar het havenplein voert. Ze vormden een ware litanie van verwelkomingen, waar de oud-verkenner wel even be- i duust onder was. Dat hopman Slijde- I rink de geestelijke vader van het idee j was, behoeven we haast niet te ver- melden. SCHIETOEFENINGEN Op 21, 22 en 24 april 1964 zal op de Breezanddijk worden geschoten van 11.00 tot 17.00 uur, met de 105 mm houwitser richting 200 - 230° Den Oever, positie 53°0'30" Noord en 5°12'0" Oost, afstand 10 km, hoogte 2 km. Voorts zal worden geschoten op 23 april 1964 te Oude Zeug. Plaats vuur mond dijk Wieringen, met de 105 mm houwitser van 11.00 tot 17.00 uur, rich ting 335 - 25°, positie 52°51'30" N. Breedte en 5o6'0" O. Lengte, afstand 10 km, hgpgte 2 km.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1