il Uitvoering Gymvereniging Oosterend geslaagd U BENT ZO VRIJ ALS EEN SPAARVOGELTJE IN DE LUCHT rubriek voor l Wn,u" LANDBOUW en VEETEELTC. tan h Ook jeugduitvoering succesvol OOSTEREND Zaterdag heeft de gymvereniging Oosterend de resultaten laten zien van een langdurige training en voorbereiding tijdens een uitvoering, waarvan het publiek zeer heeft genoten. Zowel de uitvoering door de jeugdafde ling als de avonduitvoering door de ouderen werden gehouden in het Ge bouw voor Chr. Belangen. 's Middags toonden de meisjes van 4 en 5 jaar onder leiding van mej. R. v.d. Vis hun kunnen op bank en mat. Onder leiding van de heer v.d. Velde werd door een aantal meisjes en later jongens vlot gewerkt op mat en kast. Een twee de groep hield zich bezig met de tram poline en een derde groep verrichtte goede oefeningen op de brug. Jongens onder leiding van de heer D. Koorn werkten op brug en kast. Het paard- springen gebeurde met een levend „paard", dat op een zeker moment toch iets te zwak bleek te zijn, want het zakte in elkaar. De kleine gymnasten zorgden voor een genoeglijk kijkspel, waarbij de muziek de verschillende nummers afwisselde. Het was eer) voor proefje van de avonduitvoering. De avonduitvoering Na de gebruikelijke vaandelgroet werden de aanwezigen door voorzitter G. de Jong verwelkomd. Daarop volgde een spectaculaire opening, waarbij alle medewerkers tevoorschijn kwamen uit een berg oud papier, het materiaal, dat voor de Oosterender gymvereniging van zo grote betekenis is. Het was de start van een vlot, correct uitgevoerd programma. Afwisselend zag men de afdelingen dames en meisjes hun kun nen vertonen op de lange mat en de ge lijke en ongelijke brug. De meisjes zorg den ook voor een nummer .paardsprin- gen en evenwichtsbalk en een hartelijk applaus klaterde ook op voor de dames, die een knotsoefening goed uitvoerden. De grote vaart bleef in de uitvoering door het tussendoek. waardoor men ver tragingen voorkwam. Kleine onvermij delijke pauzes werden opgevuld door de accordeonmuziek van de gezusters Vonk. De dames T v.d. Vis. M. Ver- berne, R. Koorn en R. v.d. Vis en de heer G de Jong zorgden voor vier korte geestige toneelstukjes. Een ingevoegde programmapunt was hbt nummer paardspringen (met „levend" paard), waarmee ooJ> in de middagvoorstelling succes was geboekt. Het slot van de avond was, evenals de opening, een aardige verrassing. Een levensgroot or- BINGO TE DE WAAL DE WAAL Zaterdagavond wordt in het dorpshuis van De Waal weer bingo gespeeld. De opbrengst komt ten goede aan de kas van de feestcommissie, die het geld hard nodig heeft in ver band met de komende stadsfeesten. Er zijn aantrekkelijke prijzen ter beschik king gesteld w.o. kippen, worsten, fles sen wijn etc. Een beroep wordt gedaan op de in woners van het dorp en omgeving om zaterdagmiddag a.s. op het terrein van A. Keijser in Ongeren te komen helpen met timmerwerkzaamheden. Er moeten nog enkele erepoorten in elkaar worden gezet, die De Waal gaan sieren tijdens de stadsfeesten. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Tijden gewijzigd Woensdag 22 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend: 13.4514.30 uur; De Cocksdorp: 14.30 15.00 uur; De Koog: 15.0015.30 uur. gel met orgeldraaier gaf een pracht nummer weg, waarbij een aantal in speciale kledij gestoken dames danste. Een woord van waardering aan de medewerkenden aan de middag en avond is zeker op zijn plaats. Voorzitter De Jong prees de heer A. Keizer, die met de leiding van de avond was belast. 1 maart j.l. was hij tien jaar bij de gymvereniging Oosterend in dienst als instructeur. Ook mej. R. v.d. Vis en de heren D. Koorn, J. Daalder en T. Vos, die zeer veel werk voor de avond had den verzet, werden even naar voren ge haald. Ze werden verrast met geschen ken en een daverend applaus. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN UITBREIDINGPLAN (Vervolg van pagina 1) Mevr. Vrijdag verzoekt de raad in haar bezwaarschriften de twee percelen bij haar woning buiten de onteigening te houden, daar zij de realisatie van dit onderdeel zelf wil laten uitvoeren Zij besluit haar bezwaarschrift met de me dedeling dat, zo de raad niet genegen mocht blijken haar dezelfde behandeling te geven als de andere eigenaren in dit blok, zij de Rechter zal moeten meede len al haar percelen in eigen realisatie te nemen. Gezien aard en strekking vart. het laatste, zeggen B. W. in hun ant woord, zich van commentaar te willen onthouden. Bezwaarschrift dames Dijt De dames G., W. J. en E H. Dijt te Den Burg protesteren elk in overigens gelijkluidende brieven tegen de voorge nomen onteigeningen van een viertal stukken grond gelegen nabij de hoek Wilhelminalaan-Hallerweg te Den Burg. De onteigening van deze stukken is niet urgent, aldus de dames Dijt, omdat over de drie grootste stukken een weg is ge projecteerd, terwijl bijna evenwijdig aan deze weg en vlak erbij de Haller weg ligt. Bovendien vinden zij dat het parkeerterrein met garageboxen, dat op de hoek Wilhelminalaan-Hallerweg moet komen, het aanzien van de Wil- helminalaan volkomen zal bederven De aanleg van het parkeerterrein aan de Wilhelminalaan is volgens de drie dames niet urgent, daar het drukke ver keer tijdens het vreemdelingenbezoek zich concentreert bij de Pontweg. Dat verkeer is alleen op enkele maandag ochtenden in het hoogseizoen zo druk. terwijl bij de Pontweg om deze drukte op te vangen, al parkeerterreinen wor den aangelegd De dames wijzen er bo vendien op dat de onteigening van weer enkele hooggelegen percelen wei land bij Den Burg zeer schadelijk voor hun schapenfokkerij. In de winter zijn de dames gedwongen de dieren op het hoge land te concentreren in ver band met de door de ruilverkaveling opgetreden structuurverslechtering van het laaggelegen weiland. Deze concen tratie brengt hoge voederkosten met zich mee. Ook deze bezwaren achten B. W. evenals de Hoofd-ingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid onvoldoende steekhoudend en niet ter zake dienend. De onteigeningswet geeft voldoende waarborgen aan hen van wie gronden onteigend worden, zo dat financiële nadelen niet zullen op treden. Aan de bestemmingen van de bedoelde percelen kan niet meer wor den getornd, aangezien het uitbreidings plan tot in de hoogste instantie is goed gekeurd. Verwacht wordt de de Texelse ge meenteraad het onteigeningsplan in de vergadering van vrijdagmiddag a.s. definitief zal vaststellen CONTACTAVOND VEILIG VERKEER Gratis films in bioscooptheater Vrijdagavond, 24 april a.s., 20.00 uur, zal in het City-theater te Den Burg door de afd. Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer een contactavond worden gehouden. Tijdens deze avond zal adjudant J. Gulmans de gevaren in het verkeer belichten. Daarbij zal de nadruk worden gelegd op de belangrijk ste verkeersregels. Daarna volgen voor de pauze nog twee realistische verkeersfilms, waarin met recht de harde werkelijkheid op de weg wordt weergegeven. Enkele onge vallen, die er in plaats vinden, worden glashelder uit de doeken gedaan. Na de pauze is er eerst gelegenheid om aan opperwachtmeester Stomp vra gen over het verkeer te stellen. Tenslotte volgt een serie korte ont spanningsfilms voor jong en oud, zoals: een reeks korte sportflitsen; een filmpje over twee intelligente apen; een teken film van Walt Disney over het nut van de pokkenvaccinatie, een tekenfilm van Popey. Komt U deze avond vooral naar het bioscooptheater. De toegang is ditmaal vrij. Afd. Texel Veilig Verkeer. HOOG WATER Hoog water te rede van Oudeschild 21 apr. 3.22 en 16.03; 22 apr. 5.00 en 17.33; 23 apr. 6 20 en 18.47; 24 apr. 7.20 en 19.39; 25 apr. 8.03 en 20.19. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Voel u vrij: spaarI Want uw spaargeld Is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening, courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypo» theken en bemiddeling in effeotenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. Dingen, die dc aandacht vragen: SLECHTE PRODUKTIE VAN HET RUNDVEE Naar ik meen kunnen we wel zeg gen, dat we nooit eerder zoveel klachten hebben ontvangen over de productie van het rundvee als in het afgelopen winterseizoen. Dat begon al direct in de herfst. De gedachte van sommigen was, dat de produktie door de natte nazamer en herfst zoveel geleden had, dat deze in dezelfde lactatie-periode niet meer op peil kon komen. Men hoopte, dat alles weer normaal zou zijn né het afkalven. Deze hoop is in veel gevallen ïjdel geweest. Op veel bedrijven bleef de productie ook in de nieuwe periode te genvallen. Meermalen hoorden we de opmerking, dat de minder-productie v/el 4-5 kg. melk per koe per dag was. Er zijn over dit verschijnsel allerlei meningen naar voren gebracht. In de meeste gevallen denkt men wel aan invloeden van de natte zomer van 1963. Speciaal de kwaliteit van het ruwvoer zou debet zijn aan de slechte productie. En hierbij denkt men vooral aan een ongunstige mineralensamenstelling en een tekort aan vitaminen. Naast het verschijnsel van een te lage produktie is er op veel bedrijven ook AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: Watervogels- Texel 40; Texel 2-Óudesluis 2 42; Adsp. SRC-Texel 1—1. Texel 1 kon het niet klaren. Het gemis van Kees Boot doet zich wel geweldig voelen en kan moreel van betekenis zijn. Jammer dat de klap zo hard is aangekomen. 4 doelpunten tegen en geen voor. Voor de volgende wedstrij den nog een lastig probleem. Texel 2-Oudesluis 2 werd in vrij snel tempo gespeeld. Texel speelde technisch wat beten en trachtte door snelle door braken de O.defensie te doorbreken. Oudesluis zocht het in verre trappen naar de vleugels en zo waren beide elf tallen meermalen in gevaar. Texel wist het eerst het doel te doorboren, maar wêgens buitenspel werd dit doelpunt afgekeurd. Toch nam Texel door Henk Stiggelbout de leiding. Henk was plotse ling doorgelopen en verraste zo de O.- verdediging. Vni spoedig vergrootte Jan Raven de voorsprong na een felle actie. Nog voor de rust wist Jan Beer- ling met een hard schot de stand tot 30 op te voeren. O. kwam geheel on verwachts aan een tegenpunt door een heel ver hoog schot, waarmede Bertus, die even voor z'n doel stond werd ver rast. Na de hervatting kreeg Texel de wind, die in kracht toenam, tegen, het geen niet belette, dat ze een gevaarlijke aanval inzette. H. Prins, die Rien Bak ker verving, kopte precies naast. Wel kwam Oudesluis meer in de aanval, maar Piet als spil, goed geassisteerd door Rob en andere verdedigers, bleven de toestand meester door prima samen werking met Bertus, die bovendien eni ge prachtige reddingen deed. De door brak envan Texel bleven gevaarlijk. Jan R. was doorgebroken maar kogelde over de lat en even later tegen de lat. Maar Henk ging langs de lijn en schoot hard op het doel. Dc keeper kon het harde schot niet vast krijgen en de terugsprin gende bal werd door Jan R ingezet. Bij een O.-aanval vlak voor het einde, zou Bertus de bal vangen en riep luid „ja',' maar Rob kopte tot corner, waaruit de stand op 42 kwam. Een mooi resul taat. De adspiranten kwamen bij SRC, dat met een heel sterk elftal voor de dag kwam, niet verder dan een gelijk spel. Het is op het eind wel moeilijk om de laatste klap te geven. De training wordt ook deze week ver schoven naar dinsdag- in plaats van woensdagavond, op de gewone aan vangstijden. TEXELSE BOYS Boys 1 heeft de laatste wedstrijd aan de overkant tegen Dirkshorn tot winst kunnen brengen Voer de rust wilde het niet erg vlotten en door twee zwakke ogenblikken in de achterhoede wist Dirkshorn binnen een half uur de doel punten te maken Na de rust, die met een stand van 2—1 inging, lukte het bij de Boys stukken beter en wisten zij de stand tot 42 in hun voordeel op te voeren Vrijdagavond trainen we niet, maar verwachten we junioren en senioren om 8 uur op de jaarvergadering in hotel ,,De Zwaan". S.V. COCKSDORP SVC-Kaagvogels 21. Voor de rust speelde SVC tegen Kaagvogels voor de wind. Daardoor werden de ballen veel te hard gespeeld, waardoor geen doel punten gemaakt werden. De ruststand was 00. Na de rust kwam Kaag vogels na een snelle aanval in het begin tot een doelpunt, omdat de midvoor de bal van richting veranderde en in het doel werkte. Een kwartier later schoot de spil van Kaagvogels, in het nauw ge bracht door een plotseling Cocksdorp- offensief, in eigen doel. waardoor de stand op 1'1 kwam. Het winnende doelpunt werd vlak voor het eind ge scoord door Gerrit Terwindt. FEESTAVOND S.V.C. Zaterdag a.s. zal de sportvereniging De Cocksdorp in „De Sluftervallei" haar jaarlijkse feestavond houden. Er zal een toneelstuk worden opgevoerd en een verloting worden gehouden. De avond wordt met bal besloten. (Voor nadere gegevens zie volgend nummer). SCHOOLVOETBAL 1964 Begunstigd door een heerlijk voor jaarszonnetje, en moreel gesteund door „meesterlijke" aanmoedigingen en met spandoeken zwaaiende supporters, is de voorronde van het schoolvoetbal ge speeld. Hieruit zijn Oudeschild en De Cocksdorp als sterkstcn naar voren ge komen. Een kranige prestatie. Uitslagen Groep I: C.V.O.-R K 2 1—0; OLS Den Burg-De Koog 00; R K. 2-Oudeschild 05; C.V.O.-O.L.S. Den Burg 0—4, Oude- schild-De Koog 10; O.L.S. Den Burg- R.K. 2 6—0, C.V.O-Oudeschild 0—3; R.K. 2-De Koog 03; O.L.S. Den Burg- Oudeschild 22; De Koog-C.V.0. 30. Stand: resp. gespeeld, punten, doelgemiddelde; 1. Oudeschild 4 7 112 2. O.L.S. Den Burg 4 6 12— 2 3. De Koog 4 5 61 4. C.VO. 4 2 1—10 5 R.K. 2 4 0 0—15 Groep II: Oosterend-Den Hoorn 01; R.K. 1- Beatrix 00; Cocksdorp-Oosterend 70; Den Hoorn-Beatrix 00; Cocks- dorp-R.K 1 00; RK 1-Oosterend 31; Beatrix-Cocksdorp 05; R.K. 1- Den Hoorn 30; Oosterend-Beatrix 03, Cocksdorp-Den Hoorn 20. Stand: resp. gespeeld, punten, doelgemiddelde: 1 Cocksdorp 4 7 140 2. R.K. 1 4 6 6—1 3. Beatrix 4 4 35 4. Den Hoorn 4 3 15 5. Oosterend 4 0 114 Programma voor zaterdag 25 april op het terrein van S.V, Texel. 2.00 uur Oudeschild-R.K. 1 2.30 uur Cocksdorp-O.L.S. Den Burg 3.15 uur Verliezers om 3e en 4e prijs. 3.45 uur Finale om le en 2e prijs. Het belooft een spannende eindstrijd te worden, daar de vier finalisten elkaar weinig in kracht ontlopen. Het loont beslist de moeite om naar dit jeugdig voetbaltalent te komen kijken. S.V. DE KOOG De Koog 1-Callantsoog 1 03. In een gelijkopgaande strijd trok Callantsoog aan het langste eind. Het begon hoopvol voor De Koog. Het eerste half uur was De Koog voortdurend sterker en Call.- oog moest sterk in de verdediging om de zaak te houden. Sterk verdedigend ga ven ze geen kans, hoe intensief De Koog het ook bleef proberen. In de 31e min. kwam een vlotte aanval van Call.- oog. De midvoor, sterk in de verdruk king, wist de rechtsbuiten van een pass te voorzien en fel sprintend bereikte hij de bal op tijd en keeper Zandstra was een geslagen man. Call.oog drukte nu door en De Koog moest zich tot de verdediging beperken. In de 37e min. moest zij echter weer het hoofd buigen door een vlotte combinatie, die de mid voor met een machtig schot afrondde: 02. Voor de rust zou Callantsoog nog op 03 komen. Na de rust weer een gelijk opgaande strijd, waarbij aan geen van beide zijden meer doelpunten vielen. De Koog is door dit verlies definitief uitgeschakeld en moet degraderen naar de derde klasse. Het tweede kon het met 9 man niet klaren bij Geel-Zwart. Voor de rust voor de wind hielden ze stand, maar na de rust brak de weerstand, mede door de hard aanwakkerende wind. Het werd een belegering voor het Koger doel. Toch wist Geel-Zwart maar twee keer het doel te vinden. het te vroeg afkalven van de dieren. Op diverse bedrijven komt het kalf 7-10 dagen vroeger dan verwacht werd. Dit komt niet alleen op Texelse bedrijven voor, maar op heel wat bedrijven aan de vaste wal heeft men met hetzelfde verschijnsel te maken. Opmerkelijk is, dat op enkele Texelse bedrijven, waar het ruwvoer van goede kwaliteit is deze klachten niet worden gehoord. Op één van de Texelse demon- stratiebedrijven is ook deze winter de produktie weer zeer goed en ook verder zijn er geen klachten. Ter illustratie kan het volgende dienen. Bij de voorlaatste controle van de fokvereniging hadden van de 18 koeien 14 dieren gekalfd. Van deze 14 dieren hadden twee stuks voor de eerste keer gekalfd en drie stuks voor de tweede maal. De gemiddelde produktie was bij bedoelde monstering 24,59 kg. melk met een vetgehalte van 4.25°/o. Gemiddeld aantal vetgrammen derhalve 1044 gr. Bij de laatste controle hadden 16 van de 18 dieren gekalfd. Hierbij waren 4 vaarzen en 3 dieren, die voor de tweede maal kalfden. De produktiegegevens waren nu als volgt; Gemiddeld 24,11 kg. melk, vetgehalte 4.09%. Aantal vet grammen 987. Nu weten we heel goed, dat de pro duktie niet alleen het resultaat is van goed voer. De erfelijke aanleg speelt eveneens een grote rol. Maar we komen de laatste jaren steeds meer tot de conclusie, dat ook de kwaliteit van het voer en speciaal van het ruwvoer een grote rol speelt. Op bedoeld bedrijf was prima hooi aanwezig. Het werd vroeg gemaaid en kon vóór het slechte weer worden ge borgen, dank zij het aanwezige venti latiesysteem Verder was er een zeer goede maaikneuskuil De veehouder prees zich bovendien gelukkig, dat hij de beschikking had over voederbieten. Gedurende enkele perioden konden ook nog wat aardappe len worden verstrekt. U begrijpt natuurlijk, dat voornoemde predukties niet alleen met ruwvoer zijn te halen. We durven gerust te zeggen, dat er flink krachtvoer wordt gegeven. In de periode, waarin genoemde pro- dukties werden verkregen was dit ge middeld 5Vs kg B-voer per dag U moet daarbij niet vergeten, dat dit ook een gevolg is van de extra-behoefte van de jonge dieren. Vaarzen vragen bij gelijke melkgift als oude dieren wel l'/z kg. B-voer per dag extra, voor tweede kalfskoeien Is dit de helft. Binnenkort vraagt de ruwvoeder- winning Uw aandacht weer. Misschien kunt U dan nog eens aan deze gegvens denken. CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING Tijdens het groeizame weer van de laatste dagen zijn de granen de grond uit gevlogen. We stellen ons echter voor, dat naast het graangewas ook nog wel iets anders tevoorschijn komt. Voorheen was het gebruikelijk om dat „andere" te bestrijden met de spijker-egge, later vooral de onkruideg. We menen, dat de akkerbouwers met deze werktuigen in diverse gevallen grote schade hebben gedaan. Vooral als op het eggen droog, schraal weer volgde kon het gewas dagen lang staan te wur gen. Het is o.i thans beslist onnodig om het onkruid op deze wijze te lijf te gaan. We beschikken over andere middelen. Speciaal op lichte gronden geven de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen goede mogelijkheden. En nog steeds menen we, dat vooral de gele kleurstoffen daarbij nummer één moeten zijn. Mogelijk is dit voor een deel ,oude liefde", maar voor een ander deel zeer beslist een gevolg van het feit, dat voor zomeronkruiden geen beter bestrijdingsmiddel voorhanden is. Belangrijk is echter, dat U op tijd bent. In meer dan de helft van de ge vallen wacht men te lang. Het gevolg is dan dat bepaalde onkruiden niet voor 100°/» verdwijnen en het graangewas soms meer lijdt dan nodig is. Vooral in zomertarwe kunt U zeer vroeg terecht. Van schade aan het ge was is dan geen sprake en in veel ge vallen profiteert de tarwe van de groei- bevorderende werking, die deze gele kleurstoffen aan het gewas kunnen ge ven. Ook zomergerst leent zich zeer goed voor een bespuiting met deze mid delen. In haver kan wel eens enige schade optreden, maar deze is bijna nooit zo. dat het gewas er blijvend door lijdt. Kies voor de bespuiting bij voorkeur dagen of gedeelten van de dag, waarop de luchtvochtigheid groot is. Bij scherp drogend weer kan het resultaat minder goed zijn. In de meeste gevallen zult U het werk laten verrichten door een loon werker. Waarschuw hem tijdig! AGENDA Woensdag 22 april Den Burg. De Zwaan". 20 00 uur, filmavond met bestuursverkiezing R.K Vrouwengilde. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke rege' méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Te koop 100 bak Eigen heimers met spruit. Van Maldegem, Jachtlust. Te koop een z g a n. freesmachine 5 pk. Cali- forniëweg K 84b, telefoon 02228-229 Wie heeft mijn zwarte jas met capuchon gevon den? Graag terug jan Oosterhof, Weststraat 14, Den Burg. Voor Opel of Taunus te koop Imperial compleet met zeil en herenrijwiel, spotprijs A Smidt, War moestraat 29, Den Burg. Voor dood vee thans weer bellen, er wordt geen route meer gereden Tel. 02225 297 Spigt, Lente vreugd E 105, Eierland. Zend vroegtijdig Uw advertenties in! Met grote vreugde ge ven wij kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Ilan Louis Th. de Vries G. de Vries-Vlas Robin Oranjeplantsoen 79. Diemen, 19 april 1964

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2