is alleen 7 J# als er opstaat D RENTE TOT 4% K^?Dampo de dag IfSr Bij de RhvlES is het goed sparen! Hulp bij aardappelselectie BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF e vierae ai 7pukjes Steun gevraagd voor muziekconcours NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 MEI 1984 --*rï ^IPtyffr;TS,<tSr''P OmltM' rcdakhc C i»n (.limlnu-d DE OT UIT DE BOOM KIJKEN We hebben in onze taal een groot aantal spreekwoorden, die er op wij zen, dat Hollanders een bedachtzame aard hebben. In 't alqemeen is er meer waarderinq voor hen, die het eerst nog eens aankijken dan voor hen, die een, twee, drie hun besluit hebben qenomen. In moet daar aan denken nu ik de laatste weken telkens constateer, dat diverse veehouders met de bemestinq van het nieuw inqezaaide grasland wachten totdat de bewijzen er zijn, dat het land ook werkelijk „groen" wordt. We denken speciaal aan de veehou ders, waar op het moment door de ruil verkaveling nieuw grasland wordt in gezaaid. De stand van het gras op di verse percelen wijs er duidelijk op, dat zelfs enkele weken na opkomst nog geen bemesting is gegeven. Wat voor een bouwboer de gewoonste zaak van de wereld is, nl. een bemesting geven als er nog geen leven te zien is, is voor veel veehouders erg moeilijk. Toch is dit beslist nodig. Dit pas in gezaaide grasland kan het niet stellen zonder een bemesting. En in de meeste gevallen zal dit een volledige bemesting moeten zijn. Vrijwel alle gewassen vra gen in hun jeugd voldoende gemakke lijk opneembare voedingsstoffen. Dit geldt ook voor gras en klaver. Als het resultaat van het grondon derzoek aanwijst, dat de grond normaal of slecht van fosforzuur en kali is voorzien, dan is een volledige bemesting nodig. Aan diverse veehouders gaven we de raad om een bemesting van 500 kg. van de mengmeststof 14-14-14 of 600 kg. van de mengmeststof 12-12-12 per ha. te geven. U moet daar met mee wachten totdat gras en klaver verschijnen, maar direct vóór of na het zaaien te veld gaan. In gevallen, waarin het oud grasland be treft. kan de grond het met deze be mesting doen. Betreft het oud grasland, dan moet daar al heel gauw nog een paar baal kalkammon bij. CHEMISCHE ONKRUID BESTRIJDING Ook dit jaar is de onkruidbestnjding in de granen met de gele kleurstoffen weer vrijwel overal een groot succes. We kunnen niet begrijpen, dat er nog steeds landbouwers zijn. die het beslist nodig vinden om het onkruid in de granen te lijf te gaan met egge en wied- machine. Dit geldt speciaal de lichte gronden, waar een mechanische bewer king beslist niet nodig is voor de struc tuur van de grond U kunt met deze be werkingen alleen iets bederven. Op het moment liggen op percelen over ons hele eiland verspreid de voor beelden van onkruidbestrijding met de zgn. D.N.O C -middelen Als U er nooit iets van gezien hebt, neemt dan de gelegenheid waar om dit eens te be kijken. Ik ben er bijna zeker van, dat U dan het besluit zult nemen om in een volgend seizoen onkruid-egge en wied- machine thuis te laten. ACTIVITEITEN VAN DE STREEKONTWIKKELING Erfverharding Zoals enkele maanden geleden reeds werd vermeld, heeft de Streekontwik- kelingscommissie het besluit genomen een premie van 25°/o te geven, indien een goede erfverharding wordt aange legd. Met een goede erfverharding worden de volgende soorten van verharding be doeld a. Een klinkerstraat; b. Een betonstraat, c. Een onderlaag van puin en'of slakken, die na aanwalsen wordt afgedekt met een asfaltlaag. We ontvingen reeds een aantal opga ven, maar in de meeste gevallen is men nog niet tot aanleg overgegaan. Waar schijnlijk schrikken verscheidene aan vragers terug van een verharding als bovengenoemd, omdat de kosten hoog zijn. Voor een eenvoudige verharding, waarbij uitsluitend gebruik wordt ge maakt van wat puin, grint of fijne slakken wordt geen premie gegeven. U kunt U opgeven bij de assistenten. De landbouwvoorlichting besteedt op het moment in het kader van de Streek- ontwikkeling grote aandacht aan verbe tering van de pootgoedteelt. We noemen de primering van een aantal aardappel- ontsmettingsmachines, de premie op poterbakken en T.L.-verlichting en de voorlichting vit voorlichtingsbijeenkom- komsten en de Texelse Courant. Maar de Streekontwikkelingscommis- sie meent het hierbij niet te moeten laten. Aansluitend op een cursus aard appelselectie, die het afgelopen seizoen is gehouden, zal hieraan ook in het ko mende seizoen bijzonder aandacht wor den besteed. Door de Commissie is ni. een ervaren selecteur van de vaste wal aangewor ven, die in het selecteerseizoen iedere week een paar dagen op het eiland zal zijn om hulp te geven aan nieuwe se lecteurs. We denken hierbij o.a. aan de deelnemers van de selectiecursus. Zij zulen in de eerste plaats aanspraak kunnen maken op hulp van bedoelde selecteur. Een lijst met namen van deze cursisten is in ons bezit en zij zullen zonder meer een bezoek ontvangen. De Commissie stelt zich echter voor, dat de selecteur ook tijd zal hebben an deren van dienst te zijn. We moeten er wel op wijzen, dat het niet de bedoeling is, dat deze man een oppervlakte voor U klaar maakt voor de keuring. Het gaat uitsluitend om hulp aan selecteurs, die zichzelf nog niet voor 100% ver trouwen. Het kan ook zijn, dat U dit jaar een ras verbouwt, dat voor U geheel nieuw is. In die gevallen voelt men zich vaak onzeker. U kunt dan een beroep doen op de ervaring van bedoelde selecteur. Stelt U prijs op een bezoek, dan kunt U dit laten weten aan de mensen van de landbouwvoorlichting. Toont Uw waar dering voor dit royale gebaar van de Streekontwikkelingscommissie door van deze mogelijkheid gebruik te maken. br*u I ninq en bescherming PiGmaderm f2.95 57. Op het bureau van de commissaris Kaasnagel heerst een gespannen stem ming. Ze hadden daar de hele dag op antwoord van het ministerie van B.A. zitten wachten en ja hoor.daar ging nu eindelijk de telefoon. „Het mocht ook eindelijk wel", zei brigadier Piet. „Het is al over tweeën" Intussen had de commissaris de tele foon opgenomen. „Met Kaasnagel van de Centrale Recherche", zei hij, „Ja. ik luister. Wat? Het officiële protest is officieel door de Italiaanse ambassadeur FEUILLETON: door H. van Omme De nieuwe werkster begon aan haar taak, bekeek de grote salon en was het met Tjitske eens, dat ze hier vóór de middag werk genoeg had. De stofzuiger was ouderwets, maar maakte weinig lawaai en zoog goed op. wat tenslotte het belangrijkste was. Ze werkte gesta dig door, hoorde de huishoudster van beneden naar boven gaan en van boven naar beneden. Af en toe klonk de scher pe stem van de man en de zachtere van Tjitske. Kwart voor elf klonk de stem van Tjitske uit de keuken: „Kom je koffie drinken, Akke?" Het meisje staakte haar werk, veegde een paar haarpieken weg en liep naar de keuken, waar twee dampende kop pen gereed stonden en twee grote koe ken op een schotel lagen. „Ga zitten, Akke. Als het koffietijd is, nemen we er een kwartiertje ons gemak van. Moet je suiker? Doe het er dan zelf maar in." „Dank je." „Boven heeft hij z'n ochtendkrant je en dan is ie weer een half uurtje zoet. Het is in de regel het rustigste uurtje van de hele dag. Heb ik net tijd om af te wassen en de boodschappen weg te bergen Ik leg 's morgens vroeg altijd de lijstjes klaar," ze wees naar hel ta feltje bij de achterdeur „Hoeft niemand te wachten, ze jc? Ik ben er zo vaak niet." Akke knikte en genoot van haar kof fie. „U hebt het zeker wel druk, he?" verworpen? Een fraaie boel! Dus Karei Kleuntjes moet maar rustig wegblijven volgens jullie! Hé...., wét!!!?" Nijdig smeet de commissaris de hoorn weer op de haak. „Die vent is geloof ik helemaal van Lotje getikt!" brieste hij spinnijdig, „Die lummel, die ik daar aan de lijn had, zei dat de minister van oor deel was, dat alle voetballers naar Ita lië moesten, maar dat Annemarieke naar Leijen mocht gaan! Snap jij er wat van, brigges?" „Misschien willen ze die bij de mum mies leggen in het rijksmuseum van ,,Zeg maar gewoon jij. Ik weet nu al dat we goed met elkaar overweg kun nen. Die koek is voor jou. Wat zei je? Druk?" Ze glimlachte. „Wacht maar, als je hier een week bent, dan kun je zelf het antwoord op deze vraag geven „Is meneer al lang ziek?" „Bijna een jaar" Ze zuchtte. „Een mens weet op 't lest niet meer, waar de tijd blijft." „Kun je dan geen verpleegster krij gen?" Tjitske schoot in de lach. „Moet je hem boven eens vragenHij bulkt van 't geld, maar valt dood over een cent. Een verpleegster.Afgezien nog van het feit, dat niemand het er langer dan een week bij hem zou uithouden. Trouwens, hij wil niemand anders om zich heen dan mij." „Al bijna een jaar...." herhaalde Akke in gedachten. „Is het zo erg? Kan meneer dan niet beter naar een zieken huis?" De huishoudster keek haar gering schattend aan. Weet je wat vandaag de dag het ziekenhuis kost? En hij is parti culier. Ik denk, dat-ie nog liever met een stierf „Maar Tjitske...." Akke bracht van schrik haar hand naar de mond. „Bovendien wil hij niet van huis. En de dokter zegt, dat er toch niets meer aan te doen is. Waarom zullen ze hem dan nog naar een ziekenhuis brengen?" Akke had het op de lippen te vragen, PU ROL-POEP ER oudheden" lachte Piet, „Ik zou het ver der ook niet weten! Wat zei de minister nu precies?" „Hm...., de Italiaanse ambassadeur heeft het protest officieel verworpen", gromde de commissaris, „Nu staan we .op dood spoor". „Pardon", verbeterde Piet, „We staan wel op een spoor, maar niet op een dóód spoor. Kijkt u maar eens hier. Ik heb een idee. En de commissaris keek verbaasd naar zijn brigadier die op een grote landkaart wees, die aan de muur hing. wat meneer scheelde, maar ze durfde niet goed. Dus bleef ze zwijgen en keek nadenkend voor zich uit. „Moet je nog koffie?" „Graag Je hebt fantastische koffie, zeg." De huishoudster glunderde, ,,'t Is, dat ik z'n smaak ken, precies weet, wat hij graag lust en wat niet, maar anders had hij me misschien al lang de deur uit geschopt. Nu ja, hij is een patient en je kunt hem- niet alles kwalijk ne men." „Is meneer dan lastig?" De huishoudster goot melk in een pannetje en grinnekte. „Ik zeg niks. Voor je een week hier bent, kun je zelf het antwoord geven." „Je bent hier zeker al een tijdje?" „Volgende week vier jaar. Ik heb kans gezien het 't langst bij hem uit te hou den. Voor mij heeft hij negen huishoud sters in twee jaar versleten Je kunt wel merken, dat jij ^een Bollegase bent. De hele stad kent hem; meneer Jacob Schaarsma de Zwart. De vroegere nota ris van ons stadje." Akke dacht even na. „Nooit van ge hoord," erkende ze. „Ik ken hem al jaren," vervolgde de praatzieke vrouw. „Vroeger was hij niet zo, toen mevrouw nog leefde en hij zijn praktik nog uitoefende Heet dat niet zo? Mevrouw was een lief mens. Maar sedert haar dood, nu zes jaar geleden, is hij zo veranderd: nors en sikkeneurig zal ik maar zeggen. Hij hield meteen op met zijn werk. De nieuwe notaris woont aan het andere eind van de Voorstraat, dicht bij de markt." De vrouw schonk de kokende melk op de koffie en zette het kopje voor Akke neer, waarna ze voor zichzelf in Zcais bekend heeft de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigingen besloten het jaarlijks concours op Texel te houden. Dit in verband met de vie ring van het 550-jarig stadsrecht. De organisatie werd opgedragen aan het Koninklijk Tcxels Fanfarecorps. Het Texelse korps, dat dus als gastheer op treedt zal niets onbeproefd laten om het concours te laten slagen. Zonder de medewerking van de burgerij zijn de mogelijkheden echter zeer beperkt. Om de twee concoursdagcn zaterdag 6 en zondag 7 juni te laten slagen, is drin gend geld nodig, voornamelijk voor de prijzen, die na afloop van het muziek festijn aan de winnende korpsen zullen worden uitgereikt. Hiervoor wil men een beroep doen op de Texelaars. Aan de prijzencommissie werden reeds enige toezeggingen ge daan, maar er is meer nodig. De leden van de prijzencommissie willen graag prijzen en financiële bijdragen in ont vangst nemen en bovendien alle ge wenste inlichtingen verschaffen. De namen van de leden van de commissie zijn: A. van der Meulcn, Weverstraat 99, Den Burg; J, Schrama, Warmoesstraat 4, Den Burg; F. J. van Sambeek, Schil derend 1 en J. Klomp, De Ruyterstraat 60, Oudeschild. Men kan desgewenst ook bijdragen storten op de rekening van het Kon. Texels Fanfarecorps bij de Rotterdamse Bank (nummer 382690) of de Boeren leenbank (nummer 87548). Vooral dui delijk vermelden: voor concours. Met het oog op het samenstellen van het programma wordt de reactie op deze oproep graag uiterlijk 29 mei te gemoet gezien. Bij bijzondere feestelijke gebeurtenis sen zijn de korpsen altijd bereid be langeloos medewerking te verlenen. Bij het organiseren van dit voor hen zo belangrijke concours verdienen zij stel lig de volle steun van de burgerij! PLATTELANDSVROUWEN GAAN WEER FIETSEN Op dinsdag 26 mei a.s. gaan de Plat telandsvrouwen van Den Burg en om streken weer hun jaarlijkse fietstocht maken. De route is nog niet bekend, ook niet waar deze keer een bezoek zal worden gebracht. Dat is dus nog een verrassing. De start is op de Groene- plaats om 2 uur. Zijn de weergoden die middag niet gunstig gestemd, dan wordt de tocht een week uitgesteld. Bestuur en reiscommissie rekenen op een goede opkomst. BROMFIETS BIJ BOTSING VERNIELD Een jonge Oosterender met oog voor vrouwelijk schoon was op de tweede pinksterdag 's middags op weg naar Westerslag toen hij, juist bij de over gang van het bos naar de duinen, aan dacht schonk aan enkele meisjes. Zo zeer was hij door hun verschijning ge boeid, dat hij met zijn voertuig midden op de weg reed en de van het strand komende personenwagen niet opmerkte. De chauffeur probeerde de jongen ver geefs te ontwijken. De brommer vloog met een flinke klap tegen de linker zijde van de wagen. Zo hard kwam het aan dat de bromfiets aan de voorzijde in elkaar werd gedrukt en waarschijnlijk niet meer zal kunnen worden gerepa reerd. De jongeman had verwondingen aan de handen en wat kleerscheuren. Nadat zijn verwondingen waren ver zorgd, werd hij naar huis gebracht. De auto had schade opgelopen aan het lin kerportier. MOOI RESULTAAT VAN TEXELSE VERKENNERS Tijdens de vorige week gehouden pa trouillewedstrijden te Schoor!, uitgaan de van de verkennersdistricten Alkmaar en Texel, zijn de verkenners van de Zwanenpatrouille van de Sint Jeroen- groep als trotse winnaars uit het strijd perk getreden. De patrouillewedstrijden stonden ditmaal in het teken van het jongerenvrijwilligerskorps en de UNO. Twaalf patrouilles werden in wedstrijd- vorm getest om na te gaan of zij in staat waren onder primitieve omstan digheden onderontwikkelde volkeren te helpen Zo moesten zij water filtreren, een weerstation bouwen grondboringen verrichten en onbegaanbare paden be straten. Verder waren er oefeningen in het optreden bij bosbranden en zand stormen en moesten ravijnen en moe rassen met levensgevaar worden over gestoken. Het ging er bijna echt aan toe. Mede dank zij het uitstekende weer verliepen de wedstrijden in de aller beste sfeer. VORDERINGEN RUILVERKAVELING Het jaarverslag van de Cultuurtech nische Dienst vermeldt dat in de ruil verkaveling op Texel de voorlopige toe deling in 1963 gereed kwam. De in 1963 uitgevoerde werken hebben hoofd zakelijk bestaan uit kavelinrichtings- werkzaamheden; het kavelwerk werd op 1150 ha. voltooid, waarmede het to taal op 6450 ha. werd gebracht. Drie boerderijen werden gebouwd, terwijl één boerderij in aanbouw is. De land schappelijke aankleding vond verder voortgang; diverse tuinwallen, 15 erf- beplantingen en één wegbeplanting kwamen tot stand. schonk. Ze ging zitten en depte een pak jesigaretten uit haar tasje, dat naast haar op de tafel stond. „Sigaret?" „Graag." „Hij zal er wel weer over mopperen, maar dat kan me niet schelen." „Waarom? Hij kan 't toch niet zien?" „Hij ruikt het aan me, als ik bij hem ben. Volgens hem mogen de vrouwen niet roken. Hij leeft nog in de vorige eeuw Een luide bons deed Akke bijna van haar stoel vallen. Ze keek even naar boven en toen met een vertrokken ge zicht naar de huishoudster, die rustig van haar koffie dronk. „Wat was dat?" „Een van zijn boeken. Van zijn bed gegleden natuurlijk Let eens op; bin nen een halve minuut belt-ie weer Kan ik het boek voor hem oprapen." Nauwelijks had ze het gezegd of het doordringende gerinkel klonk door het gehele huis. De huishoudster stond zuchtend op en kneep haar sigaret uit. „Zo gaat het hier de hele dag door Maar ik maak me er niet meer druk om. Alles went." Terwijl ze in de gang liep, luidde de bel opnieuw. Akke zat met de sigaret in de hand naar de deuropening te kijken Waar ben ik in 's hemelsnaam terecht gekomen? dacht ze. Dat houd ik hier geen week uit. Geen wonder, dat je hier zo'n hoog loon krijgt. Een mens zou het ervan op z'n zenuwen krijgen HOOFDSTUK 3 U bent helemaal niet zo'n Isegrim Drie weken werkte Akke Feenstra in het hus van oud-notaris Schaarsma de Zwart en toen wist ze alles, wat de moeite van het weten waard was. Enke le malen was ze boven al aan het werk geweest en bij deze gelegenheid had ze wat duidelijker de woordenwisseling tussen de man en Tjitske kunnen vol gen De patiënt mopperde over alles: de koffie was niet warm genoeg of te heet. Er zat teveel of te weinig zout in het eten en de soep was te vet of het leek net warm water. De aardappelen waren voor de varkens nog te slecht en de snijbonen waren hard. De lof was bitter en de spinazie zat vol zand. Er zat teveel boter op het brood - het kan wel op, al is het lekker - of te weinig. De ham was oud - je laat je altijd rom mel in je handen douwen - en de bief stuk was altijd taai: zeg tegen de slager, dat hij goeie zaken kan doen met de schoenmaker. In zulke gevallen ant- woorde Tjitske steevast: „Als u denkt, dat een andere huishoudster het beter kan, wil ik graag mijn plaats voor haar inruimen," waarop dan als commentaar kwam: „Jij maakt misbruik van de omstandigheden; als ik me niet tegen je verweerde, zou ik binnen een week niets meer te vertellen hebben en liet je me verhongeren en vervuilen. Jullie zijn allemaal met hetzelfde sop overgo ten: zoveel mogelijk verdienen tegen zo weinig mogelijk arbeidsprestatie. Maak dat je wegkomt, ik heb je gezicht al weer veel te lang naar m'n zin gezien." (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3