(fro en e2wartsy Jexels in het harL, Kleuterschool feestelijk geopend Hoofdleidster door naamgeving geëerd 75 kinderen nu in modern onderkomen Eerste lammerenmarkt 1964: Ongekend hoge prijzen ongekend kleine aanvoer Op laatste dag van stadsfeesten Alle Texelse kottervissers werken mee aan spectaculaire vlootshow „De Robbenjager" aanzienlijk uitgebreid VRUDAG 22 MEI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7862 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roofl Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Vrijdag waren talrijke genodigden en andere belangstellenden getuige van de feestelijke officiële opening van de nieuwe R.K. Kleuterschool „Maris Stella" aan de Gasthuisstraat te Den Burg. De plechtigheid werd verricht door zuster Maris Stella, de hoofdleidster, naar wie het nieuwe moderne onder komen voor 75 a 80 kleuters is genoemd. Zij draaide om half elf met de sleutel het slot in de hoofdingang om, nadat de Rijksinspectrice van het kleuteron derwijs, mej. W. Th. Muller uit Alkmaar het rode lint voor het schoolpleintje had doorgeknipt. Onder de velen, die daarop het nieuwe gebouw bezich tigden zagen we burgemeester C. De Koning, wethouder Th. R. Hin, pastoor C. P. Persoon, emeritus-deken Brinkman uit Noordwijk en vele anderen uit ge meentelijke en onderwijskringen. Natuurlijk waren ook de leerlingen van de school getuige van de feestelijke opening. Nadat zij tijdens de plechtigheid met vlaggetjes en gezang voor de feestelijke sfeer hadden gezorgd, werden zij in hun nieuwe omgeving getracteerd op chocolademelk. De nieuwe kleuterschool bestaat uit twee lokalen, een hal, garderobe, toilet- letten en een kamer voor het personeel. Het plein achter de school met pias vijver wordt ingesloten door een fiet senstalling en een fraaie bomenbeplan ting. Deze beplanting en tuinaanleg rond het schoolgebouw werd verzorgd door de dienst gemeentewerken. De gehele kleuterschool heeft ca. ƒ150.000,gekost. De constructie van het gebouw is zodanig, dat het gemak kelijk kan worden uitgebreid. Grond hiervoor is zelfs al beschikbaar. De bijeenkomst werd voortgezet in hotel „De Lindeboom-Texel", waar burgemeester C. De Koning als eerste het woord voerde. Hij schetste de lang durige geschiedenis, die aan de bouw van de school is voorafgegaan. In 1957 werd de gemeente Texel om medewer king bij de bouw gevraagd. Vooral door zuster Maris Stella was herhaaldelijk gewezen op de noodzaak van nieuw bouw. Lachend gaf de burgemeester toe dat het „gezeur" van de hoofdleidster ongetwijfeld een stimulans is geweest. De raad zegde medewerking toe en in 1961 werd de benodigde grond toege wezen. In april 1962 volgde de urgentie- verklaring en vanaf dat moment vor derden de plannen snel. De burgemees ter gaf een overzicht van de ontwikke ling van het kleuteronderwijs op Texel en concludeerde dat vrijwel alle kleu terscholen nu in nieuwe gebouwen zijn ondergebracht. Alleen de Christelijke kleuterschool te Den Burg doet het nog met een noodoplossing. Maar niet alleen de gebouwen zijn belangrijk, aldus de burgemeester, ook de mensen die met de leiding van de kleuters zijn belast, moeten hun taak serieus opvatten. Zij moeten aan het gebouw de bedoelde inhoud geven. De burgemeester wenste het stich tingsbestuur het beste toe voor de toe komst en droeg de school officieel over aan de Stichting Katholiek onderwijs Texel. Zeester De voorzitter van de sedert kort be staande stichting, de heer M. Bakker, wees er op dat het overgrote deel van het werk dat tot de realisatie van de kleuterschool heeft geleid, werd ver richt door het vorige schoolbestuur. Wat het functioneren van de kleuterschool betrof, maakte hij zich geen zorgen. Hij was er van overtuigd dat zuster Maris Stella en haar staf zich als altijd op uitstekende wijze van hun taak zouden kwijten. De heer Bakker prees de zuster om haar werkkracht en opofferingsge zindheid Hoewel „Maris Stella" „Sterre der Zee" betekent, zou het ook „zeester" kunnen zijn. Dat was de reden waarom de voorzitter van he+ Stichtingsbestuur de blij verraste zuster een aantal gepre pareerde zeesterren aanbood, bedoeld als wandversiering in het schoolgebouw. Ook mej W. Th. Muller, de Rijks inspectrice bij het kleuteronderwijs, sprak over de zinvolle naam van de school Zij wist dat zuster Maris Stella altijd zeer veel liefde en enthousiasme voor het kleuteronderwijs opbracht. Ook nield zij zich op de hoogte van de grote ontwikkeling die deze vorm van onderwijs heeft doorgemaakt. De kleu terscholen zijn geen afspiegelingen meer „DE BERGEEND" GEKOCHT DOOR ZOÖLOGISCH STATION Tussen B. en W. van Texel en de Nederlandse Dierkundige Vereniging is overeenstemming bereikt over de ver koop van het huisje „De Bergeend", E 95, in de polder Eierland. De Neder landse Dierkundige Vereniging is ex- ploitante van het Nederlands Instituut voor onderzoek der zee (Zoölogisch Station) te Den Helder. Het is de be doeling het pand te bestemmen voor huisvesting van een der stafleden van het instituut, nadat dit naar 't Horntje op Texel zal zijn overgebracht. B. en W. stellen de Raad voor met de overeen komst akkoord te gaan en het huisje voor ƒ6500,te verkopen. van de lagere scholen, maar willen vooral door spel de kleuter functioneel vormen. De nieuwe kleuterschool is ge heel gebouwd is overeenstemming met deze nieuwe gedachte. Mej. Muller roemde de architect G. v.d. Struijs en prees ook pastoor Persoon, die als voor zitter van het oude schoolbestuur veel aan de totstandkoming heeft gedaan. Bevoorrecht Pastoor Persoon vond, dat ook de ouders op deze dag reden hadden bij zonder verheugd te zijn. Het moet hen grote voldoening geven te weten hoe bevoorrecht hun kinderen zijn in verge lijking met hun leeftijdsgenootjes elders op aarde. Stellig zouden de kleuters hier leren beseffen, aan Wie al dit goede uiteindelijk toch was te danken. Hij schetste tenslotte de geschiedenis van de school, die in 1924 in het Sint Jans huis aan de Molenstraat begon. Voorts sprak de bisschoppelijk inspec teur in het bisdom Haarlem, eerw. heer C. E. M. Schutijzer uit Blokker. Hij vond het verheugend, dat op Texel de ouders kennelijk prijs stellen op bijzon der kleuteronderwijs. Een Stichtings bestuur kon door medewerking van de overheid aan hun wens tegemoet ko men. Hij feliciteerde het Stichtingsbe stuur en dankte de gemeente voor haar steun. Deken Brinkman die in 1924 als pastoor op Texel kwam had nog meegemaakt hoe de leidsters in het oude, lekkende schoolgebouw bij regen soms parapluies nodig hadden! Hij had de grootste bewondering voor de strijd, die tenslotte tot dit nieuwe gebouw had geleid. Zonnestraal Zuster Maris Stella dankte daarop voor de haar toegezwaaide lof. Zij noemde het gereedkomen van de school „een zonnestraal na een langdurig on weer". Zij kondigde aan dat de ouders binnenkort de gelegenheid zullen krij gen tijdens de lesuren de school te be zichtigen. Het hoofd van de Sint Jozefschool, de heer P. Th. Luyckx vertelde, dat hij zeer gesteld was op nieuwe leerlingen, die voordien op de kleuterschool zaten. Dit toont o.a. het grote belang van de kleuterschool aan. De leerlingen worden er voorbereid op de lagere school. De heer Luyckx hoopte dat de samenwer king tussen beide scholen bestendigd zou blijven. De burgemeester dankte alle sprekers en besloot de bijeenkomst. De R.K. Kleuterschool „Maris Stella" was een ontwerp van de gemeente- architect, de heer G. van der Struys. Aannemer was de heer H. Veenema te Den Burg. Het schilderwerk werd uit gevoerd door de fa. B. Kamp, het lood- gieterswerk door de fa. J. Oele en de centrale verwarming werd door de fa. J. Schoo aangelegd. GEWELDIGE SCHADE BIJ AUTOBOTSING Op tweede pinksterdag om half twee 's middags deed zich op de Pontweg nabij Den Burg ter hoogte van de riool zuiveringsinstallatie een botsing voor tussen twee personenauto's. De mate riële schade was enorm. De beide chauf feurs bleven ongedeerd. In de richting De Koog reeds de heer P. Witte uit Den Burg in zijn Volks wagen. Wij wilde de links gelegen inrit naar de zuiveringsinstallatie inrijden. Hij kwam op de linkerweghelft, toen hij de rechts geparkeerde auto, vlak voor de inrit, voorbijreed. De heer Witte zag de uit de richting De Koog komende Fiat te laat, zodat de voertuigen met een geweldige klap op elkaar botsten. De gloednieuwe Fiat, die bestuurd werd door een Amsterdammer, werd zodanig ontzet en beschadigd, dat reparatie waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn. De ca. 13 jaar oude Volkswagen van de heer Witte was eveneens zeer ernstig beschadigd. Beide voertuigen moesten door de fa. Kaczor met de kraanwagen worden weggesleept. De politie, die toevallig het ongeluk had zien gebeuren, maakte proces ver baal op. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 20 mei 1964 Geboren: Silvester Hendrikus Anto- nius, zv. Willem Zijm en Anna H. M. Hoogenbosch; Martin, zv. Dirk van Ta- tenhove en Jacoba Kouwen; Ingeborg Andrea, dv. Jacob Douma en Dirkje Tjepkema. Ondertrouwd: Warmolt Munnik en Dora Maria Drijver. Overleden: Doortje de Boer, oud 77 jaar. Voor onze schapen fokkers is het ver loop van de in verband met Pink steren dinsdag gehouden eerste lam merenmarkt bijzonder verheugend ge weest. Nooit eerder gingen de dieren voor zulke hoge prijzen van de hand. De bedragen variëerden van 97,tot ƒ135,De aanvoer was echter zeer klein. Slechts 325 lammeren stonden tussen de hekken. Bijzonder lang heb ben ze er niet gestaan, want de handel was vlot. Om half 11 waren alle aange voerde dieren verdwenen. De zeer hoge prijzen zijn voorname lijk het gevolg van de hoge vleesprijzen in het algemeen. Ook de bedragen waar voor andere slachtdieren de laatste tijd worden verhandeld, zijn veel hoger dan anders. Overigens zullen de prijzen van dinsdag wel iets zijn opgevoerd door de geringe aanvoer. Het feit, dat op het zelfde ogenblik te Purmerend de vee markt werd gehouden, zodat veel han delaars niet aanwezig konden zijn. deed verschillende boeren besluiten het wol- AMSTERDAMSE VERLEENDE GEEN VOORRANG Zaterdagmiddag deed zich een bot sing voor op de hoek Gerritslanderdijk- Pontweg. Een Amsterdamse automobi liste, die van de Gerritslanderdijk kwam, verleende geen voorrang aan een Duitse automobilist, die op de Pontweg naderde. Waarschijnlijk is het aan het zeer krachtige remmen van de Duitser te danken dat het ongeluk niet ern stiger afliep dan nu het geval was. Bij de botsing kwamen n.l. de inzittenden van beide wagens met de schrik vrij. Hun auto's werden zeer ernstig bescha digd en moesten met de kraanwagen worden afgevoerd. De politie maakte proces verbaal op. vee nog een week thuis te houden. Ver wacht mag dus worden dat de aanvoer a.s. maandag aanzienlijk hoger zal zijn. Algemeen wordt aangenomen, dat de maximumprijzen dan omstreeks ƒ110, zullen bedragen. Door het uitzonderlijke fraaie weer was de belangstelling voor de eerste lammerenmarkt overstelpend. De Groe- neplaats zag eruit als op een dag in het topseizoen. Behalve de lammeren werden dinsdag nog drie nuchtere kalveren aangevoerd (ƒ130,— - ƒ200,—) en 7 schapen (ƒ100, - ƒ135,—). Ter vergelijking geven we hieronder een overzicht van aanvoer en prijzen van eerste lammerenmarkten van de afgelopen tien jaren: Jaar Aanvoer Prijs: 1954 1200 44—62 1955 417 68—75 1956 1500 85—97 1957 2100 70—80 1958 1850 44—60 1959 1600 47—63 1960 1800 50—70 1961 1100 68—90 1962 1400 59—78 1963 783 68—90 1964 325 97—135 INGEKOMEN PERSONEN Cornelis A. Commandeur, van Hoorn, Schoutenstr. 88 naar Texel, B 189; Lieuwe Koopmans en gezin, van De Bilt U.. Bilthoven, Sweelincklaan 1 naar Den Burg, Kogerstraat 17a; Hendrikus J. de Vries, van Katwijk. Wassenaarse- weg 75 naar Texel, H 131; Cecilia A. M. van der Jagt, van Blokkerl Dirk Hulst- weg 36 naar Texel, B 38. Commissaris der Koningin bij opening stadsfeesten Alle Texelse kottervissers hebben hun medewerking toegezegd aan een grootse vlootshow op de rede van Oudeschild op 1 augustus. Het is de laatste dag van de Texelse stadsfeesten. Een groots vuurwerk, eveneens te Oudeschild, zal de definitieve sluiting van de feestelijk heden vormen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, mr. F. J. Kranenburg, de opening van de feestelijkheden op donderdag 4 juni zal meemaken. De commissaris zal de buitengewone raadsvergadering bijwo nen en zijn overkomst naar Texel com bineren met een werkbezoek. De organisatie van de feestelijkheden m is nu zo goed als v°lto°i<l- Net orga- II nisatiecomité kwam voor de laatste maal voltallig bij een in hotel „Lake- man" te Den Burg. Bij die gelegenheid werd o.a. de be stemming vastgesteld van het batig saldo, waarover men na afloop van de feesten hoopt te beschikken Hoewel men de huid zeker niet wil verkopen voor dat de beer geschoten is, was men van mening dat het t.e stichten Texelse zwembad een bestemming is, waaraan de mogelijke opbrengst ten goede moet komen. Klank- en lichtspel Een veelbelovend hoogtepunt van de feesten is het klank- en lichtspel, dat op het ogenblik wordt voorbereid om op 14 juli op de speelweide te worden op gevoerd. Het massale spel staat onder regie van de heer J. Hennephof. De zeer omvangrijke décors zijn reeds ontwor pen door de heer Van Neerrijnen. Medewerkenden aan het spel zijn: De leden van de toneelverenigingen „UDI", „Sint Jan" en ,,'t Amateurtje"; de drie Texelse fanfarekorpsen, de drumband „Margarethe Sinclair" en de zangkoren „Stem des Volks", R.K. Kerkkoor, het VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 29 mei 1964, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (vergader zaal in het Polderhuis). Texel. 19 mei 19(?4. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Vaststelling van de eerste wijziging van de statuten der Stichting Bejaar denzorg Texel. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer W. J. Smit, H 99, te Texel, tegen de weigering van een kampeer- exploitatievergunning. 6 Verkoop van grond te De Koog aan de heren W. Blok en H. Veldman aldaar. 7. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer J. Koorn, aldaar. 8. Wijziging begroting gemeentewerken 1963. 9. Wijziging gemeentebegroting 1963. 10 Wijziging begroting Sociale Dienst 1964. 11. Wijziging gemeentebegroting 1964. 13. Opdracht tot stemming in de Alge mene Vergadering van aandeelhouders van de N.V. T.E.M. vóór het verlenen van een hypothekair krediet aan de heer D. Lap. BELASTINGKANTOOR PER 1 JUNI ONTRUIMD Zoals bekend zal het belastingkantoor aan de Emmalaan te Den Burg verdwij nen. Wij vernamen dat het kantoor per 1 juni zal worden ontruimd. Na die tijd zullen de belastingbetalende Texelaars moeten gireren of een reis naar Den Helder moeten maken. Het personeel van het ontvangkantoor te Den Burg zal naar het kantoor aan de Kanaalweg te Den Helder worden overgeplaatst. Het huis, waarin het kantoor te Den Burg nog is gevestigd, is eigendom van de heer H. K. Remmers te Den Burg. Hij is voornemens het pand te ver kopen. nadat de huidige bewoners, de familie Kempenaar, aan het eind van dit jaar naar Vlissingen zullen zijn ver huisd. VERTROKKEN PERSONEN Jacob Cijsouw en gezin, van salonw. a.d. Elemert, Den Burg, naar Maas- bracht. salonw. a.d. Industrieweg; Ger- bregje J. Reus. wv. Nota en gezin, van De Cocksdorp, Kikkertstraat 1 naar Enkhuizen, Breedstraat 80; Berend W. Bierhof en echtgenote, van salonw. a.d. Hollewal, Den Burg, naar Maasbracht, salonw. a.d. Industrieweg; Anna van Heerwaarden, van De Waal, Hogereind 21 naar Alkmaar, van Everdingestraat 18. dameskoor van Den Burg en Soli Deo Gloria te Oosterend. Voorts zullen de folklore en de volksdansgroep mede werking verlenen. De gehele voorstel ling duurt ongeveer anderhalf uur en is in vergevorderd stadium van voorbe reiding. Voor het evenement is een zeer grote verlichtings- en geluidsinstallatie nodig. Op het ogenblik wordt ook een wa genspel ingestudeerd. Men zal het be kende verhaal „De Strooppot" in alle dorpen tijdens de plaatselijke feesten opvoeren. Het spel duurt drie kwartier en zal voor het eerst tijdens de Texelse gastendag te zien zijn. In het program ma van de Texelse gastendag zal ook een vertoning van oud-Texelse films worden opgenomen. Ter gelegenheid van de feesten wil het P.W.N. in de vijver bij de Elemert te Den Burg een fontein aanleggen. De technische mogelijkheden worden nog onderzocht. Zoals bekend treedt het bekende kin dercircus „Elleboog" op 21 juli te De Koog op. Getracht zal worden in één of meer andere Texelse dorpen nog een voorstelling te laten geven. DE COCKSDORP Zaterdagmiddag heropenden de gebr. P., A. en G. Boon te De Cocksdorp hun jeugdvakantiehuis „De Robbenjager" na een verbouwing, die een flinke uitbreiding van het re creatiegedeelte tot gevolg had. De be schikbare vloeroppervlakte is met ruim vijftig vierkante meter toegenomen door de voorgevel te verplaatsen. Een deel van het terras verdween daardoor. Op vallend is de fraaie, blankhouten bar, die wel heel sterk afsteekt bij de „bar", die vroeger op deze plaats was aange bracht. Het is een ontwerp van de heer J. Daalder, die er een zeer kunstzinnig geheel van wist te maken. „De Robben- jager" blijft een logiesverlenend be drijf, waarmee o.a. de V.V.V. Texel zeer in haar schik is Het vakantiehuis biedt nl. onderdak aan groepen, maar ook aan individuele vakantiegangers. WV- directeur, J. W. Dekker toonde zich tij dens een korte toespraak bij de opening zeer verheugd met deze verbouwing, die weliswaar geen uitbreiding van de accommodatie betekent, maar wel een vergroting van de service. Tot nu toe had de heer Dekker slechts winkels te De Koog mogen openen. De ingebruik stelling van dit vakantiehuis in een gebied dat schone toeristische beloften voor de toekomst inhoudt, verheugde hem zeer. De openingsplechtigheid zelf werd verricht door de moeder van de drie exploitanten, mevr. J Boon-Mechielsen. Met de sleutel die ze op een kussen kreeg aangeboden van de jongste fami lietelg Maarten, opende ze de hoofd ingang. De verbouwing werd uitgevoerd door de aannemer H. Daalder en Zonen. Voor het loodgieterswerk zorgde de fa. J. G Oele. De stoffering was in handen van de fa. G. Kuyper. Het schilderwerk werd verricht door de familie P. Boon. KLACHT VAN EEN TOERIST (Ingezonden) Geachte redaktie, Al sedert jaren kom ik met mijn echt genote regelmatig als gast op Uw eiland. We logeren doorgaans in een uitstekend hotel aan de Groeneplaats en voelen zelden behoefte ergens over te klagen. Maar op tweede pinksterdag be leefden we iets, dat ons direkt naar de pen deed grijpen om onze verontrusting te uiten. Zittende op het zonnige terras van ons hotel werden we herhaaldelijk opgeschrikt door acht jongelui op bromfietsen, die zich liefst anderhalf uur met hun knetterende voertuigen op de Groeneplaats vermaakten en her haaldelijk dezelfde rondjes door Den Burg reden. We zijn tenslotte maar bin nen gaan zitten, want we konden ons niet meer verstaanbaar maken. Is hier werkelijk niets aan te doen? Ik weet niet bij welke instantie ik moet zijn om verbetering te bepleiten. Mis schien wordt iets bereikt met dit inge zonden stukje. Het lijkt me een groot belang voor het eiland als er de spreek woordelijke rust gehandhaafd blijft. Want voor de rust kómen we juist. Vriendelijk dank voor de publikatie, Een vriend van Texel. Gaarne willen wij opmerken, dat te gen onrustveroorzakende jongelui wel iets is te ondernemen. Gebleken is dat de Texelse politie van een klacht graag nota neemt en tegen de jongelui wil optreden. Het telefoonnummer is 2235 Red.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1