Pantalons HERENMODE MOERBEEK Oude Texelse stolp door felle brand in as gelegd Weekend-overhemden anno 1964 Douwe Egberts vormingsklasse theezakjes WIE SPAART DOET DE GROOTSTE VANGST Jaarlijkse Algemene Vergadering der leden H.H. Veehouders goedkope voeraardappelen Dokter van Loon afwezig geopend gesloten Kapper Eelman Machineschrijven Aardappels waardeloos? U ziet het steeds meer.' Nog steeds is de oorzaak niet be kend van de felle brand, die vrijdag middag een boerderi] in Westergeeest in de as legde. In minder dan één uur was de fraaie historische stolp, die het eigendom was van de befaamde scha penfokker P. C. Hin uit Spang en werd bewoond door de familie J. Zijm, ver anderd in een troosteloze puinhoop. Korte tijd nadat in Den Burg de si rene loeide, was de brandweer ter plaatse, maar op dat moment was de rode haan al zeker van zijn overwin ning. De vlammen laaiden tientallen meter hoog op boven het rieten dak, dat na een kwartier instortte. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat de bewoners, geholpen door voorbijgan gers en buren er niet meer in slaagden de gehele inboedel naar buiten te brengen. Men heeft zelfs niets van de inventaris van de schuur kunnen red den. Veertig ton hooi ging verloren een nieuwe melkmachine, een trans porteur en enkele andere werktuigen. Ook het kippenhok verbrandde, maai de kippen konden tijtijds worden los gelaten Alleen de vóór- en achter- kamei van het woonhuis konden wor den ontruimd. De totale schade wordt geschat op ca. ƒ60.000,De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Niettemin betekent het verdwijnen van deze rustieke hoeve uit een der mooi ste streken van Texel een ernstig ver lies. De brand moet om ongeveer kwart voor vier zijn ontstaan in de schuur. Mevrouw Zijm vertelde ons, dat enkele van haar kinderen, die in de schuur speelden, plotseling de huiskamer ïn- renden en schreeuwden dat er brand was. Mevrouw Zijm ging kijken en zag onmiddellijk dat het met eenvoudige middelen niet zou lukken de hoog op laaiende vlammen te doven. Ze belde de brandweer, die kort daarop arriveerde. Maar in de weinige minuten tussen de melding en de aankomst van de brand weerlieden was het pleit al beslecht. Het vuur had zich al door de kap gebroken en de gehele schuur was één laaiende vlammenzee, die nog werd aangewak kerd door de harde zuid-westelijke wind. Bij een andere windrichting had den de gevolgen nog rampzaliger kun nen zijn want dan zou de aan het erf van de familie Zijm grenzende andere boerderij ook in brand zijn geraakt. Mevrouw Zijm deed met behulp van haar man, die intussen was gearriveeid, alles om nog iets te redden van de in boedel van het woonhuis. Geholpen door enkele voorbijgangers en buren wisten ze het meubilair uit de twee huiskamers te halen. Op last van de brandweer moest met het werk worden gestopt, want intussen was ook de kap van het woonhuis in lichterlaaie ge raakt en was het moment dat het ge hele bouwsel in elkaar zou storten niet ver meer. Met lede ogen moest de fa milie toezien hoe de vlammen in ver bazend korte tijd de rest van hun be zittingen verteerden. Gelukkig had geen van de zes kinderen ernstig lichamelijk nadeel opgelopen. Wel werd een vijf jarig meisje licht aan het hoofd gewond toen zij in paniek de weg oprende en tegen een auto botste. Burgemeester De Koning, die op het terrein van de brand aanwezig was, bracht haar naar een dokter te Den Burg. Machteloos Bij deze brand, die door zijn felle kortstondige karakter wel een der grootste uit Texels recente geschiedenis kan worden genoemd, moet de brand weer zich wel bijzonder machteloos heb ben gevoeld. Zoals gezegd was blussen eigenlijk al zinloos toen men op het terrein aankwam en na enige tijd water kon geven. Het spuiten had niet het minste effekt, zodat men er tenslotte maar mee ophield. Zoals gewoonlijk trok de brand veel belangstellenden, die zich gevaarlijk dicht bij het vuur waagden. Hóe ge vaarlijk bleek wel toen een glasfles in de keuken van het gebouw door de hitte ontplofte, waarbij een geweldige steek vlam opschoot en brandende stukken hout wc-rden opgeworpen. Met het oog op mogelijk meer ontploffingsgevaar moest de politie de kijkers sommeren op een veiliger afstand te gaan staan. Grote ontsteltenis ontstond toen om vijf uur een ambtenaar van gemeente werken met de auto op het terrein arri veerde om te melden dat ook in Eier- land een boerderij in brand stond. On middellijk werd de nevelblusser naar de opgegeven plaats gedirigeerd. Geluk kig bleek dat „Dei Gratia" aan de Slufterweg gespaard was gebleven hoe wel door spelen met vuur in een ma- chineloods van deze boerderij wel een ernstig ongeluk was ontstaan. (Zie el ders in dit nummer.) Het is betreurenswaardig dat „Wes tergeest", dat eigenlijk als geheel tot natuurmonument zou moeten worden verklaard, door deze boerderijbrand aan schoonheid heeft ingeboet. Nog groter zou de ramp o.i. zijn, als men op de nu Terwijl het rieten dak al een vlammenzee is, wordt getracht zoveel mogelijk huisraad naar buiten te krügen. vrijgekomen plaats een boerenhoeve in moderne stijl ging bouwen. Het is ho pelijk mogelijk dat de stolp in oude stijl wordt herbouwd of dat er een bouwwerk wordt geplaatst dat in over stemming is met het landschap. Onge twijfeld zullen vele abonnees bij het lezen van deze opmerking meewarig het hoofd schudden over zoveel gehechtheid aan iets dat gold als een „ouwe ratte- val die het afbreken niet eens waard was". (Die uitdrukking hoorden we ten minste onder de toeschouwers bij de brand bezigen). Wij zijn er van over tuigd dat de tijd zal leren of wij blij moeten zijn met het afbranden van een oud-Texelse hoeve of het als een diep gevoeld verlies voor ons eiland moeten beschouwen. Maar waarschijnlijk is het dan te laat. INTREDE EN BEVESTIGING VAN DS. L. KOOPMANS Zondagmiddag deed ds. L. Koopmans als nieuwe predikant van de Doopsge zinde gemeente Texel zijn intrede in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De dienst met de bevestiging werd door velen bezocht. Naast Doopsgezinde gemeenteleden gaven vele predikanten van het eiland acte de presence. Burge meester C. De Koning vertegenwoor digde de gemeente Texel. Na de dienst, waarbij de predikant door de voorzitter van de kerkeraad, de heer A. Daalder, werd bevestigd, sprak als eerste de heer H Vooren namens de Doopsgezinde zendingsraad Doeien- .de op de periode, die ds. Koopmans in Gewoon maar beginnen te sparen, Groot succes Want uw spaargeld.is goed voor alles. Ga naar de spaar bank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw. reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effec tenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT het voormalige Nederlands Nieuw Gui nea heeft doorgebracht, vergeleek hij de toestanden op dat kolossale warme, zon nige eiland met het kleine, vaak win derige koude Texel. Maar ook op Texel kan van zending worden gesproken. De heer Vooren meende dat ds. Koopmans zeker in zijn opdracht zou slagen. Hij en zijn vrouw hebben bewezen altijd klaar te willen staan. Daarop sprak da. A. Schippers na mens de Ring Noordholland-Noord en het Convent van Doopsgezinde predi kanten. Zij feliciteerde de predikant met zijn intrede op Texel. Zij meende dat ds Koopmans een prettige tijd op Texel tegemoet zou gaan. Maar nergens is het volmaakt en ook over Texel zul len wel eens donkere wolken drijven. De moeilijkheden zullen overwonnen kunnen worden door het medeleven van de gemeente, maar bovenal door de kracht van de Heer van ons leven. Da. Schippers wenste haar collega veel zegen toe. Burgemeester De Koning riep ds. Koopmans en zijn vrouw namens het gemeentebestuur een hartelijk welkom toe op Texel. Hij hoopte, dat de relatie tussen de burgerlijke overheid en de kerk goed mocht blijven. Voorts hoopte hij op een goede samenwerking met de collega's op het eiland Dat laatste zal niet bijzonder moeilijk zijn, aldus de heer De Koning, want het karakter van de bevolking werkt samenwering in de hand De bugemeester wenste de predi kant een goede tijd toe. Namens het Theologen Convent en de reformatorische kerken van Texel voer de ds. D. J. Froentjes het woord. Hij sprak van een goede verstandhouding tussen de Doopsgezinde kerk en de re formatorische kerken op Texel. In het recente verleden had regelmatig kansel- ruil plaats en werden oecumenische diensten gehouden. Hij kondigde aan dat ds, Koopmans binnenkort zal wor den verzocht, voor het Theologen Con vent een lezing te houden, zodat men op deze wijze de kennismaking nog eens kan vernieuwen. Ds. Froentjes hoopte, dat tussen hem en de nieuwe predikant dezelfde goede verstandhouding zal be staan als met zijn voorganger ds. Van Bilderbeek. De rij van sprekers werd besloten door de heer A. Daalder, die sprak namens de Doopsgezinde Sociëteit. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE TEXEL (Raiffeisenbank) op woensdag 13 mei 1964 te 20 uur in hotel „De Zwaan" te Den Burg O a verkiezing van een bestuurslid, een lid van de raad van toezicht en een plaatsvervangend bestuurslid De a enda rn de candidatenlijst liggen vanaf heden ter inzage aan het kantoor der bank Vu! nu uw silo's met Verkrijgbaar bij P. BEERS, telefoon 2913, Den Burg van 15 mei tot 6 juni. Waarnemers: dokter Coutinho en dok ter Elias. Apotheek geopend van 10 00 tot 13.00 uur Meisjes met ULO-diploma of minstens 3 jaar middelbaar onderwijs kunnen aan de VAKSCHOOL VOOR MEISJES - DEN HELDER geplaatst worden in de 1-jarige Dit is een algemene huishoudelijke opleiding en tevens de vooropleiding voor huishoudkundige, kinderverzorgster, lerares, diëtiste, e.d. Aangifte voor het met september aan te vangen schooljaar op de spreekuren, dinsdag van 2.30 - 4.00 uur n.m en donderdag van 7.00 - 8.00 uur n.m. Voor meisjes die nog examen moeten doen wordt een voorlopige aangifte zeer gewenst geacht. Trouwboekje of geboortebewijs meebrengen. Vanaf dinsdag 12 mei (heden) is onze winkel in DE KOOG weer normaal T VISPALEIS tel. 494 Wij zijn van 18 tot 25 mei leren, met als bekroning een overal erkend diplo ma. Nu nog voor minder dan ƒ2,per week, inclusief het gebruik van een prima machine. Schilderend 103, tel. 2518 Laat ze dan stomen Beleefd aanbevelend F. R. HAARSMA Telef. 353, De Koog in moderne kleuren en stoffen als Terlenka - Trevira - Tergal - enz. Slank en strak van lijn. Als bijzondere noot zwarte ceintuur en afgebiesde vleugelzakken 19.75 23.75 29.75 32.75 36.75 39.75 Sportief en stijlvol en vooral comfortabel. Merken van Topklasse El-Mior - Tresco - Terlenka - Bahama. U kunt kiezen uit een collectie van 500 stuks in de nieuwste dessins vanaf 9.75 Het gebruik van Pickwick Theezakjes blijft nog steeds hand over hand toenemen. Deze handige theezakjes geven een rijkdom aan smaak en geur. En altijd thee van dezelfde verkwikkende sterkte! Bovendien: het staat zo uiterst verzorgd! 95 ct Groen dooalc (Groot formaat); 20 zakje*. Elk zakje voor 4 4 5 koppen thee. 1.38 Rode dooa (Dubbelgroot); 20 zakje*. Elk zakje voor ca. 8 koppen thee. (voor ttn thetpot van i 1 luer)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2