Cjroen c2warLrJexels in het harL> Propagandaactie stadsfeesten cte Texelse delegatie op 5 mei per tuig naar Amsterdam vliegti Burgemeester biedt lammeren aan Nationale herdenking op maandag 4 mei Enorme uitbreiding cafetariabedrijf Halfwollen kampeerdekens 14,95 VRIJDAG 1 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7867 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rood Bock-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 De hele Nederlandse pers is intussen op de hoogte gesteld van het feit, dat een speciale Texelse delegatie op dins dag 5 mei per vliegtuig naar Amster dam zal reizen om daar een grote propaganda-actie te voeren voor de feesten ter gelegenheid van het 550- jarig stadsrecht op Texel. De „stunt" is ontworpen door de leden van de Pers en Propagandacommissie, die hopen dat op deze wijze in Nederland alge meen bekend wordt dat Texel deze zomer feest viert. De delegatie bestaat uit totaal negen personen order leiding van burgemees ter C. De Kening. liet gezelschap zal 's morgens half negen met een De Ilavilland Dove van Martins Air Char ter van het vliegveld Texel vertrekken. De groep bestaat verder uit de voor zitter van het organisatiecomité, de heer VV. Albers, de administrateur de heer G. A. Oskam, een lid van de pers- en propagandacommissie en vier in Texelse klederdracht gestoken dames. Met het vliegtuig zullen tevens twee lammetjes meereizen, die te Amsterdam op de Dam zullen worden aangeboden aan de loco-burgemeester van de hoofdstad, mr. F. H. C. van Wijck, en aan de voor zitster van de „Vereniging Tesselschade- Arbeid Adelt*', mevrouw 11. C. de Ra- nitz-van Garden. Na aankomst op Schiphol hoopt men bij het verlaten van het vliegtuig de fotograferende en schrijvende pers te kunnen verwelkomen. In het restaurant „De Wijde Wereld" zal daarop een persconferentie worden gegeven, waar bij aan de aanwezige journalisten de nodige informatie over de feesten zal worden verstrekt. Na deze bijeenkomst, die ongeveer een uur gaat duren, ver trekt de groep per auto naar de Dam, waar intussen op een gereserveerde plaats de informatiecaravan is gearri veerd. De caravan wordt voor dit doel door de V.V.V. Texel ter beschikking gesteld. De wagen zal 's morgens vroeg van Texel naar Amsterdam worden ge bracht door de heer J. Dekker en zijn assistent. De gemeente Amsterdam en de politie heeft alle gewenste medewer king toegezegd. O a. zal gezorgd worden voor een geluidsinstallatie, die belang rijk is bij hèt moment van deze dag: JONGERENU1TWISSEL1NC. In het kader van een jongerenuitwis- seling wordt in het komende weekend door een groep Amersfoortse jongelui een bezoek aan een bijeenkomst van de jongerenvereniging Almjon" gebracht. Zaterdagavond zal een feestelijke dans avond worden gehouden in de „Eier- koogh", dus niet in .Casino", zoals aan vankelijk was bekendgemaakt. TEXEL KRIJGT ARCHEOLOGISCHE WERKGROEP Een aantal Texelaars, die de oudheid kunde als hobby beoefenen, is voorne mens dit in meer georganiseerd ver band te gaan doen door het oprichten van een1 archeologische werkgroep. De op te richten groep zal deel uit maken van de „Archeologische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland", een vereniging waarmee de wetenschappe lijke archeologie nauw samenwerkt. De activiteit van amateurs in de oudheidkunde wordt door de specialis ten op prijs gesteld. Talrijke belang wekkende vondsten van hen hebben de wetenschap In staat gesteld na te gaan hoe b.v. de vroegste bewoners van ons land moeten hebben geleefd. Ook Texel heeft gedurende de afgelopen jaren veel prijsgegeven van zijn vroegste verle den. Vooral door graafwerkzaamheden in het kader van uitbreidingsplannen en ruilverkaveling stuitte men op sporen van menselijke bewoning, die vaak zeer belangwekkend bleken te zijn. Veel waardevols echter gaat verloren door onkunde en onwetendheid van de men sen, die bij de uitvoering van het gra ven zijn belast. Mede hierom menen de ca. tien Texelaars, die de archeologie ais hobby beoefenen, dat de oprichting van een werkgroep belangrijk is. Ook de samenwerking tussen de leden is van rechtstreeks belang voor deze weten schap. Op vrijdag 8 mei a.s. komen de amateur-archeologen bijeen in de re creatiezaal van,, De Bremakker" nabij Gerritsland voor de oprichtingsvergade ring. Belangstellenden zijn welkom. het overhandigen van de lammetjes. Deze plechtigheid zal enkele uren na aankomst op de Dam geschieden. Daar voor zullen de in klederdracht gestoken dames zich bezig houden met het uit reiken van strooibiljetten, waarop het een en ander over de komende feesten is vermeld. Ook zullen zij trachten een aantal ƒ10,kostende loten aan de man te brengen. Veel belangstelling zal er ongetwij feld vooral van de zijde van de jeugd zijn voor de speldjes met het stads feestenvignet, die bij deze gelegenheid eveneens te koop worden aangeboden. Voor Artis Om half drie 's middags zal burge meester De Koning één van de lamme ren overhandigen aan mr. F. H. C. van Wijck, loco-burgemeester van Amster dam. Direkt daarop volgt de aanbieding van het tweede lam aan mevrouw H. C. de Ranitz-van der Garden, voorzitster van de vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt". De naam van deze vereniging komt van Maria Tesselschade, de naam die de dochter van Roemer Visscher in 1594 kreeg, omdat zij werd geboren op hetzelfde moment, dat een met kostbare artikelen geladen grote vloot schepen bij Texel verging. Om ongeveei vijf uur 's middags zal de delegatie per trein huiswaarts keren. MOTORRIJDER VERLOOR MACHT OVER HET STUUR Woensdagavond deed zich omstreeks half negen op de Pontweg nabij Den Burg een ongeluk voor, waarbij de 30- jarige G. van Ree te Den Burg werd gewond. De heer Van Ree beproefde zijn zware Harley motor met zijspan. Toen hij met niet bijzonder grote snelheid uit de richting De Koog kwam, begon het voertuig nabij de Gasthuisstraat te tril len, ten gevolge waarvan de macht over het stuur werd verloren. De motor reed de links gelegen berm in en reed in de sloot De berijder sprong op het zelfde moment van het voertuig en kwam aan de overkant van de sloot terecht. Zijn been werd echter nog juist door de neervallende zware motor geraakt, tengevolge waarvan een enkel brak. Het slachtoffer werd ontdekt door een voor bijganger, die de dokter en de politie waarschuwde. De man werd mei de ziekenauto naar 't Horntje gebracht, maar de laatste boot was toen al 10 mi nuten vertrokken. Via de mobilofoon werd het schip teruggeroepen, zodat de patiënt dezelfde avond in het ïzekenhuis kon worden opgenomen. INGEKOMEN PERSONEN Jan de Lange en echtgenote, van Staphorst A 41 naar Den Burg, Molen straat 65; Jacoba Klanke, van Wieringe- meer, Kanaalweg 24 naar Oosterend, Kotterstraat 18; Jan Versloot, van Hil versum, Noodweg 37 naar E 120a; Ge- rardus J. Schrama, van Heemstede, Cruquiusweg 15 naar Den Burg, Ada van Hollandstraai 24 In het kader van de nationale her denking zullen op maandag 4 juni a.s. op Texel de navolgende plechtigheden worden gehouden. Den Burg Klokluiden vanaf 19.35 uur. De stoet stelt zich tegen 19.30 uur op op de Groeneplaats en vertrekt op 19.30 uur naar de Algemene begraafplaats. Na een rondgang over het oorlogskerkhof en de algemene begraafplaats zullen 2 minu ten stilte worden betracht. Hierna speelt het Koninklijk Texels Fanfare korps, waarna krans- en bloemlegging volgt. Na de afloop van de plechtigheid op de begraafplaats 'wordt opnieuw een stoet gevormd. De Cocksdorp Klokgelui van 19.15 - 19 30 uur. Om 19.30 uur vindt in de Nederlands Her vormde Kerk aldaar een gezamenlijke herdenkingssamenkomst plaats. Het koor zal medewerking verlenen. De Koog Klokgelui om 19 05 uur. Om 19 30 uur vindt een interkerkelijke herdenkings bijeenkomst plaats in de Ned. Her vormde kerk. Voorgangers: ds. Uidam en ds. Waardenburg. Den Hoorn t Klokgelui om 19.20 uur. Van beide 1 uiteinden van het dorp vertrekt de stille stoet om 19.40 uur naar de begraaf plaats, waar om 20.00 uur twee minuten stilte zal worden betracht DE KOOG "Morgenmiddag her opent de heer S Langeveld aan de Dorpsstraat te De Koog zijn verbouwde en gemoderniseerde cafetariabedrijf. Gisteren toonde de heer Langeveld ons het totaal vernieuwde gebouw, dat in geen enkel opzicht meer doet denken aan het oude etablissement, dat 11 jaar lang dienst heeft gedaan. Het filiaal is een waardige afspiegeling geworden van het moederbedrijf te Den Burg, door een verbouwing waarmee de vloer oppervlakte ruim drie keer zo groot is geworden. Van het oorspronkelijke ge bouwtje is weinig overgebleven. Medio december van net vorig jaar begon men te breken en werd ruimte geschapen om het gebouw 15 meter naar achteren door te trekken. Die 60 m2 extra zijn nodig om de plannen van de heer Langeveld te kunnen verwezenlijken. Hij wil zich naast de bereiding van patates frites, kip aan 't spit. kroketten, ijs, enz., spe ciaal richten op het bereiaen van warme maaltijden voor een populaire prijs. Het is gebleken, dat hieraan te De Koog in het zomerseizoen zeer grote behoefte bestaat. De kampeerder of bungalow bewoner wil het zich makkelijk maken en op een tijdstip, dat het hem belieft ergens binnenvallen. De maaltijden worden bereid in de ruime en modern ingerichte keuken en compleet geser veerd op zg. plates, stalen schotels De inrichting van het gebouw en de instal latie is berekend voor een capaciteit van 120 gasten. Voor een snelle en vlotte bediening zijn in het hoogseizoen liefst 12 serveersters nodig. Deze meisjes zijn intern ondergebracht en hebben elk een kamer ter beschikking op de bovenver dieping Als beheerder treedt de heer J. Vermeulen op. die zijn woning achter het bedrijf heeft. De inrichting van de eetzaal is bijzonder smaakvol. Door een betimmering met teakhout is een pret tige sfeer verkregen, waaraan ook de gramofoonmuziek zal bijdragen, die via een uitgebreid luidsprekersysteem door het hele gebouw hoorbaar is. ALWEER ZO'N AANBIEDING I in donkere kleuren. 150/210 Van belang is ook het 7-delige auto matiek, dat de voorbijganger van het nodige kan voorzien. Ook het exterieur van het gebouw is verfraaid. De ramen zijn vergroot, er is een nieuwe stoep gemaakt en zelfs zijn een tweetal oude bomen vervangen door jonge exemplaren. Kortom: het ge heel maakt een aantrekkelijke en pro pere indruk, zodat verwacht wordt, dat de kosten, die er aan besteed zijn zeker verantwoord zullen blijken De verbouwing is uitgevoerd door de fa. Gebr. Bruin te Den Burg, het timmer werk verrichtte de fa. J. Daalder te Den Burg en het schilderwerk verzorgde de fa. Roeper Zn Voor het aanbrengen van de elektrische installaties, w.o. een fraai uitgevoerde verlichting, zorg de de fa. Jac Bruin te Den Burg. SCHEDEL VAN OEROS GEVONDEN Aan het strand vond de amateur- archeoloog II. Alta, Gerritsland, onlangs een dicrenschedel, die afkomstig bleek te zijn van een oeros. De oeros was een zeer grote rundersoort, die in het begin van onze jaartelling geheel is uitgestor ven. De schedel werd geïdentificeerd door het Zoölogisch Laboratorium te Am sterdam. Het overblijfsel is waarschijn lijk afkomstig van de Doggersbank, een ondiepte in de Noordzee, die ten tijde van de ijstijden 10-30.000 jaar gele den droog was en begroeid was met uitgestrekte bossen. Toen het ijs begon te smelten verdween de Doggersbank langzaam onder de waterspiegel en kwamen duizenden dieren om het leven. De resfen van de toen levende dieren zitten voor het grootste deel in de mod der verborgen, maar spoelen soms bloot als zeestromingen zich verleggen. Vaak komt het voor dat na een storm been deren aanspoelen BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 april 1964 Geboren: Linda, dv. Harm G. Wieren- ga en Anje Dobma; Willem, zv. Klaas Eelman en Marretje Kuiper; Johnny, zv. Gerard P. Eelman en Maria G. Kooij; Jan Jacob, zv. Gerrit Bruin en Grietje Koopman; Cornells Klaas Wil lem, zv. Johannes van der Meer en Pieternella C. M. Daalder; Maria Anna, dv. Biem Vlaming en Klaasje Wijbenga; Ferdmandus Hendrik Willem, zv. Fer- dinandus H. W. van Tatenhove en Hiltje Rus. Ondertrouwd: Jan C. Brouwer en Poulina Terpstra; Anthonius J. Witte en Marretje Bakker; Hendrik van Heer waarden en Maria Klippel. Overleden: Cornelis Ellen, oud 89 jr.; Jan Hendrik Pieter de Jong, oud 82 jr. Oosterend Klokgelui om 19 35 uur. Vertrek van de stille tocht vanaf de Oranjestraat om 19.35 uur. De stoet begeeft zich naar het plantsoen. Hier musiceert „Excelsior" en wordt een herdenkings woord gesproken door ds. Van Leeuwen. De stoet wordt weer in de Oranjestraat ontbonden. De V/aal Om 19.30 uur vindt een interkerke lijke herdenkingsbijeenkomst plaats in de Ned. Herv. kerk. Voorganger. Kap. Tuyn. Oudcschild Klokgelui vanaf 19.45 uur Russenbegraafplaats Kranslegging op het Russenkerkhof om 2 uur n.m. Deelnemers aan de stille tochten wor den verzocht de tocht mee te maken vanaf het begin- tot het eindpunt en niet tussentijds aan te sluiten en af te vallen. Voorts wordt een beroep gedaan op hen, die niet aan de stille tochten deel nemen in huis te blijven en zich niet als „kijker" langs de weg op te stellen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen een bloemenhulde te brengen. Aan particulieren en instellingen wordt verzocht om 18.00 uur de vlag halfstok uit te steken tot zonsonder gang. De Horecabedrijven zullen vanaf 18.00 uur gesloten zijn DIA-AVOND VOOR FOTOGRAFISCHE FIJNPROEVERS Naast dc traditionele foto- en film avond met „flitsbal" ter gelegenheid van de week van de Fotografie, organi seert de fotohandcl Langeveld Dc Rooij N.V. dit jaar ook een evenement, dat speciaal bedoeld is om dc fotogra ferende Texelaars te laten zien wat met een kleinbeeldcamera kan worden be reikt. Deze avond wordt gehouden op dins dag 5 mei a.s. in hotel „De Lindeboom- Texel" en wordt verzorgd door de fa. Borsemey-Wehry uit Den Haag, de im porteur van de bekende Japanse klein beeldcamera Canon. De firma noemt de avond „Kleuren Canonnade". Er zal een boeiende collectie dia's worden vertoond over de meest uiteen lopende onderwerpen, voor het grootste deel met origineel opgenomen geluid. Het programma vermeldt o.m. de dia serie „Muziek speelt boekdelen" over het draaiorgel „De Turk"; een 16 m.m - geluidsfilm over de Canon-fabrieken te Tokio en een serie opnamen gemaakt bij een Pottenbakker, waarin de schoon heid van dit handwerk tot uiting komt. Hoofdschotel is een grote kleurenrepor- tage over de Camarque, het natuur historisch zeer bijzondere gebied in de Rhóne-delta in Zuid-Frankrijk, waar men naast flamingo's, wilde paarden, stieren en rijstcultuur ook vele resten uit de tijd der Romeinen kan aantreffen. De uiteenlopende mogelijkheden bij het maken van kleurendia's komen ook tot uiting in een dia-serie „Techniek, Expressie en Kleur", een surrealistische beschouwing van de techniek met onge kende mogelijkheden en toepassingen van het medium „kleur". In de pauze bestaat gelegenheid kennis te maken met de collecte Canon camera's. Zij, die de vorig jaar gehouden „canon-avond" meemaakten, weten dat ook dit evenement een bezoek meer dan waard is. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. TER OVERWEGING: „OORDEELT NIET, OPDAT GIJ NIET GEOORDEELD WORDT" Deze woorden van Christus, uit de grote bergrede, zijn mij uit een preek, vele jaren geleden gehoord, altijd bij gebleven. Van alle gedachten, uit vele retraites en meditaties, zou ik niet veel weten na te vertellen, maar deze ge dachte vergeet ik nooit. De predikant illustreerde deze woor den van Christus door de volgende ge schiedenis: Er leefde in een klooster tussen de andere monniken er één, die het niet zo erg nauw nam, in de gebeds oefeningen was hij nalatig, en de regels van het klooster onderhield hij ook niet zo erg goed. Deze monnik werd ziek, en zijn overste kwam hem vermanen, om nu de zaken maar eens wat ernstiger aan te pakken. Hij moest zich nu maar eens wat serieuzer gaan voorbereiden op het oordeel. Toen zei deze „slechte Monnik": „Lk weet dat ik in vele zaken ben te kort geschoten, maar één ding heb ik mijn hele leven trachten te doen: niet te oordelen (d.w.z niet te veroordelen) en naar het woord van Christus hoop ik ook niet geoordeeld (veroordeeld) te worden". We kunnen er in ons leven niet van buiten om te oordelen. Bijna iedere zin, die wij uitspreken, is ^en oordeel. Maar we oordelen toch zo dikwijls onnodig, en tot schade van anderen. In de courant, die ik lees, staan nu al weken lang ingezonden brieven over de kwestie „Irene". Pro en contra. Ons vclk is door deze schone naam „Vrede" in onvrede geraakt. We be strijden elkaar wel niet met de wape nen zoals de Turken en Grieken op Cyprus, maar met ingezonden stukken, dikwijls vol haat en achterdocht, maar altijd gebaseerd op een met gefundeerd oordeel. „Laat iedereen vlug bereid zijn om te luisteren, maar niet haastig om te spreken, en niet haastig met toornig te worden. Want een toornig mens vol brengt niet de gerechtheid Gods. (Jac 1) A. v.d B. NIEUW RIJWIELPAD NAAR STRAND WESTERSLAG GEREED Een dezer dagen is Staatsbosbeheer gereed gekomen met de aanleg van een nieuw fietspad door de duinen naar het strand nabij Westerslag. Dit kleischel- penpad is een aftakking van het fiets pad van Bos en Duin naar De Koog en mag alleen worden gebruikt door wiel rijders Het pad loopt door een van de mooiste duingebieden van Texel, de Bleekersvallei, en zsl zeker op prijs worden gesteld door de rustzoekende toerist, die tot nu toe gebruik moest maken van de steeds drukker wordende verkeersweg naar het strand In de vorige editie werd ten onrechte de schijn gewekt alsof de vernieuwing van de Ploegelanderweg en de Monni- kenweg in de Dennen uitgevoerd werd door de dienst gemeentewerken Texel. In werkelijkheid wordt deze belangrijke verbetering gerealiseerd door Staats bosbeheer, dat evenwel zeer vruchtbaar met gemeentewerken samenwerkt. Advertenties voor het nummer van vrijdag 8 mei In verband met de uiteraard als werkdag vervallende Hemel vaartsdag, dienen de advertentie teksten voor de Texelse Courant van vrijdag 8 mei a.s UITERLIJK DINSDAG 5 MEI, DES NAMID DAGS OM 17.30 UUR in ons bezit te zijn. Van later ontvangen op drachten kan'plaatsing beslist niet worden gegarandeerd. Dir Texelse Courant Ministerie van Verkeer en Waterstaat BEKENDMAKING AAN DE SCHEEPVAART (WADDENZEE) De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland te Haarlem maakt bekend dat in het gebied van de Riepel in de pe riode van 3 tot 16 mei 1964 oefeningen door de Koninklijke Marine worden ge houden. De scheepvaart en visserij wordt ten sterkste aangeraden in genoemde perio de het gebied tussen de hierna opge geven posities te mijden. 53 - 03 - 27N, 04 - 56 - 46E; 53 - 03 - 31N, 04 - 56 - 46E. 53 - 03 - 28N, 04 - 59 - 02E; 53 - 03 - 52N, 04 - 59 - 16E; 53 - 02 - 45N, 05 - 01 - 54E; 53 - 03 - 11N, 05 - 02 - 03E. Haarlem, 17 april 1964. De hoofdingenieur-directeur, A K. W. Unger.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1