Cjrocn cZwarts JexeU in het harL, Texelse delegatie vloog naar Amsterdam Geslaagde propaganda-actie op de Dam Lammeren dankbaar aanvaard Bejaard en tocht met „De Marsdiep" op dinsdag 12 en woensdag 13 mei Moederdag, surprisedag Moederdag Aan de jeugd Dit is nieuws f 185,-- VRIJDAG 8 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7859 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. AMSTERDAM De propaganda-actie voor de komende feesten ter gele genheid van het 550-jarig stadsrecht op Texel is volkomen geslaagd. Dinsdag vertrok een Texelse delegatie onder leiding van burgemeester C. De Koning naar Amsterdam om op de Dam lammeren aan te bieden aan de loco burgemeester van de hoofdstad, mr. F. H. C. van Wijck en aan de voorzitster van de vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt", mevrouw H. C. de Ranitz- Van der Garden. Voor de Texelse „stunt" bestond zeer grote belangstelling van de zijde van de Amsterdammers, maar vooral ook van de schrijvende en fotograferende pers. De meeste kranten hebben in hun kolommen aandacht aan het Texelse initiatief besteed, hetgeen de bedoeling was van de orga nisatoren. Om negen uur vei trok van het vlieg veld Texel het toestel van Martins Air Charter met aan boord vijf in de Texel se klederdracht gestoken dames: Mej. C. Bakelaar, N. Witte, M. Keijser, T. Zwieringa en mevr. B. Keijser-Breeu- wer. Ook burgemeester C. De Koning bevond zich in het toestel evenals de voorzitter van het organisatiecomité, de heer W. Albers, de administrateur, de heer G. A. Oskam, en de vertegenwoor diger van de Pers- en propaganda- commissie Harry de Graaf, 's Morgens met de eerste boot was de heer J. Dekker, directeur van de V.V.V. Texel met zijn caravan naar Amsterdam ver trokken in gezelschap van de heren J. M. de Vries, J. Reinders. A Binsbergen en A. Poel. De weersomstandigheden lieten 's morgens veel te wensen over. Er stond een koude, harde wind en 's nachts was het water met bakken vol uit de lucht gevallen. Het vooruitzicht dwars door een aantal buien te moeten vliegen ver vulde de luchtpasasgiers, waarvan er enkelen hun luchtdoop moesten onder gaan, met angst. Maar het kleine toestel lag als een plank in de lucht en bijzon der opgewekte stemming maakte zich van het gezelschap meester toen het bij het naderen van Amsterdam steeds lich ter werd en de zon tenslotte doorbrak. In het gangpad van het vliegtuig lie pen de twee lammetjes, die de afgelopen weken op voorbeeldige wijze waren verzorgd door mej. Mieke Keijser. De lieftallige diertjes toonden zich echter bijzonder onopgevoed. Ze zagen er niet tegenop hun vloeibare en vaste uit werpselen op de mooie vloerbedekking van het vliegtuig te deponeren.Mej. Keijser had er druk werk mee. Na een perfekte landing op Schiphol stroomden de fotografen naar het toestel om een plaatje te kunnen schie ten van de fraai geklede dames, die er uit stapten. In de perskamer van Schip hol werd een korte persconferentie ge houden De heer W. Albers verwelkom de de aanwezige journalisten en vertel de iets over Texel en zijn geschiedenis. Hij legde uit waarom juist Amsterdam voor deze propaganda-actie was uitge kozen. Na de ontdekking van de zeeweg naar Indië en vooral na de oprichting van de Verenigde Oostindische Com pagnie in 1602 gingen Amsterdamse kooplieden schepen uitrusten om han delswaren uit Indië te halen. In ver band met de toenmalige slechte verbin ding met Amsterdam bleven de schepen op de rede van Texel liggen, waarvan daan ze dus ook weer vertrokkep. Zo konden Tromp en De Ruyter het eiland meerdere malen bezoeken. Vanaf Texel werden de schepen ook van drinkwater voorzien. Tijdens een vliegende storm op kerst avond 1593 raakte een gehele koopvaar dijvloot in wanorde en gingen 44 sche pen ten onder Bij die ramp kwamen meer dan 1000 schepelingen om. Eén van de Amsterdamse kooplieden, die zeer grote schade ondervond, was de dichter Roemer Vissoher. Toen z'n gezin later werd verblijd met een dochter, noemde hij haar Maria Tesselschade. De heer Albers legde uit. dat het niet in de eerste plaats de bedoeling is deze door Amsterdam bij Texel geleden schade te vergoeden, maar veel meer het verstevigen van de vriendschaps banden. De voorzitter van het organisatie comité ging uitvoerig in op het moderne Texel dat een trekpleister voor de toe rist wil zijn. Dat het dit jaar 550 jaar geleden is dat Willem van Beieren aan het eiland stadsrechten verleende, is aanleiding om eens extra te tonen wat Texel betekent. Texel viert feest omdat het zich van zijn bestaan bewust is en wil dus graag anderen dit feest laten meevieren. De groep stapte daarop in de auto's van Martin's Air Charter en reed naar de Dam, een rit die ongeveer evenveel tijd in beslag nam als de vliegtocht Texel-Schiphol. Door de goede zorgen van de gemeente Amsterdam had de caravan een prachtig plaatsje gekregen voor het paleis. Om te voorkomen dat het belangstellende publiek al te veel zou opdringen, was rond dit voertuig een ijzeren hekje geplaatst, waarbinnen de dames en de lammeren zich ophiel den en zeer de aandacht trokken. Uren lang waren de dames intensief in touw met het uitreiken van duizenden strooi biljetten en suikerzakjes, terwijl zeer veel speldjes en zelfs een aantal loten a ƒ10,aan de man werden gebracht. Door de plaatselijke Renault-dealer wa ren binnen de hekjes twee auto's ge plaatst, die de aandacht vestigden op de hoofdprijs van de loterij. Telkens meld den zich fotografen en journalisten, die zich over de bedoeling van dit alles op de hoogte stelden. Zelfs vertegenwoor digers van buitenlandse weekbladen lieten zich uitvoerig inlichten en ver zuimden niet een aantal kleurenfoto's te maken. Om half drie 's middags vond de overdracht van de lammeren plaats. Burgemeester De Koning voerde het woord, voor de menigte duidelijk ver staanbaar door een versterkerinstallatie. Hij lichtte de nauwe relatie toe, die bestond tussen Texel en Amsterdam. De burgemeester voelde wel iets voor herstel van de toenmalige verhouding, want van het z.g. Paalgeld dat Amster dam mocht heffen werden o.a. op Texel waterbouwkundige werken uitgevoerd. Toen ten tijde van de Franse revolutie de scheepvaart aan betekenis inboette, werden ook de banden met Texel slap per. Toch had Amsterdam Texel weer nodig en Texel Amsterdam. Het Am sterdamse Jan Ligtharthuis vestigde zich op het eiland om de Jordaanjeugd een kans te geven zich in de vrije na tuur te vermaken Ook het kinderher stellingsoord .Kinderdok" van de Am sterdamse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij droeg bij aan de vriendschap. Het pleit overigens voor de gemeente Amsterdam, dat dit kinderdok zichzelf heeft opgeheven. „Kennelijk is men er zo gezond en heeft men sociaal de zaken zo goed geregeld, dat het niet meer nodig is!" Vervolgens reikte hij het lam over aan loco-burgemeester mr. F. H. C. van Wijck, die, getooid met ambtsketen, de woorden van de heer De Koning had aangehoord. Ook mevrouw H. C. de Ra- nitz-Van Garden, voorzitster van de Vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt" was op het kleine stukje „Texels grondgebied" op de Dam verschenen om haar lam in ontvangst te nemen. Bur gemeester De Koning herinnerde aan de grote scheepsramp in 1593 bij Texel naar aanleiding waarvan de dochter van Roemer Visscher de naam Tessel schade kreeg. Mevrouw De Ranitz en loco-burgemeester Van Wijck toonden zich bijzonder dankbaar voor dit ge schenk. De heer Van Wijck zei het bij zonder op prijs te stellen, dat een dele gatie van Texel naar Amsterdam kwam om op deze bijzondere wijze hun vriend schap te betuigen. Hij was er van over tuigd, dat vele Amsterdammers vreugde zouden beleven van deze lammeren, die tenslotte in de kinderboerderij van „Artis" terecht zullen komen. Loco- burgemeester Van Wijck meende dat de vriendschappelijke bindingen tussen Texel en Amsterdam stellig nog veel inniger zullen worden, al zal dit om andere redenen zijn dan vroeger het geval was. Vooral als reisdoel voor de vakantiegangers groeit Texel voor Am sterdam in betekenis. Hij sprak ten slotte de hoop uit dat het feest succes vol zou verlopen. Mevrouw De Ranitz toonde zich ook blij verrast met het geschenk. Het speet haar dat zij bij het verenigingsgebouw aan het Leidseplein geen tuintje had, waardoor zij het dier kon opvoeden tot schaap. Dat zou ze nu aan de heer Jacobi, de directeur van „Artis" moeten overlaten. Mevrouw D« Ranitz wilde de Texe laars als herinnering aan deze dag ook iets teruggeven en overhandigde een fraai stukje borduurwerk achter glas o.a. met de wapens van Texel en Am sterdam Zij hoopte dat deze herinne ring een plaatsje zal vinden in het Texelse raadhuis. Loco-burgemeester Van Wijck droeg daarop de beide lammeren over aan de directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi. Deze was er blij mee. „Artis trekt weer aan het langste eind; iedereen krijgt cadeaus en Artis mag ze mee naar huis nemen!" Mej. Mieke Keijser, die de lammetjes de afgelopen weken ver zorgde, gaf de Artis-directeur de nodige instructies. De eerste tijd moeten de dieren liefst zeven maal per dag de fles hebben. Na de plechtigheid die door vele hon derden Amsterdammers werd gadege slagen, maakte de delegatie zich reis vaardig en ging per trein en auto terug naar Texel. METALEN TUINSTOEL surprise-prijs 12,75 ALUM. TUINSTOEL, roestvrij, surprise-prijs 16,95 TUINTAFEL, inklapbaar, surprise-prijs 20,75 HOUTEN LIGSTOEL, gelakt, gebogen armleuning, surprise-prijs 11,90 BAKKERS IJZERHANDEL N.V. Zoals bekend zullen de bejaarden van Texel op 12 en 13 mei een tocht maken met het nieuwe vlaggeschip van de N.V. TESO het m.s. „Marsdiep". Dit schip zal bij deze gelegenheid nog als zijlader gebruikt worden. De bejaarden behoe ven derhalve nog geen gebruik te ma ken van de hoge trappen. De tochten vinden plaats onder auspi ciën van het „Organisatiecomité Texel 550 jaar stad" en worden georganiseerd in nauwe samenwerking met de N.V. TESO en de plaatselijke dorpscommis sies en bejaardencomité's. Voor de toch ten bestaat veel animo. De indeling is als volgt: 12 mei: vertrektijd 10.30 uur, terug om streeks 12.30 uur. Meegaan: uit Den Burg 200 bejaarden, uit De Waal 37 be jaarden en uit De Koog 36 bejaarden Totaal 273. 12 mei: vertrektijd 13.30 uur, terug om streeks 15.30 uur. Meegaan: uit Den Burg 110 bejaarden en uit Oosterend 110 bejaarden. Totaal 220. 13 mei: vertrektijd 13.30 uur, terug om streeks 15.30 uur. Meegaan uit De Cocksdorp en Eierland 110 bejaarden, uit Den Hoorn 70 bejaarden en uit Oudeschild 80 bejaarden. Totaal 260. Zij, die de bejaarden naar de boot vervoeren worden verzocht tenminste één kwartier voor het vertrek van de boot op het haventerrein aanwezig te zijn. Slechtlopende bejaarden dienen plaats te nemen in de voorste auto's. Deze auto's kunnen doorrijden tot aan de boot. De overige auto's stoppen op het haventerrein Wanneer de chauf feurs de tocht met de boot meemaken (in het algemeen zal dit slechts mogelijk zijn voor hen die het verste weg ko men) dienen zij er wel rekening mee te houden, dat de auto's niet op het op stelterrein geparkeerd kunnen blijven, maar een plaatsje dienen te krijgen op het parkeerterrein voor „lang-parkeer- ders". Aan boord verdelen de bejaarden zich over de beide kajuiten. Aan boord zul len enkele attracties de tocht opluiste ren. Zo zullen de boerenkapel en het dameskoor o.l.v. Jan Visser de tocht meemaken en bij toerbeurt in de beide kajuiten een programma brengen. Ook zullen Thomasvaer en Pieternel de tochten meemaken en hun ontboezemin gen meedelen. Uiteraard wordt ook de inwendige mens niet vergeten, waarbij gememo reerd kan worden dat de N.V. TESO zich t.g.v deze tochten een royale gast heer heeft betoond. De plaatselijke dorpscommissies en bejaardencomité's zullen het vervoer van de bejaarden naar en van de boot verzorgen. Gaarne wordt op de auto bezitters een beroep gedaan om in deze een steentje bij te dragen en te assiste ren bij dit massale vervoer. Mochten de weersvooruitzichten bij zonder ongunstig zijn, dan zal tijdig aan De plaatselijke comité's zullen dan voor worden of de tocht wel of niet doorgaat. De plaatselijke comitéös zullen dan voor verdere inlichting van de bejaarden zorgdragen. De afd. Texel van „Het Witte Kruis" draagt er zorg voor dat met elke tocht één wijkverpleegster meegaat. Daaren boven zorgen de plaatselijke comité's voor de aanwezigheid van 1 verzorg ster voor elke 15 bejaarden. Een vaste staf van 10 personen zal alle drie toch ten meemaken. Voor de bejaarden van Den Burg en Moederdaq wil echt niet zeggen Dat wij met een groots gebaar Moeder moeten overstelpen Met cadeaus van licht tot zwaar. Moederdag moet zijn: bezinning Op hetgeen een moeder doet In de dagelijkse dingen Die zij op haar weg ontmoet. Want het is een heel klein kunstje Haar op deze ene dag 'k Weet niet wat present te geven Wat zij in een jaar niet zag. 't Gaat heus niet om de hoeveelheid, Dat is echt niet nummer één, ,'t Gaat er om „hoe" wij het geven, Daar kijkt moeder dv/ars doorheen. Laat zij het alleen maar voelen Dat haar onbehouwen knul In zijn hart op haar verzot is. Ook al geeft hij haar een prul. Dat de dochter, vaak opstandig, Eigenwijs vaak als niet één, Haar laat weten: zo als moeder Is er toch op aarde geen. Moederdag is geen Sint Niklaas, Niet een daq van koek en gard, Moederdag is boven alles En in alles 'n zaak van 't hart Huib de Rijmelaar. INTREE MEVR. DS. T. BLANKSMA- VAN DER ZWAAG Mevrouw ds. T. Blanksma-van der Zwaag uit Pingjum zal zondagmiddag 10 mei a.s. om twee uur te Twisk in Noordholland intrede doen als predi kante van de doopsgezinde gemeenten van Twisk, MedembJik en Wieringer- meer. waar zij beroepen is in de vaka- ture van mej. ds. M C. Stubbe, die sinds 1 januari van het vorige jaar (1963) lerares godsdienstonderwijs op de lagere scholen te Amsterdam is. Mevrouw Trijntje Blanksma-van der Zwaag werd op 20 november 1923 te Harlingen geboren. Zij bezocht eerst de 1 rijks h.b.s. in haar geboortestad, deed in 1943 staatsexamen gymnasium A. en 1 studeerde daarna nog aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, waar zij in 1947 haar kandidaatsexamen theo logie aflegde en aan het doopsgezind seminarium, eveneens te Amsterdam. I Nadat mevrouw Blanksma-Van der i Zwaag op 21 september 1949 was aan gesteld tot proponente bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd zij op 29 november van datzelfde jaar (1949) door ds. mr. H. H. Gaaikema uit Harlingen ingeleid tot predikante van de doops gezinde gemeente van Tjalleberd bij Heerenveen. Op 6 maart 1955 verwis selde zij de doopsgezinde gemeente van Tjalleberd met die van Texel, welke zij heeft gediend tot 19 februari 1959, toen haar in verband met haar huwelijk met de heer Joh. Blanksma uit Pingjum eervol ontslag werd verleend Tijdens haar ambtsbediening als pre dikante van de doopsgezinde gemeente van Texel was mevrouw Blanksma-Van der Zwaag o.a. lid van de commissie van Toezicht op de rijks h.b.s. op Texel; bestuurslid van de plaatselijke feest- en dorpscommissie te Oosterend op Texel en bestuurslid van het centraal jeugd- overleg Texel. FLESSENPOST VAN WERELDREIZIGERS De heer L. Gieles te Den Burg vond een dezer dagen aan het strand van 4 liter grote wijnfles met een brief. Het schrijven bleek afkomstig van vier Italianen, de heren Nunzio Croatia te Faedis (Udine), Mario Sappa te Gares- sio, Romano Meroni te Poguama-Lario i(Como) en Ettore Dörotea te Genua. De heren schreven dat zij deelnamen aan een reis rond de wereld met (Around the World Tour 1964) met het s.s. „Rot terdam" van de H.A.L. De fles was te water gegooid nabij Kingston in Ja maica op Oudejaarsdag 1963 De fles heeft er dus ruim vier maanden over gedaan om de oceaan over te steken. Dat is bijzonder snel voor een fles, sneller dan Columbus het indertijd in J omgekeerde richting deed. omgeving is nog het navolgende van belang. De groep van Den Burg is zo groot dat een splitsing in twee groepen nodig was. Met de eerste tocht zullen o.m. alle bejaarden uit de drie rusthui zen meegaan (vertrek 12 mei om 10.30 uur). Deze bejaarden zullen per TESO- bus worden vervoerd. Alle overige bejaarden uit Den Burg en omgeving krijgen persoonlijk bericht of zij 's morgens of 's middags aan de tocht zullen deelnemen. De dorpscom missie Den Burg heeft voor alle Burger j deelnemers aan de bejaardentocht na afloop van de tocht nog een gezellig samenzijn in Hotel „De Oranjeboom" georganiseerd, waarop een broodmaal tijd zal aansluiten. De bejaarden van Oosterend en om geving zullen aansluitend aan de tocht per boot nog een rondrit over het eiland maken en hen wacht nog een ge zellige afsluiting in het Gebouw voor Christelijke Belangen in Oosterend. Een en ander is opgezet door het Comité Oosterend weer Present. TWEE NIEUWE LEIDSTERS VOOR KLEUTERSCHOOL OOSTEREND OOSTEREND Zoals bekend .draait' de kleuterschool van Oosterend sinds geruime tijd met één in plaats van twee leidsters. Deze ene leidster, mej. Streutker, gaat de school nu per 15 mei verlaten. Dat wordt in Oosterend zeer betreurd, want zij is een zeer gewaar deerde kracht. Gelukkig is men er in tussen in geslaagd twee nieuwe leidsters aan te trekken: mej. Glasbergen te Kat wijk aan Zee, en mej. Oosterkamp uit Vogtelo (Fr.). Mej. Oosterkamp studeert nog aan de kweekschool, maar doet in juni examen. Mej. Glasbergen is al zes jaar als kleuterleidster werkzaam. Hopelijk zal men van de diensten van deze krachten langer mogen profiteren, dan men de laatste tijd in Oosterend gewend is. Het is 4 mei, en ik ben zo juist thuis gekomen van de stille omgang door ons dorp. Het is een plechtigheid die jullie vermoedelijk weinig zegt, doordat je van na 1945 bent, of doordat je in de oorlogsjaren te jong was om te beseffen wat er gebeurde. Mag ik je daarom, als iemand die het nog net bewust be leefd heb, iets vertellen van wat er tijdens de 4 mei-herdenking door mij heen ging. Ik besefte heel sterk, dat wij levenden als het ware op de schouders van het voorgeslacht staan. Een volk is als een boom met zijn jaarringen De geslachten komen en gaan, maar zij vormen één stam. En ieder geslacht bouwt voort op wat een vorige generatie Lot stand bracht. Wat wij zijn, zijn wij voor een deel door de idealen en de verworven heden, de dromen en de daden, de gebeden en de strijd van hen die vóór ons leefden. Ik heb me met hen in de 4 mei-optocht even heel sterk verbon den geweten. Ik heb vooral gedacht aan hen die met hun leven voor onze vrij heid betaald hebben, aan verzetsmen sen, hij die Joden trachtten te redden, Engelsen, Amerikanen en Canadezen, oorlogsvliegers, koopvaardijmensen. en burgers, vaak zo maar op straat neer geschoten Hun offers maakten me diep dankbaar voor het leven. En ik had Holland lief: zijn blonde duinen, zijn weidelandschap met het vee daarin en de immense lucht erboven, zijn taal, zijn vlag, zijn koningin. Wat een geluk, wat een levens heeft het niet gekost, dat wij in vrede dit land mogen be wonen. Het ging door mij heen, dat de ge schiedenis eigenlijk een optocht is. Zij, die voor de vrijheid vielen, zijn on4? voorgegaan. Zij hebben ons een weg gewezen Nu gaan wij, die thans vol wassen zijn. voorop. Maar jullie lopen al mee in de optocht, ook de grootste nozem. En voor dat je het weet, ga je zelf aan de kop van de stoet, wordt het lot van de wereld in de handen van jullie generatie gelegd. Jullie zult zelf je koers moeten bepalen. Maar laat je inspireren door het beste en door de besten van het voor geslacht. Osk. ZORG VOOR DE WALKANTEN Onder verwijzing naar de adverten tie in dit nummer verzoekt men ons het volgende mede te delen: Nu het weideseizoen met koeien is aangebroken, wordt erop gewezen, dat de betrokken gebruikers van gronden, gelegen aan sloten verplicht zijn ervoor zorg te dragen, dat de walkanten door vee niet worden beschadigd Vele nieu we sloottaluds zijn nog onvoldoende begroeid en beschadiging door vee is, wanneer de taluds daardoor worden be lopen, niet uitgesloten. De ontstane beschadiging is vaak oorzaak van een slechte afwatering der aangelegen lan derijen, terwijl ook bij het maaien na delige gevolgen worden ondervonden. In het reeds verkavelde gebied zijn de sloten reeds overgedragen aan de onderhoudsplichtigen en komt het on derhoud geheel voor betrokkenen. Een goed onderhoud van de sloten, dus ook van de taluds, is een noodzake lijk iets en hierop zal, zoals reeds in de advertentie is vermeld, streng worden toegezien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZllGELINGEN Woensdag 13 mei a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 12.30 - 15.30 uur. AJE.G. keukenmachine, zo lang de voorraad strekt, geen ƒ285, maar BAKKER'S IJZERHANDEL N.V.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1