Cfroen 'ZwartsJexels in het karL, Pinksteren Bejaarden maakten kennis met de nieuwe „Marsdiep" Kleuterschool vandaag open Enorme luchthaven bij Texel Zeer geslaagde tochten in kader van stadsfeesten siM'- Concours Hippique in kader van de stadsfeesten Paardensport viert haar eerste lustrum PLANOLOOG THIJSSE ZET PLANNEN DOOR VRUDAG 15 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7861 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Onder de best denkbare omstandig heden hebben de Texelse bejaarden dinsdag en woensdag genoten van de tochten met de nieuwe veerboot van TESO. Vooral dinsdag waren de weers omstandigheden uitzonderlijk goed. Zoals bekend maakten de bejaarden- tochten met de Marsdiep deel uit van het feest Texel 550 jaar stad. Hoewel de feesten eerst op vier juni officieel beginnen, moesten deze tochten door omstandigheden eerder worden ge maakt. De organisatoren kunnen op dit eerste evenement met zeer veel vol doening terugzien. Zij smaken de vol- voldoening vele honderden ouden van dagen een onvergetelijke tocht te heb ben laten beleven. Men koestert bij zonder dankbare gevoelens jegens TESOdie voor de tochten de „Mars diep" ter beschikking had gesteld en zich aan boord een goed gastheer be toonde. Via de geluidsinstallatie van het schip richtte de directeur van de TESO, de heer M. C. de Gorter, zich tot de opvarenden, nadat het schip de kade van 't Horntje had verlaten. Aangezien de bejaarden allen nog de eerste TESO- boot. de Ada van Holland, hadden mee gemaakt, moesten zij wel zeer onder de indruk zijn van de nieuwe Marsdiep. De heer De Gorter vertelde enige bijzon derheden over de boot en wenste de passagiers een prettige tocht toe. Burgemeester C. De Koning, die van plan was geweest de tochten mee te maken, liet door middel van een tele gram weten dat hij verhinderd was in verband met het congres van gemeente besturen. Ook hij wenste de bejaarden een genoegelijke dag toe. De sfeer aan boord was voortreffelijk. De boerenkapel, in klederdracht, zorgde voor pittige muziek. Het dameskoor van Den Burg had veel succes bij het ten gehore brengen van enige zangstukjes. Een aardige verschijning vormden de leden van de Texelse folklorevereni- ging, die in costuum het Texelse karak ter van de tocht nog eens extra bena drukten. Natuurlijk werd ruimschoots van de gelegenheid gebruik gemaakt om het schip te bezichtigen. Vooral de heren in het gezelschap snuffelden het kolossale schip van onder tot boven door en ga ven in de salons enthousiast blijk van hun bewondering. Het warme, zonnige weer maakte het ook buiten de salons op de dekken bijzonder aangenaam. Zit tend of staande kon men het in zonlicht badende eiland aan zich voorbij zien glijden, want de Marsdiep koerste dicht onder de Oostkust. Er werd enkele ma len heen en weer gevaren op de Texel- stroom tussen Oudeschild en 't Horntje. Zeer in de smaak viel aan boord het optreden van mevrouw J. Beumkes- Radder en A. Hin-Commandeur als Thomasvaer en Pietemei. Zij brachten de levensgeschiedenis van TESO, op rijm gesteld door de heer Huib Fenijn. Koffie en gebak werd geserveerd; voor de heren was er bovendien een sigaar. De voorzitter van het organisatie comité 550 jaar stad richtte zich, toen de ER VIEL EEN SCHOT DE KOOG Woensdag kwam de 28-jarige, uit Schotland afkomstige, toerist R B. H. door een kuil in het wegdek van de Dorpsstraat zo onge lukkig met zijn fiets te vallen, dat hij zich ernstig blesseerde. Hij liep enkele verwondingen en inwendige kneuzin gen aan de linkerschouder op. Bin- enkort zal de Dorpsstraat worden ge ëgaliseerd, zodat dergelijke ongeval letjes zich dan niet meer zullen voor doen. Door de zijladingsopcning verlieten de bejaarden na afloop van de succesvolle tocht de „Marsdiep". By de loopplank links TESO- directeur M. C. de Gorter, die by het infor meren naar de ervaringen de meest dankbare reacties kreeg te horen. vaart ten einde liep tot de opvarenden. Allereerst dankte hij TESO voor het spontane aanbod om de Marsdiep voor dit mooie doel ter beschikking te stellen. De heer Albers was van mening, dat deze oudere Texelaars het beste de grote vlucht kunnen beoordelen die de onderneming gemaakt heeft. Speciaal sumpties. Erkentelijk toonde hij zich dankte hij voor de aangeboden con- jegens de talrijke personen, die bij de organisatie van de tochten waren be trokken, waaronder de vrouwenverenii gingen, dorpscommissies, de folklore- veremging en met name de heer Burger die zich zeer heeft ingespannen. Ook de bereidwilligheid van de chauffeurs, de bejaardencomitées en de schenkers van de bloemen aan boord werkten mee aan het succes. EILANDELIJKE COMPETITIE VAN KLAVERJASCLUBS In de voor dit doel door de heer E. Breeuwer gratis beschikbaar gestelde zaal van hotel „De Oranjeboom" zal vrijdag een klaverjas wed strijd gehou den worden. De eerste van een serie van drie wedstrijden, die gedurende drie achtereenvolgende vrijdagen wordt georganiseerd met als inzet het kam pioenschap van Texel. Er wordt ge speeld met vaste maat. zodat een koppel tenslotte als overwinnaar uit de strijd treedt. De vijf beste koppels per ver eniging dingen tevens mee naar het verenigingskampioenschap. Het is zeer verheugend, dat de kla ver jas verenigingen elkaar op deze ma nier hebben gevonden. Als prijzen val len fraaie bekers te verdienen, die be schikbaar gesteld zijn door de heer E. Breeuwer. HELDERSE VOLKSDANSERS NAAR TEXEL Tijdens de Pinksterdagen zal een groep Helderse volksdansers een ont moeting hebben met de leden van de volksdansgroep Texel. De Helderse dansers worden ondergebracht in het jeugdhotel „De Pelikaan" bij De Koog. In het hotel zal waarschijnlijk een ge zamenlijke dansavond worden georga niseerd. waarbij danslustige Texelaars welkom zijn. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Albert Bruin te Hendrik Ido Ambacht, slaagde te Den Haag voor het theore tische en praktische examen voor twee de stuurman grote handelsvaart. De heer Bruin werd opgeleid aan de Zee vaartschool te Rotterdam. TWEEDE LES TUINCURSUS De Huishoudelijke Voorlichting Texel verzocht ons de deelnemers aan de tuincursus er aan te herinneren, dat op dinsdag 26 mei de tweede les zal wor den gegeven. Deze keer ten huize van mevrouw Roeper-Kuip aan de Duin weg. Aanvang twee uur 's middags. SCHOENZAAK IN OUDE PASTORIE DE KOOG De fa. KI. Mantje heeft te De Koog zijn filiaal gevestigd in de voormalige Hervormde pastorie aan de Dorpsstraat. De heer Mantje, die al lan ger te De Koog zaken deed, was voor dien gevestigd in een pand aan de Kaapweg De Hervormde predikant verhuisde geruime tijd geleden naar een nieuwe pastorie. TEXELSE BOYS Op tweede pinksterdag gaan de ju nioren van Texelse Boys naar Schagen om te spelen tegen Schagen-junioren. De wedstrijd begint om twee uur 's middags. Van Texel wordt vertrokken met de boot van 12 uur. Voorts wordt een beroep op de Boysleden gedaan de training niet te vergeten. (Elke vrijdag avond!). De Vereniging voor Vrienden van het Paard viert dit jaar zijn eerste lus trum. Hoewel dit feit geen aanleiding zal zijn tot uitbundige feestelijkheden, is het bestuur toch zeer tevreden over de activiteiten die de vereniging heeft kunnen ontplooien. Tijdens de algemene vergadering, die werd gehouden in hotel „De Lindeboom-Texel", vertelde de voorzitter, de heer Joh. C. Roeper, dat gebleken is dat het paard op het boerenbedrijf nooit geheel zal verdwijnen. Op het gemiddelde bedrijf is een paard zelfs voordeliger te exploiteren dan een tractor. De belangstelling voor de paardensportvereniging blijft van de zijde der leden bemoedigend goed. Gezegd kan worden dat één van de doel stellingen van de vereniging, het aankweken van de grotere waardering voor het paard en de mogelijkheden ervan, bij een grote groep is bereikt. Niettemin vermindert het aantal paarden nog steeds, maar de besten blijven over en kunnen naast hun normale taak de mens een bijzonder genoegen verschaffen. Er zal een. speciaal programma-onder- deel „oude wagens" zijn, waarbij diver se voertuigen zullen worden gebruikt, zoals dat vroeger het geval was. Goede ideeën voor dit nummer kan men door geven aan de heer Hans Boom te Oude schild, die met de organisatie is belast. Voorts is er een nummer met fjorden- paarden. 's Morgens worden weer de keuringen gehouden. Na enige discussie gingen de leden akkoord met het voorstel om dit jaar twee ringrijderijen te houden op de Groeneplaats. nl. op 29 juli en op een nog naaer te bepalen datum. Dit naar aanleiding van het succes van vorig jaar De ringrijderijen worden gehouden in het kader van het woensdagse folkloreprogramma. De gezelligheidsrit wordt gehouden op 28 juni. Deze keer zal de route be kend worden gemaakt. Toch hengst naar Texel? De adviseur van de vereniging, de heer L. W. Biesheuvel, vertelde dat met de foktechnische commissie van het V.L.N. wordt onderhandeld om een hengst op Texel te brengen, waardoor het mogelijk wordt veulens te fokken. Men zal echter niet voor eind mei of begin juni over het dier kunnen be schikken. Dat heeft tot gevolg dat de veulens tamelijk laat geboren worden, hetgeen ongunstige consequenties heeft voor het moederpaard. Dit kan niet ten volle voor het bedrijf worden ingezet. Niettemin wil men toch van deze eventuele mogelijkheid gebruik maken. Dat bleek uit het aanbod van merries dat staande de vergadering werd toegezegd; minstens 16 stuks. Aan het slot van de bijeenkomst ver telde de heer P. Ripping het een en ander over allerlei gebruiken en regels bij de paardensport onder het motto „Praktische wenken en ongeschreven wetten in de paardensportwereld". De leden hebben van de vele tips en aan wijzingen van de heer Ripping veel kunnen opsteken. Dit jaar wordt het Concours Hippique gehouden in het kader van de festivi teiten rond het 550-jarig stadsrecht. Aangezien de angst werd gekoesterd, dat dit evenement te weinig publiek zou trekken door de „concurrentie" van an dere spectaculaire kijkspelen in stads- feestenverband, is een regeling getrof fen, waardoor een eventueel financieel nadeel door het organisatiecomité 550 jaar stad zal worden gedragen. Voorts zal nog worden getracht van Gedepu teerde Staten een subsidie van ƒ1700, te krijgen. Verheugend noemde de heer Roeper het, dat de gemeente Texel ƒ16.000,beschikbaar heeft willen stel len staellen voor de restauratie van een schuur te De Waal, die nu als ten toonstellingsruimte voor de rijtuigen van de vereniging kan dienen. In de oorspronkelijk daartoe bestemde boer derij in Zuid-IIaffel zullen hoogstens één a twee voertuigen kunnen staan, omdat deze hoeve door het Texels Mu seum zal worden ingericht in de oor spronkelijke stijl. Het financieel overzicht leverde een bevredigend beeld. De boeken werden afgesloten met een batig saldo van ƒ423,03. een resultaat dat te danken is aan de verloting van het afgelopen jaar. die ƒ1486,22 opbracht. De rijtuigen en arresleden van de vereniging staan op advies van de Prov. Accountantsdienst voor ƒ1,op de balans, zodat voor deze bezittingen totaal ƒ14,staat geboekt. Uiteraard is het bedrag, waarvoor deze kostbare zaken onlangs zijn verzekerd, véél hoger. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw S. M. de Lugt-Parlevliet en de heer P. C. Hin met ruime meerderheid herkozen. In de commissie van toezicht werd voor de heer M Witte, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer J. de Visser gekozen. Zomerprogramma Op zaterdag 25 juli wordt te Den Burg het concours-hippique gehouden. Dit is de nieuwe R.K. Kleuterschool „Maris Stella" aan de Gasthuisstraat te Den Burg. Hedenmorgen wordt de fraaie moderne school geopend door de hoofdleidster, zuster Maris Stella, naar wie het gebouw Is genoemd. OVERDENKING: Met Pinksteren vieren de christenen de verjaardag van de Kerk. Alle chris tenen kunnen elkaar gelukwensen. De Kerk is weer een jaar ouder geworden. Welke Kerk? De Kerk met een hoofd letter omvat alle gelovigen van alle kerken over de gehele wereld. Dikwijls is de Kerk doodgewaand, maar zij leeft nog steeds De Kerk lijkt op een verouderde instelling of op een museum, waar wij de kunstwerken uit het ver leden kunnen bewonderen. Een zekere muffe, sombere sfeer van doodse plecht statigheid kan je soms tegemoet treden vanuit de holle ruimte der kerkgebou wen. Bestaat de Kerk alleen maar uit zinloze tradities en holle frazen? Ge lukkig niet. De Heer Jezus Christus blaast Zijn Kerk gedurig nieuw leven in! Deze inblazing, deze inspiratie is het feestelijk Pinkstergebeuren. De Heilige Geest werkt in gewone, eenvoudige mensen, in goede en slechte mensen! Wij kunnen er vol van worden, zodat wij met geestdrift gaan spreken van de grote daden van God. De christenen worden aan het werk gezet. Zij moeten de zaak van de Heer in deze wereld vertegenwoordigen. Daarom drijft de Kerk zending. Iedereen moet weten, wie Christus is en wat Hij voor ons betekent. Dat is geen gemakkelijke taak. De verbrokkeling in verschillende ker ken is bepaald geen propaganda voor de Kerk. Bovendien is er een grote tegen strijdigheid tussen het geloof en het leven van de christenen. Een christen kan daarom nooit zelfvoldaan worden. Hij kan nooit genoegen nemen met de status quo bestaande toestand), in het leven van zijn kerk en in zijn per soonlijk leven. Hij ziet telkens, dat er te weinig van hem uitgaat. Wanneer het echter alleen van ons, mensen, afhing, zou de Kerk allang failliet zijn geweest. Wij zijn volkomen afhankelijk. Wij worden geleid door de Geest van God. Wij worden gebruikt en ingeschakeld in de dienst van Hem. Wij zijn slechts middelen. God volvoert zijn plan met deze wereld en met ieder van ons. Hij wil dat alle mensen gelukkig worden. Wie gelooft en zich aan Hem toever trouwt is een gelukkig mens. Hij kan het alleen volhouden, wanneer hij gedu rig bidt om de leiding van de heilige Geest, om nieuw geloof, nieuwe hoop en nieuwe liefde Het Pinkstergebed van de Kerk luidt: „Veni Creator Spiritus", Kom Schepper, Heilige Geest, daal af. J. G. B. Vorig jaar meldden wij reeds, dat de bekende planoloog Prof, Ir. Jac. P. Thijsse een toekomstplan voor Nederland heeft ontworpen, waarin is voorzien in een enorme luchthaven ten behoeve van supersonische vliegtuigen op de Wadden bij Texel. Prof. Thijsse blijft bij dit voor Texel onheilspellende plan. Een dezer dagen sprak hij te Zutphen voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarvan de Departementen bijeenkwamen in verband met het vijftig jarig bestaan van het Departement Zutphen. Het vliegveld moet worden aan gelegd oostelijk van Texel en Vlieland op de Wadden nadat deze zijn droogge maakt. Vrijwel geheel West-Europa zou het vliegveld met normale straalvlieg tuigen binnen het uur kunnen bereiken. Vliegtuigen, die vliegen met een snel heid van drie- a viermaal die van het geluid, zullen een onvoorstelbare hoe veelheid lawaai produceren. Bovendien geloven de deskundigen dat zij een enorme luchtverontreiniging teweeg zullen brengen. Dit zijn twee dringende redenen, waarom men een luchthaven voor deze vliegmonsters niet bij een grote stad kan bouwen. Aldus lezen we in „De Telegraaf" van woensdag. Het lawaai van de luchtverontreini ging krijgen wij dus. Het duurt nog lang, maar het komt als Prof. Thijsse zijn plannen doorzet. We vragen ons al waarom een afschrikwekkend vlieg veld voor supersonische vliegtuigen bij Texel moet worden gebouwd. We heb ben de indruk dat Prof. Thijsse zich niet realiseert, dat zijn luchthaven naast een gebied komt te liggen, dat al 550 jaar een (kleine) stad is. Een ge bied, dat vooral bij onze Oosterburen vermaard is om zijn „frische Luft" en waar mensen wonen, die net als de inwoners van een grote stad gesteld zijn op rust en bovendien graag ver zekerd willen zijn van een goede toeris tische toekomst. Natuurlijk wegen onze primitieve belangen niet op tegen de overtuigende berekeningen van Prof. Thijsse, die tijdens zijn lezing in Zut phen „Nederland in het jaar 2000 bij een bevolking van 20 miljoen" aan voert, dat de bestaande luchthaven Schiphol niet kan worden uitgebreid. Het zou ons grote voldoening geven als de heer Thijsse wil nagaan of er echt geen andere mogelijkheden zijn om supersonisch vhegverkeer op te vangen. Als planoloog zal hij zeker het belang van de aanwezigheid van leef bare recreatiegebieden beseffen naast de kolossale steden, die hij in zijn le zing eveneens besprak. EXTRA BOOTDIENST OP TWEEDE PINKSTERDAG De N V. TESO heeft besloten op tweede pinksterdag een extra boot te laten varen. Vertrek van Texel 15.30 uur; van Den Helder 16.30 uur C. METS OPENDE VERNIEUWDE ZAAK TE DE KOOG DE KOOG Gisteren heeft de heer C. Mets te De Koog zijn vernieuwe win kel geopend, waar nu ook cosmetica, parfumeriën en toiletartikelen ten ver koop worden aangeboden. De schoon heidsartikelen van het merk Lancome zijn er o.a. verkrijgbaar. Opvallend voor de voorbijganger is de nieuwe voorpui, die niet meer doet denken aan het oude gebouw, waarin een kapsalon en winkel waren gevestigd. Ongetwijfeld draagt deze schepping van architect C. R. Al- kema bij tot verfraaiing van De Koog. Mede door de bijzonder goed verzorgde etalages maakt het geheel een royale indruk. Het vakmanschap van de vol gende firma's droeg bij tot de totstand koming van de winkel: W. Burger (pui), D. J. Roeper (schilderwerk), Van der Vis l(elektra), Gebr. Bruin (metselwerk); J. Klaassen Bos (betegeling) en C. Groenhof (stoffering). Reeds in 1946 opende de heer C. Mets als eerste Burger winkelier in De Koog een filiaal. Begonnen met alleen tabaks- artikelen kwamen de branches tijd schriften. foto-artikelen, boeken enz. erbij en nu de parfumerie-afdeling. De kinderen van de heer Mets plukken van deze inspanning nu de vruchten. Zoon Wim heeft het beheer over de parfu meriezaak op zich genomen. Deze afde ling is streng gescheiden van de andere branches. Zelfs wordt de parfumerie zaak door een aparte deur betreden.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1